1 Antirevolutionair ttoor nieuws- en Hdoertentiebiad Zeeland. Herstemming voor G e in e e ii 16 r a tl e n. JOHs DEKKER. DIRK SCHEELE Az. R. SCHEELE Dz. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. No. 1032. Woensdag 9 Juli 1913. lle Jaargang. voor A x e 1 de heer P. BUIJZE Jzn., voor Z a a m s 1 a g de heer J. DE PUTTER Cz. voor Hoek Voor Ter Neuzen Herijk van Maten en Gewichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op F. estdagei», bi) den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az, te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN; Van 1—4 regels ƒ0,40 Voor eiken regei meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naai plaatsruimte berekend. Bij de herstemming op VRIJDAG ii Juli worden door ons aanbevolen (aftr. lid). Bij de herstemming op DINSDAG 15 Juli bevelen wij aan het aftredend lid, den heer de heeren P. DE BAKKER, W. BEDET, en (aftr. lid). In een courant had ze een advertentie ge lezen en direct was haar besluit genomen, 't Was in een naburig dorpje bij een smid; ze ging er op uit, en ze slaagde. Kostte liet haar geen strijd de plaats te verlaten, en zóó te verlaten, waar een lief hebbend moederharte voor baar klopte waar een broeder om haar weg zijn leed, waar een vertoornd en onverzoend vader baar verliet Zou ze niet meer dan ongevoelig moeten zijn geweest, indien het vertrekken baar licht ware gevallen Maar de ijdele trots, de stugheid van niet te willen buigen, de dubbele slagboom van gekrenkten hoogmoed en ge krenkte liefde sloten den weg van terugkeer naar het ouderlijke huis af. En nu was ze in B. Wat verschil, deze dorpskalmte en het stads rumoer. In 'teerst was het haar uitermate vreemd gevallen en had ze gedacht het hier wel nooit te zullen wennen. Maar al spoedig veranderde dit en hinderde haar het gemis van de stadsdrukte niet meer. Trouwens, mocht liet dorp al tot de rustigste gerekend worden, Kaatje vond ruimschoots V Theologische Schooldag. J. 1. Woensdag werd te Kampen dejaarlijk- sclie „Theologische Schooldag gehouden. Aan het verslag, dat de „Ned." daarvan had is het volgende ontleend Woensdagmorgen vergaderden de vrienden uit alle oorden van het land in de Burgwal- kerk, die tegen ruim half tien goed bezet was. Prof. Bouwman sprak na het gebed zijn openingswoord. Spr. memoreerde kort de lotgevallen der School in het afgeloopen jaar. Het aantal studenten is klein. Toch deden in dit jaar een achttal examen, die nu reeds de kerken dienen, terwijl weer enkele gereed zijn om 't examen af te leggen. Spreker wees op het feit, dat het getal studenten steeds afneemt; vooral uit de hoogere standen gevoelt bijna niemand lust tot het predikambt. Dat stemt tot ernst en dringt tot gebed. De financiëele toestand der school baart geen zorg, boewei de offervaardigheid niet moet verflauwen. Nu nam Prof. Noordtzij van Utrecht het woord en sprak over De strijd om de Heilige haar arbeid. 'tWas bij den smid druk genoeg, want een gezin van vader en moeder en zes kinderen vraagt niet naar leêge handen. 't Waren bedaarde menschen, baas Harder en zijn vrouw, maar hun levenslust herleefde in hun kroost en Kaatje wist wel, wat ze te doen had. Ijverig van aard als ze was, \«flst ze spoedig vertrouwen te winnen, waarbij kwam, dat de kinderen, van den driejarigen Truus tot den veertienjarigeji Hein, alle even veel van haar hielden. Zoo was ze in korten tijd geheel ingeburgerd. Vaak bekroop haar de lust, terug te keeren. Hoe kon ze verlangen naar haar moeder, naar Frans. Maar dan zette het beeld van den stuggen vader zich tusschen haar ver langen en de vervulling er van. E11 naast vaders beeld dat van Bekkers. P^n ze bleef. Reeds dikwijls was liet baar opgevallen hoezeer juffrouw Harder geleek op haar moeder. Soms kon ze haar zoo in stilte zitten gadeslaan en verbeeldde ze zich de geliefde trekken één voor een te herkennen. Maar immers, dat wat slechts toevallig. En zeker moesten juffrouw Harder en Kaatjes moeder minstens een kleine twintig jaar met elkaar verschillen. Neen, dat was slechts inbeelding. 'tWas nu in liet begin van Tamelijk vroeg was het den herfst, weêr omgeslagen. Schrift. Spr. had met vreugde de uitnoodiging der commissie om op dezen dag hier te komen spieken, opgevolgd, vooral waar het zoo'n belangrijk onderwerp geldt. De strijd om de H. S. dringt door tot alle kringen, 't Is geen strijd van de laatste tien jaren, maar die strijd dagteekent reeds van veel vroeger. Ezechiël werd niet als kauoniek erkend, ook 't boek der Spreuken niet. Die strijd was dubbel strijd 't ging om twee zaken. In de eerste plaats over Je vraag, op welke wijze de Oud- en Nieuw-Testamentische geschriften zijn geworden en ontwikkeld. In de tweede plaats over de historische waarde der boeken. Over 'teerste was er nooit strijd bij 't Jodendom; zij namen steeds aan, dat elk toch ook werkelijk was geschreven, door dengeue, wiens naam liet droeg. De Christenen nainen die meening over, zij stelden b v. vast dat Deuteronomium door Mozes was geschre ven, ook al behelsde 't laatste hoofdstuk de geschiedenis van Mozes' dood. Langzamerhand ontstond er verschil van meening. De Pentateuch was niet van Mozes en ook de andere boeken werden aangevallen. Het grootst was de strijd in de vorige eeuw, toen liet geloof verflauwd was. Steeds meer critisch sprak men over de H. S. In 1870 verscheen er zelfs een boek, waarin verklaard werd, dat geen der O. T. boeken geschreven waren door hen, wier namen ze droegen. Nog heftiger werd de strijd, toen men ook begon te tornen aan den inhoud der Schrift. Beweerde men eerst dat er wel eeuwen lagen tusschen de feiten, in de boeken des O. T. vermeld en hunne schrijvers, nu beweerde men, dat de inhoud niet waar kon zijn, omdat de beschrij ving niet aansloot bij de oud-oostersche wereld. Hoe kon b.v. Genesis waarheid wezen. Men spotte met liet feit, dat de slaaf, Jozef, onder koning van Egypte zou zijn geweest, dat Farao zich door een herder als Jakob liet zegenen en hem aan zijn hof ontbood. En zoo ging men verder. Wat moesten de geloovigen, die vasthielden aan de Schrift daartegen antwoor den Bevatten die aanvallen waarheid, dan was onze kennis onjuist. Dau was de Penta teuch niet van Mozes, maar dagteekende 12 a 13 eeuwen voor Christus. Dan waren de profetieën van Jesaja niet van dien Godsman, maar eene samenvoeging van godspraken van verschillende mannen. Dan was 't Spreuken- boek niet van Salomo, maar bevatte het Grieksche wijsheid. De aanhangers der Schrift bepaalden zich alleen tot verdediging. Meer konden ze niet, daar de kennis van 't Oud-Oostersche leven gering was. Maar juist, toen de strijd het hevigst was, heeft God op ongedachte wijze De hitte, dien zomer vaak afmattend fel, bad plaats gemaakt voor wisselvallig, ongestadig, koud weder. Op zekeren avond was bij de familie Harder visite. Eenige vrienden uit den meer ihtiemen kring waren ter gelegenheid van den ver jaardag van den heer des huizes genoodigd, en thans, nu de blinden gesloten waren en de groote lamp haar vriendelijk licht spreidde over de vriendelijk aangerichte tafel, heerschte een prettige levendigheid en huiselijke ge zelligheid in de kamer. De kinderen waren, op de twee oudsten na, ter ruste. Kaatje had in de keuken genoeg te doen om het gezelschap van het noodige te voorzien, terwijlze door haar vriendelijke meesteres telkens werd uitgenoodigd, zich ook eens in den gezelligen kring neer te zetten. Want hoog waren de Harders heelemaal niet en ze deden steeds al hun best, om Kaatje zich geheel en al op haar gemak te doen gevoelen. Maar Kaatje was te bescheiden, om zich te willen opdringen en hield zich, onder voor wendsel van haar zaken in de keuken te moeten beredderen, meestentijds daar op" Terwijl ze weer de kamer binnentrad, om zich een oogeublik, zij liet dan ook in een hoekje van liet vertrek neer te zetten, ving haar oor een gedeelte van een gesprek op, dat haar dadelijk uitermate interesseerde, dat haar van kleur deed verschieten. hulp verschaft en die hulp was do toenemende kennis van het Oud-Oostersche leven. Wel wist men, dat in Egypte, Babel en Assur oude monumenten werden gevonden, maar wat de opschriften behelsden, bleef verborgen. In 1797 werd bij 't graven van een schans in de Nijldelten door een Ftansch officier een steen gevonden, die drieëerlei schrift bevatte daardoor kreeg men veel kennis van Oud- Egypte. Verdere opgravingen hebben veel aan 't licht gebracht, hoewel ook veel dingen nog duister zijn. Maar niet alleen van Egypte, ook van West- Azië heeft men door opgravingen kennis ver kregen. Maar nu stuitte men op een bezwaar de opschriften, die men vond bij de opgra vingen in Babel enz., waren in het zoogenaam de spijkerschrift en dat kon men niet lezen. Eindelijk gelukte 't in 't begin der 19e eeuw het spijkerschrift vastte stellen. Door verdere opgravingen en onderzoekingen is de kennis der Oud-Oostersche wereld zeer toegenomen. Alleen de wereld der Ilothieten ook dikwijls in 't O. T. genoemd is nog gesloten daarvan weet men nog niets. Maar wat is nu het resultaat van die onderzoekingen? Het Oos- tersche leven is nu meer bekend geworden, men kan de uitkomsten vergelijken met de uitspraken der Schrift. Ook werpen deze onderzoekingen licht op de wording der Bijbel boeken. De Westerling schrijft op een heel andere manier een bock dan een Oosterling. De Westerling leest verschillende boeken, neemt uit elk boek een gedeelte, verwerkt liet en zoo ontstaat een boek. De Oosterling bestu deert ook bronnen, maar werkt het niet door elkaar, hij schrijft het na elkaar. Zoo komt het, dat we soms herhalingen krijgen. Ook merkt men verschil in taal en stijlsommige gedeelten in kanselarijstijl, andere weer in de volkstaal. Prof. Noordtzij drong zeer aan op de bestudeering van 't Oud Oostersche leven en ook van de dritiek der tegenstanders. Hij drong aan op gebed voor hen, die zich aan dat werk wijdden, want het gevaar voor hen was zoo groot, om ook af te wijken. Met groote aandacht werd de begaafde Spr. gevolgd. Er onstond nog een zeer geanimeerde discussie over dit onderwerp. Prof. Hoekstra sloot daarop do morgenvergadering na 't zingen van Ps. 103 vs. 1 en 2. De namiddag vergadering werd om twee uur geopend door Ds. Vogelaar van Groningen. Deze bracht de groeten en de beste wenschen voor de school over en Ds. I. B'os van Dokkum, die door ongesteldheid verhinderd was tegen woordig te zijn. Nu kreeg Ds. Bouwman van Hallum liet woord, die het dalen van liet studentental besprak. Ds. Bosch van Steen- meer gaat, werden door een eenige oude dorpshistories met mevrouw Bek- Zooals het wel der aanwezigen opgehaald. „Hoe zou het toch gaan keis?" vroeg er een. Natuurlijk, dat deze naam Kaatje dadelijk nieuwsgierig maakte. „Mevrouw Bekkers?" „Och, daar weet jullie zoo niet van", was 't antwoord van den spreker julli bent daar nog te jong voor, maar mij heugt het nog zeer goed, hoe ze daar bleef zitten, toen haar man.... nu ja, ik lioef het niette herhalen," en een veelboteekenend hoofdschudden besloot den zin. „0, U bedoelt notaris Bekkers, die in „de villa" heeft gewoond," bracht een der jongeren in bet midden, daar heb ik tenminste vader wel eens over gehoord. Die heeft zich immers voor 't hoofd geschoten „En er waren er maar weinigen, die er mee te doen hadden," vervolgde de eerste spreker, „want 't kwam al spoedig uit, wat de oorzaak wasde geldzaken waren deerlijk in de war en verscheidene menschen, ook hier in 't dorp hebben er schade door geleden, ook onder den kleineren burgerstand want notaris Bekkers had een onbegrensd vertrouwen en ging door voor heel betrouwbaar en secuur. Maar de uitkomst heeft wel anders bewezen." (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈCJ TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het lokaal bij school C op Java te TER NEUZEN op 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli a. s. en wel als volgt Voor hen wier familienaam begint met de letters 21) door ZELANDIA. A of B Maandag 7 Juli van 1 tot 5 uur; C, D, E of FDinsdag 8 Juli van 9 tot G-, H, I, J ofK: Woensdag 9 Juli 12 en L, M, N, O of P Donderdag 10 Juli l 1 tot 4 Q, R, 8 of T Vrijdag il Juli uur; U, V, W, X, Y of ZZaterdag ia Juli van 8 tot ia uur. Voor Sluiskil: Maandag 14 Ju" van 11 tot 12 uur en van I tot 5 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schat kist d. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het af keuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1913 gestempeld moeten zijn met de letter T en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a genoemde zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op 24 en 25 Juli, 14 en 15 Augustus van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur, en na 30 Augustus eiken Donderdag en Vrijdag van 9 tot 1 uur f. dat de milligramgewichten niet op delierijk- zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Ter Neuzen, den 4 J-fili 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IIUIZINGrA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1