Biimenlandsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gremengd Nieuws. Nu, als het in de kleinte zit, zullen ook de kleine openbare scholen er aan moeten. Want het zit hem niet in de bijzondere scholen. Immers, als dan kleine bijzondere scholen moeten verdwijnen, omdat ze bijzondere scholen zijn, dan moeten de groote bijzondere scholen er zeker aan. Neen, de kleine bijzondere scholen, zegt mr. Troelstra. Dus 'tzit 'm in het kleine. Maar dan gaat mr. Troelstra zijn eigen partij afbreuk doen. Immers, van die „kleine" schooltjes (men verstaat daaromtrent schooltjes met minder dan 40 leerlingen) zi]n er bij het bijzonder onderwijs slechts 48. En bij het openbaar onderwijs 248! Een beetje uitkijken dus heeren, bij het sloopen. - De Kabinetscrisis. In verband met de crisis is, zoo meldt de Nederlander, mr. M. Tydeman, lid van de Tweede Kamer voor het district Tiel, bij de Koningin ontboden. De nieuwe nikkelen stuiver de vier kante met ronde hoeken komt niet vóór het najaar in omloop. Door de verkiezing van de heeren Van Nift.rik en Sprenger tot leden van Ged. Staten zal, zoowel te Vlissingen als te Middelburg een vacature in den gemeenteraad ontstaan. De Minister van staat dr. A. Kuyper, door een vertegenwoordiger van het persbu reau Vaz Dias ondervraagd, zeide dat Troelstra nu de aangewezen kabinetsformateur is. Hij heeft een program gegeven zoo duidelijk en zoo scherp mogelijk. Volgens den constituti- oneelen regel is hij de aangewezen man de anderen zijn de slippendragers. Kamerverkiezingen. Ds. A. van der Heide, te Britswerd, heeft voor de hem van sociaal democratische zijde aangeboden candidatuur in het district Hooge- zand bedankt. De heer Van der Heide wenscht predikant te blijven. De heer A. H. Gerhard, te Amsterdam, wordt nu als ernstig candidaat van de S. D. A. P. genoemd. Naar het „Vad." verneemt, is de heer mr. Th. H. de Meester, oud Minister van Fi nanciën, door de Koningin uitgenoodigd tot een onderhoud op Het Loo, op a.s. Zaterdag. Eerste Kamer. De soc.-democr. leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland hebben besloten, a.s. Dinsdag bij de verkiezing van een lid der Eerste Kamer op den heer Van Kol te stem men. De verkiezing van Gedeputeerde Staten. In Overijssel werden de aftredende leden mr. II. van der Vegt en baron Van Voorst herkozen. In plaats van den heer Berends, die niet herkozen is als Statenlid werd ge kozen baron van Dedem (a.-r.) Servië ver kl aart den oorlog. PARIJS, ,3 Juli. Het agentschap Ilavas verneemt uit Belgrado dat in den heden onder voorzitterschap van den koning te houden ministerraad waarschijnlijk zal worden be sloten Boelgarije den oorlog te verklaren. SOFIA, 3 Juli. De regeering heeft zich telegrafisch tot Petersburg gewend met een verzoek, om mede te werken de Serviërs en Grieken binnen 24 uur tot het staken der vijandelijkheden te bewegen. 'Mocht dit niet gelukken, dan zal Boelgarije zich genoodzaakt zien, om hedenmiddag een oorlogsmanifest openbaar te maken. In toonaangevende kringen alhier wordt verzekerd, dat het gevaar van een gewapende inmenging van Roemenië afgewend is. Roemenië mobiliseert. BERLIJN, 3 Juli. Uit Belgrado wordt aan de „B. Z. am M." gemeld, dat de Roemeen- sche regeering bevel gegeven heeft tot de mobilisatie. Er worden voorloopig 4 leger korpsen gemobiliseerd. Het bevel werd ge geven, nadat de Roemeensche regeering uit Belgrado en Athene ten antwoord had ont vangen dat Servië en Griekenland zich in staat van oorlog bevinden. TER NEUZEN 4 Juli 1913. Burgemeester en wethouders onzer ge meente maken bekend dat het in deze maand verboden is met reclameborden op openbare wegen rond te gaan, van des morgens 4 uur tot des avonds 11 uur. De volgende wijziging is er gekomen in den dienst der treinen Gent—Ter Neuzen De trein die tot nu toe des namiddags te 3.05 ure vertrok, rijdt thans vroeger af, nl. te 2.45 ure. Bovendien rijdt van nu tot 14 September a.s., eiken Zondagavond te 11 uur (Green- wichtijd) een trein uit Gent, welke te 12 40 (Amsterd. tijd) alhier aankomt. Gisteren werd aanbesteed de voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen. Raming f 5000. Ingeschreven werd door de heerenJ. Wolfert te Hoek voor f 4495J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 4654A. Kaan te Ter Neuzen voor f4685; P. Dekker te Veerevoor f 4690A. Verschelling te Ter Neuzen voor f 4830; G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f4895; G. J. Balkenstein jr. te Ter Neuzen voor f 4965. Gen tT er Neuzen. De aandeelhouders van de spoorweginaat- schappii Gent—Ter Neuzen hebben Dinsdag opnieuw vergaderd464 bevoorrechte en 954 gewone aandeelen waren vertegenwoordigd. De nieuwe voorstellen betreffende een ak koord werden voorgelezen. Voor 20 October van dit jaar zal welke schuld ook betaald moeten zijn. De coupons der obligaties, die in dit tijdperk vervallen, zullen bij den afloop van dezen termijn eerst verzilverd kunnen worden. Gedurende die maanden zal het be stuur der maatschappij onder het toezicht van een uit 3 personen samengesteld college staan. Tevens deelt de „Gazette van Gent" aan welk blad we ook het bovenstaande ontleenden, mee, dat elke groep schuldeischers, wier eischen minstens een miljoen van bet. definitief aangenomen passief bedragen, alle schuld eischers ter vergadering kan doen samen roepen. Als de belangen der schuldeischers gevaar oopen, kan het college echter te allen tijde de vervroegde sluiting van het akkoord bij tiet gerecht aanvragen. Deze en andere voor stellen werden eenstemmig aangenomen. De heer de Tilloux, burgemeester van Selzaete, werd tot bestuurslid gekozen. Sluiskil. Als verkiezingspropagandamiddel ling j.l. voor de ruiten der woning van het ïoofd der O. L. school de heer J. R. alhier een groot papier met de namen van Dixhoorn en Kramer, er op met grooteJ^auwe letters, opdat de kiezers dan kondeir zien, wien zij te stemmen hadden. Het heeft echter niet mogen helpen deze candidaten in de Staten te krijgen. (Zelandia.) Zaamslag. Op de gewone jaarl. paarden- en veemarkt waren aangevoerd 24 paarden (4 veulens), 27 koeien (1 stier), 26 varkens en 1 geit. Premiën werden uitgereikt als volgt Voor 't grootst aantal paarden (minstens 5 stuks) K. de Kraker Kz. te Zaamslag, f 4. Idem hoornvee M. de Kraker Kz. te Boschkapelle, f 4. Idem varkens H. Marsilje te Ter Neuzen, f2. Voor 't schoonste merriepaard (4 j. of ouder) le pr., zilv. med. en f3, M. Dekker te Zaam slag; 2e pr., f5 aan denzelfden. Idem (3 j. of ouder) le pr., zilv. med. en f 1,50, J. F. de MaatLemsen te Boschkapelle. Idem (2 j. of ouder) le pr., zilv. med. en f 3, A. Dieleman te Zaamslag; 2e pr. f2, K. de Kraker Kz. te Zaamslag. Idem (1 j. of ouder) le pr., zilv. med. en f2,50, A. Dieleman te Zaamslag; 2e pr. f2,50, K. de Kraker Kz. te Zaamslag Voor 't beste veulen, le pr. f3, M. de Put ter te Zaamslag; 2o pr. f2, K. de Kraker Kz. te Boschkapelle. Voor de schoonste baatgevende of kalfdra- gende koe, le pr. f 4. A. P. de Mul te Zaamslag 2e pr. f2,50, Abr. Dces Jacz. te Zaamslag Voor de beste kalfvaais le pr. f 3, A. Schcl- leman te Axel; 2e pr. f2, M. de Kraker Kz. te Zaamslag. Voor de vetste koe, vaars of os, le pr. f 4, P. Mattelé te Axel; 2e pr. f2,ob, A. Schelle- man te Axel. Voor de beste fokstier, le pr. 1 3, S. de Put ter te Zaamslag. Voor de beste geit, le pr. f2, J. Wisse te Zaamslag. Zaamslag. Aantal kiezers 630. Uitgebracht 589. Van onwaarde 3. Volstrekte meerder heid 294. A. Dees Jacz. 269, I). Dees 255, W. Dees 265, Joh. de Feijter (aftr.) 301, J. de Putter (aftr.) 279, W. Scheele (aftr.) 333 en C. A. Wisse (aftr.) 311. Herkozen de heeren ,Joh. de Feijter, W. Scheele en C. A. Wisse. Herstemming (op 11 Juli) tusschen de heeren A. Dees Jacz. en J. de Putter. (Wij plaatsen dit bericht nogmaals omdat in ons vorig bericht enkele cijfers foutief waren.) Axel. Het muziekcorps „Hosanna" alhier bracht Dinsdagavond den heer Öggel een serenade bjj zijn herkiezing tot lid van den gemeenteraad. Axel. De schietvereeniging Pro Patria alhier ontving voor den alhier te houden bondskorps- wedstrijd eene zilveren medaille van den heer J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten. „Zelandia" schrijft omtrent hare publicatie van den uitslag der 'Statenverkiezing het vol gende Vrijdag was wederom de belangstelling van het publiek groot om van den uitslag der her stemming kennis te nemen. Zooals gewoonlijk publiceerden wij aan ons bureau de telegram men, welke wij uit de verschillende stemdi- stricten ontvangen. Om het wachten voor het publiek te ver aangenamen hadden wij in ons bureau geplaatst een zeer sterke phonograaf, welke voortdu rend vroolijke muziek en komische voordrachten hooren deed en het publiek scheen dit op prijs te stellen, want ondanks de regen bij stroomen nederviel, bleef het publiek wachten, totdat de einduitslag bekend was. Ditmaal was het Axel, dat op zich liet wachten. Eindelijk kwam het telegram binnen en toen het bleek dat de heeren Dieleman IJsebaert gekozen waren, ging de vlag uit en verschenen boven ons bureau de woorden „Leve Rechts, weg met Links," welke met een langdurig gejuich werden begroet. Deze spontane uiting van het publiek toonde aan den goeden geest, welke onder de bevolking van Hulst heerscht. St. Jansteen. Door de fanfare alhier werd Vrijdagavond eene serenade gebracht aan den burgemeester, den heer C. IJsebaert, ter ge legenheid van zijne herkiezing tot lid der Prov. Staten. Daarna werd eene muzikale wandeling gehouden die veel volk op de been bracht, en er tot laat in den avond eene feestelijke stemming inhield. AardenUurg. De heer G. A. Vorsterman van Oyen alhier, heeft ontslag genomen als lid en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Naar men uit Tliolen aan de Z. N. meldt hebben een aantal leden der vrijzinnige kies- vereeniging hun lidmaatschap opgezegd, als gevolg van het „nietbeginsel-vaste, zeer on doelmatige optreden" van een gedeelte van het bestuur dier vereeniging ten aanzien van de eerstkomende gemeenteraadsverkiezing. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Juli en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Beroepente Medemblik J. G. Feenstra cand. te Koudum te Fijnaart Impeta cand. te Katwijkte ;s Hertogenbosch Dr. Geel kerken te Epe (Geld.) Bedanktvoor Balkbrug door C. H. Elzenga te Woubrugge. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Almen W. Groeneweg te Enter T. J. Jansen Schoonhoven te Giethoorn en B. N. J. Roskott te Oud en Nieuw Gastel Beroepen te Eijsden J. Reddingius te Krops- woldete Harkstede de Scharnier (Gr. toez.) door E. Was te Aduard. Aangenomennaar Noordvvijkerhout door II. van Wessel, cand. te 's Gravenhage. Een wonderkind. De heer J. C. Faber, te Amersfoort deelt aan de Stichtsche Ct. als een „staaltje van de wijze, waarop men van linksche zijde geageerd heeft om den rechtschen candidaat mr. van Asch van Wijck te doen vallen, het volgende mede. ('t Is een unicum, zegt bij er bij). Vrijdagmorgen, den dag der herstemming, om halftien ongeveer, kon men te Amersfoort op den Arnhemschen weg een dienstbode zien wandelen, met een paar kinderen van ongeveer 2 en 4 jaar in een sportwagen. Dat kind van 4 jaar, een meisje, was er op gedresseerd, om reclame te maken voor den linkschen candidaat: De Beaufort. Telkens als er een voorbijganger passeerde, riep zij uit den sportwagen„Kiest de Beau fort!" Zoo passeerde bijv. een broodbakker, en de 4-jarige riep„Zeg, bakker, bent u al wezen stemmen Nee Nou, ik wel hoor ik kies mr. de Beaufort. U moet ook de Beaufort gaan stemmen, hoorUit een gesprek met de dienstbode bleek, dat de geadresseerde kleine des morgens om 7 uur reeds den melk boer aan de deur begroet had met„denk er om melkboer dat u de Beaufort gaat stemmen, hoor." Te Eukhuizen is de 54-jarige koopvrouw E. de G., door het omvallen van een petro- leumtoestel in brand geraakt. Overdekt met brandwonden is de ongelukkige terstond naar het ziekenhuis vervoerd. Er is weinig hoop op herstel. De pasgehuwde arbeider M. te Deest heeft op de steenfabriek aldaar een slag van een paard gekregen en is Woensdagnacht in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overleden. De 20-jarige G. de II. te Eersel, die verleden week een scherpe patroon afsloeg en daarbij den kogel in het onderlijf kreeg, is Dinsdag in het ziekenhuis te Eindhoven overleden. Op een tabakskantoor te Amsterdam werd den laatsten tijd herhaaldelijk geld uit de kas vermist. Van deze diefstallen werd verdacht een 18-jarig bediende, wiens bande lingen 'men eenigszins nauwkeurig ging con troleeren. Het bleek toen ook, dat een brief met een inhoud van f 800, welke hem eenigen tijd geleden ter bezorging was toevertrouwd, niet aan den geadresseerde was bezorgd. Het jongemensch is door de politie in bewaring gesteld. Betreffende het overlijden van den ker senplukker v. O. te Werkhoven is, volgens de N. R. C., later gebleken, dat de dood niet het gevolg van den val van een ladder was doch dat iemand, die in den boomgaard met een buks op spreeuwen schoot, bij ongeluk v. O. in het voorhoofd heeft geraakt. De kogel, die in de hersenen drong, maakte da delijk een eind aan 's mans leven. De dader, een zeer achtenswaardig man, heeft zich zelf bij de justjtie aangemeld. Te Enkhuizen kwam Dinsdag de 54-jarige E. de G. met hare kleederen in aanraking met een petroleumstel. In een oogwenk stond zij in lichterlaaie en, hoewel spoedig hulp bij de hand was, werd zij zoo ernstig gewond, dat de geneesheer niet veel hoop meer gaf. Te Montfoort werd door den stads om roeper de uitslag der herstemmingen voor de Tweede Kamer bij bekkeslag aldus bekend gemaaktGekozen 45 rechts en 55 averechts j In de Emlagadoresstraat te Madrid is Woensdagavond het dak van onder de straat gelegen kelder bezweken onder het gewicht van een daarover vervoerd wordende stoom machine. De machine verdween met 2 stokers in het 10 M. diepe gat. Een der menschcn kwam onder de machine. Men weet, dat burgemeester, oudsten en schepenen van de City van Londen pruiken, gewaden en gebruiken uit den ouden tijd zorgvuldig hi eere houden. Dat de geest in de achtbare vergadering der beschreven va deren er ook *vel eens naar is, kan blijken uit de volgende wisseling van woorden in de stadsraadzitting van Woensdag. Sir Robert Rogers, lid van den raad: Wie heeft bij het déjeuner, aan den Franschen president aangeboden, den toostmeester (de man, die de toosten aankondigt en de sprekers oproepthij staat bij den voorzitter achter de gasten) de bij uitnemendheid van slechten smaak getuigende opdracht gegeven. Sir Samuel Evans niet als „Sir Samuel Evans" aan te kondigen, maar als „de president van het hof van echtscheidingen", terwijl er dames van allerlei leeftijden aanwezig waren W. H. Thomas, voorzitter van het comité van ontvangstIk hoor, dat Sir Samuel Evans naar de estrade werd begeleid door den heer Brinsley Harper, lid van den raad, en deze heeft, naar ik verneem, den toostmeester ge zegd, dat Sir Samuel Evans „de president van het hof van echtscheidingen" washet was dus niet de schuld van den beambte. (Stemmen: Juist!) Sir Robert RogersIlet was een zeer be treurenswaardig voorval. Ik zal er op terug komen, wanneer de heer Brinsley Harper tegenwoordig is. Hiermede liep, volgens het verslag, het schokkende incident af. Van gelach meldt het verslag niets. Integendeel schijnt de hou ding van den raad Sir Robert Rogers zoozeer in zijn gevoel van het gewicht dezer zaak ge sterkt te hebben, dat hij er op zal terugkomen, wanneer die ongelukkige meneer Brinsley Harper een volgende maal in den raad ver schijnt. Intusschen kan Sir Samuel Evans nu weten, indien hij 't niet al lang wist, dat hij een ambt bekleedt, waaraan weliswaar een salaris van f 60,000 is verbonden, maar dat men in fatsoenlijk gezelschap niet noemt, voor al niet in het bijzijn van dames van verschil lenden leeftijd. Een landverrader van 17 jaar. Het tegenwoordige Duitschland schijnt on gelooflijk vele spionnen en landverraders voort te brengen. De vorige week stond voor het rijksgerecht te Leipzig weer een 17-jarig leer ling-teekenaar Julius Robert Kohier uit Essen terecht. Köhler is eerst loopjongen bij de firma Friedrich Krupp geweest en daarna op een kantoor als leerling-teekenaar geplaatst. Hij maakte van die gelegenheid gebruik, om verschillende teekeningen, die geheim waren, over te trekken en deed moeite, om ze aan vreemde staten te verkoopen. Hij bood ze in een brief aan Engeland, Frankrijk, Rusland en Oostenrijk aan, maar kreeg alleen van Frankrijk, Rusland en Oostenrijk aan, maar kreeg alleen van Frankrijk antwoord. De Fransche regeering kocht dan ook twee tee keningen van hem voor 20 en 50 mk. In Januari werd hij in hechtenis genomen. De zaak werd als gewoonlijk met de deuren toe behandeld. Ilet vonnis was drie jaar gevangenisstraf. De staking onder de metaalbewerkers van de Antwerpsche dokken duurt nog altijd voort. De socialistische werklieden echter hebben geheel de vorige week en zelfs ver leden Zondag, gewerkt. Terwijl dus de vrije arbeiders een strijd voeren om billijker ar beidsvoorwaarden te verkrijgen, bewerken de socialisten, zooveel het in hun macht staat, de mislukking der staking, terwijl door dezelfde socialistische „onderkruipers" hun kameraden, die hun vrouwen en kinderen geen honger wilden doen lijden, om een niet gevvenscht kies recht en daarom niet aan de politieke werk staking medededen destijds voor „rotten" enz. werden gescholden. De Daily Expr. verneemt dat de Londensche politieautoriteiten een nieuw en zeer gevaarlijk complot van een kleine boos aardige suffragette-afdeeling ontdekt hebben. De nadere bijzonderheden worden door de regeering zorgvuldig geheim gehouden. Het staat echter vast dat eenige hysterische vrouwen het besluit hadden genomen de actie tegen de regeering op nóg heftiger wi]ze voort te zetten en dat zij besloten hadden om zoodra een der in de gevangenis zuchtende suffra gettes den hongerdood zou sterven, een der minister als zoenoffer te doen vallen. In het bijzonder twee op den voorgrond tredende ministers zouden in levensgevaar verkeeren, Uit Chicago komen berichten van groote warmte, die in geheel Midden-Amerika moet heerschen. Vijftien sterfgevallen, waarvan zes te Cleveland, worden aan de hitte toege schreven. Vrijdag bedroeg de temperatuur 110 graden Fahrenheit in de schaduw. De helft van de bevolking slaapt in de open lucht en vooral de parken worden hiervoor benut.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2