jUit de Pers. Biimenlandsch Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Lamlboiiwberichten. Voorts zal het aan de orthodoxe predikanten, die zoo bang waren van Kuypers verleugening en verdeeling van 't volk, genoegen doen te vernemen, met welke bedoeling mr. Troelstra uitbreiding wil van den leerplichtleeftijd. En onze bijzondere scholen hebben van hem niet veel goeds te wachten ofschoon hij schrikkelijk voor de vrijheid is. Intusschen meldt het Volk reeds, dat de heer mr. Troelstra tegen het einde dezer week door H. M. de Koningin tot een onderhoud is uit- genoodigd. De Standaard schrijft De stembus, die achter ons licht, stelt ons aanstonds voor de hoogst ernstige vraag, of hoogere roeping aan de anti-revolutionaire partij nog langer veroorloven zal, de verhooging van het Tarief als integreerend deel van haar stembus-program te handhaven. Voorzooveel ook hier een vraagstuk van beginsel aan de orde komt, maar uiteraard nimmer een voetbreed worden toegegeven. Het dogma van den Vrijhandel staat voor ons op den Index, en gaat er nimmer af. Dit dogma is met de instelling door God van het nationale leven bij ongelijke nationale ver houdingen in onverzoenlijken strijd. Doch hieruit, zonder meer, volgt nog geens zins beslissing over de vraag, of het ons ge oorloofd is aan gedeeltelijke 'I ariefsv.erhooging onze politieke actie te binden. Fiscaal is de Tariefsverhooging, toen ze voor 't eerst aan de orde kwam, ten onzent bedoeld. Juist dit stelt ons met nadruk voor de vraag, of, waar 's Rijks inkomsten sinds ettelijke jaren met veel meer stegen dan voor de Verzekeringswetten noodig zal zijn, het fiscale argument nog genoegzaam dwingende kracht voor ons bezit. In 1901, toen de Troonrede voor het eerst Tariefsverhooging aankondigde, bedroeg de normale inkomst van het Rijk f 136,594,000, en voor dit jaar is ze geraamd op f 186,641,000. Alzoo een accres van v ij f t i g millioen. Genoeg en te over voor dekking. Toch vergeten we daarom niet, dat zich bij het fiscale argument allengs ook het argument heeft gevoegd, om onze nijverheid tot hoogeren bloei te brengen, de vraag naar arbeiders te doen toenemen, en hierdoor de loonen te doen stijgen. Voorzoover nu deze zijde van het vraagstuk zich opdringt, blijven ook wij toe stemmend antwoorden, toestemmend zonder voorbehoud. Hieruit volgt nog in het minst niet, dat 't ons geoorloofd is, onder alle omstandig heden in deze richting te blijven sturen. Ongetwijfeld ligt 't ook op onzen weg onze nijverheid te bevorderen, en het loon van den arbeider te doen stijgen altoos echter blijft dit een landsbelang van stoffel ij ken aard. Staat nu hiernaast onze roeping, om in de eerste plaats het geestelijk belang van ons volk voor te staan, en toonde de uitkomst van deze stembus, dat we, door op de Tarief- quaestie eenzijdigen nadruk te leggen, schade, ernstige schade zelfs, aan de geestelijke be langen van 't volk berokkenen, dan zou het voortgaan op den nu betreden weg ons vanzelf verboden zijn. Wat het zwaarste is, moet, naar den steeds en allerwege geldenden regel, ook voor ons het zwaarste wegen. Hu de nijverheid op uitgebreide schaal ge toond heeft, liever te kwijnen dan te bloeien, en do arbeiders in hun massaliteit gebleken zijn, voor de Tariefsverhooging die hen redden kon, zelfs schuw te zijn, kan het daarom voor de Antirevolutionaire partij niet langer aan twijfel onderhevig zijn, dat langer prijsgeven en opofferen van de hoogere geestelijke be langen aan de bevordering van stoffelijko winste, ongeoorloofd zou zijn te achten. Toonen de nijverheidsmannen, zoo patroons als arbeiders, dat ze hun belang inzien, en zich door den handel niet langer blinddoeken laten, dan zal ook onze partij hun weer ten dienste staan. Zoolang daarentegen het verleenen van dien steun en op schade voor het geestelijk ka rakter van onze partij en op achteruitstelling van de geestelijke belangen van ons volk uit loopt, zal onze partij zich van dit puur mate- r i e e 1 e vraagstuk hebben los te maken, tot tijd en wijle er een kentering komt in de pu blieke opinie. Israëlitische annonce. Wij lezen in „Onze Courant" 'tWas een eigenaardige advertentie. Eenige „Iraëlieten bevalen in Amster dam VIII den antirevolutionair De Vlugt aan tegenover den jood Kleerekooper. En waarom deden ze dat Omdat De Vlugt in 't godsdienstige minder ver van hen afstaat als Kleere kooper. Deze laatste, zeiden zij. heeft met óns, orthodoxe joden, alleen d i t gemeen, dat hij uit ioodsche ouders geboren is Daar houdt het mee op. Alle geleof heeft hij voorts afgeschud. En als socialist staat hij vijandig tegenover het Huis van Oranje, waaraan wij zooveel te danken hebben. Zoo adverteeren deze zonen van het „oude volk". Gaven deze „Israëlieten" toch eigenlijk geen beschamend voorbeeld aan die or thodoxe predikanten der Vaderlandsche Kerk, welke tot den einde toe bleven aan sporen: In geen geval op den man der Coalitie Mr. T r o e 1 s t r a b ij de Koningin. Men seint uit Amsterdam „Het Volk" verneemt, dat de heer Troelstra door H. M. de Koningin uitgenoodigd is tot een onderhoud in het laatst dezer week. Op 9 Juli zal aan de universiteit te Groningen promoveeren tot doctor in de god geleerdheid mejuffrouw C. Gerlings, van Zeist, met een proefschrift over de vrouw in liet het oudste Christendom. Mejuffrouw Gerlings behoort tot de Ned. Herv. Kerk. Zij zal de eerste doctores in de godgeleerdheid zijn, al thans in Nederland. N. R. C. Naar het Huisgezin verneemt, heeft de heer W. Prinzen te Helmond wegens gezond heidsredenen zijn ontslag ingediend als lid der Eerste Kamer voor Noord Brabant. Naar aanleiding van het bericht van het Ilbld., dat de heer Heemskerk, het nict-her- kozen lid van de Tweede Kamer, zal worden herplaatst als betaalmeester, schrijft de heer Ant. van Gijn, thesaurier-generaal, aan het Vaderl., dat op zijn voorstel het betaalmees tersambt te Dordrecht, toen het in Februari openviel, is opengehouden, todat bekend zoude zijn, of de heer Heemskerk Jr. in Juni her kozen werd, en zulks eenig en alleen in het belang van 's rijks schatkist. Immers werd üordt vervuld en werd dan de heer II. niet herkozen, dan zoude deze het wachtgeld, dat hij genoot ad f 1775, wellicht jaren lang zijn blijven genieten, zonder dat de staat zijn diensten genoot (bij het betaahneestersambt zijn vacaturen tamelijk zeldzaam.) Voor 't overige staat het nog niet vast, of nu juist de heer Heemskerk naar Dordt zal gaan, dan wel ook nog andere verschuivingen zullen plaats hebben. Ook een oplossing. Men meldt, dat de heer Troelstra, lid dei- Tweede Kamer, na de vermoeiende Kamer- en verkiezingscampagne van de laatste maan den voor eeuigen tijd rust zal gaan nemen in het buitenland. Zondagochtend is hij naar het Harzgebergte vertrokken. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der lichting 1913, ingedeeld bij de administratietroepen z.g. militaire werkers niet zullen deelnemen aan de loting voor het blijvend gedeelte. Deze lotelingen zullen dus op 30 Sept. a.s. in het genot van groot verlof worde» gesteld. (Ass. Ct.) DE BALKAN. Onder de Bondgenooten. Gedurende de zitting van de Skoepsjtina te Belgrado verspreidde zich het bericht, dat de Bulgaren de Serviërs langs de heele grens hebben aangevallen. Het bericht veroorzaakte groote opwinding. Men meldt ambtelijk dat de Bulgaren de Serviërs langs de linie Istip--Zietowo hebben aangevallen. Het gevecht duurt voort. De artillerie heeft er deel aan genomen. Het bericht is aan de Kamer meegedeeld in den loop van de beraadslaging over de dienstig heid van de conferentie te St. Petersburg. SOFIA, 30 Juni. Volgens inlichtingen, gis terennacht uit het hoofdkwartier ontvangen, zijn de Bulgaarsche troepen te Pravisjta gis terenavond om 8 uur, op het geluid van hevig geweervuur van den kant van Toila, hun broeders te hulp gesneld. De voorste afdee- lingen stelden zich aanstonds in gevechtsorde op en tastten de Grieken aan. Deze, die de aanvallers waren geweest, sloegen in wanorde op de vlucht, Eleuthera in brand stekende. De Bulgaren vervolgden ze tot Kaletsjiflik. De aanvallen der Grieken waren heviger aan den kant van Mochtian en Sjemaltos. Ze hadden vermoedelijk ten doel de spoorweg verbinding van Seres naar Drama te verstoren. De Bulgaren beschikten in die buurt over genoeg manschappen. Zoodra het gevecht begon werden de vooruitgeschoven posten versterkt. De uitslag van dit gevecht is nog onbekend. Officieel wordt gemeld, dat de Bulgaren de Serviërs in de richting van deze stad hebben overvallen. Bij het eerste morgenkrieken werden Retkar en Zletowo aangevallen, jl)e strijd duurt voort. Bovendien hebben de Bulgaren de Serviërs aangevallen bij Walfan- dowo. De Serviërs zien in deze aanvallen het be wijs, dat de Bulgaren de vijandelijkheden zijn begonnen zonder oorlogsverklaring. Staking van auto-bestuurders. PARIJS, 28 Juni. Bij wijze van protest tegen de maatregelen van de politie tot rege ling van het straatverkeer, hebben de auto bestuurders het werk neergelegd. Van de 7935 auto's, die gewoonlijk loopen, zijn er maar 146 uitgereden. Er is niets bijzonders voorgevallen. Tal van huurkoetsiers hebben zich uit gemeenschapsgevoel bij de staking aangesloten. De prefect van politie heeft verklaard, dat hij vast besloten was, het verbod van ordeloos rijden op de drukke uren te handhaven en dat hij liever zijn ontslag zou nemen dan toe geven. VACHA (Saksen-Weimar), 28 Juni. Aan de mijn Bufflar is vanochtend een ernstig ongeluk gebeurd. Er brak een hangende brug en dientengevolge viel een water-reservoir naar beneden. Er werden zes man gedood, twee zwaar en twee licht gewond. De kiesrechtvrouwen. LONDEN, 30 Juni. Vanochtend is het station Leuchars (Schotland) door brand ver nield. In de nabijheid vond men propaganda- papieren voor het vrouwenkiesrecht. Naar uit Glasgow wordt gemeld, is ook het kasteel Ballikinrain bij Balfron afgebrand. Men vermoedt dat kiesrechtvrouwen den brand hebben gesticht. Het kasteel, dat onbewoond was, was meer dan 100,000 pond waard. LISSABON, 30 Juni. In het afgeloopen etmaal is tengevolge van de groote hitte op 11 verschillende plaatsen brand uitgebroken, met name in het entrepot van de dokken. De schade beloopt ettelijke miljoenen. Er begint gebrek aan water te heerschen bij de gemeen telijke diensten. TER NEUZEN I Juli 1913. De heer M. de Putter alhier was de vorige week in het bezit van een eendenei, dat in wendig nog een volkomen, normaal gevormd ei bevatte. Het buitenste ei bevatte evenals het binnenste al wat tot een ei behoort, maar was grooter en minder regelmatig gevormd dan een gewoon ei. De buitenste schaal was lieht gekleurd, de binnenste donker en daar bij zeer hard. Bij den voerman A. Dieleman op Java alhier werden gisteren bij een koe drie voldragen kalveren geboren. Ze zijn echter alle drie dood. De heer Jhr. R. R. de Muralt te Zierikzee heeft, in verband met zijne verkiezing tot lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Oostburg, tegen 1 Oct. a. s. ontslag gevraagd als ingenieur van het waterschap Schouwen. Hij is voornemens zich te 'sGravenhage te vestigen. Zaterdag is hij met zijne echtgenoote en zoon in onze slad geweest en heeft in Hotel de Commerce feest gevierd met ziju part ij - gehooten tot Zondagmorgen 4 uur. Te Sluiskil zal het onaf hankelijkheidsfeest worden gevierd op 14 Augustus a. s. Door den steun der ingezetenen dier buurt en van de directie en employes' der cokesfabriek is het mogelijk een inderdaad ruim programma te bieden, nl. een flink kinderfeest, een op tocht, muziekuitvoering, verschillende volks spelen, verlichting, lichtstoet, en versiering met tot slot een schitterend vuurwerk. Hoek. Zaterdagavond om 7 uur kwam alhier Jhr. de Muralt aan en sprak in het lokaal van Keuning. De burgemeester richtte ook nog enkele woorden tot het gekozen Kamerlid. Van het gemeentehuis wapperde de vlag evenals van andere gebouwen niet, daaren tegen hadden enkele andere ingezetenen de vlag uitgestoken. De heer De M. gaf een gift voor het muziekcorps en tevens een bedrag om feest te vieren. En er is feest gevierd. Zeer veel volk was op de been, en ook zéér veel is er gedronken, zoodat, ver- scheidenen zéér onder den indruk waren. Hoek. Tot ontvanger-griffier van den Wijck- lniisepoldcr is benoemd de heer P. A. Ram- meloo te Philippine. De heeren Le Nobel verkregen 10 en Bedet 9 stemmen. Het dijk- geschot werd op f 8 per Hectare vastgesteld. Zaamslag. Tot hoofd aan de Chr. school te Othene is in plaats van den heer J. C. de Koning die naar Spui vertrekt, benoemd de heer I). Sandcrse, onderwijzer aan een Chr. school te Amsterdam. Zaamslag. Het onafhankeljjkheidsfeest zal alhier worden gevierd op Donderdag 4 Sep tember. Zaamslag. In de vergadering van den ge meenteraad op 26 Juni j.l. alhier-gehouden waren alle leden aanwezig op de lieèr Scheele na. Een discussie onstond over de onvolledig heid der notulen van de vorige vergadering. De heer Faas meende dat verzuimd was op te nemen dat de heer Scheele gezegd had aangaande de viering van de onafhankelijk heidsfeesten Ik voel er ook niet veel voor. De secretaris ontkende dit. Voorts had eene bespreking plaats over het adres van de commissie tot viering der onaf- hankelijkheidsfeesten in deze gemeente. Na breedvoerige besprekingen werd tenslotte een voorstel van den heer Wisse aangenomen om aan de commissie f 250 toe te staan voor tractatie van de schoolkinderen en de armen, en op den feestavond verlichting van het ge meentehuis. Een adres van het bestuur van de afdeeling Zaamslag van de vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland, „Ons Belang", waarin dit verzoekt in het besluit het vorig jaar genomen tot het uitloven van premiën voor geiten, ter gelegenheid van de veemarkt, te willen wijzigen als volgt voor de best gebouwde melkgeit een prijs van f2,50 en een tweede prijs van f 1,50 voor de beste melkgeit een prijs van f2,50 en een tweeden prijs van f 1,50voor het schoonste stuk jong vee een eersten prijs van f 1,50 en een tweeden prijs van f 1,—wordt aangehouden tot later. Bij de rondvraag werd nog gewezen op de begraafplaats wat het onderhoud aangaat. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Axel. Vrijdag had alhier bij het aflezen van de namen der candidatcn voor de Prov. Stalen ten gemeentehuize een klein incident plaats. Een persoon, eenigszins onder den invloed van sterken drank, viel den heer burgemeester, die de namen aflas, eenige malen op storende wijze in de rede. Z.Ed.Achtb. gaf daarop last hem in verzekerde bewaring te stellen. Axel. Zaterdag werd alhier de tweede tentoonstelling gehouden van het Belgisch type van zware trekpaarden, georganiseerd door de vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard. Op het terrein stonden in verschillende afdeelingen ongeveer twee hon derd paarden, waaronder 56 hengsten aan de lijn. Het daarbij noodzakelijke personeel als leiders, eigenaars, keurmeesters, commissaris sen, enz. bracht al vroeg heel wat volk op de been, doch van particuliere zijde bleek weinig belangstelling te bestaan en was op vrij wat meer bezoek gerekend. Ook de handel was niet druk.. Er werden een groot aantal prijzen uitge reikt. IJzendijke. Bij de Maandag gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad, werden uitgebracht 433 geldige stemmen, waarvan 235 op den heer C. L. Havorbeke (gekozen), 210 op den heer Em. van Hijfte en 198 op den heer I. Schijve. Alzoo herstemming op 9 Juli tusschen laatst genoemden. Hontenisse. De landbouwer J. J. Jansen al hier is in het bezit van een vierpootig kuiken. Het beestje is gezond maar kan zich moeilijk bewegen. F. B. Christiaansen te Oostburg is be noemd tot commies der directe belastingen Nieuw-Namen gem. Clinge. Aan Alph. Hamerlinck te Koewacht is met ingang van 16 Juli e. k. Philippine als stand plaats aangewezen. De heer I. Lampier, brigadier-comman dant der marechaussee te Oostburg wordt als zoodanig overgeplaatst naar Vlissingen ter vervanging van den wachtmeester A. Uijter- schout aldaar. De minister van waterstaat maakt be kend, dat voor den spoorweg Hanswecrt Vlake een profiel van vrije ruimte is vastge steld. Nadere inlichtingen omtrent dit profiel zijn te bekomen bij den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, Koninginnegracht 16, te 's Gravenhage, en bij Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland. (St.Crt. Vlissingen. Bij de gisteren gehouden her stemming voor drie leden van de Prov. Staten werden gekozen de heeren Van Nifterik, Paap en Vermaas. Alle drie deze heeren zijn van de Liberale partij. Vlissingen. Gisterenmiddag werd op den Nieuwendijk alhier een meisje door een auto mobiel over het been gereden. Door omstanders werd ze binnengedragen in een winkel. MIDDELBURG. Vrijdag werden alhier tot leden der Prov. Staten gekozen de heeren Den Bouwmeester (Lib.) 2696, Sprenger (Lib.) 2665, v. Teijlingon (Lib.) met 2738 stemmen. Verder verkregen de heeren De Rijcke (Antir.) 2322, Struve (Antir.) 2467, Voorthuijzen (Antir.) 2434 stemmen. GOES. Vrijdag werd alhier gekozen tot lid van de Prov. Staten de heer Elenbaas (Lib.) met 4781 stemmen. Notaris Noordijke van Colijnsplaat (Antir.) verkreeg 4539 stemmen. Gereformeerde Kerken. Bedanktvoor Doesburg door P. Jukkenekke te Kockengen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ter Borg: A. Stramrood te Wognum te BellingwoudeJ: L. van Apel doorn te Noordbroek (Gr.) Aangenomen naar Gameren door V. Ingen te Klundert. Bedanktvoor Deventer door S. R. Bakker te Zwollevoor Schermcrham door P. van der Wal, cand. te 's Gravenhagevoor Pesse door H. van Eijck van Heslinga te Berlikum (Fr.) voor Enter door J. Oosterveen te Paesens- Moddergat. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in do consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. (Van onzen Landbouw-Medewerker) De overbemesting der suikerbieten. Als vroeger het graan mislukte, dan was de oogst mislukt, want dan bleef de opbrengst dei- boerderij dat jaar beneden het gemiddelde Tegen woordig is dat anders. Tegenwoordig is het de suikerbiet, die den doorslag geeft. Bij zeer veel landbouwers tenminste. Vandaar, dat ook de meeste zorg besteed wordt aan dat gewas en geen uitgaven gespaard worden, om het bietenland een zoo rijk mogelijken oogst te doen opbrongen. Wanneer het wieden en dunnen achter den rug is, geven de meeste groote bietenboeren een overbe mesting met chilisalpeter, omdat het van 't grootste gewicht is, dat de bietenplanten dan zoo spoedig mogelijk groeien, bladmaken en zoodoende het on kruid, dat alweer spoedig omhoog wil komen, tegenhouden. Hoe spoediger de bieten groeien, hoe minder men heeft te wieden. Dat is een zaak,

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2