Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. W. Bedet, Dirk Scheele Az. R. Scheele Dz. Woensdag 2 Juli 1913. He Jaargang. No. 1030. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Gemeenteraadsverkiezingen. Onze lezers mogen het ons niet kwalijk nemen, dat we hen in de laaste weken niet anders voorleggen dan verkiezingslectuur. Wij kunnen niet anders, ofschoon we best begrijpen, dat velen hunner er reeds meer dan genoeg van hebben. Thans resten nog de verkiezingen voor de gemeenteraden. Van die te HOEK zullen we niet veel zeggen. Onze kiesvereeniging aldaar beveelt haar can- didaat, den lieer J. DEKKER aan. Gaarne wekken wij medo de kiezers op, hunne stem op hem uit te brengen. Hij heeft, meenen wij, bewezen dat hij in den Raad op zijn plaats is en dat de belangen der gemeente hem wel zijn toevertrouwd. Doch over de andere candidaten kunnen we ons niet uitlaten. Er moot voor twee plaatsen gestemd worden en er zijn zes candidaten. Waren er drie vacatures, dan was het gemakkelijker doch nu weten wij geen advies te geven. We moeten dus hierover ons oordeel op schorten, tot er misschien eene herstemming komt. Wat TER NEUZEN betreft, is het niet moeilijk een advies te geven, ofschoon er hier ook overvloed van candidaten is. Onze kiesvereeniging stelde twee candidaten, de heeren W. BEDEt en DIRK SCHEELE Az. Ze nam mede den candidaat der Chr,-Histo rische kiesvereeniging, den heer R. SCHEELE Dz. over. Op deze drie brengen dus onze mannen hun stem uitop alle drie, indien men iets wil bereiken. Elk zal begrijpen, dat bet ook hier weder niet gaat over de meerdere of mindere sym pathie voor de personen der candidaten. Dat ze geschikt zjjn, om naast andere leden een plaats in den Raad in te nemen, zal niemand ontkennen. Doch waar 't hier voornamelijk om gaat is de vraag, hoe de kiezers denken over de hier in de laatste jaren gevoerde gemeente-politiek. Wij hebben daarover enkele maanden ge leden reeds zooveel geschreven, dat we thans slechts aan de destijds geplaatste artikelen herinneren. Er zijn menschen, die deze politiek goed keuren en toejuichen. Welnu, laten die links stemmen. Wij denken daarover echter anders en wij niet alleen. Dat bewijst wel het aantal candidaten. De kiezers hebben thans gelegenheid zich uit te spreken, hoe zij de gevoerde politiek vinden. Zijn ze met ons van oordcel, dat 't hoog tijd wordt dat een andere koers wordt ingeslagen, laten ze dan hun stem uitbrengen op de heeren en Wil men er eeu vierde hij nemen wat wij zelfs aanraden laat dan de keuze vallen op den heer P. DE BAKKER. Ook de Roomsch- Katholieken hebben recht op een vertegen woordiger in den Raad. V Geen gemodder. Het Tem. Volksblad waakt voor de goede verkiezingsmanieren aan rechtschen kant. Geen fout zoo groot of klein in de oogen der redactie van dat blad natuurlijk 1 of ze wordt in de kolomuien opgenomen met de noodige commentaren en vermaningen er bij. Ze heeft 't. daarmede zoo volhandig, dat ze geen tijd heeft te letten op hare eigen vrienden. Zoo wachten we nog altijd op eene afstraffing harerzijds van Jhr. De Muralt, die, nog wel in haar eigen blad, zijn tegenstanders uitschold voor politieke vrome schurken. Dat moest eens in ons blad gezegd zijn van de vrijzinni- Sen er zou een mondje opengedaan zijn lm van andere fraaiigheden maar te zwijgen. Als men, gelijk bedoelde redactie schijnt te doen, uitgaat van de gedachte, dat ai wat rechts staat, niet anders doet dan bedriegen en misleiden, is het niet te verwonderen, dat men achter de onschuldigste dingen iets zoekt, waaraan men anders niet denken zou. Dit bleek ons op nieuw uit liet nummer van Zaterdag 1.1. Verleden Dinsdag had een lid der A. R. kiesvereeniging op zich genomen nog eenige onderteekenaars te verzamelen op de candi- datenlijst voor de heeren W. Bedet, D. Scheele Az. en R. Scheele Dz. Hij meende hiermede den tijd te hebben tot 5 uur. Gelukkig konden we hem te ruim half vier nog zeggen, dat hij zich vergiste en zicli moest haasten, om de lijst te bezorgen. Intusschen wachtten een paar Bestuursleden der kiesvereeniging te vergeefs op de bezorging der lijst, om die ten stadhuize in te leveren. Ze hadden reeds boden uitgezonden om het bedoelde lid op te sporen, doch zagen hem niet komen. Uit vrees nu, dat hij te laat zou komen, verzochten ze aan een RoomschKatholiek, die de lijst voor den heer De Bakker ging inleve ren ongeveer kwart voor vier de candi daten der A.-R. Kiesvereeniging op zijne lijst te mogen- plaatsen, ten einde te voorkomen, dat onze candidaten er buiten vielen. Dit werd toegestaan en genoemde Bestuurs leden teekenden ook de lijst voor den lieer De Bakker en de drie genoemden. Juist was men hiermede gereed, toen ook de lijst der A. R. kiesvereeniging aankwam en het dus bleek, dat de voorzorgsmaatregel niet noodig geweest was. We treden in geen verdere bespreking van dit geval, doch hebben alleen de zaak ver haald, zooals ze is voorgevallen om te doen zien, dat hier van geen „gemodder", zooals de Redactie van het Volksblad belieft te onderstellen, sprake is. V Na den slag. De uitslag van 1.1. Vrijdag heeft ons uiter mate verblijd. We wisten, dat er veel zou moeten gebeuren om de meerderheid der kiezers aan linkschen kant te krijgen, doch waar algemeen de vloedgolf van haat en laster het volk tegen ons opzweepte, kon men nergens meer zeker van zijn. Daarbij kwam, dat op 't laatste oogenblik de groote bedotterij en verleugening van 't volk op waardige wijze besloten werd door een venijnig strooibiljet, dat van „Vele anti- revol. kiezers uit 't Land van Axel" heette te komen, met het advies, om alleen op mr. Dieleman te stemmen. Uit hetzelfde riool, waaruit dit vuile vod was opgevischt, had men een dito opgebaggerd voor de Roomsche ge meenten en waarin werd aangeraden, slechts den heer IJsebaert te stemmen. Met zulke lage middelen hoopte de vrijzin nigheid in ons district, die zoo vreeselijk bang is voor het politieke zedenbederf barer tegen standers, den heer Van Dixhoorn in de Staten te brengen. Doch gelukkig ze heeft 't verdiende loon ontvangen voor al die geveinsde deugd het middel heeft niet gebaatonze kiezers hebben opnieuw gezien tot welke diepte onze vrij zinnigheid is gedaald: elk middel is haar goea, terwijl ze een grooten mond opzet over de fouten van anderen. Dat laatste is trouwens het beste middel, om de aandacht af te leiden van de vuile manieren, die men er zelf op nahoudt. Zou de heer Kramer nu genezen zijn Hij heeft nu kunnen zien, hoeveel 't hem baat, dat hij zich heeft afgegeven met de brave vrijzinnigheid. De vrucht van al dat onnatuurlijk „ge modder", om ook eens een term van 't Volksblad te gebruiken, is dat hij zich bij zijn eigen ge- loofsgenooten onmogelijk heeft gemaakt en de vrijzinnigheid hem toch niet aan den zoo vurig begeerden zetel helpt. Hij heeft 't opnieuw kunnen zien, dat ais er ooit een zetel op de rechtsche partijen in 't district Hulst wordt bevochten, deze toch niet voor hem zal zijn. Intusschen kunnen wij niet nalaten, onze vrienden en coalitiegenooten van harte geluk te wenschen met dezen uitslag. Onzen persoonlijken dank betuigen we gaarne aan allen, die ons in de laatste weken zoo trouw hebben bijgestaan niet slechts voor de verkiezing in het district Hulst maar ook voor de Tweede-Kamerverkiezing in Oostburg. Die laatste verkiezing moge al geen winst voor ons hebben opgeleverd, dat komt wel: de oogen zullen mettertijd wel opengaan voor liet groote volksbedrog, waarmede links het ditmaal nog heeft gewonnen. De wind in heel 't land was tegen ons hij keert wel op zyn tijd; wie weet hoe spoe dig reeds 1 Laat mr. Pieter Jelles maar regeeren hij zal de heeren wel mores leeren. Van nu af reeds aan 't werk en onze plan nen gemaakt voor de volgende campagne. In geen enkel opzicht mag onze strijd ver flauwen wie ouder ligt vecht ook. V Hoe mr. Troelstra er over denkt. Een persman heeft een onderhoud gehad met den hoofdman der socialisten en hem aan 't praten gekregen over den politieken toe stand. Allereerst over de vraag, of hij een porte feuille zou aanvaarden in liet komend minis terie. Over deze vraag wilde mr. Troelstra zich echter nog niet uitlaten en wel om twee redenen ten eerste is dat een vraag, waarvan de beantwoording niet aan een persoon, hoe belangrijk zijn positie in de partij ook moge zijn, kan worden opgedragen. De partij zelve, althans haar aangewezen partij-organen, heb ben hieromtrent te beslissen. Ten tweede, een dergelijke beslissing kan alleen worden uitgelokt op een concreet voorstel. Dit voorstel kan slechts uitgaan van verant woordelijke staatslieden of organen, die na tuurlijk in liet gegeven geval zich eerst zullen moeten vergewissen, of een dergelijke oplossing door hun eigen geestverwanten, dat zijn allereerst de 37 gekozen vrijzinnigen en hun partijen, wordt gewenscht. Verder moet men niet vergeten, dat de ministers worden benoemd door de Kroon. De heeren zullen zich dus waarschijnlijk ook eerst moeten vergewissen of de Koningin er op gesteld is, samen te werken met socialis tische ministers. Het komt mij moeilijk voor, aldus ging de heer Troelstra voort, op deze vraag een toestemmend antwoord te verwachten. En nu weet ik wel, dat de constitutioneele positie van do Koningin medebrengt zich, indien de politieke constellatie het noodig maakt, bij het optreden van een socialistisch ministerie neer te leggen, maar ik ken mijn vrijzinnige pappenheimers genoeg om aan te nemen, dat zij zelfs het onmogelijke zouden willen beproeven om de Koningin een dergelijke beslissing te besparen. De vrijzinnigen zullen dus eerst met zichzelf moeten uitmaken, of de politieke constel latie het optreden van de socialisten in het ministerie werkelijk noodzakelijk maakt. Deze vraag is niet beantwoord door te wijzen op de moeilijkheden, die uit het re sultaat der verkiezingen nu eenmaal voort vloeien. Over de vraag, of een vrijzinnig ministerie zou kunnen regeeren zei de heer Troelstra Het komt mij voor, dat de mogelijkheid grooter is zonder, dan met de socialistische ministers. Immers als de vrijzinnigen zich, zooals de Nieuwe Rotterd. Courant doet, beroepen op onze getalsterkte in de Kamer om daaruit de noodzakelijkheid van het aan vaarden van een portefeuille onzerzijds af te leiden, dan moeten zij niet vergeten, dat die getalsterkte ons niet op een, maar op drie portefeuilles recht geeft. En wanneer zij de invoering van het algemeen kiesrecht afhankelijk zouden willen stellen van ons zitting nemen in het kabinet, dan hebben zij te bedenken, dat, eenmaal dit beginsel aanvaard, er uit voortvloeit, dat althans de portefeuille van binnenlandsche zaken aan een sociaal-democraat zou moeten worden toegewezen. Of men het gezag over de burgemeesters enz. bij voorkeur zou willen leggen in handen van personen, van wie zwart op wit is verklaard, dat zij de grond slagen der maatschappij ondermijnen en een hersenschimmig doel najagen, komt mij als nog eenigszins twijfelachtig voor. Ik heb mij, zei de heer Troelstra, er voor den aanvang der verkiezingen, wat mijn persoonlijke ambitie voor een portefeuille aangaat, zeer duidelgk over uitgelaten. Ik meen, dal het verschil in standpunt tus- schen sociaal-democraten en vrijzinnigen vrij wat grooter is dan tusschen vrijzinnigen en kerkdijken. Hun standpunt in zake mili tarisme, de houding der overheid bij werk stakingen, de rechten en plichten der ambte naren zijn van dien aard, dat in een gemengd socialistisch burgerlijk ministerie conflicten niet zouden kunnen uitblijven. Met name ben ik er van overtuigd, dat vanwege de rechterzijde niet alleen in, maar ook buiten de Kamer allerlei conflicten zouden worden uitgelokt en intriges op touw zouden worden gezet om de regeering te bemoeilijken. Wat de heer Troelstra verwacht van het komende Kabinet Grondwetsherziening met algemeen kiesrecht voor mannen en wegneming der beletselen uit de Grondwet voor de invoering van het Vrou wenkiesrecht. Doch een breed opgezet sociaal program verwacht de heer Troelstra van de komende regeering niet. Voor ons is de handhaving en uitbreidiug van art. 369 der wet-Talma niet meer dan een noodmaatregel om hetgeen gedeeltelijk verkregen is, te consolideeren en in den geest van het amendement-Borgesius uit te breiden. Dat deze regeering sociale verzekering in haar geheelen grondslag ter hand zou nemen, komt mij onwaarschijnlijk voor, en ook al omdat daardoor de urgentie der Grondwet herziening zou kunnen worden opgeofferd, acht ik zulks ongewenscht. De tijd, die met behoud van die urgentie beschikbaar is voor anderen wetgevenden arbeid, moet m. i. worden gebruikt om dergeljjke maat regelen als op grond van de samenstelling der Kamer juist thans en dan wel in vrij korten tijd tot stand kunnen worden gebracht. Met name zal m. i. de herziening van de subsidie wetten in zake bijzonder onderwijs ter hand kunnen worden genomen. Dit euvel van de verslechtering van ons volks onderwijs, ten gevolge van die kleine bij zondere schooltjes, eischt m. i. dringend herziening. Verder zal de linkerzijde, als zij voor de toekomst ons volk onttrekken wil aan den geestelijken invloed der kerkelijke reactie, niet beter kunnen doen dan het ontwerp- Ter Laan, om uitbreiding van den leerplicht leeftijd tot 14 jaar, zoo spoedig mogelijk tot wet te maken. Grooter weldaad dan deze, zei de lieer Troelstra, kan m. i. naast het algemeen kiesrecht en het ouderdomspensioen aan ons volk niet worden bewezen. Over de mogelijkheid om ook de tien-uren dag in te voeren, willen wij thans, zoo eindigde de heer Troelstra het onderhoud, geen oordeel uitspreken. Onze arbeiders moeten dus van 't komend ministerie, volgens mr. Troelstra, maar niet te veel verwachten. Invaliditeitsverzekering en Ziekteverzekering zullen worden opge borgen.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1