Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Lamlbouwberichten. (jemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. TER NEUZEN 27 Juni 1913. De heer O. C. G. Beelaerts van Emmi- choven, kapitein der vestingartillerie, garni zoenscommandant alhier, wordt verplaatst naar het garnizoen te De Helder. In zijne plaats komt alhier in garnizoen de heer A. D. Putman Cramer, benoemd tot kapitein bij het 4e regiment vestingartillerie. Dinsdagavond had alhier eene vergade ring plaats van de leden der commissie voor Plan 1913 met de leden der sub-commissies en verdere belangstellenden, ter regeling van de feestelijkheden. Slechts een 30-tal personen had aan de op roeping gevolg gegeven. Besloten werd de feestviering te doen plaats hebben in de week tusschen 11 en 16 Au gustus a. s. Na eenige bespreking werd het programma (behoudens latere wijzigingen,) aldus vastge steld Op Maandag 11 Aug. feestelijke opening der tentoonstelling. Op Donderdag 14 Aug. 's avonds 61/» uur kerkdienst in de verschillende kerken, 8 uur uitvoering der cantate door een zangkoor met begeleiding van her orkest. Na afloop daarvan concert van Wet mu- ziekcorps. Op Vrijdag 15 Aug. 's morgens 11 uur ope ning van' het festival, 's middags 2 uur aan vang daarvan, 3 uur historische optocht en 's avonds 6 uur concert en zanguitvoering op de Markt. Hierbij zal eerst een concert gegeven worden door het oudste muziekcorps uit onze buurt, n.l. dat te St. Gilles Waes. Op Zaterdag 16 Aug. 's morgens 10 uur concert door een der muziekcorpsen, 's middags 2 uur volksspelen, 's avonds 5 uur gymnastiek- uitvoering, om 7 uur prijsuitdeeling van de tentoonstelling en om 7Vj uur lichtstoet. In de vacatures, ontstaan door het bedanken der heeren Speetjens en Verhulst, werden nog tot leden van het hoofd-comité gekozen de heeren Harte en Schagen van Leeuwen. Ambtshalve werd ook aan den voorz. en secret, der verschillende sub comité s plaats en stem verleend in het hoofd-comité. Sluiskil. Ontegenzeggelijk is het waar, dat de cokesfabriek voor^ de bevolking van hier al heel veel voordeelen aanbrengt, maar ook waar is het, dat zij de oorzaak reeds is van het verlagen van' het zedelijk peil. Door velen, die aan de fabriek werkzaam zijn, vanaf den minsten werkman tot de hooger geplaatste beambten, wordt aan God noch aan de kerk gedacht. De aanraking met vreemde, Belgische en Fransche elementen doet haar invloed op de Godsdienstige bevolking van hier ook gevoelen. Maar waPwel het ergste is en 't meest grieft aan menigeen, is, dat er op Zondagen gewerkt, gehamerd, gesmeed wordt en dat aan den openbaren weg, dat 't een schandaal mag ge noemd worden. En dat in ons Ter Neuzen, waar de Zondagen anders zoo Godsdienstig gevierd worden, 's Maandags daarentegen wordt dikwijls niet gewerkt en dezen dag wordt dan gevierd in herbergen. 'tVVare te wenschen, dat door de Overheid toch een einde werd gemaakt met den Zondag zóó te ontheiligen, n.l. door het verbod van arbeiden aan den openbaren weg toe te passen. (Zelandia.) Hoek. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld: J. Dekker (aftr.), II. van Doeselaar, W. C. de Feijter, J. de Jonge, M. de Jonge en F. Kaan (a-ftr.) Stemming 4, eventueele herstemming 15 Juli. Axel. Op den 24sten Juni j.l. had er alhier eene kringtentoonstelling van geiten plaats met daaraan verbonden geitenmarkt. Op deze tentoonstelling waren aanwezig 192 geiten en 18 bokken (waaronder 68 uit AxgI)* Des middags om half een werd de tentoon stelling officieel geopend op het gemeentehuis, daarna had er bezoek aan het terrein en de bezichtiging der geiten plaats, terwijl het muziekcorps „Hosannah" enkele nummers op het terrein speelde. Daarna werd om 2 uur de geitenmarkt ge opend en vervolgens de uitreiking der her- inneringsroedailles. De uitreiking der prijzen had plaats in 6 categoriën. 1. voor het grootste aantal geiten van een vereeniging (3 prijzen), toegekend als volgt le prijs een baaltje kalverenmeel benevens f5 aan de vereeniging te Zuiddorpe, 2e prijs f5 aan die te Westdorpe en 3e prijs A 2,50 aan die te Zaamslag. 2. voor de eigenaar die de meeste geiten aanbracht een prijs van f3 toegekend aan den heer Maliu te Kloosterzande. 3. voor de meest melkgevende geit (3 prijzen), toegekend als volgtle prijs f 4 aan Danckaert te Stoppeldijk (1002 L2e prijs f2,50 aan Sponselee te Stoppeldijk (850 L.), en 3e prijs fl aan J. v. d. Linde te Stoppel dijk (690 L.) 4. 1 prijs van f 3 voor de verstkomende ver eeniging toegekend aan die van Kloosterzande. 5. 1 prijs van f3 voor de meest zelfge- kdrnde boter, toegekend aan D. v. Overloop tG AxgI. 6. voor de meest doelmatige karn (2 prijzen) toegekend als volgt le prijs f3 aan A. Rouw te Zaamslag en 2e prijs f 2 aan D. v. Overloop te Axel. Een baaltje kalverenmeel, beschikbaar gesteld door den heer J. M. Oggel te Axel, viel bij loting ten Meel aan de Vereen, te Axel, een medaille van de E'irma Van Hal te Vlaardingen w^rd toegekend aan de Vereen. „Ter Verbe tering" te Axel. Voorts kreeg elke vereeniging een herinne ringsmedaille. Daarna werd er geitenmarkt gehouden waar op 22 geiten werden aangevoerd. Verkocht werden er 7. Zoowel de Tentoonstelling als de Markt slaagde uitstekend. Het bezoek was zeer druk. De jury bestond in de verschillende cate gories uit de volgende heeren 1 F. Bareman, P. Boone, B. de Coninck, E. Stekelinck en G. Zegers2 M. Bakker, D. Goossens, C. Lippens, D. Maas en F. G. van Tatenhove35 C. Th. v. d. Bilt, R. Boeije, D. v. Overloop, J. de Ruijter en H. Zegers. (W-ij ontvingen dit bericht te laat om in ons vorig nummer nog op te nemen). - Woensdagavond werd te Axel in het „Vereenigingsgebouw", onder voorzitterschap van den heer L. J. den Hollander, de jaar vergadering gehouden van de vereeniging „Ambachtsbelang." Uit het verslag var. den penningmeester bleek, dat de inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen f 1060.84', waar onder f 125 subsidie van de gemeente f 125 subsidie van de provincie f 112.50 zijnde een vierde van de jaarlijksche Rijks-subsidie opgenomen f 500 contributie steunende leden f102; schoolgeld f61. De uitgaven waren f966,98', waaronder f 453.10 aan den directeur en de beide onderwijzersf 174.82' aan leer middelen en f90 voor 9 uitgelote rentelooze aandeelen van f 10. Het batig saldo bedroeg f 93.86. De vereeniging telt 78 steunende leden. De cursus 1912/1913 werd gevolgd door 19 leerlingen. De aftredende bestuursleden, de heeren L. J. den Hollander, Ph. A. Knieriem en H. van Luijk werden herkozen. (M. Ct.) Hulst. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld J. B. de Boy, Th. C. Fassaert (aftr.), A. Hangel broek, H. M. F. Verwilghen (aftr.) en H. M. M. Wauters (aftr.). Stemming 8 Juli. Hengstdijk. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn gekozen ver klaard L. Kerckhaert (aftr.) en H. Schelfhout (aftr.). Gereformeerde Kerken. Tweetalte ZuidwoldeD. Steenhuis te IJsselmonde en L. van Wijtk te Krommenie. Beroepen te Augustinusga E. C. van der Laan te Driesum. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Venhuizen (N.-II.) door Jolis. Aalbers te Marssum (Fr.), naar Wijnjeterp (Fr.) door J. Jebbink te Bovensmilde. (Van onzen Landbouw-Medewerker.) Rentabiliteit van de bemesting van het hooiland. Verkiezingsvaria. Een vrouwelijke kiezer. Om half negen Dinsdagmorgen is juffrouw Taetske de Jong („Azn."), vergezeld van eenige kiesrecht- vrouwen, naar het stembureau aan de Oude Schans te Amsterdam gegaan om haar stem op een der candidaten uit te brengen. Het was een hoogst vriendelijke ontvangst, welke den dames ten deel vielde heeren achter de tafel glimlachten zelfs gemoedelijk zeker als ze waren van de machteloosheid der vrou wen in dezen. „Waarom lacht u eigenlijk? vroeg juffrouw De Jong den heeren. „Omdat u niet moogt stemmen" antwoordde de voorzitter van het stembureau. „Maar heeren", protesteerde de bewoonster der Binnen Bantammerstraat, „u hebt mij vier keer een kaart gestuurd om te komen stemmen hier hebt u mijn geboortebewijs en hier mijn belastingpapieren. U ziet dus, dat ik dezelfde Taetske de Jong ben, die u hebt opgeroepen en die in 1880 in IJlst werd geboren." „Volkomen waar", stemde de voorzitter toe, ,maar hier staat Azn." „Daarover znlt u toch niet vallen," mengde zich nu mevrouw Drucker in het gesprek „vader en moeder De Jong hebben op den datum, vermeld op het geboortebewijs van juffrouw Taetske, maar één kind aangegeven bij den burgerlijken stand dezelfde die door u werd opgeroepen om te stemmen. Als u de juffrouw niet toestaat om te stemmen, ver klaart u derhalve de kiezerslijst voor ongeldig. De voorzitter van het stembureau mees muilde eens de overige leden meesmuilden eveneens de juffrouw mocht niet kiezen. (Hbld.) - De juffrouw te 's Gravenliage, in wier woning aan het Westeinde, waar zij op de eerste verdieping volgens een op de straatdeur aangebracht geëmailleerd bord een verhuur kantoor voor dienstpersoneel hondt, j.l. Zater dag vóór acht dagen justitie en zedenpolitie een inval hebben gedaan, is thans gearresteerd als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan de practijken der z.g. deskundigen. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. Te Utrecht wordt gewaarschuwd tegen een persoon, voorgevende te zijn twee-derde candidaat-notaris, die onder vertooning van een brief, waarin toezending van gelden wordt toegezegd, daarop een voorschot vraagt. Een paar jaar geleden poogde hij dezelfde prac tijken toe te passen, maar staakte ze, toen tegen hem gewaarschuwd werd. Wellicht zal hij ook elders trachten zijn trucs rendabel te maken. Een bij het reizend publiek vrij algemeen bekende persoonlijkheid, de diligencevoerman Jan Kalis, zal op 2 Juli 50 jaren als koetsier bij de diligencé-onderffeming Den BurgOude- schild op Texel werkzaam zijn. Het plan bestaat den trouwen koetsier een feestje "te bereiden. „IJver zonder verstand" Door de Am- sterdamsche politie is een hulpbesteller der posterijen gearresteerd die verdacht wordt brieven te hebben achtergehouden. Bij een huiszoeking in zijn woning in de Tilanusstraat" werden een'vijftigtal poststukken, meest ver kiezingsgeschriften, gevonden. Een kostbare strijd. De staking der sigarenmakers heeft aan den Sigarenmakers- bond f30.000 gekost, terwijl door het N. V. V. met f 250.000 werd gesteund en het N. A. S. f 45 000 bijbracht. Een totaal dus van f325.000. (Yad.) Men meldt d.d. 24 Juni uit Amersfoort aan de Tel. Ongeveer vijf uur werd op den Hoevelaker weg, een uur van Amersfoort, bij het pas- seeren van een melkwagen en een auto, een wielrijder door de auto aangereden. De fiets werd geheel vernield en de wielrijder, E. Bouw, uit Putten, die van het grasmaaien uit Holland terugkeerde, werd bewusteloos en ernstig ge wond opgenomen. De drie inzittenden van de auto keken om, zagen den man liggen maar reden full speed door Toen de politie te Amersfoort was gewaarschuwd, was de auto Amersfoort reeds gepasseerd. Vermoedelijk was het een auto uit Amsterdam. Het plukken en verzenden van aardbeien naar Duitschland is te Barendrecht in vollen gang. Minstens 10 wagons worden per dag verzonden. Allerwege heerscht groote drukte op den akker, terwijl men nog vele handen om te plukken te kort komt. Het plukken varieert tusschen 1 en 2 gld. en neemt men in aanmerking, dat het plukken meest door vrouwen en aankomende jongens en meisjes geschiedt, dan valt het te begrijpen, dat het voor velen een goede tijd is. De verkiezingsdrukte. Uit alle plaatsen komen berichten van reus achtige drukte en groot enthousiasme. Nog nooit was de deelneming zoo algemeen als ditmaal. Natuurlijk werden overal in partij bijeenkomsten geestdriftige redevoeringen ge houden. Te Amsterdam heeft een optocht van de socialisten die ordelijk was, ten slotte toch geleid tot een botsing met de politie, toen op den Dam door Polak zou gesproken worden. Volgens de verslagen in de bladen was het optreden der politie overbodig. Er werd in 't wild op los geslagen. Een landbouwer onder Mijnsheerenland gaf zijn knecht ontslag omdat deze op de tegenpartij van zijn baas gestemd zou hebben (N. R. C.) Woensdagavond is te Amsterdam tijdens de afwezigheid der bewoonster, mevrouw de wed. P. J. Determan, in haar woning Ooster park 22 ingebroken. De linnenkast op de eerste verdieping werd opengebroken en daar uit werden 'n groot aantal gouden en zilveren voorwerpen ter gezamenlijke waarde van om streeks f800 ontvreemd. Vermist wordt o.a. een zilveren broche met juweelen, ter waarde van f300, zes ringen met diamanten bezet, verschillende gouden dames en heerenhor loges enz. Bij nader onderzoek is ook gebleken, dat uit het buffet in de benedenkamer een tweetal sieraden waren gestolen. Een bedrag van f200, eenige andere voorwerpen, van waarde en eenige effecten waren op de eerste ver dieping onaangeroerd gelaten. Vermoed wordt daarom, dat de dief zich nog op de boven woning bevond, toen mevrouw Determan thuis kwam, en dadelijk een goed heenkomen zocht. Dinsdagavond zijn 17 miliciens van de 4e mitrailleur-afdeeling te Ede gedeserteerd. Zij wenschten niet deel te nemen aan het aardappelschillen, omdat de aardappelen slecht waren, waarop de le luitenant Briel met hen ging strafexerceeren. Hierover waren zij zoo ontevreden, dat zij de kazerne hebben ver laten en nog niet zijn teruggekeerd. Te New York heeft een vrouw een echt scheidingsproces aanhangig gemaakt, omdat na haar huwelijk was gebleken, dat haar man reeds 12 maal getrouwd en even vaak geschei den was. Zij verklaarde haar leven niet te willen slijten met iemand die feitelijk poly- gamist is. De man geeft toe dat hij verschei dene malen gehuwd is geweest, maar hij kan zich niet herinneren hoe dikwijls. Een jeugdige Engelsche vlieger, C. B. Fairbairns, verliet Maandagavond even na zevenen met zijn watervliegmachine het Brook- landvliegkamp en werd boven Shoeburyness omstreeks 8 uur gesignaleerd. Even later was hij boven de zee en vloog toen op een hoogte'van pl. m. 350 meter. Plots zag men het toestel bijna in een rechte lijn in zee storten. Het toestel zonk bijna onmiddellijk en sleepte den vlieger met zich mee. Toen een boot ter hulp schoot, was hij reeds ver dronken. Een gezelschap van tien vrouwen, die voor het kiesrecht ijveren, maar met wette lijke middelen, heeft'op een propagandatocht van Land's End naar Londen het te Camborne in Cornwall met een vijandige menigte te kwaad gekregen. Hot spreken werd hun belet, hun wagen haast omgeworj)en en de vrouwen moesten vluchten. Woensdagochtend hebben kiesrechtvrou wen brand willen stichten in het station te Ilazlewell bij Birmingham. In twee wacht kamers sloeg de vlam al uit de banken, toen de brandweer kwam en het vuur bluschte. Te Londen heeft de roman- en tooneel- schrijver Laerence Housman, opgeroepen om in een jury te dienen, voor hij werd beëedigd den rechter aangezegd, dat er gevallen voor die rechtbank konden komen, waarbij zijn geweten hem verbood als gezworene te dienen, nl. wanneer vrouwen er voor verschijnen, terwijl zij niet met de mannen gelijk staan. De rechter ontsloeg Housman toen van den juryplicht. Een gezelschap ordelievende kiesrechtvrou- weu het voert vlaggen mee, waarop dat met groote letters te lezen staatzjj wenschen niet voor strijdlustige kiesrechtvrouwen aan gezien en nog minder als zoodanig behandeld te worden doet een propagandatocht van Carlisle in Schotland naar Londen. Woensdag zijn zij op stap gegaan en 26 Juli denken zij te Londen aan te komen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 29 JUNI 1913. Om het hooi naar waarde te schatten, moet men eens denken aan jaren, dat er geen of weinig hooi is en men het ontbrekende moet aanvullen met krachtvoer, als verschillende soorten van koeken, meel, enz. Dan eerst weet men wat hooi waard is. En toch nog niet geheel en al. Want men denkt er dan wellicht nog niet aan, dat, hoe goed men ook voert, dit voer nog niet in de schaduw kan staan van zeer goed hooi. Gras en hooi voor zekere producties eenigszins aangevuld met een zekere hoeveelheid ander voer is op stuk van zaken het beste en natuurlijkste veevoeder, maar het moet goed zijn. In goed hooi is de voedingsverhouding b.v. juist geschikt voor melk koeien. Vandaar dat een goed landbouwer alles moet aan wenden, om de gras- en hooiopbrengst tot een maximum op te werken. Daartoe is noodig, dat ook na den eersten hooioogst de weiden gedwongen worden een rijke tweede snede op te brengen. Dat kan men bereikea door na het hooien, het hooi land nog een matige hoeveelheid chilisalpeter te geven. Stel, dat men per H.A. 100 kg. chilisal peter uit laat zaaien, zoo dun en gelijkmatig mo gelijk, dan kan dat aan gezamenlijke kosten van aankoop en uitzaaiing hoogstens f 14 kosten, Daardoor kan, verschillende hooilandproeven hebben dat reeds uitgewezen, een bruto opbrengst geleverd worden van, op zijn minst genomen, f 50 a f 60 per H.A., waarvan dan minstens de helft meeropbrengst is. Deze cijfers zijn gemiddelde. Een en ander hangt in de eerste plaats af van den hooiprijs enhet weer. Maar in doorsnee zijn de cijfers juist. Een uitgave van f 14 levert dus 'n winst op van minstens f 26 f 14 f li- Gewoonlijk zal het meer zijn, dat blijkt uit de gansche berekening. Maar al ware het niet meer, dan nog is er reden de weibemesting na de eerste snede niet na te laten. Immers, er is nog een ander motief. Door de bemesting met chilisalpeter verbetert de aard en de samenstelling van het gras. En deze factor ontslipt onze berekening. Maar wij moeten hem toch laten gelden bij onze overwe gingen. De rentabiliteit van chilisalpeter op hooi land is dus zeer belangrijk. AXEL. Huwelijks-aangiften. 12 Juni. Gijsbert Boer, ond 27 j., jm. en Santina Mieras, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juni. August Adolf Dieleman, oud 24 j., jm. en Joanna Louisa van Puijvelde, oud 23 j jd. Andries Stouthamer, oud 22 j., jm. en Snsanna Cornelia Elisabeth Schieman, oud 23 j., jd. Lodewijk Frans Kaijser (van Ter Neuzen), oud 25 j.,jm. en Cornelia Johanna Simons, ond 23 j jd. Geboorten. 4 Juni. Pieter Jacobus, z. van Karei Verstraten en van Janna Maria de Ruijter. 11 Juni. Rozelina Sophia, d. van Honoré Dellaert en van Emma Maria d<* Vrieze. 12 Juni. Abraham, z. van Pieter Haak en van Neeltje Dieleman. Jacobus Cornelis, z. van Cornelis Jacobus Vinke en van Elisabeth Verplanke. 14 Juni. Anthonij Jan, z. van Coruelis Reose en van Janna Penne. Overlijden. 4 Juni. Dirk Cornelis Faas, oud 10 m., z. van Martinus en van Janna van Espen. Adriana Hollebek, oud 39 j., echtg. van Abraham Dieleman. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn Axel A 9 uur Ds. J. H. Lammertsma, en 2 uur Leeskerk. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 2 uur Ds. J. H. Lammertsma van Axel. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur, Ds. J. B. T. Hugenho'.tz van Axel. Axel 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 nur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Wisse van Zierikzee. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en B'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6'/i uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2