Antirevolutionair voor. Dieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. 1813h1815 NEDERLAND en ORANJE Korte Berichten. No. 1029. Zaterdag 28 Juni 1913. lle Jaargang. Johs de Feijter, J. de Putter Cz. C. A. Wisse. P. Buijze, W. Dieleman Pz. Sr. J. M. Oggel. Biimenlaiidsch Nieuws. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,'—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE!!J TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Gemeenteraadsverkiezing in Zaamslag. De electorale wedstrijd begint in Zaamslag reeds weder op Dinsdag a. s. Hier dingen 7 candidaten om 4 zetels. De anti-revolutionairen stelden alleen de drie aftredende geestverwanten en lieten het aftredend Chr.-Historisch lid W. Scheele onbe streden. Waren de zaken zooals ze behoorden, dan zou er samenwerking kunnen en moeten zijn tusschen anti-revolutionairen en Chr.-Histori- schen, ook op het gebied der gemeenteraads verkiezingen. Dat is echter niet het gevalde Chr.-Histo- rischen in Zaamslag stelden met de liberalen drie candidaten tegenover onze aftredende leden. Uit dezen stand van zaken volgt, zooals ieder begrijpen kan, dat de anti-revolutionairen ditmaal alléén mogen stemmen op de hunner zijds gestelde candidaten. Op deze drie en op geen ander. Niemand late zich, om welke reden dan ook, verleiden om naast onze drie nog een vierde te stemmen. Elke stem die onzerzijds gegeven wordt aan een der vier andere candidaten, kan oorzaak zijn, dat een der onzen uitvalt. Dit is zoo duidelijk, dat we niet veel woorden noodig achten, het nog nader te betoogen. Voor onze mannen is dus op a. s. Dinsdag het paroolals één man opkomen, liefst zoo vroeg mogelijk om onnoodige moeite te voor komen, en alléén gestemd op de heeren en V Axel. Hier moet gekozen worden voor drie plaatsen. En evenals iti Zaamslag reeds op a.s. Dinsdag. Twee rechtsche leden treden af en een van' den linkerkant. Beiderzijds werden drie candidaten gesteld van anti-revolutionaire zijde de heeren P. H EREEN I G D. Gedenkboek van Neerland's verlossing uit de Fransche Dwinglandij. Aan het Volk verhaald door L. PENNING. Uitgave van D. A. DAAMEN te Den Haag. Een gedeelte uit Hoofdstuk IX. (SLOT). De wagen hield in de Keizerstraat voor de Hervormde Pastorie (hier woonde doroiné dr. Faassen de Heer, die echter juist uitlandig was) stil. De Prins stapte af, en begaf zich met zijn gevolg in de Pastorie, wachtend op de hofrijtuigen, die uit Den Haag ontboden waren. Een vrome grijsaard trad binnen, om als oud-kapitein der oude Scheveningsche schut terij den Prins te huldigen. Het was Bekken bosch Blok. Hij telde tachtig jaren, en als een visioen ging het verleden den grijsaard voorbij. Hij had het wonderjaar 1747 beleefd, toen het hart der natie trilde van blijdschap en geestdrifttoen een oranjetoon, die een staat kundige lente aankondigde, over deze duinen woei, en de grootvader van dezen Prins in zijn ambt van Stadhouder werd hersteld. BUIJZE, W. DIELEMAN Pz. Sr. en J. M. OGGEL Zou het noodig zjjn, onze mannen op te wekken, al het mogelijke te doen om aan deze drie de overwinning te bezorgen Wij gelooven het niet. De Axelsche vrienden kennen zóó goed hun plicht dat is opnieuw gebleken bij de ver kiezingen voor Staten en Kamer dat ze onze aansporing niet noodig hebben. In een bespreking der candidaten treden we niet. Dat is bij eene verkiezing voor den Raad minder gewenscht en in elk geval geheel over bodig. In onze kleine gemeenten kent men zijn medeburgers. Het gaat ook bij deze keuze om het beginsel. Wie links wil gaan, bij stemme de drie andere candidaten. Doch wie nog iets gevoelt voor de beginselen, aan de rechtsche zijde bffleden, kome trouw ter stembus een brenge zijn stem uit op de heeren en Naar de „Tel." verneemt is aan dr. Kuyper een Eerste Kamerzetel aangeboden voor Zuid- Holland in de aanstaande vacature-Waller. Het Ministerie. De Ministerraad is gisterenmiddag in een buitengewone vergadering bijeengekomen. Mi nister Heemskerk president van den minister raad vertrok hedenochtend naar Het Loo ter ontvangst door de Koningin. Politieke hartstocht. Na 't bekend worden van den uitslag der verkiezingen te Oldenzaal zijn bij enkele Is raëlieten en protestanten en bij de groote sociëteit de ruiten ingeslagen. De nieuwe personen in de Tweede Kamer zullen zijn W. Boissevain, v. 1., bekend in de Amster- damsche handelswereld Ach, die lente was niet gekomen, maar wel was die indroeve Januaridag gekomen, toen de orkaan der revolutie den vader van dezen Prins wegstormde van de vaderlijke erve. Het was nu negentien jaar geleden, en die negentien jaren waren vol geweest van moeite en verdriet, smaad en vernedering. Doch bet was voorbij het was geleden, de Oranje- gezinden en de Patriotten waren ondergegaan in dien smartvollen tjjd, een nieuw volk was opgestaan. Die herinneringen bestormden den ouden grijsaardzijn Godvruchtig gemoed was vol lof en dank tot den Heereen terwijl zijn oogen zich van den Prins naar boven richtten, riep deze voorbidder voor land en volk met bevende lippen: „Mijne oogen hebben nu genoeg gezienmijn gebeden zijn verhoord (Kalm en zacht is bij kort daarop ontslapen). Drie hofrijtuigen hielden thans voor de pastorie stilin het tweede nam de Prins plaatsnaast den graaf van Limburg Stirum. Aan de Scheveningsche brug dreigde een oogenblik levensgevaar, toen de paarden door het onstuimig gejuich en gewuif schichtig werden, maar een Scheveninger sprong on verschrokken voor de paarden, greep ze hij de teugels en bracht ze tot bedaren. De weg was zwart van de menigte, en door een eeregeleide van vele duizenden omstuwd, hield de Prins zijn intocht te 's Gravenhage. De geheele stad was verlichtde vreugde van het wederzien was bovenmate diep en roerend. Hoe was het toch mogelijk, dat men J. H. Lasonder, u. 1., schoolhoofd te Rotter dam J. v. Vollenhoven, v. 1., vroeger administra teur in Deli, nu in Rotterdam mr. dr. J. II. W. Q. ter Spill, v. 1., bekend advokaat en journalist in Den Haag mr. L. N. Itoodenburg, v. d„ advokaat, hoofd bestuurslid der Vr. Dem. Partij mr. A. C. Visser van IJzendoorn, v. 1., hoog- leeraar te Leiden in handelsrecht en burg. rechtsvordering F. M. Knobel, v. 1., bekend uit zijn consu- lairen dienst in China, Perzië en Zuid-Afrika mr. J. E. Heeres, u. 1., hoogleeraar te Leiden in geschiedenis van Ned.-Indie en de historie en methode der zending F. J. W. Drion, v.l., wiskundige bij een levensverzekering-maatschappij, secr. van den Bond van Vrije Liberalen; jhr. R. de Muralt, u. 1., Ingenieur te Zierikzee mr. M. Meudels, s.d., advokaat te Amsterdam, en bekend propagandist der S. D. A. P. A. B. Kleerekooper, s. d., journalist en propagandist H. Spiekman, s. d., Rotterdam, begon als courantenjongen, nam ijverig deel aan de propaganda van de S. D. A. P. en vakactie te Rotterdam, is sedert kort redacteur voor Rotterdam van „Het Volk"; J. ter Laan, s. d., vroeger landbouwer, later rijksambtenaar bij de belastingen; dr. J. van Leeuwen, s. d., vroeger leeraar H. B. S. in Schiedam, later propagandist der S. D. A. P. te Utrecht J. W. Albarda, s. d., leeraar in de wis- en natuurkunde, eerst in Almelo, later in Den Haag en nu directeur van de gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam W. Juten, r. k., eerst onderwijzer o. s. te Bergen op Zoom, later arr.-schoolopziener M. Ch. E. Bongaerts, r. k., ingenieur van den Rijkswaterstaat, sedert 1912 te Göes. Een kieskeurig kiezer. Uit een van de Rotterdamsche stembussen kwam een biljet te voorschijn, waarop dwars door de namen van de candidaten was ge schreven „geen keus bij." Links! of ik melk je koeien nietl 'n Mooi staaltje van liberale „verdraag zaamheid I" 't Gebeurde, naar het „Fr. Dbl." meldt, te Hollum op Ameland. Iemand, die zich met- ooit aan liet Oranjehuis den rug had kunnen toekeerenmen begreep het nietmen ver stond het nietmen sprak van een rampza ligen geest, die in de noodlottige jaren van voorheen de zinnen van dit goedhartige, trouwe volk had verstrikt. De Prins was een balling geweestdeze zoon van het Oranjehuis was gespijzigd geworden met brood der bedrukt heid en met water der bedruktheid. Te Saint Germain had hij eens de opvoering van het treurspel „Esther" bijgewoond, en toen de droeve, weemoedige beurtzang weerklonk, door de verbannen Israëlieten bij het aan schouwen van hun geboortegrond aangeheven, was hij in luid snikken uitgebarsten. Hij had dien klaagzang verstaan, omdat hij zelf in ballingschap verkeerde. Doch dat was voorbij voor eeuwig voorbij Hij bevond zich thuis, want hij bevond zich in het vaderland. En daar in de schitterend verlichte woning van Van Limburg Stirum op den Kneuterdijk te 's Gravenhage stonden de deuren wijd open, om het Nederlandsche volk te ontvangen. Arm en rijk stroomde binnen op dezen dag voelden zich allen één, en het nationaal-Christelijk bewustzijn, dat een volk onwinnelijk en zijn helden onsterfelijk maakt, ontplooide zich in zijn heerlijke kracht. Ofschoon het hart van den Prins diep be wogen was, verried zijn gelaat bovenal een trek van ernst en nadenken. Doch toen hij zich op het balkon vertoonde; en een nieuwe storm van toejuichingen losbarstte, trad hij snel een paar passen terug, het hoofd ter zijde terwQon daar gevestigd heeft, wilde zijn stem recht uitoefenen in zijn oorspronkelijke woon plaats van ons district en verzocht zijn huur man tijdens zijn afwezigheid 's avonds de koeien te melken. „Eerst weten wie ge stemt!" zei huurman. „Wat doet dat terzake!" ant woordde de vrager. „Eerst weten, wie ge stemtherhaalde buurman en nog eens met nadruk. „Ik stem rechts", was het stellige bescheid. „Dan melk ik je koeien niet, man Dat is nog eens verdraagzaamheid Uit Engeland naar de stembus te Tietjerksteradeel. Bij de verkiezing in het district Tietjerk steradeel zijn in Engeland werkende kiezers overgekomen, om hun stem uit te brengen. Reiskosten en verlies van daggeld werden vergoed. Kamerverkiezingen. Indien dr. D. Bos zijn mandaat voor Gronin gen niet aanneemt, wenschen de vrijzinnigen in Groningen volgens de N. Pr. Gr. Ct., als candidaat te stellen jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen, wethouder van Groningen, een broer van den tegenwoordigen minister van buitenl. zaken. ANTWERPEN, 25 Juni. De sneltrein Ant- werpen-Brussel, die te 7,12 het centraalstation verlaat, is te Meclielen op den vorigen trein van 6.49 geloopen. De locomotief en de twee eerste wagens van de 3de klasse zijn vernield. Er zouden dooden en gekwetsten zijn. maar er zijn geen inlichtingen te krijgen aan het centraalstation alhier. MECHELEN, 25 Juni. Bij het spoorweg ongeluk is één reiziger gedood zes reizigers zijn gekwetst. De sneltrein kon zijn reis voortzetten. Tengevolge van een verkeerden wisselstand is het ongeluk gebeurd. De schok was hevig. De twee achterste wagens van don gewonen trein zijn geheel vernietigd. Gelukkig zaten er weinig menschen in. De gedoode man is een arbeider uit het station Mechelen. Van de gekwetsten zijn er twee naar het zieken huis, twee naar een kliniek gebracht. wendend, overstelpt door zijn gevoel. Toen het middagmaal was afgeloopen, begaf de Prins zich naar de woning van Van Hogen- dorp, die door de jicht aan den stoel ge kluisterd, en bracht dezen man van stillen heldenmoed als den vertegenwoordiger des volks den dank van Oranje, hem tevens zijn eerste proclamatie overhandigend. Wonderlijke speling van liet lot dien nacht herbergde een huis den Prins, dat weleer door de De Witten was bewoond, terwijl Engelsche mariniers voor de woning de wacht betrokken. Zoo had dan in den gloedoven van het bangste lijden het volk van Nederland geleerd, wat het aan Oranje was verschuldigd nu werd de diepe beteekenis verstaan van het woord „Hetgeen dan God samengevoegd heeft, sclieide de mensch niet." Wachter, wat is er van den nacht? was er zoo veel jaren geroepen, en van zijn hoogen toren kon hij thans antwoordenIk zie het glanzend morgenroodEen gevoel van ware dankbaarheid doortintelde liet hart des volks, en toen in den plechtigeu dankstond der ver lossing op den Woensdagavond in de Groote Kerk te 's Gravenhage vorst en volk zich te zamen nederbogen voor den Almachtige, Die alles zoo wonderbaar had bestierd, beleed de predikant Verwey het in aller naam„De Heere heeft groote dingen aan ons gedaan dies zijn wij verblijd Wegens plaatsgebrek kon dit slot eerst heden geplaatst worden). Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Oranje boven. Dr. Kuyper in de Eerste Kamer. Een spoorwegongeluk.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1