mr. P. Dieleman C. IJsebaert. Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. V Wat zullen Goes en Vlissingen doen Onze kiezers in 't district Hulst vragen met belangstelling hoe zal in de overige districten van Zeeland de uitslag der verkiezing voor de Staten zijn Wij zijn natuurlijk als buitenstaander daar mede niet géheel op de hoogte. Doch de berichten, die tot ons komen, wijzen er ons alle op, dat 't voor ons zaak is, onze uiterste krachten in te spannen en al 't moge lijke te doen, onze zetels te behouden. Niet onwaarschijnlijk is het, dat bij de her stemmingen aan de overzijde van de Schelde één of meer zetels verloren gaan. Het zal aan de linkerzijde niet ontbreken aan pogingen, om onze mannen te verjagen. Vooral Vlissingen moet voor ons zwak staan. Ieder begrijpt, dat deze omstandigheid ons des te meer moet aansporen, te werken voor onze beide candidaten in Hulst. Geen eerljjk middel mag onbeproefd blijven. Op beiden moet onze stqm uitgebracht. Niet slechts het bovenste vakje zwart ge maakt, maar ook het onderste. IJsebaert gestemd, zoo wel als Dieleman. Geen enkele stem op een der beide andere candidaten. Wie niet wil dat onze Staten omgaan en daardoor straks liberale leden voor Zeeland naar de Eerste Kamer gaan, stemme op de lieeren en V Protestantsche Kiezers Bij de herstemming een enkel woord Neem het ter harte! Wij zeggen het na rijp beraad. Wij zijn geen coalitiemannen wjj hebben dit getoond. Nu de coalitie geslagen is, staan wij voor een anderen toestand. Wij willen geen beulswerk verrichten. De liberalen verkoopen zich aan de socialisten. Protesteert met ons tegen deze beginsel- verzaking. Thans is er geen keuze dan om rechts te stemmen en op te komen voor gezag en orde. Het gaat nu niet meer om de coalitiehet gaat thans om de vraag, of er al dan niet plaats zal blijven in ons staatkundig leven voor wat ons dierbaar is als rrotestanten en Hervormden. Nu de liberalen aan het socia lisme de broederhand reiken om alles uit te bannen wat hoe gebrekkig ook nog voor het Christelijk beginsel voelt, moogt gij niet mede de verantwoordelijkheid dragen voor deze politiek, maar moet gij de rechtsche candidaten steunen ten spijt van alle bezwaren. Straks zetten wij den strijd tegen het sepa ratisme voort, maar nil steken wij het zwaard op, omdat wij het zouden keeren tegen ons zeiven. Blijft niet thuis, maar helpt de zege ver hinderen der thans gecombineerde liberaal- socialistische concentratie. Ds. A. G. H. VAN HOOGENHUYZE, Amsterdam. Ds. G. H. WAGENAAR, Rotterdam. De Balkancrisis. „Op het oogenblik valt nog niet uit te maken of het geschil tusschen de Balkan-Staten door scheidsrechterlijke uitspraak dan wel door wapengeweld zal worden beslist. De beslist heid echter, waarmede de mogendheden zich hebben gehouden aan de hoofdlijnen van de Europeesche vredespolitiek, waartoe ook be hoort de erkenning van het recht der Balkan- staten om over hun eigen zaken te beslissen, heeft tot dusverre gunstige resultaten opge« leverd en zal, naar wij hopen, ook verder hare nuttige uitwerking niet missen", zoo ver klaart de officieuse Nordd. Alg. Ztg. Och ja, wat al gunstige resultateu hebben we van het optreden van het „Europeesch Concert" ge zien. Niets als misère heeft het gebracht over den Balkan, en nu verbeelden de mo gendheden zich nog dat de „gewapende" Europeesche vredespolitiek gunstige resultaten heeft opgeleverd Zeker, we hebben 't immers zoo ver ge bracht, dat de Balkanmogendheden „die het recht hebben over eigen zaken te beslis sen" ja je moet maar durven 1 moesten bewilligen in een opgedrongen Albaneeach vorstendom en nu thans mede daardoor de zaken niet loopen als ze moeten, nu weer de oorlog voor de deur staat, de broederoorlog nog wel, nu wasschen de heeren Duitsche en Oostenrijksche diplomaten hun handen in onschuld. Als de broederoorlog er nu maar voor zorgt, dat Servië en Bulgarije elkaar vernielen, dan is de Oostenrijksche bondgenoot tevreden en kan de Duitsche diplomatie weer gewagen van de nuttige uitwerking harer politiek. Het Servisch en Bulgaarsch ras schijnen elkaar niet te kunnen verdragen en scherper belijnd staat een vrees aanjagende toestand ons voor oogen. Immers, van een mogelijke toenadoring tusschen Bulgarije en Servië en Griekenland is geen sprake. Servië heeft geweigerd op het Bulgaarsche voorstel tot ontwapening in te gaan en Bul garije heeft Griekenland wederom een nota gezonden, waarin gewezen wordt op de voor Bulgarije gevaarlijke legersamentrekking en de weinige voortvarendheid door Griekenland betoond bij de onderhandeling over de bezette landstreken. Vervolgens wordt dan de nadruk gelegd op de vervolgingen, waaraan het Bulgaarsche element in Macedonië nog steeds bloot staat en gezegd, dat de Bulgaarsche regeering dat niet langer dulden kan en mag. Het voorstel van Griekenland zou door Bulgarije aange nomen worden, indien dé betwiste gebieden onmiddellijk door een even groot aantal Bul gaarsche als Grieksche troepen werden bezet. Bulgarije blijft o. i. zeer terecht wei geren deel te nemen aan de Petersburgsche conferentie, die dan ook „voor oubepaalden tijd", d. i. voor goed natuurlijk is uitge breid. Rusland schijnt immers toch van plan om Servië te helpen en daarop vertrouwend, meent Servië de gesloten contracten als scheur papier te kunnen blijven beschouwen. Te Weenen verwacht men dan ook, dat de oorlogsbijl weer spoedig zal worden opgeheven. En verandert de crisis wederom in een oorlog, dan is het einde niet te overzien. Reeds nu wördt gemeld, dat Rusland ten voordeele van Servië wil tusschenbeide komen en een vlootbeweging voor Warna houden. Eenige voorpostengevechten schijnen zelfs reedk geleverd. Twee kilometer van Hectona werden door Bulgaarsche infanterie 3-Servi sche soldaten gedood en bij Cegone vielen een Bulgaarsche troep de Servische voorposten te Cegone aan. Langs de demarcatielijn werden op 3 plaatsen tusschen Serven en Bulgaren geweerschoten gewisseld. Tenslotte heeft de correspondent van de S d-S lav. Korresp. te Sofia de eenigszins hoopvoller klinkender tijding de wereld in gezonden dat Rusland zijn eisch tot ontwa pening voor deelname aan de Conferentie heeft laten vallen en Bulgarije thans aan den Rus- sischen wensch zal gevolg gegeven en dr. Datief met strikt voorgeschreven instructies naar Petersburg zal zenden. Uitstel van executie tijd gewonnen en daarom misschien alles gewonnen, zegt de Nederlander. Een aanval op schoolkinderen. BREMEN, 20 Juni. Zekere Schmidt, een onderwijzer van 30 jaar, die de hoofdakte had, heeft vandaag in een toestand van ver standsverbijstering gevuurd op kinderen en een onderwijzer van de Roomsche Maria- school. Hij richtte groot onheil aan. Twee kinderen zijn bezweken, drie zwaar gewond. Hun onderwijzer kreeg schoten in het onder lijf. De dader had toen men hem greep nog zes revolvers en vele patronen bij zich. Hij liet zich over niets uit. BREMEN, 21 Juni. Van de kinderen van de Maria-school, die gisteren zijn gewond, is intusschen nog één overleden, zoodat er in het geheel 3 zijn gedood. De toestand van den onderwijzer is nog steeds zorgwekkend. Er bestaat weinig hoop op zijn behoud. Twee van de gemaskerde bandieten die een sneltrein van de Illinois Central bij Spring field tot staan hebben gebracht om zich van de geldswaarde in den bagagewagen meester te maken, zijn door middel van bloedhonden opgespoord. De verbazing der politie was groot, toen de honden het boevenpaar, dat rustig in een grot sliep, hadden gevonden. Het zijn niet veel meer dan jongens, de een is 16, de ander 19 jaar. Die van 16 jaar had den machinist met zijn revolver in bedwang gehouden, toen zijn makkers de brandkast forceerden. Ongeval Gentse he tentoonstelling. GENT, 23 Juni. Reuter seint aan de bladen, dat op de wereldtentoonstelling opnieuw op de zgn. „Scenic Railway" een ongeluk heeft plaats gehad. Twee wagentjes, die langs een sterke helling daalden, kwamen met een ander wagentje in botsing. Vijf personen zijn ge wond, echter niet levensgevaarlijk. Het Balkanverbond. BELGRADO, 23 Juni. Tusschen 18 en 19 Juni poogde een Boelgaarsche bende het dorp Ziedovo binnen te dringen doch werden terug gedreven. 3 Serviërs werden gedood. TER NEUZEN 24 Juni 1913. Vrijdagavond was het een vroolijke drukte in het nieuwe kanaal alhier met al die prach tige jachten en motorbootjes. Het statige op leidingsschip, een viermaster, was mooi om te aanschouwen. Treurig dat er des avonds nog een 28jarige Engelschman verdronk doordat een der motor bootjes omsloeg in het kanaal. Zaterdagmid dag is de vloot weer naar Gent opgevaren. Zaterdagmiddag om 4 uur zou Crombez. de vliegenier uit Gent per monoplane aankomen. Helaas kwam hij eerst om half 7, ten spijt van velen die met laatste reisgelegenheden reeds moesten vertrekken vóór dien tijd. Hon derden bij honderden waren echter aan het nieuwe kanaal aanwezig om het schouwspel gade te slaan. In prachtige vaart kwam het vliegtuig op het terrein aan. Een bouquet werd aangeboden, en de lucht- postfcaarton werden medegegeven. Daarna maakte Crombez een sierlijke vlucht over de stad en velen aanschouwden van de daken en uit de dakvensters het snorrende vliegtuig, dat prachtig op een vogel geleek. Om kwart over zevenen vloog hij naar Gent terug. Ter versiering van onze stad zijn op sommige punten van gemeentewege, palen met bakken bloemen geplaatst. De dam in het kanaal, voor het droogmaken der middensluis alhier, kan thans weer op geruimd worden. Dagen is men er echter reeds aan bezig, doch men kan zelfs met een toestel de palen er niet uitkrijgen. Tenslotte, boden hydraulische persen eenige hulp en konden gisterenmiddag één der palen wat lichten. Men probeert nu weer verder. In de gisterenavond alhier gehouden ver gadering van de Antirev. Kiesvereen. werden tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld, behalve de heer R. Scheele, de heeren W. Bedet en D. Scheele Az. De liberale kiesvereeniging alhier hand haafde Vrijdagavond haar besluit om voor de vier zetels in den gemeenteraad met 3 can didaten uit te komen en stelde met algetneene stemmen candidaat de aftredende leden, de heeren A. II. Donze, R. Drost en A. C. Lenseu die zich weder verkiesbaar hebben gesteld. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chris telijke school te Axel (Zoute Spui), mejuffrouw E. C. van Wijck te Sluiskil en als volontair aan dezelfde school, mejuffrouw J. J. Meulen- berg alhier. De „St. Ct." no. 144 bevat de acte van oprichting van de „Coöperatieve Boerenleen bank" te Ter Neuzen. Oprichters zijn de heeren Joh. de Feijter, bur gemeester van Zaamslag, Meenwis de Jonge te Hoek, I). J. Dees weth. van Ter Neuzen, A. Wolfert burgemeester van Hoek, C. Wolfert te TerNeuzen, L. de Regt Lz. te Zaamslag, F. Die leman W.Gzn., te Hoek, F. Dekker Fzn., L. de Feijter, R. J. Scheele te Ter Neuzen, A. Dees Az. molenaar te Zaamslag en L. Chr. Wabeke secr. van Ter Neuzen. Dit jaar zal voor den herijk der maten en gewichten zitting worden gehouden in het gebouw der Vcreenigde Handwerkslieden in de Donze-Visserstraat te Ter Neuzen op 7,8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli a.s. en wel als volgt voor hen wier familienaam begint met de letters A of BMaandag 7 Juli van 1 tot 5 uur C, I), E, of FDinsdag 8 Juli, G, H, I, J of K Woensdag 9 Juli, L, M, N, O of P Donderdag 10 Juli, Q, It, S of T: Vrijdag 11 Juli van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur, U, V, W, X, Y of ZMaandag 14 Juli van 11 tot 12 uur en van 1 tot 5 uur. Voor SluiskilZaterdag 12 Juli van 8 tot 12 uur. De maten en gewichten moeten schoon, droog en roestvrij worden aangeboden om on derzocht te kunnen worden. Driewegen. Bij het afstappen van een hon denkar viel een 4-jarig meisje met den arm op een stoepsteen met het gevolg, dat een der beenderen van den onderarm brak. Ook hier worden door enkele kinderen planten verzorgd voor de a. s. Floralia-tentoon- stelling. Het is jammer, dat bij de keuze der bloemen niet meer rekening is gehouden met den bloeitijd. Alleen Geraniums en Fuchsia's groeien uit stekend. Hortensia's en Margrieten zijn niet ontvangen en de Heliotroop is reeds nu bijna verstorven. Zaamslag. De kolossale boerenkoopdag, door notaris Dumoloyn ten verzoeke van mej. wed. A. de Moor—Buyck gehouden, was druk be zocht. De paarden maakten goede prijzen, o. a. een boven de elfhonderd gulden. Ook de koeien gingen voor veel geld van de hand. Zaamslag. De jaarlijksche paarden- en vee markt zal alhier gehouden worden op Donder dag 3 Juli, van 9 tot 3 uur. Een 13-tal premiën worden uitgeloofd. Axel. Gisteren werd alhier door het bestuur van den Noordpolder aanbesteed het onder profiel brengen en van steenslagbaan voorzien van 665 M. lengte polderweg met opritten. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren R. Verschelling te Ter Neuzen voor f2099, W. Adriaanssens te Walsoorden voor f2073, C. van den Hoek te Ter Neuzen voor f2070, A. P. Adriaanssens te Walsoorden voor f 1995, J Wolfert te Hoek voor f 1990, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 1989, Jac. Jansen te Ter Neuzen voor 1945 en F. J. J. Kieboom te Sas van Gent voor f 1895. Gegund aan den laagsten inschrijver. Door de liberale kiesvereeniging „Alge meen Belang" te Axel werden candidaat ge steld de heeren A. E. C. Kruijsse, J. de Kraker Rz. en J. K. Vink. De aftredende leden zijn de heeren W. Dieleman (a.r.), A. E. C. Kruijsse (lib.) en J. M. Oggel (a.r De stemming zal plaats hebben 1 Juli en de herstemming zoo noodig 11 Juli. De Antirev. kiesvereeniging candideerde tegenover de heer A. E. C. Kruijsse (libJ de heer P. Buijzo. De St. Crt. van heden bevat de statuten (no 878) van do naaml. vennootschap stoom- steenbakkerij „Axelsche Vlakte" te Westdorpe, opgericht door de heeren E. A. van Waes en H. J. van Waes te Westdorpe, J. F. de Coster te Axel en J. A. Jacobs. Het doel is het fabricoeren van steen en aanverwante (artikelen en het daartoe exploi- teeren van een stoomsteenbakkerij met aan- hoorigheden in de gemeente Axel nabij Sluis kil. Het kapitaal is f 30.000 in 6 aandeelen. Vlissingen. Bij de gisteren alhier gehouden stemming voor leden van Provinciale Staten was de uitslag dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen alle Rechtsche en Linksche candidaten. Vlissingen. Met 1 Juli zal de tramlijn van de Keersluis naar het station Vlissingen in gebruik genomen worden. De bedoeling is alleen te rijden in correspondentie op spoor en boot en wel 19 maal daags, heen en weer, van Bellamypark naar station. De laatste tram zal na afloop van den laatsten trein van het station vertrekken, doch niet verder gaan dan de remise. Middelburg. De afdeelingen der S. D. A. P. en van den Bond van Nederlandsche onder wijzers in ons district hebben besloten de candidatuur-Van Raalte bij de herstemming flink te steunen. De S. D. A. P. toont dit metterdaad door het rondzenden van circulaires ter aanbeveling van den heer Van Raalte. Goes. De S. D. A. I'. heeft besloten den vrijzinnigen candidaat Elenbaas in dit district krachtig te steunen. De Prov. Stoombootdiensten in Zeeland blijven nog steeds te korten hebben. Voor 1914 werd van de lijn Vlissingen— BreskensNeuzen geraamd een ontvangst van f 143,869 en een uitgaaf van f 171,869 alzoo een kwaad slot van f28,000. Van de lijn WalsoordenHansweert wordt f39060 uitgaaf en f26560 ontvangst geraamd alzoo f 12500 kwaad slot. Ten slotte zijn do ramingen van de lijn Middelburg—Zierikzee ontvangst f 39,979, uitgaaf f 62,979; alzoo f23,000 kwaad slot. De adressen van het p.ersoneel van den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerse hel de. Ged. Staten adviseeren de adressen van het personeel van don Stoombootdienst op de Wester-Schelde ten aanzien van de rusttijden en van de jaarwedden voor kennisgeving aan te nemen. De aanleiding tot het eerste adres is ver vallen nu de spoorwegmaatschappij Gent—Ter- Neuzen den toegezegden extratrein niet laten loopen. i Ged. Staten wijzen er niettemin toch op dat de regeling van den diensttijd en vooral van de verlofdagen een gunstige is in vergelijking met gelijksoortige diensten. Zij maken een ernstige bedenking tegen den onaangenamen toon waarin het adres is ge steld. Ten aanzien van het andere adres stellen Ged. Staten zich voor een een zooveel mogelijk volledige regeling van de jaarwedden van liet personeel van de stoombootdiensten fdus ook van de andere lijnen) te ontwerpen en die in de najaarszitting ter bekrachtiging aan Prov. Staten over te leggen. Ten einde verkeerde verwachtingen tegen te gaan meenen zij nu reeds te moeten ver klaren, dat, indien daarbij verhoogingen van de maxima zullen wordeu voorgesteld, deze slechts van gerin<*en omvang zullen zijn, daar de thans geldende jaarwedden reeds hooger zijn dan bij andere met de provinciale diensten gelijkstaande maatschappijen. Het Kanaal GentTer Neuzen. Koning Albert is met zijn twee zoontjes, den hertog van Brabant en den graaf van Vlaanderen, Zaterdag het thans voltooide ka naal Gent—Ter Neuzen komen inwijden, in tegenwoordigheid van de ministers, burgerlijke en militaire autoriteiten. De commaudant van het Deensche kustvaartuig Olfert Fischer heeft zijn opwachting bij den Koning gemaakt. Bij de ontvangst ten stadhuize te Gent heeft burgemeester Braun koning Albert in het Nederlandsch geantwoord. Hij heeft daarbij, na den burgemeester bedankt te hebben voor de hartelijke ontvangst door de bevolking van Gent, o. in. gezegd Op het oogenblik dat de natie eens te meer, door daden, haar vasten wil bekrachtigt, hare onafhankelijkheid onder de bescherming van een machtig en geoefend leger te stellen, wil ik in dit aloud gemeente paleis, getuige van zooveel buitengewone ge beurtenissen, zinnebeeld der eischen van een volk, dat doordrongen is van vrijheidsliefde, mij het verleden herinneren uwer dappere stad, welke, tot het einde toe, wanhopig streed voor het behoud harer rechten en harer zelf standigheid. De Koning wees er op, hoe de geschiedonis aan de natie haar oppersten plicht leert, n.l. dien van onverbrekelijk één te blijven tot verdediging van haar vrijheid en haar zelf standigheid. Ten slotte prees de Koning zich gelukkig, dat het kannal naar Ter Neuzen nu voltooid is, tot grooter bloei van Gent. Gereformeerde Kerken. Aangenomennaar Tienhoven door A. C. Ilerj te Molenaarsgraaf en Randwijknaar Sliedrecht door A. van Dijk te Oudewater. Bedanktvoor Gameren door H. van der Zanden te Andelvoor Zuidwolde door D. Fleurke te Ter Aarvoor Renkum door Geel kerken te Epe. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Workum C. van der Ende te 't Woudte Yeendam (2e pr. pl.))J. Lin deboom te Berkhout (N.-H.)

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2