Antirevolutionair poor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. mr. P. Dieleman C. Ysebaert. Dieleman IJsebaert. mr. P. Dieleman C. IJsebaert. Uit de Pers. Uit de Eerste Kamer. Biimenlaudsch Nieuws. No. 1028. Ue Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: *oor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIESJ TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V De Staten-verkiezing. Het liberalisme juicht. De eerste aanloop op de coalitie is gelukt en zelfs boven verwachting geslaagd. 't Is zoo, als straks de eerste roes der over winning uit is, zal men tot de ervaring komen, dat de heer Van Karnebeek gelijk bad, toen hij reeds vóór de verkiezingen vroegkan men eigenlijk nog wel spreken van een liberale partij De uiterste linkerzijde alleen heeft werkelijk reden tot juichen zij ging enorm vooruit. En de liberale opa's mogen meeloopen, of van het tooneel verdwijnen. Dat is de moraal der laatste verkiezingen. Doch ondanks dit voor de liberalen zoo droevig resultaat, juicht men uitbundig, want de coalitie is verslagen Men hoopt er rechts weer onder te krijgen. Al zet men Voor 't fatsoen wel eens een zuur gezicht tegen de roode neefjes, de haat tegen de „clericalen" doet alle ander gevoel zwijgen. De „fijnen" moeten weer onder de plak. Gelukt dat slechts, dan kan men alle bittere pillen gemakkelijk slikken. Want uit de Oost moet een man als Iden- burg verjaagd, die ambtenaren somwijlen durfdo herinneren, dat Nederland een Christen-natie is en dat zulks ook moet blijken in onze be zittingen. Want Talma mag niet verder gaan, op zijn weg om rechtvaardige wetten te geven tot heil van werkgever en werknemers beide. Dan nog liever met volle zeilen gestuurd in de richting van 't felste Staats-socialisme. Want op schoolgebied moet tot eiken prijs voorkomen worden, dat eindelijk recht gedaan worde. De openbare school moet 't werktuig blijven, om de natie te dwingen, links te denken en te stemmen. Zelfs al moet men •daardoor den eenen liberaal na den anderen zien vervangen door een socialist denk aan Rotterdam 1 geen recht voor de fijnen In blinde woede tegen al wat rechts is, vraagt men naar de gevolgen, niet meer. Rechts moet er onder Daarom moet in Hulst Ysebaert vervangen door Kramer en Dieleman door Van Dixhoorn. Dat eischt 't belang des lands, zoo 't heet. Zullen onze kiezers medewerken aan dat heilloos spel We weigeren voorloopig nog dit te gelooven. Maar dat alles op haren en snaren zal gezet worden, om 't opzet door te drijven, daarvan kan men zeker zijn. Laten onze mannen op hun post wezen. Men zal geen middel onbeproefd laten hoe vuiler hoe liever. De Tweede-Kamer verkiezing heeft 't ons bewezen. En daarom blijve niemand onzer thuis of stemme anders dan V Alléén deze twee. Niet genoeg kan het onzen kiezers op 't hart worden gedrukt, dat ze op a. s. Vrijdag hunne stem hebben uit te brengen op de heeren en Op die twee op beiden. Natuurlijk zal er op alle mogelijke wijzen getracht worden, onze mannen van de wijs te brengen. We zagen 't reeds bij de eerste stemming. Herinnerd werd, hoe Luctor et Emergo voor drie jaar gezegd hadniet den roomschen Kramer maar den protestant Dieleman. Maar opzettelijk werd verzwegen, dat wij dit eerst hadden gezegd, nadat het Comité voor Kramer het had uitgebazuind in Hulst geen protestant Nu zal men, let maar op tegen a. s. Vrijdag, weer dezelfde leugenachtige voorstelling aan den man trachten te brengen. Men zal onze kiezers lokken met te zeggen kiest den protestant Van Dixhoorn. Maar men zal verzwijgen, dat men Van Dixhoorn niet kiest, omdat hij protestant, doch omdat hij liberaal is. Want elke stem, die de onzen op Van Dixhoorn uitbrengen, maakt de kans grooter, dat mr. Dieleman er buiten valt. En daarom is het juist te doen. Wilde men inderdaad een protestant, dan kon men mr. Dieleman laten zitten. Neen 'tis den heeren niet om den pro testant, maar om den liberaal te doen. En de katholiek Ysebaert moet vervangen door den katholiek Kramer ook al weer niet, omdat 't een Roomsche is, maar omdat Kramer liberaal wil zijn. De Zeeuwsche Staten moeten links worden. Het college van Gedeputeerde Staten moet weer liberaal zijn, dan is 't land gered. Of liever: dan kunnen de vrijzinnigen de lakens weer uitdeelen en mag naar ouden trant al wat rechts is weer meebetalen en stil wezen. Daar is het om te doen. En juist daarom roepen we onzen kiezers met zooveel aandrang toegeen enkele stem op Van Dixhoorn of Kramer maar alléén ge stemd op en op die twee op hen beiden. Wij zeiden hierboven „uit de Oost moet een man als Idenburg verjaagd." Hoe zendelingen oordeelen over dezen man, moge blijken uit onderstaand ingezonden stuk, door ons ontleend aan „De Nederlander." Er is daarin ook sprake van het doen van Ds. Van Hoogenhuijze en de heillooze gevolgen- er van. Blijkbaar is deze predikant voor die ge volgen bang geworden, want sinds gisteren publiceert men in de bladen dat ds. Van Hoogenhuijze is veranderd en bijv. de heer Blum aanbeveelt. Jammer dat 't zoo laat komt. De Verkiezingen en de Zending. Reeds schreef de heer IToogerwerf van Rotterdam, enkele regels in dit blad om de Zendingsvrienden te waarschuwen, toch met de verkiezing de zending niet in 'tgevaar te brengen, verleid door kerkisme en papenvrees. Dat kalme stukje heeft niet mogen baten en vrij zeker is het, dat de volgende W7oensdag de genadeslag zal brengen aan 't ministerie dat bij de eerste stemming reeds zoo gewond werd. Aan wie zal dat te danken zi;n Aan Christenen, zich althans noemende Christenen. Want het lijdt geen twijfel of de herstemmingen in de districten Amersfoort, Apel doorn, Gofkum, Kampen, Leiden, Ridderkerk, Zwolle, Middelburg, Utrecht I en II en Ommen, samen elf districten, waarvan voorzoover mij bekend, in acht trouwe leden der Ned. Herv. Kerk, wachters dus voor het zoo dier gekoesterde artikel 171, candidaat zijn, te wijten zijn aan Hervormde Christenen. Deze Christenen zullen liet op hunne verantwoordelijk- heid hebben, als straks do meeste (lier herstemmingen in nadeeligen zin uitvallen voor het ministerie, dat dit naar huis moet gaan, dat de Gouverneur-Generaal zal moeten sodiceeren omdat hij nooit zal kunnen samen werken met den a s. Minister van Koloniën, die vrij wel zeker zal wezen de heer Van Deventer, d e vijand van liet tegenwoordige beleid in Indië. Dan zal er niet meer wonen te Buitenzorg de manj aan wien de zending zoo ontzaglijk veel te danken heeftde man, bovenal, die door zijn superieur karakter, door zijn oot moedige vroomheid een getuige en een bidder is voor de zending. Nederlandsche Christenen hebben hem wellicht straks weggejaagd. En geen Christenen die eigenlijk toch niets voor de zending lieeten te voelen. Integendeel Christenen die vooraan willen staan in do zending. Ik denk aan 't district Apeldoorn, waar een Prof. Muller den euvelen moed had een candidatuur te aanvaarden tegenover den Graaf van Bylandt. Die prof. Muller is nog wel. Hoofdbestuur der van het Ned. Zend. Gen. Straks, als er nieuwe bedelbrieven zullen uitgaan om liet zinkende zendingscliip hoven water te houden, dan zal Alexanderstraat 21 weer 't adres zijn, waar men niet in de laatste plaats aanklopt. God weet, hoeveel van daar reeds kwam voor benarde zendingskassen. Maar kerkhaat en papenvrees kent geen piëteit. Zal ik verder namen noemen Ds. Van Hoogenhuize is ook hoofdbestuurder der Utrechtsche Zendingsvereeniging. Ia, bijna al de predikanten, die aan 't onzalig bedrijf medededen, dat aan 't Socialisme zijn triomfen zal brengen, scharen zich onder de vrienden der zending, maar deden haar meer kwaad dan tal van mooie zen- dingspreekjes en openbare gebeden goed kunnen doen. Ik zeg, „openbare gebeden", want ik begin er aan te twijfelen of zij, die de belangen der zending waarachtig op't hart dragen, die hare nooden, ook in verhouding tot de regeering kennen die iets verstaan van de bedreigingen vooral tegen de Mohamme- danenzending geuit, welke straks door een liberaal Minister zullen moeten in daden omgezet worden, wel in staat zouden zijn tot datgene wat mannen als zij, die in deze be weging tegen 't Ministerie vooraan staan, gedaan hebben. Wie waarachtig voor de zending bidt, laat zich niet vervoeren door een dergelijke kerk haat, althans niet gemakkelijk. God geve dat ik verkeerd oordeel en dat zij onwetende hebben gezondigd. Indien dit zoo is dan zou ik uit naam van duizenden Christen-inlanders, van Mohammedanen en heidenen willen smeeken aan de broeders en zusters Laat af van kwaad te doen. Nog is het niet te laat. Op Utrecht I na kunnen nog a 1 de genoemde zetels rechts blijven. Maar ge wilt niet? Ge vreest voor de Coalitie, voor „politieke ongerechtigheid Zijt ge dan willens blind en hebt ge niets gemerkt van de uitgieting van politiek bederf in den jongsten strijd Hebt ge niets bemerkt van het misbruik, 't schandelijk misbruik dat ge maakt is van wat ik noem uwe kortzichtig heid, van wat gij meent aan uw beginsel verplicht te wezen. Dan moet gij wel willens blind zijn. Maar de Coalitie zal niet meer regeeren Neen, als gij 't niet wilt dan niet. Doch meen niet dat de vrienden, uwe vrienden van pas gisteren, beschermers der Ned. Herv. Kerk het zullen doen. O, liadt ge eens ge hoord, hoe ze U in 't geheim uitlachen voor Uwe hand- en spandiensten, hun aangeboden. Ik zag een rood biljet aangeplakt, waarop aangekondigd als onderwerp van een S. D. A. P.'er candidaatNoch de Coalitie, noch de Concentratie". Nietwaar, 't is duidelijk wat er volgen moet„doch de Sociaal-demo cratie zal regeeren" en zoo is het. De Coalitie blijft toch gij had mede kunnen helpen haar op te lossen, als we evenredige vertegen woordiging hadden gekregengij hebt haar versterkt als Coalitie, al zal zij niet regeeren. Dat zal de vrucht zijn van den moordaanslag die gij hebt gepleegd op de ontwikkeling der gezonde actie, in zake de kerstening van Indië, van regeering en gemeente samen, elk op haar terrein. Och of God toch nog gave, dat allen die verleid zijn, van hun weg terugkeerden en a. s. Woensdag anders stemden dan ver leden Dinsdag, stemden vóór 't minis terie; stemden vóór den om der zending wille zoo gesmaden en belasterden Gouverneur-Generaal; stemden in 't waarachtig belang der zen ding; stemden in 't belang der inlanders, Christenen en niet-Christenen. Ik kan niet ophouden met dat biddend te vragen van den Heer der zending. EEN ZENDELING. V Benauwd. De overzichtschrijver van liet Handelsblad is doodsbenauwd, dat de concentratie het be wind zal aanvaarden bij een voor haar gun- stigen afloop der herstemming. Zooals men weet heeft de heer Roodhuyzen zich reeds min of meer losgemaakt van het standpunt, om de regeering niet te aanvaar den. Hij sprak daarbij wel is waar voor zich persoonlijk, maar het bleef toch een teeke nend feit. Het Handelsblad ziet het gevaar aankomen. Er dreigt, zegt het blad, tweeërlei gevaar van socialistische zijde voor de concentratie. Voor eerst verscherping van het program naar socia listische zijde. En dan de opdrijving door de socialisten om de concentratie de Regeering te doen aanvaarden. Immers, zegt het blad, de heer Troelstra zou daarbij de rol hebben van „de vogel, die vrij is, en die anderen, die in een kooi zitten, het wijsje voor kan zingen." We zouden het niet beter kunnen zeggen. De vogel in de roode kooi dat is de po sitie. (De Rotterdammer.) Zitting van Zaterdag 21 Juni. De beraadslaging over het wetsontwerp tot instelling van een fonds tot verbetering van de kustverdediging werd voortgezet. Minister C ol ij n hervatte zijn afge broken rede en verdedigt nader den bouw van het Vlissingsche fort. Het is z. i. een eipch, de open gaten aan onze kust te ver sterken, terwijl het bovendien het belang van onze marine is, dat wij de vrije beschikking over de werf te Vlissingen. Den ernst van een aanval op Walcheren •ziet spr. vooral bij mogelijke niet-neutraliteit van België. Hij ontkent ook, dat het fort een pistool op de horst van Engeland genoemd moet worden. Verder zullen de uitgaven voor de verbetering van het veldleger door het fort niet verhinderd worden. De heer Staal (U.-L.) wijst den minister nog -op de ernstige verantwoordelijkheid, die hij op zich neemt door dadelijke uitvoering aan deze wet te geven. De minister dupliceert. De heer Van der Feltz (V.-D.) legt een verklaring af, waarom hij en zijn politieke vrienden tegen zullen stemmen. Het wetsontwerp wordt daarna aange nomen met 21 tegen 9 stemmen (rechts links). Zonder debat en z. h. s. worden bovendien aangenomen de wetsontwerpen tot vaststel ling van de begrooting van het kustfonds en tot dekking van de uitgaven van het fonds. De Kamer gaat daarna in comité en na hervatting gaat zij tot nadere bijeenroeping uiteen. De cijfers voor Ridderkerk van de Kamer verkiezing zijn op de secretarie aldaar ver keerd geweest. De heeren Van der Borch (A. R.) en Drion (V. L.) komen Woensdag in herstemming. Het lieette 3963 tegen 4525 te staan. Een te kort dus van 562, terwijl het slechts een te kort is van 353. tegen s s Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. en

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1