Binnenlandsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. De (r.-k.) Gelderlander: „41 zetels van Rechts, 12 voor Links en 47 herstemmingen. De uitslag is voor ons ongunstig. Wel moeten we bij den rechtschen stand nog op tellen Bergen op Zoom, waar twee katho lieken in herstemming komen en Ommen, dat wellicht den dissident Biclion weer gaat af vaardigden, die dan toch meestal rechts stemt; maar met dat al is er toch maar een heel klein kansje dat de herstemmingen ons een rechtsche meerderheid zullen brengen. Districten als Amersfoort, Apeldoorn, Bever wijk, Kampen, Ridderkerk en Zwolle, die men tot nu toe onder de vast rechtsche meende te mogen rekenen, staan wankel, al vertrouwen we wel enkele er van bij alle inspanning voor Rechts te kunnen behouden. In Amsterdam hebben we niets meer te verwachten, ook Rotterdam zal zijn laat6ten rechtschen afgevaardigde wel uitwerpen. Gorkum is wellicht verloren, ook Utrecht II en Haarlem staat zwak. Voor ons katholieken is er een lichtpunt, van onze 26 zetels houden we er minstens 25. Alleen, zooals we reeds zeiden, in Bever wijk loopt Pastoors gevaar." Het (r.-k.) Huisgezin: „Niemand kan en niemand zal het 'verbloe men, dat de uitslag der eerste stemming een groote teleurstelling is geweest voor de rech terzijde. Zij is in haar geheel en in al haar deelen getroffen. De katholieken uiteraard het minst. Dat het sterk aangevochten Hontenisse behouden bleef, is een reden tot verblijden, dat Eist en Wijk bij Duurstede stand zouden houden ondanks de felle en venijnige anti-papistische campagne, werd verwacht. Diep teleurstel lend is het intusschen, dat het ondanks alle inspanning niet is mogen gelukken Beverwijk bij eerste stemming te behouden en de wak kere Passtoors zich aan de ongewisse kans eener herstemming zal moeten onderwerpen." De (c.-h.) Nederlander geeft in haar artikelen van een steeds stijgend optimisme blijk „Rustige kracht Ziedaar de eerste, de voornaamste indruk die de rechterzijde gisteren bij de stemming heeft gemaakt. Na eene bijna jaarlange campagne van on- noembaren laster en leugen, door geweten loosheid en geldmacht tegen ons gevoerd, doet het Nederlandsche volk uitspraak. En het begint met reeds aanstonds 43 mannen, die onze beginselen zijn toegedaan, het hun toevertrouwde mandaat te hernieuwen. Het geeft met eene meerderheid van stemmen, die slechts door eene ongelukkige districtsverdeeling niet tot normale uiting komen kan, aan de tegenwoordige meerder heid zijn vertrouwen terug. Het is waar, dat de districtsverdeeling in ons land de allergrootste krachtsin spanning zal vorderen, om de meerderheid onder de kiezers ook te doen weerspiegelen in eene meerderheid onder de kamerleden. Doch de kansen daartoe staan allerminst ongunstigen mocht zelfs, onverhoopt, deze meerderheid niet behouden kunnen blijven, dan kan dit alléén geschieden ten koste van het leven der part ij en- groep, die den aanval op die meer derheid geopend en geleid heeft: de Concentratie: „Als de partij, welke deze „rustige kracht" wel in hoogste mate te aanschouwen heeft gegeven, mag zeker de Christelijk-Historische Unie worden beschouwd. Geen partij is in de afgeloopen periode feller, venijniger, ignobeler aangetast. Aan getast in haar beginselen. Aangetast in haar practische politiek. Aangetast in haar partij formatie. Aangetast in het karakter, in de goede trouw van hare leiders Aangetast helaasvooral door de genen, die natuurlijkerwijze waren aan gewezen om haar te steunen, en in haar we- derkeerig den grooten, natuurlijkensteun van hunne geestelijke en maat- sc h appel ij k e idealen te vinden! En wat is nu de uitkomst DezeVan haar twaalf zittende leden, is reeds aan 8 geldt het te Ommen ten slotte niet een rixa amantium? aanstonds het vertrouwen der kiezer? vernieuwd. Van de overige 4 komen er 3 met goede kansen in herstemmingen staat inderdaad een onzer zetels, de Amsterdamsche, beden kelijk kantelig, Rotterdam geeft ons daaren tegen een nieuwe kans, die, onder zekere voorwaarden door goede kenners van het dis trict allerminst gering wordt geacht." Het blad schrijft dan nog het volgende „Uiteraard wachten wij, voor de bij de her stemmingen te volgen tactiek, het advies af van het hoofdbestuur der Unie. Toch kunnen wij reeds nu met nadruk de aandacht vesttigen op het belangrijke feit, dat bij de herstemmingen het lot der Vrijzinnigen ditmaal geheel in onze hand gegeven is. Hun sterkte in de Kamer is meer dan ooit van onze genade afhankelijk. In niet minder dan tien districten toch komt een man der concentratie in herstemming met den sociaal democraat en in niet minder dan 8 dezer districten overtreft het socialistische stemmencijfer dat der liberalen, soms zelfs ih zeer aanzienlijke mate. En dit beteekent dus, dat de rechtsche partijen het in haar hand hebben niet zoo als het Handelsblad van hedenmorgen reeds insinueert door steun aan de socialisten te verleenen, maar eenvoudig door zich van stemmen te onthouden, de politieke at mosfeer te zuiveren, en de ware partijverhouding: namelijk de absolute afhan kelijkheid der concentratie van de sociaal democraten eenerzijdsen van ons, aan te toonen. Dit feit dat de sociaal-democraten in zóó tal van districten den vrijzinnigen boven 't hoofd gewassen zijn, maakt eene ingrijpende wijziging in de herstemmingstactiek mogelijk. Tot nu toe toch was onze vrijwel vaste gewoonte, bij eene herstemming tusschen liberaal en socialist den eersten steun te verleenen, terwijl omgekeerd de liberalen den socialisten en de socialisten den liberalen bijna zonder uitzondering tegenover den „kerkelijke" bijsprongen. Wij volgden deze tactiek, die den liberalen een aanzienlijk voordeel bracht, waarvoor zij nimmer wederdienst praesteerden, wijl het eene vaste overtuiging in onze kringen was, dat de idealen, welke wij nastreven, van de liberalen nog minder gevaar te duchten had den dan van de sociaal-democratie. De |(a. r.) S t a nd a a r d schrijft „Schreven we in 1905, na den teleurstel lenden uitslag der eerste stemming, dat we er Rechts niet zonder kleerscheuren waren afgekomen, thans moet meer beleden, en moet zonder omwegen erkend, dat de mogelijkheid om alsnog de meerderheid te halen, voor Rechts zoo goed als is uitgesloten." „Vier jaren zijn we nu in de meerderheid geweest, en was de gelegenheid schoon, om den zegen van onze beginselen ook door het Bewind te doen werken, maar van d i t oogen- blik af zijn we nu weer oppositie. Tegen welk bewind, staat nog te bezien. Maar vast staat het, dat 't Bewind omgaat. Zich te vleien met een uitkomst van de vele herstemmingen, alsof, zoo al niet zeker, dan toch misschien, de meerderheid nog Rechts zou kunnen komen, zou een ijdele dróóm zijn." „We zijn thans oppositie, en het Be wind dat thans komende is, zal als zoodanig met ons te rekenen hebben. Laat ons daarom terstond onze lanspunten vijlen en ons zwaard scherpen, en van meet af met ongekreukten moed, in vastberaden plichtbesef, en moge 't zijn met warme geest drift, deze nieuwe taak als oppositie aan vaarden, en daarom zonder verwijl verstaan, dat we aan het nu komend Kabinet, als op positie, reeds aanstonds zijn samenstelling zoo moeilijk mogelijk hebben te maken. Bij de herstemming gaan we uit dien hoofde een tweede worsteling tegen, niet om onze schade in te halen, iets wat toch niet kan, maar wel om nu reeds toe te zien, dat het straks komend Bewind, dank zij onze energie, ons niet overrompele, maar van meet af zoo zwak mogelijk sta. Stond liet sterk, dan zou 't ramp na ramp over ons land kunnen brengen, maar houden we 't zwak, dan zal veel van deze schade alsnog van ons volk zijn af te weren. Daartoe roept onze plicht ons thans op. Men verstaat in wat zin en met wat be doeling. Voor land en volk het gevaarlijkst zou't zijn, indien de drie partijen van de Concentratie het voor haar eigen candidaten tot een ver overing van 51 zetels brachten. Dan ware de ellende, die ons te wachten stond, niet te overzien. Nu staat het op dit oogenblik zóó, dat ge kozen zijn 25 Roomsch-Katholieken 10 Anti revolutionairen en 6 Christelijk-Historischen, en dat de herstemmingen ons ten minste nog een viertal zetels leveren kunnen. We overdrijven niet. We nemen het geval zoo nuchter mogelijk. Komt dit zoo uit, dan zal Rechts met 45 leden in oppositie komen te staan, en zal men Links over niet meer dan 55 zetels beschikken kunnen. Ware dit nu zóó verdeeld, dat de Sociaal democraten er ten minste tien van innamen, dan blijven er voor de Concentratie slechts 45 zetels overdan krijgen we het schip zon der vlag; en zal van eene Liberale over- heersching geen sprake kunnen zjjn. Maar daarom is 't dan ook plicht en roe ping, jwat er ook gebeure, te zorgen, dat ons bij de herstemmingen deze vier zetels nog toevallen. f40.000 voor verkiezingen. Graaf Van Limburg Stirum heeft f 40.000 beschikbaar gesteld, opdat alle Noord wijksche visschers den 17en Juni aan de stemming zou den deelnemen. Diegenen, die uit waren, zouden de visscherij afbreken mi zorgen dat zij dien datum binnen waren. Dit groote bedrag is dienende, om zoowel reeders als visschers toch de gemiddelde be somming te garandeeren. De Staten van Overijssel. Het vrijzinnige comité in het district En schede geeft aan alle kiezers, aldus de Midd. Crt die hun stem links willen uitbrengen den raad te stemmen op 2 van de drie socialisten, die in herstemming komen en 1 vrijzinnige, mr. Lasonder, daar dit het eenige middel is om het aftredende a. r. lid Elhorst te wippen. Het centraal Comité van Antirev. Kies- vereen, adviseert de aangesloten kiesvereen. zich bij de herstemmingen tusschen twee linksche candidaten te onthouden. Te Dordreeht zijn twee Rijnschepen te water gelaten. Op de werf hadden ze de namen gekregen van Coalitie en Concentratie. LUXEMBURG, 18 Juni. Drie werkplaatsen in de kruitfabriek zijn door een ontploffing vernield. Er zijn geen slachtoffers. BRUSSEL, 18 Juni. Een benzinefabriek te Evere is door brand verwoest. De schade is groot. 175,000 liter benzine zijn verbrand en 15 arbeiderswoningen staan in lichte laaie. ETAMPES. 18 Juni. De militaire vlieger Wever is met zijn vliegtuig in het militaire aerodrom van 50 meter hoogte gevallen en gedood. TER NEUZEN 20 Juni 1913. A.s. Woensdagavond zal in de Bewaarschool (Zandstraat) alhier wederom voor de kiezers der rechtsche partijen gelegenheid zijn door middel van de telegrammen voor dit blad, de uitslagen van de herstemmingen van de Tweede Kamer te vernemen. Vrijdagavond 27 dezer is die gelegenheid ook opengesteld voor het vernemen van de uitslagen der herstemmingen van de Prov. Staten-verkiezing. Dinsdagavond was het op vele plaatsen in Nederland groote drukte, teneindo de uit slagen van de Tweede Kamer-verkiezingen te vernemen. In onze stad was er ook zeer veel volk voor op de been. In de Bewaarschool kwamen de aanhangers van de rechtsche partijen in grooten getale bijeen, en vernamen aldaar spoedig de uitslagen die daar op dui delijke wijze ter kennis van de vele opgeko- menen, ook van buiten onze stad, werden gebracht. Bij den uitgever van ons blad stonden ook zeer vele nieuwsgierigen. Om half een ure des nachts hadden we onze laatste telegrammen binnen en wisten we alles. Des morgens om half 7 ure kregon onze stads-abonnés (onze buiten-abonnés iets later) onze courant met den volledigen uitslag van ons district en van het geheele land. Aangezien het overstelpend druk was op de telegraaflijnen, ging het geregeld, hoewel sommige telegrammen wat lang onderweg bleven. Op het postkantoor hielp men ons goed. Morgen, Zaterdagmiddag, om 4 uur zal alhier Crombez per monoplane uit Gent aan komen. Na eenige vliegdemonstratie's nabij de groote nieuwe sluis gehouden te hebben, zal hij weer naar Gent vertrekken. Voor de rechtbank te Middelburg werd Dinsdag f30 boete subs. 10 dagen hecht, ge- eischt tegen den beurtschipper vau Ter Neuzen op Rotterdam, C. M. K., oud 62 j., die be schuldigd werd van overtreding der ongevallen wet, omdat hij geen loonlijst bijhield. Hij was door den kantonrechter tot die straf ver oordeeld en kwam nu in appèl, zichzelf ver dedigende. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. Driewegen. In de bocht van den provinci alen weg werd hier de vorige week een wiel- rijdster aangereden door eene motorfiets met het gevolg, dat zij lichamelijk letsel bekwam en tevens belangrijke schade opliep aan rijwiel en kleeding. Van dit ongeluk werd aangifte gedaan bij de politie, die wel zal opsporen aan welke zijde de schuld is. Expresselijk maakten wij hiervan geen mel ding in het vorig nummer, om niet vooruit te loopen op de kennisgeving aan de bevoegde macht. Vroeger hebben wij herhaaldelijk in dit blad berichten gepubliceerd van fietsou- gelukken en gewezen op het groote gevaar, waarin wielrijders en voetgangers, maar vooral kinderen, verkeeren. Het zijn vooral de auto's van buitenlanders en meer nog de motorrijwielen, die met groote snelheid, soms zelfs in razende vaart, de ge vaarlijke bocht passeeren tot grooten schrik van de bewoners. Gelukkig hebben wij thans de zekerheid, dat er pogingen zullen worden gedaan om aan het onbesuisd rijden paal en perk te stellen. Het plaatsen van waarschuwingsborden kan reeds eene goede uitwerking hebben, ofschoon het vaststellen van eene maximum-snelheid in de politie-verordening alleen afdoende hel pen zal. Middelburg. Op de jaarlijksche paardenmarkt alhier was gisteren de aanvoer zeer bevredi gend en waren meer paarden aangevoerd dan in 1912. Vele kooplieden, waaronder van buiten, waren ter markt aanwezig. De prijzen waren voor de veulens f 160 200, ljarige paarden f300—350, 2jarige f350400, 3jarige f500. De aanvoer bedroeg 323 paarden. Blijkens de stukken voor de zomerver gadering der Provinciale Staten van Zeeland wordt door Gedep. Staten voorgesteld in te richten een stoombootdienst Ter Neuzen Hoedekenskerke—Hansweert, die zij, al zal deze offers van de gemeente vergen, in het belang van het verkeer achten. Gedep. Staten achten dezen dienst van groot belang, daar al het verkeer te water in exploitatie bij de provincie is. Daar de raderboot Zeeuwsch-Vlaanderen, die thans als reserveboot gebruikt wordt op de verschillende lijnen, welke de provincie exploiteert, de gebreken van den ouderdom begint te vertoonen, stellen Ged. Staten voor, deze boot te verkoopen en aan te schaffen een niet te groote en te mooi ingerichte schroefboot, welke dan als reserveboot zal dienst doen. De boot, die anders daarvoor in aanmerking zou komen, de Zuid-Beveland, zal een groote reparatie ondergaan en dan nog jaren met de Wester-Schelde en de Zee land in den dienst Vlissingen Breskens en Vlissingen-Ter Neuzen kunnen voorzien. De verbinding tusschen Noord- en Zuid- Beveland willen Ged. Staten in het vervolg per motorboot in plaats van per zeil- of roei boot doen plaats hebben. Gedep. Staten stellen vo'or, adressen van het personeel van den provincialen stoomboot- dienst op de Westerschelde, om wijziging van de jaarwedden en beter geregolde rusttijden, voor kennisgeving aan te nemen. Verder stellen zij voor, een renteloos voor schot van f 78,750 te geven aan de vereeni- ging tot Christelijke Verzorging in Zeeland, ten behoeve van de uitbreiding van het ge neeskundig gesticht Vrederust. Voorts wordt voorgesteld, in het vervolg geen provinciale veeartsen meer aan te stellen, doch indien door een gemeente of meer ge meenten te zamen aan een gediplomeerd vee arts een bezoldiging wordt verleend, Gedep. Staten te machtigen, aan dien veearts uit de rovinciale kas een jaarlijksche toelage toe te enuen tot ten hoogste een gelijk bedrag, doch niet hooger dan f 400. Gedep. Staten stellen verder voor, in 1914 te heffen 39 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting van de ongebouwde eigen dommen en 25 op de personeele belasting. (Tem. Crt.) Gereformeerde Kerken. Tweetalte Berkel en Rodenrijs 1). Fleurke te Ter Aar en G. M. vau Rennes te Dussen. Beroepente NunspeetA. van Dijk te Oudewater. Ned. Herv. Kerken. Beroepente Jelsum (toez.) P. v. d. Wal cand. te 's Gravenhage te Oosterwolde W. Bieshaar te Zetten te Rotterdam (vac. Mo quette) W. Bieshaar te Zetten. Bedankt: voor Krommeniedijk door P. v. d. Wal, cand. te 's Gravenhage. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 19 Juni 1913. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Voorts aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezig de heeren Wieland en Drost. Na opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat de notulen der vorige vergadering nog niet vastgesteld kunnen worden, daar deze nog niet gereed zijn. Voorts, dat de heer Drost wegens uitstediglieid de vergadering niet kan bijwonen. Aan de orde wordt gesteld 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer E. C. Godee Mols- bergen, waarin deze zijn dank betuigt voor de benoeming als Directeur der H. B. S. en bericht dat hij de benoeming aanvaardt. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een missive van Ged. Staten, berichtende dat zij aan H. M. de Koningin bericht gezonden hebben, dat de Baad niet tegemoet gekomen is aan hun bezwaar betreffende de bepaling dat alle leer lingen van het middelbaar onderwijs, die elders wonen het maximum schoolgeld bptalen moeten. Zij adviseeren de verordening niet goed te keuren. Van de Min. van Binnenl. Zaken was daarbij een schrijven gevoegd, waarin Z.Exc. voorstelde, dat het bezwaar van Ged. Staten: „het hoogste school geld te heffen voor buitenleerlingen'', kon onder vangen worden wanneer er aan toegevoegd werd,- dat met de gemeenten van buiten een overeenkomst gesloten werd inzake de subsidie die dezen wilden verleenen. De Voorzitter stelt voor de volgende zin toe te voegen aan art. 3 „Deze bepaling geldt niet, indien er tusschen de gemeente Ter Neuzen en de gemeente tot wier bevolking de vader of moeder, of zijn deze overleden, die leerlingen zelf behoorec, een overeenkomst bestaat, omtrent de toelating van leerlingen uit die gemeente op de gemeente-H. B. S." De heer Lensen heeft daartegen geen bezwaar, wanneer het bedrag der subsidie dan overeenkomt met het meerdere dat voor een buitenleerling ge vraagd wordt. De Voorzitter zegt dat aldus de bedoeling is. Bij ons zat de meening voor om van een buiten leerling meer te vragen dan van iemand uit de kom en nu zegt de Ministerdat gaat niet. Der halve kunnen we nu door de toevoeging van die alinea, betreffende een overeenkomst te sluiten inzake een subsidie, de verordening goedgekeurd krijgen. Aldus wordt besloten. De heer Moggré vestigt er de aandacht op, dat het hem gebleken is dat er nog vele menschen zijn die in den waan verkeeren dat de H. B. S- eigenlijk voor wat minderbedeelden te duur is. De laagste prijs die gegeven wordt is toch maar 80 gld., dus dit bedrag is toch niet zoo vreeselijk hoog. Spreker vraagt of het niet mogelijk is, dat die verkeerde voorstelling verdwijne. De Voorzitter zegt dat wanneer die waan bepaald in het nadeel mocht werken van de school, het wel goed is dat de heer Moggré met zoo'n wenk kwam, dan kan ieder in het raadsverslag dit lezen en alzoo publiciteit worden gegeven aan het feit, dat de prijzen waarlijk toch niet zoo verschrikkelijk hoog zijn als werkelijk gedacht wordt. De Voor zitter voegt hieraan toe, dat indertijd aan een 200 ouders een circulaire met de schoolgeldregeling is toegezonden, en dat hierdoor dus niet ieder bereikt is. Door dit in de pers op te nemen verdwijnt wellicht die waan. 3. Benoeming van een hoofd van de te openen M. U. L. O. school. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren W. Wieberdink, Ede C. D. Colpa, Winkel en C. Kel- mink, Culemborg. Uit de gehouden stemming blijkt, dat benoemd "is de heer W. Wieberdink met 9 stemmen. 1 stem was uitgebracht op den heer Colpa en 1 stem in blanco. De Voorzitter deelt mede dat de Indiensttreding ingaat 1 September a. s. 4. Benoeming van oen lid stembureau in het

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2