nieuws- en jMuertentiebiad Zeeland. Hntirevolutionair noor De eerste indruk. DIELEMAN IJ S E B A E R T. Uit de Pers. No. 1027. Zaterdag 21 Juni 1913. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f\,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOAIJ Az. te TER NELZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naai plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden- aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Wij leden op nieuw de nederlaag in Oost burg. En 't ging niet op 't kantje af t was een verpletterende nederlaag. Ofschoon we vooruitgingen in stemmental, was het verschil tusschen onzen candidaat en den tegenstander nog veel grooter dan den vorigen keer. >- We werden zóó verslagen en in de minder heid gebracht, dat menigeen vraagtzou er ooit weer de kans op overwinning komen En wat 't merkwaardigste is we werden verslagen niet met argumenten, maar met scheldwoorden leugen en laster deed opgeld als nooit te voren. Onze boeren waren bang voor de Tariefwet en hare gevolgen 't is voor ben te hopen, dat Troelstra, als hij straks aan 't roer komt, er een beetje rekening mee houdt en ze niet al te veel knijpt. Onze arbeiders gaven de voorkeur aan een zak vol beloften boven hetgeen Talma's sociale wetten hen nu reeds geven. Gelukkig voor ben, dat het ministerie-Heemskerk het den liberalen zeer moeilijk gemaakt heeft, die sociale wetten weer in te trekken, gelijk ze gedreigd hebben. Quasi-orthodoxe predikanten werkten in stilte voor den kerkvoogd, ,.die vroeger diaken was" is het wonder, dat een eenvoudig boertje in onze naaste omgeving na den uitslag zei„'t is toch gelukkig weer een spruite van onze Ned. Herv. kerk Dat heet volgens de Nederlandsclie vrijzin nigheid de kerk buiten de politiek houden Vergissen we ons niet, dan zal de Ncd. Herv. kerk er geen plezier van beleven, dat men liaar zóó in bescherming heeft genomen. We schorten echter ons oprdeel op tot na de herstemmingen. Dit is echter al vast gebleken de liberalen mogen ons hebben verslagen, zelf krijgen ze de keus, met de roode neefjes mee te loopen, of van het politieke tooneel te verdwijnen. Elke verkiezing brengt hen nader tot hun smadelijk einde. Wat ons betreft, we herhalen wat we reeds meermalen ook na eene nederlaag zeiden vrienden, en desespereert niet! We hebben wel andere nederlagen beleefd. Wie 40 jaar terug ziet en mee heeft beleefd, hoe we toen in den put zaten, oogenschijnlijk om er nooit uit te komen, staat verbaasd over onzen groei ondanks den feilen haat onzer tegenstanders. Onze zaak is rechtze zal eindelijk zege vieren. Daartoe zullen onze tegenstanders zelf mede helpen. Niet wij moeten de openbare school afbreken, dat doen de heeren, die er aan arbeiden, zelf reeds. Laat vrij" de vijand lasteren, dat de anti revolutionairen het toeleggen op den onder gang der Ned. Herv. kerk, als straks het socialisme baas is in 't land en daarheen stuurt de vrijzinnigheid met volle zeilen zal wel blijken, wie haar afbreekt en belaagt. En wat onze eigen partij aangaat, ze heeft 'tsoms noodig in den druk te komen. Het zal ons leeren, elkaar te verstaan en te waar deeren. Als de druk komt, hebben we den tijd niet, om over allerlei kleinigheden een boom op te zetten, alsof er 't land aan hing. God regeert Hij alléén wij behoeven 't gelukkig niet te doen. En juist, omdat wij dit zoo vast gelooven, wanhopen we nooit, zelfs niet na een neder laag zoo verpletterend, als we er thans eene ondervonden. Ook na den grootsten tegenslag blijft ons devies LUCT0R ET EMERGO! V De herstemming in Hulst. Het zou ons niet verwonderen, indien men gezien wat er voor de Tweede Kamer ge, schiedde, ging wanhopen aan den uitslag der herstemming voor de Prov. Staten. Toch is daarvoor naar onze meening niet de minste reden. Als al onze vrienden op hun post zijn en hun plicht doen, zal 't den tegenstanders niet gelukken, de heeren Dieleman en Ysebaert te verdrijven uit het Provinciaal .bestuur. Maar dan is aller medewerking dringend noodig. Laat er heel de week, die ons nog rest, gewerkt worden, gewerkt niet slechts met den mond, maar met de daad Er op uit, mannen broeders Maakt het de lauwen en minkundigen, die zich zoo licht laten verschalken, duidelijk, wat er op 't spel staat. Willen we er niet geheel onder gaan in deze provincie, dan hebben wij voor ons deel te zorgen, dat de meerderheid in de Staten aan de rechterzijde blijft. Er valt, vooral ditmaal, niet mee te spelen. Beide onze candidaten moeten er komen, of 't gaat misloopen. Ook in andere districten is er gevaar. Een vloedgolf van haat, leugen en laster dreigt ons ten val te brengen. Is 't Gods wil, dat we tijdelijk in de minder heid komen, we hopen 't met geduld te dragen. Doch niemand onzer hebhe dat te wijten aan eigon schuld. Geen eerlijk middel mag onbeproefd blijven, om onzen mannen de over winning te bezorgen. Laat het vooral ditmaal hij ieder vast staan we moeten beide onze candidaten kiezen en geen enkele stem geven aan onze tegenstanders. Wij kiezen de heeren en De uitslag van de stemming. Het (lib.) A 1 g. Handelsblad schrijft „Ons volk heeft de coalitie doen weten, dat het geen coalitieregeering meer wenscht, dat het er ruim genoeg van heeft. Indien alle kiezers, die nu hebben getoond de politieke zuivering het eerste noodige te achten, blijven volharden dan brengen de herstemmingen ons een belangrijke linksche meerderheid. Een concentratie-meerderheid krijgen wij, helaas niet. Die kans is thans reeds volkomen uitgesloten. Want, dit zal de analyse van den uitslag, die wij geven zullen, duidelijk toonen, de grootste winst in aantal uitge brachte stemmen is voor de sociaal-democraten geweest. „Van de linkerzijde zijn bij eerste stemming, behalve de gekozen socialist, slechts 11 libe ralen gekozen. Doch in 10 districten is er herstemming tusschen een liberaal en een sociaal-democraat. Wij hebben de cijfers eenigszins nagegaan en meenen dat in vier van deze districten in Amsterdam V. Groningen. Den Helder en Winschoten de verkiezing van den liberaal waarschijnlijk is in zes ;districten Hoogezand, Leeuwarden, Schoterland, Veendam, West- stellingwerf en Zaandam is de uitslag twijfel achtig en zullen de liberalen hun uiterste kracht moeten inspannen. Dat maakt echter te zamen reeds 12 en 10 is 22 zetels die zeker tot de linkerzijde be lmoren. In 24 plaatsen is er herstemming tusschen een kerkelijke en een liberaal. Weer eens de waarschijnlijkheid nagaande en overwegende, dat de heer Troelstra in bepaalde gevallen bij herstemmingen den sociaal-democraat den raad heeft gegeven er den concentratie-candidaat te stemmen, komen wij tot de conclusie dat .in 18 van deze 24 gevallen de liberalen zeer waarscliijnlijk de meerderheid behalen. Wij bedoelen daarmede Amsterdam I, Amsterdam VII, Alkmaar, Gorinchem, Gouda, Den Haag II, Haarlem, Hoorn, Locliem, Rotterdam IV, Utrecht I, Zuidhorn en Zutfen. Daarmede bedoelen wij allerminst te zeggen, dat in de overige zes districten de liberalen niet nog eens zeer goede kans zouden hebben. In Middelburg hebben de liberalen uitmun tend gewerkt, en kunnen zij het zeer goed halen. Het Hand. wijst dan o.m. nog op de winst in stemmental en in stemmenverhoudingen voor de vrijzinnigen op vele plaatsen. De (v.-l.) Nieuwe C t. „Een geduchte slag is reeds bij het eerste treffen aan de rechterzijde toegebracht. Bezette zij in 1909 op den dag der stemming reeds aanstonds 55 zetels, thans heeft zij er niet meer dan 41 (of Bergen-op-Zoom, waar tusschen twee Roomsclien moet herstemd worden, meegerekend, 42) kunnen behouden. Geen enkelen zetel veroverden zij al ver loor zij er dan ook gisteren nog evenmin een." „De roomsch-katholieken keeren met 25 man in de Kamer terugde zetel van hun 26sten man den heer Passtoors, Beverwijk, wordt ernstig bedreigd door den vrijzinnig- democraat mr. Roodenhurg, dien de sociaal democraten er daar wel in zullen helpen. Amsterdam I en Hoorn, waar zij met unie- liberalen in herstemming komen, bieden voor hen geen ernstige kansen. Van de 20 anti revolutionairen zijn 10 hij eerste stemming gekozen. Zij komen in 23 districten in herstemming, waarvan zeker niet in 10 met lierstemmingskansen men kan dus vast voorspellen dat zij gevoelige verliezen zullen lijden. Wij achten zelfs de mogelijk heid niet uitgesloten dat zij ternaüwernood een paar zetels bij de herstemmingen behou den en dus (met 1909 vergeleken Ommen ging er sinds dien reeds af) gehalveerd in de Kamer terugkeeren. De cliristelijklhstorische Kamergroep telt 12 man, van wie er 7 direct herkozen zijn. Wij rekenen nu Ede mee, hoewel daar jlir. Schimmelpennink herkozen is in flagranten strijd met het „electoraal accoord" en dus als lid der coalitie is afgesneden. Zij brengen candidaten in herstemming in 10 districten zoo dr. De Visser in Ommen tegen mr. Bichon, met goede kans voor dezen laatste voorts in gunstige conditie voor hen eigenlijk alleen in Apeldoorn (een herstemming in dit district is anders graaf Van Bylandt nog nooit over komen I) en in Zwolle hoewel de vrijzin nigen daar met hun uitnemenden candidaat Knobel ook niet geheel behoeven te wanho- pen. Kortom, wij houden het voor mogelijk dat de rechtsclie meerderheid, die thans 59^ leden leden telt, bij de herstemmingen tot 45 a 46 zal worden teruggebracht. En dat zij hoven de 50 zal blijven, achten wij reeds nu in hooge mate onwaarschijnlijk. Men weet het de rechterzijde moet hét van den eersten slag hebben. Bij de herstemmingen legt zij altijd het loodje. Vaarwel dus, tarief- en „christe lijke" grondwetsherziening1" Het (u.-l.) Vaderland: „De uitslag der verkiezingen is, dat aan de coalitie een geduchte slag is toegebracht, en dat zij waarschijnlijk in de minderheid zal komen." Het blad gaat dan de sterkteverhoudingen der partijen in verschillende districten na, om als volgt te besluiten „Op grond van de stemmencijfers bij deze verkiezingen uitgebracht, en behoudens onver wachte complicaties die zich hij de herstem ming nog kunnen voordoen, gelooven wij dus als waarschijnlijk te mogen aannemen, dat de samenstelling der nieuwe Kamer niet ver zal afwijken van de hier volgende, nl. Coalitie 44 (Ede en Ommen meegerekend). Concentratie 43. S. D. A. P. 13." De Telegraaf zegt o. m. „Voor Rechts is de dag van gisteren een débacle, want, gezien de cijfers, staan hun kansen hopeloos in Beverwijk, in de drie Amsterdamsche districten, in Enschedé, Gorin chem, Haarlem, Leiden, Middelburg, Ridder kerk, Rotterdam IV en Utrecht II, terwijl zelfs vastp burchten als Apeldoorn, Amers foort, Kampen en Zwolle wankelen. Hoe het ook zij: dit staat als een paal boven water, dat er voor de tariefwet geen meerderheid zal zijn Komt er thans een vrijzinnig kabinet met mr. Patijn als premier? Een zakenkabinet, dat de tienduizend^en-ééii achterstallige zaken op elk gebied afdoet .en de zaken zakelijk behandelt, zonder inmenging van al te veel politiek En daarbij steunt een links-demo- eratischen vleugel Indien dat de vrucht van deze verkiezingen zou zijn wij zouden land en volk geluk kunnen wenscben. De wassende stroom der sociaal democraten aan de eene zijde de débacle der coalitie aan den anderen kant, dit zullen de groote feiten zijn en blijven van liet verkiezingsfeest in 1913. Exit Theo Heemskerk en zijn joligheid De (a.-r.) Rotterdammer had voor een buitengewoon débacle van de rechterzijde gevreesd, zoodat het resultaat in haar oogen meevalt. Nadat liet blad gezegd heeft, dat 25 Juni eerst de eindbeslissing zal brengen, vervolgt het „Toch zijn reeds enkele conclusies te trekken. In de eerste plaats deze dat, gezien de niets-sparende actie door de linkerzijde ge voerd, waarhij anti-fariefwet-mannen en nieu wer wetsche „protestanten" een ovcrheerschen- de rol speelden, de afloop voor de Christelijke partijen alleszins bevredigend is te noemen. Wie acht sloeg op de ontzettende macht, die onze tegenstanders ontwikkelden, staat verbaasd en is innig dankbaar dat deze afloop verkregen werd. Dat we verliezen zouden lijden, stond vast. Echter werd bij dezen eersten slag nog geen enkel district verloren. Over Gorkum gingen in lret begin van den avond booze geruchten, maar later bleek dat toch ook bier de heer Briët niet aanstonds afviel." De (r.-k) Residentiebode verheelt liaar teleurstelling niet: „Dit resultaat heeft ons niet al te zeer ver wonderd. Wij begrepen zeer goed, dat rechts niet zonder kleerscheuren, althans niet zonder ernstig bedreigd te worden met verlies, uit den strijd zou komen en niet, zooals in 1909, reeds bij eerste stemming 4 boven het doode punt zou halen. Wij begrepen dit te meer, om het vreeselijk kabaal en de perfide bestrijding van linkS, zoowel gedurende de laatste jaren der parle mentaire periode, als tijdens de verkiezings campagne. Wij begrepen bovendien, dat liet oogjes knippen tegen de sociaal-democratie, waaraan links zich voortdurend heeft schuldig gemaakt, zoowel als het vragen en bieden naar wat bereikbaar of onbereikbaar was, waarmede de sociaal-democratie propaganda maakt, aan die partij kans op grooten voorsprong ver zekeren. Van de sociaal-democraten is 1 candidaat gekozen en 21 andere komen in herstemming voor 11 zetels met een man van rechts. Wat den lande dus te wachten staat valt te be grijpen. Volgt links zijn oude taktiek, dan wórden 12 groene zetels rood gestoffeerd. Dit alles in aanmerking genomen verwachten wij een tegenslag. Wij mogen echter niet verhelen, dat die harder aankwam, dan wij vermoedden." „De cijfers, die behaald zijn, zullen natuur lijk een aanwijzing voor den uitslag op 25 Juni geven. De tijd, dien wij tot onze be schikking hebben, is te kort om het gewicht dier cijfers te schatten. Genoeg zij het te zeggen, dat in Amsterdam onze zetels ernstig bedreigd zijn evenals in Rotterdam IV. Dat Apeldoorn in herstemming komt, is iets nieuws onder de zon en ook Ridderkerk rekenden wij tot de vaste districten. Dat ook Middel burg in herstemming komt en wij naar Oost burg geen gooi deden, stelde ons mede te leur. Aan herstemmingen in Enschede is men ge wend geraakt. Maar Beverwijk viel ons tegen."

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1