Antirevolutionair voor Dieuws- en Advertentieblad Zeeland. Gem eenter a a d. Binneiilaiidsch Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Landbo nwberichten. Gemengd Nieuws. te Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. INGEZONDEN STUKKEN TE Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meef ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere lett°5S worden naar plaatsruimte berekend. ren op den dag der uitga va. Inzending van advertentie»! vóór l.M CTn.^P, ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE TE BEZORflEN B» DEN UITQBVEB Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Donderdag den 19 Juni 1913. des voor middags te 10 ure. Ter Neuzen, den 17 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Tweede Kamerverkiezingen. Utrecht I. Volgens de „N. R. Ct." zullen een aantal leden der Ned. Herv. Kerk te Utrecht protesteeren tegen het feit, dat de heer W. C. Baron Röell, president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Utrecht, een candi- datuur der coalitie heeft aanvaard. En als de heer Röell nu eens een concern tratie-candidatuur had aanvaard? Honderd tegen één, dat 't „aantal leden der Ned. Herv. kerk te Utrecht had gezegd„Puik, meneer Röell, puik Liberale vrijheid Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat gisteren te 's Gravenzande geen enkele stem op Mr. Troelstra, den candidaat der S. D. A. P. voor de Prov. Staten in het dis trict Vlaardingen, werd uitgebracht. De eerste vrouwelijke kiezer. Mejuffrouw Morpurgo Filmans, te Amster dam, die bij vergissing op de kiezerslijst ge komen is en daardoor een stembiljet thuis kreeg, trok er Vrijdagmorgen op uit om te gaan kiezen. Volgens de kaart moest zij in het stembureau in het Hortusplantsoen haar „kiezersplicht" vervullen. Zij was vergezeld van Mr. A. Perel. De voorzitter van het stembureau weigerde haar tot de stembus toe te laten, omdat zij geen mannelijke ingezetene was. De beide andere leden van het stembureau waren het met de opvatting van den Voorzitter eens. Mr. Adolf Perel verzocht daarop aan te teekenen, dat mej. Morpurgo, alhoewel op de kiezerslijst voorkomende, niet tot de stemming werd toe gelaten, en verzocht daarvan proces-verbaal op te maken. De heer Duymaer van Twist heeft een aanklacht wegens laster bij de justitie inge diend tegen het orgaan der Vrijzinnige Kies- vereeniging te Steenwijk, Noordwesthoek van Overijssel, in verband met de benoeming van den burgemeester van Ivoudekerke. 1 Juli vergadert de Prov. Staten van Zeeland in zomerzitting. Tegen den lieer Roodliuijzen, lid der Tweede Kamer, is bij de politie te Gorincliem een klacht ingediend, en wel wegens belee- diging van een der debaters na afloop eener vergadering. Het regeeringsjubileum van Willem II. Onder buitengewoon veel bewijzen van be langstelling vierde de Duitsche keizer Zondag zijn 25-jarig regeeringsjubileum. Tal van plechtigheden en feestelijkheden hadden er plaats. Aan liet begin van de vergadering van den Rijksdag van Zaterdag had een huldebetoon naar aanleiding van het 25-jarige regeerings jubileum van den Keizer plaats. De rijks kanselier, alle staatssecretarissen, verscheidene Pruisische ministers en de afgevaardigden van de burgerlijke partijen waren verschenen. De voorzitter bracht in zijn toespraak in herinnering, dat de Keizer, toen hij de regee ring aanvaardde, met verontwaardiging de beschuldiging had gewraakt dat hij naar oor logsroem haakte. Zij was ook volkomen on gegrond gebleken. De Keizer, die de grootste macht tot oorlogvoeren in zijn hand houdt, heeft die macht alleen gebruikt, om ons den wereldvrede te verzekeren. Wij leven in ernstige tijden en vertrouwen rotsvast, dat de Keizer zal blijven wat hij was en nog is, namelijk sen vredevorst, die het zwaard van den oorlog alleen zal trekken, als het er om te doen is, de levensvoorwaarden van het Duitsche volk te verdedigen. (Bravo!) De voorzitter bedankte den Keizer, dat hg de hooge zedelijke opvattingen, welke aan onze voorvaderen eigen waren, de beginselen van liet rijk heeft genoemd en het volk heeft vermaand zijn plichtsgevoel niet te laten ver flauwen. De Keizer zelf heeft die beginselen in zijn werkzaamheid en zijn huiselijk leven altoos nagestreefd. De voorzitter beslootDoor de wijze waarop bij zijn vorstelijken plicht opvatte, heeft de Keizer den eerbied en de liefde van bet volk gewonnen. (Luide bravo's.) De vergadering en de tribunes stemden geestdriftig in met het Hocli op den Keizer. Oe aardbeving in Bulgarije. SOFIA, 15 Juni. Vanochtend zijn te Gabrowo twee hevige aardschokken gevoeld. De schade is aanzienlijk. Menschen zijn niet omgekomen. Slechts zijn ettelijke personen licht gekwetst. SOFIAi 15 Juni. Vanochtend zijn te Tirnowo weer zwakke aardschokken gevoeld, die ook te Gormaorwits waargenomen zijn. SOFIA, 15 Juni. De aardbeving was vooral hevig in de streek van Tirnowo, waar alle huizen zijn ingestort en vele andere beschadigd. Er moeten veel slachtoffers zijn. TER NEUZEN 17 Juni 1913. In de op a.s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol- gendp punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming van een hoofd van de met 1 September 1913 te openen m. u. 1. o. school. Op de voordracht zijn geplaatst als no. 1 W Wieberdink, no. 2 C. 1). Colpa, no. 3 C. Kee- mink. Benoeming van een lid van het stembureau in het 3e stemdistrict voor de a.s. periodieke verkiezing van de leden van den gemeente raad. Wijziging der verordening tot aanvulling van de verordening tot handhaving van de orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. Zaterdagavond trad alhier voor een volle zaal op Mr. Ankerman. De begaafde spreker hield een warm pleidooi voor het behoud van het Christelijk kabinet. De heer A. de Pauw, onderwijzer aan de openbare school alhier, kwam in debat. Mr. Ankerman weerlegde krachtig hetgeen de heer Pauw gezegd had. Gisteravond trad voor een goed bezette zaal Mr. P. Dieleman alhier op. Spreker beval het Ministerie Heemskerk aan op een zeer degelijke wijze. ■Tegelijk trad in een andere zaal Jhr. De Muralt óp, die in debat kwam met zijn mede- candidaat den heer Lindeijer. Gisteren werd door Burg. en W eth. al hier aanbesteed het opbreken, herleggen en vernieuwen van kei- en klinkerbeslratingen, volgens bestek no. 2. Hiervoor werd ingeschreven door J. van der Velden voor f 4450, H. A. van der Ven voor f 4320, W. P. Nieuweliuk voor f 4300, I. P. Castelijn voor f 4278, J. P. de Vos voor f 4180, A. Tholens Dz voor f 4169 en M. A. Verschelling voor f 3900, onder voorwaarde dat de uitkomende keien eigendom der ge meente blijven door H. A. van der Ven voor f 3820, onder voorwaarde dat de uitkomende keien voor den aannemer zullen zijn door den heer Jac. Jansen voor f 3625 zonder dat van eenige voorwaarde blijkt. De gunning is aangehouden. Den burgemeester van Groede is te Bres- kens een zaal geweigerd, omdat er een spreker zou optreden voor de Rechtsclie partijen, hoewel deze zaal reeds aan Z.Ed.Achtb. daar voor was afgestaan. Door onbekende oorzaak zijn gisteren de gebouwen der hofstede van de weduwe R. onder IJzendijke, uitgezonderd het woonhuis, afgebrand. Alles is verzekerd. Vlissingen. Gisteren had de verkiezing plaats van 3 leden voor de Prov. Staten, omdat de verkiezing van 3 Juni was vervallen wegens het overlijden van een der candidaten, den heer K. Houterman. Candidaten werden gesteld de heeren P. Merckens (aftr.), Mr. P. Dieleman en C. Boone (allen antirev.), J. G. van Niftrik, J. C. Paap en J. P. Vermaas (allen lib.), A. C. van Hal, G. F. Lindeijer en J. de Meij (allen S. D. A. P. De stemming is bepaald op Maandag 23 Juni. Te Sheerness is aangespoeld het lijk van den chef-kok der mailboot Koningin Regentes, uit Vlissingen, die op 4 dezer door een misstap overhoord is gevallen. Het lijk is naar Vlis singen overgebracht. Zaterdag 14 dezer werd te Middelburg in de sociëteit „St. Joris" een vergadering gehouden teneinde te komen tot oprichting van een Bond van Vereenigingen van Oud leerlingen der Landbouwwintercursussen in Zeeland. In deze druk bezochte vergadering werd tot oprichting besloten, daar reeds een 13tal ver eenigingen reeds voorloopig toetraden, terwijl meerdere zullen volgen, samen hebbende on geveer 550 leden. Tot leden van het voorloopig bestuur werden bij acclamatie benoemd de heeren F. Dekker Fz. en R. M. de Feijter Jz., beiden te Ter Neuzen. Deze heeren werden belast met de samenstelling van een huishoudelijk reglement en verdere werkzaamheden, teneinde binnen kort opnieuw te kunnen vergaderen. (Van onzen Landboutv-Medetverker.) De plaats van het chilisalpeter in den landbouw. IL De verschillende stikstofhoudende meststoffen zijn, naast het chilisalpeter de ruwe en opgeloste Peru- guano, de kalkstikstof en kalksalpeter of norge- salpeter en de ammoniak, n.l. de zwavelzure am moniak. Onder al deze is er slechts ééne, n.l. de norgesalpeter, welke de stikstof ook in den sal- petervorm bevat en dus, wanneer zij overigens ge schikt is, met het chilisalpeter zou kunnen concur- reeren. Nu is het echter met die norgesalpeter nog niet geheel in den haak. Nog altijd is het artikel zeer geneigd om atmosferische waterdeelen tot zich te trekken het wordt daardoor gemak kelijk vochtig en voor 't gebruik niet zeer geschikt. Bovendien schijnt het wellicht wel in verband met het eerste feit niet in groote hoeveelheden gefabriceerd te worden. Van de norgesalpeter willen we het beste hopenvooreerst is het niet in staat het chilisalpeter te vervangen. De peru-guana is, vooral in ons land, wat uit de mode geraakt. Eens was er een tijd, dat zij zetelde, waar nu de chili troont. Doch door deze laatste is ze ver drongen. Vooral, omdat zij, zelfs vergeleken bij het allerduurste chilisalpeter, nog duurder is. Maar ook, omdat de Peru-guano als overbemesting totaal ongeschikt is. Van directe werking is geen sprake, immers een groot deel van de stikstsf is in orga- nischen vorm aanwezig, die eerst omgezet moet worden, om later salpeter te worden. De kalk stikstof heeft dit voorjaar ook een kansje gewaagd. Welke stikstofmest deed het niet, toen de chili zoo duur was? Hoe de proeven uitvallen, zullen we afwachten. Maar van een even krachtige en snelle werking van de kalkstikstof als van het chilisalpeter, is geen sprake. Voor overbemesting is het eveneens totaal ongeschikt. Rest nog de zwavelzure ammoniak. Er wordt in den laatsten tijd heel wat gedaan, om deze meststof er bovenop te brengen. De belanghebbenden bij den verkoop schijnen zich vereenigd te hebben en de propaganda van het artikel te bevorderen, wat hun goed recht is. Ook schijnen zij zich vrienden gemaakt te hebben, die de zwavelzure ammoniak sterk voor staan. Het gevolg is, dat in den laatsten tijd allerlei goede eigenschappen ontdekt worden van de zwavelzure ammoniak, die op den keper be schouwd, wel wat overdreven zijn voorgesteld en allerlei voordeelen bij den aankoop, die vreeselijk breed worden uitgemeten. De zaak is, dat de zwavelzure ammoniak ook wel gebruik wil maken van de duurte van het chilisalpeter en ook eens aan den hoogen zetel aan 't schudden is. Of 't helpen zal De ammoniak is nog altijd een bruikbare herfstbemesting. Maar, dat ze het in andere opzichte van het chilisalpeter wint, wie gelooft het Zoo troont das nog altijd het chili salpeter boven alle andere kunstmeststoffen en zal die plaats blijven innemen, zoolang het chilisal peter blijft wat het is en zoolang een eerste eisch van den landbouw isintensieve cultuur. Spionnen te Kijkduin. Omtrent een geval van spionnage, hetwelk zich naar men vermoedde te Kijkduin zou heb ben voorgedaan, kunnen wij het volgende mededeelen. Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur kwamen met den sneltrein een Fransch- man en 'n Italiaan aan. Het waren plezier- reizigers en hun reisgids voerde hen dan ook weldra naar den Zeedijk vanwaar zij door wandelden naar 't veel bezochte „Huisduin" in welks nabijheid het fort „Kijkduin" ligt. De toeristen gingen in het zand liggen en namen daartoe door de schoone vergezichten, 't uitzicht op de zee eu de daarop drijvende ranke vaartuigen aangelokt, foto's op. Een sergeant van het fort, die daar juist voorbij trok, schoot op de vreemdelingen toe en ver zocht hen met hem mede te gaan. Deze vol deden daaraan gaarne, daar zij toch stad waarts moesten en vergezeld door de beide vreemdelingen reed de sergeant onder 't rooken van een sigaartje, hem door de beide arres tanten aangeboden en dankbaar aanvaard, stadwaarts. Te Den Helder werden de ar restanten aan een verhoor onderworpen met dit gevolg, zooals hun voornemen ook was, dat zij met de trein van 4 uur uit Den Helder vertrókken. De plaatjes bleken bij ontwikke ling slechts ver- en zeegezichten te zijn. Van het fort waren geen kiekjes genomen. De zaak werd overigens geheel buiten de militaire autoriteiten om behandeld. De Italiaan was een zeer hoog geplaatst postambtenaar. Daar Baedeker Jen andere reisgidsen de fraaie zee gezichten en interessante zeeweringen van de bewuste omgeving zeer roemt, kunnen wij in het a.s. seizoen meermalen verrast worden door aanhoudingen van dien aard, temeer daar een soortgelijke geschiedenis, die zich verleden jaar ter plaatse afspeelde, niet zonder invloed bleek te zijn geweest op de promotie van den betrokken landsverdediger. (Rott.) Maandagochtend is te Amsterdam een pleegzuster, mej. Van J., op den Nieuwerzgds Voorburgwal door een huurauto overreden en onmiddellijk gedood. Het ongeluk is vermoe delijk hieraan te wijten, dat mej. Van J. de auto ran den eenen en een tramwagen van den anderen kant ziende aankomen, geweifeld heeft naar welke zijde ze zoude uitwijken, en op het laatste oogenblik nog heeft gemeend voor de auto te kunnen oversteken, terwijl de chaffeur dacht dat zij hem eerst zoude laten voorbij rijden. Maandagnamiddag omstreeks halfdrie heeft de Haagsche justitie met den inspecteur en rechercheurs van de zedenpolitie een inval gedaan in een bovenhuis aan het Westeinde, tegenover de Lombardstraat, waar op de eerste verdieping een juffrouw blijkens een bord op de deur een verhuurkantoor voor dienstper soneel houdt en daarvoor van 's morgens 11 tot 's avonds 10 uur te spreken is. De zedenpolitie meenae reden te hebben voor liet vermoeden, dat dat „verhuurkantoor" niets anders was dan een wassen neus, en 1 dat de juffrouw zich schuldig maakte aan de I bekende practijken der „deskundigen." De huiszoeking duurde geruimen tijd, doch gaf der justitie geen aanleiding om tot een arrestatie over te gaan. De leerling van het seminarie te Lem- berg, die zijn leeraar in de klas heeft dood geschoten, was, naar bij het onderzoek is ge bleken, bij zijn kameraden weinig bemind. Hij sloop, toen zijn leeraar zich had omge draaid, ongemerkt op hem toe en loste van achteren eenige schoten. Toen de leeraar viel en de scholieren toeschoteD om hem te helpen, schoot de moordenaar ook op dezen nog eenige malen en verwondde er twee.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1