HiUiretJOlutionai» mi nieuws- en Hdoertentieblad Zeeland. mr. Peins Dieleman. mr. Petras Dieleman. mr. Petrus Dieleman mr. P. Dieleman. No. 1025. Zaterdag 14 Juni 1913. lle Jaargang. z. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TTÜ0IJ Az. te TER NEUZEN. i Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. 3ij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Waar het om gaat. Waar gaat het nu aanstaanden Dinsdagom? Om de personen van de heeren Dieleman e n De Muralt 1 In geenen deele. Het gaat om de vraag, in welke richting ons land de volgende vier jaar zal bestuurd worden. Daarom alleen. Er moet beslist worden, of H. M. de Koningin bare raadslieden kan behouden, dan wel, of zij andere heeft te kiezen. Het gaat om liet ministerie-Heemskerk. Welnu, dat ministerie is vijf jaar belast ge weest door de Koningin piet de leiding van 's Lands zaken. Heeft 't den tegenstander verdrukt, of recht en gerechtigheid gedaan aan allen zoodat ieder, van welke politieke kleur hij was, een kans had om vooruit te komen? Heeft 't 's Lands zaken verwaarloosd en in de war laten loopen, of behartigd op een wijze waarvoor ook de tegenstander respect moet hebben 't Heeft niet ontbroken aan critiek van de zijde der tegenstanders. Eerst was het: is dat nu een Christelijk ministerie? Ze zijn in niets onderscheiden van de liberalen. Daarna heette hetze doen niets, die mi nisters, zie eens aan, hoe klein de viucht van hun werk is. Doch allengs veranderde de tactiek. Toen 't bleek, dat ook 't ministerie-Heems kerk in beslist Christelijken zin ons goede land wenschte te regeeren, luidde hetze zitten onder de plak van Kuyper. Toen Talma zijn wetten tot heil van den werkman gereed had en de Kamer bereid bleek, om deze af te doen, werd er ge roepen ze jakkeren alles af. Zelf hebben de vrijzinnigen jaarlijks voor millioenen uitgegeven aan Oorlog en Marine, terwijl 't intusschen de grootste janboel werd en dat zeggen tvy nu niet, maar de eigen vrienden en het scheepsvolk op onze vloot hoe langer hoe oproeriger werd. Doch nu de kranige minister Colijn orde en regel schept en zorgt, dat we ten minste voor ons geld goede waar krijgen en wie zich niet aan de tucht kan gewennen, op zijn nummer wordt gezet of weggestuurd uit de vloot nu wordt er een misbaar gemaakt overat geld, dat besteed wordt aan onze verdediging, alsof 't weggeworpen geld ware. Precies als in de dagen voor de Eransche overheersching. En eindelijk na tachtigjarigen strijd om vrijheid van geweten op 't gebied van 't on derwijs onzer kiuderen, lacht ons ten laatste de blijde morgen toe van volkomen gelijkstel- ling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Niét om den eenen burger te bevoordeelen boven den ander, doch om voor allen gelijk recht te scheppen. Dat ziel de tegenpartij en huilt van woede. De vrijzinnigheid durft die gelijkstelling niet aan. Haar naam ten spijt leeft zij van dwang. Vandaar dat heel 't land in vuur en vlam wordt gezet, om 't ministerie-Heemskerk te doen vallen. Kiezers van Oostburg, zult gij dit lijdelijk aanzien Wilt ge opnieuw het dwangsysteem zien zegevieren Stemt dan links. Doch zijt gij met ons voor de vrijheid en durft ge fier de concurrentie aan op voet van volkomen gelijkstelling, steunt dan het minis terie-Heemskerk en stemt rechts. Dat doet ge door a. s. Dinsdag uwe stem uit te brengen op V Aan onze arbeiders. Men neme liet ons niet kwalijk, dat we steeds een open oog hebben voor de behoeften der arbeiders. Wij kennen die behoeften bij eigen ervaring uit onze jeugd. We weten, hoe groot soms de nood kan zijn. Daarom hebben we ons zoo van harte ver heugd, dat minister Talma zijn enorme werk kracht heeft gebruikt om die arbeiders te helpen. Welnu, gij werklieden, overweegt wel, wat er voor u op 't spel staat. Men paait u met ijdele beloften en zoekt u te lijmen met de belofte van een Staats pensioen, waarvan niemand zeggen kan, waar 't geld vandaan moet komen, 't Hangt alles in de lucht. En dan nog welk pensioen Zijt ge vlijtig geweest en hebt ge tegen den ouden dag een beetje overgespaard, zoodat ge bijvoorbeeld een rijksdaalder per week in komen hebt, dan krijgt ge er nog 50 ct. bij. Doch de slampamper, die alles er doorbracht, krijgt drie gulden. Onderzoekt 't maar we zeggen u niets dan de zuivere waarheid. Altijd, als er ooit iets van dat Staatspen sioen komt wat wij niet gelooven. Doch weet ge, wat nu reeds een feit is Dat, als het ministerie-Heemskerk aan blijft, de sociale wetten, die reeds aangenomen zijn, werkelijk uitgevoerd zullen worden. Komt links aan het bewind, dan zullen ze die wetten, volgens hun eigen dreigement, weer intrekken. Wat zullen die wetten u brengen en wat kosten ze u Als ge minder dan 240 gld. per jaar ver dient, betaalt ge 4 ct. per week. Is uw loou van 240 tot 400 gld. per jaar dan hebt ge wekelijks 6 ct. te storten. Van 400— 600 gld. loon, i I ct. per week van 600 —900 gld. loon, 20 ct. en boven 900 gld. loon, 24 ct. Daarvoor geniet ge bij ziekte een weke lijksche uitkeering. Wordt ge invalide, dat wil zeggenkunt ge door een ongeluk of door zwakte of andere reden niet meer dan een derde van uw loon verdienen, dan ontvangt ge wekelijks eveneens een uitkeering. En wordt ge 70 jaar 't doet er niet toe, of ge dan nog al of niet invalide zijt dan krijgt ge pensioen. Let wel er wordt dan niet gevraagd bezit ge zelf nog eenig inkomen, doordat ge niet gespaard hebt? Neen uw pensioen wordt zeker uitbetaald, geheel onverkort. En mocht ge vroeg sterven, en blijft uwe weduwe zitten met een aantal kleine kinderen, dan (ontvangt zij een wekelijksche uitkeering, tot het jongste kind 13 Jaar is. Dat alles voor uwe wekelijksche bijdrage van 4 tot 24 cent, al naar dat uw loon is. Verstaat wel dat hangt nu niet in de lucht, zooals bij 't Staatspensioen. Neen dat alles is reeds aangenomen door de Kamers. Doch de vrijzinnigen hebben gedreigdals wij aan 't roer komen, trekken we alles weer in. Arbeiders, begrijpt ge thans, hoeveel er voor u op 't spel staat Zult ge werkelijk zoo dwaas zijn, uw eigen glazen in te slaan Immers neen 1 Begrijpt uw eigen belang en dat van uw gezin. Steunt dit ministerie en stemt met ons op Y Geen vreemdeling, doch een Zeeuwsch-Vlaming. Hebben we een vreemdeling noodig, om ons te vertegenwoordigen in de Tweede Kamer Toch niet We hebben onder de candidaten iemand uit ous eigen district. Een lanbouvvorszoon en toch - een kraan van een man. Iemand, wiens wieg stond in 't goede Land van Axel, die met de behoeften van ons district nog beter op de hoogte is, dan velen onzer zelf. Die weet, wat onze boeren verlangen hij is een der hunnen. Die een open oog heeft voor de algemeene belangen en de noodige talenten bezit, om die belangen te verdedigen. Voor wien geen moeite te groot, geen arbeid te zwaar is, om, wat hij weet te zijn in't be lang van 't land zijner geboorte, ook tot stand te brengen. Die gaarne zijn verbazingwekkende werk kracht stelt in dienst van de streek, die hem lief is. Genaakbaar voor allen, die zijn hulp noodig hebben en inroepen. Die ook in de hoogste vergadering des lands een woord op zijn pas zal weten te spreken aan wien we de belangen van heel 't district Oostburg gerust kunnen toevertrouwen. Een trouw raadsman voor burger en boer, voor rijk en arm. Laten wij er onze eer in stellen, kiezers van Oostburg, een zoon onzer vette kleistreken af te vaardigen naar Neêrlands parlement. We hebben geen vreemdeling noodig: we laten hem te Zierikzee bij zijn betonplaten. Doch we stemmen als één man op en trachten een schitterende overwinning te bezorgen aan onzen Petrus. Stemt zelf; laat niet toe, dat één uwer buren of kennissen thuisblijft. Helpt ons en doet „huisbezoek." Als elk een handje helpt, is met Gods hulp de zege aan ons en wordt onze afgevaardigde. V Alles wordt duurder. Ziehier nu een heele lijst van dingen, die volstrekt niet duurder worden. Granen, rijst, versche en gedroogde erwten en boonen, zaden, boomen, heesters, bloem bollen, aardappels, beetwortelen, pulp, cichorei, koeken voor 't vee, hooi, stroo, cacaoboonen, turfstrooisel, ruwe katoen, kapok, zeegras, steenkolen, bruinkolen, briketten, kalk, tras, cement, krijt, kunstmeststoffen, slijpsteenen, wetsteenen, tarwebloem, roggebloem, meel van granen en peulvruchten, aardappelmeel, rijstmeel en rijstebloem, brood en beschuit, drogerijen, terpentijnolie, hars, pek, teer, rijs- en beibezems, houtskoolbriketten, brandhout, garens voor de tapijtindustrie, vischnetten, boeken, ongebrande koffie, ruw zout, onge- bottelde wijn, ruw ijs, schepen, baggermolens, zandzuigers, drijvende dokken, naaimachines, schilderijen. Voor dit alles is de invoer vrij. En van al deze artikelen zal de prijs niet stijgen. Maar van andere toch wel, zegt ge. Ja, van enkele andere wel. Maar welke artikelen zijn dat grootendeels Ge weet, dat alleen de halffabrikaten en de afgewerkte fabrikaten worden belast. En dat is juist goed voor den werkman. Want dat moge een enkel artikel iets in prijs doen Stijgen, daardoor gaan de loonen omhoog en neemt de algemeene welvaart toe. Neem b.v. het artikel hout. Bewerkt hout wordt belast bij invoer. Stel, dat de prijs vau het bewerkt hout net zooveel hooger wordt als het invoerrecht be draagt, wat echter zeker niet zoo zijn zal. Zet nu een arbeidershuisje van f 1000. Rekent men het hout (alleen het hout, niet het werkloon, dat blijft natuurlijk gelijk) op 6 der bouwkosten,- dan wordt de prijs van dat huisje verhoogd met ongeveer f 2,80 zegge tweejjulden tachtig cents. Nu ja, werpt men tegen, hier een kleintje en daar een kleintje en 't wordt een groote. Even geduld. In ons land wordt ongeveer drie miljoen gulden geschaafd hout ingevoerd. Is dat noodig. Kan de timmerman in ons land niet schaven en er zelf een boterham aan verdienen Welnu, bij een matig invoerrecht op geschaafd (bewerkt) hout, is immers te voorzien, dat die 3 miljoen aan hout voortaan in ons land wordt verwerkt en, niemand zal ons toch tegen spreken, dat aan f 3,000,000 hout nog een aardige cent verdienste zit voor onzen Neder- landschen werkman. En meer werk. Zijt ge dit met ons eens, dan stemt ge, ondanks alle mooie of vreeslijke plaatjes van het Anti-Tariefwet-Comité (zeg, waar haalt dat toch die tonnen gouds voor reclame vandaan??), op onzen candidaat V Liefde voor de Hervormde Kerk. Dit loopt tegenwoordig de spiegaten uit, bij de liberalen. Maar op zulk een wijze, dat iedereen wel voelt, wat eigenlijk de zaak is. Och menschen, stem je me nu asjeblieft? want ik houd toch zooveel van de Herv. Kerk. Ongetwijfeld zeggen we met een liefde, die dooddrukt. Och lees nog eens even over, wat de Ned. Herv. spreker, de Heer Snoeck Henkemans, te Zaamslag zei Het is opmerkelijk, dat menschen, die men gewoonlijk heel weinig in de kerk ziet, thans zich opwerpen als groot verdedigers der Ne- derl. Herv- Kerk. Hoort men ze, dan zou men haast gaan denken, dat de Ned. Herv. Kerk in groot gevaar verkeert. Er is, zegt spr., echter volstrekt geen reden tot vrees en ook niet, om maatregelen te treffen tot bescherming. Men voert aan de benoeming van Prof. Noordtzij te Utrecht. Hij is echter gekozen als de knapste en was bovendien door het curatorium aanbevolen, niet door den minister zelf uitgezocht. Bovendien, mocht ook maar eenigermate naar sommiger meening het belang der Herv. Kerk zijn geschaad, dan staat daar tegenover, dat het aantal proff. juist onder deze regeering is uitgebreid met één, en dat de nieuw benoemde (Prof. Obbink) is Ned. Herv. In elk geval weegt deze benoeming dan toch ruimschoots op tegen het vermeende on recht. Art. 171. Niet waar, dat was nu eens een aanslag op de Herv. Kerk. Let nu op tegen dit art. was juist Dr. KuyperDe herkomst van dit voorgestelde artikel is, zegt spr., te vinden in het werk van den liberalen prof. Buys: de Nederl. Grondwet. Zoowel Regeering als Kamer waren beide tegen dit voorgestelde art. De heer Snoeck Henkemans, die verklaart eveneens te belmoren tot de meelevende leden der Herv. kerk, vestigt nog de aandacht op het feit, dat nog nimmer door één ministerie van links, zoo veel is gedaan tot bevestiging der Ned. Herv. Kerk. O. a. kwamen op de laatste begrooting (en dat nog wel onder een Roomschen minister van Financiën) niet min der dan 4 (een ongehoord getal op één be grooting, zegt spr.) subsidies voor, ten behoeve van nieuw te vestigen predikantsplaatsen. Dat is gezonde taal. En mijnheer De Muralt moet maar gerust zijn, heusch. Want 't wordt werkelijk te gek. Daar wordt b.v. in Middelburg de liberale candidaat, een Jood, aanbevolen om de Herv. Kerk te beschermen. We bedoelen er niets onaangenaams mee te zeggen, als we zoo nadrukkelijk spreken over „een Jood." Maar is het bedrog toch waarlijk niet tast baar, als men meent de menschen te lijmen, door een Jood in den arm te nemen ten be- hoevo eener Christelijke kerk Alle ware vrienden der Ned. Herv. Kerk

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1