mr. P. Dieleman mr.P.Dieleman. Aan de Rechtsche Kiezers Uit de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Kerk e 11 School. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Evangelie te planten en dat de Regeering minstens de zending geen belemmeringen op J den weg mag leggen, stemt ieder Christen toe. Lees nu echter de rede van den liberalen heer Van Deventer. Deze aarzelt niet het een nationale ramp te noemen, indien b.v. Atjeh en Soerakata, waar de Islam, het Mo hammedanisme heerscht, opengesteld werden voor de zending. Wie zulks goed indenkt beseft, dat, wie de handhaving der Chr. grondslagen in de samen leving verlangt, onmogelijk ook maar eenigs- zins zijn vertrouwen kan geven aan mannen, die alzoo spreken. V VERZEKERINGSWETTEN. De grondgedachte, zegt spr., van de ver plichte verzekering, aarzel ik niet te noemen het christelijk rechtsbesef. Wij willen geven den arbeider recht op pensioen. Het concentratie-program spreekt van „be- hoeftigen.". Dat 'is, wat men er ook tegen aanvoere, armenzorg. Het Staatspensioen is een premie op de zorgeloosheid, zooals ook de ervaring in Denemarken leert. Ge zijt, zeg 65 jaar, of 70. Stel nu, dat er staatspensioen wordt gegeven. Dat krijgt dan de „behoeftige'-. Neem nu aan, dat er twee personen zijn met evenveel kinderen, evenveel verdiensten, in éen woord volkomen gelijke huisgezinnen. De een heeft gespaard door zuinig overleg en heeft zoodoende het zoover gebracht, dat hij op zijn ouden dag zich een inkomen heeft verzekerd van f 2.per week. De" ander heeft, ofschoon de omstandig heden volkomen gelijk zijn geweest, alles op geleefd. Nu komt de staat, onderzoekt of beide „be hoeftig" zijn. De slotsom isbeide. Maar nu de uitkeeringde een, die zuinig is geweest, krijgt bij zijn eigen verdiend in komen van f 2 er van den staat f 1. bij, om zoo te komen tot (laten we tenminste aan nemen dat het nog f 3 wordt), drie gulden. En no. 2, die niet heeft gespaard, krijgt de volle drie gulden van den staat. Wat wordt dat dus in de pracktijk De zin voor< zuinigheid en sparen slijt uit het volk uit, <jf, er heersht het scliromelijkste onrecht. En dan vergeten de vrijzinnige concentratie man geheel de invaliditeits-uitkeering. Een invalide krijgt van de concentratie niets. Legt daarnaast minister Talma's wetten. En ge stemt toe, dat ook in liet belang der arbeiders, ons ministerie moet blijven. V ONDERWIJS. Spr. kan hierover kort zijn. Wij vragen geen bevoorrechten, maar rechts gelijkheid. Wie eenig gevoel heeft voor recht, beseft het rechtmatige van onzen eisch. En wie nu het. volk, wil wijsmaken, dat we liet open baar onderwijs willen afbreken, spreekt beslist onwaarheid. Vrijheid en gelijkheid voor ieder En is die er eenmaal welnu, den zal het moeten blijken, welk onderwijs de natie, zon der eenige oneerlijke concurrentie en uit ge heel vrije beweging, de voorkeur schenkt. Ted slotte wekt spr. zijn hoorders op met alle kracht te ijveren voor de verkiezing van den coalitie-candidaat z. V OPEN BRIEF. >z. MAARTEN VAN UTRECHT. Een vrijzinnig oordeel over het staatsgevaarlijke der neutrale school in onze Koloniën. De neutrale school, zoo heeft de heer advocaat Van Deventer geleeraard, en zoo kwettert een heirleger- even onkundige vrij zinnige journalisten hem na, is in onze koloniën de eenig mogel ij ke. Omdat zij de eenige is, die de godsdienstige gevoelens der bevolking onaangetast laat. Omdat zij alléén bovendien waarborg geeft voor goed en voldoend onderwijs in „deWes- tersche kennis", welke naar rationalistische denkwijze het fundament van allen maat- schappelijken vooruitgang vormt. Hoe denkt op dit punt nu echter de w e r- k e 1 ij k e koloniaal-politicus Luisteren wij eens naar het woord van den heer E. Moresco, vroeger leeraar aan de Indische Bestuursacademie, thans le gouvernements-secretaris, wel een vrij zinnige, maar een vrijzinnige die boven di e n ook nog deskundig is. In zijn opstel over „Het congres voor zede lijke opvoeding" (pag. 821) zegt deze kundige Nederlandsche specialiteit op het gebied van vergel ij kende koloniale wetgeving het volgende „Britsch-Indië en Indo-China leveren voor beelden van de nadeelige gevolgen, die Westersch onderwijs van enkel in- tellectueele waarde" (zooals dus ons neutrale onderwijs) „voor de ontwikkeling der maatschappij kan hebben. En min ol meer kan men hetzelfde in elke kolonie zien. Niets natuurlijker trouwens. De onder de Inland- sche bevolking tevoren heerschende moraal moge al of niet in werkelijkheid op den gods dienst berusten, in hare eigen voor stelling zijn beide gewoonl ij k on afscheidelijk verbonden. Dit verband wordt door de enkele aanwe zigheid der Europeesche heerschers aangetast en hoe verdraagzaam zij ook mogen zijn, zij kunnen niet lalaten aan het gezag der inheemsche moraal de ernstigste schokken toe te brengen. Het o n d e r w ij s in Wes ter s c h e kennis is (in de Indische sa menleving) een der v e r n ie lend e krach- te n Dat klinkt anders dan de loftuigingen op de alleenzaligmakende neutraliteit van den concentratie-politicus Van Deventer. Zou deze adviseur niet goed doen met nog eens bij een deskundige ter schole te gaan Op dit oogenblik bestaat de Tweede Kamer uit 27 Katholieken, 20 Anti revoluti onairen, 13 ChristeJijk-Ilistorischen, 4 Vrij liberalen, 21 Unie-liberalen, 8 Vrijzinnig-De mocraten en 7 Socialisten. Evenals bij de opening der Kamer in 1909 bestaat thans de Rechterzijde vveer uit 60 leden tegeu 40 leden der Linkerzijde. 8 uur trad de heer J. R. Snoek Henkemans, lid der 2e Kamer te 's Gravenhage, voor de Axelsclie Kiezers op ter verdediging van de candidatuur van Mr. P. Dieleman. Zijn leer rijke rede die ook in Zaamslag werd uitge sproken werd met onverdeelde aandacht aan gehoord. Voor het debat gaf zich op de heer J. v. d. Peijl, openbaar onderwijzer van Ter Neuzen, die zijn blijdschap uitsprak over het feit, dat nu eens debat verleend werd. Hij bestreed de voorstellen van dit Ministerie inzake het onderwijs en besprak in het bijzonder de hou ding der Christolijk-Historischen ten opzichte van Regeering en Coalitie. Ook door Ds. Bruins van Axel werden en kele vragen gesteld. Op afdoende wijze beantwoordde spr. den debater en verdedigde het Ministerie tegen de aanvallen terwijl de vragen van Ds. Bruins eveneens beantwoord werden. Spr. eindigde met een dringende aanbeveling van den Antirev. candidaat, Mr. P. Dieleman. De verg. werd geleid door den voorz. der Centrale Christelijk-Historische Iviesver., de heer H. J. v. d. Ouden van Ter Neuzen, die roet gebed opende, terwijl Ds. Bruins met dankzegging eindigde. De opkomst was goed. Axel. In do Zaterdagmiddag alhier gehouden vergadering van de afdeeling Axel*van de Zeeuwsche landbouwmaatschappij werd be sloten f 5 contributie te verleenen aan de geitenvereeniging te Axel als bijdrage in de I kosten voor de op 24 Juni a.s. te houden tentoonstelling. Medegedeeld werd, dat de expres-boot van Ter Neuzen naar Zierikzee niet zal varen, wegens gebrek aan deelname. Het bezoek was niet groot2 nieuwe Iedeu werden aangenomen. Door den inspecteur van politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den land bouwer M. C. P. te Philippine, ter zake dat deze 2 personen onder belofte van hen f 30 uit te betalen had overgehaald om een aan hem toebehoorend verzekerd paard om het leveu te brengen en nadat dit geschied was trachtte de verzekerde som van de maatschappij te ontvangen. Tegen de 2 personen die het paard ver worgden, zekere J. v. d. L., klompenmaker alhier, en C. B. V.. varkenskoopman, wonende in de buurt Spui, gemeente Axel, is eveneens proces-verbaal opgemaakt. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Kappelle-Biezelinge L. A. Smilde te Ommen en H. R. Nieborg te Bleiswijk. Ned. Hervormde Kerk. Bedankt: Voor Brielle door W. Groeneweg te Enter. Oud Geref. Gem. Tweetalte LeidenJ. R. van Oordt te Middelburg en A. Janse te Barneveld. TER NEUZEN 10 Juni 1913. In de op a. s. Donderdag te houden open bare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel in zake het adres van I'. C. Stan- daert e. a. omtrent waterafvoer in de Lange Kerkstraat. Voorstel tot schenking aan het rijk van eenig terrein, ten behoeve van het stichten daarop van een kantongerechtsgebouw. Vaststelling verordening regelende het aantal en de jaarwedden der leeraren aan de ge meente hoogere burgerschool. Ontheffing belastingen. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de advertentie aangaande de lezing van Baron Van Wijnbergen op morgen Woensdagavond, en sporen hen aan, deze begaafden spreker te gaan hooreu. Naar Zelandia uit goede bron meldt heeft het bestuur der Liberale kiesvereeniging te Ter Neuzen de heeren E. Buyze en H. Kramer uitgenoodigd zich te verklaren bij welke partij zij zich zullen aansluiten in de Staten Rechts of Links, als zij gekozen zouden worden. De heer Buyze moet verklaard hebben dat hij beslist zich zal aansluiten bij de Linkerzijde. Of en wat de heer Kramer heeft geantwoord, kon onze zegsman niet te weten komen. Hoek. Het voornemen bestaat om het tradi- tioneele wielrijdersfeest dat de laatste jaren op 29 Juni gehouden werd, ditmaal te vieren op 8 September. In verband met de her denking van Nederlands onafhankelijkheid worden plannen overwogen om daaraan meer deren luister bij te zetten. De extradiensten, door den prov. stoom- böotdienst op Neuzen georganiseerd met het oog op de Gentsciie tentoonstelling welke diens ten in de maanden Juli, Aug, eu sept, a. s. zou den plaats hebben, zullen vervallen aangezien de spoorwegmaatschappij Gent-Terneuzen zich niet aan het plan kan houden om des Woens dags ten 7,20 een extra trein uit Gent te laten vertrokken en ook de zekerheid niet kan geven, dat die trein des Zondags op tijd uit Gent kan vertrekken, waardoor de correspondentie te Vlissingen op de tram naar Middélburg in te 1 gevaar zoude komen. Axel. Op Vrijdag 6 Juni jl. 's avonds om De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Tot de reizen, die* president Poincaré dezen zomer in Frankrijk zal doen, behoort ook een bezoek aan Limousin. De voornaam ste stad uit het gebied, Limoges, zal ook het genoegen en het voordeel hebben den president te zien. Hij zal er echter niet als hoofd der republiek op het stadhuis ontvangen worden, dat wilden de socialisten niet hebben, hoewel het socialistische gemeentebestuur reeds eenstemmig had uitgemaakt dat dit wel zou gebeuren. De afddfeliug te Limoges van de socialistische partij was echter over dat besluit zoo boos, dat de socialistische burgemeester op de beslissing is moeten te rugkomen. Men vroeg zich af, nu het een maal zoover gekomen was, dat de socialisten te Limoges aan het cocialistische gemeente bestuur eenvoudig verboden hadden om den President te ontvangen welke houding deze tegenover die wonderlijke manifestatie zou aannemen. President Poincaré, waarschijnlijk bedenkend, dat er in Limoges nog andere menschen zijn dan socialisten en dat in een stad het gemeentebestuur, zelfs al is het socialistisch, niet alles is, heeft aan de men schen uit Limousin, die hem kwamen vragen een bezoek aan hun provincie te willen brengen, geantwoord, dat hij ook te Limoges zou komen. Niemand, zeide Poincaré, heelt het in zijn macht mij buiten Limoges te houden, want er is geen stad in Frankrijk waar de President niet mag komen. Ik zal naar Limoges gaan ik ga zonder iemand uit te willen tarten, maar ook zonder eenige aarzeling, in de overtuiging, dat de socialisten zich wel eens zullen beden ken, dat ik buiten en boven den partij strijd sta en daar denk te blijven. Nauwe damesrokken. De leden der Chicago Medical Society zijn bijeen geweest, om hun meening te zeggen over de nauwe damesrokken van tegenwoordig. De dokters waren daar best over te spreken. Dr. Maurice Wolff en dr. Norman Curry achtten het een groot voordeel, dat de nauwe rékken zooveel minder straatstof, en dus zooveel minder microben opjagen, in de lucht brengen en meesleepen dan de lange wijde japonnen van vroeger jaren. Een andere dokter, Arthur Reynolds, ziet in de nauwe rokjes het groote voordeel, dat Verschenen is de Open Brief-van den heer H. Koel- mans aan Jonkheer De Muralt. Het zal onnoodig zfjh, tot lezing op te wekken. Als soms iemand nog naar de redenen zoekt, waarom van onze zijde niet wordt gedebatteerd, dan kan hij één van die redenen vinden in het „Woord vooraf." Men leze na eens onbevooroordeeld dit kloek protest tegen Jonkheer De Muralts optreden. We twijfelen er niet aan. of deze Open Brief zal goed werk doen. „De licht-schnwe" „oud-debater" komt. u nu in uw woning opzoeken. Luistert aandachtig naar hem. En we maken ons sterk, dat ge na lezing instemt met den raad aan het slot, en op 17 Juni een drachtig uwe stem uitbrengt op DOOR De Tariefwet is het schrikbeeld, Spookt in briefkaart en in kranten „Ach, ze drukt de kleine luiden", Klagen groote fabrikanten. Ambachtslieden, neringdoenden, Hier geen reden om te zuchten, Want de handel in zijn omvang Heeft tarieven niet te duchten. Winkelieren krijgen koopers Méér dan vroeger en bij hoopen, Wijl méér meDSchen zullen werken. Méér verdienen en dus koopen. 't Voedsel zal niet duurder worden, Is voor 't zelfde geld te krijgen, Want door beetren handelstoestand Moet de koopkracht immers stijgen. Veel te weinig is ontwikkeld Overgroot getal bedrijven 't Zonlicht missend der bescherming Moeten zij van kou verstijven. Bij gemis van die bescherming Kan onze Industrie niet groeien, De Tariefwet moet haar helpen De Industrie zal hooger bloeien. Scheepvaart eveneens de scheepsbouw Zal zich door 't ta rief verheffen, Nederlands volprezen landbouw Dien van Saksen overtreffen. Vrije handel deed den landbouw Van het Iersche volk vervallen, Joeg de boeren van hun erfgrond Over zee bij duizendtallen. Niet meer zullen tal van mannen Uit ons land naar Duitschland stoomen, Maar voortaan in eigen landstreek Volop werk en brood bekomen. Vreemdelingen zullen bouwen In ons landje hun fabrieken Door Tariefwet invoer, uitvoer, Nijverheid krijgt breeder wieken. Kiezer aan de Juni-stembus, Wilt uw keuze goed bedenken Linksche heeren, links regeeren, Veel beloven, weinig schenken Staatspensioen werd hunne leuze, 't Volksbedrog der Socialen Toch wil niemand hunner zeggen, Waar men 'tgeld vandaan moet halen. Het program der Concentratie, Saamgeilanst door spijt en wrevel, Is mislukte speculatie: 'n Roode vaan in mist en nevel Linksche politiek is treurig, En die heele Concentratie, 't Is gebleken in de Kamers, Blijft een schandvlek voor de natie. Bij de militaire wetten, Met den Sociaal verlegen. Stemden Unie-Liberalen Op een man na allen tegen. Landsverdediging is noodig, Landverraders, die 't beletten Komt de Liberaal op 't kussen, Stemt hij toch weer voor die wetten. Blijft het Rechtsche Ministerie, Kunnen later onze kinderen In de Maatschappij iets worden, Wat de Linkschen links verhindren. Want zij blijven vette baantjes Met en onder hen verdeelen Afkeer jegens Clericalen Kunnen zij niet meer verheelen. Troetelkind der Liberalen Is de school, maar „de Openbare'' Koper dus voor onze scholen, Goud voor haar, want da's je ware 1 Vrijheid, broederschap, gelijkheid Ideaal der idealen, Maar zij laten voor hun scholen Andren dokken, duur betalen. Wij nu eischen rechtsgelijkheid Ook voor de Bijzondre Scholen Veel te lang zijn onze beurzen Door het onrecht grof bestolen. Links kan sociale wetten Door obstructie remmen, temmen; Hier is eenheid tegen Reclitschen Eenheid in het tegenstemmen. Maar de obstructie is ontmaskerd Rechtschen mogen niet regeeren, Want hun sociale wetten Zouden Links te veel geneeren. Links gaf jarenlang beloften, Wie kan van beloften leven Talma wil nu aan onze oudjes Niets beloven, liever geven. Houdt dus Rechts het roer in handen Kiezers wilt het goed onthouden 'n Flinke boterham in specie Ligt daar klaar voor tal van ouden. Talma bleek de stoere werker, Hield van voortgang, niet van talmen, En zijn naam als echte volksvriend Moet door heel Europa galmen. Zijne sociale wetten Gelden groote volksbelangen, Links zou graag die mooie wetten In den wind te drogen hangen. Denk er aan, o Rechtsche kiezers: Met het Linksche Ministerie, Op den rug der Socialen, Komt het land weer in miserie. Invaliden en onze oudjes Kunnen dan beloften pachten, Middenstand krijgt ook beloften. Maar moet vijftig jaren wachten. „Winnen Linkschen bazelt Troelstra Komt een kabinet van zaken" [Dat niet druk zich hoeft te maken En den tijd heeft om te schaken]. Maar om middenstof te lokken Strooide Troelstra rond dat praatje Waarheid is: de Concentratie Wil gaan zitten aan het laatje. En dan zitten invaliden En die ouderen van dagen Met een wagen vol beloften En met hongerige magen. Vast aaneen o, Coalitie! Ook ten spijt van Tidemannen, Die alomme tweedracht zaaiend Tegen Rechtschen samenspannen. En De Nieuwe Rotterdammer Zucht zoo droevig „Het is jammer Van die Coalitie-vastheid", En wordt tammer, maar ook grammer. En zij wilde een laatsten splijtbout In 't accoord der Rechtschen drijven, Bij die laagheid moet onze eenheid Hooger rijzen, sterker stijven. Rechts regeert, Links doet den aanval, Plicht van Rechts dus zich te weren, Af te werken ons programma En den vijand te trotseeren Eerste stemming, beste stemming Alle kans op zegepralen, Wacht men op de tweede stembus, Wie zal dan 'tgelag betalen? O, dan zal de Concentratie Met de Rooien het wel plooien. Zing dan hoog: „Oranje boven!'' Na het hooien met de Rooien. Hand in hand dus Rechtsche kiezers, Ook 't Oranjehuis ten zegen Houdt u sterk door Coalitie Mooier zonlicht straalt na regen Men verzocht ons het bovenstaande op nemen.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2