Hntirmlutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. mr. Petris Di mr. P. Dieleman. No. 1023. Zaterdag 7 Juni 1913. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTU01J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlCn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1ËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Kleine bazen en boeren. De sociale verzekeringswetten van minister Talma zijn wel mooi voor den arbeider, zegt men, maar wat hebben al die menschen er aan, die eigen bedrijf hebben, al is het ook klein. Vooral de sprekers aan den linkerkant hebben hierover heel wat te zeggen. Kijk, zoo luidt het dan, daar heb je nu een schipper en zijn knecht. Om 't maar héél mooi te maken, is de schipper toevallig een braaf, oppassend man, die met hard werken vooruit wil komen. De knecht is even toe vallig een slampamper van een vent. Nu helpt de Staat dien slampamper aaneen ziekte-verzekering^ een invaliditeitsverzekering en als hij 70 jaar mag worden, krijgt hij ook nog een pensioen. Laten we even hier stilhoudenkrijgt die knecht dat alles, omdat hij een slampamper is, of omdat hij knecht is? Natuurlijk dit laatste omdat hij knecht is. En omdat voor alle knechts gezorgd wordt, zijn er de slampampers niet buitengesloten. Wordt de schipper niet geholpen, omdat hij een braaf, oppassend man is Natuurlijk niet, maar omdat hij voor eigen rekening werkt. Met andere woordende opsiering van 't verhaal met den slampamper en den braven, oppassenden man kunnen we hier wel missen 't heeft met heel de zaak niets te maken. Goed, wordt er gezegd maar een feit is het dan toch, dat al die kleine bazen, schip pertjes, keuterboertjes, enz. door den Staat niet geholpen worden. Voor de arbeiders daarentegen wordt wel gezorgd. Is dat nu niet een schreeuwende onbillijk heid Die kleine bazen en boertjes hebben even goed een pensioen noodig als de arbeiders. Kijk, dat heb je nu van zoo'n „Christelijke" regeeringde middenstander moet er voor betalen en de kleine baas en boer moet maar zelf zien, dat hij op zijn ouden dag terecht komt. Wij zouden daarop het volgende willen antwoorden. De linkerzijde kan gemakkelijk hierover een grooten mond opzetten zelf deed ze nog niets in deze richting. Als men zelf nog niets, letterlijk niets heeft gedaan, dient men zich bescheidener uit te drukken over het werk van een ander. In de tweede plaatseen voorzichtig regeo- ringspersoon die nu niet in de eerste plaats zich afvraagt: hoe lijm ik de kiezers door schoone beloften, maar welhoever kan ik gaan, zonder de financiën des Rijks in de war te sturen een voorzichtig minister doet niet alles te gelijk. Thans is een eerste stap gedaangezorgd voor hen, die in loondienst bij anderen, niet in staat zijn, zonder hulp van den Staat voor den kwaden dag te zorgen. Als later blijkt, dat de eerste stap niet voldoende is en dat er nog altijd overblijven, die evenmin voor zich zelf kunnen zorgen zonder hulp van den Staat, dan volgt de tweede stap van zelf. Doch niet alles tegelijk. Dat doen wel de liberalen in verkiezings dagen dan helpen ze heel de wereld tegelijk. Altoos met hun mond. Maar in de practijk blijkt wel anders. V Wie hebben hulp noodig? Waar mag de Staat helpend optreden? Bij hen, die zich zelf kunnen redden en dus de hulp van den Staat niet noodig hebben Neen, want dat is zuiver Staats-socialisme vader Staat voor alles laten zorgen. Hoe staat 't nu met de schippers, kleine bazen en boertjes in dit opzicht Is het werkelijk noodig, dat de Staat ook hen een pensioen bezorgt Het wil ons voorkomen, dat de mannen ter linkerzijde, die nu ineens zoo'n aandoenlijke zorg aan den dag leggen voor deze groep van landgenooten zeer overdrijven. Ziehier waarom we dit meenen. Die schippers, bazen en boertjes kunnen zeer wel voor zich zelf zorgen. We hebben bier voor ons èen Tarief der Nationale Levensverzekeringsmaatschappij. Deze maatschappij en andere doen 't na tuurlijk ook wel op soortgelijke wijze geeft een pensioen aan hare verzekerden op eiken vooraf bepaalden leeftijd. Steleen schippertje, keuterboer of kleine baas van 30 jaar oud wil op 65-jarigen leeftijd een pensioen hebben van driehonderd gulden. Daarvoor heeft hij, indien hij op 30-jarigen leeftijd begint, elke maand te betalen f 1,83 dat is per week zoowat negen stuivers. Is Ijij reeds op 20-jarigen leeftijd begonnen, dan is de premie per maand voor f300 pen sioen slechts f 1,02. Er is dus reeds voor deze menschen ge legenheid, om zich een pensioen te verzekeren. Voor de arbeiders bestond die gelegenheid niet, want die kunnen daarvoor wekelijks geen 30 tot 45 ets. missen. Daarom komt de Staat hen te hulp en be talen ze zelf een deel. Dat kunnen genoemde kleine bazen wel. Gelijk ambtenaren, die ook zelf hun pensioen betalen, kunnen ze voor zich zelf zorgen. Ook tegenover zulke ambtenaren is het billijk, dat de Staat hier niet tusschenbeide komt. Zij kunnen zich zelf reeds helpen. V Onze Candidaat op 't oorlogs pad. Onze Candidaat is Zaterdagavond zijn rond reis door het district begonnen. Het was hem niet mogelijk eerder aan te vangen en bovendien werd 't niet noodig ge oordeeld het voorbeeld van Jhr. De Muralt te volgen, die reeds maanden bezig is. Philippine was het eerst aan de beurt. Voor een stampvolle zaal sprak mr. Dieleman er over de verschillende onderwerpen, die thans aan de orde zijn. Maandagavond waren we te Cadzand Dinsdag te GroedeWoensdag te Retranche- ment; Donderdag te Hoofdplaat en Vrijdag te Eede. Zaterdag hoopt de spreker te IJzen- dijke op te treden. Andere plaatsen zullen in de volgende week nog bezocht worden. Overal blijkt, dat onze Candidaat in zijn optreden een zeer gunstigen indruk nalaat, ook op die plaatsen, waar hij vroeger niet had gesproken. Niemand kan natuurlijk nog voorspellen, wat de uitslag van onzen strijd zijn zalwe zullen ons dus bescheiden uitdrukken. Slechts ditwe hebben goeden moed We weten, dat zelfs tal van liberalen wen- schen, dat mr. Dieleman gekozen wordt. Laat dit al onze mannen aansporen, om met ijver en inspanning van alle krachten te werken voor onzen Candidaat. Vooral door huisbezoek en vertrouwelijke gesprekken. Elk onzer heeft dezer dagen eene taak te vervullen. Elk doe, wat zijn hand vindt om te doen. En ieder overwege, welke groote belangen er ditmaal op het spel staan. De inzet is onze grootste inspanning waard. We behoeven ons niet te bekommeren over de andere districten doch Oostburg ligt voor onze rekening. Daarbij doen onze bondgenooten, Chr.-His- torischen en Roomsch-Katholieken wat ze kunnen. Elk boude dus goeden moed en werke zoo hard hij kan voor onzen Candidaat V Pas op Van de linkerzijde wordt steeds beweerd, dat de coalitie het op de openbare school heeft voorzien. Men weet nu, hopen we echter, wel beter. De coalitie komt alleen op voor de vrijheid van onderwijs. Voor iedereen. Dus ook voor den voorstander van de open bare school. Om nu de goê-gemeente bang te maken, drukt de Bode een uitspraak af, van, naar het heet, minister Heemskerk. Deze zou dan in 1888 gezegd hebben „De neutrale school is een gruwel der af goderij de gemeenschap daarmee moet door eiken waren christen worden afgesneden." En Ds. Vonkenberg zou beweerd hebben, dat de openbare school „erger was dan de jeneverflesch." Nu is de Bode reeds herhaaldelijk, zelfs per „open brief in een schoolblad, gesommeerd bewijs te leveren voor zijn beweringen. Herhaaldelijk 1 Eens in Februari; toen in Maart; eindelijk in April. Maar tot heden zwijgt de „Bode." Waarom Of komt de intrekking na Juni P Z. V „Subsidievreters." Wie zijn dat Nu, immers wij, de rechtsche partijen Die almaar halen, halen, halen. Nu lees ik een eigenaardig staatje in de „Sch. m. d. B." Hier is het Een sprekende vergel ij king. Schoolgelden op Gemeenten, de Openb. Sch. Hondenbelasting. Baflo f 180 f 239 Finsterwolde 541 775 110 193 258 129 425 121 108 268 186 207 429 177 434 131 142 377 Kantens Kloosterburen Marum Meeden Midwolda Nieuwe Schans Oldekerk Wedde De cijfers zijn genomen uit het officiëelc provinciaal verslag van 1911. Natuurlijk zijn die bedragen van schoolgeld alle veel te laag. Ze moesten veel en veel hooger zijn. Maar daarvan is men niet thuis. Men heeft een bespottelijk laag schoolgeld. En doet zoo het bijzonder onderwijs oneerlijke concurrentie aan. En hoe komt men dan aan het resteerende? Och, daar is het Rijk en de gemeentekas goed voor. Wie zijn ook weer de „subsidievreters"? Z. V Ieder aan een end. Dat de liberale concentratie het op ver schillende punten geheel oneens is, is een feit dat de woordvoerders wel zooveel mogelijk trachten weg te doezelen, waar dat niettemin onweersprekelijk is. Neem nu b.v. de quaestie van de verzeke ring. De Bond voor Staatspensionneering propa geert natuurlijk staatspensioen. En vele van de concentratie-mannen stemmen er mee in, vanwege hun belustheid op een kamerzetel. Dat bezorgde hen wel den naam van poli tieke slimmelingen van de zijde van hun con centratie-genoot, de heer Treub, maar dat is nu van minder belang, als ze maar winnen. Er zijn echter ook een deel concentratie- menschen, die den weg van Staatspensioen heelemaal niet opwillen. Zooals de Heer Tydeman (let welgeen Tideman). Die ijveren voorvrijwillige verzekering, steunen van het „eigen initiatief." Erg aanlokkend voor de linksche kiezers kan dit niet zijn. Wat moet daar van komen Gezamenlijk wordt nu de aanval op ons christelijk ministerie ondernomen. Maar die eensgezindheid duurt slechts tot de „overwinning" is behaald. Stel een oogenblik, dat links werkelijk wint. Dan gaan, om bij dit onderwerp te blijven, natuurlijk alleroerst Talma's verzekeringswet ten in de papiermand. Zoo hebben de heeren het ons al beloofd. En dan Ja, dan wordt het verzekeringsskarretje weer van stal gehaald. En de politieke slimmelingen spannen hun rosinant „Staatspensioen" er voor aan den eenen kant. En mr. Tydeman en Van Foreest e. a. hun knol „Vrijwillige verzekering" aan den anderen kant. En dan gaan de beestjes aan 't trekken. Tot de heele kar in stukken ligt. En de arbeider, nu geholpen door minister Talma's wetten, nog even ver is, als vijftig jaar terug. Laten we, in 't belang eener goede sociale wetgeving hopen, dat de concentratie-mannen den werkman niet de dupe kunnen doen wor den van hun verdeeldheid. En stemme ieder, die dat onedel bedrijf poogt te verijdelen, den 17den Juni in ons district op z. V Onverdachte Lof. Wilt ge weten, welk voortreffelijk ministerie er thans aan het bewind is, luister dan eens naar een liberaal orgaan. De Nieuwe Courant. Ten eerste partijbenoemingen. Dat is immers ook een vast puntje in de liberale verkiezingspreeken. Wat zegt nu de liberale N. Ct. „Minister Talma heeft aan den onophoude- lijken drang van min of meer invloedrijke geest verwanten meer tegenstand geboden dan men wel weet en ook minister Heemskerk kan... naast eenige zonderlinge partijbenoemingen, wijzen op gelukkige keuzen." Nu, daar kunnen we het wel mee stellen. Tusschen twee haakjes wordt er nu wel bijgevoegd, dat het er in den laatsten tijd niet beter op geworden is, maar gelukkig, er staat„schijnt" niet beter op geworden te zijn. Dat zal dus wel losloopen. En dan komt er nog een bekentenis achteraan. Deze „Meer willen we er niet van zeggen." En waarom niet. Och, men moet niet al te rechtvaardig en te eerlijk zijn. Als ik nu nog meer loslaat, zegt de Nieuwe Courant, gebruikt de rechtsche pers, dat toch maar in ons nadeel en om het ministerie te prijzen. Nu, we zijn tevredendubbel en dwars. We zijn er van overtuigd, dat de N. C. metter tijd, na Juni b.v., nog wel eerlijker worden zal. Dit is ons nu al voldoende. Nee, nee, ons ministerie maakt zich niet schuldig aan partij-benoemingen. Dat deden de vrijzinnigen anders vroeger zoo tamelijk. In 1900 bijv. waren in Friesland 43 burge meester. En van die 43 waren er 40 liberaal. In Zuid-Holland waren er 186 burgemeester. En van 186, waren er 173 liberaal. Dat zijn maar een paar staaltjes. Onloochenbare cijfers. De vraag, wie zich aan partij-benoemingen schuldig maken, is dus uiteraard een heel

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1