Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk e 11 School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. betraden, was Sir Edward Grey nog niet aan wezig. De gedelegeerden werden ontvangen door ambtenaren van het departement van den Lord Chamberlain. Eenige oogenblikken later sprak minister Grey de afgevaardigden in de Fransche taal toe, en vertolkte hij de voldoening van den koning en van de regeering over het teekenen van den vrede in het paleis van St. James. Het kwam hem het beste voor, dat het verdrag onmiddellijk geteekend werd, daarna kon hij de conferentie dan uitvoeriger toespreken. Afschriften van het verdrag werden daarop aan de verschillende afgevaardigden overhan digd, die allen hun handteekening zetten. Onmiddellijk daarna stond Sir Edward Grey op, en sprak de gedelegeerden in het Fransen toe. Na uiting te hebben gegeven aan de vol doening des konings over het teekenen van den vrede, bood Sir Edward de hartelijkste gelukwenschen der Engelsche regeering aan ter gelegenheid van het sluiten van den vrede. Hij zeide voorts: Ik hoop, dat gij allen de beslissing, waartoe gij gekomen zijt, met een gevoel van voldoening en verlichting beschouwt. In dit gevoel zullen alle andere mogendheden deelen, welke neutraal zijn gebleven, maar die voortdurend het herstel van den vrede hebberi gewenscht in het belang van de rust in Europa. Wij moeten er niet de oogen voor sluitqn, dat nog kwesties blijyen op te lossen, voordat een definitief resultaat verkregen zal zijn, maar ik zou denken dat deze vredessluiting de regeling van deze kwesties zal vergemakkelijken en ten opzichte van u allen ik ben er zeker van de welwillende belangstelling der andere mogendheden zal doen toenemen. Sir Edward gaf vervolgens zijn genoegen te kennen over de vriendschappelijke wijze waarop hij zich herhaaldelijk met de gedele geerden had onderhouden en besloot„Van heeler harte hoop ik, dat een hier gesloten vrede tot resultaat moge hebben, dat men overal tot rust kome, opdat iedere staat zijn bronnen van bestaan, die zoo ernstig geleden hebben, kan herstellen, zijn gebied kan ont wikkelen, en het welzijn en geluk van zijn volk en de voorspoed van zijn nationale leven moge verzekeren". Skuludis, de Grieksche gedelegeerde, beant woordde Sir Edward als de oudste der gedele geerden, en uitte zijn dank aan den koning en de Britsche regeering. Osman Nizami pasja sprak in gelijken geest. Daarna stond Daneff op. Hij begon met de opmerking, dat hij op 't oogenblik van de onderteekening in herinnering bracht, dat hij van de mogendheden verzeke ring had gekregen omtrent de Turksch-Bul- gaarsche grens. En voegde daaraan toe, dat men ter zake van de financiëele commissie te Parijs was overeengekomen, dat de gealliceerden op denzelfden voet zullen worden behandeld als de gedelegeerden der mogendheden. Het lasterproces-Roosevelt. MARQUETTE (in den staat Michigan), 31 Mei. Het lasterproces door Roosevelt aan hangig gemaakt tegen Newett, den redacteur van een plaatselijk blad, die Roosevelt had beticht van liegen, vloeken en drinken, is gesloten. Newett trok zijn aantijging in en betuigde Roosevelt daarover zijn leedwezen. Roosevelt verzocht zelf den rechter, de jury mee te deelen dat hij slechts voor den vorm schadevergoeding had gevraagd. De jury kende hem op dien grond 15 cent schadevergoeding toe. PETERSBURG, 31 Mei. Het bericht van de onderteekening van het vredesverdrag heeft in regeerings- en diplomatieke kringen blijkbaar goeden indruk gemaakt. Men hoopt dat de onderteekening de verstandhouding tusschen Bulgarije en Servië zal verbeteren. De groote massa van het volk neemt echter een zeer terughoudende houding aan. Het Balkanverbond. LONDEN, 2 Juni. Do „Daily Mail" ver neemt uit Saloniki, dat Wenizelos Koning Konstantijn zijn ontslag heeft aangeboden. Hij verklaarde dat hij de verantwoordelijkheid voor een oorlog tegen Boelgarije niet dragen wil. LISSABON, 1 Juni. Tijdens de stormen met onweer zijn er in Noord-Portugal ver scheidene menschen door den bliksem getrof fen. Bij Leiria is een visschersboot vergaan. Er zijn 15 man verdronken. PARIJS, 2 Juni. De Echo de Paris ver neemt, dat er te Saragossa, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, een buis inge stort is, waarin twintig arbeiders waren. Er zijn verscheidene lijken te voorschijn gebracht. TER NEUZEN 3 Juni 1913. Met het oog op de zéér groote oplage van het nummer van Vrijdag a.s., worden adverteqtiën ingewacht tot uiterlijk Vrijdagmorgen vóór 10 uur. Groote Advertentiën tot Donderdag. II.II. berichtgevers, gelieven de berichten zoo spoedig mogelijk in te zenden. We meenen goed te doen de nieuwe dienst regeling van de Prov. boot, lijn Walsoorden Ilansweert op te nemen, met de aansluitende trams HansweertVlakewelke gisteren 2 Juni begonnen is. Door Burgemeester en Wethouders alhier is tot tijdelijk onderwijzeres aan school A benoemd, mej. J. Jansen, alhier. Sluiskil. Vrijdag jl. had een monteur aan de Cokesfabriek het ongeluk bij zijn werk een stukje ijzer in het oog te krijgen. Zijn ander oog heeft hij reeds eenigen tijd geleden op een zelfde wijze verloren. Onmiddellijk heeft hij zich onder behandeling moeten stellen van een oogendokter te Gent. Zaamslag. Tot heden waren er naar Zaam- slag twee postbestellingen n.l. om 8 uur voorm. en 2 uur nam. Thans komt er een derde bestelling bij des avonds om 5,20 uit Ter Neuzen. Deze is natuurlijk alleen voor het dorp. Een prachtige verbetering dus voor dit welvarende dorp. Zaamslag. Voor het beroep naar de Christe lijke Gereformeerde gemeente alhier is door Ds. J. W. Polman te Hoogeveen bedankt. Axel. Vrijdagavond ruim 6 ure is bij het zware onweder, de bliksem ingeslagen in de schuur van den landbouwer P. de Putter aan den Zaaidijk, alhier. De schuur, waarin nog een groote partij graan en hooi was, en het wagenhuis, dat naast de schuur stond, werden een prooi dm- vlammen ook een nieuwe naai machine ter waarde van circa f 400 verbrandde. Het vee en de andere landbouwwerktuigen konden worden gered. Alles was verzekerd. Vijf jaar geleden is ook een schuur van De Putter met wagenhuis afgebrand. De brand weer die vrij spoedig ter plaatse was kon niets verrichten dan de nog brandende over blijfselen blusschen. Ook is de bliksem nog ingeslagen in den schoorsteen van de marec haussee-kazerne, waardoor eenige materiëele schade is aangericht. Axel. In de Zaterdag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Noord- golder werd tot dijkgraaf benoemd de heer A. Dekker in plaats van den heer M. Wolfert, die als zoodanig had bedankt. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 4 per hectare. Oostburg. Het aantal kiezers in het kies district Oostburg voor de Tweede Kamer, be draagt 9328, tegen 8682 in 1912, 8540 in 1911; 8539 in 1910 en 8488 in 1909 voor de Provin ciale Staten in 't kiesdistrict Sluis zijn dit jaar 4903 personen kiesgerechtigd tegen 4469 in 1912, 4355 in 4355 in 1911, 4351 in 1910 en 4290 in 1909. In 1909 behaalde mr. Dieleman, 3274 stem men, waarvan 1741 in 't 5e en 1533 in 't 4e district, de heer Vorsterman van Oyen ver kreeg 3612 stemmen, waarvan 1443 in 't 5e en 2169 in 't 4e districtde sociaal democraat mr. Sannes had totaal 289 stemmen. Zaterdag is de laatste der 5000 heipalen voor het fundeéringswerk der derde sluis te Hansweert geslagen. Het werk vordert naar wensch. Uit 4de constructie der sluismuren kan men nu reeds opmaken, dat het schutten verbazend vlug zal gaan, en dat de nieuwe sluis een groote bespoediging voor de scheep vaart zal blijken te zijn. Middelburg. Er wordt gemeld, dat ter ge legenheid van de tentoonstelling vanZeeuwsche kleederdrachten enz., midden in de stad op de Groenmarkt voor de Statenzaal en de Nieuwe kerk een prachtige tuin zal worden aangelegd, waartoe dat plein geheel zal worden opge broken. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Juni en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Aan het postkantoor Neuzen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Mei 1913 ingelegd f 19591,86, terugbetaald f24491,76. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 9445. Gereformeerde Kerken. Beroepente SliedreclitA. van Dijk te Oudewaterte Gameren H. van der Zanden te Andel (N.-Br.) Aangenomen naar te Ter Apel door F. H. van Loon, cand. te Kampen naar Houwerzijl door L. A. Duin te Zweeloo. Bedanktvoor Giessen-Oud- en Nieuwkerk door W. van 't Sant te Oostburg voor Eijnaart door C. J. de Kruijter te Oostkapelle. Chr. Geref. Kerken. Tweetalte Vlaardingen J. Barth te Slie dreclit en M. den Boer te Dordreeht. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Aalburg en Heesbeen J. H. Koster te Wijckel; te Grootschermer (N.-II.) P. van der Wal, cand. Aangenomen naar Zaandijk door dr. A. W. Groenman te Obdam naar Tilburg en Goirle W. Klaassen te Pietersbierum naar Peperga door E. A. A. Snijdelaar, cand. te 's Graven- hage. Middelburg. Een aantal personen, leden der Ned. Herv. Gemeente alhier, behoorende tot de confessioneele richting hebben een protest ingediend tegen de Woensdag j.l. gehouden herstemming voor leden van het kiescollege der Ned. Hervormde kerk te Middelburg, waarbij de candidaten der voorstanders van evenredige vertegenwoordiging gekozen wer den. De protesteerenden meenen, dat het dooi de permanente commissie uit den kerkeraad goedgekeurde opplakken van gedrukte namen op de stembiljetten, niet geldig is, en dat meer onregelmatigheden plaats hadden. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. (Van onzen Landbouw-Medewerker.) De plaats van het chilisalpeter in den Landbouw. I. Te Sjalottenstreek (Gr.) is door onbe kende oorzaak de behuizing van A. Meuletnan geheel afgebrand. Een jong kindje werd nauwelijks geredalles was verzekerd. Er is weinig gered. Naar het huis van bewaring te 's-Gra- venhage is een winkelbediende uit een kle dingmagazijn overgebracht, die verdacht wordt zich bij herhaling over een groot tijdsverloop, te hebben schuldig gemaakt aan een reeks verduisteringen van magazijngoederen, ten nadeele van zijn patroon. De aangehoudene wordt tevens verdacht van valschheid in ge schrifte, bestaande in het doen van valsche aanteekeningen in de magazijnboeken, ten einde zoodoende ontdekking van de gepleegde verduisteringen te voorkomen. Verschillende goederen zijn door de politie opgespoord. Het totaal der gepleegde ver duisteringen voor zoover deze alsnog zijn na te gaan beloopt een aanzienlijk bedrag. De landbouwer A. S. en zijn echtgenoote W. R. te Zeege, die als verdacht van kinder moord gevankelijk te Assen zijn binnengebracht hebben dit gruwelijke feit bekend. Het kind, waarvan hun ongehuwde dochter in den nacht van Zaterdag op Zondag beviel, is door de grootmoeder gesmoord en door haar echtgenoot begraven. Na de vele en hevige regenbuien van de laatste dagen begint men in de duinen ten zuiden van Katwijk danig last van het vele water te krijgen. Vooral de bollen, die nog niet gerooid zijn en juist droogte noodig hebben, lijden veel van het water. Van een cent. Vrijdagmiddag, zoo om 'n uur of twee schrijft de „Ned." kwam 't gerestaureerde centje op de redactioneele tafel. Hu, wat 'n sinister ding, was het een parig vonnis der penridders. De kleur, nu berekend op voorkoming van verwarring met het gouden vijfje, is moeilijk onder bewoording te brengen er zou noodig zijn een mengsel van gepulveriseerd rattenvel, gestampt inkt potlood, afgeroomde machine-olie en geperst rouwfloers, om zoo ongeveer ten naastenbij zulk een wanhopig-lugubere tint te verkrijgen. Enfin, we hebben nu weer een nieuwe editie muntstukken en de Nederlandsche Leeuw er op, vraagt zich af, waarom lief vaderland zoo onberekenbaar doet met z'n pasmunt. Ook te 's-Gravenhage overwegen de apothekers plannen om een geheele sluiting van een gedeelte der apotheken op Zondag mogelijk te maken. Het zal voornamelijk van de welwillendheid van het publiek en van de medewerking van ziekeninrichtingen, zieken fondsen en geneeskundigen afhangen of deze pogingen tot een goeden uitkomst leiden. In een drukbezochte vergadering van het 's-Gravenhaagsche Departement der Neder landsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie is dit onderwerp dezer dagen be sproken en het bestuur hoopt spoedig met voorstellen tot regeling hiervan voor den dag te komen. (N. R. C.) Uit de gevangenis te Maastricht is ont vlucht de Duitscher W., die verleden week door de rechtbank aldaar wegens diefstallen met braak tot 3 jaar gevangenisstraf veroor deeld werd. Zondagmorgen is te Beets (Friesl.) de boerderij, bewoond door den heer F. Talsma en eigendom van de Hervormde kerkvoogdij aldaar, tot den grond toe afgebrand. De oorzaak was het spelen met vuur van kinderen. Door het inslaan van den bliksem is de boerenplaats onder Oosterzee (Fr.), bewoond door II. Bocrsma, afgebrand. Weinig of niets werd gered, alles is verzekerd. De groote boerderij van den heer Boersma te Kooisloot (Fr.) is door het inslaan van don bliksem afgebrand. Alles was verzekerd. Gedurende een hevig onweer is te Kuinre de 34-jarige postbode H. v. d Boer in zijn woning door den bliksem doodgeslagen. Toen de 19-jarige boerenzoon Samson te Wilnis ging zwemmen in het z.g.n. Donker End bleef hij onder water bij het duiken en verdronk. Al duikende was hij in de modder vast blijven zitten. De metselaar J. C. te Haarlem is van de in aanbouw zijnde Mid. Handelschool aan de Raaks gevallen en, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen, in het gasthuis overleden. M e t f 3000 er van door. De Directeur van het bijkantoor in de Westewagestraat te 's Gravenhage der Alge meene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente „Amsterdam" heeft bij de politie aangifte gedaan, dat Vrijdag een bediende met een bedrag van f2000 a f3000 spoorloos is verdwenen. Men vermoedt dat hij naar Amerika de vlucht wil nemen. In de Leidschestraat te Amsterdam is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij de firma Metz Co. was werkzaam de 21-jarige Willy de Haan. Zij was in het koffieuurtje op het dak nabij de vierde verdieping gegaan, en moet daarbij het evenwicht hebben verloren, zoodat zij viel. De ongelukkige kwam terecht op het glazen dak der firma Schroder en viel verder geheel buiten kennis en zwaar gewond op de binnen plaats. Zooals te begrijpen is, wordt het ergste gevreesd. (N. C.) Te Berlijn is Nathan Belson, een 25-jarig Amerikaan, afkomstig uit Brooklyn, aange komen, na langen tijd spoorloos verdwenen geweest te zijn. Hij vertelde verleden jaar naar Minsk in Rusland te zijn gereisd, na een telegrafisch bericht dat zijn moeder op sterven lag. Zij was reeds dood toen hij kwam. Bij een wandeling door Minsk, zijn geboorteplaats, werd hij zelf aangevallen door roovers, die hem neersloegen en van zijn geld, 750 dollars, beroofden. Maanden lang is hij in het zieken huis verpleegd. De roovers hadden hem den schede] ingeslagen en zijn hersonen waren zoo zwaar beleedigd, dat hij zich tot voor korten tijd niets van zijn vorig leven herinnerde. Den 15den Mei is hij over de Russische grens gezet. Zjjn verhaal vond eerst te Berlijn weinig geloof, doch is bij telegrafische navraag te Minsk en Brooklyn volkomen juist gebleken. Te Londen is inbraak gepleegd in het Berkely-hotel. De brandkast, blijkbaar met een passenden sleutel geopend, is geleegd. Zij bevatte o.a. kostbaarheden, door gasten in be waring gegeven, voornamelijk door twee dames. In het geheel is er voor een 5000 p. st. ge roofd. De twee nachtportiers waren door de inbrekers aan handen en voeten gebonden, hadden een prop in den mond en waren aan het hoofd verwond. De inbrekers zijn ver moedelijk door de goederenlift verdwenen. Bij Lodz is een persoon overleden die den ouderdom van 120 jaar heeft bereikt. Als handelsman heeft hij tot zijn 105e jaar gewerkt; sedert leefde hij rustig. De koninklijke trein, waarmee Koning Alfonso van Sevilla naar Madrid terugkeerde, heeft op het station Utrara een kind over reden. De Koning deed den trein stoppen en nog voor de trein stilstond, sprong hij van de loopplank om het kind te helpen. Do Kleine was echter dood. De menigte bracht den Koning een ovatie om zijn houding. Het chilisalpeter neemt onder de verschillende kunstmeststoffen de allereerste plaats in. Geen enkele landbouwer kan het missen en wil het missen. Groote kleiboeren, die op groote schaal suikerbieten, tarwe, gerst, karwij, vlas enz. ver bouwen, denken er niet aan hun bedrijf te voeren zonder chilisalpeter. Het is waar, verschillende omstandigheden leiden er toe, dat deze kunstmest stof sommige jaren duur, erg duur is, maar niet tegenstaande dien hoogen prijs, weten de groote landbouwers, dat het chilisalpeter voor hen onmis baar is. Eenige guldens op een zak meer kan hun niet beletten, het te koopen, want de uitgaven komen honderdvoudig terug. Het komt hun niet in 't hoofd op, geen chilisalpeter te gebruiken, of dit te vervangen door een andere stikstof bemesting, zooals zwavelzure ammoniak e. d. Voor eenige guldens meer of minder wagen zij hun oogst niet. Het is duidelijk en zeer menschelijk, dat een artikel, dat een zoo superieure plaats inneemt, die plaats niet onbetwist ziet. Van alle zijden loopt men storm om het chilisalpeter van zijn hoogen zetel naar beneden te halen. Vooral in jaren van duurte, als het chilisalpeter eens een of meer guldens boven den gewonen prijs per 100 K. G. gaat, komen de vijanden aangeloopen. Men begint met de goede eigenschappen van het concurreerend artikel, of liever van het artikel, dat wel zou wenschen te concurreeren, hemelhoog te verheffen. Allerlei dingen worden uit den hoek gezocht, om het min gunstige tot een minimum te beperken. De gun stigste proeven, ooit genomen, worden weer uit den hoek gehaald. Van het chilisalpeter zelf wil men geen kwaad zeggen, maat het is duur, te duur. En niettegenstaande dat gaat de handel in chilisal peter door, en vecht men te Antwerpen en elders als 't ware om de geïmporteerde kwantiteiten van het zout. De boeren laten zich niet verschalken. Zij willen en zullen het chilisalpeter hebben. Zon der dat zout gaan zij het voorjaar en den zomer niet in. Wat is het dan toch, dat het chilisalpeter zijn superieure eigenschappen geeft In de aller eerste plaats, het feit, dat men de gevolgen der bemesting in betrekkelijk korten tijd kan waar nemen. De resultaten der bemesting zijn zichtbaar kort na het oogenblik, waarop men de meststof heeft uitgezaaid. Zie, dat is een voordeel, dat het chilisalpeter hooger doet staan dan welke andere stikstofmest ook, dat geen andere kunstmest met het chilisalpeter gemeen heeft. Zaait men heden chilisalpeter op tarwe, rogge, gerst, haver, op kar wij, suikerbieten of gras, over achttien, of veertien dagen, ja vaak veel vroeger ziet men de planten groeien, ziet men hun kleur verbetereu enz. Hoe het komt Ge weet het. Het chilisalpeter is op losbaar, volkomen oplosbaar, aanstonds oplosbaar in water: Vandaar zijn plaats boven alle, ver boven alle andere stikstofkunstmeststoffen.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2