Cacao mr. P. Dieleman. mr. P. Dieleman. Eecla233. e Boiich.teia_ Uit de Eerste Kamer. Binnenlandse!! Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk e S c li o o 1. Gemengd Nieuws. JANTJES BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY EN ZIJN KOP VAN HOUTEN S z. enkel lokaal plaatst men er echter zooveel, 't laagste getal is 15, 't hoogste is 33. Er was plaats voor 137g duizend kinderen er werden slechts een kleine 10 duizend plaatsen bezet. En toch bouwde men maar weer een nieuwe school, ofschoon 3780 plaatsen leeg waren. En dat nieuwe schooltje kostte maar even tjes voor 't enkele gebouw f 88000, terwijl een Ned. Ilerv. Diaconieschool, keurig afgewerkt in hetzelfde Utrecht kosttenog geen f 40000. Zoo werd in 1869 te Wons een openb. school geopend met nul leerlingen, 't Maximum, waar toe deze school het ooit bracht was 10, waarvan slechts 2 uit Wons zelf. Schraard met 2 leerlingen. Toen die scholen in 1881 en 1884 werden opgeheven hadden ze aan die beide gemeenten gekost f 42.639. Zoo zouden we kannen voortgaan. Kolommen vol. De cijfers zijn uit officieele stukken genomen. Wat dunkt U, wordt het geen tijd, zoo schandelijke bevoorrechting te stuiten Ongetwijfeld zal de vrijheid van onderwijs, welke de rechter partijen voorstaan, evenzeer een gunstigen invloed oefenen op de gemeente- fïnanciën. Wie de politiek der vrijheid wil zien be vestigd, stemme straks rechfs. Voor Oostburg op den coalitie candidaat. Aan de orde waren gisteren de algemeene beschouwingen over de radenwet en de inva- liditeits-, ouderdoms- en ziekteverzekering. De lieer Laan verklaarde zich tegen deze wetsontwerpen. Sprekers hoofdbezwaar is, dat de sociale wetgeving van dit kabinet door trokken is van staatssocialistischen geeft en ook kon hij zich niet vereenigen met de wijze van uitvoering noch met de voorgedragen mid delen om de uitgaven te dekken. Spreker bestreed ministers dwangmethode, schetste de goede werking van het particulier initiatief, critiseerdc het tornen aan ons vrij handelsstelsel als een economische misdaad. De heer Van der Feltz onderwierp ver volgens de wetsontwerpen aan juridische cri- tiek en betoogde o.a. uitvoerig, dat de wijze, waarop de berechting van geschillen, voort vloeiende uit de vrijwillige verzekering is ge regeld, ongrondwettig is. De heer Lely (U.-L.) keurt het af, dat deze ontwerpen moeten worden afgedaan met de stembus in zicht, wat tot partijstemmingen moet leiden. Hij constateert, dat het systeem der dwang verzekering verouderd is, juist tijdens het bewind van minister Talpa door het tot stand komen van de Engelsche staatspensioneering. De kosten daarvan worden z. i. door de regee ring overdreven voorgesteld. Kamerverkiezingen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in de verschillende Zeeuwsche districten is thans bekend. Voor het district Middelburg bedraagt het 11293 tegen 10198 in 1909voor liet district Goes 8485 tegen 7260 in 1909 voor het district Zierikzee 8974 tegen 8647 in 1909voor het district Hontenisse 8525 tegen 7604 in 1909 en voor het district Oost burg 9228 tegen 8788 in 1909. was, 100.000 man naar het oorlogsterrein in Macedonië gestuurd. Servië heeft van Albanië moeten afzien en daaronder moeten alle bondgenooten gezamen lijk lijden. Servië heeft Bulgarije onvoorzien in Thracië moeten helpen met twee divisies infanterie en belegeringsgeschut, dat voor Adrianopel is gebruikt. Ten slotte heeft uitsluitend om Bulgarije de oorlog vier maanden langer geduurd. Servië heeft voor het antwoord op de nota, waarin het herziening van het verdrag ver langt, geen termijn gesteld. Evenmin heeft Servië eenige toespeling gemaakt op maat regelen, die het treffen zou, als Bulgarije zijn verlangen afwijst. Gesjof zal, naar verluidt, voorts spreken over de noodzakelijkheid om zooveel mogelijk het evenwicht tusschen de Balkanstaten te handhaven, met name om te voorkomen dat Servië, met 85,000 K.M-., Bulgarije met 150,000 K.M.3 tegenover zich krijge. Te Sofia beweert men thans weer, dat Griekenland zich toch heeft laten vinden om buiten Servië om met Bulgarije over de ver deeling van het veroverd gebied te onder handelen. Uit Athene wordt gemeld, dat de Bulgaar- sche afdeeliusen blijven oprukken. Het schijnt, zoo zegt men daar, dat de Bulgaren eropuit zijn, de Grieken geleidelijk naar de kust te dringen. De Bulgaarsche troepen, die aan de ge vechten van den 21sten en 22sten hebben deelgenomen, waren ten deele langs den spoorweg aangevoerd, een blijk, dat die aan val was voorbereid en plaats vond op last van het Bulgaarsche hoofdkwartier. Uit Belgrado wordt aan de „Kölnische Zei- tung" geseind, dat de aangekondigde staking op de Servische spoorwegen voor het reizigers- vervoer groote opwinding heeft veroorzaakt. De ministerpresident heeft Woensdag ver klaringen afgelegd, die doen gelooven dat een oorlog met Boelgarije onvermijdelijk is, als dat land niet toegeeft. Blijkens bij den Armeenschen patriarch in gekomen berichten zouden te Sigiro in het Wilajet Bitlio 11 Armeniërs zijn vermoord. Henry M, Flagler, de onlangs overleden petroleumkoning, heeft bij testament 1,850,000 dollars aan aandeden in de Standard Oil Com pany aan zijn zoon nagelaten. Aan legaten heelt hij 255,000 dollars vermaakt en de rest der nalatenschap, geschat op 60 millioen dollars, krijgt zijn weduwe. Dinsdag heeft een kiesrechtvrouw uit een sneltrein een bom geworpen op het perron te Bristol. De bom, gewikkeld in een papier waarop „kiesrecht voor vrouwen" geschreven was, ontplofte, maar richtte nagenoeg geen schade aan en kwetste niemand. De daderes 'is onbekend gebleven. ROME. In een armenwijk is een door 1000 menschen bewoonde huurkazerne ingestort. De bewoners konden zich intijds redden. Circa 100 menschen moesten van de derde en vierde verdieping naar beneden springen, doch werden behouden opgevangen. Geweldige Brand. ST. PETERSBURG, 29 Mei. In een dorp op 3 uren afstands van St. Petersburg, nl. Tsjerwitsj brak brand uit. De vlammen grepen snel om zich heen en 573 huizen zijn ver brand. Twee boeren en veel vee kwamen in de vlammen om. TER NEUZEN 30 Mei 1913. Zaamslag. Door het muziekgezelschap „De Volharding" is besloten tot aankoop van een nieuw vaandel en is door de bestuursleden op de lijst waarmee bij de buitengewone leden zal worden gecirculeerd reeds voor een bedrag van ongeveer f 40 ingeteekend. De burgemeester heeft voor aankoop van het vaandel een gift geschonken van f25. Axel. In de Dinsdagavond alhier gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging werden voor de verkiezing van leden der Prov. Staten in het district Hulst candidaat gesteld de heeren Ph. J. van Dixhoorn en F. Kaan, wethouder te Hoek. Hulst. Zondag werd door den Eerw. heer H. J. M.Maertens alhier de eerste H. Mis opgedragen. Hij is de eerste jeugdige priester in zijn geboorteplaats. Philippine. Dezer dagen werd alhier een ezelsveulen geboren. Het is eigenaardig dit beestje te aanschouwen, want het is zeer klein en behoort tot de bizouderheden in de dieren wereld. Dinsdagmiddag woedde een kort maar hevig onweder te Westdorpe, Koewacht, Sas van Gent. Er vielen hagelsteenen als duiven eieren. Aan het jonge vlas en de kleine beet- wortelplanten werd groote schade veroorzaakt. Aardenburg. In 1904 deserteerde van hier een milicien. Gisteren werd hij door de mare chaussees te Vlissingen gevankelijk binnen gebracht. Toen een 8-jarig jongetje te Schoondijke met andere knapen speelde „Bok, bok, hoeveel hoorns heb je op je kop", viel hij van den rug van zijn speelmakker met 't gevolg dat hij zijn been brak boven het kniegewricht. Borssele. Een knechtje in dienst bij de fa milie Van 'til. alhier, kwam gisternacht tot groote schrik van de huisgenooten, door het zolderluik naar beneden tuimelen. In zijn slaap was hij uit bed gegaan, was do zolder overgeloopen tot aan den jtrap, met dit gevolg. Hij bekwam geen kwetsuren van beteekenis. Maandag 2 Juni a. s. zal de tram van Vlake naar Ilansweert en omgekeerd voor het eerst [in dienst worden gesteld. De om nibussen zjjn dus ook daar verdwenen. Er worden vijf reizen per dag gemaakt, in aan sluiting met de Prov. boot Walzoorden—Hans- weert. Het tarief van den tram is slechts 10 en 15 cent. Vlissingen. De Chr. Historische kiesvereeni ging heeft candidaat gesteld voor de Prov. Statenverkiezingen de heeren P. Merckens, K. Houterman en Mr. P. Dieleman. Door de arrondissements-rechtbank van Zierikzee is veroordeeld wegens oplichting, gepleegd terwijl nog geen 5 jaar zijn verloopen, sedert de schuldige eene tegen hun wegens oplichting uitgesproken gevangenisstraf geheel heeft ondergaanJ. P., oud 42 jaar, voer mansknecht, wonende te Iloëk, thans gedeti neerd in de strafgevangenis te Goes, tot 4 maanden gevangenisstraf. Gereformeerde Kerken. Aangenomen naar Ooster-Nijkerk door II. van Dijk te Geest. Ncd. Hervormde Kerk. Beroepente EijsdcnM. C. van Hoeve, Indisch predikant, tijdelijk te Utrecht. Onweer. Eergisternacht is in de Leiding, dicht bij Rijssen, de bliksem geslagen in de woning van den voerman A welke geheel afbrandde. Een paard en een koe kwamen in de vlam men om. Dinsdagnamiddag is nabij Hooghalen de boerenplaats in eigendom toebehoorende aan R. Mulder en bewoond door J. Popping, ge heel afgebrand. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Te Schoonoord (Dr.) zijn het woonhuis en de schuur van G. Krikke door den bliksem getroffen. De woning brandde gedeeltelijk, de schuur geheel af. candidaten voor de Tweede Kamer en ge kunt een heel rijtje opnoemen. Het baantje van Kamerlid schijnt voor som migen zeer begeerlijk. Dan maar den boer op en er op los gerede neerd. Zulke baasjes De Nieuwe Rott. Courant, de deftige libe rale tante heeft door haar verweerde brille- glazen er ook zoo één ontdekt. „Een baasje" zet ze boven haar artikel. En dat baasje is Baron van Wijnbergen. Is het niet bespottelijk Een 'eminent spreker, een hoogstaand poli ticus, betiteld als „een baasje." En toch lang niet netjes ook voor zoo'n oude matrone. Leert ze dat van haar roode neefjes Foei. En waarover is tante dan zoo boos Och, baron van Wijnbergen heeft het zoo bont gemaakt in haar oogen. Onwaarheden verteld, kwaad gesproken. Althans volgens den liberalen verslaggever. Intusscben heeft Baron Van Wijnbergen er reeds in de pers er op gewezen, hoe onbe- betrouwbaar de verslagen zijn in de linksche bladen. Men kan er vaak absoluut niet op aan. Men legt den spreker woorden in den mond, die deze in 't geheel niet gesproken heeft. Een aardig staaltje gaf de „Rotterdammer. De geleerde redacteur van dat anti rév. orgaan hield onlangs ergens een politieke rede. Een liberaal blad kwam in zijn verslag van die rede vertellen, dat mr. Diepenhorst had gezegd, dat mr. Groen van Prinsterer een groot deel van zjjn leven had moeten strijden tegenmr. Goeman Borgesius Baasje hé, zulke verslaggevers, die den rein- sten onzin neerpennen. Baron van Wijnbergen een baasje? We denken, dat de heer Van Wijnbergen den spijker op den kop heeft geslagen. Zit soms de redactie van de N. It. C., die het minne artikel opnam, de rede in den weg, die Baron Van Wijnbergen bij de laatste al gemeene debatten hield inzake het onderwijs vraagstuk Toen hij de liberalen op voortreffelijke wijze schaakmat zette met citaten van hun eigen geestverwanten. Wij hopen, dat vele baasjes als Baron Van Wijnbergen dit jaar de Kamer mogen binnen treden. En dat waarlijk, groote mannen als de heer Welleman en de redacteur van de Goesche Courant er voorloopig maar buiten blijven. Wij zullen het dan met onze „baasjes" wel stellen. En om te zorgen, dat een voldoend contin gent geleverd worde, stemt in ons district ieder man, die de politiek der vrijheid voor staat op z. V Waar onze lieve centen blijven. Men weet, dat op onderwijsgebied nog steèds de schromelijkste onbillijkheid hcerscht. Voor eiken leerling van de openbare school wordt uit de publieke kassen, d. w. z. van Rijks- en gemeentewege meer dan tweemaal zooveel ten koste gelegd als voor een leerling van het bijzonder onderwijs. Wilt ge 't precies weten? Openbaar onderwijs per leerling f 46.40. Bijzonder onderwijs per leerling f21.20. Nu mogen de Bode-mannen goochelen wat ze kunnen met de cijfers, ze zullen toch nooit kunnen bewijzen, dat f46.40 f21.20. Ja maar, roepen ze, die f 46.40 geeft het Rijk niet allemaal. Och, dat maakt ook de zaak niet beter. Waar dat geld nu gespecifieerd vandaan komt, is minder. Een feit is, dat het uit de publieke kassen komt. Laat men dit nu eens tegenspreken. Ieder Nederlander mag daar aan meebetalen. Wat dus feitelijk op een dubbele belasting neerkomt. Eerst mag ik, en nog wel onevenredig veel, betalen aan een onderwijs, dat ik voor mijn kinderen niet kan gebruiken. En voorts mijn eigen school helpen onder houden. En dan neemt men nog vaak de allures aan, alsof ons, voorstanders van het bijzonder on derwijs zulks niet aangaat. Wel terdege gaat ons dat aan. Ook ónze centen zitten er in. En hoe springen de gemeentebesturen met dat belastinggeld-vanallen dan vaak om ten gerieve van slechts een deel der burgerij? Dikwijls op de onverantwoordelijkste wijze. B.v. In Leiden werd in 1912 ten behoeve van het openbaar onderwijs 75% (zegge vijf en zeventig o/0) der belastiugpenningen gebruikt. In Arnhem waren 15 Jan. 1911 op de openb. school 200 onderwijzers en ond.(essen). Van die 200 waren er 85 niet verplicht, d.w.z., dat de salarissen van die 85 geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente kwamen. In Utrecht van de 411 onderwijzers 241 niet- verplicht. In Zutfen waren de getallen 6430. Amsterdam legt op de Rijks subsidie toe 2 miljoen. In Utrecht bouwt men scholen met lokalen voor 48 leerlingen (sommige 44). In geen Onder de Bondgenooten. Gesjof, de Servische minister-president, zou gisteren in de Skoepsjtina nog eens de gronden opsommen, waarop Servië zijn eisch op her ziening van het verdrag van bondgenootschap met Bulgarije steunt. Die gronden zijn Bulgarije heeft niet, zooals overeengekomen De Katholieke kiezers alhier zullen vol gens „Zelandia" bij de gemeenteraadsverkiezing met een eigen candidaat uitkomen. Bij de spoorweg-maatschappij Gent Ter Neuzen bestaat het voornemen vanaf 1 Juli a. s., des Zondags te laten vervallen den trein die te 8,5 ure uit Gent vertrekt en in plaats daarvan een trein te laten afrijden om 7,8 ure, aankomende te Ter Neuzen om 9 ure, in aansluiting met een extra-boot van den Prov. stoombootdienst naar Vlissingen. Er bestaat ook een voornemen om te 11 ure des avonds een trein uit Gent te laten ver trekken, maar die zou niet verder doorrijden dan tot Sas van Gent. Hoek. Bij den landbouwer Van Wijck alhier is een paard gestorven van 36 jaar oud. Dit is voor een paard een zeer hoogen ouderdom. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Van Wuyckhuisepolder onder de ge meente Hoek de heer P. van Cadsand te Ter Neuzen en tot gezworen de heeren P. van Ilecke te Hoek en P. J. Perdaen te Ter Neuzen. Uit Uden (Nbr.) wordt aan de Gelderl. ge meld, dat onder Volkel Dinsdagnamiddag de scheper A. van der Locht, die met zijn kudde uit de hei naar huis keerde, op geen vijf mi nuten afstand van zijn woning door den blik sem werd getroffen en gedood. Van de kudde werden 22 schapen getroffen. f

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2