Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Onlangs werd vermeld een aangrijpende gebeurtenis in een Ililversumsch gezin. Bij een huislijken twist zakte de man plotseling ineen en stierf. De berichtgever voegde aan de vermelding van dit feit intusschen iets toe, dat achteraf niet juist blijkt te zijn, nl. dat het gezin in verwaarloosden toestand zou zijn achtergebleven. Op verzoek der familie, die dit ten stelligste ontkent en schrijft, dat noch op de weduwe noch op haar twaalf kinderen ook maar iets valt aan te merken', spreekt het blad gaarne die bewering tegen en verzoekt de bladen, die dit bericht hebben overgenomen, in het belang van dit gezin zulks eveneens te doen. Men leest iu de Dordt. Ct. In het gezin van den arbeider v. d. G. was als kostganger thuis zekere C. B., die in een intieme verstandhouding leefde met de echt- genoote van v. d. G. v. d. G. voelde zich al eenigen tijd onwel en vermoedde zelf, dat men hem wilde ver giftigen. Hij is daarom naar zijn ouders te Beesd gegaan, waar hij nu ernstig ziek ligt. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat B. en de vrouw van v. d. G., als verdacht van poging tot vergifti ging, voorloopig in het huis van bewaring te Dordrecht zijn gedetineerd. Iden meldt uit Winschoten Tijdens de kermis te Winschoten vond een jongen een broche. Hij meende dat het een voorwerp zonder waarde was en wierp het in een riool. Bij de politie werd echter aan gifte gedann van het verliezen van een kost bare broche van barnsteen met diamanten bezet. Bij het onderzoek dat de inspecteur van politie instelde kreeg hij kennis omtrent de door den jongen weggeworpen vondst. Het riool werd leeggeschept en inderdaad kwam liet verloren kleinood dat vrij groote waarde bezat, voor den dag. De uit Alkmaar ontvluchte cadetten waren leerlingen van het 2de studiejaar. De eerste had met de Pinksterdagen wegens bet maken van schuld provooststraf gehad en beiden behoorden niet tot de beste leerlingen. Te Barneveld is Donderdagavond een 10-jarig zoontje van den stalhoudersknecht H. N. door een ouderen jongen met een steen zoo hevig in het oog gegooid, dat de arme jongen, die aanstonds naar het ziekenhuis te Utrecht is overgebracht, dit oog voor altijd zal moeten missen. (Tel.) Vrijdag zoo meldt het „Hbld" heeft de Leidsche politie vermoedelijk de hand gelegd op een valschen munter. Sedert ge- ruimen tijd kwamen bij haar klachten in van winkeliers, die valsche rijksdaalders in ont vangst hadden genomen. De verdenking viel op den drukkersgezel L., der uitgeversfirma A. W. Sijthoff, die door een rechercheur uit de werkplaats werd ge haald. De man wist den rechercheur te ont komen en spoedde zich naar huis, de deur achter zich sluitende. De politie moest zich met geweld toegang verschaffen en in dien tijd heeft de man wellicht werktuigen en grond stoffen weten te verdonkeremanen. Alleen enkele aanwijzingen werden gevonden. Ver schillende personen verklaarden echter den man te herkennen als den persoon, die valscli geld aanbood. De rijksdaalders zijn goed na gemaakt en bevatten ook het randschrift. Zaterdagavond is te Druten vrouw M., een moeder van 12 kinderen, verdronken in een waterpoel bij haar woning. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft den heer De Jongh met zijn voorstel om het nachtelijk hanengekraai aan banden te leggen, smakelijk uitgelachen en in 't ootje genomen. Er komt natuurlijk niets van Zaterdagmorgen is de 7-jarige W.K.,die op een volgwagen van de electrische tram te Arnhem gesprongen was, bij het afspringen onder den wagen gekomen, waardoor een been van het jongetje geheel verbrijzeld werd het andere been werd ernstig gewond. De toe stand van den knaap is zorgwekkend. Zondagnacht hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan het perceel N.Z. Voorburgwal 87—89 te Amsterdam, waarin is gevestigd de groothandel in sajetten en manufacturen [der firma B. ter Haar Zoon, en het aangrenzende perceel, in gebruik bij liet fibaal der Koninklijke Pettenfabriek te Rotterdam. De daders hebben zich over de daken toegang verschaft. In beide perceelen is tevergeefs getracht de brandkast te for- ceeien. Bij de firma T. II. zijn eenige doozen met fijne stoffen gestolen tot een waarde van ongeveer f 1000. Het sardijnen-proces. Men herinnert zich het proces, door Fran- sche belanghebbenden een groot en importeur van Noorsehe sardijnen aangedaan, omdat hij, zoo beweerden zij, ten onrechte Noorsehe sprot als sardijnen verkocht. Zonder te ontkennen, dat die vischjes, op dezelfde wijze ingelegd als de jFransche sardijnen, een smakelijk ge recht waren, verlangden de Franschen den naam sardijnen .uitsluitend op voor de visschen, die zij verkoopen. Het proces was van be lang, want er worden reusachtige hoeveel heden Noorscho sardijnen in Engeland aan de markt gebracht. De uitspraak van den Engel- schen rechter was dubbelzinnig. Ze bepaalde wel, dat die Noorsehe sardijnen eigenlijk geen sardijnen waren en dus, in strijd met de wet, onder een valschen naam werden verkocht, maar nam aan, dat het te goeder trouw was geschied. Het vonnis was over het geheel zoo weifelend, dat men niet stellig kon zeggen, dat nu voortaan die Noorsehe visschen niet meer in Engeland als sardijnen mochten worden verkocht. De verkoop onder dien naam ging dan ook gewoon door. En nu heeft Vrijdag te Londen, voor den politierechter van de Bow-street, iemand uit naam van de Fransche sardijn- inleggers opnieuw de firma Angus, Watson and Co. te Newcastle aangeklaagd wegens het verkoopen van visschen die geen sardijnen zijn onder den naam van sardijnen. De Noorsehe regeering laat door een rechtsgeleerde het proces volgen. Een vreemd ongeluk is met den Arneri- kaanschen kruiser „Vesuvius" gebeurd. Bij schietoefeningen ter hoogte van Newport werd een torpedo afgevuurd, welke stuurinrichting blijkbaar niet in orde was, zoodat deze na een paar honderd meter omkeerde en het eigen schip trof. De kruiser begon terstond te zinken en moest op een zandbank worden gezet. Muitende Fransche soldaten. Donderdagavond kwam het in de kazerne van het 2de en 3e bataljon van het 122ste regiment infanterie te Rodez tol een ernstige botsing. Tegen acht uur 's avonds kwamen tal van soldaten gewapend met instrumenten in de groote zaal samen. Zij begonnen de Internationale te spelen. Een trompetsignaal was hiertoe het teeken van aanvang. Majoor Angeloy van het 1ste Bataljon door het ge- druisch opmerkzaam geworden gaf bevel den troep uiteen te drijven en de instrumenten in beslag te nemen. Op dit oogenblik ver scheen de trompetter weder en blies verzame len. Dit was het teeken voor den algemeeneu opstand. De majoor sprong op den trompetter toe en sloeg deze neder. Een soldaat die zijn kameraad te hulp wilde komen ontrukte den majoor zijn eigen geweer en met de kolf daarvan sloeg de majoor den soldaat neer. Acht onderofficieren kwamen met gevelde bajonetten te hulp. Ze bezetten alle deuren en verhinderden de soldaten naar de binnen plaats te ontkomen. Nu ontstond een vinnigen strijd die ruim een uur duurde. Gedurendo dezen tijd waren ook officieren te hulp gekomen en zij bleven den geheelen nacht in de kazerne. Het gelukte tenslotte de muitende soldaten te overmeesteren. Een hunner werd in het bezit gevonden van den sleutel van de kruit kamer, welke hem werd afgenomen. In het geheel zijn 21 manifestanten gearresteerd. Een onderzoek werd onmiddellijk ingesteld, waaruit bleek dat de opstand reeds geruimen tijd te voren was voorbereid door een reserve-officier adspirant) in het burgerlijk leven, een onder wijzer, en voorts door een gewoon soldaat, lid van de Confédération Général du travail. De 27 man die gevangen werden genomen worden naar Montpellier overgebracht waar zij voor den krijgsraad terecht zullen staan. Gouda. Een 19-jarig jongmensch had bij het monteeren van een Istoomfiets het ongeluk, dat een der onderdeden toen hij de motor in werking wilde stellen, tegen zijn hoofd aan kwam, waardoor hij bewusteloos neerviel. Hedennacht is hij reeds overleden. Baarn. Een banketbakkersleerling is bij het zwemmen in de Eem verdronken. Nijmegen. In de nabijheid alhier zijn 5 wo ningen van den mandenmaker O. afgebrand. Op één na waren alle huizen verzekerd. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.72Va a f 47.75. Engelsch per 12.— 12. h. Een schrijven van den hoofdingenieur van Rijkswaterstaat naar aanleiding van een brief van B. en W. betreffende de afscheiding van het terrein achter school C, in verband met het dempen der tusschen het erf der school en het aangrenzend terrein van den Waterstaat gelegen sloot, waartoe aan de gemeente vergunning is verleend, mits de gemeente zorgde voor eene afscheiding. Te kennen wordt gegeven dat de kosten voor een schutting van 2,20 M. hoog f200 zouden be dragen. Een schutting van 1.75 M. hoog met prikkeldraad zou het bedrag met f20 verminderen. Een doornenhaag als scheiding zooals B. en W. voorstelden, wordt niet voldoende geacht. De ge meente wordt verzocht de noodige stappen te doen. Na een mondelinge toelichting zegt de Voorzitter, dat B. en W. machtiging vragen tot het doen der nitgaaf, wat op de voordeeligste wijze gemaakt een bedrag zou zijn van f 170. De heer Drost merkt op, dat hij gehoord heeft dat naar aanleiding van een sinds vele jaren ge sloten contract, Waterstaat geen recht heeft ons te dwingen tot het maken van een afschutting. De Voorzitter stelt naar aanleiding van deze woorden vóór, de behandeling uit te stellen totdat een nader onderzoek is ingediend, waartoe z. h. s. wordt besloten. 1. Naar aanleiding van een schrijven van den Ontvanger der registratie en domeinen te Hulst, betreffende een akte van vergunning, waarbij aan de gemeente vergund wordt, van den wal van Bastion IV af te graven 500 M3. zand, vraagt de Voorzitter daartoe machtiging. Dit zand moet gebruikt worden voor uit te voeren bestratingen. Z. h. s. wordt de machtiging verleend. Een adres van J. D. Lensen, Markt, betref fende het bouwen van een muziektent op het Markt plein. Het was voor hem een teleurstelling, uit het vorig raadsbesluit vernomen te hebben, dat aan zijn bezwaar, n.l. het belemmeren van zijn uitzicht op de Noordstraat, niet kan worden tegemoetgekomen. Wordt de tent eenige meters opgeschoven, dan zou dit voor andere bewoners geen bezwaar zijn. Z. i. is het geen bezwaar om de paal te verplaatsen. Hij vertrouwt dat de raad alsnog op zjjn besluit terugkomt en alzoo zijn uitzicht in de Noordstraat onbelemmerd blijft. De Voorzitter vraagt of de Raad genegen is op zijn besluit terug te komen en B. en W. te mach tigen nader de plaats aan te wijzen. De heer Drost wil wel tegemoet komen aan het verzoek, mits het niet leidt tot ontsiering. De heer Moggré was van meening, datB.enW. buiten het adres om, toch met een voorstel zouden gekomen zijn om het besluit in te trekken. Z. i. zou het wenschelijker zijn, nu de muur op de markt is weggebroken, de tent meer noordelijker, te plaatsen, dus meer in 't midden. De heer Dees verklaart zich daartegen, daar het z.i. bezwaren zou opleveren o. a. voor de te houden paardenksuringen, welker commisie indertijd hare tevredenheid te kennen gaf over het uitstekende terrein, wat thans door de tent in 't midden te plaatsen, zou vervallen. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten het vorige besluit in te trekken en B. en W. te machtigen de plaats nader aan te wijzen. k. De Voorzitter vraagt machtiging voor den verkoop van 60.000 oude sti'aatkeien. Naar aanleiding van een vraag aan de heeren De Jager en Drost, zegt de Voorzitter dat die keien voor de gemeente niet meer gebruikt kunnen worden, wel voor verbetering van buitenwegen. Besloten de keien te verkoopen. Nog wordt besloten het puin van de muren aan de Markt en Smidswal ook te verkoopen, daar dit toch niet gebruikt kan worden voor verbetering van de haven. Een deel zal echter gereserveerd worden voor verbetering van den weg aan den Koedijk en Molendijk. 1. De Voorzitter vraagt machtiging voor het te laten drukken van het rapport inzake lichtvoor ziening, daar dit dan aan de leden kan worden uitgereikt. Alzoo besloten. m. De Voorzitter deelt mede dat do stukken, betreffende de erfpachtskwestie, binnen een dag of drie aan de commissie kunnen worden gezonden, om daarop advies uit te brengen. De heer Drost verzoekt den Raad om hem als commissielid te ontslaan, daar hij dit gewenscht vindt, omreden hij zelf erfpachter is. Daar er nu en dan wel eens wat op zijn handelingen wordt aangemerkt, acht hij het beter ter voorkoming van onjuiste gevolgtrekkingen, dat een ander zijn plaats inneemt, die geen erfpachter is. Aan het verzoek wordt voldaan en in zijn plaats wordt benoemd heer heer Waalkes, die de benoeming aanneemt. 3. Benoeming van een Directeur van de H. B. S. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren E. C. Godee Molsbergen, leeraar aan een II. B. S. te Zaandam en Oli. J. S. Tetterode, leeraar aan de K. H. B. S. te Apeldoorn. De heer Eijke verlaat de vergadering. Benoemd wordt met 10 stemmen de heer Godee Molsbergen 1 briefje in blanco. De benoeming wordt bepaald op 1 Augustus. De Voorzitter deelt mede dat de benoemde het plan heeft om 15 Juli hier aanwezig te zijn, teneinde een en ander te kunnen regelen. De heer Eijke komt ter vergadering, terwijl de heer Lensen de vergadering verlaat. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. Dit voorstel is een gevolg van een aangehouden adres van Aug. Audenaerd e. a., Kerkhoflaan, waarin gewezen wordt op een ongewenschten toestand, betreffende een sloot, waarin de goot voor de woningen moet uitwateren, welke nooit wordt schoongemaakt en alzoo veel last en stank oplevert. B. en W. berichten, dat zij machteloos staan in dien onhoudbaren toestand in te grijpen. Overtuigd dat de openbare macht moet kunnen ingrijpen, wanneer de openbare gezondheid eischt, dat slooten, door de eigenaars van aangrenzende perceelen niet worden schoongemaakt, stellen zij voor de boven genoemde verordening in dien geest te wijzigen. De Gezondheids-commissie hierover gehoord had daartegen geen bezwaar. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 5. Een voorstel tot wijziging der begrooting van 1912, betreffende verschillende' posten van uit gaven die niet toereikend waren, wordt z. h. s. aangenomen. 6. Nadere goedkeuring stratenplan. Van de directie der registratie en domeinen was een schrijven ingekomen, berichtende dat zij, nadat door den Raad goedkeuring was verleend aan het plan tot het leggen van een nieuwen verbindings weg van de kom der gemeente naar de Axelsche straatweg vernomen hebben, dat bij koninkl. besluit van 28 Febr. 1913 was vernietigd een besluit van den raad der gemeente Ambt-Almelo, waarbjj ver gunning was verleend tot het aanleggen van een straat zonder dat art. 6 van de Gezondheidswet was nageleefd. Blijkbaar hecht de regeering een uitgebreider beteekenis aan het woord volkshuis vesting. "Teneinde onaangenaamheden te voorko men, hebben wij gemeend goed te doen omtrent een bijgevoegd stratenplan het advies van de alhier gevestigde Gezondheids-commissie in te winnen. B. en W. stellen voor in verband hiermede en tevens op advies dier Gezondheids-commissie het vorig besluit in te trekken en het nieuw voorge steld stratenplan goed te keuren. Na korte bespreking wordt daaitoe overgegaan, nadat door de heeren De Jager en Drost nogmaals gewezen wordt op de noodzakelijkheid in deze eenige reserve te houden met het oog op latere moeilijkheden die hieruit voor de gemeenle zouden - kunnen voortvloeien en belangrijke financieele offers tengevolge zouden hebben in betrekking de rioleering. 7. Het voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van een verguld zilveren medaille voor de a. s. hier te houden tentoonstelling wordt z. h. s. aangenomen. Bij de rondvraag doet de heer De Jager de vraag of er al antwoord is ingekomen betreffende het destijds genomen besluit om van gemeentewege controle te kunnen oefenen op de elcctrische meters. De Voorzitter zegt dat deze zaak nog hangende is. De heer Eijke vraagt of er niets gedaan kan worden aan de omstandigheid dat aan het bastion, op het eind van de Vlooswijkstraat gedurig zoo veel water staat dat niet schijnt afgevoerd te kun nen worden. De Voorzitter zegt dat B. en W. hiervan nota zullen nemen. De heer Waalkes merkt op gehoord te hebben dat van de plannen om hier een nieuw kantonge recht te stichten, zoo goed als niets terecht zal komen en vraagt of dit waar is. De Voorzitter deelt mede, in verband met een hedenmorgen ontvangen schrijven, dat het nieuwe kantongerecht zal verrijzen op een terrein tegenover de H. B. S. De heer Donze vraagt naar de oorzaak van de onlangs zoo allerslechtste straatverlichting, waar door het o. a. in de Nieuwstraat zoo donker was, dat het bijna onmogelijk was de trappen af te komen leidende naar de Dijkstraat. De Voorzitter zegt dat dit zijn oorzaak vindt in de vastgestelde tijdregeling, waardoor b. v. bij lichte maan geen licht wordt verstrekt. Spr. zal er echter over spreken met den directeur om daarin een kleine wijziging te brengen. De heer Moggré vraagt in verband met de lichts- kwestie of B. en W. niet in overweging willen nemen de wenschelijkheid om vanaf het station naar de brug het licht een kwartier na tienen te laten branden, daar het laugs dien weg zeer ge vaarlijk te loopen wanneer de lichten uit zijn- De Voorzitter hoopt dit te bespreken in hun college. De heer Dees, opmerkend dat hij aan het adres van het spoorbrugpersoneel te Sluiskil geen grief wil maken, vraagt of het geen overweging verdient aan Waterstaat te verzoeken de voetbrug aldaar electrisch te doen draaien. Het geval doet zich daar voor, en spr. heeft het zelf ook rehds onder vonden, dat die brug soms veel te lang open is, wat voor menigeen veel last veroorzaakt. De heer Moggré steunt dit voorstel. De Voorzitter zegt dat hij dit gaarne bij B. en W. in bespreking wil brengen, om alsdan een advies te richten tot waterstaat- De heer Moggré acht het wensclielijk met het oog op de vele werkzaamheden van den bouw meester, dat alsnog voor do H. B. S. en nog andere werken werd benoemd een tijdelijk opzichter. De Voorzitter zegt de heer Moggré dank voor zijn steun, daur hij juist namens B. en W. en de commissie van bijstand machtiging wilde vragen tot het benoemen van een tijdelijk opzichter. De heer De Jager verklaart zich er tegen, daar hij dit voor nog hoogstens een paar maanden niet uoodig acht. De heer Drost vraagt of het toch de bedoeling is dat dit oen tijdelijke maatregel is, en hoelang B. en W. dit tijdelijke beschouwen, daar spr. er zich tegen verklaart dat we een sub-bouwmeester kregen. De Voorzitter antwoord dat het voor hoogstens drie maandon is. Het voorstel werd aangenomen met 10—1 stem die van den heer De Jager. Hierna wordt de vergadering gesloten. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Mei. Abraham de Blaaij, oud 23 j., jm en Maria Elisabeth van Tatenhove, oud 25 j., jd. Cornells Overdulve, oud 21 j., jm. en Jacoba Riemens, oud 27 j., jd. Geboorten. 21 Mei. Catharina Wilhelmina, d. van Isaac de Koster en van Maatje Elizabeth Dommisse. 22 Mei. Reinier, z. van Pieter Cornells de Jonge en van Suzanna de Kraker. Maatje Johanna, d. van Pieter Oppeneer en van Jacoba Pieternella de Doelder. 23 Mei. Marinas Jacobus, z. van Jacobus Johannes Verlinde en van Cornelia Becke. Johannes, z. van Adriaan Wolfert en van Catharina van Dixhoorn. Overlijden. 20 Mei. Marinus Brandes, 36 j., echtg. van Suzanna Jansen. 22 Mei. Hendrik Wagenaar, 7 m., z. van Johannes en van Adriana Janna Kempe. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 8MeiLevi- nus Jansen, oud 26 j., jm. en Maria Jozina Dieleman, oud 24 j., jd. Cornelia de Jonge, oud 27 j., jm. en Pieternella Maria Lensen, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Mei. Jacobus Wisse, oud 27 j-, jm. en Anna van Fraeijenhove, oud 23 j., jd. Marinus de Feijter, oud 23 j., jm. en Maatje Christina Hamelink, oud 21 j., jd. Geboorten. 5 Mei. Reinier. z. van Willem Galle en van Hendrika Adriana Stouthamer. Jacobus, z. van Michiel de Pooter en van Suzanna Martina Goossen. 8 Mei Dirk Willem Frederik, z. van Adam Dirk Kaijser en van Maria Passira Houg. 9 Mei. Catharina Maria, d. van Jozias Romeijnsen en van Gerritje Hamelink. 13 Mei. Anthonie Jacob Adriaan, z. van Francois Dieleman en van Janna van Cadsand. Adriana, d. van Cornelia Mechelina van Fraeijenhove. AMSTERDAM, 26 Mei 1913. Lijnolie vliegend, f28'/j, f281/Juni f 27'/s» f27%, Juni/Aug. f27'/j, Sept./Dec. f 2»5'/j f26'/i, Jan./April f 25%, Mei/Aug. f26. Suiker. Geen noteering. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1.20 a f 1,40. Friesche Blauwen f 1,90 a f2,25. Geldersche Bravo's f 1,60 a f 1,90. Zeeuwsche Bonten f 2,50 a f3,—. Zeeuwsche Blauwen f 2,40 a f 2,60. Zeeuwsche Bravo's f 1,80 a f 2,10. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,40 a f 1.60. Geldersche Blauwen f 1,70 a f 1,90. Andijker Muisjes f 2,50 per '/s H.L. Andijker Muizen Kleine f 2 per J/8 H.L. ANTWERPEN, 27 Mei 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 26,60, Mei fr. 26,60, Febr./Maart 1914 fr. 26.30. TER NEUZEN, 27 Mei. 1913. Boter per Va K.G. f 0-60- Eieren 104 stuks 3.40.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3