Biimenlandsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. herinnerd De gretigheid, waarmede, ik zeg niet het ongeloovig deel der protestanten de woorden opvangt en colporteert, bewijst wederom een keer te meer de waarheid van het geciteerde„Het Christendom en. nu denk ik hierbij inzonderheid aan het Protestantisme 1 e e f t in het verleden. En dan liefst nog maar eenige honderden jaren achteruit. Alsof er nooit een jaar 1795 of een 1848 geweest ware, alsof er geen staatskerk ware afgeschaft, alsof de godsdienst in dit „klassieke land der vrij heid" niet vrij was, wordt er geargumenteerd en geredeneerd. Alsof er geen Grondwet was Werd nog niet onlangs op een hoogst belangrijke vergadering 't uitgesproken, dat de gastvrijheid der Nederlanders tegenwoor dig toch wel al te ver gaat, nu zelfs een Roomsche Voorzitter is van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Alsof dus de Roomschen in ons land gasten zijn Dat leven in het verleden heeft ten ge volge, dat het wordt voorgesteld, alsof zoo maar in eens de moord- en schandschavot- ten zullen verrijzen, als er eens hier of daar een Roomsche in Kamer of Staten gekozen wordt. Er ontbreekt nog maar aan, dat men beweert, dat alle martelaars en gelen en alle Roomschen beulen geweest zijn. Ik vraaghebben die heeren nooit van de Gorcumsche martelaren gehoord Of van Dirk Duivel zijn heldendaden Of van den gruwelijken dood door pastoor Musius te Delft, door Van der Marck doodgemarteld „so vervloeckt een handel kostte den Prince dachten en traenen" (Brandt)? Of van „de afgrijselijke martelingen door Son- noy in Noord-Holland den Pausgezinden aangedaan" (Motley)? enz. Als hooggeleerde en zeergeleerde heeren in het begin der twintigste eeuw toonen nog niet geleerd te hebben de gebeurte nissen te beschouwen in de lijst van haar tijd dan geeft dit wel een gemakkelijk succes bij de schare, die de geschiedenis niet kent, of er maar wat van hooren zeggen van weet, maar dan is 't toch of een blijk van bekrompenheid of een bewijs van be- neveldheid des geestes. Op de vergadering der Chr. Hist. Unie ie Amsterdam is zóó krachtig, zoo pittig en puntig door ds. Eringa gezegd: „Die heeren zijn 100 jaar "te laat, de geschiedenis van de negentiende eeuw kan met uitgeschakeld worden." Zoo is 't. Wij staan voor feiten. De Roomschen net zoo goed als de Joden heb ben in ons land gelijke rechten als de pro testanten. Allen zijn burgers van Nederland, die gelijk staan voor de wet. Maar, hoor ik vragen, moeten wij dan de vrijheid, waar onze vaderen goed en bloed voor geofferd hebben, zoo maar weer prijs geven Die vraag mag wel eens onder de oogen gezien worden. Maar daaraan dient een korte geschiedkundige herinnering vooraf te gaan. God sprak in 't begin der zestiende eeuw „Er zij licht", en Luther en anderen hebben de waarheid weer aan 't licht gebracht. Dat is dus geschied onder het aanbiddelijk Gods bestuur en wij kunnen er niet dankbaar genoeg voor zijn. Wat hebben de menschen echter van de Hervorming gemaakt Schaamte bedekt ons aangezicht, als wij zien wat verwoestingen de splijtzwam, waarvan dr. Kuyper sprak op het gouden feest der Christelijke Onder- wijzersvereeniging, heeft aangericht. Dr. Bavinck heeft 't gezegd, dat er thans al meer dan 200 kerkgenootschappen zijn en is het geheel bezijden de waarheid, als Le Sage ten Broek in een Open Brief aan Bilderdijk (1829) zegt, dat het Protestantisme de dekmantel is geworden waarmede allerlei afwijkingen en dwalingen, ja zelfs het onge loof mede bedekt wordt Een Melanchton, die zelfs optrok naar het Concilie van Trente, een Juliana van Stolberg, die haar zoon Willem in 1544 naar 't hof van Karei V zond, ja Luther zelf en zoovelen van de edelsten onder de Protestanten, zijn blijven gevoelen voor het universalisme van het Christendom niet van het Protestantisme, dat eigenlijk een scheldnaam was, hun door de tegenstanders gegeven naar aanleiding van het Protest door de Evangelischen zooals zij zichzelf liever noemden op den Rijksdag te Spiers ingediend. Prof. Van üosterzee sprak het uit„Straks zal het niet zijn Roomsch of Onroomsch, maar over alle muren van kerkgenootschappelijk geschil zullen de geloovigen elkaar de hand moeten reiken om te kunnen bestaan in den grooten strijd tegen elk geopenbaard geloof." Naar aanleiding van wat er voor enkele jaren in Frankrijk geschiedde, schreef prof. P. D. Chantepie de la Saussaye„De tijd kan komen zoo die er al niet is dat wij Rome onder de kampioenen der vrijheid moeten tellen. Ik acht die vrijheid onder Rome niet veilig, maar ducht nog meer de Jacobijnsche tirannie." Meer zal ik maar niet citeeren, maar nog even de vraag besprekenMoeten wij zoo maar onze vrijheid prijsgeven En dan herinner ik mij, dat de heer De Savornin Lohman sprak, toen hij hier in 1899 een rede hield over Samenwerking van Partijen, „De Roomschen in ons land," sprak hij, „hebben wel terdege den invloed van liet Protestantisme ondergaan. Er is zeer zeker een kenmerkend onderscheid tus- schen de Katholieken in verschillende lan den en daarom behoeven wij niet zoo be vreesd te zijn er is immers nog een Grond wet." Nog kort geleden hoorde ik nog op een andere wijs die gedachte uiten„In ons land heeft de pastoor heel wat van den dominee geleerd."*) Maar waar ik op wijzen wilde, is, dat als het Christendom leeft met liet oog op de toekomst de zaken een heel ander aan zien vertoonen *als bovengenoemde heeren ons voorhouden. Wij moeten gelooven in de kracht van het geloof, niet steunen op den staat, of wat hetzelfde is op achteruitzetting of on derdrukking van wie niet met ons eens geestes is. Niet door uitwendige aan zetting, maar door inwendigè uitzetting, moet ons geloof zijn kracht openbaren. Het ge loof, dat in het ongeloof den vijand, maar in het bijgeloof een gekleurde afwijking ziet, omdat de Roomsche het geloof door het prisma zijner kerk ziet. Hoeveel dwalenden zijn al teruggebracht door het schimpen of kleineeren van de Roomschen Maar wie zal den geestelijken zegen onder cijfers brengen door het ware d.i. het Protestansche geloof in de wereld gewerkt En waar nu de a.s. verkiezingen staan in het teeken van de vrijmaking der school de concentratie die bestrijdt, maar de coa litie begeert die in de Grondwet te schrij ven, daar moeten wij gelooven in de gees telijke kracht van ons beginsel en voor uitzien. F. J. DUN, Overschie. Dat is thans door prof. Müller in zijn rede te Eist erkend. Red. Kamerverkiezingen. Mr. J. A. de Wilde heeft voor de candi- datuur voor de Tweede Kamer, hem te 's-Gra- venhage I aangeboden door de anti-revoluti onaire kiesvereeniging in district I, bedankt. De antirev. kiesvereeniging te Arnhem heeft definitief candidaat gesteld mr. J. A. de Wilde, te 's-Gravenhage. De centr. antirev. kiesvereeniging in het district Dokkum heeft besloten den Chris.- Ilist. candidaat mr. R, van Veen, te steunen. Mr. baron A3. Mackay heeft de candidatuur, hem aangeboden door de Christ. Hist, kies vereeniging te Hilversum (niet aangesloten bij de Christ. Ilist. Unie), aanvaard. Naar gemeld wordt, heeft de Chr. Ilist. kiesvereeniging te Friezenveen tot candidaat gesteld voor het district Ommen den heer dr. J. Th. de Visser. De centrale Christ.-Ilist. kiesvereeniging in het district Hilversum heeft mr. V. II. Rutgers candidaat gesteld. Minister Col ij n te Vlissingen. De minister van marine ad interim bezocht gisterenmiddag het nieuwe loodskantoor, het tonnenmagazijn, de loodsen- en roeierwachten, de stoomloodsvaartuigen en andere en ver leende audiëntie aan het personeel. Heden zal hij met een torpedoboot de buitengaats krui sende loodschoeners en het lichtschip „Schou- wenbank" bezoeken en te Hoek van Holland debarqueeren. Ten gunste der Tariefwet. Men schrijft uit Leiden aan de Rott. Bedroeg tot heden het invoerrecht in Amerika van onze hyacinten een halven dollar per duizend, dit recht is nu verhoogd, wat in de bloemisten wereld heel wat opschudding ver wekt. Immers het invoerrecht is verhoogd, nadat de orders zijn geplaatst, zoodat het voor den exporteur een verlies beteckent van f 5 per duizend hyacinthen. De Russische consuls in Armeniö maken melding van verscheidene aanvallen van Koer den op Ariheniers, waarbij ongeveer 50 Arme niërs vermoord werd.cn. Het Russische mi nisterie van Buitenlandscho Zaken heeft den Russischen gezant te Konstantinopel in op dracht gegeven, den grootvizier het nemen van maatregelen tegen deze gruwelen in over weging te geven. Het dorp Grobescowe, bij Warschau, werd door brand vernield. 400 huizen zijn een prooi der vlammen geworden en de schade wordt op 2 millioen geschat. Te Bucnos-Ayres zijn twaalf menschen gedood door 't springen van een ketel op de havenwerken. PARIJS, 24 Mei. De rechtsche pers is zeer verontwaardigd over een uitval van den Ka- mer-voorzitterp Deschanel, gisteren in de Ka mer. Deschanel zeide namelijk, dat het niet aanging degenen, die protesteerden tegen den wet van den drie-jarigen diensttijd, anti-patri otten te noemen. Zoowel deze woorden zelve, als het feit, dat de voorzitter, die steeds neu traal blijft, gesproken heeft, vindt iivde recht sche pers zeer afkeurende critiek. Het bericht van den dood van keizer Joshihito van Japan kan nu beslist als onwaar worden afgewezen. Er is, naar Reuter bericht, een algemeene verbetering gekomen in den toestand van den mikado. TER NEUZEN 27 Mei 1913. Heden had alhier ten overstaan van notaris Van der Moer en ten verzoeke van de erven van D. Scheele Jz. alhier, de verkooping plaats van een Hofstede, bestaande in gebouwen, erf, boomgaard en tuin, bouw- en weilanden, dreef in den Nieuwen Neuzenpolder, gemeenten Ter Neuzen en Hoek, groot 45 H A. 60 A.80c.A. (102 g. 105 r.)in huur bij Abr. van Hoeve Jz. Van kavel 12, 3, 7 en 8 werd kooper de heer Jac. van Hoeve voor f660 per gemet. Koop 4, 5 en 6 werd gekocht door de heeren D. E. Wolfert c. a. voor f670 per gemet. In de gisteren alhier gehouden raads vergadering is benoemd tot directeur van de gemeentelijke II. B. S. de heer Dr. C. E. Godee Molsbergen, leeraar aan de II. B. S. te Zaan dam en privaat-docent aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Voorheen was de benoemde vanaf de op richting gedurende vijf jaren directeur van een Christelijke II. B. S. te Rotterdam, daarna werd hij benoemd als docent in de geschiedenis aan de universiteit te Johannesburg (Zuid- Afrika). Indirect waren politieke toestanden aldaar oorzaak, dat zijne betrekking eindigde hij kwam toen naar Nederland terug. Later werd hij benoemd in de betrekking, die hij thans nog bekleedt. Zondag werd er in de Katholieke kerk alhier feest gevierd. De Eerwaarde Joh. Ilamerlijnck, de eerste in onze gemeente geboren, die tot het pries- schap dezer dagen was opgegegaan, droeg in de kerk voor 't eerst de H. Mis op. Een pater van't capucijnen-klooster te Sluis kil hield de feestrede. Voor het beroep naar de Geref. gemeente te Goes is door Ds. Fraanje, predikant bij de Geref. gemeente alhier, bedankt. Tot hoofd der christelijke school te Spui, gemeente Axel, is tegen 1 Augustus a. s. be noemd, de heer J. C. de Koning, hoofd der Chr. School te Othene, gemeente Zaainslag. Zaamslag. Aan de oproeping tot bijwoning eener vergadering tot het vormen van een commissie om feest te vieren ter gelegenheid van de herdenking van Neêrlandsch Onaf hankelijkheid, was door ruim een zestigtal ingezetenen voldaan. Een uitgebreide com missie werd benoemd bestaande uit de heeren J. Stolk, voorzitter, A. P Wisse, secretaris, J. M. de Vos, penningmeester en verder uit de heeren J. M. Baert, J. Bruijnzeel, A. Dees Jacsz., D. Dees, Abr. Dieleman Pz., Jac. Dielo- man Pz., J. C. Eijke, Aarn. de Feijter, M. de Jonge, L. T. Kaijser-Platteeuw, J. C. de Ko ning, Luwema, Fl. J. M. de Moor, L. A. de Mul, W. de Mul, J. Riemens Sz., W. Scheele, G. de Visser, S. van de Velde, C. A. Wisse, ïz Wisse en J. Wisse, bouwkundige. Axel. Zaterdag 24 Mei j.l. vergaderde de A. Rev. Kiesvereen. alhier. In deze vergadering werd tot definitief candidaat voor de 2e Kamer gesteld de Wel.Ed.Gestr. heer Mr. P. Diele man te Middelburg. Voor de Provinciale Staten werden de 4 aftredende leden wederom candidaat gesteld. Verder werd besloten om voor de verkie zingen door middel van een inteekenlijst gel den op te halen terwijl tevens de propagan da en het werk der contröleburcaux in de stemdagon geregeld werd. Axel. In de laatst gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoostenblij Benoorden" werd besloten een gedeelte van den Armendijk te bekeien en met macadam te beleggen, wanneer de polder „Beoosten- en Bewestenblij" 1/s in de kosten bijdraagt. Axel. Door Burgemeester en Wethouders is bepaald dat de stemming voor leden van den Raad zAl plaats hebben op 1 Juli en de herstemming zoo noodig oj» 11 Juli a s. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren W. Dieleman, A. E. C. Kruijssc en J. M. Oggel. Zondag namiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van den land bouwer P. G. te Koewacht, liet perceel brandde met de landbouwmaterialcn dat het bevatte geheel af, evenals de belendende schuur van den voerman A. V. Een 800 kg. aardappelen, een 5000 sigaren, die voor verder vervoer gereed stonden en ook eenige landbouwgereedschappen werden mede vernield. Een en ander was, hoewel laag, tegen brandschade verzekerd. Biervliet. In de vergadering van ingelanden van den Elisabethpolder is besloten tot be- grinding van den Lange weg, den verbindings weg met den steenweg in den Koninginnen- polder, lengte 1100 Meter. Hoofdplaat. De- vorige week zijn door den gemeenteraad benoemd in de vacaturen aan de school in de kom mei. J. Ramphart te Bergen op Zoom en de heer A. Lauret te Oostburg. IJzendijke. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een school in de kom der gemeente was de laagste inschrijver Fr. Groosman, alhier, voor f22075,ilet werk is gegund. Bij de Vrijdag door notaris L. G. James te Sluis gehouden verkoopingen van de vol gende onroerende goederen0,43,80 H. A. (297 r.) bouwland, 1,16,30 H.A. (2 g. 188 r.) bouwland en .rietveld, 0,76,90 H.A. (1. 221 r.) bouwland en 0,62,00 H.A. (1 g. 120 r.) bouw- lgnd, werden deze 4 pcrceelen aan J. M. Beyaart te Stoppeldijk voor f4700 verkocht. Tot onderwijzeres aan de chr. school te Bergambacht is benoemd mej. C. P. de Die te Oostburg. Te Groede is Zaterdag een 8-jarig jon getje, dat bij 't naderen van een wielrijder nog den weg overstak, aangereden en omver ge worpen. Hij bekwam een beenbreuk onder het kniegewricht. Op het Walchersch Zendingsfeest, dat Woensdag 4 Juni a. s. op Valkenisse onder Biggekerke zal gehouden worden, zal o.m. spreken Ds. C. W. Blijd, ncger-piedikant te Suriname, die schetsen uit zijn leven en zijn arbeid zal medededeelen. Op Woensdag 4 Juni a. s. hoopt de Vereen, tot Christ, verzorging van Krankzin nigen in Zeeland, hare 9e jaarvergadering te Middelburg te houden. In een bidstond zullen 's morgens voorgaan Ds. J. B. Netelenbos te Middelburg en Ds. Joh. Kijne te Ierseke. Des middags heeft o. m. verkiezing van bestuurs leden plaats. Als slot zal Dr. H. Schokking, predikant te Den Haag een rede uitspreken over„Krankzinnigheid en Bezetenheid". Toen men dezer dagen te St. Maartensdijk zich naar den toren begaf teneinde een onder zoek in te stellen of het carrillon nog te be spelen zou zijn, wanneer het mechanisme wat in orde werd gebracht, ontdekte men dat uit al de klokken, ten getale van 17, de klepels waren verdwenen. Langer dan twee jaar kunnen zij nog niet weg zijn, want bij een herstelling aan den toren [in 1911 waren zij nog aanwezig. Gereformeerde Kerken. Aangenomennaar Hoogeveen door H. S. Bouma te Hazerswoude. Bedanktvoor Augustinusga-Surhuizen door M. P. Pel te Eestrum voor Garrelsweer door G. Kersies te Wolvega. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomen naar N. Hickerie (Suriname, door H. W. Eldermans te Noordwolde (Fr.)) Bedankt: voor Souieren c. a. (toez.) door J. A. A. Ouwejan te Waverveen (U.). De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 8l/t uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Maandag 26 Mei 1913. Voorzitter dhr. J. Huizinga, Burgemeester. Verder aanwezig alle leden behalve dhr. Wieland. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Aan de orde komt 1. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangenomen a. Een kennisgeving van Abr. de Koeijer dat hij de benoeming tot plaatsvervangend lid van het stembureau in het 2e stemdistricf aanneemt. b. Idem van J. J. van Leeuwen dat hij de be noeming tot lid der commissie van toezicht op het lager en het middelbaar onderwijs gaarne aanneemt. c. Een schrijven van C. A. de Looze, directeur der H. B. S. te Brielle, berichtende dat hij zijne sollicitatie als directeur van de H. B. S. alliier intrekt, omreden de H. B. S. waaraan hij thans verbonden is, uitgebreid wordt tot eene met vijf jarigen cursus. d. Een kennisgeving van Th. Fermont, dat hij de benoeming tot plaatsvervangend lid van liet stembureau in het 2e stemdistrict aanneemt. e. Een schrijven van hot comité tot bevordering van do stichting eener muziektent, berichtende dat de inzameling van gelden bij de ingezetenen mot inbegrip van de gift der wielrijdersclub „Ter Neuzen' heeft opgebracht f797.53, waarvan f 15.61 af moet voor administratiekosten, zoodat het saldo was f781.92. Verder meldt het schrijven dat do voorziter van dat comité een woord van dank uit sprak aan genoemde clnb, de talrijke ingezetenen en bovenal aan het college van B. on W- voor de ondervonden medewerking, verzoekende dien dank over te brengen aan den Raad voor het nemen van zijn besluit, waardoor uitvoering kon worden gegeven aan het beoogde doel nl.stichting eener muziektent, der gemeente waardig. f. Omtrent het aangehouden schrijven der Com missie van toezicht op het lager onderwijs, be treffende het niet overgaan van leerlingen op school B naar de zevende klasse, deelt de Voor zitter mede, dat B. en W. een conferentie gehad hebben met het hoofd der school, dhr. Van Dix- lioorn en dat in die conferentie twee vragen werden gesteld nl. le hoe komt het dat zoovele leerlingen niet zijn overgegaan en 2e of het hoofd bereid was te trachten de kinderen te helpen in die vakken waarin zij zwak zijn. Op de eerste vraag werd door het hoofd te kennen gegeven dat hiervan ten eerste oorzaak was ziekte en schoolverzuim en ten tweede dat anderen geen voldoende kennis hadden. Hieraan werd toegevoegd dat, als dit vroeger ge beurde, die leerlingen in een hoogere klasse door hem werden—bijgewerkt, waarvoor h(j, na het in treden van een anderen toestand, thans niet meer in de gelegenheid is. Op de tweede vraag ant woordde het hoofd dat hij bereid was daaraan te voldoen indien er geen buitengewone moeite voor vereischt wordl. Niemand verlangt hierover nog het woord. g. Omtrent een adres van A. C. de Pauw e. a. betreffende het neerwerpen van straatvuïl in de nabijheid van den Stationsweg, welk adres in de vorige vergadering in handen gesteld werd van Burg. en Wetli. om advies, zegt de Voorzitter, dat aan O. v. d. Peijl vergunning is verleend om een van Domein verkregen terrein op te hoogen met straatvuil, onder die voorwaarde nl. dat er telkens een laag aarde over heen moet. Hieraan is echter niet altijd voldaan, waarom B. en W. Van der Peijl er attent op maakten, dat hij dat doen moet, daar anders de vergunning ingetrokken wordt. Voor kennisgeving aangenomen.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2