Kerk e ii School. Gemengd Nieuws. Landbo iiwberichten. Laatste berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. predikbeurten. Eenigen tijd geleden ontving notaris an Dalsum te Hulst een waarschuwing van de Kamer van Toezicht terzake van een door hem in de „Volkswil" geschreven artikel. Deze gebeurtenis heeft thans het Hoofdbestuur van de Broederschap van Notarissen aanleiding gegeven zich met een request te wenden to den minister van justitie, waarin het betreurd wordt, dat tegen de beslissingen van de Kamer van Toezicht op het Notariaat geen beroep openstaat en te dezen opzichte op spoedige wetswijziging wordt aangedrongen. Hetiloold- bestuur van de Broederschap meent, dat de Kamer van Toezicht buiten de grenzen is gegaan van de haar bij de wet verleende be- voegdheid, door zich in te laten met handelingen door een notaris gepleegd niet in de uitoefe ning van zijn bedrijf, doch als privaat persoon. De zoogenaamde „Van DalsumPartij komt met een drietal candidaten voor do Statenverkiezing, en wel de heeren Ph. J.van Dixhoorn te Axel, E. Buijsse te Sas van Gent en H. Kramer te Ter Neuzen, volgens de Z Koerier. De heer Mr. P. Dieleman te Middelburg heeft de candidaluur voor de Prov. Staten in het district Hulst aanvaard, zoodat de rechter- partijen in het district Hulst weer opnieuw hebben gesteld de aftredende leden, de heeren P. F. Fruijtier, F. Hombach, C. IJsebaert, allen 'katholiek, en Mr. P. Dieleman (anti-rev.) In het district Sluis zullen voor de Provincale Staten de candidaten der rechter- partijen zijn de heerenA. JE. Hendrikse te IJzendijke, burgemeester van Waterlandkerkje (kath.),'Mr. P. J. van Bortel te Oostburg (anti- rev.), terwijl als derde candidaat wordt genoemd de heer Basting te Groede (chr.-hist.) Bij kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger der Nederlandsche regeering op de bijeenkomst der internationale commissie voor congressen van landbouwvereenigingen, welke in 1913 te Gent zal plaats hebben, K. J. A.G. baron Collo,t d'Escury te Hontenisse, voorzitter van den algemeenen Nederlandschen Znivel bond. Decauville-tram van Hansweert naar Vlake Gisteren heeft de officieele opneming van bovengenoemde verbinding plaats gehad door den Raad van Toezicht op de Spoorwegen. Als gevolg daarvan is de voorloopige vergun ning tot exploitatie verleend, en zal vermoe delijk 1 Juni daarmee begonnen worden. Woensdagmiddag is aan de werf Zeeland te Hansweert met gunstig gevolg te^ water ge laten de voor rekening van de „Eerste Hol- landsche Belgische Pleiziervaartmaatschappij te Vlissingen" gebouwde passagiers-vrachtboot „Administrateur de Badts." Op stapel zijn gezet twee sleepschepen 50 X 6-60 X 225 Meter voor de Kempensche vaart. Door de Centr. Antirev. Kiesvereeniging in het Staten-district Goes zijn de vier aftre dende leden van Prov. Staten, de heeren Dekker, Mulder, Noorddijke en Wonderghem, op nieuw gecandideerd. gazons geheel met kaïnietgruis of fijngemalen kaïniet te behandelen, om mijn grasveld een meer ooglijk aanzien te geven. Deze geschiedenis schoot mij te binnen, toen ik dezer dagen in een courant het berichtje las, waarin een landbouwer schreef over het verdelgen van korenbloemen met fijngemalen kaïniet. Zooals nog te weinig bekend is, levert de handel extra njn gemalen kaïniet ter bestrijding van onkruid (herik enz.] tegen een verhooging van ongeveer 4_. cent boven den prijs van gewone kaïniet. Natuurlijk is het gewenscht de fijngemalen kaïnict in zakken aan te schaffen. Als men er in coöperatie geen wagon van noodig heeft, kan men dezen aanvullen met andere kalizouten [kaïniet, patentkali, enz.] Het schijnt, dat in den laatsten tijd op het gebied van onkruidverdelging door kaïniet meer ervaringen zijn opgedaan. Ik onthield daarom de mijne ook niet. Men kan het licht probeeren, daar kaïniet [fijn of grof] toch altijd een uitstekende bemesting is voor de wei, grasland en gazons. Hierbij kan ik nog mededeelen, dat er over het gebruik enz. van fijngemalen kaïniet een brochure verschenen ia bij het landbouwkundig Bureau van het kalisyndikaat te Utrecht, die aldaar gratis te verkrijgen is. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Engwierum N. D. van Leeuwen te Murmorwoudete Herwijnen J. v. d. Zan den te Andel. Aangenomennaar Knijpe door D. van Dijk te Blija. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Marum H. Huizinga te Hip polijtushoef op Wieringen. Bedanktvoor Donkerbroek en Ilaule door Sj. de Walle te Oosterdijk (N. H.) In den ouderdom van 59 jaar is de oudste predikant der Geref. kerk te Rotterdam, Ds. Hendrik Iloyte Veder, in het gesticht Eudokia overleden. Z.Eerw. was o. m. ook 20 jaar voorzitter van een der Chr. schoten aldaar geweest. De classis 's Gravenhage, daartoe door de Synode der Gereformeerde Kei ken aange wezen, heeft voor de kerken bepaald Zondag 16 Nov. a. s. als Dankdag voor de honderdjarige onafhankelijkheid van ons vaderland. (Van onzen Landbouw-Medew erker.) Een merkwaardige proef met kaïnietgruis. Eenige jaren geleden heb ik in mijn tuin eenige gazons aangelegd. In plaats van van de een of andere goede firma graszaad te laten komen, stelde ik me tevreden met een hoeveelheid cadeau-gedaan liooizaad van een buurman. De zuinigheid bedroog hier de wijsheid. Het zaad kwam goed op, maar er was heel wat onkruid-zaad tusschen geweest. De rest is dus gemakkelijk te begrijpen. Mijn ga zons werden alles behalve mooi. Allerlei onkruid groeide er tusschen, vooral platten, een soort paardebloem, die zich hoe langer hoe meer ver menigvuldigden. Men weet hoe gemakkelijk dat met dergelijke compositers gaat. Eens wilde ik mijn grasvelden met kaïniet bemesten. Ik dacht daardoor althans wat klaver te krijgen in plaats van allerlei onkruid. Waarschijnlijk wierp ik op een der platten een te groot stuk, of bleef het kaïniet daar wat lang liggen hoe het zij ik zag na eenige dagen, dat enkele platten geheel waren uitgestorven. Ik had toen in mijn kaïnietzak nog wat gruis zitten. Ongeveer een pond. Ik verza melde het en bestrooide er de platten mede. En zie, ook die verdwenen. Ik ben nu van plan het volgende jaar of nog dit voorjaar beide In het kerkgebouw van de Hersteld Luthersche Gemeente te Amsterdam werd Zondagmorgen de Godsdienstoefening geleid door een negerpredikant en wel door den heer C. W. Blijd uit Paramaribo. In goed Hollandsch sprak hij naar aanleiding van het vijftig; jarig jubileum der afschaffing van de slavernij in onze West-Indische bezittingen, over de zegenrijke gevolgen, die dit feit voor de be volking van Suriname heeft gehad. Naar het „N. v. d. D." zegt werd zijn rede met belangstelling aangehoord. Naar het huis van bewaring te 's Gra venhage zijn twee personen overgebracht, ver dacht van diefstal ten nadeele van een han delaar in koperen voorwerpen. Een van het tweetal was bij bedoelden han delaar in dienst als loopknecht. Hij moet bij herhaling koperen voorwei pen, tot een ge zamenlijke waarde van meer dan f 200, ten nadeele van zijn patroon hebben ontvreemd, terwijl zijn broeder verdacht wordt hem bij deze 'diefstallen en bjj het verkoopen van het gcstolene behulpzaam te zijn geweest. Sedert Zondag wordt te Gouda een 18- jarig meisje vermist. Vermoed wordt, dat haar een ongeluk is overkomen. Nader meldt men dat de vermiste door de politie te Rotterdam is opgespoord en aau haar ouders teruggegeven. Op het kantoor van de firma P. M. Duyvis en Co., machinefabrikanten te Koog aan de Zaan, is een lessenaar opengebroken en daaruit f 80 gestoten. Men denkt aan in sluiting. Te Bolhoven (N.-B.) heerscht een ware Meikeverplaag. Het is ontzettend hoe vol' boomcn en heggen zitten. Ze vrbten totaal alles kaal. Alles wordt aangewend om de dieren te verdelgen. Er is op 't vangen een premie gesteld ze worden per K.G. uitbetaald. Naar men mededeelde, zijn er in twee dagen tijds meer dan 200,000 K.G. gevangen en ver nietigd. Ontploffing. In de fabriek van koper- en autogene metaalwerken van den heer C. Th. Wolders, te Rotterdam hebben werklieden Woensdag ochtend tegen het uitdrukkelijke verbod van den patroon, gewerkt aan een carbid-laschap- paraat. Een hunner is toen vermoedelijk met vuur daarbij gekomen. Hierdoor werd een hevige ontploffing veroorzaakt, met het gevolg, dat den koperslager T. D., uit de De Ruyter- straat, de onderkaak werd verbrijzeldhij werd bovendien ernstig aan het voorhoofd verwond en zakte bewusteloos ineen. De 14 jarige J. V., uit de Cornelis Trompstraat, kreeg een schedelbreuk en overleed aan de gevolgen ten huize van dr. A. K. van Leeuwen, op de Maaskade. De bewustelooze koperslager- is ter verpleging in het Ziekenhuis opgenomen. Het laschapparaat werd vernield en in de fabriek is door de ontploffing eenige schade toegebracht. Toen de 42-jarige lantaarnopsteker jH. C. v. Wely te Tiel, zooals gewoonlijk, Dinsdag ochtend om 4 uur het huis verliet om de lantaarns uit de draaien, werd hij plotseling door een hartverlamming getroffen, zoodat de dood oogenblikkelijk intrad. Toen om 5 uur de lantaarns nog aan waren, ging een werk man vrouw v. Wely waarschuwen. Toen deze een gangetje uitliep naar de voordeur vond ze daar het lijk van haar man. Het kind dat Zaterdagnacht om half drie door den 35-jarigen J. Buijs in hot portaal van zijn woning te Rotterdam werd gevonden is door den man, ofschoon hij reeds vader van 7 kinderen is, liefderijk aangenomen, nadat alle nasporingen der politie naar de ouders vruchteloos gebleven waren. Naar het Rott. Nbl. meldt, is het kind op den burgerlijken stand ingeschreven onder den naam Theresia van Alkemade, naar de straat waarin het gevonden is. Het zoontje van den melkrijder Hylkema te Sneek had Dinsdagavond de roekeloosheid op een in beweging zijnde tram te springen met het "gevolg dat hij op straat viel en door eenige wagens werd overreden. Een zijner beentjes beneden de knie werd bijna geheel afgesneden. Naar de „Leeuwarder Courant" vernam, geraakte de moeder op het hooren van deze tijding zoo van streek, dat ze met geneeskun dige hulp moest bijgebracht worden. Toen te St. Anna Parochie een meisje in het huwelijksbootje wilde treden, en om deze reden een geboorteacte aanvroeg bleek naar de Fr. Crt. zegt, dat de huwelijkscandi- date niet in de registers stond vermeld, 't Ge volg was, dat ze deze week niet eerder kon trouwen, voor ze een eed aflegde, dat ze om streeks den -zooveelsten October 1889 wer kelijk was geboren. Dan was ze dus eerst geboren Een vreeselijk ongeluk viel voor bij Ulburg, aan het meer van Starnberg, in Beieren. Een luchtballon, uit Zurich gekomen, daalde op zeer hinderlijke wijze, terwijl een passagier uit het schuitje viel. Een vrouw wilde er uitstappen, toen de ballon, nu de eerste reiziger er niet meer in was, plotseling steeg. De ongelukkige bleef aan de buitenzijde van het schuitje hangen, aan de handen van een derden passagier. Op 200 meter hoogte zijnde kon de passagier ze niet meer houden en de on gelukkige stortte naar beneden. Te Eberswelde, een stadje benoorden Berlijn, is een aarden pot opgegraven met 78 massief gouden voorwerpen. Geleerden schat ten den ouderdom der voorwerpen op 2500 jaar, maar zijn het niet eens over de herkomst. Sommigen meenen, dat de oude Germanen de vervaardigers moeten zijn geweest, anderen dat de voorwerpen van Phoenicischen oorsprong zijn. De Phoeniciërs dreven in de zevende eeuw voor Christus van de Oostzee uit reeds handel op Germanië. Barbiers-staking. Zooals we meedeelden is er te New-York een staking uitgebroken onder de barbiersbedien den en volgens den correspondent van de „Daily Cbron" bedraagt het aantal stakers thans on geveer 10.000. De stakers trachten de arbeids- willigen door betoogingen bevreesd te maken en tot aansluiting aan de staking te bewegen. Dat geeft herhaaldelijk tot relletjes aanleiding. Zoo trok Dinsdagavond een groote troep stakers naar 'n voornamen kapperswinkel in Broad way. waar de arbeid werd voortgezet. lal van klanten waren ingezeept, vete anderen wachtten op hun beurt, toen de betoogers naderden. Zij eischten de sluiting van den wiukel, maar de patroon weigerde en telepho- neerde om de politie. Eer deze echter op het toneel was verschenen hadden de stakers reeds den winkel bestormd, zij wierpen de ruiten in, schoten revolvers af en in minder dan geen tijd waren alle klanten, ook de half- geschoren of pas ingezeepten, door achter deuren en vensters verdwenen. De arbeids- willige bedienden werden duchtig mishandeld en er was een sterke politiemacht noodig om de orde te herstellen. Een auto-bandiet. De auto-diefstal met moordaanslag, Woensdag te Parijs gepleegd door den jongen Belg Davignon, zoo kort volgend op een anderen auto-diefstal van twee weken geleden, heeft veel indruk gemaakt op het Panjsche publiek. Men krijgt het gevoel alsof men met een na- voteing van de daden der auto bandieten te doen heeft. Politie autoriteiten wijzen erop, dat na de onthoofding der drie auto-bandieten eenige bladen zoogenaamde „gedenkschriften" der bandieten openbaar gemaakt hebben, waarin ook de zeer romantische besclnijving voorkomt van den beruchten auto-diefstal met moord op den weg van Montgéron. De politie meent, dat zulke publicaties in dagbladen zeer nadeelig en aanstekelijk zijn en tot navolging uitlokken. Ondertusschen is de bandiet Davig non, die de brutaliteit had na zijn aanslag met de gestoten auto naar Parijs te tuffen, nog niet gevat. De autobandiet, die een moordaanslag pleegde op den heer Dardenne, een der direc teuren van de automobiel-fabriek Chenard- Walcker te Parijs, hield onder den naam Lancien met een 'vrouw in een hotel te Parijs verblijf. Uit telegrammen weet men, dat hij zijn misdaad gepleegd heeft bij liet gehucht Louvre, op ongeveer vijf-en-dertig kilometer afstand van Parijs. Dardenne was daareven uit de auto gestapt en toen hij bij den wagen terugkeerde stond Lancien hem daar af te wachten, met een revolver in elke hand. De onverlaat loste zes schoten op den niets vermoedenden Dardenne, die op den weg ineen zakte. De moordenaar stoof vervolgens weg met de auto. Gelukkig waren de schoten gehoord door arbeiders, die in de buurt aan het werk waren. Zij troffen Dardenne zwaar gekwetst aan, maar bezig zijn testament te schrijven, daar hij zich zelf als een verloren man beschouwde. Hij wist met moeite nog een verhaal van den aanslag te doen en dank zij die inlichtingen kon de politie in de kamer die Lancien in een hotel op de Straatsburg- sche boulevard bewoonde, een onderzoek in stellen. Uit de daar gevonden papieren zou gebleken zijn, dat Lancien eigenlijk Davignon heette en gedeserteerd was uit liet Belgische leger. Men vond er een volledig uniform. Na zijn misdaad op Dardenne gepleegd te hebben, is Lancien naar zijn hotel terugge keerd, heeft er de vrouw, die er met hem vertoefd had, afgehaald en is met deze in de auto verdwenen. De politie vermoedt in Lancien te doen te hebben met een individu, dat in zijn geest vermogens gekrenkt is. Dardenne, het slacht offer, heeft nog medegedeeld, dat zijn aanrander zenuwtrekkingen in het gelaat had. De toestand van Dardenne is hoogst ernstig, hoewel niet hopeloos. Nader meldt men dat de autobandiet, blijkens berichten in Belgische bladen, Désiré Davignon is, vrijwilliger brigadier van het 2e regiment gidsen, in garnizoen te Brussel. Hij is op 8 Mei verdwenen na zijn ouders, die te St. Gilles wonen voor f2150 bestolen te hebben. Davignon is 19 jaar oud. Volgens berichten uit Napels is de Vesuvius sedert eenige dagen weer in werking. Uit een nieuw gevormden krater stijgen voort durend witte dampen op, terwijl een fijne zandregen de geheele omgeving van den berg eenige milimeters hoog bedekt. Deskundigen verklaren, dat deze verschijnselen volstrekt geen reden tot ongerustheid geven, Te Bern heeft een conferentie plaats ge had, waaraan tal van leden van den Zwitser- schen Bondsraad deelnamen, om de mogelijk heid te bespreken eener betere en billijker broodverzorging in Zwitserland. Beraadslaagd werd over vermindering van de graanvrachten van Genua, billijke beleening door den Bond op graanvoorraden te verstrekken, inrichting van nieuwe groote voorraadmagazijnen in het noorden van Zwitserland en bevordering van den graanbouw in eigen land. Ten gevolge van deze conferentie zulten binnenkort belang rijke voorstellen van den Zwiterschen bonds raad te wachten zijn. Aan boord van een stoomschip, zijn een Persisch juwelier, op reis van Bombay naar Triest, tijdens den overtocht over de Adriatische Zee twee koffers ontstolen, bevattende 10.043 p steen hoeveelheid goud en paarlpn t-er waarde van 200.000 p st. en verscheiden andere voorwerpen van waarde. De auto-bandiet. PARIJS, 22 Mei. De Belgische deserteur Davignon, die te Parijs een auto heeft gestoten en den aanslag op den ingenieur Dardenne heeft gepleegd, is vanmiddag met zijn bijzit bij St. Quentin aangehouden Hij vuurde bij zijn arrestatie enkele revolverschoten op de agenten af, die niet zijn geraakt. Een inwoner van St. Quentin schoot op Davignon, die licht gewond werd aan een been. ZONDAG 25 MEI 1913. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur, De. J. F. van Hulsteijn. Bed. H. Avondm. en Dankz. Axel A 9 en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 nur, Ds. G. R. Knijper van Schoondijke. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Leeskerk. Kloosterzande Aardenburg 9 uur Qg jjrujns vall Axel. Breskens B'/i uur J Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5»/i uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 57» uur, Evangelisatie. AMSTERDAM, 22 Mei 1913. Lijnolie, Juni f 287t. Juni/Aug. f 273/„ Sept./Dec. f263/,, Jan./April f267» Suiker vast, Mei f ll3/„ en Aug. f ll7/„ gedaan, Oct./Dec. f ll3/* genoteerd. Aardappelen per ILL. Friesche Borgers f 1.20 a f 1,40. Friesche Blauwen f 2,— a f 2,25. Zeeuwsche Bonten f 2,80 a f 3, Zeeuwsche Blauwen f 2,60 a f 2,80. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,60 a f 1.80. Geldorsche Blauwen f 1,80 a f2,10. Malta's per kilo 8 ct. ANTWERPEN, 22 Mei 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 26,25, Mei fr. 26,25, Febr./Maart 1914 fr. 26.25. TER NEUZEN, 23 Mei. 1913. Boter per Va K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.727a f 47.75. Engelsch per 12.— 12.—. MIDDELBURG, 22 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer weder gering. Tarwe is het eenigo artikel wat meer werd aangeboden. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,50 a 0,60, voor particulieren /0,60 per Va kilo- Eieren 3.70, voor particulieren f 4.10 per 100 stuks. Voorm. DAGEN Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 24 25 26 27 28 29 30 Mei 4.1 4.22 4.44 5.7 5.31 5.57 6.25 6.56 7.31 8.6 8.41 9.15 9.47 10.17

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3