Uit de Pers. Biimenlaudsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Deze spreker, met daverende toejuiching begroet, verklaarde na de leerzame, zeer juiste redevoering van prof. Diepenhorst, niet over de politiek maar slechts een persoonlijk woord te zullen spreken. Ik hoor hier niet, zegt Spr., want ik ben christelijk-historisch. Daarom te meer ben ik dankbaar hier te zijn genoodigd, en opnieuw de kennismaking met velen uit mijn district te vernieuwen. Ik heb dit district sinds 1879, behoudens een korte afwezigheid, mogen ver tegenwoordigen, en nooit een ander district, dit acht ik een voorrecht hetwelk ik hoogelijk op prijs stel. Ik herinner mij nog goed dat ik voor het eerst door mr. Saaymans Vader in het district werd rondgeleidtoen is een nieuwe band tusschen mij en het district gelegd en die band is onverzwakt gebleven. Toen in 1894 de strijd in de a.-r. partij ontstond, ben ik oorzaak geweest van de hierop gevolgde scheuring, ik heb die nimmer betreurd, doch integendeel als een groot voorrecht geprezen want zonder deze zouden de christelijke par tijen zich niet zoo hebben ontwikkeld als nu is geschied, en zou nu een groot deel der christenen zich van ons verre gehouden hebben, terwijl nu al meer blijkt dat beide partijen hetzelfde beoogen. Het kiesdistrict Goes, schoon anti-revolutionair gebleven, wilde niettemin zijn chr. historischen afgevaardigde niet loslaten, daarmede uitsprekende dat de scheiding wel noodzakelijk was geweest, maar in werkelijkheid onnoodig. Spr. verschilt op slechts één puut met den professor, namelijk van de noodig geachte ge disciplineerdheid der rechterzijde. Wij moeten als vrije mannen met elkaar spreken en be slissen. En zoo is dit telkens onder dit Ka binet met name door de Chr. historische partij gedaan. Dit neemt echter niet weg dat er een groot eenheidsgevoel was (en is) om het kabinet te steunen. Een taktiek die het belang der zaak ten goede komt en het kabinet aan genaam is. Bij de Ziektewet is dit gebleken. Spr. heeft gemeend daar tegen te moeten stemmen. Ik heb, zegt Spr., na aanneming der wet, den minister Talma gelukgeweuscht, en deze beantwoordde dit met een woord van dank voor hetgeen ik gedaan had om die wet tot stand te brengen. Hoe geheel anders is de taktiek der liberalen, namelijk om maar steeds af te breken, waardoor zij dan ook altijd met lamheid geslagen werden. Én zoo kon het gebeuren dat de liberale partij jarenlang heeft geregeerd en toch zoo schromelijk is achtergebleven op wetgevend gebied, zelfs op neutraal terrein. Een sterk sprekend voorbeeld is hier wel de zaak der vakscholen het was een rechtsch minister die deze zaak aanpakte en tot een goed einde bracht. Het is Sprekers vurige wensch dat ook in deze provincie de rechtsche kiezers krachtig zullen optreden tot behoud van de rechtsche meerderheid. Nog nooit was de tegenstand van vrijzinnige zijde zoo nijdig als dit jaar, zij 't ook niet zoo grof allicht als in 1905. Het is aan u, Goesche vrienden, te toonen dat gij er nog zijt. Niet om mij maar om het eind doel te mogen bereiken de rechtsgelijkheid voor de bijzondere school tegen de openbare, die met haar valsche neutraliteit op algeheele vernietiging van den godsdienst uitloopt. Spr. zal wel voor het laatst in het midden zijner kiezers zijn, maar hij zal het zich een eere en een voorrecht rekenen, ten gevolge van hun stem, nog eens ter Tweede Kamer te gaan om dit schoone doel te helpen be reiken. Daverend applaus). De heer Blum, lid der Tweede Kamer voor Middelburg, eveneens met luide toejuichingen begroet, sprak een ernstig woord om vooral het gewicht der Statenverkiezing den hoorders op het hart te binden. Dit jaar is ook hierom gewichtig, zegt spr., omdat, behalve de Tweede Kamer, de Staten en de Gemeenteraden, ook de eerste Kamer en de Gedeputeerde Staten moeten vernieuwd worden in Zeeland treden af het Eerste Kamerlid mr. Lucasse en vier leden van Gedeputeerde Staten. De heer Fruytier, lid der Tweede Kamer voor Hontenisse, trad hierop naar voren, eveneens onder groot applaus, om zijn dank uit te spreken voor de gelegenheid om te mogen kennismaken met de Zeeuwsche en Zuid-Bevelandsche kiezers. Spr. sloot zich bij den aandrang van den vorigen spreker ernstig aan, wekte tot dichte aaneensluiting op, en besloot met den wensch dat de stemming voor Kamer en Staten mogen strekken tot zegen voor Koningin en Vaderland [toejuiching). De voorzitter richtte een woord van dank tot al de aanwezigen, inzonderheid tot den heer De Savornin Lobman en de beide andere Kamerleden en het Eerste-Kamerlid mr. Lu casse, eveneens aanwezig en wenschte hun de kracht van Boven toe tot hun gewichtvolle taak. Spr. wekte allen op tot waken en strijden, maar vooral tot vurig en aanhoudend gebed, immers de grootste overwinningen worden in de binnenkamer bevochten. Prof. Diepenhorst ging hierop voor in dank gebed en de voorzitter sloot deze uitnemend geslaagde vergadering, van welke wij gerust mogen zeggen dat zij al hare voorgangsters in geestdrift volheid overtrof en als de meest treffende blijken van de hechtheid van het van ouds bekende, veelgesmade, doch ook veel geprezen „monsterverbond" mag worden geboekt. Vermelden wij nog dat uit alle districten van Zeeland, ook uit Schouwen, niet het minst uit Zeeuwsch-Vlaanderen, de vrienden waren opgekomendat vele raadsleden en enkele Statenleden aanwezig waren. Wi] zagen onder anderen het Middelburgsche raadslid den heer De Rijcke, het Toolsche Statenlid Tichelman, de Goesche Statenleden v. Oeveren, Vogelaar, Noordijke en Duvekot, de Goesche gemeente raadsleden Donner en De Paauw, vele vrienden uit Walcheren, en een viertal dames, waar onder slechts eene uit Goes, dat was veel te weinig. Dat moet een volgenden partijdag beter wezen Na afloop der vergadering werd menige handdruk gewisseld, en vooral de heer Lohman had menigen vriendelijken groet van geest verwanten en coalitievrienden te beantwoorden. Kunnen wij het helpen dat een weemoedige stemming een oogenbllk de opgetogenheid over het wederzien en de dankbaarheid voor ge noten zegen temperde bij de gedachte dat het straks een laatste gang ter stembus zal zijn voor den Goeschen afgevaardigde, wiens beste en meest vruchtbare levensdeel met dat van het Goesche kiesdistrict is saamgegroeid Rechtsche kiezers in Zeeland, nu is het uw beurt. Nu het voornemen volvoerd en met over weldigende meerderheid uw mannen weer „in gehuurd." In Middelburg BLUM, in Goes LOHMAN, in Hontenisse FRUYTIER, en in Oost burg den zetel veroverd voor DIELEMAN, en in Zierikzee voor HOGERZEIL. Kentering. Wat heeft men niet van links Dr. Kuyper en anderen met hem, steeds de heftigste ver wijten naar het hoofd geslingerd, als beweerd werd, dat tusschen godsdienstige beginselen en politiek verband een wel zeer nauw verband bestond. Ontheiliging van den godsdienst, bederf van de politiek en dergelijke meer werden hun ten laste gelegd. Ook dit kentert reeds. Het gros gilt nog in den ouden toonaard voort. Maar de meer zelfstandig denkenden gaan toch hun ongelijk inzien. Bij de vrijzinnig-democraten namen Prof. Kohnstamm en Dr. Fischer de zaak ter hand, om aan godsdienstige beginselen hun recht- matigen invloed op de vrijzinnig-democratische politiek te verzekeren. Thans is het weer een kopstuk dermodernen, Dr. Hooykaas, die in het Handelsblad voor het verband tusschen godsdienst en politiek opkomt. Streng gispt hij de oppervlakkigheid, „de kortzichtigheid van oordeel bij hen, die 't probleem negeeren door gemakkelijk te zeggen, dat godsdienst en staatkunde ieder zijn terrein en practisch noch principieel iets met elkaar te maken hebben". Wij halen nog enkele gedachten van zjjn betoog aan Ieder geloovige ondervindt dat zijn gods dienstige levensbeschouwing de wenschen, die hij voor het maatschappelijk en staat kundig leven koestert, krachtig beïnvloedt. Legio is het getal punten van practische staatkunde, waarin het godsdienstig karak ter van den burger richting geeft aan zijn politieke gevoelens. Niet alleen ter zake van lager en hooger onderwijs, maar ook in de strafwetgeving, het huwelijksrecht, het kiesrecht, de sociale wetgeving, militie en landsverdediging, leerplicht en kinder bescherming, telkens bepaalt voor den geloovige het godsdienstig standpunt dat hij inneemt mede zijn oordeel en houding. En verder verklaart hij, over 't verband van godsdienst en politiek sprekend, nog aldus zijn meening Of het liberalisme niet sterker zou ge staan hebben, als dit altijd was gezocht en bedoeld Of de leuze dat godsdienst en politiek gescheiden belmoren te zijn, niet bij menigeen een gemakkelijke leuze is, doordat hij met den godsdienst niet wenscht en dus niet behoeft te rekenen Een vrijzinnige, die reeds verscheidene decenniën meegeleefd heeft met ons volks leven, in stad en land schreef, mij on langs: Wanneer het volk jaren aaneen moet zien, hoe de vrijzinnige leiders ter plaatse (bedoeld is in de dorpen)doctoren, ontvangers, postdirecteuren, hoofden der scholen, enz., doorgaans de leden def ker kelijke kiesvereenigingen, het kerkelijk leven totaal verwaarloozen, den predikant eeren voorzoover hij een gezellig causeur is, en daar komt dan in den tijd der ver kiezingen een behoudsman, bewerende de belangen van ons volk zijn waarlijk bij de politiek-liberalen met hun kerkelijke onverschilligheid niet in veilige handen, dan gaat er dat in Wij zouden er bij kunnen voegen wan neer propagadaclubs van jonge liberalen veel drukte maken tegen de vermenging van godsdienst en politiek, maar zelfden godsdienst zonder eenige moeite buiten be spreking laten, dan speurt ons volk daarin een zwakte die de luidruchtige verdedigers onzer vrijheid zeiven niet schijnen te ge voelen. Dit is metterdaad den spijker op den kop geslagen. Wij maken ons geen illusie, dat het veel helpen zal, om wijziging te brengen in de linksche politiek. Men heeft het anti-clerica- lisme te hard noodig, en de practische leiders weten maar al te goed, dat ze het bij hun mannetjes met papen- en fijnenhaat veel verder sturen dan met betoogen als van Dr. Hooy kaas. Daarmee krijgt men de beruchte clubs der jong liberalen niet in electorale stemming. Maar wel is er een zekere voldoening in om te zien, hoe de hooger gestemde elementen aan de overzijde het vooze van het linksche standpunt gaan voelen. (De Rotterdammer.) Wie verdeelt ook weer de natie Voorzoover er toch nog bij eenigen „protes tant" behoefte mocht bestaan aan een beroep op Mr. van Wijnbergen's uitlating, kan wel licht die begeerte worden onderdrukt door overweging van het hetgeen het Amerfoortsch Dagblad in zijn nummer van 14 Mei 1.1. schreef. Dit blad gaf toen deze heerlijke proeve van liberalistische verdraagzaamheid „Rechts stemmen alle vroomheids-huiche laars, alle schijnheiligen, alle veinsaards, alle mond-christenen, alle farizeeërs, alle kwezels, alle femelaars, alle hersenloozen, alle duister- lingen, alle baantjesjagers en pierewaaiers die van 'n christelijke regeering 'n baantje ver wachten, alle analfabeten in Brabant en Lim burg, alle smokkelaars, vechtersbazen en drin kebroers in diezelfde provincies, en ten slotte een aantal eenvoudige oprechte christenen, die zich misleiden laten door de leugenleuzen van de geestelijke en politieke volksmenners der rechterzijde". Wie verdeelt er ook weer de natie? (De Rotterdammer.) Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Woensdag 28 dezer afdeelingsonderzoek houden van alle door de Tweede Kamer laatstelijk aangenomen wets ontwerpen, waardoor het kustverdedigings- ontwerp, het ontwerp betreffende de pension- neering van gemeente-ambtenaren, de pensioen regeling van de leeraren aan bijzondere gym nasia en de supplotoire begrootingen betref fende de positie-verbetering bij de zeemacht. De bedoeling is, Donderdag 29 dezer de openbare behandeling aan te vangen van de wetsontwerpen, die dan in staat van wijzen zullen zijn. Kamerverkiezingen. De burgemeester van Sittard de heer A. H. Gijzeis heeft de hem door de centrale R.-K. kiesvereeniging aangeboden candidatuur aan vaard. o De heer J. II. J. Beckers, aftredend lid, weigerde opnieuw een candidatuur van de katholieke centrale te aanvaarden. o De heer P. de Bruyn, hoofd der christelijke school te Klasienaveen heeft een candidatuur voor de Tweede Kamer voor het district Weststellingwerf van rechtsche zijde aanvaard. ENGELAND. Toen j.l. Zondag in het Hyde-Park te Lon den weer samenkomsten van de kiesrechtvrouwen werden gehouden, gaf dit ook nu aanleiding tot allerlei onaangenaamheden gelukkig was er een sterke politiemacht tegenwoordig, zoo dat ernstige ongeregeldheden voorkomen wer den. Te Ilampstead zijn de samenkomsten geheel mislukt door de vijandige houding van het publiek, dat de tyrannie der militante dames meer dan moede is. Maar een nog grootere vijand van deze kiesrechtvrouwen is opgestaan, en wel oneeuig- lieid. Er begint een scheuring onder hen te komen. Sommigen harer zijn bijv. van oordeel, dat de laatste aanslagen en de daardoor ont stane paniek, hun doel bereikt hebben en voldoende de aandacht hebben getrokken op de eischen der kiesrechtvrouwen, zij achten het daarom gevaarlijk de feministische eischen voor altijd de sympathie van het publiek te ontnemen. Zij eischen derhalve een wapen stilstand en een verandering van tactiek. Maar de vooruitstrevende kiesrechtvrouwen zijn nog steeds voor geweld en nog eens geweld, tot men het doel bereikt heeft. Deze staan onder de leiding van miss Pankhurst, die zich te Parijs (ophoudt, terwijl de meer gematigde partij onder de leiding staat van Pethoek Lawrence en diens echtgenoote. Gelijk men weet, heeft miss Pankhurst, die zich te Parijs bevindt, zich door de vlucht buiten het bereik van de Engelsche justitie gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken is door een zeer nauwkeurig onderzoek naar het werk van miss Pankhurst tot de overtuiging gekomen, dat Parijs thans de zetel is van een gevaarlijke zamenzwering tegen de Engelsche samenmenleving. De uitlevering van miss Pankhurst is niet gevraagd, omdat zij, daar haar misdrijf van politieken aard is, niet kan worden uitgeleverd. Evenwel zal een klacht tegen' haar worden ingediend op grond dat zij de Fransche gastvrijheid mis bruikt om een misdadige veldtocht te voeren tegen een met Frankrijk bevriende regeering. Men verwacht, dat dan de Fransche regeering zal handelen overeenkomstig het internationaal gebruik en aan de delinquente een bevel zal doen toekomen om binnen 48 uren het gebied der Republiek te verlaten. DUITSCHLAND. De bekende politie-president van Berlijn, de heer von Jagow, heeft een nieuwe ver ordening afgekondigd, die ook terstond in werking is getredenhet is een verordening op de Zondagsrust, waarbij op Zon- en feestdagen alle arbeid verboden is, die in het openbaar geschiedt, alsmede alle geruchtmakende arbeid binnens huis en in werkplaatsen, tenzij ze bij de wet wel zijn toegestaan of voor het dagelijks leven onmisbaar zijnzoo vallen bijv. spoor., tram- en scheepvaartverkeer buiten de verordening. De winkeliers moeten hun uitstalkasten met gordijnen of luiken bedekken, behalve op de uren, dat hun winkels volgens de verordening op de winkelsluiting geopend mogen zijn. In de café's mag„ tijdens de hoofdgodsdienstoefe ningen in de kerk, niet gebiljart, gekegeld, gekaart of dobbelspel gespeeld worden, en er mag op geenerlei wijze muziek ten gehoore worden gebracht. Publieke vergaderingen, die niet van Godsdienstigen aard zijn, zijn be slist verboden op Goeden Vrijdag, Boetedag en Allerzielen, en op Zon- en feestdagen eerst dan geoorloofd als de voornaamste godsdienst oefeningen zijn afgeloopen. Gedurende dezelfde uren zijn (ook verboden alle muziekuitvoeringen, tentoonstellingen, tooneelvoorstellingen, wed rennen, schijf- en vogelschieten. Op Boetedag zijn alle openbare, op Goeden Vrijdag boven dien alle besloten muziek- en tooneeluitvoe- ringen, voordrachten enz. verboden alleen gewijde muziek en lichtbeelden uit de Bijbel- sche geschiedenis zijn geoorloofd. Bulgarije heeft, volgens de Frankfurter Zei- tung, de stelling bij Tsjatalzja feitelijk reeds ontruimd en er van de 100,000 slechts 15,000 man achtergelaten. Eerlang verwacht men den ouden Bulgaar- schen staatsman Natsjkowits, die steeds voor samenwerking tusschen Bulgarije en Turkije heeft geijverd, met een bizondere opdracht te Konstontinopel. Verzet tegen den driejarigen dienstplicht. PARIJS, 21 Mei. Naar de Liberté mede deelt, heeft de politie in een koffiehuis te Toul circulaires, gevonden, waarin de soldaten werden opgewekt zich te verzetten tegen de wet op den driejarigen dienstplicht. Enkele artilleristen hebben getracht een betooging tegen het onder de wapenen houden der lichting op touw te zetten. Zij slaakten verschillende kreten, doch gingen uiteen toen een onderofficier tusschenbeide kwam. Op het uur van appel was alles weer rustig. De bevelhebber van het legercorps deelt aan de pers mede dat tengevolge van het gebeurde te Toul 16 soldaten naar den krijgsraad zijn verwezen, 15 zijn voorgedragen voor plaatsen in het corps van discipline, 40 gestraft met 30 tot 60 dagen en 13 subalternen gedegra deerd. Te New York is bij een brand in Park Avenue de kostbare kunstverzameling van de weduwe Barney, geschat op een waarde van 50.000 dollar, geheel vernield. De Standard noemt de bewering der kiesrechtvrouwen, dat zij over een 125,000 pond sterling beschikken bluf. Hun fondsen zijn op het oogenblik uitgeput. PARIJS, 21 Mei. Vanmiddag om half zes is een stuk muur van een huis in aanbouw op den hoek van de Felix Faure-laan ingestort. Zeven werklieden geraakten onder het puin. Vier hunner zijn er zwaar gekwetst onder uit gehaald, drie liggen er nog onder. Er is een doode en twee zwaar gewonden. Scheepsramp. Smyrna, 22 Mei. De groote pakketboot „Senegal" is bij het verlaten der haven op een mijn gestooten en in de lucht gevlogen. Verschillende stoombooten kwamen te hulp om manschappen en passagiers te redden. De „Senegal" was op weg naar Konstantinopel. De boot verliet den vorigen Donderdag Marseille met 30 pasagiers en 60 man equipage aan boord. Onderweg zijn er nog meer per sonen opgenomen. Hoeveel er omgekomen zijn, is nog niet bekend. Over het ongeluk met de „Senegal" meldt het „Handelsbl.", dat de gezagvoerder het schip aan den uitgang van de haven aan den grond liet loopen. De passagiers zouden gered zijn. Het gerucht gaat evenwel, dat drie of vier passagiers vermist en dat twee of drie verwond zijn. TER NEUZEN 23 Mei 1913. In de op a. s. Maandag des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, kómen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming van een directeur van de ge meente hoogere burgerschool. Aanbevolen worden de heeren Godee Molsbergen en Ch. J. S. Tetterode. Voorstel tot wijziging van de verordening tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. Voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1912. Nadere goedkeuring stratenplan. Voorstel tot beschikbaarstelling van een verguld zilveren medaille voor de a. s. alhier te houden tentoonstelling. Door Burg. en Wetli. is het bouwen van een muziektent alhier, gegund aan den laagsten inschrijver voor de massa, den heer II. Kaijser.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2