flntirmiutionaif nieuws- en üdoertentieblad Zeeland. Mr. P. Bieleman. DOOI TP. »Ez°RnEN Gem eenter a a d. De Partijdag te Does. No. 1019 Zaterdag 24 Mei 1913. 10" Jaargang. abonnement Per drie maanden binnea Ter Neuzen ƒ1 Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen» bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden riaar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare V e r g a- dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Maandag den 26 Mei 1913» des vooi- middags te 10 ure. Ter Neuzen, den 23 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. V Wien te gelooven? 't Is voor een gewoon rnensch om in de war tö ruken. Als links zich opmaakt, om het regeerkasteel te veroveren, loopt alles te hoop. En ieder bestrijdt liet kabinet met zijn eigen argumenten. Het kan dan soms raar loopen. In hun ijver, om de menschen bang te maken voor ons 'christelijk ministerie, spreekt men elkaar vaa.k vierkant tegen. Wilt ge daarvan nu eens een aardig staaltje Oud-minister Rink beweert in een reue, gehouden Juli 1912 te Arnhem, dat liet christelijk kabinet is: conservatief-clerikaal. En de heer Van Doorn, de afgevaardigde van Gouda, zegt in de Tweede Kamer, dat minister Talma is een socialist. Nu zijn beiden, mr. Kink en de lieer Van Doorn liberaal. Tusschen twee haakjes een eigenaardig politiek beginsel, dat tot twee totaal tegen overgestelde conclusies leidt. Zitten de lieeren er nu niet mee verlegen tegen de stembus? Wel, in 't geheel niet. Aangezien tegen het zittend kabinet alles geoorloofd is, kunnen beide uitspraken uit muntend dienst doen, hoezeer ze elkaar ook tegenspreken. Dat gaat dan zóó. Zijn er menschen, wien bet ministerie- Heemskerk te conservatief is, dan luidt het Accoord precies onze meeningsteeds van onze zijde beweerdkijk maar hier wat minister Rink al in 1912 te Arnhem gezegd lieeft. Ontmoeten de lieeren lui, wien het ministerie- Heemskerk te rood is, dan heet lietAccoord precies onze meening; herinner u slechts, wat onze partijgenoot Van Doorn in de I weede Kamer heeft gezegd. Zoo snijdt het mes naar twee kanten. Misschien lukt het zelfs met dit onwaar gedoe, wat kiezers te verschalken. Maar, hoe moeten straks die heeren het vinden, als het hun eens mocht gelukken (door wat middelen laten we nu even buiten bespreking,) te winnen Dan zal de innerlijke zwakheid en onmacht ten duidelijkste uitkomen. Tot groote schade van ons land. Wie dat wenscht te verhinderen, stemme 17 Juni, op z. Aan De Zeeuw ontleenen we het volgend verslag van onzen Provincialen partijdag. Dinsdag had de antirevolutionaire partij in Zeeland haar partijdag, door liet provinciaal comité georganiseerd, en onder de leiding van haar voorzitter den lieer D. Mulder, van Zierikzee, uitnemend geslaagd. De vergadering was toegankelijk voor leden van rechtsclie partijen. Het was derhalve een coalitie-meeting. Men zag in de vrijwel volle zaal vele christelijk- historischen en roomsch katholieken met de antirevolutionairen bijeen, met een enkelen verwaaiden liberaal in hun midden. Ook de drie rechtsclie Kamerleden uit Zeeland uo lieeren Blum, Fruytier en De Savornin Lobman waren aanwezig hetgeen door de vergadeiing op bijzondoren prijs werd gesteld, en dezen partijdag tot eeii prachtigen coalitie-dag stempelde. De voorzitter opende met gebed, las 1 salm _0 en sprak naar aanleiding hiervan een opwek kend woord. De secretaris de heer mr. 1 Dieleman bracht liet gewone jaarverslag uit, waarin hij op onderhoudende wijze de ver schillende centrale's en kiesverenigingen de revue liet passeeren, don aanwas en uen achteruitgang der partij op elke bepaalde plaats deden uitkomen, en al naar liet verdiend was aan de verschillende besturen, en vooral secretarissen, de pluimpjes of standjes in de liem eigen hoffelijke vormen en bewoordingen toediende, en ten slotte tot steeds krachtiger politiek leven opwekte, in een schoone slot- peroratie, waarin hij den zegen Gods op den electoraten strijd inriep. Na deze luid toegejuichte rede bracht de penningmeester de heer A. S. J. Dekker liet financieel verslag uit, dat voorzoover verstaan baar de spreker was wegens een keel aandoening niet zoo gemakkelijk als anders te volgen op een zachtaan gaanden voor uitgang der inkomsten wees, die echter niet evenredig is aan de klimmende behoeften. Medegedeeld werd o. a. dat de vooizittei mr. de Veer, wegens drukke werkzaamheden zijn taak als voorzitter en lid van liet Prov. Comité heeft neergelegd. De heeren L. W. B. A. Mulder en F. W. H. Bramer vormden het stembureau voor de verkiezing van bestuursleden. Uit liet tappoi t door eerstgenoemde uitgebracht, bleek dat herkozen zijn de heeren A. S. J. Dekker en mr. P. Dieleman, elk met 46 stemmen, L). Mulder en H. Koelmans elk met 45 en G. de Jager met 43, terwijl in de vacature-de Veer met 40 stemmen gekozen was de heer J. H. Blum, die de benoeming na eenige deliberatiën, in verband met zijn velerlei andere werkzaam heden, onder applaus der vergadering zich liet welgevallen. De vergadering kreeg alsnu te genieten tie magistrale voordracht van professor mr. II. Diepenhorst. Spreker wees op de ongekende felheid waarmede aan vrijzinnige zijde de strijd om de meerderheid is ingezet, een strijd waarvoor alle machten, zelfs van Tliomasvaer en 1 ïeter- nel, en van Speenhof zijn opgeroepen; brum en blank met geel zelfs in hand hebben zich opgemaakt, om zwart te verslaan en de meest tastbare onjuistheden moeten hierbij dienst doen. Daarom wil spreker de politieke constellatie van het ministerie-Heemskerk nader beschou wen. Spr. behandelt achtereenvolgens de actie der Kamerieden en het ministerie de oppositie dacrtegen van links; en een punt van toe komstig regeeringsbeleid. Het kabinet heeft zich verdienstelijk ge maakt in de militaire quaestie, het behartigde de geestelijke belangen der natie, en het bracht een 'schoon hegiu van sociale wetgeving. Spr. schetst het getob met de militaire wetgeving in de laatste jaren en de verade ming die Colijns optreden bracht, een optreden dat zelfs in de vrijzinnige pers luide geprezen werddoch in de Kamer vaji vrijzinnige zijde met gedisciplineerd verzet werd ontvangen, een verzet dat getypeerd werd door dat van den oud-minister Eland, die eenige jaren beleden als minister zijn taak neerlei, omdat hij niet in de wet wensclite vast te leggen een oefeningstijd van slechts 8V3 maand; en die nu een kor'teren oefeningstijd verdedigde. Toch ondanks die vrijzinnige oppositie heeft Colijn zijn wetsontwerpen er door gekregen, en mag' de natie hem voor zijn krachtig op treden, een optreden allicht slechts door dat van Bergansius geëvenaard, dank weten. In zake de geestelijke volksbelangen door het kabinet behartigd wijst Spr. vervolgens op zijn zorg voor de Zondagsrust ten genese van burgerlijke en militaire anibtenaien, do subsidieering van bijzondere middelbare scho len, het ontwerp voor de versterking van liet mulo, steunbieding aan liet Chr. onderwijs in Indië, en aan de pogingen- tot kerstening van onze koloniën door de Zending. Vooral Regouts zedeloosheidswet, waartegen de gelieele vrijzinnigheid, welke voor de moraal geen hoogere norma kent, heeft geopponeerd, de armenwet die de vrijheid van beweging aan de kerkelijke liefdadigheid waarborgt, en het bouwwetje dat den minister Heemskerk van vrijzinnige zijde liet eerediploma van nog veel gevaarlijker te zijn dan Kuyper bezorgde mogen hier genoemd worden. W el heeft niet de afhandeling van elk ontwerp een even be vredigenden indruk gemaakt, doch het verwijt mag daarom niet 't kabinet treffen dat liet niets deed. Schier, geen ander kabinet ont wikkelde zoo groote werkkracht. Reeds in het eerste jaar van zijn optreden bracht lalnia, reuzenwerker als weinigen, een verbetering der Arbeiderswet en een Steenhouwerswet, en t is voor hem die het zich eene eere zou rekenen zijn naam aan een Invaliditeitswet te ver hinden een groote teleurstelling geweest dat de Tweede Kamer de Bakkerswet en de Eerste Kamer het toeslagwetje verwierp. Tegen de sociale ontwerpen stemden in de Eerste Kamer drie liberale oud-ministers, hetgeen bewijst dat van links het meerdere profijt, door links beweerd, niet yvare te ver wachten geweest. Spr. wraakt hiertegenover de weinige aangeslotenlieid der rechtsclie pai- tijen o.a. hij de Bakkerswet, al heeft hij over 't geheel reden om warm te huldigen haar groot verantwoordelijkheidsbesef, krachtige medewerking en de eenstemmigheid waarmee met name de Invaliditeitwet is aangenomen. Spr. wraakt de preciese preciesigheid waar mee de vrijzinnigen alle ontwerpen van dat kabinet hebben bejegend. Het was telkens voorstellen 0111 bijzitters te benoemen, teiug te zenden naar de afdeelingen, nieuw onder zoek enz. en ten laatste heftig verzet tegen de poging van rechts om door wijziging van het reglement van orde der Tweede Kamer een bespoedigde behandeling van zaken mo gelijk te maken. En nog is de vrijzinnigheid van deze malaria treuzeliana niet genezen. De socialisten deden evenzoo. Troelstra sprak liet uit dat de Tariefwetbehandeling aanlei ding zou geven tot liet komen van zeer diep zinnige oeconomische en filosofische beschou wingen, waarbij de sociaal democraten echte kruidjes-roer-mij-niet zouden zijn. Bij allo wetsontwerpen pleegden de liberalen 111 de Tweede Kamer verzet, doch meer dan een ontwerp werd in de Eerste Kamer met hulp van alle liberalen aangenomen. Toch is liet kwaad ook daar aan liet doordringen, blijkens 't voorstel-Staal om terug te komen op de eens gevallen beslissing om de Invaliditeitswet in de afdeelingen te onderzoeken. ^5n aan persoonlijke beleedigingen aan liet adres van elk der ministers persoonlijk ontbrak liet ook niet. De zedeloosheid wet van minister Kegout aan wiens nagedachtenis onder eerbiedige in stemming van de vergadering warme hulde wordt gebracht werd door de vrijzinnigen als ,een vrucht van vroom puriteinsch ge- hemel" begroet. Minister Talma werd door liet Kamerlid Patijn in de commissievergade ring vortV de Radenwet gedwongen zich te verwijderen, niettegenstaande hij zeiven geen recht had daar te zijn. De aanvallen op mi nister Wentholt naar aanleiding van diens handhaving van den „vloot-dominé" waren zoo grof dat zelfs zeebonken zich afvroegen of „uit de marinewateren pardoes naar de vischmarkt \yas koers gezet.' Roodhuyzen, naar aanleiding van een gerucht dat voor de decoreering van een arbeider bij Leis naar diens godsdienstige overtuiging was geïnformeerd, maakte zich schuldig aan uit vallen, die zelfs een Duys meesmuilend deden mompelen Zoo kan ik het ook nog. En nu de Schoolquaestie. Spr. schetst den bitteren schoolstrijd van Groen van Prinsterer tegen Thorbecke, van de a. r. en r. k. partij tegen Kappeyne, 111 een tijd toen de vijand oppermachtig was en der trouwe getuigen in de Kamer weinige waren. Met heimwee ziet menigeen naar dien benauwden tijd terug en vraagt of't toen niet beter was dan nu. Spr. billijkt dit heim wee maar toch - wij moeten vooruit. De aanvankelijk onder 't kabinet-Kuyper ver meerderde rechtsgelijkheid moet voltooid. Daarbij moeten alle partijen saamwerken om de nationale grondslagen voor ons volksleven te bewaren. Natuurlijk is om die saamwerking mogelijk te maken dat iedere partij iets van zijne wenschen of begeerten loslaat, doen dit mag in eigen partij niemand verwijten al meer als" de drager dei- beginselen uit te komen. Als zoodanig heeft het kabinet onder ons ge werkt, en in alles aan den eisch voldaan, en het landsbelang gediend. Slaagt de grond wetsherziening, nu voorgesteld, dan zal de vrijheid van onderwijs, in 1848 reeds gede creteerd, nu eindelijk een feit worden. De beteekenis daarvan wordt door de vrij zinnigen uitnemend doorzien, vandaar de felheid van hun aanval, welke toont hoe de oude liberalistische Adam nog niet dopa is Toch kunnen wij hiervoor niet uit den weg gaan. Immers de wijziging van art. 192 zal maken dat aan de 'sclieeve uitlegging inzake eer biediging van de godsdienstige begrippen van andersdenkenden, welke voor de vrijzinnig heid neerkwam op de eerbiediging van do godsdienstige begrippen dergenen, die geen godsdienstige begrippen hebben, een einde komt dat de mogelijkheid van Christelijke openbare - scholen geopend wordt, en dat liet recht der vrije school op algelieele gelijkstelling met de openbare, ook financiëel, van overheidswege geboekt wordt. Een zoo schoon resultaat is de inspanning van al onze kracht waard. En het kan ver kregen en onder Gods hoede bevestigd worden. zoo°de waarschuwing van den dichter wordt betracht 't Geheim van allen zegen Oranje en Neerland, hoort 't Is in Gods vrees gelegen, Zijn gunst, Zijn dienst, Zijn Woord. Op deze met geestdriftige toejuiching be antwoorde rede volgde eenig debat, waarin de heer Kraak van Goes, een lans brak voor betere behartiging door kabinet en rechtsclie volksvertegenwoordigers van de geestelijke belangen der postambtenaren, voor wier Zon- dagsrust niets wordt gedaan, hetgeen debater met eenige voorbeelden trachtte toe te lichten, en de heer A. Geschiere, van Grijskcrke, vroeg of ook het vraagstuk van den Vaccinedwang en de afschaffing van Je doodstraf in liet oog gehouden bleef. Prof. Diepenhorst antwoordde dat de klacht inzake de Zondagsrust bij de posterijen en telegrafie bij de desbetreffende chefs behoort bovendien is in die richting wel degelijk reeds gewerkt; en met name minister Colijn heeft zich daarbij zeer beijverd. Natuurlijk moet rekening gehouden worden met de eisclieti van den dienstdoch liet publiek zelve moet meewerken, en liet kabinet deed reeds iets met de invoering van de bekende Zondags rustzegels. Iu zake de door dhr. Gescliieie genoemde vraagstukken zij 't bekend dat de vaccinedwang een weinig is verzacht door de jongste wetswijziging, en de doodstrafinvoering nog lang op zich zal laten wachten, wijl alle partijen die er vóór zijn, terugschrikken voor de uitvoering. Zelfs de Chr. sociale partij die op haar program o.a. invoering van de doodstraf schreef, moest bij de behandeling van het con cept-program dien eisch verzachten, door de zotte bepaling er aan te verbinden, dat de rechter zelve die straf volvoeren moet. Spr. vond nog gelegenheid liet program der Chr. socialen op menig punt te weerleggen, en het een en ander belangrijks te zeggen 111 verband met de quaestie der vrije school. De voorzitter bedankte hem onder applaus, en gaf liet woord aan ZijnExcellentie den mi nister van Staat jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, afgevaardigde ter Tweede Kartier voor liet kiesdistrict Goes. j

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1