Kerk en School. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Bur g e r 1 ij k e Stand. Advert e n t i n. Openbare Yerkooping. H O F S T E D E. eene HOFSTEDE, Er werden 54 koeien verkocht. Voor ƒ340,— werd één koe verkocht. Er was zéér veel volk op dezen koopdag. Nieuwvliet. Vrijdag werd alhier ten gemeente huize aanbesteed het onderhoud en de ver nieuwing van de aarde-, kram-, steenglooiings- werken enz. aan den calamiteuzen Ardornis- polder, tot 30 April 1914. (Raming [551.—). Ingekomen waren 2 inschrijvingsbiljetten, n.l. H. la Gasse te Cadzand voor f 548 en J. Cambier te Retranchement voor f 547,50. Gegund, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, aan J. Cambier. Hoofdplaat. Vrijdag werd alhier in het directielokaal aanbesteed het onderhoud en de vernieuwing van de aarde-, kram-, lijs-, steenglooiings-, paalwerken, enz. aan de cala- miteuze Hoofdplaat- en Thomaespolders tot 30 April 1914. (Raming f8241). De twee laagste inschrijvers waren: J. de Bree te Ter Neuzen voor f8580, H. la Gasse te Cadzand voor f8228. Gegund, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, aan II. la Gasse. Middelburg. Zondag deed Dr. J. P. Canne gieter, laatst predikant te Veeudam, zijne in trede bij de Ned. Herv. kerk alhier. liet was 17 jaar 'geleden dat aldaar een vrijzinnig pre dikant stond. Dr. Cannegieter werd des voor middags in zijn ambt bevestigd door zijn vader, Ds. Cannegieter, te Winterswijk. Bij de in trede sprak Dr. Cannegieter naar aanleiding van Handelingen 10 21—48, meer bepaalde lijk over vers 29 „Om wat reden hebt gij mij ontboden." De ruime Oostkerk was bij die gelegenheid overvol. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald, dat de zittingen der hoofd- stembureaux in de kiesdistricten Goes, Oost burg, Hontenisse en Zierikzee op de volgende dagen en uren zullen aanvangen te Goes: op Woensdag 18 Juni, 's middags 12 uur en ingeval van herstemming op Donder dag 26 Juni, 's middags 12 uur te Oostburg op Woensdag 18 Juni, 1 uur nam. en ingeval van herstemming op Donderdag 26 Juni, 1 uur nam.; te Hontenisse: op Woensdag 18 Juni, 3Va uur nam. en ingeval van herstemming op Donderdag 26 Juni, 37» uur nam.; en te Zierikzeeop Donderdag 19 Juni, 9 uur nam. en ingeval van herstemming op Vrijdag 27 Juni, 9 uur nam.zulks omdat er geen vol doende zekerheid bestaat, dat in deze districten de processen-verbaal op den dag, volgende op dien der stemming of der herstemming, te 9 uur v.m. naar den zetel van het hoofd stembureau zullen zijn overgebracht. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te( Giessen Oud en Nieuwkerk W. van 'tSant te Oostburg; te Zegwaart D. Fleurke te Ter Aar. Bedankt: voo^Doesburg door A. Schouten te Aalten. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Gouderak: B. van der Wal te Hoevelaken; te Brielle W. J. A. A. Ouwe- jan te Waverveen (U.). Aangenomen naar Westerbork door H. van Ruitenberg, cand. te 's Gravenhagenaar Etersheim en Schardam door J. Rookmaker te Bloemendaalnaar de evangelisatie te Tiel door M. Haverman te Wijnjeterp c. a. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Nadut door B. en W. van Rotterdam aan den raad liet voorstel was ingediend f 60,000 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de nationale feestviering, kwam bij den raad vrij algemeen de wensch tot uiting, dat geld niet geheel te besteden voor het feestbetoon op een enkelen dag, maar een deel daarvan te bestemmen voor een meer blijvende herinnering aan de vrijwording van ons vaderland en de herleving van ons zelf standig volksbestaan. B. en W. ofschoon er op wijzende, dat de beteekenis en grootte der stad belangrijke uitgaven zal vorderen, gaan toch wel met dit denkbeeld mede en stellen thans voor f 50,000 voor de feestviering te bestemmen en verder te bepalen, dat voor zoover op voldoende wijze onder de burgerij blijkt van instemming met dit denkbeeld tot het in het leven roepen van eer. blijvende herinnering, daartoe int de gemeentekas een verdere bijdrage van f 25.000 zal worden bestemd. Groote brandstichting. De bevolking van Lubeck verkeert in groote opgewondenheid, daar in de laatste acht dagen in de stad verscheidene gevallen van brand stichting zijn voorgekomen, waarbij een groote schade is 'aangericht. Eergisterenmiddag is de houtzaagmolen van de firma Boldt in de Meislinger Allee in vlammen opgegaan. De brand was ditmaal in een loods aangelegd. Van daar uit verbreidden de vlammen zich met groote snelheid in de fourneerwerkplaat- sen, waar de dunne bladen van fijne hout soorten gezaagd worden, die voor de beklee ding van meubelen dienen. Deze werkplaatsen waren alleen voor 700,000 mk. verzekerd en brandden geheel af. Daarna gingen er nog ettelijke houtstekken aan. De brandweer van Lubeck kreeg hulp van verschillende brandweren uit den omtrek, van de drijvende stoombrandspuiten van de kamer van koophandel en van een bataljon soldaten. Dientengevolge konden de overige houttuinen behouden worden, 's Avonds om zes uur was het gevaar voor verdere uitbreiding afgewend. Maar toen was er al een schade van 1 mil- lioen mk. aangericht. De brandstichters zijn weer ontkomen. Ee- nige jongens hebben kort voor het uitbreken I vair den brand drie mannen tusschen de hout stapels zien verdwijnen. v< ,'erschillende industrieele inrichtingen heb ben dreigbrieven gekregen en vragen politie bescherming, De politie heeft echter de han den vol met de bewaking van kerken en open bare gebouwen, dag en nacht. Er is voor^de aanwijzing van den dader een prijs van 11,500 mk. uitgeloofd. Zaterdagochtend in de vroegte was te Lubeck al de houtopslagplaats van de firma llavemann u. Sohn aan de haven verbrand. De daarbij aangerichte schade beloopt tusschen de twee en drie millioen mk. Ook deze brand moet aangestoken zijn, daar een waker, toen hij uit een loods een vlam zag opslaan, tegelijkertijd een knal vernam als van ontploffend kruit of benzine. Het ongeluk met de „Montagne Russe". Ofschoon nog niet kan worden vastgesteld door welk gebrek in het mechanisme Donder dag het ongeluk met „Montagne Russe" op de Gentsche wereldtentoonstelling is gebeurd, kunnen de voorloopige berichten toch worden aangevuld. Twee wagentjes, aaneengekoppeld en elk vijf personen bevattende, waren op een paar meter van het toppunt der helling genaderd, toen de „klaqwen", welke de wagentjes moeten helpen bij het bereiken van het hoogste punt, door onbekende oorzaak niet functioneerden. De kabel rolde zich los en de voertuigjes vlogen pijlsnel en achterwaarts de helling af, die ze zoo even bestegen hadden. Do bediende van de „Scenic Railway" stond op dat oogenblik onderaan de helling. De man sprong op de wagentjes toe, blijkbaar om deze tegen te houden. Dit was echter niet mogelijk. Hij kreeg een verschrikkelijken slag, viel naar beneden en was weldra een lijk?' Een twintigjarig jongmensch uit Parijs werd zoo zwaar verwond, dat men elk oogen blik het ergste vreesde. Een inbrekers-record. De Parijsche correspondent van de N. R. C. schrijft dd. 17 dezer Het dorpje Plessis-Luzarches, bij Pontoise, niet heel ver van Parijs, slaat een droevig record. Er heeft een inbraak plaats gehad door 3 personen, bewoners van liet dorp, die met hun drieën tezamen vijftien jaar oud zijn. Vronw Queille, die daags uit werken gaan vond bij haar thuiskomen 's avonds, nu eemge dagen geleden, haar huisje overhoop, de kasten het buffet en de kelderdeur wijd open, een vensterruit gebroken. Alles wat eetbaar was en drinkbaar was verdwenen, brood, koek, chocolade, confituren, wijn en appelwijn. En in den kelder was een vat met wijn en een ander met appelwijn bovendien nog aange broken. Vrouw Queille diende een klacht in en de politie trachtte de inbrekers op te sporen. Het, scheen, dat ze, om in het huisje te komen, de ruit stuk geslagen hadden. Maar om bij die ruit te komen, hadden ze eerst een klein binnen- hofje binnen moeten dringen, dat met een hout en traliehek omgeven was Op één punt was die omheinning wat verwrongen, alsof de inbre kers er tusschen de traliën doorgekropen waren. Maar die opening in de omheinning en de toe gang, dien de gebroken ruit opleverde, waren zoo klein, dat op zijn hoogst kleine kinderen er zich door hadden kunnen werken. Een inbraak door kinderen gepleegd Het tot op den bodem geledigd en hartgrondig uitgclikt zijn van een confïtuurpot kwam dit vermoeden bevestigen. En daar het dorp niet heel groot is, kwam weldra de waarheid aan 't licht, nog ontstellender dan men verwacht had. De inbrekers-bende van Plessis-Luzar ches bestond uit leden, twee broers en een zusje, Col lot genaamd, Alphonse, de chef, 7 jaar oud, Gustave, vijf -jaar en juffrouw Ma deleine Collot, die den aanminnigen leeftijd van drie jaar heeft Het veel belovende kroost heeft bekend. Beschouwen ze het geval als een prachtige expeditie, een hoogst geslaagde fuif, of heeft de zevenjarige chef werkelijk een rooverstreek uit willen halen Het parket van Pointoise vraagt zich af, wat het tegen drie inbrekers van tezamen 15 jaar doen moet. Het mag wel oppassen. Een zoo vroeg-rijp rooverhoofdman als Al phonse Collot kon wel eens de gedachte krijgen meester Henri Robert tot advocaat te nemen. En dan komen, vooral in een provincieplaatsje, de ambtenaar van het openbaar ministerie en het slachtoffer er soms slechter af dan de misdadigers. Tegen den driejarigen diensttijd. Aan de „Bcrl. Zeit. a. Mitt." wordt gemeld, dat 15000 soldaten protesteerden op de markt te Toul tegen de wederinvoering van den 3-jarigen diensttijd en beleedigingen uitten tegen de officieren. Twee kapiteins en een luitenant die tracht ten kalmte te krijgen, werden ernstig mis handeld. Tusschen burgers die voor de offi cieren partij trokken, en de soldaten kwam het tot ernstige gevechten. Ten gevolge van de betooging tegen de wet van drie jaar is er een korporaal gevangen gezet. In de stad wordt de betooging algemeen afgekeurd. Uit Nancy wordt aan het Journal gemeld Het voorval bij het garnizoen van Toul heeft groote ontroering gewekt. Uit nauwkeurige' inlichtingen blijkt, dat ongetwijfeld een paar honderd soldaten tegen het onder de wapenen houden van de lichting hebben betoogd, maar verscheidene onder hen gaven zich niet goed rekenschap van de ernstige misdrijven, die eenige raddraaiers lieten begaan. Toen de patrouilles aankwa men, vonden zij den troep betoogers reeds zeer geslonken. Tengevolge van de krachtige maat regelen, die werden getroffen, was de orde haast oogenblikkelijk hersteld. Een twintigtal onruststokers zijn achter slot en grendel gezet. Men heeft uitgemaakt, dat in den loop van den dag verscheiden burgers zijn aangekomen, die men vermoedt, dat het relletje hebben uitgelokt. Volgens de Petite République heeft het ministerie van oorlog verklaard, dat het voor val te Toul zich heeft beperkt tot een samen scholing van 300 soldaten, die op aanmaning van hun officieren uiteen gingen. Volgens de Matin zijn te Toul drie vreemde personen in burgerkleeding aangehouden, om dat zij niet wilden doorloopen. Volgens het Journal is een socialistisch burger aangehouden, omdat hij bij het voorbijtrekken van een patrouille had betoogd. RECTIFICATIE. In het ingezonden stuk van den heer Den Ilartigh in ons nummer van j.l. Vrijdag staat „In de verordening staat dat van het be lastbaarinkomen wordt „afgetrokken f400 plus f40 voor iéder kind." Dit is foutief en moet zijn plus f 10 voor ieder kind". Amsterdam. Omtrent den moordaanslag te Velzen gepleegd op 4 personen door een krank zinnige, wordt thans geseind dat Dr. Bolten hersteld is en weldra de practijk weer zal hervatten. De getroffen verpleger zal het Diaconessenhuis verlaten, terwijl de veld wachter en de wegwerker goed vooruitgaan. Rotterdam. In de waalhaven alhier is het lijk opgehaald van een 16 jarigen dekknecht, die 2 Mei verdronken was. Essen a/d Ruhr. In het aangrenzend West- faalsche gebied is het noodweer geweest. De schade aan de gewassen is groot. Veel vee is omgekomen. De velden staan onder water. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.727» a 47.75. Engelsch per 12.— 12. I^JLST, 19 Mei 1913. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 21 22 23 24 25 26 27 1.59 2.19 2.40 3.— 3.20 3.40 4.1 4.22 4.44 5.7 5.31 5.57 6.25 6.56 VAN EENE Notaris Van der Moer te Ter Neuzen zal op DINSDAG 27 NI EI 1913, des voormiddags te II uur bij Mej. de Wed. Michielsen aan de Markt te Ter Neuzen, ten verzoeke van de erven van den lieei DIRK SCHEELE laatst zonder beroep te Ter Neuzen, in liet openbaar verkoopen bestaande in gebouwen, erf, boomgaard, tuin, bouw- en weilanden, dreef in den Nieuwe Neuzenpolder,gemeenten TerNeu- zen en Hoek, groot 45 hectaren 60 aren 80 centiaren of 102 gemeten 105 roeden, in huur bij den heer Abr van Hoeve Jz. de landerijen tot rooven oogst en het overige tot 1 Mei 1914. Deze hofstede ligt in één blok van dijk tot dijk. Te veilen in 8 perceelen. Veilingboekjes met kaart zijn te verkrijgen a 30 cent per stuk. Zitting van 16 Mei 1913. Veroordeeld zijn: A. S., varensgezel te Ter Neu zen, ter zake van openbare dronkenschap bij vijfde herhaling, tot eene hechtenis van drie dagen en tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar. J. C. V., werkman te Axel, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. D. v. M., tijman; D. C. d. S-, brugwachter, beiden te Ter Neuzen A. L. B., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. M. D., voerman te Zaamslag, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. G. M. S. en G. J., arbeiders te Axel, ter zake van het rapen van kievitseieren, zonder vergunning, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. J. K., arbeider te Hoek, ter zake van over treding der Wapenwet, tot 2 boeten, elk van f3, subs, 3 dagen hecht, voor elke boete, met verbeurd verklaring en vernietiging der in beslag genomen revolver en boksbeugel. F. S-, voerman te Ter Neuzen, ter zake van over treding reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. R. D., werkman te Axel, ter zake van overtreding van het Polderpolitiereglement, tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. E. P. F-, bierhuishouder te Sluiskil, ter zake van niet sluiten op tijd, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. A. K., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 3 dagen hecht. E. P. F., bierhuishouder te Sluiskil, ter zake van een openbare vermakelijkheid geven zonder ver gunning, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. I. B. en J. G arbeider te Axel. ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 week tuchtsschool. H. D., knecht I. A., werkman, beiden te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. L. P., arbeider te Hoek, ter zake van Leerplicht- wetovertreding bij herhaling, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. II. v. T., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. J. V., arbeider te Axel, ter zake van Leerplicht- wetovertreding, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht Overlijden. 2 Mei. Jacomina van Hoorn, oud 23 j., d. van wijlen Jacobus en Gjjsberta Maria Hofman. 6 Mei. Jozias Geelhoedf, oud 3 m., z. van Jan en Elizabeth den Beer. 13 Mei. Janneke Verberkmoes, oud 71 j., echtg. van Cornelia Ver- schelling. AMSTERDAM, 19 Mei 1913. Lijnolie vliegend, f 283/»» f 28'/i, Juni f 28, f 277/», Juni/Aug. f27'/i, Sept./Dec. f263/s, f 26K/2, f 263/8, Jan./April f26'/i, Mei/Aug. f 263/8. Suiker flauw, Mei fll5/,G on Aug. f 11 V, te koop, Oct./Dec. fll'/t genoteerd. Aardappelen per H L. Frlesche Borgers f 1.80 a f 1,50. Friesche Blauwen f 1,90 a f2,25. Geldersche Bravo's f 1,70 a f 1,90. Zeeuwsclie Bonten f 2,80 a f3, Zeeuwsche Blauwen f 2,60 a f 2,80. Zeeuwsche Bravo's f 1,90 a f 2,10. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,60 a fl.70. Geldersche Blauwen f 1.80 a f 1,90. Malta's per kilo 7l/j a 9 ct. ANTWERPEN 19 Mei 1913. Chilisalpeter. Geen noteering TER NEUZEN, 20 Mei. 1913. Boter per V» K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.40. ROTTERDAM, 19 Mei. Ter graanmarkt van heden was tarwe met ruimer aanbod lager verkocht. Essex f 10.50 tot f 12, Wilhelmina puike f 10.25 tot f 10.75, overige soorten f8,— tot f9.60 per 100 kilo, bruineboonen minder aangeboden onveranderd verkocht f8 tot f 10.50, enkele grove blanke partijtjes daarbovgu betaald. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/" 10,25,Rogge 8,10, 'Wintergerst 10,—, Zomergerst 9,50, Haver f 9.—, Erwten 11,—, Witte Boonen ƒ13,— Bruine Boonen 11,50, Duivenboonen/ll, - Paardenboonen 10,Boekweit 0,Lijnzaad f 11,50, Koolzaad Aardappels 2,50. Boter per kilo f 1,10. Eieren per 26 stuks 0,85. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 30 stuks rundvee, 31 varkens, schapen, waar van verkocht 8 stuks rundvee en 30 varkens. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 16 Mei. Josephus Lippens, oud 19 j., jm. en Elisabeth Paulusse, oud 18 j., jd. Ludovicus Cornelis Rege- mortels, oud 23 j., jm. en Levina Elizaqeth de Doelder, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Mei. Jacob van Wijck, oud 29 j., jm. en Adriana Cornelia Vereist, oud 29 j., jd. Geboorten. 11 Mei. Gerard Pieter, z. van Adnaan Getard van Driel en van Maria Suzanna Clarisse. Alaria Johanna, d. van Karei Lodewijk Beeldens en van Johanna Elena Huijssen. 12 Mei. Johannes Gijsbrecht, z. van Godefridus Adrianus Matthijs Louwerens Koevoets en van Johanna Helena Schoon- akker. 15 Mei. Johanna Maria Helena, d. van Johan Willem Frederik Schroder en van Wilhel mina van Rijsel. Francina, d. van Johannes Pieter Trijsburg en van Flora Cornelia Anthonetta Boes. Overlijden. 14 Mei Bernardns Petrus Sas^ oud 59 j., z. van Wilhelmus en van Anna van der Sluis. 15 Mei. Jacobus Francois van Cadsand, oud 4 m., z. van Izaak en van Adriana Maria Dieleman. AXEL. Huwelijks-aangiften. 8 Mei. Elias van der Bent /van Ter Neuzen), oud 28 j., jm. en Anna Susanna van den Broeke, oud 24 j., jd. 9 Mei. Frans Overdulve, oud 34 j., weduwn. en Elisabeth Scheele, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Mei. Dirk de Bruyne, oud 31 j., jm. en Elizabeth de Pooter, oud 25 j., jd. Marinns Haak, oud 23 j., jm. en Jacomina Dieleman, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Mei Jan Johannes, z. van Jacobus Duerink en Leuntje Buijze. Adriaan, z. van Marinus Pieter Zegers en Elizabeth Schieman. 2 Mei. Jozias Jan, z. van Karei de Koeijer en Elisabeth Hamelink. 4 Mei. Hendrik, z. van Hendrik den Hamer en Cornelia Koster. 12 Mei. Pieter Jacobus, z. van Hubrecht Jan Harte en Geertje Vroegop. 15 Mei. Alma Rosalia, d. van Albertus Johannes van den Berg en Rosalia Bogaert. Mei

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3