Mr. P. üieleman. Binnenlandse!! Nieuws. Buitenlandse!] Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. z. het hoekje, waar vroeger de minderheden zich koest moesten houden. Erger, niet waar Ge kent immers het beruchte vrijzinnige woord „De minderheden moeten dan maar onderdrukt morden, mant die zijn de doode vlieg, die de zalf des apothekers stinken doet." Dat is nu de practijk van die vrijheid lievende vrijzinnigen. En daarom, in naam van de vrijheid, in Juni gesteund ons christelijk ministerie, dat de vrijheid wèl aandurft. En gestemd op onzen candidaat De centrale antirev. kiesvereeniging Ne derland en Oranje te Dordrecht heeft, naar de D. Ct. meldt, Vrijdagavond met algemeene stemmen ds. H. C. Hogerzeil te Vlissingen, candidaat gesteld, die de candidatuur heeft aanvaard. De chr. hist, kiesvereeniging te Dordrecht heeft, naar aan de Ned. wordt gemeld, be sloten de candidatuur van ds. Hogerzeil alleen op deze voorwaarde over te nemen, dat van antirev. zijde aan het hoofdbestuur blijk wordt gegeven, dat in een ander te betwisten district een christ-hist. man als candidaat wordt ge steund. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal in den loop der vol gende week bijeenkomen ter behandeling der radenwet en der invaliditeitswet. Inmiddels wordt het voorloopig verslag der ziektewet verwacht. S. D. A. P. en S. D. P. In een vergadering Zondag in „Plancius" te Amsterdam gehouden waar mr. P. J. Troel stra optrad met een rede over „Het interna tionalisme als bedreiging voor de beschaving en volkswelvaart", leidde het debat van dr. H. Gorter of lieverde repliek daarop aan mr. Troelstra tot zulk een tumult dat deze zich niet meer verstaanbaar kon maken, en de vergadering gesloten moest worden. Het scheelde weinig of het was op een vechtpartij uitgeloopen. De heer Bichon v. IJsselmonde, het Kamerlid van Ommen, was volgens de Neder lander in de Kamer moeilijk verstaanbaar. Thans heeft hij zijn rede als advertentie ge plaatst. Dat Kamerlid heeft er wel wat voor over om gehoord of gelezen te worden. Turkije en de Mogendheden. In de laatste dagen zegt de N. R. C. komt duidelijk aan het licht dat de nederlaag, die Turkije van de Balkanstaten geleden heeft nog maar een voorbereiding van een nederlaag is, die, al zal er geen bloed voor hoeven te vloeien, nog veel noodlottiger voor het Ottomansche rijk zal zijn. De oorlog met de Balkanstaten heeft tot de verdeeling van Europeesch Turkije geleid en nu zijn de mogendheden aan liet werk om iets voor te bereiden wat op den duur op de verdeeling van Aziatisch Turkije zal uitloopen. De mogendheden willen Turkije helpen, zoo heet het in den mond van de staatslieden en in de taal van de officieuze pers, om na den oorlog tot oeconomischen bloei te komen. Zij zullen Turkije geld leenen dus. Maar de tijd is voorbij, dat, gelijk in den eersten tijd na de omwenteling, enkel de hand- teekening van den Turkschen minister van financiën voldoende waarborg was om het Ottomansche rijk geld te verstrekken. Andere waarborgen verlangen de mogendheden nu. Sferen van invloed voor den handel. Als Klein-Azië eenmaal in zulke sferen is verdeeld, zal bij het minste voorval of bij het uitbreken van troebelen, elke mogendheid zich haasten om de noodige maatregelen te nemen zijn be langen in zijn sfeer te waarborgen en op een goeden dag zal Klein-Azië in evenveel pro tectoraten zijn verdeeld, in afwachting van een nog volkomener verdeeling. Aldus zou men op grond van de berichten van de laatste dagen zeggen, dat het in Klein-Azië gaan zal. En de Turken schijnen dat zelf in te zien. Het regeeringsorgaan Taswar-i-Efkiar ten minste zegt naar aanleiding van de klachten der Armeniërs, waarover wij hebben gemeld, dat het van weinig vaderlandsliefde getuigt om op het huidig oogenblik in het openbaar met zoodanige klachten aan te komen. De Armeniërs, Koerden, Arabieren en Syriërs, zegt het blad, moesten zich eens spiegelen aan de Albaneezen, wier land thans door Oosten rijk-Hongarije en Italië zal worden uitgezogen. Een steek blijkbaar op Rusland en Engeland, welks gezanten de Armeensche leiders tct jde protest betooging hebben aangespoord. De Duitsche pers was verdeeld in haar opvatting over de kwestie of het verdrag tnsschen Engeland en Turkije voor Duitsch- land al dan niet voordeelig was, al had de officieuse Berlijnsche correspondent van de Kölnische Zeitung in een kort bericht het laatste gemeld. Nu neemt de officieuze Nord- deutsche Allgemeine Zeitung zelf het woord. De onderhandelingen tusschen Engeland en Turkije, zoo begint zij, die reeds twee jaar geleden zijn begonnen, zijn in de laatste weken een resultaat nabij gekomen. De Duitsche belangen, welke daarbij zijn betrokken, bestaan voornamelijk in het aandeel van Duitschland m den Bagdad-spoorweg. De Duitsche groep, die de onderneming leidt, heeft, voorzoover de belangen en rechten van de Bagdad-spoor- wegmaatschappij daarbij in aanmerking komen, in Maart 1911, bij het sluiten van het finan- ciëel verdrag over het doortrekken van den spoorweg tot Bagdad en het verleenen van een concessie voor een zijlijn naar Alexan- drette en de haven van Alexandrette, voor een overeenkomst tusschen Engeland en Turkije den weg gebaand en dat wel met het juiste inzicht, dat een overeenkomst tusschen Enge land en Turkije, over de reeds tientallen van jaren hangende kwesties van de Perzische Golf, en in aansluiting daarmee van een over eenkomst tusschen Duitschland en Engeland over de kwesties nopens den Bagdad-spoorweg, een groote hinderpaal voor dit beschavings werk uit den weg zouden ruimen en het groote oeconomische doel, dat van Duitschen kant alleen van den beginne met deze onder neming is nagestreefd, in hooge mate zouden dienen. De Duitsche groep heeft toen in beginsel goed gevonden, dat de rechten van den Bagdad-spoorweg, uit de concessie voort vloeiende, voor zoover deze betrekking hebben op de lijn Zuidelijk van Bagdad, geheel of gedeeltelijk zouden overgaan op een nieuw op te richten Turksche maatschappij met internationaal kapitaal. De voorwaarden van deze overdracht en de regeling van alle bizon-' derheden werden uitdrukkelijk voorbehouden aan nadere overeenkomsten te treffen tüsschen de Turksche regeering en de Bagdad-spoorweg- maatschappij. Voor zoover de overeenkomst tusschen Engeland en Turkije, die in bovengenoemde verklaring wortelt, de belangen en rechten van den Bagdadspoorweg raakt, kan zij slechts met toestemming van die maatschappij en in verband met de groote oeconomische betee- kenis van die onderneming, slechts door de goedkeuring van de Duitsche regeering haar beslag krijgen. Van den loop der onderhan delingen tusschen Engeland en Turkije wordt zoowel de Duitsche regeering als de Bagdad- spoorwegmaatschappij op de hoogte gehouden. De loop, die de onderhandelingen tot nog toe hebben genomen, geeft grond om aan te nemen, dat het resultaat een ook voor Duitschland bevredigende oplossing zal zijn. Niettemin zal, vóór de Duitsche belang hebbenden en de Duitsche regeering hun toestemming tot de overeenkomst kunnen geven, de gedachtenwisseling moeten worden voortgezet, opdat de Duitsche belangen veilig worden gewaarborgd en mogelijke inwilligingen van Duitschen kant met gelijkwaardige ver goedingen door de andere partij worden be antwoord. Meer kan op dit oogenblik, zonder de onder handelingen te storen, over de zaak niet wor den gezegd en meer is ook niet door de re geeringen, die rechtstreeks bij de onderhan delingen zijn betrokken, gezegd. De mede- deelingen, die tot nog toe over deze zaak in de pers zijn verschenen, zijn deels onvolledig, deels onjuist, dus niet geschikt om als grond slag voor een beoordeeling der overeenkomsten te dienen. VERVIERS, 17 Mei. Door het weigeren van de rem is een tramrgtuig in volle vaart de rue de la Concorde afgeloopen, ontspoord en tegen een huis verpletterd. Er zijn negen gewonden. Aan den bruidsluier van Prinses Victoria Louise, die dezer dagen te Berlijn is afgele verd, hebben van af half Maart ongeveer honderd vrouwen te Herschil in het Reuzen gebergte gewerkt. Twee wagens van den zoogenaamden scenic railway op de Gentsche tentoonstelling vielen Donderdag van een hoogte van 30 meter naar beneden. Een Engelsche conduc teur werd gedood en vijf personen ernstig gewond. Te Triest is brand uitgebroken in het stoomschip Saxonian, waarop zich 400 land verhuizers naar Amerika bevonden. Na acht uur blusschen is men er in geslaagd het vuur te bedwingen. De schade is zeer groot en wordt geschat op 300.000 kronen. De kiesrechtfuries in Engeland. Nadat de kiesrechtfuries de St. Pauls hadden uitgekozen tot offer van haar wraakzucht, deden zij dezer dagen een aanval op de National Gallery. Niets schijnt haar heilig, geen kerken, geen bloemen, geen musea,latuur noch kunst. Een opzichter vond in het museum een bom met ontplofbare stoffen. Gaynor, de burgemeester van New York heeft zijn meening ten beste gegeven over de strijdlustige Engelsche kiesrechtvrouwen. Hij vindt dat men die dames niet moet gevangen zetten, hongerkuren en dwangvoeding laten ondergaan. „Geef ze elk een man" zegt lig „en ze worden dadelijk zoo vreedzaam mo gelijk. Als ze in New York waren zou ik mijn best doen ze aan een echtvriend te hel pen." PRESBURG, 17 Mei. Een geweldige brand is vanmiddag in het centrum dec stad uitge broken. 8000 menschen zijn zonder onderdak. Er zijn veel gewonden een kind is gedood. PRESBORG, 17 Mei. Men is den brand* meester. Een brandweerman is omgekomen. Er zijn verscheiden menschen gewond. Deze brand brak Zaterdag om 2 uur 's na middags door onbekende oorzaak uit in de Petofigasse, een slop in het vroegere Ghetto van Pressburg, dat nog tot op het midden van de vorige eeuw met een ketting was afge sloten. Hier zijn vele merkwaardige oude huizen. De wijk, die terrasvormig is gebouwd en een wirwar van nauwe eri bochtige stegen vormt, wordt voornamelijk door arbeiders be woond. Om half vier waren reeds 90 huizen verbrand. 1500 voor het meerendeel behoef tige families zijn zonder onderdak. Er heerschte tijdens den brand een onbeschrijfelijke paniek. Het geheele garnizoen was opgecommandeerd. PRESBURG, 19 Mei. Bij den grooten brand die Zaterdag uitbrak, werden 300 menschen gewond, van wie 38 zwaar. De oorzaak is nog steeds onbekend, maar vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat kinderen met lucifers speelden. Een onderzoek hiernaar is ingesteld. Hoewel de brand een grooten omvang had, bedraagt de schade niet meer dan 2 millioen. De vernietigde woningen behoorden voorna melijk aan arme menschen. TER NEUZEN 20 Mei 1913. Hedenmorgen had een inwoner onzer stad zijn fiets neergezet bij de Prov. boot. Terwijl hij met iemand stond te praten, wilde juist een persoon met dat rijwiel er vandoor gaan, toen de eigenaar het nog bijtijds zag en natuur lijk zijn eigendom in bescherming nam. Men zij dus op zijn hoede Hedenmorgen vertrok met de Prov. boot van hier een wereldreiziger. Deze Italiaan maakt zooveel mogelijk een reis door de we reld. Hier was hij per sleepboot uit Hans- weert aangekomen. Aangezien hij geen mid delen van bestaan had, was, hem door een ingezetene alhier, reisgeld verschaft om naar Vlissingen te gaan. Met geheel zijn bezitting op zijn rug, dekens voor zijn op te slaan nacht verblijf, kooktoestelletje enz. vertrok hij, voor zien van schoenen die vol met ijzers en spijkers zaten. Van Vlissingen zou hij Rotter dam zien te bereiken. Alhier is opgericht een boerenleenbank. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren Joh. de Feijter te Zaamslag, C. Ie Nobel, Ter Neuzen, M. de Jonge te Hoek en L. C. Wabeke, Ter Neuzen. Een 20-tal personen traden direct toe. De heer Joh. de Feijter zette doel en strekking eener boerenleenbank uiteen. Vrijdagnamiddag kwam den inspecteur van politie alhier ter oore dat achter de sluis- ineesterswoning der middensluis een vreemde ling blijkbaar had zitten teekenen, met het uitzicht op de kustbatterij alhier. Dit kwam den inspecteur verdacht voor, die op onderzoek uittoog en den vreemdeling, wiens uiterlijk hem was beschreven, in de Dijkstraat aantrof. Hij was op gang om den weg naar het station te nemen. Bij onderzoek bleek de verdachte een zakboekje bij zich te hebben, waarin een zeer juiste schets was gemaakt van de kustbatterij en alle onderdeelen, (van sommige stukken geschut was zelfs het kaliber vermeld) en ook eene schets van de havens en het voor de batterij gelegen strand. De aangehoudene verklaarde voor eigen lief hebberij die schets te hebben gemaakt en voor nemens te zijn die later, als hij thuis kwam, geheel en nauwkeurig te willen uitwerken. Volgens opgaaf woont hij te St. Nicolaas, is electricien en rijwielmaker van beroep, oud 43 jaar. Hij heet Louis van Hecke en is ge boren te Lokeren. Tot Zondagavond werd hij in arrest gehouden en is, nadat van een en ander proces-verbaal was opgemaakt, over de grens geleid. (T. CrtJ In de Vrijdag alhier gehouden vergade ring van de liberale kiesvereeniging werd op voorstel van het bestuur besloten bij de a.s. verkiezing voor vier leden van de Provinciale Staten in het district Hulst van wege de vrijzinnige partij slechts 2 candidaten te stellen. De door het bestuur voorgedragen candi daten, de heeren Ph. J. van Dixhoorn, voor zitter van de afd. Axel der Zeeuwsche land- bouwmaatschappij, en de heer F. Kaan, rijwiel fabrikant en wethouder te Hoek, werden met algemeene stemmen tot candidaten verkozen. Genoemde heeren hadden zich bereid ver klaard de candidatuur te aanvaarden. Verder kwam in bespreking de houding aan te nemen bij de a.s. verkiezing voor den ge meenteraad. Met overgroote meerderheid werd besloten voor de vier zetels die wegens perio dieke aftreding vacant komen slechts 3 can didaten te stellen, met de bodoeling den zetel van den heer R. Scheele onbestreden te laten. Sluiskil. Eenige dagen geleden had een Belgisch bijker eenige kisten bijen in den nieuwen polder alhier gebracht. In plaats ze op het koolzaadveld te zetten, had hij deze geplaatst op een aangrenzend stuk land. Voor lui, die op aanpalende landen moesten werken of voor hen, die het koolzaadveld langs den openbaren weg voorbijgingen, waren die bijen zeer lastig, zelfs zoo erg, dat mensch en dier er de pijnlijke gevolgen van ondervonden. Het paard van den landbouwer A. de V. werd door die diertjes aangevallen en zoo gestoken, dat de veearts er bij te pas is moeten komen. De knecht moest zijn paard in den steek laten. Een ander, zekere V. was in de buurt van de bijen aan 't zout strooien. Hij ook werd door de bijen aangevallen en moest met een zak over 't hoofd zijn heil in de vlucht zoeken. Kortom die bijen veroorzaakten zooveel last, dat de bijker thans aangezegd is zijne bijen zoo spoedig mogelijk op te ruimen. (T. Crt.) Hoek. In de gemeenteraadsvergadering van 16 Mei j.l. waren alle leden aanwezig. Ingekomen was een adres van M. J. Riemens waarin deze te kennen (geeft dat hij gaarne den gang gelegen tusschen zijn huis en het magazijn van de Gebr. Kaan, ter grootte van 15 c.A. zou willen koopen. Later heeft Riemens volgens mededeeling van den Voorzitter zijn verzoek aldus gewijzigd, dat hij dien gang wil koopen samen met Gebr. Kaan. Burg. en Weth. hebben ingevolge het verzoek gepubli ceerd dat het voornemen bestaat den gang aan den pnblieken dienst te onttrekken. De heer Kaan geeft te kennen dat hij er nog nader met den heer Riemens over ge sproken heeft, maar in verband met de bij sommigen bestaande bezwaren willen zij van het aankoopen maar afzien, en afwachten welke plaatselijke wijziging door het leggen van de tram zal ontstaan. De heer Riemens neemt er dus genoegen mede dat op zijn ver zoek niet verder wordt ingegaan. Met algemeene stemmen wordt alsnu het verzoek van de hand gewezen. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best. voor over te gaan tot het sluiten eener geld- leening groot f 4600, rentende ten hoogste 4 pCt., tot dekking der kosten van het verhar den van den weg over den Binnendijk en het verbouwen dér openbare school. De aflossing zal aanvangen in 1923 en dan in hoogstens 10 jaar geschieden. In dat jaar zal van de tegenwoordig in omloop zijnde leeningen zoo veel zijn afgelost, dat zonder te groote be zwaring van de begrooting jaarlijks f 460 kan worden afgelost. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. Bij de rondvraag komt de heer Kaan nog eens terug op een vroeger besproken kwestie, om nl. eene wijziging te maken in de heffing van havengeld, ten behoeve van de schippers die in de gemeente thuis hooren en de haven alleen als ligplaats gebruiken, dat zij alsdan niet het volle havengeld behoeven te betalen. Geheel gratis zou hij de gelegenheid niet willen openstellen, maar dat er een kleinigheid voor betaald wordt. Volgens informaties elders is hem gebleken dat er op verschillende plaatsen een lager tarief daarvoor wordt berekend. Na eenige discussie waarbg blijkt dat een der door den leden bedoelde belanghebbenden, die een ligplaats voor zijn schip noodig heeft wegegs te vervullen militieplichten, tegen het tegenwoordig tarief (6 cent per ton) f7,20 havengeld moet betalen als hg binnen komt, stelt de heer Kaan voor ledige schepen voor taan te berekenen 2 cent per ton. Het voorstel van den heer Kaan wordt aan genomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Van Drongelen, die voor ledige schepen geen havengeld zou willen berekenen. De heer Dekker vraagt hoe het slaat met het brandbluschmaterieel. De Voorzitter verklaart dat dit naar het beste weten van Burg. en Weth. in orde is. De gemeente bezit 2 oude spuiten, maar daar mede kan een meter of 10 hoog het water worden opgevoerd. Dit is wel voldoende te achten, daar de schuren op de hofsteden (niet booger zijn. Bovendien, wat eenmaal aan het branden is, is toch niet meer te blusschen en de hulp der spuit is dan ook meer noodig om het geen nog niet brand te beveiligen. De heer Dekker stelde de vraag, omdat men tegenwoordig nog al eens van brand hoort. Hij vraagt of er geen mogelijkheid zou zijn om ook een spuit te plaatsen op de Knol of op het Boerengat. Als er in die omgeving brand komt, is alles verbrand eer er uit het dorp hulp aanwezig is. De Voorzitter meent dat het moeilijk zou gaan om in andere buurten spuiten te plaatsen. Dit zou wel gaan als de geheele gemeente als kom kon worden aangerekend, maar dat zal weer wel andere bezwaren met zich brengen. Daarna werd de vergadering gesloten. Zaamslag. Bij de alhier op j.l. Vrijdag door Burg. en Weth. gehouden aanbesteding van het bouwen eener spreekcel en een slaap kamer aan de woning van den telefoonhouder waren de laagste inschrijvers Voor het metselwerk W. Galle voor f118. Voor het timmerwerk A. D. Kaijser voor f236. Gegund aan de laagste inschrijvers. Twee bijzonderheden uit het dierenleven meldt men uit Ierseke aan de M. C. Deze week stierf hier een moederkonijn, 8 jongen onverzorgd achterlatend. Doch zie, een kat, die zelf nog één jong te voeden had, ont fermde zich over de konijntjes en zoogt ze tot heden, alsof het haar eigen kleinen waren. Een duif legde, wat bijna nooit gebeurt, achter elkaar drie eieren en broedde die uit. Men weet, dat het gewone getal twee is. Wij kunnen er nog een derde bijvoegen Zaterdag toonde men ons te Zaamslagsche Veer een eende-kuiken met vier geheel nor maal gevormde pootjes. Het diertje was echter gestorven dadelijk na het uitkomen. Oostburg. Mr. P. J. van Bortel, advocaat en procureur alhier, werd door de Antirev. kiesvereeniging candidaat gesteld voor de Prov. Staten. Schoondijke. Dezer dagen had alhier de verkooping plaats van den landbouwersinspan van de wed. Modde Trammen. 18 paarden brachten f 11710,— op. Eén hunner werd verkocht zonder de opgelden voor ƒ1120,

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2