Bnitenlandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. B ii r g e r 1 ij k e Stand. lijke zijde nooit een andere waarschuwing gekomen dan die van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Pichon, die echter bleek verkeerd te zijn ingelicht, en die later zijn eigen verklaring zoo al niet verloochende, dan toch vrijwel verzwakte. Misbruik van Opium. Van het misbruik van opium, dat er in de marine, in het bijzonder in sommige oorlogs havens (Toulon) gemaakt wordt, hebben wij, zegt de N. R. C., kort geleden gesproken. Het Parijsche dagblad Le Matin is een beweging begonnen ten einde het kwaad, dat zoowel onder de marine-officieren als onder de minde ren der vloot vele slachtoffers schijnt te maken, uit te roeien. Het blad ontvangt nu natuurlijk tal van brieven, waarin „onthullingen" gedaan worden over den omvang, dien het kwaad reeds bereikt heeft, anonieme brieven, die het blad op zijde legt en ondergeteekende brieven, van welke het de schrijvers niet bekend maakt, maar waaruit het mededeelingen doet aan zijn lezers. Zoo is reeds uit die brieven gebleken, dat er niet slechts opium geschoven wordt aan land, maar dat er ook aan boord gerookt wordt. Men vraagt zich onwillekeurig af waar al de opium, die er in de geheime inrichtingen in de oorlogshavens of aan boord der marine schepen gerookt wordt, van daan komt. Een oud-gediende van het koloniale leger schrijft aan de Matin, dat de douane zoo slap optreedt, dat bet voor wie uit Indo-China komt al heel gemakkelijk valt opium in Frankrijk binnen te brengen. De man kwam met zeventien koffers en kisten te Marseille aan, waarin geen oog geslagen is. Uit Bordeaux schrijft iemand aan de Matin Als de douane de luchtbanden der fietsen maar eens wilde onderzoeken, dan zou dik wijls blijken, dat er heel wat anders dan lucht in zit. Een ander vertelt, dat onderofficieren, te Marseille aankomend, letterlijk overal opium verstopt houdenin jampotjes, in hun ransel, in uit het Oosten meegebrachte holle wandel stokken, in koffers met dubbelen bodem, enz., tot wel vijftien kilo toe, die onvermoed langs de douane heengaan. Uit Lorient wordt aan de Matin bericht, dat daar alle maanden uit Londen aan het adres der opiumschuivers kleine apothekers potjes bezorgd worden, waarvan het etiket vermeldtpommade tegen het uitvallen van het haar. Die „pommade" is niet anders dan opium. Van Parijs uit wordt aan de redactie van de Matin de vraag gesteld, waarom zij daar geen onderzoek instelt in de kitten in zekere wijken, waar zee-officieren komen, wanneer ze Parijs bezoeken. Berlijn, zoo wordt aan de Matin medegedeeld, levert Parijs opium, evenals het morfine en cocaïne levert, maai de grootste hoeveelheid van het Chineesche genotmiddel komt uit Hamburg. Verleden jaar is er o. m. meer dan vijftig kilo ingevoerd, listig in kinderspeelgoed verborgen. Een schout-bij nacht schrijft aan de Matin, dat de bestaande voorschriften stellig krachtig genoeg zouden zijn om het kwaad te bestrijden, zoo men ze maar toepaste. De schuld treft sommige hoofden, die niet energiek genoeg zijn opgetreden. Een of ander overste, die zonder aarzelen zijn leven zou wagen, beeft voor een burgerlijk ambtenaar van het ministe rie van marine, die hem schrijven durft, „dat het aantal bestraffingen aan boord van zijn schip te groot is." Deze schout-bij-nacht schrijft verder o. m., dat het opium-kwaad niet slechts de officieren heeft aangetaster zijn kitten voor onderofficieren en matrozen. Uit Brest schrijft een magistraat aan de Matin, dat de voorschriften, die iedereen te Toulon zoo zeer schijnt te wenschen en niet te kennen, inderdaad bestaan, en wel in het besluit van 1 October 1908, dat alvast bevoegdheid verleent om hen te straffen, die gelegenheid geven om opium te rooken. Het besluit verbiedt het verstrekken, zelfs gratis, van opium en verbiedt het houden van gelegen heden, ook particuliere, waar opium gerookt kan worden. TER NEUZEN 9 Mei 1913. Aan de Heerengracht alhier ligt een eigenaardige schuit. Deze schuit is flink lang, doch niet hoog. Gratis mag men er op gaan. Binnen gekomen zijnde krijgt men eenigzins het idéé van een R. Katholieke Kerk. Men ziet er beelden op geplaatst. Kaarsen branden, afbeeldingen van Jezus aan het kruis enz. Er zijn ook stoeltjes om aan te bidden. Voor namelijk is de bedoeling van dit aldus inge richt schip, waarop een Fransche priester is, om aan de R. K. schippers die ver van een kerk af zijn, gelegenheid te bieden hunne gods dienstplichten waar te nemen. Velen gingen er een kijkje innemen. Benoemd aan de Chr. School te Sluiskil tot onderwijzeres (volontaire) mej. J. van Wjjpk van Sluiskil. Tot onderwijzeres (volontaire) aan de Chr. school te Hoek (Knol) is benoemd mej. J. J. Bol van Ter Neuzen. De spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen moet op nieuwe grondslagen worden opgericht met een nieuw kapitaal van 1 mil- lioen frank, terwijl alle belanghebbenden, ook de bezitters van valsche obligaties, een nieuwen schuldbrief moeten ontvangen, die een zekere waarde zou vertegenwoordigen zonder rente op te brengen. Nu heeft de heer Rosseels, oud-voorzitter van de beurs commissie te Antwerpen, volgens een bericht in het „Hbld. van Antw." uitge rekend dat in 1955 een kapitaal van omstreeks 17 millioen 500,000 frank af te lossen zou zijn. Volgens zijn raming is dit, gezien de inkomsten die vermeerderd zijn, nadat nieuwe maatre gelen genomen zijn, zeer goed mogelijk. Te Biervliet viel in den nacht van Dins dag op Woensdag j.l. ruim 10 millimeter regen op het niet meer dorstige aardrijk. 's Namiddags daaropvolgende tusschen 4 en 5 uur ontlastte zich boven de kom een hagel bui, die alle dorpstraten met een wit kleed bedekte, zoodat men den hagel met handen vol kon oprapen. Intusschen prijkte wel een uur lang een regenboog aan den oostelijken hemel. Toch is reeds 8 dagen geleden de liefelijke maand Mei gearriveerd. (M. C.) Vrederust. Door het bestuur der vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland werd Dinsdag te Middelburg aan besteed het bouwen van een pastorie, twee dubbele woningen voor gezinsverpleging, een dubbele woning voor bazen enz. enz. op hot terrein van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De hoogste inschrijving was van D. Bijl te Vlissingen voor f49,887 en de laagste van KI. Bot te Putten voor f36,893. Naar de Zeeuw meldt zal de verkiezing voor de Prov. Staten van Zeeland niet op 20 doch op 13 Juni plaats hebben. Eventueele herstemming blijft bepaald op 27 Juni. Gereformeerde Kerken. Beroepente FijnaartC. J. de Ivruijter te Oostkapelle. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Gameren: B. van der Wal te Hoevelaken te Rijssen (vac. Remme)J. de Bruin te Veenendaalte Tholen C. Benes te Delft. Aangenomen naar Andijk (N. H.) door J. Deetman te Hoogmade. Gemeenteraad van Ter Neuzen. De auto van het Kamerlid Duys te water. De „Dortdsche Courant" meldt: Zaterdag waren de heeren H. A. Koomans uit Breda en J. E. W. Duys, lid van den Tweede Kamer der Staten Generaal voor Zaandam, op een autotochtje te Willemsdorp gearriveerd en bij hotel De Korver afgestapt. Terwijl deze heeren een en ander zaten te gebruiken is de auto er stil van door gegaan en pardoes het water naast den aanlegsteiger der veerboot ingereden tot verbazing der aan- schouwers. Gelukkig kwam er juist een drijvende bok aan, die door de heeren geëngageerd werd om hun machine weer op het droge te brengen. Spoedig stond de auto weer op vasten grond. Als oorzaak van het te spoedig vooruitgaan werd ons opgeheven dat de heeren de remmen niet vast genoeg hadden gezet. De kiesrechtvrouwen. Woensdagochtend om 8.10 is in de St. Paul te Londen een bom gevonden onder den bisschoppelijken zetel. Ze werd aanstondsin water gedompeld en vervolgens naar een politiebureau gebracht. Een andere bom is gevonden bjj het bureau van de Daily News. Het criket-paviljoen in Bishop's Park te Fulham (Londen) is afgebrand. Men geeft de schuld aan de kiesrechtvrou wen. Zitting van Donderdag 8 Mei 1913. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heeren Wieland en De Bruijne. Na opening der vergadering worden de notulen onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken: a. Schrijven van E. H. T. van Borssum Waalkes, berichtende, dat hij ontslag neemt als lid van de Commissie van Bijstand. De heer De Jager vraagt of daarby geen redenen zijn opgegeven, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, doch wil spr. in de gelegenheid stellen aan den heer Waalkes naar de oorzaak van zijn bedanken te vragen. De Voorzitter merkt nog op, dat de heer Waalkes geen recht heeft om zijn ontslag te nemen, maar kan wel het verzoek richten tot den Raad om ont heffing van zijn benoeming te vragen. b. Kennisgevingen van de in de vorige zitting benoemde leden voor de stembureaux der verschil lende stemdistricten, dat zij hunne benoeming aan nemen, behalve de heeren J. J. Kielman en J. P. Smies te Sluiskil. c. Schrijven van M. Goossen, telegrambestelster te Sluiskil, waarin zij haren dank betuigt voor de aan haar verleende gratificatie van f 66,40. d Missive van Ged. Staten, waarin zij verzoeken, ter kennis te brengen, dat zij de beslissing omtrent het raadsbesluit van 10 April, betreffende vermin dering van den omvang van hot onderwijs aan school B te hebben verdaagd. e. Kennisgeving van Ds. J. F. van Hulsteijn, dat hij de benoeming tot lid van de Commissies tot toezicht op het lager en middelbaar onderwijs niet aanneemt. Deze punten worden allen voor kennisgeving aangenomen. f Schrijven van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, van den volgenden inhoud Het is der Commissie ter oore gekomen, dat op school B vele leerlingen zijn gezakt voor de 7e klasse, de eerste waar m. u. 1. o. wordt gegeven. De Commissie is van oordeel dat, wanneer deze leerlingeq in de eerstvolgende maanden eenigspeciaal onderwijs konden genieten in de vakken, waarin zij zwak zijn, hetgeen kan gebeuren in de uren, die nu geheel overbodig aan het Fransch worden opge offerd, veleu van hen met 1 Sept. kunnen worden toegelaten op de nieuwe school voor m. u. 1. o. De Oommissie verzoekt daarom hier spoedig en krachtig in te grijpen, opdat niet bijna anderhalf jaar voor de betrokken leerlingen verloren ga. De Voorzitter merkt op dat le. gevraagd kan worden, of er in strijd gehandeld is met het school plan, waarnaar een onderzoek kan ingesteld worden, en 2e. wanneer straks de leerlingen naar de nieuwe school overgaan, moeten deze geen examen afleggen, doch wordt afgegaan op de rapporten der betrokken onderwijzers, wat dus B. en W. geen bezwaar vinden tot toelating. De heer Drost vraagt of B. en W. zich in contact gesteld hebben met het hoofd, teneinde te weten te komen, hoe dat zit, waarop de Voorzitter ont kennend antwoord, doch B. en W. hebben geen bezwaar naar een en ander te informeeren. De heer Drost zegt dat de Commissie alleen be doelde, die kinderen klaar te maken voor de nieuwe schooldie uren die b.v. aan Fransch besteed worden, kunnen o. i. beter gebruikt worden. g. Adres van R. M. Vermast, bierhuishouder, waarin hij meedeelt dat hij de gelagkamer van zijn woon- en bierhuis, aan de Dijkstraat, wenscht te vergrooten, waardoor het open erf achter de gelag kamer kleiner wordt dan 1/3 gedeelte van het gebouw en verzoekt daartoe vergunning. De Voorzitter deelt mede, dat er voldoende ruimte kan gevonden worden bij de aangrenzende erve, zoodat afwijking van art. 69 der bouwverordening kan verleend worden. Het adres wordt ter verdere afdoening naar B. en W. gezonden. h. Schrijven van het bestuur der tentoonstelling 1913 alhier, berichtende dat van 11 tot en met 16 Aug. een tentoonstelling van huisvlijt, antiquiteiten enz. zal gehouden worden, en verzoekende mede werking te verleenen, door het beschikbaar stellen van een medaille. Dit schrijven wordt teruggezonden naar B. en W. i. Adres van A. C. de Pauw en nog vier anderen, allen bewoners van den Stationsweg, berichtende, dat zij reeds sedert eenige maanden tot hun leedwezen kennis nemen van den toestand, waarin de omgeving van den Stationsweg verkeert, door het daar nederge- worpen straatvuilzij achten het nadeelig voor de volksgezondheid, dat het vuil wordt geworpen zoo dicht bij de bewoonde stadsgedeelten en ver zoeken ten spoedigste een einde aan dezen toestand te willen maken. Dit adres wordt gerenvoyeerd naar B. en W. en zal ook gezonden worden naar de Gezondheids commissie. J. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit, betreffende verminde ring van den omvang van het onderwijs aan school B. Voor kennisgeving aangenomen. k. Rapport van de Commissie, welke benoemd is tot onderzoek der concept-verordening oer pen sioenregeling der gemeente-ambtenaren. Wordt ter visie der leden gelegd. 1. Schrijven van den ontvanger der registratie en domeinen, betreffende ruilen van een gedeelte domeingrond, nl. het terrein aan de gemeente in erfpacht gegeven voor stortplaats van vuil enz. B. en W. stellen voor le. afstand te doen van het verleende reeht van erfpacht op dat perceel, 2e. B. en W. te machtigen van den Staat in ge bruik te nemen voor stortplaats van vuil, alsmede voor slachtplaats van varkens, het gedeelte der droge gracht, ter grootte van 6.30 aren over eene lengte van 40 M. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 2. Benoeming van twee plaatsvervangende leden voor het stembureau van het 2e stemdistrict. Hiervoor worden benoemd de heeren Fermont en De Koeijer. 3. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Aanbevolen worden de heeren J. J. van Leeuwen en A. Spruitenburg. Gekozen wordt dhr. Van Leeuwen met 8 stemmen. Idem voor het middelbaar onderwijsdezelfde heeren worden aanbevolen. Gekozen dhr. Van Leeuwen. 6. Verkoop van faecaliën. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. thans in de gelegenheid zijn te geraken tot verkoop van de faecaliën op voordeeliger voorwaarden dan nu geschiedt. De tegenwoordige kooper betaalt 150 franc per hoeveelheid van ongeveer 63 M3de nieuwe kooper wenscht voor dezelfde hoeveelheid f 100,86 te betalen. Per jaar wordt ongeveer 1000 M3 beer verzameld. Het voorstel tot verkoop wordt z. h. s.aangenomen. 6. Toekennen gratificatie aan het personeel van school D te Sluiskil. Van het onderwijzend personeel was ingekomen een schrijven, berichtende dat door het vertrek van den heer Scheffelaar Klots en mej. Tauber op 16 Jan. 1913 een vacature ontstaan is, die eerst met 17 Maart vervuld werd, waardoor hun taak ge durende 2 maanden zoowel in als buiten de school buitengewone inspanning met zich bracht. Redenen waarom zij het billijk achten, dat hun eenige geldelijke vergoeding worde toegestaan. De Commissie van Toezicht adviseerde tot af wijzende beschikking. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen om een gratificatie van f 25 te geven, te verdeelen onder hen naar eigen goedvinden. De heer Drost verklaart zich in principe tegen gratificatie, doch zijn er hier speciale toestanden, die een gratificatie rechtvaardigen, dan zou spr. die gaarne hooren. De Voorzitter licht een en ander nader toe, waarna het voorstel z. h. s. wordt aangenomen. 7. Voorstel tot afwijzende beschikking op een adres van de afdeeling Ter Neuzen en Omstreken van den Bond van Ned. onderwijzers, nopens de stichting van overdekte speelplaatsen. In het adres wordt er op gewezen, dat zich aan geene der openbare scholen eene overdekte speel plaats bevindtdat dit gemis zich vooral doet ge voelen op schoof C, omdat daar een aantal kinderen van buiten, den middag overblijven. Redenen waarom zij verzoeken in dit gemis, vooral school C, te willen voorzien- Het voorstel tot afwijzende beschikking wordt z. h. s. aangenomen. 8- Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van F. C. den Hartigh om restitutie van gemaakte kosten. Van F. C. den Hartigh was een schrijven inge komen, berichtende dat hij naar aanleiding van de beschikking van Ged. Staten, waarbij zijn aanslag in den H. O. voor 1912 werd teruggebracht, zich tot den Raad wendt met het verzoek, hem de voor het uitlokken van deze beschikking gemaakte on kosten, alsmede de daaraan besteden tijd te willen vergoeden. Adressant noteert de volgende onkosten reisgeld f 1,70, verblijfkosten f2,26, tijdverlies f6,—, zegel f 0,25. Het voorstel van B. en W. is, om afwijzend te beschikken. De heer Waalkes vraagt of er al meer dergelijke adressen zijn ingekomen en adviseert verder om het te zenden naar het departement van Water staat. De heer Dees ziet het nut daarvan niet in, en zou overigens niet te veel notitie daaraan willen schenken en het schrijven voor kennisgeving willen aannemen. De heeren Donze en Eijke verklaren zich ook voor afwijzende beschikking. De Voorzitter zegt, in verband met wat de heer Dees opmerkte, dat het hier toch geen gewoon geval is, het schijnt wel dat adressant zijn recht wil zoeken tot in de hoogste instantie. Het voorstel van den heer Waalkes om het adres te zenden naar Waterstaat om bericht en advies wordt aangenomen met 9—3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Eijke, Visser en Dees. 9. Vaststelling eener rooilijn. Van C. le Nobel was ingekomen een adres, waarin hij bericht dat hij het voornemen heeft om het hem in eigendom behoorend gebouw, staande aan den Schoolweg, te verbouwen en verzoekt den voorge vel van het nieuw te bonwen huis te brengen in het verlengde van den voorgevel van het ten oosten staand perceel. Het voorstel van B. en W. om de rooilijn aldus vast te stellen wordt z. h. s. aangenomen. 10. Voorstel tot verkoop van oud roest enz. De Voorzitter deelt mede, dat door hen een lijstje is gemaakt van enkele oude dingen, die verkocht dienen te worden, waaronder ook 60,000 kg. puin. Naar aanleiding van een opmerking van den heer De Jager die de puin voor bestorting wilde ge bruiken en dan de aan de haven liggende basalt verkoopen, wordt die post geschrapt. Overigens wordt het voorstel tot verkoop aangenomen. 11. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor middelbaar onderwijs. Ged. Staten hebben bezwaar tegen de bepaling dat alle leerlingen die elders wonen het maximum schoolgeld moeten betalen. B. en W. stellen voor aan het bezwaar tegemoet te komen en voor de woorden„is het hoogste schoolgeld verschuldigd als |in het le lid van dit artikel is aangegeven, te lezen „wordt het tarief van het schoolgeld met 50 verhoogd." De heer Waalkes zou heel die bepaling willen laten vervallen, zoodat voor binnen en buiten het zelfde tarief wordt betaald. De hees Dees wil het besluit der vorige verga dering handhaven. Na eenige discussie trekt de heer Waalkes zijn amendement in en wordt het amendement van den heer Dees [bepaling handhaven] aangenomen met 101 stegj, die van den heer Visser. 12. Vdorstel tot idem van het meer uitgebreid lager onderwijs. Zonder hoofdei, st aaangenomen. Omvraag. De heer De Jager vraagt, hoe het staat met den toegangsweg naar de begraafplaats te Sluiskil. De Voorzitter antwoordt dat er een voetpad ge legd zal worden van 2 Meter breed. De heer Drost merkt op, dat indertijd van ge meentewege aangelegd is een schelpenpad naar de Loodsenwacht, doch dat dit thans onbegaanbaar is. De viervoeters, de koeien, maken daarvan zoo'n druk gebruik, dat het voor de tweevoeters niet meer begaanbaar is. Hieraan zou spr. nog willen vastkoppelen onze wallen deze worden thans door Domeinen verpacht om er koeien op te laten wei den zou hierin geen verandering te brengen zijn door ze zelf te pachten, teneinde deze wallen ten dienste te stellen voor wandelaars en tot speel plaatsen. Thans, daar wandelende, treft men niets aan dan prikkeldraad en koeienhopen. Misschien valt het pachten mee. De Voorzitter wil een en ander in hun college in bespreking brengen. In verband hiermede deelt de Voorzitter nog mede dat in hun college met het oog op de wandelaars, besproken is het plan om enkele banken te plaatsen en wel aan het daareven genoemde schelpenpad en aan het kanaal. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat oo 22 Mei de benoeming plaats zal hebben van den directeur voor de H. B. S. en het hoofd van het m. u. 1. o. De heer Drost vraagt of er nog geen antwoord gekomen is omtrent het in erfpacht krijgen van gronden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hierin uog eenige vertraging gekomen is. In verband hiermede stelt de heer Dees aan den heer Drost enkele vragen wat hij zich voorstelt van het in erfpacht krijgen dier gronden. De Voorzitter deelt nog mede, dat het bedrag voor het bouwen der muziektent de raming te boven gegaan is en dat deze herbesteed zal worden met een wijziging in het bestek, nl. de vloer die gemaakt zou worden van beton, thans te vervaar digen van platte kantsieenen, wat nogal in prijs zal minderen. Wat de plaats betreft, zegt de Voorzitter, waar de tent komen zal, was nog ingekomen een verzoek, om deze wat verder te plaatsen, doch aangezien de lichtpaal dan naast de tent komen zou, stellen B. en W. voor de oude plaats te handhaven. Aldus z. h. s. besloten. Ten slotte doet de Voorzitter de mededeeling le. dat de ambtenaar ter secretarie D. Tolhoek, andermaal door ziekte getroffen wordt en wel van ernstigen aard, waardoor 3 maanden ziekenverlof gevraagd is. B, en W. hebben ter voorziening in die vacature de tijdelijke bode defiinitief aangesteld en de bode in de plaats gesteld van den heer Tol hoek 2e. dat door den onderwijzer Goossen wegens ziekte ook 3 maanden verlof aangevraagd, waardoor B. en W. genoodzaakt waren een tijdelijke onder wijzer op te roepen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat over in eene met gesloten deuren ter be handeling van het suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag. ZAAMSLAG. Huwelijk-aangiften. 3 April. Jo hannes Cornelis Westerweel, oud 27 jm. en Eliza beth Maria Knijff, oud 24 j., jd. 10 April. Joris de Vos, oud 22 j., jm. en Maria Jacoba Sara de Vos, oud 22 j., jd. 17 April. Jan de Ridder, oud 26 j., jm. en Debora Pieternella Kolijn, oud 21 j., jd. 23 April. Marinus do Feijter, oud 23 j., jm.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2