Tentoonstelling Bericht. Een VOOHHDIS, j Iloogwatergetij te Terneiizen. Burgerlijke Stand. Advertentie n. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Opruimen kademuur. Openbare Verkooping. het kindje gisteren na een lievig lijden over leden. De Haagsche politie heeft aangehouden een man van middelbaren leeftijd, opgevende van beroep te zijn hotelbediende, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oneerbare handelingen met zeer jonge meisjes. Het fonds, bijeengebracht voor de slacht offers van de gróote overstroomingen in de Y. St. is thans gesloten. Het heeft ca. 1.850.000 gulden opgebracht. Dit bedrag is voor de V. St. niet hoog te achten maar aohteraf was ook gebleken, dat de verliezen aan menschenlevens en de materiëele schade veel minder aanzieniijk zijn geweest, dan aan vankelijk in de bladen was opgegeven. De inschrijvingen door enkele dagbladen op touw gezet, 'hadden betrekkelijk weinig succes, al kwamen ook enkele hooge giften in, zooals b.v. 12,600 gulden van Lord Strathcona en 2400 gulden van den dagbladeigenaar Hearst. Het bestnur van de A. N. W. B. heeft nu een middel bedacht ten gerieve van de dooven, die er tegen opzien van het wielrijden te genieten, omdat zij de waarschuwingen van een hem of haar achterop rijdenden wielrijder, motor-wielrijder of automobilist niet liooren. Voor hen, die volgens een geneeskundige verklaring doof of hardhoorend zijn, stelt het bestuur verkrijgbaar een keuteekon, bestaande uit twee blauw-witte schilden met Bondswapen, welke links en rechts van het achterwiel aan het frame bevestigd worden, zoodat de hen achterop rijdenden kunnen zien, dat een doove voor hen uit rijdt, en dus kunnen weten hoe zij zich te gedragen hebben. (Midd. Crt.) Ontzettende Moord. Omtrent de misdaad Vrijdagavond in de van Merle nstraat in Den Haag gepleegd wordt nog het volgende vernomen door „Het Vad.": Bij den dader moet reeds in de laatste dagen het voornemen hebben bestaan zijn verloofde van het leven te berooven. Het is niet on waarschijnlijk dat hij zijn plan reeds Donder dag, toen hij met het meisje een fietstochtje naar den Deyl ondernam, heeft willen vol voeren, maar er toen, met het oog op liet drukke verkeer, op den Leidschen weg, heeft van afgezien. Vaststaat dat hij voor eenigen tijd een revolver heeft gekocht in het Waren huis in de Spuistraat; dat hij die. revolver Zaterdag j.l. bij zich heeft gestoken, met het voornemen om het meisje te dooden, wanneer de gelegenheid zich voor hem voordeed. Van L. is Vrijdagavond om 7 uur uit zijn woning te Leiden gegan en per Hollandsche spoor naar den Haag vertrokken. Op het Stationsplein nam hij lijn 12, stapte op het Regentesseplein uit en is toen regelrecht naai de woning zijner verloofde gegaan. Gelijk bekend, is hij daar door zijn meisje opengedaan, nadat zij aan haar huisgenooten zich verrast had getoond over de komst van v. L., dien zij niet verwachtte. Het meisje moet in het portaal den jongen zeggende „Geb. (verkorting voor Gerhardus) kom je boven" hebben uitgenoodigd haar te volgen. Van r<. heeft dit toen kortaf geweigerd en moet op hetzelfde oogenblik der weigering het revolverschot hebben gelost waardoor zijn slachtoffer doodelijk werd getroffen. De dader is na het plegen van zijn misdaad per spoor naar Leiden teruggekeerd, waar hij te lialf- tien zijn vader in de ouderlijke woning aan trof. Eerst na een uur kwam een telegram uit den Haag, waarin „een ernstige ziekte" van het meisje werd gemeld met verzoek om on middellijke overkomst. Vader en zoon hebben toen aanstonds aan dit verzoek voldaan en zich per trein herwaarts begeven. De jonge man heeft tijdens de reis blijkbaar tegenover zijn vader over zijn daad het stilzwijgen be waard. Bij zijn thuiskomst heeft hij zich ver kleed. Althans, toen hij tegen middernacht in de van Merlenstraat kwam, droeg hij [een winter jas en fantaisiehoed niet de regenjas en pet, die hij aan had, toen hij het misdrijf pleegde. Van L. deed bij zijn komst zeer zonderling 'en staarde voortdurend voor zich uit. Het bleek dat hij een revolver in den achterzak van zijn pantalon droegwelke revolver hij op verzoek afgaf. De revolver was nog van alle patronen voorzien, zoodat hij na op straat de leege huls te hebben weggeworpen, in Leiden thuisko mende, vermoedelijk een nieuwen kogel in het wapen heeft gedaan. De dader was l1/3 jaar met het meisje ver loofd en dit is zeker duidelijk gebleken nooit is er tusschen beiden iets onaangenaams voorgevallen, zeer waarschijnlijk ook niet in de laatste dagen. Hij heeft met groote be slistheid geweigerd vooralsnog het motief voor zijn daad op te geven. In overleg met de Belgische sociaal-de mocratische partij is besloten, dat de Belgi sche stakerskinderen Zondag naar hunne haard steden terugkeeren. 't Is een aardig en kostbaar uitstapje geweest Door het bezwijken van een kraan welke een paar ijzeren dwarsbalken moest opheffen' noodig voor den bouw van een nieuw blok huizen in High Holborn te Londen werd Donderdagmiddag een man gedood en een viertal zwaar gewond. In Frankrijk heeft men volgens Vragen van den Dag een glasbewerking uitgevonden, die voor het verkeerswezen van veel beteekenis kan worden, vooral in trams en spoorweg wagons. Men bewerkt er namelijk glas dat wel breekbaar is, maar niet in scherpe splinters nit elkander springt. Eigenlijk bestaat dit glas uit gewone glasplaten, die gevormd worden door twee platen op elkander te leggen, met een gelatinebedekking en een uiterst dunne celloïdplaat er tusschen. waarna zij hydraulisch op elkander worden geperst. Op die wijze ontstaan de nieuwe glasplaten, welke op het oog niet van de gewone zijn te onderscheiden, doch die het voordeel hebben, als zij breken, niet te splinteren. Er ontstaan enkel barsten in alle richtingen, zonder dat er scherpe kanten afspringen. Het Zeitschrift für Krankenanstalten vestigt de aandacht op de vaak voorkomende epidemiën van aardappelvergiftigingen, die in den regel aan de besmetting der aardappelen moeten toegeschreven worden, wanneer zij behandeld zijn door personen met ziekte kiemen besmet, zoo o. a. op de gevallen in kazernes waargenomen, door het snijden van aardappelen in schijven voor aardappelensalade door bacillendragers. Het raadt daarom aan de aardappelen met met de hand, maar machinaal te behandelen, namelijk op machinale wijze te schillen, ze gcschiid in zuiver water te laten vallen en den volgenden morgen te koken, snel af te koelen en dan machinaal te snijden en machi naal tot salade te bewerken. (T. v. S. H.) Belasting op kinderwagens. Een dei- merkwaardigste belastingen bezit de stad Spandau. Op iedere kinderwagen wordt jaar lijks 1 mark 50 geheven. Herhaaldelijk zijn er stemmen opgegaan om deze belasting, die men onsociaal noemt, af te schaffen, maar de magistraat weigert hieraan gevolg te geven, daar men haar opbrengst dringend noodig heeft. I De New-Yorksche kiesrechtvrouwen willen een groote betooging houden op den 2den Mei. De demonstratie zal plaats vinden in het Metropolitain Operagebouw. Maar nu hebben de dames 49 mannen noodig, die de 49 staten van de Unie moeten voorstellen. Blijkens de door de leidsters der beweging geplaatste advertenties moeten deze 49 mannen „volmaakt van lichaamsbouw zijn." Daarbij moeten zij krachtig, intelligent en van indruk wekkend voorkomen wezen. Vooral ook moe ten zij beschikken over wei-gevormde beenen „die in Grieksche gewaden voordeelig uit komen." Het hoogste New Yorksche torenhuis, de z.g. Woolworth buildine, is door president Wilson geopend. De President drukte in het Witte Huis te Washington op een knopjeen dit had tot gevolg dat in het New Yorksche reuzengebouw 80,000 electrische lampen aan gingen. Het gebouw is 750 Eng. vt. (22673 M.) hoog Men heeft er slechts twee jaar aan gewerkt Na de opening van verre door president Wil son, had in het nieuwe gebouw een feestmaal plaats, aangeboden aan den architect, Gilbert. Het diner was aangericht in de middelste verdieping van het torenhuis, n.l. „the 27th floor." Het Hoogerhuis heeft de zoogenaamde kat-en-muiswet Donderdag vlug afgedaan en vermoedelijk is Vrijdag reeds de koninklijke bekrachtiging verkregen. De minister van binnenlandsche zaken kan dus nu kiesrecht vrouwen, die door de hongerkuur verzwakt zijn, loslateu om ze na herstel weer op te sluiten en dit zoo dikwijls achtereen tot de geheele straftijd in de gevangenis is doorge bracht. Dwangvoeding zal dan nog alleen in enkele gevallen worden toegepast. De bioscoop en de gezondheid. Reeds vaak is het vermoeden uitgesproken dat de bioscoop voor de gezondheid vele ge varen moet opleveren. Onlangs heeft men dit euvel wetenschappelijk bewezen. Dr. Felke schrijft in die „Umschau" over zijn studiën, hieromtrent, dat hij de proef had genomen met drie personen. De eerste was een student, de tweede een nerveus kunstenaar, de derde een robust doorsnee-mensch. Het resultaat was verrassend. Na ruim een uur sloeg de pols 28.2 pCt. vlugger, na drie 13.3 pCt. -Na 21/i uur traanden de oogen van den kunstenaar en traden teekenen van vermoeienis in, bij den student duurde dit stadium 2 uur 55 min. bij den derden drie uur 20 min. Hoofdpijnen kregen de drie personen na elkaar in dezelfde volgorde, en wel resp. na 3 uur, na 3 uur 55 min., na 48/'v De krachtige derde mensch moest de proef echter het eerste opgeven, dat was na 5 uurde student hield het nog ruim V, uur uitbeiden klaagden over duizeling en pijn in de oogen. De kunstenaar met de zenuwen hield het 't langst uit, nl. 5 uur 50 minuten. Toen moest hij onmiddellijk naar bed, waar hij eerst uren daarna den slaap vatte en nog de schadelijke invloed voelde. Hiermee is dus bewezen, dat de intensigvi- teit van het licht bij kino-voorstellingen te veel van de oogen vergt, terwijl het snelle tempo, waarin de kinomatografische scènes ons oog passeeren, van de zenuwen een werk zaamheid eischen die later met hevige hoofd pijn bekocht moet worden. (D. C.J De geneesheer van den onlangs overleden Karl Hagenbeek heeft verklaard, dat de be kende beesten-handelaar gestorven is aan ver giftiging. Hij was zoo vaak door slangen en andere wilde dieren gebeten, dat zich in zijn organisme een nog onbekend vergift heeft vastgezet dat hem ten grave sleepte. De Belgische Kamer heeft art. 1 van de militaire wet, houdende het beginsel van per soonlijken dienstplicht, met 116 tegen 11 stemmen aangenomen. 49 percent van de lotelingen zullen moeten dienen. Ook art. 2 dat een militietermijn op acht jaar in het werkelijk leger vaststelt, gevolgd door 5 jaar in de reserve, is goedgekeurd. Te Maagdenburg slingerde Donderdag een schipper van de Koningsbrug een bom naar de stoomboot „Magdeburg." De bom ontplofte gelukkig niet. De dader is met drie medeplichtigen in hechtenis genomen. Het moeten stakende schippers zijn. Ten huize van don bomwerper heeft men nog twee andere, met schietkatoen gevulde bommen gevonden. In het Britsche Lagerhuis wees de af gevaardigde Herbert op de ontzettende ellende, die heerscht in Macedonië, Thracië en Albanië. Alle tot nu toe verleende hulp was onvol doende bij de uitgestrektheid van den nood. Hij stelde voor dat de regeering de noodlij denden op een oorlogsschip van Saloniki naar Egypte zou zenden en koren zou sturen voor de hongerenden. Hij gaf ook den wensch te kennen, dat de regeering een ruimen steun zou toestaan tot verzachting van den nood. De onder-minister Aeland wees op wat reeds was gedaan tot bestrijding van de ellende en sprak de hoop uit, dat van particuliere zijde ook verder hulp zou worden verleend. De regeering vermocht niets voor dat de rust zou zijn hersteld en een nieuwe toestand na den oorlog zou zijn geschapen, waarbij de kwestie der neutraliteit zich niet langer voordeed. De regeering zou dan kunnen overwegen of zij zich niet met de andere landen kon vereenigen om de ver schrikkelijke verwoestingen door den oorlog aangericht te doen vergeten. ANTWERPEN, 28 April 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 26,30, April fr. 26,30, Mei fr. 26„ Febr./Maart 1914 fr 26. TER NEUZEN, 29 April. 1913. Boter per Va K.G. f 0-571 2. Eieren 104 stuks 3.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.75 a 47.77'/». Engelsch per 12.— 12. ROTTERDAM, 28 April. Ter graanmarkt van heden was tarwe weder klein aanbod tot verhoogde prijzen langzaam te plaatsen. Essex f 10,50 tot f 12. Wilhelmina puike f 10,90 tot f 11,30, tusschensoort f9,25 tot f 10, af wijkende f7,50 tot f8,75 per 100 kilo, bruineboonen puike onveranderd, overigens lager en niet opge ruimd f 8 tot f 10,50. HULST, 28 April. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,50,Rogge 8,25, Wintergerst 10,— Zomergerst 9,60, Haver 9.50, Erwten 10,50, Witte Boonen ƒ13,— Bruine Boonen 10,76, Duivenbooncn ƒ10,50, Paardenboonen ƒ10,Boekweit ƒ0,Lijnzaad f 11,—, Koolzaad Aardappels 2,25. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks 0,75. Er waren ter veemarkt te koop gesteld -. 23 stuks rundvee, 36 varkens, schapen, waar van verkocht 12 stuks rundvee en 30 varkens. DAGEN. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 25 April. Jacob van Wijck, 29 j., jm. en Adriana Cornelia Vereist, 29 j-, jd. Abraham de Bree, 21 j., jm. en Sara Catharina de Eeijter. 21 j. jd. Huwelijks-voltrekking. 23 April. Wessel Leunis, 31 j jm. en Elsje Judith Maria van Leuven, 25 j., jd. Marinus Izaak Verschelling, 22 j., jm. en Jansje Wilhelmina van Leuven, 22 j j_jd. Geboorten. 20 April. Hendrika Janna Abraham- mina, d. van Jozias Hendrik Meertens en van Jo hanna Frederika de Regt. 23 April. Jozias Jo hannes, z. van Cornelis de Rijke en van Maria Dieleman. 26 April. Maria Wilhelmina, d. ,van Martinus van Doorn en van Wilhelmina Willemsen. Pieter Lcendert, z. van Johannis Schippers en van Janna Herrebout. PREDIK BEURTEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 30 1 2 3 4 5 6 April IMei Voorm. Nam. 9.47 10.25 10.56 11.22 11.44 0.2 12.20 0.37 12.53 1.8 1.23 1.38 1.53 DONDERDAG 1 MEI 1913. (Hemelvaartsdag). Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 uur Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 uur, Ds. Chr. Bruins Zaamslag 9 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Ilugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2'/ï uur, Ds. E. Raams. Zang uitvoering Chr- Zangv. Ter Neuzen. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, en 2 uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, en 2 uur, Ds. L. Hubrechtsche van 's Gravenpolder. Bij het heden te Middelburg gehouden on derwijzersexamen slaagden o. a. de heeren S. J. Koster van Ter Neuzen en A. Dees van Zaamslag, beiden leerlingen der Chr. normaallessen alhier. Breda. Heden veroordeelde de rechtbank de heer L. R. wegens moord van zijn kind en poging tot moord van zijn vrouw, tot 20 jaar gevangenisstraf. De eisch was 15 jaar. Oldenzaal. Heden is de laatste pokkenlijdster uit de barakken ontslagen. Twente is nu ge heel zonder eenige pokkenlijder. De Bilt. Gisteren was de temperatuur Va graad beneden de hoogste temperatuur, die tot dusver in het weerkundig instituut in April was waargenomen. Hengelo. Hedenochtend is alhier een groot magazijn van inachineriën geheel door brand vernield. Bijzonderheden ontbreken nog. Weenen. Tengevolge van de Oostenrijksche ontevredenheid omtrent de gisteren gehouden conferentie te Londen, besloot Oostenrijk-Hon- garije dadelijk op militaire wijze tegen Monte negro op te treden. AMSTERDAM, 28 April 1913. Lijnolie vliegend, f291/», Mei f28'/j. f28Va, Mei/Aug. f28, Sept./Dec. f 27'/*, f 27, Jan./April f 27. Suiker kalm, Mei fll7/s geboden, Aug. f 12'/a gedaan, Oet./Dec. f li3/» te koop. Aardappelen per H L. Friesche Borgers f 1.50 a f 1,75. Friesche Blauwen f 1,80 a f2,10. Zeeuwsche Bonten f 2,80 a f3, Zeeuwsche Blauwen f 2,60 a f 2,80. Zeeuwsche Bravo's f 1,80 a f 2,10. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,75 a f2.—. Zeeuwsche Pooters f 1,a f 1,20. Geldersclie Blauwen f 1,80 a f2,10. Geldersche Bravo's f 1,80 a f2,—. Malta's per kilo 8 a 10 ct. Duinzand Engelschcn f4,a f 4,50. Duinzand Thomassen f 3,— a f 4,—. - Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de be trekking van 111 voor den tijd van 3 maanden, aan de openbare latere school A, uit, hunne solicitation m te zenden vóór 5 MEI 1913. De jaarwedde is gelijk aan die bepaald voor de in vasten dienst zijnde onderwijzers,. Ter Neuzen, 29 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZING ABurgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, vragen prijsopgaaf voor - het af breken van den kademuur aan de Markt en I den Smidswal. -,.TrD Biljetten worden ingewacht voor ZAltK- DAGM1DDAG a. s Nadere inlichtingen worden verstrekt door den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 29 April 1913. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Christelijke Werkliedenvereeniging, Ter Neuzen. Afdeeling Vakonderwijs. van teekeningen vervaardigd op den cursus 1912, op Donderdag I Mei 1913, in het locaal „Bethel," Tweede Verbindingstraat, van 's middags 2—6 uur. Toegang vrij. HET BESTUUR. De ONROERENDE GOEDEREN, toebehoorende aan de Wede en Erven JACs VERSTRATEN te Axel, zullen worden H E R V E I L D op MAANDAG 5 MEI a.s. des namiddags I ure, in het café „De Graanbeurs" van Sal. Dieleman aldaar. Hoogste bod Voor het woonhuis f2500,— en voor elk der beide zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk f33, Notaris DREGMANS. Axel, 26 April 1913. De Notaris J. A. Dregmans te Axel zal ten verzoeke van de Wede en Erven ADRIAAN DEN HAMER en krachtens Rechterlijk bevel, bij J. M. van Doeselaar te Axel (Sassing) op ZATERDAG den 10 MEI 1913, des namiddags 3 ure, verkoopen üünan aanhoorigheden en erf te Axel (Sassing) kadastraal aldaar bekend in sectie F no. 686, groot 93 centiaren. Aanvaarden dadelijk na de toewijzing. Onmiddellijk d a a r 11 a, aan voormeld huis, de volgende huishoudelijke goederen Kabinet, 3 Tafels, Kachels, Klokje, Stoelen, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, Gereedschap enz. enz. nnoBE

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3