Buitenlandscli Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Tweede Kamer. Nog deze week zal in de Tweede Kamer een regeling van werkzaamheden worden voorge steld, in verband met het voornemen om de Kamer op het eind van deze, of het begin van de volgende maand te doen uiteengaan. Woensdag zal de huishoudelijke commissie uit de Tweede Kamer een vergadering houden met de bouwcommissie, in verband met de plannen voor het stichten van een nieuw ge bouw voor de Kamer. De staking in België. Gisteren begon de staking in België, maar reeds eergisteren deed zij zich gevoelen in de haven van Antwerpen. 40 schepen verlieten de haven, slechts één liep er binnen, hoewel gewoonlijk Zaterdags veel booten aankomen. „Alle reederijen houden hun schepen weg", zegt het Hbd. v. Antw., dat er op laat volgen „De werklieden zullen dus wel gedwongen zijn te staken, daar er geen werk zal zijn en voor de neringdoenden aan den havenkant is het een onberekenbaar verlies." De Métropole heeft van de Red Star Line vernomen, dat zij naar Amerika geseind heeft goen koopwaar meer te laden met booten die na 14 April zouden aankomen. De mpij. ge looft dat de staking nagenoeg algemeen zal zijn aan de Antwerpsche haven. De verliezen aan werkloonen zijn zeer groot. Alleen de Red Star Line betaalt f7500 per week voor 't lossen der koopwaren. Het ministerie heeft met de burgemeesters der groote steden beraadslaagd over de maat regelen van orde, die getroffen zijn. In al de gemeenten van hA centrum: La Louvère, Houdeng, Bracquegnies, Leval. Res- saix, Manage, Gravenbrakel zijn compagnies voetvolk gelegerd. In het Luiksche zijn troepen versterkt met 3 linieregimenten en 1 ruiterijregiment. Militaire bezettingen zijn gelegd te Luik, Ougree, Seraing, Jemeppe, Tilleur, Angleur, Montegnée, Glain, Herstal, Jupille, Wandre, Milmort, Fléron en Retinne. Volgens de Vooruit is het bericht, als zou het stakingscomité besloten hebben de Gent- sche tentoonstelling als neutraal gebied te beschouwen, zoodat het zelf de arbeiders, die daar werken, heeft ontslagen van het staken, volkomen onjuist. Het personeel van de kleinere spoor- en tramwegen in België heeft zich bij de staking aangesloten. Het zou heden den arbeid neder- leggen. Daar de voornaamste Belgische tram metjes particuliere ondernemingen zijn kan men een buitengewone storing van het ver keer verwachten. De AmerikaansChe arbei ders hebben hun Belgische makkers steun toegezegd. SPANJE. De aanslag op Alphonsus XIII. Opnieuw heeft de jeugdige koning van Spanje ondervonden, wat een risico die waar digheid in zijn land meebrengt. Toen hij Zondagochtend het militaire feest te Madrid had bijgewoond, reed de koning te paard naar het paleis, door zijn staf gevolgd. Op het oogenblik dat de stoet de Bank van Spanje langs reed, liep een 25-jarig jonkman uit de menigte op hem toe en, met de linker hand het paard bij den toom grijpend, haalde hij met de rechter een revolver uit zijn zak. Toen Alfons bemerkte, dat de man op hem mikte, deed hij zijn paard steigeren. Deze behendige manoeuvre was zijn behoud. De man schoot, maar de kogel schramde slechts het paard van de vorst aan de borst. Oogenblikkelijk werd de dader door een po litieagent gegrepen. Mevrouw Pankhurst. LONDEN. Mevrouw Pankhurst is Zaterdag ochtend omstreeks kwart voor elf vrijgelaten. Zij werd stillekens in een huurrijtuig gestopt, dat haar naar een particulier ziekenhuis in het Zuid-Westen van Londen bracht, waar een arts haar onderzocht en haar toestand ernstig achtte, wegens de uitputting tengevolge van het weigeren van voedsel gedurende negen dagen. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat mevrouw Pankhurst krachtens zijn vergunning slechts voorwaardelijk en voor korten tijd is vrijgelaten. Hij zou gisteren den tekst dezer vergunning aan het Lagerhuis mededeclen. De tijding van de vrijlating lekte spoedig onder de kiesrechtvrouwen, die dagelijks de wacht hielden bij de HoJloway-gevangeuis, uit. Zij poogden tevergeefs het huurrijtuig, dat, gevolgd door twee andere rijtuigen met ge heime politie, snel wegreed, te volgen. LONDEN, 12 April. Naar verluidt zal mevr. Pankhurst onder politietoezicht blijven en weer worden gevangen genomen zoodra haar ge zondheidstoestand dat veroorlooft. Zoodoende schrijft de Evening Standard kan het tien jaar duren voor zij haar straf tijd heeft uitgediend. De staking in België. BERGEN (Henegouwen) 14 April. Gister avond om 4 uur heeft een betooging van 40.000 arbeiders plaats gehad op de place pu- blique ter inleiding van de staking. Van der Velde en Destrée spraken de arbeiders toe. Er heerschte volkomen orde. TER NEUZEN 15 April 1913. Voor de betrekking van hoofd der alhier met 1 September a. s. te openen school voor meer uitgebreid lager onderwijs hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. Axel. Het programma voor de feestelijke herdenking alhier onzer honderdjarige onaf hankelijkheid, werd aldus samengesteld. Eerste dag: 777* uur. Luiden der klokken. 77a Kanonnade. 9—10 Feestreden in de verschillende kerken. 107a Kleppermarsch van de kinderen (met muziek). 127a Salvo's door de Weerbaarheid. H/a Opstelling der optocht, voorstel lende de intocht van Willem I, welke optocht als volgt zal zijn samengesteld 1. Muziekcorps. 2. Vaandeldrager te paard. 3. Rijtuig met bestuursleden. 4. Een afdeeling soldeniers. 5. Twee officieren te paard. 6. Een afdeeling Scheveningsche visschers met hunne vrouwen, met veel Oranje versierd. 7. Rijtuig met het driemanschap (Van der Duyn Van Maasdam, Van Ilogendorp en Van Limburg-Stirum.) 8. De Prins en 3 edellieden in een rijtuig. 9. Een vendel soldeniers. 10. Een rijtuig met bestuursleden. 11. Een eerewacht van 10 man. 12. Het Haagsch gemeentebestuur in een rijtuig. 13. Een afdeeling Haagsche Burgerij met oranje versierd. 14. Twee commissarissen te paard. Na ontvangst op het stadhuis zal de optocht een omgang door de stad maken. 57s uur. Concert op de markt van muziek corpsen en zangvereenigingen. 672 uur- Gymnastische oefeningen van „Klein maar dapper". 8—10 Bioscope voorstelling van gebeur tenissen uit de geschiedenis, in de open lucht. Voorts zal er nog een buitengewone bedeB- ling der armen plaats hebben. Tweede dag. 1011 uur. Uitvoering eener kindercantate op het markplein. 11 Tractatie der schoolkinderen, 's av. 5 Concert en vuurwerk op het marktplein. De kikvorschenjacht in Zeeuwsch-Vlaanderen. In de week van 31 Maart—6 April 1913 werden te Sas van Gent per spoor uitgevoerd 1098kilogram kikvorschen-achterpootjes. Schat men het gewicht van 100 pootjes op 1 kilo gram, dan vertegenwoordigen deze 1098 kilo gram niet minder dan 54900 kikvorschen. die gedurende ongeveer één week in deze omge ving gedood werden. Gèmiddeld circa 7850 kikvorschen per dag. Ziehier in cijfers uitgedrukt de geweldige en afschuwelijke slachting onder deze voor den landbouw zoo uiterst nuttige diertjes. Is het niet verschrikkelijk Maar willen we verder vragen wordt het niet hoog tijd, dat onzeZeeuwsch-Vlaamsche boeren eens afdoende maatregelen nemen tegen deze moordenarijen En zou het geen aanbeveling verdienen, dat de rijkswetgever, die zoo volkomen juist het dooden, enz. van nuttige vogels strafbaar [stelt, zijn beschermen de hand ook over den jkikvorsch gaat uitstrek ken (Zeeuwsche Koerier.) Op de voordracht voor waterbouwkundig ambtenaar bij het waterschap de watering Cadzand zijn alfabetisch geplaatst de heeren J. Becu te Groede, M. R. Tazelaar te Groede en P. J. Visser te Walsoorden. Bij het Zaterdag te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres zijn o.m. geslaagd de dames M. M. Boone, E. M. Risseeuw, G. P. de Die, allen te Oostburg, C. Versprille te Aardenburg, J. C. de Klerk te Cadzand en S. S. Salomé te Zuidzande. Biervliet. De neutrale bewaarschool is op gedoektde Katholieke bewaarinrichting is wegens overlijden nog gesloten en alleen de Christelijke bewaarschool geopend. Deze is dan ook veel te klein en heeft men een pand met grooter lokaliteit aangekocht. Doch ook de Katholieke bewaarschool wordt in Mei weder geopend. Er is een onderwijzeres aangewezen, voorloopig voor een jaar. (Zei.) Tram Vlake Hansweert. Naar aanleiding van een in omloop zijnd gerucht, als zou de tramlijn Vlake—Hansweert voor de exploitatie zijn afgekeurd, kunnen wij uit goede bron mededeelen, dat hiervan hoe genaamd geen sprake is. Er heeft zelfs in het geheel nog geen onder zoek door commissie van toezicht op spoor- en tramwegen plaats gehad, dit zal eerst in den loop dezer maand plaats hebben. Reeds eenigen tijd worden dagelijks met de machines proefritten gemaakt. Op sommige plaatsen ontstaan kleine ver zakkingen en moeten daartoeeenige veranderin gen worden aangebracht, (bij welke nieuwe aangelegde lijn was dit niet het geval Overigens mag men over de verkregen resultaten tevreden zijn. Vrij zeker mag worden aangenomen, dat de lijn begin Mei voor het publiek verkeer zal worden opengesteld. (Zelandia). In een Zondagmorgen te Vlissingen ge houden vergadering van het personeel van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde werd eene bespreking gehouden over de extra-diensten, die ter gelegenheid van de Gentsche tentoonstelling zijn aangekondigd. Besloten werd een request te zenden aan Gedeputeerde Staten en een aan de Provinciale Staten van Zeeland, waarin er op gewezen wordt, dat de dienst thans reeds zwaar genoeg is van des morgens 4 tot des avonds 8 uur en dat als de extra diensten er bij gevoegd worden, het personeel niet voldoende rust krijgt. Het zal alsdan dienst doen van 4 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds of wel 19 uur aan een stuk door, wat volgens adressanten niet is uit te houden. (T. C.) In het Vrijdag door de „Zierikz. N." ge publiceerd verslag van de Maandag te Zierikzee gehouden algemeene vergadering van het water- schapbestuur van Schouwen lezen we dat de hoofdingenieur Bo'ogerd aan den ingenieur van den polder jhr. de Muralt de vraag stelde: Stemt u toe financieel betrokken te zijn bij de Betonmaatschappij systeem De Muralt. Hebt u aandeelen in die Maatschappij? De voorzitterU hebt drie jaar geleden diezelfde vraag gesteld, en toen heeft de in genieur ontkennend geantwoord. Ingenieur jhr. de Muralt verklaart absoluut niet financieel bij die maatschappij geïnteres seerd te zijn. Hij heeft nimmer aandeelen bezeten, en bezit die nog niet. Voor het com missariaat van die Maatschappij heeft hij offi cieel in een groote vergadering te Amsterdam bedankt. Hoofd-ingeland Boogerd zegt andere gege vens te hebben, die een anderen kijk op de zaak geven en stelt pertinent daartegen over, dat de heer De Muralt wel bij die Maatschappij financieel betrokken is. Hij is er voor, dat een commissie uit de Algemeene vergadering onderzoekt, wie gelijk heeft de ingenieur, die zegt, dat hij niet financieel bij de Maatschappij betrokken is, of spreker, die het tegendeel verklaart. De ingenieur verklaarde in een dergelijke commissie een votum van wantrouwen te zien. Verschillende aanwezigen zeiden dat een on derzoek in het belang van den ingenieur is. Het voorstel tot benoeming van een commissie werd met 15 tegen 6 stemmen aaugenomen. De commissie werd samengesteld uit de hoofd-ingelanden Boogerd, Schuurbeque Boeije en De Glopper. (M. C.) Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Sliedrecht. J. A. de Vries te Zaandamte Borsselen—Driewegen J. A. Tazelaar, cand. te Weesp; te Nijverdal: J. Lugtigheid te Geesteren. Aangenomennaar Tholen door A. P. Lan- ting te Oud Loosdrechtnaar Haamstede door R. Brouwer te Genderen (N. B.J Bedanktvoor Zegwaart door P. Lanting te Oud-Loosdrechtvoor Bozum door L. II. Duin te Zweeloo (Dr.) voor Tienhoven (U.j door Dr. Fleurke te Ter Aar. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Aalburg c. a. H. Doornveld te Oudewaterte Rijssen S. van Dorp te Bodegraven. Bedankt voor Terborg (toez.) J. J. H. Bange te Finsterwolde. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze lmlpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 10 Apïil. [SLOT.] Voorzitter dhr. J. Iluizinga, Burgemeester. Aanwezig alle leden behalve de heeren Wieland en Lensen. 9. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van schoolgelden voor middelbaar onderwijs. Ged. Staten hadden een wenk gegeven om n.l. bij overlijden der ouders het zuiver inkomen te rekenen van den leerling. De heer Dees maakt bij de behandeling van dit pupt nog gebruik om zijn bezwaren te opperen omtrent het schoolgeld voor buitenleerlingen, wat bepaald is op 120 gld. -f- 50 Hij is van meening en heeft daarvoor bewijzen, dat door deze bepaling buitenleerlingen de H. B. S. alhier niet zullen be zoeken om reden zij elders even goed terecht kunnen. Na eenige bespreking wordt alsnog het voorstel- Dees om voor buitenleerlingen 120 gld te heffen, z. h. s. aangenomen. 10. Het voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van schoolgelden voor meer uitgebreid lager onderwijs wordt z. h. s. aangenomen. De Voorzitter deelt namens B. en W. mede dat de onderhandelingen met den heer W. Bedet over den verkoop van een strook gemeentegrond aan de Markt, opnieuw zijn geopend. Het resultaat van die besprekingen is, dat het college voorstelt te besluiten, daar door de ingezetenen geen gebruik is gemaakt van de gelegenheid tot het indienen van bezwaren tegen onttrekking aan den openbaren dienst van bedoelden grond, lo. te verklaren dat het gedeelte van het perceel bij het kadaster bekend als gemeente Ter Neuzen, sectie I no. 11, hetwelk gelegen is tusschen de op de bijbehoorende situatieteekening aangegeven lijnen in rood, niet meer ter openbaren dienst bestemd zal zijn. 2o. den onder sub lo. vermelden grond met het zich daarop bevindende muurgedeelte te verkoopen aan Willem Bedet, koopman alhier, o. m. onder voorwaarde, dat a. de koopsom ad f 125 wordt voldaan ten kantore van den gemeente-ontvanger voor 15 Juni 1913, b. dat de kooper of diens rechtverkrijgende ge doogt, dat gebouwd wordt op den aanwezigen muur, voor zoover deze niet in den koop is begrepen, zonder eenige vergoeding te kunnen vorderen, onder welken vorm en van wien dan ook, c. alle kosten vallende op de te sluiten overeen komst, voor rekening van den kooper komen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Alsnu worden 54 stemmingen gehouden voor leden van de stembureaux voor de a.s. verkiezingen van Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. De heer De Jager maakt de opmerking dat het bem opgevallen is, dat bij de benoemden niet één katholiek is en zou gaarne zien dat in 't vervolg hiermede gerekend werd. De Voorzitter zegt, dat de leden zelf hebben benoemd en dus vrij zijn wie ze stemmen. Omvraag. De heer Drost doet de volgende vragen a. Maanden geleden was de regeling der erf pachtsrechten zoo urgent, dat toen besloten is dat spoedig een voorstel van B. en W. te wachten was. Hoe zit dat nu De oorzitter ant woordt dat daaraan voortdurend gewerkt is en het plan bestaat om in de Mei-ver gadering met een voorstel ter tafel te komen. b. wanneer krijgen we voorstelfen omtrent de hier bestaande woningnood in verband mot de op dracht van B. en W., in een vorige zitting besloten. De Voorzitter zegt, dat deze zaak nog niet in hun college is behandeld. Hij zelf heeft intusschen al eens uitgezien naar leegstaande huizen en moet tevens erkennen dat we met die opdracht wel wat moeilijk zitten. Er is ook een combinatie bij hem geweest om over die zaak te spreken, doch heeft hiervan verder niet meer gehoord. In Amsterdam heeft spr. bij bouwmaatschappijen persoonlijk geïn formeerd, doch daar had men zooveel werk dat zij er niet aan dachten zich druk te maken voor Ter Neuzen. Tenslotte is er bij hem nog iemand ge weest om op grond van Domeinen te bouwen wanneer hij nl. zekerheid van huurders had. In ieder geval zal ter eeniger tijd bij den Raad nog wel iets over deze zaak inkomen. In verband met deze kwestie wijst de heer Drost op de wenschelijkheid dat de gemeente kon be schikken over de gronden die het Rijk in gebruik heeft gehad, maar aan de gemeente terug komen zoodra de ontmanteling van de vesting feit is ge worden. Van de dading dier gronden zal in de Kamer vooreerst niets komen. Wanneer nu Do meinen ziju gronden voor hooge prijzen van de hand wil doen, laat ons dan trachten de gronden in erfpacht te krijgen tot den tijd dat ze als eigen dom aan de gemeente komen. De Voorzitter zegt dat ook deze zaak in hun college is besproken en dat hij persoonlijk daarvoor in Den Haag is geweest, waar hem meegedeeld is dat de tijd voor spoedige afdoening wel wat voorbij is. Spr. gelooft dat zoodra de nieuwe Kamer bijeen geroepen wordt deze dading ter sprake zal komen, zoodat dit in December kan beëindigd zijn. Een voorstel van dhr. Drost om het geheele complex in erfpacht te nemen wordt z. h. s. aan genomen. c. Daar in de oproeping voor hoofd der M. U. L. O. school vermeld stond, dat zulks geschiedde tegen 1 September, zou ik willen vragen of het niet wenschelijk was, met het oog op de voeling van de ouders met het hoofd, dit eerder te doen plaats hebben. De Voorzitter zegt dat in overleg met school opziener en schoolcommissie het hoofd uitgenoodigd kon worden om hier te komen en dan met de eventueele ouders een en ander te bespreken. Wil de Raad echter een vroegeren datum dan kan dit ook geschieden. De heer Drost vindt dit nog meer noodzakelijk voor den te benoemen directeur van de H. B. S. Deze dient toch geruimen tijd voor den datum der opening hier te zjjn om een en ander te bespreken. De heer Dees merkt hierbij op dat een directeur van de H. B. school toch eigenlijk afgaat op ad viezen der onderwijzers, welke mededeelen of de leerlingen met vrucht de lessen hebben gevolgd, waarop de heer Drost aanmerkt dat in dezen wel eens teleurstelling gezien wordt en indien bleek dat de leerlingen eens niet met vrucht de lessen konden volgen dan komt de H. B. S. al dadelijk in een kwaden reuk. De Voorzitter wil gaarne rekening houden met de wenken van dhr. Drost. d. Hebben B. en W. al eens gedacht aan het wetsontwerp voor gemeente-ambteDaren, waardoor vele gemeenten zwaar getroffen zullen worden De Voorzitter kan hiervan nog niets meedeelen en zal deze zaak ter sprake brengen in hun college. t. Bij de demping der haven heeft men besloten de basaltsteen in den grond te laten zitten, omdat het opgraven daarvan de kosten niet zou loonen en nu is men bezig ze uit te graven is de prijs van de basalt nu ineens gestegen De Voorzitter zegt, dat men bij de demping der haven van oordeel was dat het niet voordeelig zou zijn om die basalt op te graven, doch er is nu gebleken dat ten gerieve der visschersvaartuigen, deze basalt kan gebruikt worden om tegen een gedeelte glooiing een muur te plaatsen waardoor een goede verbetering tot stand komt. f. Kan er niets gedaan worden aan den slechten toestand aan de westkant betreffende die sluizen de bewoners daar ondervinden er den last van en bovendien de gemeente mist een gedeelte passage dat blijft daar maar voortduren. De Voorzitter zegt dat hij den indruk gekregen heeft, dat wij, indien wij reclameeren, nul op request zullen krijgen. Wil de Raad echter dat een schrijven daarover ingezonden wordt, dan zal dit gebeuren, doch veel verwacht hij er niet van. De tijd is nu verlengd tot 15 Mei. g. Er gaan in onze gemeente stemmen op, die zeggen, dat er in vele gemeentezaken, die urgent zijn, zoo weinig opschieten zit. Zonder de al of niet aanwezige gegrondheid daarvan te bespreken, vind ik toch wel de vrijmoedigheid om te vragen, wordt door B. en W. het vele urgente werk we, mee goede werkkracht en bekwamen spoed afge handeld. De Voorzitter durft, ook namens het college, te zeggen, dat er met bekwamen spoed gehandeld wordt. De agenda's kunnen overlegd worden, waaruit blijken zal dat er telkens een opschuiven van werkzaamheden is. Enkele dingen wachten nog op afdoening, o.a. het lichtvraagstuk, erf pachtskwestie, pensioenregeling ambtenaren en voorziening woningnood, doch van achterstand is totaal geen sprake. De heer Dees zag gaarne dat genoemd werden de zaken die niet vlug genoeg gaan. De heer Drost antwoordt dat men o.a. meent de

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2