flntirmlutlonaii voor nieuws* eh Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. Biimenlandsch Nieuws. No. 1009. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOlJ Az. te YfcR NEUZEN. ADVERTENT1ËN: Van 1—4 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËSJ TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiên voor dit blad worden aangenomen tat 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Verslag Raadszitting. De heer Dees beklaagt zich, dat ons raads- verslag niet vermeldt, dat hij zijn stem vóór het voorstel tot de oprichting der muziek-tent heeft gemotiveerd en zegt, dat deze weglating een geheel andere beteekenis aan het gespro kene geeft. In de eerste plaats willen we hem opmerken, dat de redactie, om gemakkelijk te begrijpen redenen, op het verslag geen invloed uitoefent. En in de tweede plaats, dat het voor den verslaggever dikwijls hoogst moeilijk is, in de beperkte beschikbare ruimte zijn verslag zóó te geven, dat zelfs elke schijn van partijdig heid voorkomen wordt. Om hem echter te toonen, dat in het onder havige geval geen opzet in 't spel is, geven we hieronder de geheele discussie over liet Voorstel inzake het oprichten van een muziek tent, uit de Ter Neuzensche Couraut 12) Zóó in zichzelf gekeerd en in 't geheel niet meer lettende op de weinige menschen, die hij nog ontmoette, liep hij voort. Hier moest hij een zijstraat in, die hem spoedig uit de omgeving zou leiden, waar hij verwachtte denkeen of anderen avond den ge zochte aan te treffen. Onwillekeurig sloeg hij nog eens een blik voor zich.Bekkersflitste het door zijn hoofd. Daar stond hij dien hij zocht, voor een sigaren winkel, alsof hij door de natte, beslagen ruiten de uitstalling nauwkeurig wilde bekijken. Frans hield zich, alsof ook hij vol belang stelling was voor een andere uitstalkast, maar liield ondertusschen Bekkers scherp in 't oog. Zijn eerste gedachte was er regelrecht op af te gaan. Maar hij bedacht zich. Wie weet, hoe hij werd afgescheept of ge meden. 't Beste docht hem, Bekkers' verblijf uit te vorschen, hem dan op te zoeken. Zoo dacht hij eerder zijn doel te bereiken. Bovendien, dê straat leende zich minder voor een gesprek, als 't welk hij waarschijnlijk zou hebben te voeren. Bekkers scheen Frans in 't geheel niet op gemerkt te hebben. Na een poosje voor den winkel vertoefd te hebben, stapte hij verder. Voorzichtig volgde Frans. Daar speelde de klok van den Sint-Laurens kwart over negen. Was het werkelijk al zoo laat? Een blik op zijn uurwerk overtuigde er hem van. Zou hij het dan maar niet opgeven. Hoe laat moest dat wel niet worden En vader Slechts een oogenblik verontrustte hem deze gedachtetoen stapte hij vastberaden voort. Er mocht van komen wat wildehij zou door zetten. 't Viel hem gemakkelijk genoeg. Bekkers, zich in 't minst niet bewust, ge volgd te worden, zette zijn tocht voort in flinken pas. Mocht Frans in den laatsten tijd de mede deelingen van Bekkers omtrent zichzelven al wat bevreemdend gevonden hebben, thans werd zijn argwaan hoe langer hoe meer op gewekt. Want Bekkers' weg voerde heusch niet naar wijken, als waar zulk een voornaam lieer gelijk hij had voorgegeven te zijn, zijn verblijf mocht houden integendeel, al spoedig De heer Dees vergelijke ons verslag nu eens met het bovenstaande. Hij zal dan zien, dat onze verslaggever met prijzenswaardige nauwgezetheid gewoekerd heeft met de kleine ruimte, waarover hij kon beschikken, om zijn verslag zoo onpartijdig mogelijk te geven. De heer Dees zal echter nog iets zien. Hij schrijft ons (wij cursiveeren)Waarom niet medegedeeld toen ik mijn stem motiveerde aangaande de muziektent, dat ik nadrukkelijk op den voorgrond zette, dat geene gelden voor het te houden feest meer door mij zouden morden toegestaan onder melken vorm ook Natuurlijk gelooven we den heer Dees op zijn woord, dat hij werkelijk die voorwaarde nadrukkelijk op den voorgrond gesteld heeft. Maar dan deugt het verslag van de Ter- neuzensche Courant evenmin. Volgens dat verslag stelt de heer Dees op den voorgrond, dat men niet beter kan doen in Ter Neuzen dan als blijvende herinnering aan de herkrijging onzer onafhankelijkheid een muziektent te stichten. Onze verslag gever zetteDe heer Dees zal voorstemmen, omdat deze tent gesticht zal morden met het doel deze als blijvende herinnering aan 1913 achter te laten.) En dan laat de Tern. C. er nog op volgen, dat de heer Dees hoopt, dat de feestcommissie niet verder meer zal aankloppen om eene bijdrage uit de gemeentekas onder welken vorm ook. Dat is echter heel wat anders, dan er vol gens de briefkaart, die wij ontvingen, zou was hij aangeland in buurten van tamelijk armoedig voorkomen. De schitterende winkelverlichtingen lieten zich hier zoeken. De lantarens lieten sommige gedeelten der straat in een schemerduister. Frans moest terdege uitkijken, om Bekkers niet uit het oog te verliezen. Deze scheen hier het doel van zijn tocht te hebben bereikt. Juist op een donker ge deelte der tamelijk nauwe straat verloor Frans hem eensklaps uit het gezicht. Het was duide lijk, dat Bekkers in een dezer huizen was verdwenen. Waar? in welk? Fran? aarzelde niethij streek een lucifer aan en zocht naar een naambordje. Drie, vier deuren vruchteloos. Eindelijk, op den post naast een open portaaldeur, waarin een trap naar de bovenverdiepingen leidende, ontdekte hij twee naambordjes. Nogmaals een lucifer aangestreken. 't Onderste vermeldde een gansch anderen naam. 't Bovenste, een koper, waarin de letters niet erg duidelijk meer te zien waren, gaf te lezen Wedume Bekkers." Hier woonde dus de associé in de graanzaak. Frans stond een oogenblik in beraad. Zou hij aanschellen moeten staan. Wij veronderstellen dan ook, dat de heer Dees een gelijkluidende brief kaart zal gezonden hebben aan de Redactie der Tern. Courant. Heusch de heer Dees moge onsgelooven we hebben «iet 't minste voornemen, om hem of welk raadslid ook, wat 't spreken in den Raad betreft, in minder gunstig licht te stellen, dan waarin ze zich zelf plaatsen. En onze verslaggever zal dat zeker niet doen. Daar is trouwens niet de minste reden voor. Als wij opponeeren tegen het beleid van den heer Huizinga, zijn we er zóó zeker van, dat we in 't eind gelijk zullen krijgen, dat we een dergelijk middel verre beneden ons achten. Dat beleid voert Ter Neuzen moreel en finantiëel naar den kelder. En nu moge men, wat ons betreft, moti veeren zooveel men wil, zoolang men vóór stemt of niet protesteert, draagt men de verantwoordelijkheid van dien ondergang mee. Tegenover een dergelijk -beleid past naar onze overtuiging slechts ééne houding steeds protesteeren verzoeken om een andere hou ding aan te nemen vragen waar moet dat heen en tegenstemmen. Een stadje als Ter Neuzen, dat straks on der zoo zware finantiëele lasten gebukt zal gaan, kan zich o. i. de weelde niet veroorloven f 1200 uit te geven voor een muziektent hoe goed ook de motieven mogen zijn, die ervóór pleiten. Wij zijn ook voor goede muziek, daar niet van. Doch men dient hier te zien op 't algemeene streven en het beleid van de mannen, die tegenwoordig Ter Neuzen regeeren. Daartegenover past naar wij meenen alleen de houding, die meermalen door de heeren Dees, De Bruijne en Scheele wordt aangeno men, doch die meer consequent door den heer De Jager wordt toegepaststemmen tegen alles wat niet volstrekt noodzakelijk is desnoods ook al staat men alleen. Voor de candidatuur voor de Tweede Kamer is door Ds. H. C. Hogerzeil van Vlissingen voor het district Brielle bedankt. Thans is van Antirev. zijde gecandideerd de heer A. Colijn te Aalsmeerderweg, broeder van Z.Ex. de Minister. Verkiezingsgeld. Men weet dat de Vrijzinnige Concentratie uit Nederl. Indië, vooral'van Chineezen, geld ontvangt voor de aanstaande verkiezingscam pagne. Reeds is éénmaal f 10,000 ontvangen en thans wordt in de „N. Ct." weder f 22,000 verantwoord. Of zonder omslag naar boven gaan Hij deed noch het één noch het ander. Hij noteerde het nummer van het huis en keerde toen haastig terug. Hij wilde met zichzelf nog eens te rade gaan. Tlians was bovendien ook geen ure om be zoeken af te leggen. En het onweer thuis kon nog, maakte hij wat haast, bezworen. Zoo spoedde hij zich naar het hofje. HOOFDSTUK VI. Nieuwe Strijd. Frans had zich toch misrekend. In zijn ijver om te volgen en uit te vorschen, had hij er niet aan gedacht, dat de tijd zich als met vleugelen voortspoedt. En, waar hij meende, dat zijn gang tot Bekkers woning hem slechts kort had opge houden, bedroog hij zich deerlijk. 't Was dan reeds ruim tien uur, eer. hij thuiskwam Op Gravels bevel was de avondmaaltijd reeds gereed gemaakt en genoten. Gravels wilde zich door zijn kinderen de wet niet laten stellen. Kaatje had het ondervon den dat zijn gezag onaantastbaar was, naar hij zich inbeeldde, Frans zou het niet hebben te mogen, ook maar in het allerminste zijn vader te weerstreven. (Wordt vervolgd.) inzending van advertentlên vóór uren op den dag der uitgave. „De heer de Jager herinnert, dat hij reeds vroeger zijn bezwaren tegen het stichten eener muziektent heeft ontwikkeld. Het spijt hem, dat de Raad bij het vaststellen der begrooting dat besluit genomen heeft. De begrooting is zoo nabij f2000 en de femeente moet dus nog f 1200 toevoegen aan de 800 door het comité bijeengebracht. Hij wijst er op dat op verschillend gebied -van de niet ruim voorziene gemeentekas offers worden gevergd en nu moet er dan weer f 1200 af. Hij vraagt, waar moet dat heen De geschiedenis die zooeven be handeld is, van school B, vergt ook extra-uitgaven en dan nu onder deze omstandigheden nog een uitgaaf voor iets dat luxe is, dat wordt volgens hem te bezwarend. Het is onmogelijk dat dit zoo kan gaan. Nog daargelaten over de vraag of een muziektent hier noodig is, daar zon men ook nog over kunnen gaan twisten, kan hij zijne stem tot het doen van deze uitgaaf niet geven. De heer Eijke acht het bouwen eener muziektent Ter Neuzen nu juist niet een luxe, zelfs in de kleinste plaatsen der omgeving vindt men er een en hij acht dat die hier ook niet mag ontbreken. De Voorzitter brengt in herinnering, dat er in de commissoriale vergaderingen voor het behandelen der begrooting lang en breed over deze zaak is gesproken en dat toen goedgevonden is een post pro memorie uit te trekken, waardoor in beginsel besloten werd dat er een muziektent zou komen. Thans zou dus alleen het bedrag aanleiding tot besprekingen kunnen geven. Nu van de zijde der burgerij op verrassende wijze blijk is gegeven van belangstelling voor deze zaak, is er naar zijne meening alle aanleiding om tot de stichting over te gaan. Want hy moet verklaren dat het hem werkelijk verrast heeft, dat, in aanmerking genomen verschillende omstandigheden waaronder het collec teeren plaats gehad, toch nog zoo'n groot bedrag DOOK ZELANDIA. uit de particuliere beurzen der burgerij is bijeen gebracht. Spreker stemt toe, dat er verschillende uitgaven zijn waartoe de gemeente verplicht is, maar er mag ook op ander terrein wel eens wat gedaan worden en in verband met de gebleken belangstelling van particulieren is er nu voor de gemeente alle aan leiding om tot de stichting eener muziektent over te gaan, overeenkomstig de overgelegde teekening en begrooting. De heer Drost vraagt of het, om aan het nnan- ciëel bezwaar tegemoet te komen, geen overweging zon verdienen om aan het comité te berichten dat de gemeente hare bijdrage over 4 jaren verdeelen wil, dan drukt het bedrag minder op de begrooting. De Voorzitter acht het beter om nu tot de stich ting over te gaan het convenieert thans om die uitgaaf te doen, zonder dat het den gang van zaken belemmert. De heer de Bruijne vraagt of het p!an niet eenigermate zon kunnen worden gewijzigd, waar door het wat goedkooper zou worden. De Voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat er oorspronkelijk op gerekend was, dat er f2200 tot f2500 voor zou noodig zijn, zoodat het nu al meegevallen is. De heer Drost herinnert aan een door hem ter sprake gebracht denkbeeld, of het niet verkieslijk was een verplaatsbare muziektent aan te schaffen, welke men te Amsterdam heeft uitgevonden. Naar hij vermeent was deze betrekkelijk goedkoop en kon men die overal brengen, waarmede dan ook meer aan de wenschen van alle ingezetenen ware tegemoet te komen, daar het nu misschien aan leiding tot ontevredenheid zou kunnen geven, dat het altijd op de Markt te doen is. De Voorzitter geeft te kennen dat het door den heer Drost aan de hand gedaan denkbeeld bespro ken is en dat naar een dergelijke tent ook een onderzoek is ingesteld. Het resultaat daarvan was echter, dat zoodanige inrichting minder verkieslijk moet worden geacht voor het alhier beoogde doel. Wanneer men een verplaatsbare tent wilde maken zou men er een van hout moeten maken, die kan worden uit- en in elkaar gezet, maar dat geeft aanleiding tot groote kosten. De nu dhtworpen tent is doelmatig en de ruimte onder deu voet is bestemd voor het bergen van de verschillende be- noodigdheden, waardoor deze ook beter bewaard blijven en niet van vervoer behoeven te lijden. De meest geschikte plaats moet wel de Markt worden geacht. Wanneer het terrein op de ge dempte kade open was gebleven, was het misschien mogelijk geweest de tent daar, vóór de H. B. S. tusschen een plantsoen, te plaatsen, maar dit is, na het besluit van den Raad om een deel van dat terrein te verkoopen, niet mogelijk. De heer Dees wil zijn stem motiveeren waarom hij dit voorstel zal steunen, zooals hij dit ook gedaan heeft in het college van burgemeester en wethou ders. Geheel Nederland maakt zich dit jaar op, om het feest te vieren ter herdenking van de 100- jarige onafhankelijkheid van Nederland. Ook in Ter Neuzen is men voorjjgmens dat feest te her denken. Nu meent hij dat men van gemeentewege niet beter kan doen, dan een blijvende herinnering aan dat feit te stichten. En wanneer hij dan zijne stem aan dit voorstel geeft, doet hij dat ook in de hoop dat .de feestcommissie niet verder meer zal aankloppen om eene bijdrage uit de gemeentekas-, onder welken vorm ook. De heer de Bruijne herinnert er ook reeds vroeger op gewezen te hebben, dat hij niet gaarne zou zien, dat er des Zondags gebruik gemaakt werd van de tent. Hij hoopt dat de burgemeester daarvoor geen toestemming zal verleenen. Erg gerust is hij daar niet op, wanneer men ziet het toenemen der ver makelijkheden en de vergunningen gegeven voor bioscoop-vertooningen ep Zondag. De Voorzitter verklaart zich niet bereid om thans zijn standpunt omtrent het des Zondags gebruik maken van de muziektent te openbaren. Als de heer de Bruijne dat wenscht, wil hij zulks gaarne doen aan het eind der vergadering. Wanneer hij zulks thans weigert is dat niet uit onbeleefdheid, maar omdat hij niet wenscht dat zijne meening daaromtrent van invloed zou zijn op de stem die de leden nu naar eigen overtuiging omtrent deze moeten uitbrengen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt hierna aangenomen met 10 stemmen tegen 1. Vóór stemmen de heeren Dees, Moggré, Scheele, De Bruijne, Donze, Eijke, Waalkes en Vissertegen stemt de heer de Ja^er.*

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1