flemeiigd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. de vensters van zijn woning opengebroken. De politie heeft reeds enkele daders gevat. Op de Hoogewoerd te Leiden is een automobiel in botsing gekomen met een hand wagen, die werd voortgeduwd door twee jongetjes, van 12 en van 6 jaar. Beiden werden achterover op den grond geworpen. De oudste klaagde over pijn in 't hoofd, de jongste was ernstig inwendig gekneusd en werd naar bet nabijgelegen Elisabethsgesticht vervoerd. Daai bleek, dat zijn borstkas gedeeltelijk was. inge drukt. Zijn toestand is ernstig. Volgens ooggetuigen treft den chaffeur geen schuld. De 22-jarige ongehuwde spoorwegarbeider A. Hageman, uit Hilversum, is op het rangeer terrein bij Crailoo tusschen Bussum en Hilver sum van een rangeerenden trein gevallen. Ilij kreeg een zoodanigen duw van een buiier, dat hij zoo goed als dadelijk overleed. Het lijk wérd naar Hilversum overgebracht. Te Amsterdam is een groote hoeveelheid koperen voorwerpen in beslag genomen, ver moedelijk afkomstig van het pantserfort te Hoek van Holland. Vooral ook door de ontzaglijke materieele schade was hij getroffen. Hij heeft zelfs een ongelooflijk hooge raming van die aangerichte schade18,00,000,000 guldenIn den staat Olno alleen reeds zijn 30 steden en dorpen zwaar geteisterd en tallooze hoeven op het platteland geheel of gedeeltelijk vernield. De toestanden in Dayton overtreffen in afschuwelijkheid alles wat men zich zou kunnen voorstellen. De be richtgever wijst er nog op dat het Duitsche element 't wélk in de Ohio-vallei en haar zijdalen zoo talrijk is, door de overstrooming zwaar heeft geleden. De hulpverleening aan de slachtoffers wordt zeer belemmerd doordat overal spoorwegen en straatwegen door het water zijn weggeslagen of op andere wijze onbruikbaar zijn gemaakt. De gouverneur van Ohio, James M. Oox, wijt het ongeval aan een wolkbreuk, welke drie dagen heeft geduurd. PREDIKBEURTEN. Te Warns veld hebben eenige brood dronken jongens een bijna 70-jarigen landbou wer gedurende een half uur mishandeld en met den dood bedreigd. Daarna hebben ze Dominee voorproever. Bjj een predikant in een klein dorpje in de provincie Groningen werd dezer dagen een emmortjevol geslacht bezorgd, dat een der kerkeraadsleden als geschenk aanbood. Het gezin van den predikant smulde ervan. Des Zondagmorgens, bij het uitgaan van de kerk, werd dominee door den schenker aange houden, die informeerde, boe het varkens- vleesch gesmaakt had. „Lekker zei de pre dikant, die verder zijn dank betuigde. Het kerkeraadslid was voldaan enge rustgesteld. „Den duur ]n mien vrou en ik d'r ook wel van eten", zei hij „want ie mouten wait'n, doomnie, dat tou wie 't zwien slachtten, het dair d'r van binnen lelk oetzagen de slachter vertrouwde het nait recht. Moar om nou ain zwien van 500 pond in de mis-dobbe te gooien? Wre dochten, doomnie har'n ^fiene tonge. Nou duren wie 't ook wel eten Aan de bekende koninklijke porselein fabriek te Kopenhagen zijn uitgebreide dief stallen ontdekt. Maandag zijn een tienta arbeiders in hechtenis genomen. Er was al gebleken, dat er stelselmatig van het magazijn voorwerpen soms een heel servies werden weggenomen en verkocht of verpand. Een vluchtige berekening bracht uit, dat er in een jaar tijds voor 80,000 kronen verduisterd was. Het einde van een bandiet. Lacombe, de bandiet, die zich in de gevan genis der Santé van het leven beroofd heeft door zich van een der daken, waar hij opge klommen was, met het hoofd voorover op de binnenplaats te werpen, was een zeer ge vaarlijke kerel. Tot de bende der zoogezegde auto-bandieten behoorde hij niet direct, hij was een type als Bonnot en Garnier, met wie hij trouwens wel bekend was. Men her innert zich hoe hij op 11 Maart door twee inspecteurs van den veiligheidsdienst is aan gehouden toen hij rondslenterde over de kermis van la Villette, bij Parijs. Lacombe had ver scheidene moorden op zijn geweten en werd verdacht in nog tal van andere misdrijven de hand gehad te hebben. Bij zijn aanhouding had Lacombe twee geladen revolvers -van groot kaliber bij zich en verschillende bommen. Lacombe heeft Zaterdagochtend meer dan anderhalf uur op het dak der Santé gezeten, parlementeerend met den directeur der ge vangenis, met zijn advokaat en den rechter van instructie, die hij als voorwaarde voor zijn overgave had laten roepen. In een ge sprek van meer dan een half uur heeft de advokaat getracht Lacombe, die zeer opge wonden was, en boven op de vorst van het dak als een ruiter te paard zat, tot kalmte te brengenzonder gevolg. Toen Lacombe de brandweermannen op het dak zag komen was zijn besluit genomen. „Mijn laatste ge dachten, zeide hij tegen zijn verdediger, zijn voor mijn moeder, mijn vrouw en mijn makkers, die anarchist zijn. Vaarwell" Hierop stortte hij zich van het dak af, het hoofd omlaag, als een duiker. Tal van gevangenen waren achter de tralies van hun cellen getuige ge weest van het einde van Lacombe. Toen hij viel werd er geroepen Leve Lacombe, leve de anarenie Het bewakers-personeel der gevangenis werpt alle 'verantwoordelijkheid voor het gebeurde van zich. Zij zeggen, dat zij maar met hun zeS en-tachtigen zijn en vijftien a zestienhon derd gevangenen moeten bewaken. 77000 personen broodeloos. In aansluiting van vorige berichten ver melden we nog het volgende: Thans zijn er eindelijk geloofwaardige statis tieken verschenen over den omvang van de verliezen aan menschenlevens en materieele goederen, die het gevolg zijn van de groote overstroomingen in het Ohio-bekken. Hoewel die verliezen groot zijn, valt het totaalcijfer mee wanneer men ze vergelijkt met de aanvankelijk in de Amerikaansclie telegrammen vermelde jobstijdingen. Vanwege het Roode Kruis is bekend gemaakt, dat in den staat Ohio 453 personen bij de overstroomingen zijn omgeko men, terwijl ca. 77,000 personen broodeloos zijn geworden. De gegevens voor den staat Indiana en andere staten worden niet verzameld. Een weinig opwekkende schildering van de toestanden in het overstroomingsgebied wordt gegeven door een berichtgever van de „Koln. Ztg die een rondreis heeft gemaakt door het geteisterde gebied. Deze correspondent was diep onder den indruk van het aanschouwde. ZONDAG 13 APRIL 1913. Utrecht. Alhier heeft een conferentie plaats gehad tusschen delooncommissie vandesigaren- makersbond en de afgevaardigden van de arbeiders-organisaties's. De besprekingen had den geen resultaat, daar beide partijen op hun standpunt bleven staan. Cettinje. Een schip van de Internat, vloot heeft in de wateren van Antivari het jacht van Koning Nicolaas dat een mailtransport begeleidde opgebracht. Keulen. In West-Duitschland woedden vree- selijke sneeuwstormen. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.70 a/" 47.727ï. Engelsch per 12.— 12. Veilingsvereeniging. Roode Kool per stuk 6 a 7 ct., Rabarber per bos 5 a 6 ct., Knolselderij l1/» a 2 ets per stuk., Prei 10 a 12 ct. per bos. MIDDELBURG, 10 April. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Voor tarwe was de stemming zeer vast. Witte boonen 50 cent hooger. Overigens onveranderd. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,51 a 0,61 voor particulieren 0,61 per Va kilo. Eieren f 3.30, voor particulieren f 3.70 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 3,20 a f 3.60. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 12 13 14 15 16 17 18 April Voorm. Nam. 4.44 5.5 5.28 5.56 6.28 7.8 7.55 8.48 9.38 10.24 11.1 11.31 11.57 van toezicht op het lager onderwijs, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den ^Aanbevolen worden de heeren J. F. van Ilulsteijn en A. JNolet. Benoemd wordt de heer J. F. van Hnlsteijn met 9 stemmende heer Nolet verkreeg 2 stemmen. 3 Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs Idezelide Benoemd wordt de heer Van Hulsteijn met 7 stemmen, terwijl de heer Nolet 4 stemmen verkreeg. 4. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1912 wordt z. h. s. goedgekeurd. Ontvangen was f6325,99 en uitgegeven f6251 alzoo een batig slot van f 4,99. 5. Voorstel tot goedkeuring van een stratenplan. De Voorzitter zegt, dat dit een straat betreft van af de Axelsche brug tot het Ziekenhuis. Dit voorstel houdt verband met een ten vorige iare ingekomen schrijven, waarin medegedeeld werd, dat bij het Domeinbestuur het voornemen bestaat tot het aanleggen van een verharden weg tusschen de Axelsche brug en den Axelschen straatweg en waarin gevraagd werd of de Baad daartegen be zwaar had, en of de gemeente bereid zou zijn dien weg en den tusschen het bouwterrein ontworpen weg van den Staat in beheer en onderhoud over te nemen. De heer de Jager vraagt of die straat voldoen zal aan art. 63 der bouwverordening, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer de Jager merkt nog op, dat hem mede gedeeld is, dat na enkele jaren een andere water- loozing zal moeten geboren worden en dat dit voor do gemeente misschien geldelijke offers ten gevolge zal hebben spr. wijst hierop met het doel dat we toch voorzichtig moeten zijn eer we besluiten en vooraf goede maatregelen dienen te nemen. De heer Drost is ook van meening, dat we in dezen goed weten wat te doen en dat het niet aangaat ons door Domeinen, die gaarne hier de straat wil hebben, met een kluitjein 't riet te laten sturen. Ook de heer Waalkes deelt dat gevoelen. Na eenige bespreking, waarbij de Voorzitter eenige toelichtingen geeft aan hen die bezwaard zijn, wordt het voorstel van B. en W. tot goedkeuring van het stratenplan, z- h. s. aangenomen. 6. Voorstel tot toekenning van een gratificatie aan de telegrambestelster mejuffrouw M. Goossen te Sluiskil. Dit is naar aanleiding van een vroeger adres waarin zij, wegens stichting der cocesfabriek waar door hare werkzaamheden meer dan verdubbeld zijn, een gratificatie vraagt over 1912, gelijk aan het verschil van het door haar ontvangen loon en het bestelloon door het Rijk aan de gemeente be taald. Z. h. s. wordt op voorstel van B. en W. haar een gratificatie toegekend van f56,40 7. Voorstel tot vermindering van den omvang van het onderwijs aan school B. De heer de Jager vraagt, wanneer school B zal teruggebracht zijn tot een gewone lagere school, of die leerkrachten welke daaraan verbonden zijn bestendigd zullen worden of overgebracht zullen worden naar de fragmentarische school, wat voor de gemeente dan toch een schadepost is. De heer Dees vraagt, met het oog op een nogal teedere zaak welke thans aan de orde is, schorsing der vergadering. Hiertoe wordt overgegaan. Na heropening der vergadering stelt de Voor zitter opnieuw aan de orde punt 7 voornoemd en zegt dat, wat gevraagd is door den heer de Jager hoe de toestand zal zijn na de terugbrenging van school B tot een lagere school, dit moeilijk uit te maken is. We stellen ons voor dat de belangheb benden gebruik kunnen maken van het recht om te solliciteeren, waarbij we gaarne onze medewer king verleenen zullen. Overigens zijn we van meening, dat, wanneer met 1 Sept. de nieuwe toe stand geboren is, de belanghebbende onderwijzers zich tot den Baad kunnen wenden met het verzoek hen tegemoet te komen. Is de Raad dan een ander gevoelen toegdaan, dan kan die zaak toch in dien geest afgehandeld worden. Thans wordt het voorstel in stemming gebracht, nl. school B terug te brengen tot een gewone lagere school, welk voorstel aangenomen wordt met 10 1 stem, die van den heer Waalkes. De heer Drost wil, naar aanleiding van het ge vallen besluit nog enkele woorden zeggen. Ten gevolge zal dit besluit hebben dat het hoofd van school B en ook de onderwijzers met hun inkomen zullen achteruit gaan. Al is dit nu volgens de wet correct, toch vind ik dit hard. Spi. zou veel voelen voor een overgangsmaatregel en wenschen dat b.v. het hoofd, die op dien leeftijd niet zoo ge makkelijk een andere positie krijgt, zijn salaris be- behield tot den tijd van zijn pensioen, en ook een overgangsbepaling te maken met de salarissen der onderwijzers, opdat voor hen de gelegenheid gesteld wordt te zoeken naar wat anders. Aan den anderen kant zegt spr. vind ik het ook hard voor de gemeente om geld uit te geven waartoe we niet verplicht zijn. Waar hier in Ter Neuzen allerlei stemmen uit zekere klasse opgaan, die zeggen de H. B. S. is niet voor ons, de m. u. 1. o. kost te veel en toch willen we onze kinderen wat meer dan gewoon lager onderwijs geven, zou het daar niet mogelijk zijn om de extra kosten verbonden aan de leerkrachten van school B in een anderen vorm dienstbaar te maken ten bate van de burgerij. Daarom stelt spr. voor aan B. en W. op te dragen en voorstel voor te bereiden in dien geest, rekening houdende met de besprekingen die over punt 7 plaats hadden. De heer de Jager voelt ook veel voor wat de vorige spreker zegt betreffende een vermindering van salaris, doch ter anderer zijde hebben we als gemeente te letten op den finantieelen toestand, waar het dan toch een extra uitgave betreft van f2000. Zou het niet mogelijk zijn eens te confereeren met de belanghebbende onderwijzers en dan trachten te komen tot een compromis, waar deze toch ook wel de billijkheid niet uit 't oog zullen verliezen. De heer Eijke vreest dat wanneer het voorstel- Drost aangenomen workt, dit naijver verwekken zal bij het overig onderwijzend personeel. De Voorzitter meent dat bij het voorbereiden van hun eventueel voorstel en na overleg dit bezwaar wel zal wegvallen. Het voorstelDrost wordt z. h. s. aangenomen. 8. Voorstel inzake het oprichten van een muziek tent. Het voorstel dienaangaande van B. en W. luidt als volgtle ter herinnering aan de viering van de 100-jarige onafhankelijkheid van ons land voor rekening der gemeente een muziektent te stichten onder voorwaarde dat in de kosten dier stichting door een Comité ter bevordering van de stichting eener dergelijke inrichting alhier een bijdrage wordt verleend van ongeveer f 800 en deze bijdrage binnen een maand na de dagteekening van dit besluit ter beschikking van B- en W. wordt gesteld2e als terrein aan te wijzen het marktplein. Door den gemeentebouwmeester is een ontwerp gemaakt en een begrooting, waaruit blijkt dat de kosten zijn f 1987,86. wou,fi Het ontwerp is gezonden naar het comité, welke hare goedkeuring er aan hechtte, tevens de wenk gevende in de toekomst eenige natuurversienngen rondom de tent te geven, tot verfraaiing der om geving, maar ook tot beveiliging tegen de moedwil der straatjeugd. De commissie drukt nog de hoop uit dat de uitvoering van het ontwerp zoo ge schiedde, dat het geheele werk door ingezetenen kan geschieden, op grond dat de giften, door haar verzameld, uit de beurzen dier ingezetenen kwamen. De heer de Jager drukt zijn spijt uit dat alweer een bedrag van circa 1200 gld moet uitgetrokken worden, waar gaan we ten slotte heen. Het,is m. i. een luniteit. Met het oog op de vele gelde lijke offers uit de gemeentekas, kan ik er mijn stem niet aan geven. De heer Eijke bestrijdt de meenmg alsof Seen muziektent een luxe artikel is en bovendien waar de burgerij zooveel bijeenbracht is het voor de ge meente toch maar een klein bedrag. De heer Drost wil aan het bezwaar van den heel de Jager tegnmoetkomen door de f 1200 over 4 jaar te verdeelen, wrat de Voorzitter ontraadt, daar de uitgave dit jaar gemakkelijker valt. De heer de Bruijne vraagt of het nog niet wat goedkooper kan, waarop de Voorzitter zegt, dat het ontwerp zeer bescheiden is. De heer Drost vraagt of B. en W. nog over wogen hebben zijn plan omtrent een verplaatsbare tent. De Voorzitter antwoordt dat dit plan inde com missie besproken is, doch ontraden werd. De heer Dees zal voorstemmen omdat deze tent gesticht zal worden met het doel deze als blijvende herinnering aan 1913 achter te laten. De heer de Bruijne komt nogmaals terug op wat hij vroeger reeds meermalen heeft uitgesproken betreffende het gebruik maken der tent op Zondag, waar we zegt spr. op het gebied der ver makelijkheden niet vooruitgaan, zou ik gaarne eenige toezegging hebben of zij op Zondag ook gebruikt wordt. De Voorzitter wil gaarne aan de heer de Bruijne nè. de vergadering zijn standpunt daaromtrent ver klaren, doch thans doet hij dit liever niet. Het voorstel in stemming gebracht wordt aan genomen met 101 st., die van den heer De Jager. Mededeeling wordt nog gedaan dat bij besluit van Gedeputeerde Staten dd. 14 Maart 1913, de aanslag in den hoofdelijken omslag van 1-C. den Hartigh teruggebracht is van de 18e naar de 1 e kl. Het slot van de vergadering hopen we in het volgend nummer te geven, daar bij de rondvraag zooveel punten in bespreking kwamen dat het verslag te veel ruimte in beslag zou nemen. Alleen willen we aanstippen een interpellatie van den heer de Jager. 1 Met tegenzin aldus zegt spr. en een gevoel van leedwezen gevoel ik mij gedrongen aan de Voorz. een enkel woord te zeggen naar aanleiding van de toestemming die door u wordt verleend om op de feestdagen en op de kermis gelegenheid te geven tot het plaatsen van de zeer rumoermakende muziekinstrumenten. Gaarne zou ik en vele inge zetenen zien dat voortaan die gelegenheid niet meer werd gegeven. Wijlen uw voorganger was op dit punt niet zoo vrijgevig. Gehoopt had ik dat door de privé-gesprekken, met u gehouden, hieraan een einde zou gekomen zijn, doch het is nog erger ge worden, zoo zelfs dat op de feestdagen tijdens, de godsdienstoefening gespeeld werg. Jammer vind ik het dat U daardoor een deel der burgerij ergert. Vandaar dat ik mij geroepen voel deze zaak in 't midden te brengen, hopende dat de toekomst ons leeren zal dat zulks niet meer gebeurd. Ik lok echter geen antwoord uit of behoef ook geen uit- spniak^oorzitter acht zich geroepen toch iets hierop te moeten zeggen. Er zijn twee kwesties genoemd le wat betreft mijn ambtsvoorganger en 2e dat privé-gesprekken geen invloed gehad hebben, Mij is niet bekend dat ik vrijgeviger ben in het uit reiken van vergunningen dan mijn voorganger. Het verschil zit alleen in den vorm. Tijdens mijn voorganger moesten alleen gebruikt worden piano orgels, wat van uit België gehuurd, vele bezwaren meebracht. Toen ik hier kwam zijn verschillende herbergiers bij mij geweest, om te vragen toestem ming voor draaiorgels. Gevolgd is hierop deze toestemming met inachtneming o. m. dat geen vrouwelijke bediening daarvan moest plaats hebben en dat de trommels er af moesten. M. i. is door die verandering geen meerdere overlast teweegge bracht. Wat betreft de prive-gesprekken, ik herinner me dat indertijd een deputatie uit den kerkeraad bij me geweest is, die zoo bedenkelijk vond dat ik toestemming gaf tot plaatsing van de groote orgels. Voorts kwam nu en dan in een hier verschijnend orgaan een stukje voor dat zeer afkeurend sprak over deze zaak en mij den indruk geeft dat het dit orgaan te doen was om mij eenigszins tegen de burgerij op te zetten, betreffende de meerdere vrijgevigheid. Ik zal hierop uiet ingaan als vin dende dit niet verstandig. Dan ben u later o} u toen als raadslid of als vriend tot me kwam laat ik in 't midden bij me geweest om over deze zaak nog te spreken. U krijgt gelegenheid om bij de behandeling der politieverordening hierop verder te attendeeren. Ik wil er den nadruk nog op leggen dat ik niet verder ben gegaan dan mijn ambtsvoorganger. En wat betreft muziek geven tijdens een godsdienstoefening, wil ik nog zeggen dat in het meer genoemd orgaan ook dat bericht heeft gestaan, dat was nl. in een herberg op de Dijkstraat, waar om 10 uur, 2e Paaschdag, be gonnen is met spelen. Dat toen nog door een kerkgenootschap godsdienstoefening werd gehou den dat is een private aangelegenheid en valt niet onder de termen van de Zondagswet Ook in dezen meen ik vrij uit gaan. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hnlsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Clir. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Leeskerk. Kloosterzande Geen dienst. Aardenburg 9 uur, 1 Dg h. v. d. Wal van Hoek. Breskens 5'/j uur, J Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 uur Ds. J. S. Domela Nieuwenhuize van Gent. Axel 97j en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/, uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6l/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. AMSTERDAM, 10 April 1913. Lijnolie Mei f 277/a, Mei/Aug. {27'U, Juni/Aug. £27, Sept./Dec. f 25s/8, Jan./April f26'/4. Suiker kalm, April f ll,s/i6 te koop, Aug. f 12Vig gedaan, Oct./Dec. f U'/j gehouden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1.— a f 1,20. Friesche Blauwen f 1,80 a f2,10. Zeeuwsche Bonten 2,40 a f 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,30 a f 2,50. Zeeuwsche Bravo's f 1,75 a 2, Zeeuwsche Eigenheimers f 1,25 a f 1.50. Drentsche Eigenheimers f0,80 a f 1,—. Zeeuwsche Pooters f 1,a 1,20. Geldersche Blauwen f 1,90 a f2,10. Duinzand Thomassen f 3,— a f 4,—. Malta's per kilo 6'/i a 7'/j ct. Duinzand Engelschen f4,— a f4,50. ANTWERPEN, 10 April 1913, Chilis alpeter prijshoudend, loco fr. 22,—April fr. 28,60, Mei fr. 27,60, Febr./Maart fr. 26.50. TER NEUZEN, 10 April. 1913. Boter per Va E.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.40.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3