üniireDolutionatF t)oor nieuws- en Jldvenetitleblad Zeeland. 5® Ter Neuzensche Schoolplannen. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. Uit de Tweede Kamer. No. 1008. Zaterdag 12 April 1913. 10e Jaargang. Woensdag 16 April 1913, ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen ƒ1,- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT 1ÏEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN AOVERTENTlftl TE BEZORC.EN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De Vergadering van Aan deelhouders der Naamlooze Ven nootschap „L U C T O R ET EMERGO" te Ter Neuzen, zal gehouden worden D.V. op des namiddags ten 2 ure, in de Christelijke Bewaarschool te Ter Neuzen. De w/n Voorzitter J. A. KLAASSEN. Wij hadden gemeend, voorloopig althans het zwijgen te kunnen bewaren over hetgeen 't Gemeentebestuur van Ter Neuzen op school gebied bezig is tot uitvoering te brengen. Men kan over eene zaak niet blijven praten en van na-pleiten over eene eenmaal besliste zaak houden we niet. Vandaar dat we ons voorgenomen hadden, over dit onderwerp voor loopig niets meer te zeggen en te wachten, tot de verkiezingen ons aanleiding geven op de zaak terug te komen. De finantiëele resul taten zullen trouwens later ook onze aandacht vragen Intusschen kunnen we niet bij ons voor nemen volharden en zien we ons genoopt, opnieuw een enkel woord over dit onderwerp onder de aandacht onzer lezers te brengen. Aanleiding daartoe is de circulaire, die onlangs door B. en W. van Ter Neuzen werd gezonden aan de gemeentebesturen in den omtrek. In die circulaire werd de nieuwe inrichting, die straks geopend zal worden, aangeprezen en de gunst van boer en burger verzocht, om haar te helpen vullen. Het heeft de aandacht van velen getrokken, hoe reclame-aclitig bedoelde circulaire was gesteld. De grondtoon er van was zendt ons maar rijp en groen, als het onze lokalen maar vult, zijn we al tevreden. En wilt ge zelf er geen moeite voor doen, geeft ons dan de adressen op van hen, bij wie we misschien visch met ons net kunnen vangen. Over de wijze, waarop hier het Gemeente bestuur optreedt als concurrent tegenover het Bijzonder onderwijs zullen we verder maar niet veel zeggen, omdat we persoonlijk daarbij te zeer betrokken zijn. Of straks de toe komstige directeur der H. B. S. tevreden zal ii) zijn over de wijze waarop men de onder- afdeeling zijner inrichting heeft trachten te vullen, gelooven wij niet, doch is niet onze zaak. Nu vreezen wij, dat velen omtrent de nieuwe onderwijs-inrichting, waarmede we staan be giftigd te worden, een geheel verkeerd idee hebben en daarom veroorloven we ons de vrijheid, naar aanleiding van de circulaire van B. en W. een en ander in't midden te brengen. Wij hebben tegen de H. B. S. van Ter Neuzen principiëele bezwaren en bezwaren van prac- tischen aard. Met deze laatste beginnen we. Voor wie kan de H. B. S. van nut zijn Alléén voor zulke leerlingen, wier ouders in staat zijn hunne kinderen niet slechts tot hun 17e of 18e jaar van deze inrichting gebruik te doen maken, doch ook de middelen bezitten om hen daarna verder te brengen. Dat wil zeggen, (Ee hen kunnen zenden naar eene Universiteit, naar de Polytechnische school, naar de Veeartsenijschool, de Militaire academie, enz. Of ook, die hun na hun 18e jaar nog enkele jaren kunnen onderhouden als volontair op een kantoor, of voor een gulden per dag laten werken als surnumerair in verschillende takken van dienst. Voor hen en voor hen alléén is de II. B. S. de aangewezen inrichting. Het spreekt van zelf, dat afgedacht van principieele bezwaren tegen een openbare H. B. S. er maar weinigen zullen zijn, die, als ze hun verstand gebruiken, van de II. B. S. zullen profiteeren. Dat men de school nu vlak bij huis heeft, zal allicht een enkele verleiden, voor zijn kinderen er gebruik van te maken doch wie verstandig genoeg is, om zich af te vragen maar wat moet ik er daarna mee doen hoe krijg ik ze daarna verder zal zich twee maal bedenken, eer hij hiertoe overgaat. Want alle deskundigen zijn het er over eenshet eenige nut dat de H. B. S. afwerpt is, dat het eind-diploma de deur opent van de hoogere inrichtingen voor de stpdie. Als inrichting van onderwijs op zich zelf is het een groote mislukking, Vandaar het algemeen geroep om hervorming van ons Middelbaar Onderwijs. Alles goed en wel, zegt misschien deze of gene onzer lezers. Laat de II. B. S. voor 't gros der burgerij van geen waarde zijn. Doch we hebben vooral het oog op de er aan verbonden school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Daarvan kunnen dan toch velen gebruik maken voor allerlei doeleinden. En Bekkers, mijnheer Bekkers Eigenlijk had Frans er nooit zoo bijzonder op geletmaar was het toch inderdaad geen vreemde verschijning Hij deed zich altijd voor als iemand, die over ruime inkomsten te beschikken had, maar waarin bestonden deze Hij was associé in een graanzaak, had hij eens beweerd op een vraag van Frans en uit bescheidenheid had deze niet verder geïnformeerd wel had hij, die toch ook in de kantoorwereld wel thuis was, eens nagespeurd, bij welke onderneming „meneer" Bekkers dan wel kon geïnteresseerd wezen, maar al zijn navorschen was steeds zonder resultaat ge bleven. Waar woonde „meneer" Bekkers? Hij was het nooit te weten gekomen meneer was „ergens" in pension; meneers ouders woonden in Den Haag. Na de laatste ontmoeting, die hem zoo schrijnende ontnuchtering had gebracht, was Frans meer over dit alles gaan nadenken. Wat hem vroeger slechts ietwat wonderlijk had geschenen, begon hem nu te bevreemden ja, hij kon het zich niet verhelen 't wekte thans in niet geringe mate zijn wantrouwen op. En te meer begon hij het noodzakelijk te vinden, Kaatjes verblijf uit te vorschen om liaar, mocht het nog noodig wezen, te waar schuwen te overreden, weer mee ie gaan, naar huis En dan stokte zijn gedachtengang weer waar de oplossing van alle moeilijkheden had moeten liggen, rees de berg van onoverko melijke bezwaren. Maar toch, al wist hij, dat zijn pogingen, indien ze de gewenschte gevolgen mochten hebben, zouden uitloopen op nieuwe bezwaren, hij wilde doorzetten. Ernstig en vast was zijn voornemen, en toch, toen hij zich weder op weg naar zijn kantoor bevond, en zich een weg baande door de volle stadsdrukte, begon hij nog levendiger te beseffen, wat zware taak hij op zijn schouders geladen had. 'tWeer was geheel omgeslagen. De drukkende hitte had plaats gemaakt voor veel koeler temperatuur. De heldere hemel was langzamerhand betrokkenlauwe druppels waren begonnen te vallen de lucht sloeg hoe langer zoo meer dicht en een triestige motregen daalde, die straten en stoepen en daken deed glimmen, die treurig neerdrupte van takken en blaren. En in den zeurigen Dat zou waar zijn, indien het werkelijk een school voor M. L. O. werd en er geen principiëel bezwaar tegen was. Ze zal dit echter niet kunnen zijn. Men geeft wel voor, dat er twee inrichtingen worden gesticht, doch dit is slechts verwarring van begrippen. Het wordt niet anders dan één inrichting een H. B. S. met zes leerjaren. Het ligt trouwens voor de hand, dat 't aldus zijn moet. Wat men de H. B. S. noemt is een inrichting, die begint met liet 3e leerjaar eener H. B. S. met 5-jarigen cursus. Voor dat 3e leerjaar zal zich geen enkele leerling aanmelden, als men ze zelf niet kweekt. In heel deze streek is er geen enkele school, die de leerlingen klaar maakt voor de 3e klasse eener gewone LI. B. S. We gaan hierover niet veel woorden neer schrijven ieder die op de hoogte is, zal ons dit toestemmen. Zal dus ooit de H. B. S. van Ter Neuzen leerlingen krijgen, dan moet men ze daarvoor klaar maken in de drie klassen voor het zoo genaamd Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Maar dan is het ook een uitgemaakte zaak, dat die zoogenaamde M. U. L. O.-school niets anders is dan de twee eerste leerjaren eener gewone 5-jarige H. B. S. Met andere woorden, dat de naam misleidt en we slechts krijgen ééne inrichting: een 6-jarige H. B. S. Voor het gros der burgerij, voor allen met middelmatige inkomens, voor wie goed Meer Uitgebreid Lager Onderwijs een uitkomst kan zijn, beteekent heel die zoogenaamde M. U. L. O.-school niets. Het zal eenvoudig moefen^zijn want anders blijft de H. B. S. leeg! het eerste deel der H. B. S. Reeds van 't begin af aan zal men het leerplan moeten inrichten met het oog op het einddoelde 3e klasse der H. B. S. Daarom juist zeiden we hier boven, dat we niet geloofden, dat de toekomstige directeur der II. B. S. zoo ingenomen zal zijn met het voornemen van B. en W. om voor de le klasse der M. U. L. O.-school maar rijp en groen aan te nemen. Heel de inrichting, al de zes klassen zullen moeten ingericht worden met het oog op het einddoelhet eind-diploma eener II. B. S., anders krijgt men visch noch vleesch en wordt het één en al fiasco. 't Gevolg hiervan zal zijn, dat, nu school B een gewone Lagere school wordt, het Openbaar M. U. L. O. in Ter Neuzen ten doode is opge schreven. En aan goed Meer Uitgebreid Lager Onder- mistregen jaagde het leven voort met onver minderden spoed. Maar hij nam er den glans af en den gloéd uit. Hij zette den demper op elk geluid. Hij roofdè al het schoon van den pralenden zomerzonneluister. De gedrukte stemming, waarin Frans Gravels verkeerde paste er zich geheel bij aan. Hij had het kantoor weer verlaten. Dezen avond zou hij maar dadelijk beginnen met zijn onderzoek. Hij had een plan gevormd. Langs de drukbezochte wandelwegen en winkelstraten zou hij zijn weg nemen en trachten Bekkers te ontdekken. Lukte dit, dan zou hij hem volgen, tot liij wist, waar hij zijn verblijf hield. En dan hem zien te spreken. Als hij maar eenmaal den draad van dezen doolhof in handen had. Deze avond leek niet erg geschikt' voor de uitvoering van zijn plan. De wandeldrukte was zeer gering. Frans had inderdaad weinig kans, thans zijn doel te benaderen. Toch, met iets hardnekkigs der Gravels in zich zocht liij de wegen en straten, die liem schenen voor zijn doel het gunstigst te zijn en hield de oogen terdege open. De wandelaars waren te tellen. En in dit opzicht was de taak, die Frans op zich had genomen, licht genoeg, dat hij niet hoefde te vreezen, dat de gezochte door de volte on vindbaar zou zijn. wijs is hier veel meer behoefte dan aan een H.' B. S. Daarover en over onze principiëele be zwaren echter meer in een volgend nummer. Zitting van Woensdag 9 April. Aan de orde is het wetsontwerp in zake de oprichting van de Surinaamse lie Cultuurbank. De heer De Meester JJ. L.) is van oor deel, dat de meening van den minister, volgens welke bezwaarlijk kan worden aangenomen, dat de meerderheid van de Kamer zich met de overwegingen van de vroeger aangenomen motie-De Meester heeft vereenigd, wel wat stellig is. Hij houdt vol, dat de oprichting van de Cultuiirbank liet toch reeds moeilijke leven van de Surinaamsehe Bank nog moei lijker zal maken. Spr. maakt voorts gewag van het plan in Suriname tot oprichting van een werkelijke cultuurbank, die ook gelden zou kunnen voor schieten voor het vervoer van bacoven en waarbij het doen van bankzaken geheel zou worden uitgesloten. Kan de Staat niet voor 5 ton in de oprichting deelnemen, vraagt hij. Dit plan toch, verdient verre de voorkeur. Spr. vraagt inlichtingen daarover aan den minister. Hij zou anders tegen het ingediende ontwerp moeten stemmen. De heer Hugenholtz (Si D. A. P.) zal tegen het ontwerp stemmen en zet zijn be zwaren uiteen. O.a. wijst hij er op, dat de' landbouw, die vooral steun behneft, er niet mede geholpen zal zijn. Spr. bepleit dan de oprichting van een Staatsbank voor Suriname hier in Neder land, onder beheer van een goed financier en geleid door streng commercieele opvattingen. Spr. wijst op het financieele risico van het aanhangige ontwerp, waarvan hij den opzet te grootsch acht. Hij wil den verkoop van bacoven tot een staatsmonopolie gemaakt zien, wat kan geschieden, als zijn weg gevolgd wordt. De heer Van Vuuren (R.-Kis tegen stander van een staatscultuurbank. Hij is echter ook tegen het regeeringsVoorstel, maar betreurt, dat met de mededeeling van den heer De Meester een onbescheidenheid ge beurd is. Spr. wijst op de berichten omtrent een gestie van een Canadeesche bank in Suri name, die niets zou kosten. De heer Van Veen (C.-H.) zal het ant woord van den minister aan den heer De Meester afwachten. Hij dringt echter hij den minister aan, om toe te geven aan hen, die bezwaren tegen de Cultuurbank hebben. De paraplu óp, slenterde hij voort. Soms, in zijn speurijver, kwam hij in onzachte aanraking met andere voetgangersnu ver bééldde hij zich, dat hij Bekkers aan de over zijde der straat zagj1 en begaf zich darf haastig derwaarts dan weer meende hij, dat zijn oog hem misleid had en keerde hij op zijn schreden terug, om zich te overtuigentelkens tevergeefs. Maar hij gaf den moed niet verloren. Hij had nog ruim anderhalf uur tijd, eer hij thuis moest zijn, en hij bleef zoeken en speuren. Maar de tijd kortte in steeds meer. Nutteloos leek hem al zijn pogen. Ver drietig haalde hij nogmaals zijn horloge te voorschijnnog een half uur. Dat had hij ruim noodig, om hier vandaan thuis te komen. Verdrietig en mismoedig nam hij de thuis reis aan. Nog immer viel de regen nu in stroomen. Hij was moe gedrenteld en verlangde zich neer te zetten. Moeder zou benieuwd zijn maar niets zou ze laten merken voor vader. Frans kon het zich niet ontveinzen, dat deze gedachte hem hoe langer hoe meer begon tegen te staan hij voelde, dat hij er tegen moest strijden, want dat het anders den ver keerden kant uitging. Hij voelde het, maar hij deed het nietHij gaf er integendeel aan toe en bittere overleggingen vervulden zijn hart. (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANOIA. li

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1