Puike Luikscbe ballast 1-3 c.M. K. H. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Hoogwatergetij te Terneuzen. Burger! ij ke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. A d v e r t e n t i li. H.H. Landbouwers Benevens Lessinesche, Vloerzeil en Wasdoek. Vitrages en Kant. Tapijtgoed en Karpetten. Stroo- en Zeegras- matrassen. Kapok- en Veerenbedden. China- en Japanmatten. J. DE BREE Fz. De nieuwbenoemde schoolopziener in het district Middelburg, de heer Eringa, was vóór hij tot deze betrekking benoemd werd, leeraar aan Gereformeerde kweekschool voor onder wijzers te Amsterdam. (VI. Crt.) Middelburg. In de Vrijdag gehouden alge mene vergadering van aandeelhouders van de Algemeene Maatschappij tot beleenen en aan- koopen van met vruchtgebruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden, werden als commissarissen herkozen de heeren L. Droog lever Fortuijn en J. F. A. M. V» aesberglie, terwijl de balans en winst- en verliesrekening over 'het afgeloopen boekjaar zoomede de voor gestelde winstverdeeling door de vergadering werden goedgekeurd. Gereformeerde Kerken. Tweetal te NijverdalJ. Berghuis te Ooster end (Fr.) en J.' Lugtigheid te Geesteren (G.) Beroepen: te Schipluiden: dr. W. G. Har- renstein, cand. te Amsterdam-^ Aangenomen naar Zonnemaire door Z. Hoek te Zevenhoven (Z. H.)naar Zierikzee door J. Sybesma te Bunschoten. Bedankt: voor Sliedrecht door J. Sybesma te Bunschoten (A.)voor Kielwindeweer (Gr.) door C. W. de Vries te Oldeboom. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente BrakelC. Bouthoorn te Dor drecht te Rouveen J. H. Koster te Wijckel (Fr.) te BarendrechtL. R. Aalders te Lopik en Kabouwte Workum dr. F. J. Los te Koudékerk. Aangenomen naar Lunteren door 11 Kuijlman te Oosterwolde. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij1 in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Gemeenteraad van Hoek. Vergadering van Vrijdag 4 April 1918. Aanwezig alle leden. Overgelegd werd het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger ge houden op 4 April 1913, waarbij is gebleken dat ie ontvangen over het jaar 1912 f 36.000,721/ï en over 1913 f 2.510,50 samen f 39.111,221/3, en uitgegeven over 1912 f34.476,55 en in 1913 f2.839,791/, samen f37.316,341/,, zoodat meer is ontvangen f 1794,88, welk bedrag aanwezig was. De begrooting der Gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen werd goedgekeurd op een eindcijfer van f 2148,411/,. De bijdrage voor de gemeente Hoek is be rekend op f 98,70. Verder wordt mede met algemeene stemmen goedgekeurd eene af- en overschrijving in de begrooting voor 1912, tot een gezamenlijk be drag van f35,60. Wegens overlijden en vertrek wordt aan verschillende personen afschrijving van belas ting toegestaan en in verband daarmede on inbaar verklaard op den hoofdelijken omslag een bedrag van f119.121/, op de hondenbe lasting f 3,75 en wegens schoolgeld een bedrag van f8,80. Met algemeene stemmen wordt thans goed gekeurd het ontwerp contract voor het in on derhoud overnemen door de gemeente van den weg over den Binnendijk, overeenkomstig het vroeger genomen raadsbesluit, waarbij o.m. bepaald is dat de polders Oud- en Nieuw Westenrijk elk f 100 's jaars in de gemeente kas zullen storten, de eerste maal voor 1 Dec. van het jaar 1913. Bij de omvraag vraagt de heer Platteeuw of Burg. en Weth. voornemens zijn het maken van den weg over den Binnendijk in twee perceelen te besteden, meer bepaald of het aanleggen van den weg afzonderlijk zal wor den besteed, opdat de werklieden in de gemeen te, die niet over geld beschikken, om ook de levering van grint enz. te kunnen aannemen, er naar zouden kunnen inschrijven. De Voorzitter antwoordt dat Burg. en Weth. voornemens zijn het werk in 1 perceel aan te besteden. Na eenige bespreking hier over verklaart de heer Platteeuw, na de ontvangen toelichtingen, af te zien van het doen van een voorstel. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. (T. C.) Nood in Friesland. De stormvloed van Maandag 17 Maart jl. is voor vele visschers langs de kust der gemeen ten 't Bildt, Barradeel, Harlingen en Wonse- radeel een onoverkomelijke ramp geweest. Vooral in de beide eerstgenoemde gemeenten is de averij het grootst. Er zijn 1200 fuiken verloren. Gemiddeld berekend naar f 15 per stuk vormt dit reeds een kapitaal van f 18,000. Tal van z.g. vandel palen (waaraan de fuiken in zee bevestigd zijn), latstokken, schutstokken enz. zijn gebroken en weggedreven. Daarbij komt, dat de verdiensten met de haringvangst, de bron van inkomsten van Februari tot medio Mei, voor velen, bij gebreke van vischtuig, mede gemist worden. Er zijn visschers die alles missen, anderen van wier 28 spannen (2 stuks) fuiken er 24 verdwenen zijn. In een te Harlingen gehouden gecombineerde vergadering van ondergeteekenden is de totale schade globaal vastgesteld op f20,000. De ramp heeft veel erger gevolgen dan die van 12 Maart 1906. Vloed en wind kwamen uit één richtinggeen fuik kon den waterdrang wederstaan. Wat elders is aangespoeld ziet er allertreurigst, betrekkelijk waardeloos uit. In den nood van hen die geheel hulpbe hoevend zijn geworden, moet noodzakelijk worden voorzien. Tot het verstrekken van nadere inlichtingen zijn de heeren J. H. H. Piccardt, burgemeester van Wonseradeel te Witmarsum, L. W. de Vriés, burgemeester van Barradeel, en D. Hesselink, burgemeester van het Bildt, gaarne bereid. De nood is groot. Spoedige mede werking zal de betrokkenen moed geven voor de toekomst. Zaterdagnacht is er ingebroken op de buitenplaatsen Vollenhoven en Beerschoten te De Bilt. Bij een voorloopig onderzoek is gebleken, dat op Beerschoten f2000 aan geld ontvreemd is. De Bond van Kleedermaker-patroons in Nederland heeft te Utrecht een druk bezochte algemeene vergadering gehouden, welke bij gewoond werd door patroons uit alle oorden des lands. Met eenparige stemmen is in deze vergadering besloten, de Amsterdamsche Kleedermakers-patroonvereeniging met alle macht te steunen; o.a. zal aan alle leden van den bond verzocht worden tijdens den strijd te Amsterdam geen klanten aan te nemen van Amsterdamsche, bij den strijd betrokken firma's. Verder werd besloten, geen werklieden uit Amsterdam aan te nemen. Een drie-jarig kind van den heer van den Berg te Baarn, kreeg Zondagmorgen tij dens een hoestbui een z.g. apennootje in de long. waarop een hevige benauwdheid volgde. Men heeft het kind te Utrecht geöpereerd, eerst met schijnbaar gunstig gevolg, maarten slotte is de kleine toch bezweken. Zooals men zich zal herinneren, had in Juli 1911 te Leeuwarden een ernstig vlieg ongeluk plaats, waarbij vier dames ernstig werden verwond. Een barer heeft thans een eiscli tot schadevergoeding ingesteld tegen het vliegcomité en John Max Olieslagers, om haar te vergoeden de kosten van herstel en van de schade door de kwetsing en verminking veroorzaakt. In verband hiermede zijn het vliegcomité en de heer J. M. Olieslagers ge dagvaard ter terechtzitting van de rechtbank te Leeuwarden op 8 Mei 1913. De dagvaar ding vermeldt o.a. de bijzonderheid, dat ge noemde Olieslagers niet iii het bezit van een brevet was en "daardoor de bevoegdheid miste vliegvertooningen te geven. Eene instorting. Te Antwerpen heeft een droevige instor ting plaats gehad, die aan twee personen het leven kostte en waarbij een drietal andere personen ernstig gewond werd. Men was bezig om de overeind gebleven muren van de Hippodrome, die een paar dagen geleden door brand vernield was, omver te halen. Wijier gevaar dreigde werden de bewoners der om liggende huizen gewaarschuwd de panden te ontruimen, maar het schijnt, dat die waar schuwing niet al te stipt werd opgevolgd. Hoe het zijterwijl men bezig was, stortte plotseling een der muren in en viel van een hoogte van'vijftien meter op een naastliggend huis, waar een cartonnage-atelier is onderge bracht, en op dat oogenblik een tiental meisjes aan het werk waren. Het dak van het atelier werd geheel vernield en een zestal meisjes onder de puinen bedolven. De vier andere meisjes vluchtten schreeuwend de straat op. Spoedig kwam de brandweer want in een ondergelegen verdieping, waar een olie zaak gevestigd is, was brand uitgebroken ter plaatse en begon het reddingswerk. Van onder de puinen werden twee lijken van jonge I meisjes gehaald. Droeve tooneelen speelden zich af, toen de familieleden der ongelukkige slachtoffers de hunnen herkenden. Drie meisjes werden zwaar gewond en naar het St. Elisa- bethsgasthuis overgebrachttwee anderen liepen slechts lichte verwondingen op en konden naar huis vervoerd worden. De eigenaar van het cartonnage-atelier ver klaarde, dat hij de meisjes gewaarschuwd had niet op de gewone plaats te werken, maar zich verder van den zijkant terug te trekken. Hij was te half vijf bij den uitvoerder der slóopingswerken nog gaan hooren hoe het nu eigenlijk stond met het gevaar, en had daarbij vernomen, dat het geheele atelier bedreigd werd. Juist wilde hij naar huis terugkeeren om de meisjes uit liet atelier ie verwijderen, toen plotseling de instorting plaats greep. De bandiet Lacombe omgekomen. Zaterdagochtend om half elf is Lacombe er inj geslaagd uit zijn cel in de Santé te Parijs te breken. Hij ontkwam tot op het dak, waar hij door bewakers en in der haast ge waarschuwde brandweermannen omsingeld werd. Voor hij gegrepen kon worden heeft Lacombe zich naar beneden geworpen. Met verbrijzelden schedel is hij dood opgenomen. Gedurende een wandeling op de binnen plaats van de Santé-gevangenis maakte La- I combe van een oogenblik van onachtzaamheid van zijn bewakers gebruik, om zoo hard hij kon naar een hek in de nabijheid te snellen. Daar klom hij op en sprong vervolgens op een muur, van welken hij een dak kon bereiken. Toen hij reeds op een ander dak was ge klommen, begon men de vervolging, die voort gezet werd tot aan den dood van den bandiet. Lacombe hoonde de bewakers en smeet hun dakpannen naar het hoofd. Matrassen werden gebracht om de bewakers daartegen te be schermen. Toen Lacombe op het punt was van te worden gevat, wierp hij zich naar beneden en kwam vlak op zijn hoofd terecht. De hersens spatten in het rond. In de buurt van de gevangenis was een dienst van orde ingericht, om de nieuwsgie rigen op een afstand te houden, die waren toegesneld op de tijding, dat Lacombe een poging tot ontsnapping had gedaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een hevige brand de liippodrome-schouw- burg aan de Leopold de NN aelplaats in asch gelegd. Omstreeks middernacht werd de brand door bewoners van aangrenzende huizen waar genomen. De brandweer was spoedig ter plaatse maar stond in de eerste uren vrijwel machteloos, eerst toen de koepel ingestort was kon het vuur beperkt worden. De brand bood vooral door den regen van vuurgenters die de wind opjoeg een grootsch schouwspel. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de materieele schade is zeer aanzienlijk. De grootste en kleinste Krant. Chicago heeft het voorrecht de grootste en kleinste krant ter wereld te bezitten. In deze stad worden 600 tijdschriften en kranten uitgegeven met een gezamenlijke op laag van 450.000.000 exemplaren. Chicago telt 34 dagbladen, waaronder 4 Pool- sche, 2 Israëlietische en 4 Boheemsche. De verschillende uitgaven worden in 17 onderscheidene talen in het licht gegeven. Naar den aard der verschijning kunnen ze gesplitst worden in283 maandschriften 233 weekbladen, 46 driemaandelijksche tijdschriften, 34 dagbladen, 9 halfjaarlijksche, 8 tweeweke- lijksche, 1 drie-wekelijksche en 1 halfkwar- taalsche uitgaven. Het tijdschrift „Woman's World" (De Vrou wenwereld), dat in Chicago uitgegeven wordt, is het meest verspreide tijdschrift ter wereld. Het kleinste krantje, n.l. wat het formaat betreft, is de „Provoker" (de Ophitser)de grootste krant is de „Chicago Apparel Gazette (de Chicagoër Kleedingcourant), welke aan den kleedinghandel gewijd is. Eén exemplaar er van weegt over de 3 pond en is voor 2 Amerikaansche centen (f 0,10) verkrijgbaar. (KI. Aank.1 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.701/ia/' 47.72. Engelsch per 12.12. ROTTERDAM, 7 April.. HULST, 7 April. 1913. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 17 Vrijdag 18 12 April 18 14 15 16 Voorm. Nam. 4.44 5.5 5.28 5.56 6.28 7.8 7.55 8.48 9.38 10.24 11.1 11.31 11.57 Zaamslag. Heden had alhier de verkooping plaats van een Hofstede van den heer Jan Scheele Jz,: gelegen in den Eendragtpolder. Kooper werd de heer Dirk Scheele te Hoedekenskerke voor f 690. De schorgrond werd verkocht voor f 280 aan den heer Salomon Scheele te Zaamslag. 's Gravenhage. Bij Kon besluit is benoemd tot Directeur Generaal bij de Posterijen en Telegrafie Luitenant Kolonel Jhr. Alting von Gensau. Thans hoofd der 2e afdeeling van het Departement van Oorlog. Amsterdam. Het Volk meldt dat in Ommen I voor de 2de Kamer candidaat gesteld zal wor- den door de S. D. A. P. de heer G. Schotveld. Appeldoorn. Alhier is een jongetje al spelen de in een sloot geraakt en verdronken. De moeder vond het lijk. t Athene. De Grieksche Torpedo Keraonos heeft bij Smyrna een Turksche Legerafdeeling gebombardeerd. 18 Turksche soldaten werden gedood en 120 gewond. Glanerbrug. Een 49-jarige timmerman is van een steiger gevallen en aan de gevolgen over leden. TE KOOP, beneden de f2,40 per 1000 K.G.lig gende aan,het kanaal nabij deElectrische brug. aan bovengenoemden prijs met 60,000 K.G. gelijk, aan den Schuttershofweg op wagon. Ruime keuze Uitgebreide sorteering Zeeuwsehe Eigenheimers f 1,10 a f 1.30. Drentsche Eigenheimers f 0,90 a f 1,—. Eigenheimer Duinzand f 4,— a f 4,50. Geldersche Blauwen f 1,90 a f2,—. Malta's per kilo 7 a 7ct- Duinzand Thomassen f 3,a f 4, ANTWERPEN, 7 April 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 28,65, April fr 28,50, Mei fr. 27,30, Febr./Maart 1914 fr. 26.40. TER NEUZEN, 8 April. 1913. Boter per V3 K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.40. Binnen 1. andsche granen Tarwe weder om ruim ter markt. Nadat beginmarkt enkele partijen prijshoudend waren uitgezocht, moest later onveran derd en zelfs iets lager worden afgegeven om te kun nen verkoopen. Essex per 100 kg. f 10 tot f 11.50. Wilhelmina f9.90 tot f 10.25, enkele uitgezochte, partijtjes iets daarboven betaald. Tusschensoort per 100 kg. f8.75 tot f9.50. Afwijkende per 100 kg. f 7 75. Bruineboonen in alle soorten onveran derd te verkoopen. Per herfst van f6 tot f 10 daarboven. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,60, Rogge 8 10 Wintergerst ƒ10,25, Zomergerst 10,— Haver ƒ10.—, Erwten 10,40, Witte Boonen 13 Bruine Boonen 10,40, Duivenboonen ƒ11,40, Paardenboonen ƒ10,25, Boekweit ƒ0,Lijnzaad 12,—, Koolzaad Aardappels 2,20. Boter per kilo 1,20. Eieren per 26 stuks 0,80. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 25 stuks rundvee, 21 varkens, schapen, waar van verkocht 3 stuks rundvee en 18 varkens. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 April. Johannes Daniel de Doelder, 26 j., jm. en Johanna Reigel, 25 j., jd. Marinus van Luik, 24 j., jm. en Pietje Gort, 23 j., jd. Abraham Jozias Cornelis de Zeeuw, 23 j jm en Cornelia Catharina Meijer, 21 j., jd. Jacobus Johannes Verlinde, 28 j., jm. en Antje Arp, 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 April Jan Jacobus Dieleman 18 j. jm. en Janna Maria Scheele, 20 j., jd. Jacob van Es, 22 j jm. en Francina Oppeneer, 23 j., jd. Geboorten. 30 Maart Elisabeth Maria Louisa, d. van Andries Jacobus Klaassen en van Johanna Helena Will. 31 Maart. Jacobus, z. van Dirk Diele man en van Elisabeth Adriana Simons. Maria Helena, d. van Jacobus van den Heuvel en van Pieternella Janna Provoost. Gerard, z. van Gerard Adrianus van der Straaten en van Francisca Ariette Yerhaik. 1 April. Pieter Dirk, z. van Anthonie Marinus Riemens en van Willemina Janseu. Pieter Marinus, z. van Jacobus van Wijck en van Cornelia Adriana Geelhoedt. Overlijden. 1 April. Louisa Catharina d'Einville, 74 j., wed. uit het eerste huwelijk van Frederik George Kick en uit het tweede of laatste huwelijk van Wilhelmus van Dijk. 3 April. Izaak van Dijke, 84 j., weduwn uit het eerste huwelijk van Helena Bogaard en uit het tweede of laatste huwelijk van Lijdia Bogaert. AMSTERDAM, 7 April 1913. Lijnolie vliegend, f28, f273/», Mei f 263/4, f 263/s, f 263/i, Mei/Aug. f 263/8, Sept./Dec. f 26"/s, f 253/4, Jan./April f 253/8- Suiker kalm, April f 12 te koop, Mei f 12, Aug. f 12'/4 en Oct./Dec. 1 ll'Vis geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1.— a f 1,20. Friesche Blauwen f 1,80 a f2,—. Zeeuwsehe Pooters f 1,75 a f2, Zeeuwsehe Bonten f 2,40 a f 2,55. Zeeuwsehe Blauwen f 2,30 a f 2,40. Zeeuwsehe Bravo's f 1,90 a f 2,10.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3