Biimeiilandsch Nieuws. Buitenlandse!! Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. strijde op, terwijl thans schriftelijke afbakening van rechten en plichten niet wordt gemist. Van zelf geeft die publicatie meerder vat tot kritiek en in de luttele dagen van haar bestaan heeft de coalitie-overeenkomst zich dan ook reeds in de belangstellende kritiek van onze tegenstanders mogen verhengen. Uiteraard deugt er niets van en reeds vóór ze tot stand kwam was gemakkelijk te voor zien, in welke richting zich die kritiek der linkerzijde zou openbaren. Ieder, wiens poli tiek reukorgaan maar een weinig is ontwikkeld voelt dat de weg als van zelf is aangewezen de zwakke gemoederen beangsten door met pijnlijke belangstelling vol meewarigheid te klagen over de groote opofferingen, die één der saamwerkende partijen zich heeft moeten laten welgevallen. En waar in den laatsten tijd in het Christelijk-historisch kamp van sommige zijden bedenking tegen de coalitie geopperd is, acht men het 't meest profijtelijk om zijn krokodillentranen te wijden aan de benarde Christelijk-historische broederen, welke door den grooten antirevolutionairen slokop worden verzwolgen en van alle zelfstandigheid beroofd. Het Vaderland is zelfs welsprekend en ziet de Christelijk-historischen '„tanden knarsend maar diepgebogen" toegeven. Ook de Nieuwe Botterdamsche Courant is met ontferming bewogen„Nog een paar zulke vaste accoorden, en het ware met de Christelijk- historische fractie in de Kamer gedaan zoo roept zij verschrikt uit. Ze voelt echter, dat er nog meer winst te behalen is indien ze tegelijk de antirevolutionairen in het harnas kan jagen en zoo getuigt ze dan van het staatkundige gedeelte, dat het is een zuiver Christelijk-historisch program. Aldus snijdt het mes van twee kanten. Geen oogenblik zijn we bevreesd, dat dergelijk geschrijf verwarring zal stichten. De toeleg van dit stokebrandje-spelen is al te duicjelijk. Ieder voelt dat bij een samenwerking met andere partijen eigen begeerte niet in alle opzichten kan worden verwezenlijkt en zoowel door de eene als door de andere opofferingen moeten geschieden. Ook thans zijn de opoffe ringen niet achterwege gebleven, maar niettemin zal elk kiezer van Christelijken huize, wien het belang van ons vaderland klaar voor oogen staat, gaarne persoonlijke gevoeligheden qnder- drukken, ter bereiking van het groote doel, dat de hoofdinzet vormt van dezen gewicht vollen verkiezingsstrijd. Daar zijn concessies gedaan door allen, maar niet verlieze men zich thans in bespiege lingen over de vraag, wie tot de meeste toegeeflijkheid bereid was. Ongerijmd is de voorstelling alsof de Christelijk-historischen zich hadden laten verleiden tot een leeuwen verdrag, waarbij den anti-revolutionairen dan de leeuwenfiguur is toebedeeld. Dat is niet zoo bij de zetelverdeeling. Leiden toch bleef als vanzelf door het in 1909 ge sloten beding niet. langer door Dr. de Visser bezet. En dat men voor't leed door de versche wonde van Ommen veroorzaakt geen andere vergoeding vroeg dan dat in Van Alphen's oud district niet Bichon maar een zittend christe lijk-historisch Kamerlid candidaat zou worden, is toch moeilijk als een bewijs van antirevo lutionaire inhaligheid aan te voeren? Daar zijn concessies gedaan door allen 1— ook bij het strijdprogram. Dat bij de komende Grondwetsherziening de „zilveren koorde" niet verbroken Wordt, zal onderscheidenen be rouwen. Eveneens zal het misschien bij som migen bedenking vinden,-dat niet een scherper gedetailleerd program is opgesteld. De om standigheid, dat eene der coaliseerende partijen principieel van een program van actie af- keerig is, is hierbij uiteraard van invloed ge weest. Evenwel zij men hierover niet uiter mate bedroefd. De historie staat daar als het sprekend hewijs, hoe de christelijke partijen ook zonder een uitgewerkt gemeenschappelijk verkiezingsprogram tot eendrachtelijke saam werking in de Kamer bereid te zijn. Bij de totstandkoming van het Ministerie-Kuyper in 1901 ontbrak het, en van wezenlijke twee dracht bleek niets. Ook bij de laatste ver kiezingscampagne in 1909 werd het niet op gesteld en zietZedeloosheidwet, Militiewet, Legerorganisatie, Bouwwetje, Invaliditeitsver zekering, alle hoofdpunten van het regeerings- program, ze werden tegenover de vereenigde linkerzijde door een één en onverdeelde rech terzijde aangenomen. Zoo is het dan verstaanbaar, dat men slechts behoefte gevoelde, om alleen één enkel punt als het alles beslissend moment naar voren te schuiven. Het is de oplossing van den schoolstrijd. Wordt dit voorstel Verwezenlijkt, dan eerst zal een eind zijn gemaakt aan de eeuw van schreiend onrecht op schoolgebied, welke achter ons ligt. Dan is verwezenlijkt, hetgeen zoo langen tijd scheen onbereikbaar ideaalalgeheele vrijheid voor de ontwikkeling van het christelijk onderwijsvan staatswege behdoren zij, die voor hun kinderen Christelijk onderwijs begeeren, in geen betere, maar ook in geen mindere positie te verkeeren dan zij, die hun kroost aan de neutrale school wen- schen toe te vertrouwen. Bij de gedachte aan den onberekenbaren zegen, die aan ons goede vaderland zou worden bereid, indien dit denkbeeld werd verwezenlijkt, vallen alle kleine geschilpunten weg. Het besef mee te kunnen werken tot deze daad van waarachtige vrijheid en gerechtigheid, moet leiden tot eene ongekende krachtspntplooiïng en maakt den komenden strijd tot een heerlijken strijd. Het wordt een lust om mee te vechten. Toeneming van krankzinnigheid. In het Nederlandsch Tijdschrift voor Genees kunde schreef Dr. Schermers, de welbekende directeur van het Christelijk Sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist en Curator der Vrije Universiteit een belangrijke verhandeling over de treffende toeneming van het aantal krank zinnigen in ons vaderland. Dit feit was in zijn algemeenheid reeds lang bekend, maar veelal wees men er dan op, dat door den enormen vooruitgang der wetenschap en der verpleging thans velen in de gestichten worden opgenomen, die vroeger rondliepen of ook in de gevangenis onderdak vonden. Ook worden de statistieken thans beter bijgehouden. Daarmee troostte men zich. Dr. Schermers slaat aan deze illusies den bodem in. Hij toont aan, dat, ook met inachtneming van genoemde omstandigheden, niet langer valt. te ontkennen, dat het aantal krankzinnigen in Nederland grooter wordt. In de gestichten steeg het cijfer van 15,9 op de 10,000 inwoners in 1900 tot 20,8 in 1911. Door de genoemde factoren is deze ontzaggelijke stijging niet te verklaren. De krankzinnigheid moet in abso- luten zin zeer zijn toegenomen. Het heden- daagsch leven met zijn nerveuze onrust en elkander zoo snel opvolgende prikkels moet daarvan de oorzaak zijn, meent de schrijver. Zeer belangwekkend is dit betoog zéker. Opwekkend is het niet. Maar wellicht mogen wij hopen, dat het verschijnsel is toe te schrij ven aan het feit, dat hét thans levende ge slacht zich nog niet voldoende heeft kunnen aanpassen aan de enorme versnelling van ons levenstempo, en dat komende geslachten daar aan vanzelf zich zullen wennen en zóó ook minder de nadeelen zullen gevoelen voor het zenuwleven. (De Rotterdammer). Kamerverkiezingen. In Aiitirev. kringen in het district Groningen wordt verwacht dat Jhr. Mr. A. F. de Savor- nin Lohman te Groningen candidaat gesteld zal worden. Van Antirev. zijde in het district Zutphen is voorloopig gecandideerd Ds. G. Hofstede Doopsgez. predikant te Blokzijl. In 12 districten is de Soc. Dem. partij voornemens een candidaat te stellen. Bidden voor de verkiezingen. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft aan de geestelijkheid van 't bisdom voorge schreven tot nadere aankondiging in de H. Mis een bijzonder gebed (Oratio imperata) te bidden voor een gunstigen uitslag van de ver kiezingen. N. H. Crt. Van het oorlogsterrein. In Thracië. Het hoofdkwartier meldt, dat den 31en Maart verscheidene Turksche bataljons, die door de Turksche vloot gesteund werden, her haaldelijk oprukten tegen den Bulgaarschen rechtervleugel bij Tsjataldzja. De Turken werden iederen keer teruggeslagen. Een wei nig later rukten de Turken opnieuw op en naderden tot op 300 pas afstand de Bulgaar- sche posities. In weerwil van een hevig vuur ondernamen de Turken verscheidene aanvallen tegen het 3e Bulgaarsche regiment, dat er ten slotte in slaagde hen terug te drijven. Vèr- kenningstroepen vonden in de onmiddellijke nabijheid der Bulgaarsche loopgraven meer dan 1200 lijken van Turken. Generaal Sawof dankte namens den Koning het 3e regiment voor den betoonden moed en zelfverloochening. De correspondenten van de Matin en het Journal te Adrianopel geven een treffende beschrijving van den toestand der gevangenen en vluchtelingen. De Bulgaren, wier leger 40,000 man telde, moeten dagelijks zorgen voor de voeding van 80,000 inwoners van de stad, alsmede van 60,000 gevangenen en 50,000 vluchtelingen van het land. Doordat Sjukri pasja de brug heeft laten springen, die de verbinding van de stad met Sofia mogelijk zou hebben gemaakt, heeft hij den dood van vele gevangenen veroorzaakt. Verscheiden duizenden van dezen, opgesloten op het moe rassige eiland van de Toendzja sterven in de besmette en walgelijke modder, sommigen door cholera, de meesten van honger of door ver giftiging. Honderden lijken wachten op be graving. De boomen zijn voor het meerendeel van hun schors ontdaan, waarmee de on- gelukkigen hun honger trachten te stillen. Toen de Bulgaren 60,000 brooden uitdeelden, liep men storm. Oude menschen, vrouwen en kinderen werden in het gedrang mishandeld en onder den voet geloopen. Over de mislukte bestorming van Skoetarie worden nog eenige bijzonderheden gemeld. Aan de Vossische Zeitung seint men uit Cat- taroBij de bestorming van den Tarabosj werden de Montenegrijnen tweemaal met reusachtige verliezen teruggeslagen. Vooi een derde bestorming weigerden de Montenegrin- sche soldaten zich nogmaals te laten gebruiken. Van de bataljons uit Cettinje en Wirbazar werd een derde gedeelte van de tnannen ge dood of gewond. Toen riep de minister van oorlog de vrij willigers van kolonel Plamanats op. 710 man meldden zich voor de bestorming aan. Pla manats zette zich aan het hoofd van de tyoep. De hoogte van den Tarabosj werd beklommen, maar plotseling openden de verdedigers een vreeselijk vuur uit een dal. Plamanats viel door twee kogels in het hoofd en drie in de borst getroffen neer. De bestormers werden man voor man neergeschoten. Slechts 55 keerden er terug. De Albanische Correspondenz meldt over deze bestorming nog: Het gelukte de be- stormingscolonnen twee heiningen van prikkel draad door te knippen en de verdedigers te bereiken. Deze wierpen zich met een on houdbare kracht op de bestormers. De strijd werd man tegen man uitgevochten. De Al- baneezen waren ook in het bezit van machine geweren, die zij met groote juistheid gebruik ten. Intusschen kwam ook een bataljon uit Cettinje de Montenegrijnen te hulp en twee bataljons uit Njoegoesj en Wirbazar. De ar tillerie van den Tarasbosj richtte onder hen verschrikkelijke verwoestingen aan. De ma chine-geweren werden door de Montenegrijnen veroverd, maar terstond door de Albaneezen hernomen. De Montenegrijnsche bataljons werden geheel vernietigd. Te Podgoritsa en Cettinje komen onophoudelijk treinen met ge wonden en ontelbare dooden en gewonden liggen nog voor den bestormden Tarabosj. Andere troepen zijn reeds weer op weg naar Skoetari en heden zal de algemeene aanval plaats hebben. Prinses Louise van België. De correspondent van de Brusselsche „Soir" te Weenen seint aan zijn blad dat Prinses Louise van België, die op het oogenblik in hotel Astorie te Weenen vertoeft, met groote kalmte het bericht over de uitspraak van het Hof betreffende de nalatenschap van Leopold II heeft vernomen. De schulden der Prinses moeten op het oogenblik 15.000.000 francs bedragen. Het gerucht loopt, dat de Belgische staat tusschen- beide zal komen om deze schulden te'Joetalen. De hongerstakingswet. De hongerstakingswet van Minister Chur chill,, of liever de gevangeniswet tot tijdelijk vrijlaten wegens ziekte, zooals de offïciëele titel luidt, door den Minister, gelijk men weet. ingediend, om sterker te staan vooral tegenover de kiesreclndames, die in de gevangenis weigeren te eten en die nu tijdelijk vrijgelaten kunnen worden om later weer liaar straf uit te zitten, is Woensdagavond in het Lagerhuis behandeld. Er ontspon zich een heel debat, waarbij Keir Hardie een voorstel indiende, om de behahdeling van de wet uit te stellen tot de regeering een kiesrechtvoorstel voorde vrouwen zou hebben doen behandelen. Van verschillende kanten werd het regeerings-voorstel scherp bestreden en van andere zijde met alle kracht gesteund. Een der leden 'wilde de onwillige gevangenen doen verbannen, na^r St. Kilda of St. Helena of een andere plaats, waar er maar gelegenheid wezen zou. Het slot was dat het voorstel van Keir Hardie met groote meerderheid verworpen werd en het hongerstakingswetje werd aan genomen met een meerderheid van 253 stemmen. Uit de debatten bleek, dat de gedwongen voeding toch in sommige gevallen nog toege- sast zal worden bij herhaalde onwilligheid fijv. en wanneer er werkelijk gevaar bestond voor het publiek. De Engelsche kiesrecht-furies. De vrouwen, die bezig zijn het Engelsche volk te bewijzen dat zij voor verstandig overleg, en dus voor het deelnemen aan politieke actie nog niet rijp zijn, schijnen nieuwe wandaden in den zin te hebben. Nu hun aanvoerster tot 2 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, openen zij een nieuwe actie, naar men zegt gericht tegen de veiligheid op de spoorwegen, waarlangs dan ook patrouilles zijn gestation- neerd. Hier en daar zijn reeds ontplofbare stoffen gevonden te Stockport is een wagon door een bom vernield. Zooals men weet heeft mrs. Pankhurst' te kenner, gegeven de hongerkuur te zullen toe passen. Men zal haar dus moeten vrijlaten, meent zij. Jlet zal haar niet veel baten, want het Engelsche Lagerhuis heeft in tweede lezing een wetje aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat gevangenen die om gezondheidsredenen zijn vrijgelaten, na herstel weer kunnen worden opgesloten. Het zal dus een intermitteerende gevangenisstraf worden, die van deze „muis- en-kat-wet", zooals de furies haar noemen, gevolgd zal zijn. In llampstead hebben zij getracht een kerk in brand te steken, doch de toeleg is mislukt. En nóg begrijpen de excentrische dames niet, dat men haar het kiesrecht niet geeft. TER NEUZEN 8 April 1913. In de a. s. Donderdag, des voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den Heer Speetjens. (De aanbevelingen zijn alphabetisch opge maakt). Ter benoeming worden aanbevolen de heeren Ds. J. F. van Hulsteijn en A. J. M. Nolet. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den Heer Speetjens. Ter benoeming worden aanbevolen de heeren Ds. J. F. van Hulsteijn en A. J. M. Nolet. Voorstel tot goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1912. Voorstel tot goedkeuring van een stratenplan. Voorstel tot toekenning van een gratificatie aan de telegrambestelster mejuffr. M. Goossen. Voorstel tot vermindering van den omvang van het onderwijs aan school B. Voorstel inzake het oprichten van een muziek tent. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van schoolgelden voor middel baai- onderwijs. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van schoolgelden voor meer uitgebreid lager onderwijs. Voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst en tot verkoop van een strookje gemeen tegrond. - Gedurende het eerste kwartaal 1913 kwa men alhier binnen bestemd voor de haven aldaar 105 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 274,262 M3. Over denzelfden tijd van het vorig jaar kwamen binnen 97 zeeschepen, metende 228,133 Ms. - Na gemeenschappelijk overleg tusschen den vertegenwoordiger van den Belgischen staat-als eischer en den verdediger der maat schappij Gent—Ter Neuzen werd de zaak van de aanvraag om failliet-verklaring, door den staat naar men weet ingediend, tot binnen vier weken verschoven. Dan zal die bepleit worden. Zaamslag. Bij den landbouwer H. van P. alhier sloeg een paard de poot af van het paard dat er op stal naast stond. Het dier moest afgemaakt worden. - Bij de Chr. gemeente alhier is tot predi kant beroepen de heer Ds. H. Visser te Veenendaal. - Door het bestuur van den Serlippens- polder werd alhier aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den zeedijk. Laagste in schrijver was de heer Job Wolfert te Hoek voor f 2550. Axel. Zaterdag werd alhier een vergadering gehouden van handelaren en verbouwers van vlas. De vergadering werd geopend door den heer F. Dekker Pz., die na een inleidend woord tevens in korte trekken het doel der bijeen komst uiteenzette. Op deze inleiding volgde eene geanimeerde discussie, waarbij verschillende wantoestanden w'erden besproken, die zich vooral in dit seizoen bij de levering van vlas voordoen. De vergadering was algemeen van opinie, dat aan deze onhoudbare toestanden op de een of andere wijze een eind behoort te worden gemaakt, waarom met algemeene stemmen besloten werd tot stichting eener vereeniging over te gaan. 40 der aanwezigen gaven zich als lid op. Een comité werd benoemd om de verdere regeling voor te bereiden, bestaande uit de heeren F. Dekker Pz., P. Buijze,L. de Feijter-Huijssen, Jan de Visser en' D. van Cadzand. In deze vergadering verklaarde men alge meen van meening te zijn, dat het billijk is de met Belgische kooplieden gesloten over eenkomsten te handhaven, en het geen aan beveling verdient om maar klakkeloos over te gaan tot het sluiten van een tweede accoord, en daardoor eenige franken op den oorspron kelijke overeengekomen prijs te laten vallen en dat wel reeds op een tijdstip dat de kooper nog niet eens weet of hij op de gekochte partij vlas wel verlies zal leiden. Bovendien is dit laatste ook iets, waar de verkooper niets mee te maken heeft. Men oordeelde op grond daarvan dat de nalatige koopers moeten verplicht worden de gesloten overeenkomsten na te komen. Met het oog op het behoud der voor onze streek zoo nuttige vlasnijverheid is het aan te bevelen dat alle belanghebbenden zich bij deze vereeniging aansluiten. (T. C.) - De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 14 dezer de gemeenten Sas van Gent, Philippine en Hoek en Dinsdag daaropvolgend Westdorpe, Overslag en Zuiddorpe. - Naar Zelandia vdrneemt zijn door de Liberale kiesvereeniging in het district Hon- tenisse als voorloopige candidaten op de gros lijst geplaatst de heeren J. I}t. Elenbaas, bur gemeester te Krabbendijke en Jac. Welleman, landbouwer te Kruiningen. - Uit Koewacht wordt aau het 'tHand. v. Antw." gemeld dat daar een tiental dronken kerels daar Woensdag op de jaarmark, den heer B, onderwijzer, zoo deerlijk hebben mis handeld dat zijn aangezicht één wond vormde. Bovendien had hij op het lichaam kwetsuren en werden hem zijn kleeren van het lichaam gerukt. De politie hield het hoofd der bende, zekere J. aan op de wijk Het Riet. De andere zijn ook bekend. Breskens. Alhier zal een electrische was- scherij opgericht worden. Bors8ele. Alhier is besloten tot oprichting eener Chr. school. Het onderwijs zal geba seerd worden op Oud-Gereformeerde begin selen. Vlissingen. Gisterenmorgen werd alhier op het rangeerterrein van.de electrisehe tram een 4-jarig jongetje, dat zijn vader eten kwam brengen, overreden, waarbij een beentje geheel werd afgereden en het andere ernstig ver wond werd. In het R. K. ziekenhuis is het overleden.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2