IE3 ecla oen e Berlclite n. nOt$ft Uit de Tweede Kamer. Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad eu Provincie. Kerk en School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. thans volgens de in 1909 gemaakte afspraak ergens uitvalt. Ten einde in de nu volgende parlementaire periode, bij vacatures als anderszins, zich voor doende moeilijkheden te voorkomen, zal een commissie met recht van beslissing door de dj-ie centrale besturen worden aangewezen. Over deze concept-overeenkomst zal op 24 April door de drie partij vergaderingen worden beslist. Zitting van Woensdag 2 April. Ziektewet. Aan de orde is het ontwerp-Z i e k t e w e t, waarvan de algemeene beschouwingen reeds voor den aanvang van de zitting 1912/1913 waren beëindigd, doch waarvan de verdere behandeling voor de Invaliditeitswet had moeten wijken. Art. 1 wordt z. h. s. aangenomen, nadat de heer Roodhuyzen (U.-L.) zijn indertijd van den heer De Savornin Lohman overge nomen amendementen heeft ingetrokken, welke intrekking spr. motiveert door de wijzigingen van den minister ten aanzien van de aan de bijzondere kassen verleende meerdere vrijheid op het stuk der premie, en nadat ook de heer Aalberse ,R.-K.) een amendement heeft ingetrokken. Art. la wordt mede z. h. s. aangenomen na intrekking van een amendement van den heer Kooien (R.-K.) en art. 2 verheugt zich in hetzelfde lot na intrekking van amende menten door de heeren Van Lennep (C.-H.) en De Wijkerslooth (R.-K.). Ook de artt. 3—10 worden z. h. s. aange nomen. Op art. 11 (opgaven en inlichtingen van den werkgever en andere personen der onderne ming) licht de heer P a t ij n (U.-L.) een amen dement toe, om de rechten der geadministeer- den door het stellen van een termijn van 2 dagen beter te waarborgen, en een ander amendement, om den werkgever 24 uur meer te geven voor het indienen van zijn bezwaren tegen het geven van inlichtingen. De heer D u y s (S. D. 'A. P.) trekt een amendement in. De heer Tydeman (V.-L.j maakt eenige opmerkingen over de nota van wijzigingen van 20 Maart, waardoor het ontwerp in een geheel andere gedaante verschenen is. Ver volgens betoogt spr. uitvoerig, dat nu de Ver zekeringsraad zou kunnen vervallen, ofschoon hij daartoe, na het aannemen van de Raden- wet en de Invaliditeitswet, hel voorstel niet kan doen. Spr. gaat de geschiedenis van de Raden van Arbeid na, waaraan bevoegdheden onttrokken zijn en wanneer de Verzekerings raad juist onnoodig is geworden. Uit alles blijkt hem, hoe verkeerd het geweest is de Radenwet te behandelen vóór de Ziektewet. De minister van landbouw, nij verheid en handel, de heer T a 1 m a, verklaart zich voor het tweede amendement- Patijn, maar tegen het eerste. Spr. verdedigt daarop het tijdstip van in diening van zijn nota van wijzigingen en zijn houding ten aanzien van deze wijzigingen. Hij wijst er op, dat het absoluut initiatief van de Raden van Arbeid is gebleven, behoudens vaststelling van de premie. Alleen met redenen omkleed zal de Kroon ook bij de premie-be taling van het voorstel van den Raad van Arbeid mogen afwijken. Spr. verdedigt ook den Verzekeringsraad en zegt sympathie te gevoelen voor die amen dementen, welke het oorspronkelijk ontwerp willen herstellen. De heer Tydeman repliceert. De heer P a t ij n wijzigt den termijn in zijn eerste amendement in 24 uur. De minister neemt het tweede amen- dement-Patijn over. De heer Duys repliceert. Na eenig debat, waarbij de heer Nolens (R.-K.) uiteenzet, dat de minister terecht de wijzigingen heeft voorgesteld, om aldus het wetsontwerp in het Staatsblad te krijgen, wordt het eerste amendement-P at ij n ver worpen met 40 tegen 15 stemmen. De Tweede Kamer heeft gisteren de behan deling van de Ziektewet voortgezet met de beraadslaging over artikel 15 met het daarop voorgestelde amendement-Teenstra om niet alleen geen uitkeering te geven wegens ziekte, die een gevolg is van een bedrijfsongeval, maar van een ongeval in 't algemeen en het amendement-Patijn om den arbeider niet alleen te verzekeren tot uitkeering van ziekengeld, Damrak. Weg is de Beurs waar de kinderen in kermistijd mochten komen trommelen. Ver dwenen de Vischmarkt en de Vischsteeg en de haven, „het Water". De vijf Damsluizen werden een riool't Commandantshuis, ,,'t huis onder 't zeil", dat nog de herinnering aan de Vischmarkt bewaarde, isgesloopt,gelijk vroeger als gezegd, de Waag/ Verdwenen zijn de huizen daarachter, en de andere aan den Vijgendam, met Frogers vermaarden hoeden winkel en het Beurspoortje. Zelfs het Beurs- pleintje, waar eens de oude Beurs stond, is niet meer, met het „Verkoophuis" en nog zoo veel. „Haar plaats kent haar niet meer". En hoe straks de Dam er zal uitzien, is nog ten deele onzeker. Van alle gebouwen op den Dam, die de op komst en latere heerlijkheid der stad aan schouwd hebben, is er nog maar één over gebleven, en prijkt zelfs in nieuwen luister. En datgene is de Kerk. 't Is leerrijk en bemoedigend tevens A. J. Hoogenbirk in de „De Jonge Man." doch ook recht te geven op geneeskundige behandeling. Het amendement van den heer Patijn werd krachtig aanbevolen door den heer Limburg, wiens pleidooi naar de heer Duys betoogde echter thans te laat kwam, omdat er nu toch geen kans op slagen meer is. Minister Talma bestreed beide amende menten. De ziekteverzekering is een arbeiders belang, de geneeskundige hulp daarentegen is een belang voor de mindergegoede bevolking in 't algemeen en een .plattelandsbelang. Als zoodanig is de quaestie in onderzoek. Na replieken werden beide amendementen verworpen met 42 tegen 19 stemmen, rechts tegen links. f Een nieuwe part ij? Men schrijft aan het Vad In het district Gouda is de stoot gegeven tot de oprichting van een nieuwe „Christe- telijke" partij, die den naam draagt vanVrij- Antirevolutionaire Partij. De leiding van deze partij in wording be rust bij het bestuur van de Vrij-Antirevoluti onaire kiesvereeniging „Keuchenius" te Gouda, welke thans alle pogingen in het werk stelt om in de verschillende plaatsen van het di strict'Gouda afdeelingen op te richten, waarin zij reeds in enkele gemeenten moet geslaagd zijn. In de Friesche districten zijn 70.000 exemplaren verspreid van een verkiezings nummer van het Friesch Volksblad, met bij dragen er in van Mr. Troelstra, Vliegen, Mr. Mendels enz. Dit is één bewijs van socialis tische propaganda. TER NEUZEN 4 April 1913. Ds. J. Fraanje, predikant bij de Geref. ge meente alhier, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep v.an die gemeente te Rotterdam. Tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, gevestigd te Middelburg, is benoemd de heer J. P. Walland, ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Ter Neuzen. Dinsdag werd, op zijn verzoek gemas kerd, tusschen twee rijksveldwachters naar Zierikzee vervoerd J. PI. uit Hoek, ter con frontatie en verhoor, wegens gepleegde op lichterijen te Zierikzee. Zaamslag. Bij schrijven van Heeren Ged. Staten dezer Provincie d. d. 28 Maart j.l. is dé ontvangst bericht van de door den Raad dezer gemeente vastgestelde wijziging der algemeene Verordening van politie d. d. 18 Maart j.l., zoodat binnen acht dagen na de af kondiging dier wijziging het in deze gemeente verboden is op straat luidruchtig te zingen, te schreeuwen of geraas te maken, te spelen of te slaan op instrumenten, trommels, ketels of andere voorwerpen. Terwijl de 8-jarige J. H. met verschil lende makkertjes, aan 't spelen was, klom hij op een heining, had het ongeluk hier van te vallen en brak zijn dijbeen, Dr. W. J. Assies verleende geneeskundige hulp. Axel. Met een openbare les werd, aldus de Ax. Crt. de tweejarige landbouwcursus der afd. Axel der Z. L. M. gesloten. Autoriteiten waren er bij tegenwoordig. Den onderwijzers P. Ie Feber en F. C. Zonnevijlle werd ieder een fraaie leuningstoel aangeboden. De cursus werd gevolgd door 12 leerlingen, te weten M. de Bruijné Pz., thans te Cats, Jac. de Feijter Cz. te Koewacht, D. Dekker Jacz., F. Dekker Jacz., W. M. Dieleman Fz., Adr. van Dixhoorn, C. de Feijter W., M. van Fraaijenhove, J. C. den Hamer Jz., J. K. de Putter Jz., M. de Regt Lz. en L. J. van de Wege, allen te Axel. Aan de firma Elias Wittok te Hulst is de levering opgedragen van everdoek voor de koloniën. De inschrijvingsprijs was f28,168,50. Oostburg. Het Geref. kerkgebouw alhier, aldus de Zeeuw, moet uitgebreid worden. Tevens wordt de preekstoel iu een platvorm veranderd. De kosten werden geraamd op f 2000. Een rondgang bij de leden dezer kleine gemeente, deed in enkele dagen deze som bijeen komen. Er waren giften bij van f 100, f250 en f300. Met gunstig gevolg is te Leiden afgelegd het doctoraal examen in de wis- en natuur kunde door den heer J. de Hullu uit Cadzand. Notaris James te Sluis heeft ingesteld de bezittingen van de erven P. Monjé te Breskens en wel het le perceel (in de dorp straat) voor f 3200, het 2e perceel (boulevard) voor f 1800 en het 3e perceel (2e Zandstraat) voor f650. Toeslag 12 April a. s. Bij het omtrekken van een boom op de hofstede van Iz. Porey onder Groede, werd de werkman W. de Puyt onder den nek getroffen door een zwaren tak. Hij werd bewusteloos in de woning gedragen. Toen hij weer bij kwam klaagde hij veel over pijn. De te hulp geroepen arts constateerde dat hij inwendig zwaar gekwetst was. (M. C.) Vlissingen. Door B. en W. is aanbesteed Het leveren, plaatsen en gangvaardig ople veren van een carillon, uurwerk, met wijzer- borden en luidklok. De minste inschrijving was f 19,050. De raming was f20,000. En het herbouwen van den St. Jacobstoren. Minste inschrijvers waren de Gebr. Dessin te Gouda voor f29,325. De raming was f31,000. Gent—Ter Neuzen. Dinsdag had andermaal te Gent een verga dering plaats van de aandeelhouders van de spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen. Ze waren nu druk opgekomen. Bij het openen der zitting werd nl., aldus vermeldt de „Gazette van Gent", meegedeeld, dat 407 bevoorrechte aandeelen en 1414 gewone aandeelen vertegen woordigd waren, d. w. z. tezamen 1821 aan deelen, recht gevende op 312 stemmen. Naar men weet vluchtte Wilmart, de gedele geerd commissaris, in October en harstte het schandaal los. Voor meer dan 14 millioen frank waren onregelmatige obligaties in om loop gebracht. Het bestuur der maatschappij wilde in die omstandigheden vóór alles een faillissement vermijden. Reeds gaven de maan den Januari en Februari van dit jaar een ver meerdering met 34.000 frank op het voor gaande jaar. Er werden 7 bestuursleden en 5 commis sarissen benoemd, ter vervanging van de over ledenen of van hen, die ontslag namen. Tot bestuurder werd o. a. de heer Van Rompu benoemd. We herinneren eraan, dat de Belgische staat, die zelf voor 300,000 .frank van de maatschap pij te vorderen had, de failliet-verklaring heeft geëischt, als de aandeelhouders zouden wei geren, liet akkoord te bekrachtigen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Neuzen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1913 ingelegd f 20295,34, terugbetaald f21375,39. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 9405. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Fijnaart J. A. Tazelaar, cand. te Weesp. Bedankt: voor Doesburg door A. Wester- beek van Eerten te Kampen. Neef. Hervormde Kerk. Viertalte Uithuizermeeden G. G. J. Blee- ker te Ouderkerk a d. AmstelD. Kuilman te Huizinge; II. Stegenga te Wolfaartsdijk en Th. M. Loran te Druten. Beroepen te Uithuizermeeden G. G. J. Bleeker te Ouderkerk a.d. Amstelte llendrik- Ido-Ambacht F. G. Willekes te Sommeren en Lierop (N. B.) Bedanktvoor Nieuw-Amsterdam door B. J. Lugtenberg te Luiten a.d. Dedemsvaart. (Van onzen Landbouw-Medewerker.) De invloed van het chilisalpeter op Suikerbieten. Oud-Vlaanderen. Weken geleden ver nielden we al, hoe in de wijk Oud-Vlaanderen op de a.s. tentoonstelling te Gent verschillende huisjes zullen worden opgericht, waarvan de gevels bestaande gevels uit Zeeland te zien geven. De „Gazette vark Gent" brengt nu daaromtrent uitvoeriger nieuws. Op de Schipperskade vindt de bezoeker gevels van Veere en Vlissingen, in 't bijzondor „Het Lammetje" van eerstgenoemde gemeente evenals den grooten put en den Campveer- sehen Toren. Daarnaast zal de bezoeker uit Zeeland huisjes uit Middelburg, Goes en Vlis singen herkennen evenals vijf gevels van Axel, Hulst en uit Sluis. Bij de brug ligt een Ne- derlandsche hoogaarts. Op het kanaal kunnen de bezoekers van Oud-Vlaanderen een tochtje doen. Tevens zullen daar feestelijkheden van allerlei aard worden ingericht, waarbij alle deelnemers in middeleeuwsche dracht zullen verschijnen, terwijl ook de bewoners van die huizen, zich zoo veel mogelijk iu de dracht zullen steken van den tijd, waaruit het stadje dagteekent. M. C. Zondagmiddag om 1 uur reed de heer P. uit Heemstede met zijn auto door Mijdrecht, toen daar van den tegenovergestelden kant de tentwagen van den landbouwer K., waarin de boer, zijn vrouw en twee meisjes gezeten waren, aan kwam. Daar de beide voertuigen elkander niet passeeren konden, probeerde de heer P. zijn auto op den wegberm te brengen. Het paard schrok daarvan echter en liep met den wagen en de vier inzittenden te water. De heer P. haalde hulp en met vele helpers gelukte het om de vier menschen op het droge te brengen. Een der meisjes was reeds bewusteloos, doch kwam later door geneeskundige hulp weer bij kennis. Later zijn ook paard en wagen uit het water gehaald. De politie maakte proces-verbaal op. Op aanwijzing van den landbouwer Ilil- bert K., te Buinen, die de vorige week te Assen in het huis van bewaring werd opge nomen, verdacht in een hypotheekacte een valsche opgave te hebben gedaan, waaruit nadeel kan ontstaan, is Maandag bij de stal deur van zijn woning, in tegenwoordigheid van den burgemeester, rechter-commissaris te Assen en politie, in den grond in een blikken doos gevonden een schuldbekentenis, benevens een som van ruim f2000. Even voordat K. aanwijzing deed, sprong hij in den put, van waaruit hij door de politie werd opgehaald. (Ass. Ct.) Te Zaandam is Dinsdagmiddag de glazen- wasscher W. achterover van een ladder ge vallen ter hoogte van circa 6 a 7 meter. In deerniswekkenden toestand, met schedelbreuk, gebroken sleutelbeen en andere kwetsuren, werd hij opgenomen. De arts durfde hem zelfs niet naar het gasthuis te Amsterdam doen vervoeren. Men meldt' uit Woubrugge aan de Rijn. Crt.De landbouwer W. alhier kwam deze week tot de ontdekking dat een zeug bij haar normale biggen een bijzonder gevormde big had. De kop van het 'dier gelijkt geheel op dat van een orang-oetan, doch aan den kop een slurf van een olifant en de hoeven om gekruld als van een luipaard. Het diertje zal naar de veeartsenijschool te Utrecht op gezonden worden. Sedert een paar dagen doet het gerucht de ronde, dat de krijgsraad besloten zou heb ben den kapitein-magazijnmeester W., verdacht meer te weten van de raadselachtige verdwij ning van een belangrijk bedrag aan bank papier uit de brandkast der artillerie-inrich tingen te Zaandam, uit zijn hechtenis te ont slaan wegens gebrek aan bewijs. Dit plan schijnt men echter voorloopig te hebben opgegeven, want tegen Woensdag 2 April was als getuige in deze zaak gedag vaard de heer Van Zwicht, inspecteur van politie te Zaandam, aan wien gedurende de eerste dagen het onderzoek was opgedragen en die door den krijgsraad in het geheel nog niet was gehoord. De instructie schijnt dus opnieuw geopend te zijn. (TeIJ Overal, waar suikerbieten verbouwd worden, weet men, dat dit gewas een rijke bemesting be- I hoeft. En men handelt daarmee overeenkomstig. Want geen enkele landbouwer, die bieten verbouwt, zal karig zijn met zijn kunstmest. Hij weet dat hij dan bedrogen uitkomt. De. suikerbiet heeft een volledige bemesting noodig. Dus kali, phosphor- zuur en stikstof. Over ds stikstof bemesting wil ik het heden hebben. De suikerbieten hebben vooral in de eerste groeiperiode groote hoeveel heden noodig. Met de geringste kans op verlies is het daarom wenschelijk de suikerbieten de stik stof te geven. Wanneer men tegelijk met het zaaien b.v. 100 K.G. chili geeft per Hectare be vordert dit tevens de opkomst. Ongeveer vier k zes weken na het zaaien geve menHveer 100 K.G. De rest wordt uitgezaaid, zoodra de bieten op rij staan, gehakt zijn en het land schoon is. Hoe groot de laatste hoeveelheid is, hangt van omstan digheden af. De gansche hoeveelheid kan van 400600 K.G per Hectare bedragen. Hoe grooter de oogst kan zijn in verband met de hoedanigheid van het land, hoe meer men kan geven. Het chilisalpeter geeft weelderige, donkergroene eenigs- zins gerimpelde bladeren, bevordert in hooge mate den groei der biet en oefent, ook in groote hoe veelheden gegeven, geen nadeeligen invloed uit op het suikergehalte. Of men dus op gewicht dan wel op gehalte zaait, chilisalpeter kan men niet sparen, men zorge echter bij rijke bemesting toch vooral, dat het land zuiver is, want het spreekt van zelf, dat ook het onkruid weelderiger groeit, naarmate het land vruchtbaarder is. Doch als men van 't begin af goed laat wieden, wint de biet het al zeer spoedig zij bedekt met haar bladeren weldra het land en liet" onkruid blijft weg.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2