Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. Zaterdag 5 April 1913. 10e Jaargang. Woensdag 16 April 1913, De Dam te Amsterdam. No. 1006. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERT ENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. =«r De Vergadering van Aan deelhouders der Naamlooze Ven nootschap „LUCTORETEMERGO" te Ter Neuzen, zal gehouden worden D.V. op des namiddags ten 2 ure, in de Christelijke Bewaarschool te Ter Neuzen. De w/n Voorzitter voornoemd, J. A. KLAASSEN. V Sociale wetgeving. Artikel 1 van het Concept-Program van Actie, dat op 24 dezer aan de Dcputaten- vergadering ter aanneming wordt voorgesteld, wil aan het zittend Kabinet de voortzetting van de bewindvoering mogelijk maken door bet verleenen van parlementairen steun aan de ingediende wetsontwerpen. Met andere woorden het Centraal-Comité stelt aan de partijgenooten voor, dat alle krachten worden ingespannen, om in Juni opnieuw een Rechtsche meerderheid naar de Kamer te zenden „en aldus het ministerie- Heemskerk in de gelegenheid te stellen, op den ingeslagen weg, ook wat de sociale wet geving betreft, voort te gaan. Zal alle man van rechts daartoe medewerken en zal het voorgestelde artikel 1 worden aan genomen, liefst met zoo goed als algemeene stemmen Wij twijfelen hieraan niet en hogen het trouwens van harte. Toch is het ongetwijfeld goed op die vraag vooraf even de aandacht te vestigen. Want niet allen zijn met die sociale wet geving even hard ingenomen. Ook niet van den rechtschen kant. Er zijn er, die meenen, dat het nu al meer dan wellis met de zorg voor den werkman. Nu valt het niet tegen te spreken, dat de sociale wetgeving in het budget van vele werkgevers een groote verandering heeft ge bracht en nog brengen zal. Als straks naast de Ongevallenverzekering komt de verzekering tegen ziekte en invaliditeit en het ouderdoms-pensioen, zal de bijdrage, die de werkgever voor een en ander zal hebben bij te passen, een niet onbelangrijke post vormen op de lijst zijner uitgaven. Bovendien zal menige bepaling op het gebied van arbeidswetgeving een vasten regel stellen in de plaats van de vroegere vrijheid, T>f mis schien beter, willekeur. Of er wel Amsterdammers zijn die, tot jaren des onderscheids gekomen, niet weten wat de naam hierboven aanduidt 't ma,g met reden betwijfeld. Want de Dam was het, die vóór vele eeuwen aan Amsterdam of Amsteldam dien naam schonk, naar den dam in den Amstel, reeds vóór 1275 gelegd. Het toenmalig visschers- dorp strekte zich uit An de Nes tot de Wijde Kerksteeg, waar nu de Warmoesstraat ligt. De dam vormde den overgang naar de andere zijde van den breeden Amstel, die daartoe overdekt werd, ter plaatse nu nog aangewezen door een ijzeren plaat die het riool afsluit, achter het voormalig Commandantshuis. Vroe ger lagen daar sluizen onder den Dam, die het breede Rokin verbonden met het niet (minder breede Damrak of Water, dat toen reikte tot de plek waar velen onzer nog de Beurs gekend hebben, die vóór eenige jaren is gesloopt. Zoo al niet aardrijkskundig, dan toch in anderffn en hoogeren zin, is en blijft de Dam nog altijd het middelpunt der hoofdstad, gelijk hij het was toen hij nog de „Plaetse" of de Groote Markt heette. Toch zag hij er toen In regel en dwang ligt altijd iets wat tegen onzen volksaard indruisclit. Vrijwillig doet men soms veel, doch dwang staat tegen. Toch zal men niet kunnen ontkennen, dat datgene wat met die sociale wetgeving op zich zelf bedoeld wordt, uitstekend is. Natuurlijk is de tijd van overgang, dien de maatschappij noodig heeft, om zich aan de veranderde omstandigheden en verhoudingen aan te passen, de moeilijkste. Doch elk Christen, die buigt voor Gods Woord en volgens dat Woord gaarne mede werkt om liet lot van den arbeider zoo dragelijk mogelijk te mak.en, zal bij nader inzien zich de moeilijkheden van dien overgang getroosten. Geen Christen zal den arbeider misgunnen, dat ook hij tot het eind van zijn leven leeft van de vrucht van zijn arbeid. En dat is toch de bedoeling van heel de sociale wetgeving. Daarom juist vertrouwen we, dat alle man rechts het zittend ministerie zal steunen en zoo mogelijk in de gelegenheid zal stellen zijn arbeid voort te zetten. V In 't tegengestelde geval. Wat zal er gebeuren, als overhoopt in Juni de meerderheid aan de linkerzijde mocht komen Zal men dan van de sociale wetgeving af zijn Niemand die 't gelooft. Tenminste niet, die niet willens blind is. De sociale wetgeving zit in de lucht ze is een eisch des tijds. Al zou men liet willen, men zou er niet aan kunnen ontkomen. Ook de linkerzijde niet. Dat men van dien kant onze mannén zoo fel bestookt, komt dan ook niet, omdat men links de sociale wetgeving niet wilmen heeft daartoe de keus niet meer. Neen, dat men in Juni alles op haren en snaren zal zetten om weer de macht in handen te krijgen, komt daar vandaan, dat men slechts met ieede oogen aanziet, hoe een rechtsch ministerie zorgt voor den kleinen man. Dat mag niet. Alleen een vrijzinnig ministerie kan en mag dit doen. 't Is zoo, men heeft, toen men nog 't heft in handen had, die taak grootendeels ver zuimd, doch nu is men tot andere gedachten gekomen. Thans is men gul in 't beloven van gouden bergen aan den werkman. Men voelt, dat 't moet, wil men niet allen invloed op 't volk verliezen. Men wordt gedreven, waar men vroeger tot geen prijs wilde zijn. Troelstra kon onlangs met rechtmatigen trots in triomf uitroepenwij, rooden, hebben de leiding, de concentratie-mannen mogen volgen. gansch anders uit dan nu. Van het oudste is weinig meer overgebleven. De vroegere Dam was kleiner dan de tegen woordige, en reikte van Kalverstraat tot Nieuwendijk en van het Paleis tot het Gedenk- teeken. Hij diende tot allerlei, vooral tot Marktplein, en vertoonde alzoo een levendig heid, die door de omgeving nog werd versterkt. Het eenige gebouw dat nog aan die tijden herinnert is de Nieuwe kerk. In het midden der 17de eeuw werd het oude Raadhnis door het nieuwe,.prachtige ver vangen, dat wij nu als Paleis kennen. Plaat ste men zich voor dat gebouw, het den rug toekeerend, dan had men links de Nieuwe kerk en verder naar de Warmoesstraat de groote Viscbmarkt, die aan het Damrak uit kwam. Rechts voor zich had men de Waag (nu staat daar het gedenkteeken). De Dam sluizen daarachter waren bebouwdrechts naar den Vijgendam had men de Beurs, welker laatste poortje nu pas gesloopt is. In twee en een halve eeuw is eenter veel veranderd. De Waag verdween reeds vóór honderd jaar ook zoo de Vischmarkt, op wier plaats een nieuwe Beurs werd gebouwd toen de oude niet meer dienen kon. Ook deze Beurs echter heeft reeds weer een opvolger. En thans is alweer het Commandantshuis gevallen, het Beurspoortje met de huizen aan den Vijgen- Voorbeen wilde men van geen algemeen stemrecht weten. Thans wordt reeds de weg geëffend, om zelfs voor vrouwen algemeen stemrecht in te voeren. Voor enkele jaren nog heette bij de vrij zinnige kopstukken Staatspensioen een dwaze onmogelijkheid. De socialisten hebben hen wel anders geleerd te zingen. Zoo zal het verder gaan ook op den weg der sociale wetgeving. De rooden de leiding en de vrijzinnigen hebben te volgen. Zouden die enkelen onder ons, die meenen, dat het ministerie-Heemskerk in zijn sociale wetgeving reeds meer dan ver genoeg is ge gaan, denken, dat 't hun onder vrijzinnige leiding goedkooper zal uitkomen Dan kennen zij mr. Troelstra en zijn volgelingen niet Wjj vreezen, dat ze in dat geval in plaats van met geeselen met schorpioenen zouden gekastijd worden. V Het accoord getroffen. Het zal onzen lezers ongetwijfeld een groot genoegen doen te vernemen, dat de Centrale colleges der drie rechtsche partijen tot over eenstemming zijn gekomen omtrent het voor stel, dat elk iiarer aan de eigene partij zal doen op 24 dezer. Wat voor ieder, die de Christelijke begin selen liefheeft, van zelf sprak, zal naar alle waarschijnlijkheid de vrucht zijn van het ge meenschappelijk overlegde coalitie zal ook voor het volgend vier-jarig tijdperk, of althans tot de Kamerontbinding als gevolg eener wij ziging der Grondwet, worden bestendigd. Elk der drie partijen behoudt daarbij het recht te strijden voor hetgeen zij meent te moeten voorstaanmen strijdt gezamenlijk voor de zaken, waarover men het eens is. De afgeloopen periode heeft bewezen, dat er onder die voorwaarden gelegenheid genoeg is voor de verbonden partijen om ten nutte van ons volk samen te werken. Dat wij ons van harte verheugen over dezen uitslag van het gemeenschappelijk overleg, spreekt van zelf. Niemand onzer wil het verbloemen, dat de verbonden partijen nog op menig punt uiteen gaan en elk haar eigen meening hebben. Doch zoolang we staan tegenover een tegen stander in wiens handen onze pas bevochten rechten op schoolgebied niet veilig zijn zoolang er nog zooveel te doen overblijft op een terrein, waar de samenwerking zeer goed mogelijk is zoolang blijft de coalitie eenvoudig een eisch van zelfbehoud. Wie terug wil naar de periode van vrij zinnige overheersching, zooals we die in onze jeugd gekend hebben, toen men sprak en handelde alsof heel Nederland liberaal was dam weggeruimd, gelijk zoo veel meer, en is de Dam ruimer geworden dan ooit. Ettelijke historische plekjes echter o.a. de Vischsteeg, de oudste van Amsterdam, zijn verdwenen. „De eischen van het verkeer" scheppen een toestand zoo anders dan vroeger, dat een later geslacht zich moeilijk zal kunuen voorstellen hoe het eens was. Het hart van, Amsterdam mocht de oude Dam heeten, want daar klopte het leven der groote stad het sterkst. De Dam geeft een beeld van Amsterdams geschie3enis. Op den Dam werden de graven ontvangen die op bezoek kwamen, zooals Phi lips III. Daar geschiedde de aanslag der Wederdoopers. Daa« op de Plaetse zijn ge trouwe getuigen van Christus om des geloofs wille verbrand, maar ook daar werd Amster dam geus. Geen vorst of groote deed hier in tocht, of de Dam zag hem. Op den Dam prijkten de eerepoorten, maar luidde ook de klok ter terechtstelling. Het buskruitverraad speelt op of liever onder den Dam. Men heeft er om den Vrijheidsboom gedanst, koning Lodewijk koos er zijn paleis, en ook Napoleon werd er begroet, toen de Dam naar liern ge noemd was. Bij het herstel onzer vrijheid is koning Willem I er toegejuicht, na hem de held van Waterloo, koning Willem II, gelijk nog later de derde Willem, wiens Dochter thans over ons regeert. Hoe duizenden elk en er geen andere menschen in ons goede Nederland woonden -- moet wenschen, dat de coalitie te niet gaat. Men zal dan krijgen de vrijzinnige periode onder leiding van Troelstra. Ónder luidruchtig geschreeuw over de vrijheid het naarste dwang systeem, dat men zich denken kan de heer schappij van de helft plus één der massa onder aanvoering van eenige eer- en heersch- zuchtige dweepers. Die treurige toekomst zal ons naar wever trouwen, door de coalitie voorloopig worden bespaard. Dat men aanN den linkerkant er evenzoo over denkt, blijkt wel uit den bitter-spijtigen, kwaadstokenden toon, waarop de groote Nieuwe Rotterdamsche Courant de coalitie overeenkomst bespreekt. Blijkbaar gevoelt het blad, dat de kans op een concentratie-overwinning in Juni nu vrij wel verkeken is. En dat verheugt ons ten zeerste. V Kamerverkiezingen. De coalitie-overeenkomst. Wij vernemen dat de centrale besturen van de drie rechtsche partijen er in ge slaagd zijn, een ontwerpovereenkomst vast te stellen voor de hernieuwing van de coalitie. Daarbij wordt de komende Grondwetsherzie ning op den voorgrond gesteld en wel in deze formule de drie partijen komen overeen steun aan de regeering te verleenen ter zake van haar voorstellen tot Grondwetsherziening, in zonderheid wat betreft artikel 192, waar in haar voorstel tot wijziging van dit artikel eenerzijds het beginsel wordt vastgelegd dat door de openbare kassen in de kosten van het algemeen lager onderwijs op scholen, door ingezetenen opgericht, op gelijken voet wordt voorzien als zulks geschiedt ten aanzien van dit onderwijs op scholen, van de overheid uitgaande, en anderzijds wordt uitgesproken, dat bij de inrichting van het van overheids wege te geven lager onderwijs de godsdiens tige gevoelens van de ouders der schoolgaande kinderen worden geëerbiedigd. Voorts hebben de besturen als hun wensch te kennen ge geven dat bij de behandeling van deze voor stellen tot grondwetsherziening het eerste lid van artikel 171 niet aan de orde zal worden gesteld. Voor wat de verdeeling der districten aangaat, is men overeengekomen, dat de partij, die den zetel voor eenig district thans bezet houdt, in dat district ook nu den coalitie- candidaat zal stellen, met uitzondering alleen van Leiden en Ede, die aan de anti-revoluti onaire partij worden toegewezen, terwijl men in Ommen voor ditmaal gezamenlijk een chris- telijk-historisch candidaat zal aanbevelen, die jaar de koningin op den Dam komen begroeten, weten wij allen. Was het vroegere Amsterdam „de koopmarkt van Europe", de Dam was markt en nog veel meer voor den Amsterdamschen burger. Hij ging er ter preek in de Nieuwe kerk, kon er de heeren op het Raadhuis spreken, kon op de vischmarkt Amsterdammers en visch zijn onafscheidelijkkoopjes doen, en straks in de winkels en kastjes, die aan de Beurs verbonden waren, zich allerlei aanschaffen, tot de fraaiste kunstwerken toe. Op die Beurs zelf deed men zaken in het groot. Waarheid sprak het vers „Hier treft de Moor den Pool, de Turk den Spanjaard aan." Het Damplein was de verkoopplaats van boter, kaas en eieren in 't begin van December was er de St. Niklaasmarkt. In de groote Waag gingen de koopmansgoederen in en uit, aangebracht door vele schepen in het Dam rak. Vleesch leverden de vlakbij zijnde hallen, en wie van al de drukte eens wou uitrusten, kon terecht in de drinkwinkels en logementen der omliggende straten. De Warmoesstraat alleen telde er driehonderd! De Dam bevindt zich thans in een "tijdperk van overgang, zooals hij nog nooit gekend heeft. Geheel veranderd is de hoek van het INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlfe TE BEZORGEN BIJ DEN UITtiEVER- Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1