RONA Cacao Van houten's Keclae Berlditen. Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. lioogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e n t i n. Groente- en Fruit-Veilingsvereeniging „Ter Neuzen en Omstreken", Ontvangen een nieuwe collectie JANa MILLENAAR, Modiste, Zooiets had Dr. Kuyper of mr. Lohman eens moeten onderstaan. Och, och, wat zouden ze het hebben moeten weten. „Kapitalist" en „aristocraat" ware schering en inslag geweest. Maar als Mr. Troelstra het doet, is alles in orde. Zoo zijn onze manieren. Z. V Een nuttige zaak. Een heel nuttig ding is het „Centraal Bu reau van informatie voor het Chr. Onderwijs", gevestigd te Amsterdam. Het doel is gegevens te verzamelen omtrent het chr. onderwijs, zijn strijd, uitbreiding en tegenwoordigen toestand. En met die gegevens ieder voorstander van chr. onderwijs te dienen, voor welk doel hij ze wil gebruiken. Dat is broodnoodig. Slag op slag vindt men in de linksche bladen de meest dwaze en onzinnige bewe ringen omtrent ons chr. onderwijs gedebuteerd. Dit Centraal Bureau zal uitstekenden dienst bewijzen, om met de stukken in de hand ze te weerleggen. Zoo kan kostbaar strijdmateriaal worden verzameld. De Bond van openbare onderwijzers houdt er allang zoo iets op na. Een schandaal-kroniek over het christelijk onderwijs. Nu is het ons volstrekt niet te doen om een zoodanige kroniek over het openbaar on derwijs. Maar toch mag tegenover het rumoer van de frontmakers wel eens in gedachtenis worden gehouden, wat euvelen men van die zijde op z'n geweten heeft. B.v. Saasumhuizen, Bergentheim, en der gelijke. Maar de groote beteekenis van het Bureau zal wezen, dat we in onzen strijd voor de vrije, christelijke school, dien we te voeren hebben in de pers, op veigaderingen, in de Tweede Kamer zullen hebben een centraal punt van verweer. Een soort tuighuis. Tot meerderen bloei van ons christelijk on derwijs. Z. Verkiezing lid Eerste Kamer. Prov. Staten van Overijssel zijn opgeroepen tegen Maandag 14 April ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer in de vacature ontstaan door het overlijden van barorr van Pallandt. TER NEUZEN 28 Maart 1913. De paaschdagen waren begunstigd door prachtig voorjaarsweder. Vele wandelaars hebben daar van genoten. Het was wederom dansmuziek in de herbergen. Men had zelfs permissie om Maandag onder kerktijd reeds te spelen. Zondagavond had op Java een schermutseling plaats en Maandagavond op den Baandijk. Gelukkig hadden thans geen ernstige vechtpartijen plaats. Voor de tijdelijke waarneming van het kantoor van den ontvanger der directe belas tingen alhier, is aangewezen de surnumerair H. W. J. Scheepstra te Groningen. Voor ongeveer een maand geleden werd door een ingezetene dezer gemeente bij de poli tie een klacht ingediend tegen een zekeren H. M., een 32jarig koopman, geboren te Lokeren, wegens schaking van de minderjarige dochter van den klager. De opsporingen hadden geen resultaat. De jongedochter verscheen echter dezer dagen weer in de ouderlijke woning en nu met de Paaschdagen kwam daar ook de boven bedoelde koopman om de kennismaking voort te zetten. Jl. Maandag kreeg de gemeentepolitie hem in een der lokaliteiten op den Baandijk in de gaten en nam hem in arrest, ondanks het protest van den vader van het meisje, die te kennen gaf dat de vrede nu inmiddels ge- teekend was. M., die, naar uit het onderzoek bleek, in België gehuwd is, is Dinsdag op grond van de vreemdelingenwet over de grenzen gebracht. Het schijnt dat hij ter zake van de ingediende klacht door de Belgische justitie wordt ver volgd. (T. C.) Op den overweg van den spoorweg Gent Ter Neuzen bij de Poelstraat is een kar door het schichtig worden van het paard aangereden door een goederentrein. Het paard werd ge dood en de kar vernield, de voerman kwam met den schrik vrij. De baanwachteres had verzuimd den overweg af te sluiten. Zaamslag. Do dochter en de dienstbode van den heer Kr. Haak, manufacturier alhier, stonden Maandag in een achterkamer van de woning, toen opeens een kogel door de ruiten vloog. Gelukkig werden ze niet getroffen. De schutter van den verdwaalden kogel was onbekend. Zaamslag. Op Dinsdag 25 Maart j.l. hield de Ring Zeeuwsch-Vlaanderen van den Geref. Jong.-Bond alhier eene vergadering in de chr. school. Deze vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend. Secretaris en penningmeester brachten hunne verslagen uit. Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het u belang der volksgezondheid aandringen op het dage lij ksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid. Daarna volgde een opstel van vr. J. de Die van Oostburg over „Het gebed op de Jonge- lingsvereeniging." De inleider wees allereerst op de tweeërlei beteekenis van het gebed, n.m. vragen om wat ontbreekt en danken voor wat verkregen is. Een gebed in ruimer zin moet bevatten een sm eking, dankzegging, lofverheffing of aanbidding en een uitgieting der ziel. Vervolgens besprak de inleider meer het gebed op de Jongelingsvereeniging, waarbij achtereenvolgens ter sprake kwamende houding bij het gebed, de toon der stem, de woordenkeus en de duur van het gebed, het formuliergebed en de gebedsverhooring. Op dit practische onderwerp, op uitstekende wijze behandeld, volgde geen bespreking. Zooveel te meer werd echter gedebatteerd bij het nu volgende punt het „Ringrapport", een jaarlijksche inspectie over den toestand der verschillende vereenigingen. Ten slotte werd door vr. C. Bruggeman van Ter Neuzen nog behandeld: „De 25 jaren van onzen Bond." De inleider stond stil bij de geschiedenis van het ontstaan der Jongelingsvereenigingen, inzonderheid van de Geref. vereen, die zich in 1888 vereenigden in één Bond, die dus thans 25 jaren bestaat. Vervolgens kwamen doel en arbeid van den Bond in al die jaren aan de beurt. Een korte bespreking volgde hierop. Daar de agenda hiermede afgewerkt was sloot de voorzitter de vergadering met dank zegging. Axel. Zekere J. van E., oud 20 jaar, sloeg Maandagavond omstreeks half acht bij den goudsmid P. B. in de de Noordstraat 'alhier uit baldadigheid de groote winkelruit aan stukken. Door de politie werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De schade wordt door verzekering gedekt. Axel. Met ingang van 1 April zal de briga dier der marechaussée C. L. Acda, thans ge stationeerd alhier, den dienst met pensioen verlaten. Axel. De Antir. Iviesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier hield op Zaterdag 22 Maart j.l. eene ledenvergadering, voornamelijk ter afdoening van huishoudelijke zaken. Het bestuur deelde o.'m. mede dat D. V. op Zaterdag 12 April a.s. des avonds om half zes voor de Kiesvereen. zal optreden de Wel- EdelGestr. Heer Mr. P. Dieleman. In de vacature, ontstaan door het vertrek van dhr. P. de Bruijne naar Kats (N.-Bev.), werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Scheele Wz., die de benoeming aannam. Bij de functieverdeeling werd het moderamen als volgt samengesteld voorzitter A. de Ruijter, 2e voorz. J. Scheele Wz., secretaris J. J. de Feijter en penningmeester P. Buijze. Met 18 tegen 21 stemmen werd besloten geen afgev. naar de Deputatenverg. ;te zenden wegens den toestand der kas. Voorts werd nog besloten om voor de a.s. verkiezingen een strijdkas te vormen en enkele propagandablaadjes aan te schaffen terwijl op de eerstvolgende verg. de propaganda zelve besproken zal worden. Cadzand. Door den bliksem die Zaterdag avond, met een hevig onweer woedde, is de groote schuur van de weduwe Ph. J. v. d. Walter totaal afgebrand. 10 paarden en 7 tweejarige vaarzen, alle landbouwwerktuigen en ongeveer 150 H.L. graan kwamen in de vlammen om. De verkooping was reeds ge annonceerd omdat de weduwe stil wilde gaan leven. ;De brandweer van Zuidzande hielp krachtig mee de" belendende perceelen te doen behouden. Schoondijke. Thans is het zeker dat onze gemeente ook eerlang van Electrisch licht zal voorzien worden. Goes. De heer J. Donner alhier heeft een weigerend antwoord gegeven op de vraag of hij een eventueele candidatuur voor de Staten van Zeeland zou aanvaarden, tegenover het aftredend lid jhr. De Casembroot. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Haamstede (Z.) R. Brouwer te Genderente Velsen en Schoonebeek dr. Dezer dagen was behalve het aantal hoor ders in de Geref. kerk te Rijnsburg, óók onder het gehoor |vah Ds. Broekstra een poes Het beest kon met geen mogelijkheid van onder de preekstoel gehaald worden. Een voorbeeldig stille hoorderesse betoonde zij zich echter. De Rott. schrijft, de dominè had dus met alleen levende wezens vóór hem, doch ook een levend wezen onder hem. Na veel beleid en moeite kon men het beest eindelijk uit de kerk krijgen. -- Maandagavond werd te Nunspeet de 24- jarige ongehuwde H. M. Pz. wegens dronken schap door de politie in het arrestantenlokaal onder den toren opgesloten om aldaar zijn roes te kunnen uitslapen. Dinsdagmorgen, bij het openmaken van het arrestantenlokaal, kwam de politiebeambte een zware rook te gemoet. Het bleek verder, dat M. dood was zijn lichaam was bedekt met ernstige brand wonden. Hoewel de rijks- en 'gemeente-politie be weert, den arrestant eerst terdege gefouilleerd te hebben, veronderstelt men, dat M. nog een brandende sigaar jn zijn zak geborgen heeft gehad, waardoor het ongeval zou hebben plaats gevonden. De zaak is in onderzoek. Staking in de kledingindustrie. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van het personeel van de firma's Broekmans, Cornelissen en Engel te Amsterdam is met bijna algemeene stemmen besloten, Woensdag morgen de staking te proclameeren. De staking omvat ongeveer 60 man. Vanwege den bond zijn er posten uitgezet. Naar gemeld wordt, zou het niet onmogelijk zijn, dat indien deze staking van langen duur zou wezen, vanwege de patroons in de kle dingindustrie de uitsluiting geproclameerd wordt. Woensdagnacht tegen 2 uur reed een electrische tram over de Schlesisehe Brücke te Berlijn, terwijl van een anderen kant een huurauto in snel tempo aankwam. De chauf feur nam de bocht te kort en de auto reed met volle kracht tegen het voorbalcon van de electrische tram. Van de passagiers van de auto, met inbegrip van den chauffeur 9 personen, werden drie personen op slag gedood en vier zoo zwaar gewond, dat degeueesbee- ren geen hoop meer konden geven. Twee personen werden licht gewond. Om kinderen een goed begrip te geven van de gevaren van het verkeer in groote steden, zullen door toedoen van de politie in een bioscoop te Essen beelden uit het verkeer op straat vertoond worden. Men zal de ge varen laten zien, die ontstaan door rijden aan dtyi verkeerden kant van den weg, het hangen van kinderen aan rijtuigen, het springen op en van de tram, enz. Buiten de haven van Toulon werden door een aantal oorlogsschepen schietoefe ningen gehouden. Een kogel scheen het doel gemist te hebben en trof een huis te Borrivoli. Het bleek dat vier personen ernstig gekwetst waren, terwijl de villa gedeeltelijk verwoest was. Admiraal Lapeyrere deed dadelijk een onder zoek instellen en men ontdekte, dat het ver keerde schot van de „Jules Ferry" was af gevuurd. CORRESPONDENTIE. Aan A. H. te W. Gelieve de resteerende 60 cent te zenden. Aan J. v. B. te H. Gelieve het ons te melden als U Ons blad niet op tijd ontvangt. Wegens toevloed van advertentiön moesten verschillende berichten achterwege blijven. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 30 MAART. Qereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Da. J. F. van Hnlsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Aardenburg 9 uur Ds. J. H. Lammertsma Breskens B'/j uur van Axel. Hervormde Kerk. 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Geen dienst. 9'/ï en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Qeref. Kerk. 9 en 2 uur, Dhr. D. J. van Brummen van Dordrecht. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 51/, uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ier Neuzen 9, 2 en 51/, uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 57j uur, Evangelisatie. Ter Neuzen Sluiskil Axel Zaamslag Hoek Hulst Zaamslag MG. Harrenstein, cand. te Amsterdamte Baambrugge R. J. Aalberts te Spijkenissete Zierikzee J. Sijbesma te Bunschoten. Aangenomen: naai Leiden door H.Thomas te Berlikmn. Bedankt: voor Nijverdal door A. Scheele te Veere. AMSTERDAM, 27 Maart. 1913. Lijnolie April f 26'/j, f 265/a, Mei/Aug. f255/., Sept./Dec. f2BV2. Jan./April f25>/4. Suiker kalm, Maart f U7/8 genoteerd, Mei f ll15/,f geboden, Oct./Dec. f f 11%6 genoteerd. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1.20 a f 1,30. Friesche Blauwen f2,— a f2,10. Zeeuwsche Bonten f 2,30 a f 2,60. Zeeuwsche Blauwen f2,40 a f2,50. Zeeuwsche Bravo's f 1,90 a f 2,20. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,26 a fl.40. Drentsche Eigenheimers f 1,— a f 1,10. Eigenheimer Duinzand f 2.50 a f 3,—. Geldersche Blauwen f2,a f2,10. Malta's per kilo 77j a 8 ct. Duinzand Thomassen f 3,50 a f 4,60. ANTWERPEN, 27 Maart. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 29,20, Maart fr. 29,20, April fr. 28,50, Mei fr. 27,50, Febr./Maart 1914 fr. 26.40. TER NEUZEN, 28 Maart. 1913. Boter per 1/i K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 3.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.70 a/' 47.7272. Engelsch per 12.— 12.—. HULST, 25 Maart. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 9,50, Rogge /8,—, Wintergerst 10,60, Zomergerst f 10,25, Haver ƒ10.—Erwten 10,50, Witte Boonen ƒ14,— BruineBoonen 11,—Duivenboonen/ll,— Paardenboonen ƒ10,40, Boekweit 0,—, Lijnzaad 12,50, Koolzaad Aardappels 2,25. Boter per kilo f 1,25. Eieren per 26 stuks 0,85. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 11 stuks rundvee, 23 varkens, schapen, waar van verkocht 0 stuks rundvee en 17 varkens. MIDDELBURG, 27 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe 25 en witte boonen 50 cent hooger. Overige artikelen onveranderd. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,60 a 0,70 voor particulieren/0,70 per Vj kilo. Eieren f 3.50, voor particulieren /"3.90 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 3,40 a f 3.65. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 Maart 6.9 6.39 Zondag 30 7.15 7.59 Maandag 31 8.54 9.49 Dinsdag 1 April 10.38 11.16 Woensdag 2 11.45 Donderdag 3 0.9 12.29 Vrijdag 4 0.46 1.2 te TER NEUZEN. Het Bestuur maakt bekend, dat op de WOENSDAGEN 2 APRIL en 9 APRIL VEILING zal worden gehouden in het Veilinggebouw om half twee. Het gebouw is geopend van af 9 uur voor het inbrengen van goederentevens wordt bekend gemaakt dat bij welslagen ook een eierveiling aan de veiling verbonden wordt. Leden en koopers gelieven hiervan nota te nemen. Eieren worden Woensdag ook reeds aangenomen. HET BESTUUR. groote keuze. AANBEVELEND, Lange Kerkstr. No. 50, TER NEUZEN.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2