s/an Houtens Cacao ecla joci. e IB eilciit era Biimenlandsch Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie.' Indien dit waar zou zijn, wat zou Pierson dan schrijven Over deze vraag willen we thans spreken. Het Lifeht uit het Oosten is voor de kinderen onzes tijds het licht. Doch de Schrift leert ons anders. Als wie gelooft, geplaatst wordt voor de vraag van waar is het licht dat ons levenspad kan belichten, is het antwoord niet moeilijk. Wat de opgravingen in Babel ons leeren, bevestigt slechts ons geloof in- den Bijbel. Doch de Schrift heeft dien steun niet noodig haar gezag wonlt er niet door verdedigd. Dat Woord verdedigt zich zelf. Doch waar de tegenstanders der Schrift de steenen uit Babel halen om de Schrift te bestrijden, daar richten ook wij ons oog op die eeuwenoude puinhoopen en zien dan, dat die steenen juist den Bijbel in het gelijk stellen. Spreker geeft hier een fraaie schets van de heerlijkheid en glans van het oude Babel, waarmede onze tegenjvoordige groote steden nauwelijks te vergelijken zijn. Evenzoo Ninevé. Doch wat is van al die heerlijkheid thans over Niets dan een hoop puin, zoodat men nauwelijks hunluiste ligging meer weet. Hoe troosteloos is de omgeving volgens de getui genis van reizigers, die deze streken bezochten. Die puinhoopen bevatten echter massa's gebakken steenen met inscripties, die men eerst in de 19e eeuw heeft leeren ontcijferen. Men vond er zelfs de koninklijke bibliotheek van Sardanapolis. Met ongelooflijk veel moeite en inspanning heeft men die teekens leeren verstaan. En wat vertelden die raadselachtige spijker inschriften Dat de geleerden die vroeger stoutweg zeiden we vinden nergens gesproken van een Abraham, Mozes en andere mannen in den Bijbel genoemd, dus hebben ze nooit bestaan hun ontkenning hadden in te trekken. Tal van koningen van Israël worden op deze platen genoemd met al de bijzonderheden die de Bijbel van hen vermeldt. De platen bevestigen de historische waar heid van wat de Schrift ons vermeldt. De vroegere critiek op de Sohrift op grond van vooropgestelde meeningen wordt door de inscripties tot zwijgen gebracht. De spreker geeft van een en ander tal van treffende voor beelden. Wat hebben vrijzinnige geleerden gezegd omtrent het licht dat deze inscripties werpen op de betrouwbaarheid der historie in den Bijbel vermeld Om strijd wordt door hen erkendde be richten uit de schriften der Hebreen komen hiermede op merkwaardige wijze overeen en worden er door gerechtvaardigd. Toch overschatte men de waarde dezer steenen niet. Zij geven een bevestiging van de waarheid der Schrift, doch 't geloof aan den Bijbel berust niet op deze inscripties. In Engeland is men tot dit uiterste overgeslagen. We mogen echter dankbaar gebruik maken van 't licht, dat zij ontsteken om daardoor des te beter den Bijbel te verstaan. De schoonste vrucht der opgravingen is wel, dat de ongeloofstheoriën van voor een halve eeuw als met één slag zijn vernietigd. Met hoeveel minachting sprak men niet van Mozes en zijn tijd. Er was zelfs een Abraham, zooals de Bijbel ons dien leert kennen, nooit geweest. Mozes boeken moesten na de profeten komen, want in Mozes' tijd kon men nog niet schrijven Zoo luidde de veronderstelling, waarop men zijn ongeloofstheorie bouwde. En waar de inschriften uit Babel zijn gaan spreken, is heel die theorie als een zeepbel uiteengespat. De beschaving stond in Mozes tijd juist op die hoogte welke de Bijbel ons schetst. Ook wat het ontstaan van den godsdienst betreft zooals de geleerden uit de 19e eeuw ons dat voorstelden hébben de steehen uit Babel bewezen, dat die geleerden zich totaal hebben vergist. Hier was geen ontwikkeling te constateeren, zooals de modernen hadden beweerd. Integendeel die steenen leeren ons, dat nog lang na den zondvloed de dienst van éénen God voortleefde in de herinnering ook van de volken in Mesopotamië en dat eerst later het veelgodendom daarvoor in de plaats kwam. Ja maar, zeggen de geleerden thans, we hebben ons vergist, 't is zoo doch Israël heeft zijn godsdienst ontleend aan Babel. De Openbaring is slechts een nabootsing van de wijsheid uit Babel. Zoo heet 't nu. Ook dit is een onbewezen theorie, die't ge zag der Schrift niet kan schaden. Zeker Israël heeft veel punten van aanra king met Babel en zijn Openbaring heeft veel punten van overeenkomst met die inscripties. Toch is er een groot en diepgaand verschil. Het scheppingsverhaal uit Babel verhaalt ons „hoe de goden geboren werden',, doch niet, hoe God de wereld schiep. Ook Babel had zijn wetgeving, die echter veel van Mozes wet verschilde. Ook BabeL had zijn sabbath doch 't was geen heerlijke rustdag, maar een kwade dag, waarop 't werk geen vrucht gaf en waarop 't dus onraadzaam was te werken. Zoo geeft spreker tal van bewijzen voor 't verschil tusscheu Babel en Bijbel bij veel punten van overeenkomst. Bij Babel was het een vormendienst doch bij Israël een dienen van God met het hart. „Onze goden zijn dood 1" zoo klaagt op een der steenen de Babyloniër. Een heel andere toon beluisteren wij bij de Godsmannen uit Israël. in het belang van de gezonde volksvoeding kan men niet genoeg er op aandringen dat meer en meer in de plaats treedt van welken anderen drank ook. ledereen moest ze dage lijks drinken. Op alle tijden van den dag is ze welkom en verkwikkend. Babol staat ten slotte zelfs vijandig tegen over Jerusalem. Babel is dan ook gevallenzelfs het geeste lijk Babyion zal vallen, doch Jeruzalem blijft de van God verkoren stad. Met een schoone» peroratie besluit de ge vierde spreker. Ds. van Hulsteijn was de tolk der vergade ring toen hij Ds. Meyster hartelijk dank zei voor zijn schoone rede. Na 't zingen van Ps. 72: 11 werd de ver gadering door den spreker met dankzegging gesloten. De opkomst was tamelijk, doch voldeed niet aan onze verwachting. Kamerverkiezingen. Ds. F. G. Petersen te Veendam heeft een hem aangeboden candidatuur voor het district Winschoten aanvaard. - In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad te Almkerk waren 22 stem mingen noodig voor het benoemen van 2 stem- bureaux. Oe vermoording van den Koning van Griekenland. SALONIKI, 18 Maart. Koning George kwam met zijn adjudant kolonel Frankoelis uit het paleis van prins Nikolaas om zijn gewone wan deling te doen toen een individu op korten afstand een revolverschot op hem loste. De kogel drong dwars door het lichaam van den Koning, die in de armen van zijn adjudant ineenzonk. Met behulp van twee toegeschoten soldaten werd de Koning per rijtuig naar het naburige militaire hospitaal gebracht. Hij blies in het rijtuig den laatsten adem uit. De kogel had zijn hart doorboord. De generaals, de overheden, officieren van alle rangen snelden op 't vernemen van de droeve tijding naar het hospitaal, waar bij eerbiedig stilzwijgen van allen prins Nikolaas als militair gouverneur den dood des Konings officieel mededeelde, en den aanwezigen offi cieren trouw deed zweren aan den nieuwen koning Konstantijn. De officieren riepen: „leve de koning!" Prins Nikolaas was het eenige te Saloniki aanwezige lid der koninklijke familie. De moordenaar heeft op de hem gestelde vragen slechts ontwijkende antwoorden ge geven. Voorbeeldige orde heerscht in de stad. De bevolking draagt rouw. Uit Londen komen de volgende bijzonder heden over den moord op den Koning van Griekenland. Volgens telegrammen uit Salo niki, zegt de N. R. C., werd de Koning om 5.15 getroffen en was hij een half uur later dood. Sedert zijn intocht in Saloniki was de Koning gewoon iederen dag een wandeling te maken, hetzij naar dan beroemden Witte Toren, of naar de cavalerie-kazarne bij Karaboeroe. Ko ning George had het volle vertrouwen in de bevolking en was altijd slechts van zijn adju dant vergezeld. Zijn omgeving was echter minder gerust en drong er vaak op aan, dat de Koning zich niet zoo zonder bescherming in het openbaar vertoonde. Eenige dagen geleden werd bevel gegeven dat vier gendar men hem op eenigen afstand op zijn wandeling moesten volgen. Dit was hem echter zoo onaangenaam, dat men de gendarmen tot twee beperkte, die op grooten afstand van hem moesten blijven. Dinsdagmiddag keerde de Koning in gezelschap ven zijn adjudant, kolonel Frangoelis van een wandeling naar den Wit ten Toren terug. Hij was zeer opgewekt en sprak met den kolonel over de overwinningen van het Grieksche leger en noemde het in nemen van Saloniki en Dzjanina een der schit terendste gebeurtenissen in zijn regeering. Morgen, zoo zeide hij, zal ik de Duitsche dreadnought Göben bezoekën en het Duitsche oorlogsschip zal den Koning van Griekenland hier in Saloniki eer bewijzen. Dit vervult mij met vreugde en bevrediging. Dit waren de laatste woorden van den Ko ning. Nauwelijks had hij ze gezegd, toen er achter hem een schot knalde. Kolonel Fran goelis keerde zich om en greep de hand van den moordenaar, die juist een tweede schot wilde lossen. De kolonel f plaatste zich tus- schen den gewonden Koning en den moorde naar, worstelde met dezen om de revolver en had hem bijna gewurgd, toen de gendarmen kwamen en hem gevangen namen. De Koning was op den grond gevallen. Zijn hoofd lag op zijn arm en hij ademde zwaar. Men legde hem snel in een huurrijtuig en reed naar het hospitaal, maar toen hij daar aankwam, was hij reeds gestorven. Het schot was op nau welijks twee pas afstand afgegeven, in den rug onder het schouderblad in het lichaam gedrongen en had de maag doorboord. Er was een sterke bloeding ingetreden en het met diamanten bezette kruis" dat de Koning steeds aan een ketting om den hals droeg, was vochtig en rood van het bloed. De moordenaar, een Griek, Alexander Schi- nas, is een achterlijk mensch, die beweert door ziekte en gebrek socialist geworden te zijn. In Saloniki heeft de moord diepen indruk ge maakt. Overal stonden soldaten, die den aan slag fluisterend bespraken. De soldaten, die vrij van dienst waren, keerden onmiddellijk in de kazerne terug. Alle winkels en koffiehui zen werden gesloten en de trams staakten den dienst. Alle lichten werden uitgedaan en' tegen middernacht begonnen de kerkklokken te luiden en bliezen trompetten treurmarschen. SALONIKI, 20 Maart. De Duitsche kruiser Göben heeft bevel ontvangen hier te blijven totdat het stoffelijk overschot van Koning George wordt overgebracht en het Grieksche schip, daarmede belast, naar Piraeus te ver gezellen. (N. R. C.) TER NEUZEN 21 Maart 1913. Naar aanleiding van achterstaande ad vertentie wijzen we tevens op het succes dat de heer J. Adriaanse van Lamswaarde met zijn afgeloopen cursus gehad heeft. Er waren 20 lessen in het boekhouden en handelsreke- nen gegeven in school C op Java alhier. Ongeveer 20 personen volgden dezen cursus. De heer Jac. Haak Kz. van Zaamslag dankte den heer Adriaanse voor de leerrijke uren. Een inktstel en een aschbak werd den heer A. aangeboden als souvenir. Met goeden moed kan de heer A. zijn nieuwe cursus dus zeer zeker beginnen. Hedenmiddag om ongeveer 2 uur had aan de Axelsche brug alhier een ongeluk plaats, wat nog goed is afgeloopen. De oude schipper Westdorp van Borssele stond op zijn schip, geladen met aardappelen, en kreeg 'een klap van het roer, waardoor hij Jn het water viel. Zijn zoon, een man in de kracht van het leven, zulks ziende, sprong direct zijn ouden vader na. Beiden kwamen gelukkig weer op het schip terug, hoewel de oude man een gat in zijn achterhoofd had. Spoedig was Dr. Buijze op het schip aanwezig en verbond den schip per. -Op den wal werd het voorgevallene druk besproken. De schepen, er lagen er velen, zijn tegen elkaar aangevaren, waardoor botsingen ontstonden. Woensdagavond had in de Christelijke Bewaarschool alhier eene vergadering plaats van de afdeeling Ter Neuzen der vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Nadat gezongen was Ps. 119 .- 1 en gebed volgt een opèningswoord van den voorzitter naar aanleiding van Psa'm 41 1—4. Als bestuurslid werd de heer M. J. van Dixhoorn herkozen. Bij de rekening en ver antwoording bleek dat de ontvangsten f 173,43 en de uitgaven f 168,05 waren, alzoo een saldo van f5,38. Als leden naar de Algem. Verg. werden benoemd de heeren H. D. Bol, A. W. Leenhouts, primi, F. Dekker en J. J. van den Ouden, secundi. De heer G. Meertens hield eene bijdrage over den bezetene, waarna eene aangename discussie volgde. Daarna werd met dankzegging gesloten door dhr. W. Bedet. Dinsdag werd alhier door Notaris Van der Moer, voor de gerechtigden tot de nalaten schap van den heer D. Scheele Sr., in het openbaar geveild een woonhuis met toebe- hooren, verdere opstal en tuin, aan de Zand straat te Ter Neuzen, groot 2 aren 96 centiaren. Het perceel werd opgehouden op hot hoogste bod f4400, terwijl Woensdag 26 Maart a. s. eene herveiling zal plaats hebben. Woensdag werd alhier door Notaris Dregmans te Axel ten verzoeke van de erven wed. R. van de Ree-Weijns verkocht: lo. een woonhuis enz. te Ter Neuzen,lian het Tuinpad, groot 1 are 54 centiaren. Hier van werd kooper de heer P. Rinders voor f 1100. 2o. een woonhuis en erf aan het Molen- zicht, groot 60 centiaren. Hiervan werd kooper de heer F. van de Ree voor f600. Hoek. Op Dinsdag 18 Maart j.l. werd alhier ten overstaan van den notaris J. A. Drègmans te Axel, in de herberg van A. de Keuning te Hoek verkocht eene hofstede met aanhoorig- heden, toebehoorende aan den heer L. W. de Jonge te Hoek en de erven zijner overleden echtgenoote J. Dieleman. De goederen werden toegewezen als volgt Koop I. De hofstede met aanhoorigheden, bouw- en weiland te Hoek (Koudenpolder), groot 16 H.A. 41 A. 17 c.A. of 36 gem. 249 roeden, voor f1120 per gemet of f 41.250.22 aan de heeren W. G., A. en J. C. de Jonge, landbouwers te Hoek. Koop II. 2 H.A. 41 A. 52 c.A. of 5 gem. 126 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor f1050 per gemet of f5691.11 aan dhr. L. W. dfe Jonge, landbouwer te Hoek. Koop III. 2 H.A. 6 A. 53 c.A. of 4 gem. 191 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor f 1040 per gemet of f4820.26 aan dhr. Jan Meertens, landbouwer te Ritthem. Koop IV. 1 H.A. 82 A. 96 c.A. of 4 gem. 32 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor f 1100 per gemet of f4516.52 aan dhr. Abr. Tollenaar Abrz., landbouwer te Hoek. Koop V. 2 H.A. 57 A. 2 c.A. of 5 gem. 230 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor f1105 per gemet of f6373.59 aan dhr. L. W. de Jonge voornoemd. Koop VI. 2 H.A. 57 A. 40 c.A. of 5 gem. 233 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor f 1275 per gemet of f 7365.01 aan dhr. Dan. Tollenaar Jz., landbouwer te Hoek. Koop VII. 6 H.A. 90 A. 60 c.A. of 15 gem. 149 roeden bouwland, weiland en zijkantweg aldaar, voor f1050 per gemet of f 16.273.11 aan dhr. J. van Hoeve Bz., landbouwer te Hoek. en koop VIII. Het recht van erfpacht op 1 II.A. 43 A. 70 c.A. dijk aldaar, voor f750 per gemet of f2418.65 aan dhr. L. W. de Jonge voornoemd. Zaamslag. In de Dinsdag alhier gehouden raadszitting werd aan den heer A. Kok, hoofd der school te Othene, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, met ingang van 1 April a.s.ï Ingevolge een opmerking van Ged. Staten werd een wijziging aangebracht in de onlangs vastgestelde wijziging der politieverordening. Aan den heer W. van Petegem, deurwaarder^ bij de plaatselijke belastingen werd, naar aan leiding van zijn verzoek ogi een geldelijke tegemoetkoming voor de waarneming dier func tie, een jaarwedde toegekend van twee gulden en vijftig cent. Daar zeer weinig vervolging van belastingschuldigen voorkomt, is het in komen van den deurwaarder als zoodanig in de laatste jaren ongeveer fl.50, van de 5 cent die voor elke waarschuwing worden betaald. Het contingent voor de brandweer werd vastgesteld op 9 en herbenoemd tot/lid der plaatselijke schoolcommissie de heer C. A. Wisse. M. Ct. Zaamslag. Zondag j.l. werd Ds. H. P. M. de Walle van Den Helder tot zijn dienstwerk in de Geref. kerk alhier ingeleid, na bevesti^ng door Ds. G. de Jager van Wolphaartsdijk, die sprak naar aanleiding van 1 Cor. 4 1 eii 2. Ds. De Walle hield zijn intreêrede met een predikatie over Joh. 127. Het weer in aan merking genomen was er een groote schare opgekomen. Axel. Op 20 Maart jl. werden door notaris J. A. Dregmans te Axel ten verzoeke van L. van Dixhoorn, notarisklerk alhier, in het Hotel „Het Gulden Vlies", verkocht de navolgende onroerende goederen Koop I. Een huis met erf te Axel (station straat) kadaster sectie G no. 2457, groot 1 A. 30 cA., toegewezen aan den heer P. de Putter Pz., zonder beroep te Axel voor f2900. Koop II. Een huis met erf te Axel (Nieuw- straat) kadaster sectie G no. 2456 groot 58 cA., toegewezen aan Maria Wiemes, zonder beroep te Axel, voor f 1600. Tram-Mij. Breskens—Maldeghem. Er verscheen van bovengenoemde maat schappij het jaarverslag, dat zal worden uit gebracht op den 25 Maart a. s. te houden aandeelhoudersvergadering. Er wordt daarin meegedeeld, dat met vol doening op den gang van zaken in het afge loopen jaar kan worden teruggezien. De resultaten van het bedrijf waren in alle op zichten bevredigend. De opbrengst van het personenvervoer is niet onbelangrijk vooruitgegaan, wat kan wor den aangemerkt als gevolg van de sinds October 1911 ingevoerde gewijzigde dienstregeling enz. Het normale goederenvervoer bleef ongeveer stationair. De stijging in de ontvangsten van het goederenvervoer is dan ook te danken, voornamelijk aan het vervoer van materialen voor den bouw der lijn Oostburg—Cadzand, gedeeltelijk aan de opbrengst van het goederen vervoer op het nieuwe baangedeelte, alsmede aan de groote toename in den verbouw van beetwortelen in dit jaar. Herinnerd wordt aan 't feit dat 9 Mei 1912 de lijn 25 jaar voor 't publiek verkeer was opengestelden voorts aan de opening op 23 Sept. van de lijn Oostburg—Cadzand. Deze lijn heeft een totale exploitatielengte van 7060 M., waardoor de exploitatielengte der lijnen van de vennootschap thans 41.114 M. bedraagt. mm

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2