Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Meuws. Burgerlij k e Stand. bijeenkomst zal regelen. Gallipoli blijft aan Turkije. 3. Adrianopel en Skoetari worden vóór 't sluiten van vrede aan Bulgarije en Monte negro overgegeven. 4. Overgave van de Egeïsche eilanden aan Griekenland. Turkije moet afstand doen van alle rechten op Kreta. 5. Turkije neemt op zich, den bondgenooten een oorlogsschatting te betalen, 't bedrag waar van voor 't sluiten van vrede moet zijn vast gesteld. 6. Aan de christelijke onderdanen der Bal- kanstaten, in Turkije verblijvende, worden bijzondere voorrechten, ook in godsdienstigen zin, verzekerd. 7. Ingeval er zich vraagstukken van finan- cieelen aard, uit den oorlog voortvloeiende, voordoen, zullen van elk der Balkanstaten aan de bespreking daarover afgevaardigden deel nemen. Deze voorwaarden zijn zwaarder dan de oorspronkelijke, stemt de Samoeprawa toe en het blad zegt er dadelijk bij, dat de oorzaak hiervan gelegen is in het feit, dat Turkije aanleiding gaf tot het hervatten der vijande lijkheden. En wanneer Turkije nogmaals de onderhandelingen sleepende houdt, dan zoo dreigt het officieele Servische orgaan, zullen deze voorwoorden nogmaals verzwaard dienen te worden. Alzoo toegeven, ofsterven. Het mes op de keel. Officieus heeft de Porte dan ook reeds ver klaard, dat ze in dergelijke voorwaarden niet kan toestemmen en liet liever zal laten aan komen op een voortzetting van den oorlog tot het uiterste. De Tanin verklaart dan ook, beslist, „dat de vredesvoorwaarden der ver bonden Balkanstaten onaannemelijk zijn. Wanneer deze eischen aangenomen werden, dan zou de doodsstrijd van Turkije nog eenige jaren langer duren. Het is, zegt het blad, derhalve beter met de wapens in de hand te sterven, dan op de pijnbank te gaan liggen." En geheel in overeenstemming hiermee is een bericht uit Konstantinopel, aan de Nat. Ztg. geseind, dat de Porte besloten heeft de mo gendheden in een memorandum mede te deelen, waarom zij onmogelijk een oorlogsschadever goeding kan betalen. Het afdanken der Verlofgangers. De Weensche correspondent van de N. R. C. schrijft Veel vreugde heerscht in het land, nu dui zenden huisvaders afgedankt worden en naar hunne haardsteden kunnen terugkeeren. Geen blijder boodschap met Paschen. Alle Ween sche kranten wijden uitvoerige artikelen aan dat feit. De Neue Freie Presse schrijft, dat als beide Keizers besloten hebben hunne legers op vredesvoet te brengen, dat dan Servië en Montenegro zullen inzien, dat ook Rusland den vrede wil en dat de ophitsende Pansla- visten een geweldige nederlaag hebben geleden. En het Neue Wiener Tageblatt schrijft, na een lofrede op de beide Keizers, dat de Oosten rijksche politiek, die de vrijheid der Balkan volken nastreeft, ongeveer haar doel bereikt heeft, en dat bij het officieele Rusland de erkenning van Oostenrijk's vredelievende po litiek doordringt. De Zeit zegt, dat, al moge de demobilisatie een heugelijk feit zijn in de verhouding tot Rusland, trots de communiqué's niet veel ver anderd is en de voorvallen op het Westelijk deel van den Balkan niet geschikt zijn om ver trouwen in de Russische politiek te scheppen. De Reichspost constateert, dat niet alles be reikt is, maar hoopt, dat de overeenkomst ertoe zal bijdragen om in Rusland te doen zien wat Oostenrijk wil, n.l. vredemaar niet dat de oorlog nadeelen berokkene aan Oosten- rijk-Hongarije. Men is dus algemeen tevreden, maar nog niet voldaan, want het leger in Bosnië blijft op oorlogsvoet, daar wordt niet gedemobiliseerd. In Fransche en Russische bladen wordt Oostenrijk beschuldigd het eerst begonnen te zijn, terwijl toch bekend is dat Rusland, toen het wist dat de oorlog zou uitbreken, een zoogenaamde mobilisatie op proef decreteerde, om daardoor een druk op Oostenrijk uit te oefenen en aan Servië te kennen te geven, dat Rusland waakt. Rusland had zijn leger aan de grens met 360,000 man verhoogd, Oostenrijk met 120,000 man. Rusland zal be doelde 360,000 soldaten naar huis zenden, Oostenrijk slechts 22,000 man, omdat de com pagnieën zeer versterkt worden en daardoor velen onder de wapenen blijven moeten. Laat ik er even bijvoegen, dat de jaarlijksche lichting van Rusland 460,000 man bedraagt en van Oostenrijk tot dusver slechts 135,000 man. Reeds in Januari zijn door Rusland voor stellen gedaan om de verlofgangers af te danken, wat door Oostenrijk geweigerd werd, wegens den gevaarlijken toestand op den Balkan. Toen prins Hohenlohe naar St. Pe tersburg ging, werd opnieuw de vraag der ontwapening te berde gebracht en eindelijk in gunstigen zin beantwoord. Maar nu zijn er weer twee dingen bijge komen, die de goede stemming bederven. Men is namelijk op de Ballplatz zeer ontstemd door een bericht van het officieuze Russische Telegraafagentschap, waarin gezegd wordt, dat Oostenrijk geen oorlogszuchtige plannen tegenover zijn buurman in het Zuiden heeft. Rusland had deze verklaring graag in het communiqué gezien, maar dit werd door Oosten rijk voor minder geschikt gehouden. Nu is dit toch in een aanhangsel verschenen en het K. K. Correspondenzbureau zegt, dat dit aan vulsel geheel onnoodig is, omdat graaf Berch- told in November in de delegaties de ver klaring heeft afgelegd, dat Oosten rijk-Honga rije bereid is om met de Balkanstaten in vriendschap te leven. Uit dit verweer, al wordt het ook niet uitdrukkelijk gezegd, proeft men de beschuldiging van perfidie. Men kan de reden begrijpen van deze tweede Russische publicatiezij is waarschijnlijk ge schied om de machtige panslavistische partij tevreden te stellen. Een van de grootvor stinnen is de dochter van den Koning van Montenegro en het middelpunt van al diegenen, die een groot Servisch rijk, de verovering van Skoetari en de inlijving van Albanië verlangen. Alles zaken, die aan Oostenrijk hoogst onaan genaam zijn. Bij de onderhandelingen over de ontwapening heeft graaf Berchtold zeker verklaringen ge geven ten opzichte van Servië en Montenegro. Deze waren te meer noodzakelijk, omdat Oostenrijk niet genegen was zijn soldaten in Bosnië, ïlertzegowina en Dalmatië af te danken. De kern dezer Verzekering is thans gepubli ceerd. En daarover ergert zich graaf Berch told niet ten onrechte, want verzekeringen, door de pers overal verkondigd, krijgen een heel ander aanzien dan wanneer zij binnens kamers worden gegeven. En het gevolg zal nu zijn, dat de papieren oorlog tusschen Weenen en St. Petersburg zal worden voortgezet. De Kiesrechtvrouwen. LONDEN, 16 Maart. De gewone Zondagsche samenkomst van kiesrechtvrouwen in het Hyde-park werd, aldus de N. R. C., lieden bijgewoond door een vijandige menigte, die wel tienduizend menschén telde. Nauwelijks had mevr. Drummond, die de bijeenkomst zou leiden, de kar beklommen die tot spreekge stoelte zou dienen, of voor zij nog een woord had gesproken, trof haar een stuk graszode den mond. Hoewel haar stem in het voort durende tumult verloren ging en zij aanhoudend met sinaasappelen, grasbollen,' modder en steenen werd gegooid, hield zij een half uur lang het spreken vol. Een jong meisje, dat na haar sprak, verging het niet beter. De politie sloot daarop de bijeenkomst en trachtte de kiesrechtvrouwen naar het naaste station vau den ondergrondschen spoorweg te geleiden, maar de menigte was haar de baas en dreef de vrouwen de Oxford-street op en af. Een half uur lang stond daar alle verkeer stil. Ten slotte slaagde de politie, die ver sterking had gekregen, er in, de vrouwen te bevrijden en naar een station van den onder grondschen te brengen, waar de deuren ver volgens gesloten werden. De meeste vrouwen waren erg mishandeld. Hun kleeren waren aan flarden. Nestor Wilmart is Zaterdag te Brussel aangekomen en in de gevangenis van Foreest ondergebracht. NEW-York, 17 Maart. Gisteren hebben inbrekers een gang geboord naar den kelder van een pandjeshuis in de Hester-straat. Zij braken de brandkast open en ontkwamen met een buit ter waarde van 250,000 aan diamanten en 50,000 z g. Harrimanwaarden, ter waarde van 70,000,000. ATHENE, 15 Maart. Naar uit Dzjanina wordt gemeld, zijn 12,000 Turken tusschen Delwino en Argyrokastro samengetrokken. Dekri pasja heeft Wesani en Westina verbrand. De Grieken hebben Goemonitsa en Sagiada bezet. De dagbladen vragen zich af, welk voordeel Griekenland thans nog kan hebben van het voortzetten der vijandelijkheden. BERLIJN, 15 Maart. Uit Belgrado aan de Lokal Anzeiger Het bombardement van Adria nopel is van alle zijden heropend. Alle Ser vische zware belegerings-kanonnen, die nu opgesteld zijn nemen er aan deel. Vannacht zijn 107 man en 6 Turksche officieren naar de Servische artillerie overgeloopen en 87 man en 2 Turksche officieren naar ide Bulgaren. Allen zeiden, dat ze uit honger weggeloopen waren. SOFIA, 15 Maart. Volgens berichten uit betrouwbare bron zijn sedert eergisteren 14 nieuwe belegeringskanonnen voor Adrianopel in batterij gebracht. De val der vesting wordt binnen enkele dagen verwacht. TER NEUZEN 18 Maart 1913. Naar wij vernemen is aangewezen om op te treden als garnizoens-commaudant alhier, na het vertrek van den kapitein H. J. Verhulst, de kapitein der vesting-artillerie O. C. G. Beelaerts van Emmichoven, thans in garnizoen te Arnhem. J.l. Zaterdag werd naar men ons mee deelde, de 300ste abonné aan de Electrische Centrale alhier aangesloten. En Maandag is reeds begonnen met 301. Zaamslag. De te leggen tramlijn zou, volgens de plannen, eene laad- en losplaats hebben in den Willem III polder, tusschen het Stoppel- dijksche en Zaamslagsche veer. In verband met ernstige bezwaren tegen deze ligging, worden pogingen aangewend, om in plaats daarvan een laad- en losterrein te krijgen in den Stoppeldijkpolder nabij het eerst genoemde Veer en er is reden om aan te nemen, dat zij met goeden uitslag zullen wor den bekroond. Axel. Bij het Zaterdag alhier gehouden toelatingsexamen voor de Rijksnormaallessen zijn o. m. toegelaten Tot de eerste klasseW-. A. Blansaart te Axel, P. J. v. d. Bent, S. Dieleman, J. P. Geensen, J. A. Solleveld, J. Tollenaar, A. J. Klaassen, M. van Tatenhoven en J. J. Kaan te Ter Neuzen P. M. Risseeuw te Sluiskil. Tot de voorbereidende klasse, tweede af- deelingK. J. D. Tolhoek te Ter Neuzen. Tot de voorbereidende klasse, eerste af- deelingE. van Dixhoorn te AxelJ. B. van de Velde te Zaamslag; J. A. van de Velden te Ter Neuzen. Sas van Gent. De gemeenteraad alhier be sloot om 6 ambtenaarswoningen te bouwen en die te verhuren aan het Rijk. Het zullen woningen zijn voor ambtenaren bij de belas tingen. Te Hoofdplaat werd Zondagavond half negen de bevolking opgeschrikt door moord- geroep. Een half krankzinnige inwoner maakte in zijn huisgezin zooveel kabaal, dat buurman tot dat geroep in de dorpsstraat overging. Burgemeester, politie en tal van burgers kwamen op de been en de kabaaimaker werd gearresteerd. M. C. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Renkum J. G. Geelkerken te Epe en L. van Wijk te Krommenie te Nieuw BuinenE. C. van der Laan te Driebergen en D. Prins te Oudega (Small). Drietalte Zegwaart c. a. D. Fleurke te Ter AarA. P. Lanting te Oud Loosdrecht en J. A. Tezelaar cand. te Weesp. Beroepen te Tholen A. P. Lanting te Oud Loosdrechtte Wijckel en Balk Dr. W. G. Harrenstein cand. te Amsterdam te Sliedrecht J. Sijbesma te Bunschoten A.te Kielwinde- weer C. W. de Vries te Oldeboornte Nigt&- vegt dr. W. G. Harrenstein, cand. te Amsterdam. Bedanktvoor Engwierum door W. L. Korfker te Jutrijp—Hommertsvoor Ooster- Nijkerk door J. Tiemersma te Surhuizum. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Winssen (bij Nijmegen) W. G. v. d1 Vliet, cand. 's Gravenhage. Beda»ktvoor Barendrecht door W. H. Kelder te Charlois en Katendrecht. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 81/* uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Een schip gestrand. Het Engelsche stoomschip Eastwell, van Basseur is Zondagochtend tusschen de pieren van IJmuiden gestrand en gezonken. De bemanning, bestaande uit 72 koppen, o. w. de kapitein, diens vrouw en drie kin deren is gered. Het stoomschip is geladen met rijst en was voor Zaandam bestemd. Nader meldt men aan de N. R. C. uit IJ muiden Zaterdagavond was van IJmuiden vertrok ken de sleepboot IJmuiden, kapitein Jan van der Wiele, onder varensgezellen meerbekend onder den naam Nannie van der Wiele, met als stuurman Theo de Put en met als derde man de machinist M. Peters aan boord. Als runner of sleepbootagent ging mede H. Kap- tein en als vletterman G. Boonekamp. Doel van den tocht was een te verwachten stoom schip (niet de Eastwell, waarvan de komst nog niet bekend was, daar dit schip oorspron kelijk voor Rotterdam beladen was en eerst te Algiers order voor Zaandam had gekregen) tegemoet te stoomen om sleepdiensten aan te bieden. Tegen 10 uur des avonds kwam de Eastwell in zicht. De kapitein van de sleepboot besloot dit schip zijn hulp aan te bieden. Beide schepen bevonden zich toen ongeveer-dwars van Scheveningen. Ondanks den storm uit het West-zuidwesten, de hoog gaande zeeën en het buiig weer, gelukte het den kapitein van de sleepboot langszij van de Eastwell te komen. De runner en de vletter man sprongen over. De Eastwell en de sleep boot stoomden toen op IJmuiden aan, waar ze om ongeveer halfeen voorgaats kwamen. De Eastwell ging een halve mijl bezuiden de de gasboei voor anker om den dag af te wach ten. De sleepboot ankerde, op het vernemen, dat de Eastwell te vijf uur in den morgen het anker zou lichten, binnen de pieren. Om des morgens bijtijds gereed te zijn de East well, die accoord gemaakt had voor twee sleepbooten, te assisteeren, werd ligplaats ge kozen bij den uitersten ton. Tegen zes uur in den morgen van Zondag stoomden de sleepbooten IJmuiden en Visch- ploeg de Eastwell tegemoet. Er woei een vliegende storm uit het Westzuidwesten, die de zeeën zoo hoog opjoeg, dat ze aan beide zijden van het schip oversloegen. Bovendien liep er een zware voorvloed. De Eastwell, die met de lichten van de beide vuurtorens in zicht de pieren naderde, werd door den storm, de zeeën en den vloed uit den koers gedreven en naar de pier toe- gezet. Wanhopige pogingen om te voorkomen, dat het schip op de voor de pier liggende steenblokken stootte, mochten niet meer baten. Het schip kon niet op tegen het geweld van den wind en de golven. De geheele be manning was aan dek bijeen, een vijf en twintig man op het voor- en de overigen op het midden schip, toen met een geweldig gekraak het schip, dwars wegdrijvende, middenscheeps op de blokken stootte. Wat de kapitein van de sleepboot toen heeft verricht grenst, volgens het oordeel van des kundigen, aan het bovenmenschelijke. Niet bedacht op eigen lijfsbehoud, zonder te be denken, dat zijn schip een zelfde lot kon, ja bijna zeker moest treffen, heeft hij zich met zijn schip tusschen den Noordpier en de East well gewaagd en heeft met de achterzijde van zijn schip de bakboordsteven van de East- wel Weten te naderen. Hoewel de sleepboot herhaalde malen werd teruggeslingerd mocht het met behulp van den stuurman, den runner en den vletterman, welke beide laatsten over boord gesprongen waren en de sleepboot hadden bereikt, gelukken, de zich op het voorschip bevindende schipbreukelingen, o. w. het oudste dochtertje van den gezagvoerder, van het schip te halen of, op te vangen. Daarna heeft men zich met de sleepboot tus schen en naast de blokken moeten begeven om ook te trachten de overige opvarenden, die het voorschip niet meer konden bereiken, te redden, waartoe men noodzakelijk het reeds zinkende schip middenscheeps moest bereiken. Meer dan twintig maal werd de sleepboot, die geen verbinding met de Eastwell kon krijgen en waarvan het achterschip reeds in de golven verdwenen was, door de huizen- hooge golven teruggeslagen, maar evenzoovele malen werd de peging herhaald soms zonder, doch dikwijls met succes bekroond, zoodat er nog eenige schipbreukelingen gered kondeu worden. Inmiddels was de tusschen de pieren liggende sleepboot Cycloop naar IJmuiden gestoomd om een reddingvlet te halen. Toen deze aan de plaats des onheils kwam, waren juist de laatste opvarenden gered, een hunner was door de bemanning van de sleepboot Vischploeg uit de golven gered. Bij de red dingspogingen heeft de kanaalloods K. Smit, die te Dungeness aan boord gekomen was een been gebroken en zijn drie van de op varenden van de Eastwell gewond, van wie een ernstig. Deze gewonden behooren tot de Britsch-Indische bemanning van het schip. Behalve de kapitein van de sleepboot hebben zich bij dit reddingswerk als helden gedragen de stuurman, de runner en de vletterman, welke laatste zelf met veel moeite was gered. Ook van den machinist werd buitengewone krachtsinspanning geëischt, daar hij alleen de machine moest bedienen en alles er op gezet moest worden om geen stoom te verliezen. Een van de eerste geredden, een stoker, moest dan ook onmiddellijk na zijn redding aan het werk om te jhelpen. De kapitein, zijn echt- genoote en hun drie kinderen, waarvan er een nog zeer jong is hebben een vriendelijk onderdak gevonden bij den heer S. C. L. Rei gersberg vice-consul voor Engeland, te IJmui den Diens echtgennoote en andere dames en heeren van den reddingsbrigade verpleegden en laafden intusschen de gewonden en andere schipbreukelingen, waarvan het meerendeel werd opgenomen in het Wijkgebouw voor het Witte Kruis, tevens reddingsstation voor schip breukelingen en dat als zoodanig voor de eerste maal sedert zijn oprichting voor dit doel in dienst gesteld is. Dr. van der Horst van IJmujden verleendeodaar de gewonden de noodige hulp. De overige opvarenden werden ondergebracht in het Hotel Nieuwe Willem Barends en in de twee zeemanshuizen. Geheel IJmuiden was den ganschen morgen diep onder den indruk van dit zeer ernstige ongeval, dat dank zij naastenliefde en mannen moed geen menschenlevens heeft geëischt. De commissaris van politie was de eerste, die den dapperen kapitein van de sleepboot in treffende woorden warmen dank bracht voor het grootsche reddingswerk. Schip en lading zullen zeer waarschijnlijk verloren zijn. De ligging kan het schip nabij de pier in de richting Z.Z.O. naar N.N.W. levert groot gevaar voor de stoomvischvloot, voor groote schepen zal het vooreerst geraden zijn, vooral des nachts de grootste omzichtig heid in acht te nemen of tot den dag buiten te blijven. TER NEUZEN. Hnwelijks-aangiften. 14 Maart Jacobus Herrebout, oud 27 j-, jm. en Hendrika Maria Ruben, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Maart. Cornells Leunis, oud 26 j., jm. en Lidewejj Johanna Loof oud 23 j., jd. Geboorten. 9 Maart. Mich iel Hendrik, z. van Charles van Wijck en van Hendrika Johanna van Doeselaar. 10 Maart. Willem, z. van Cornelis Dieleman en van Martina Wagenaar. Cornelia Neeltje, d. van Jacob Wieles en van Cornelia Neeltje van de Velde. 11 Maart. Geertruida Rachel, d. van Willem Riemens en van Janneke Elisabeth Wieland. 12 Maart. Margaretha Magdalena, d. van Jacobus Seegers en van Janna Wieland. Janna Catharina, d. van Pieter Rinkhoud en van Marga retha Dobbelaar. Jacoba Hendrika Pieternella Maria, d. van Pieter de Bruijne en van Maria Overdulve. 1B Maart. Christina Adriana, d. van Jan van Langevelde en van Janna Suzanna Harms. Tona, d. van Abraham Kaijser en van Francoise van Doeselaar. Overlijden. 11 Maart. Pieter Brandes, oud 14 m., z. van Marinus en van Suzanna Jansen. Cor- nelis Jacobus Jolijt, oud 43 j., echtg. van Maria Frederiksen.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2