m Hntirevolutionatr nieuws- en Hdnertentieblad ooor fc^iauu* MILITIE. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. Biimenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. No. 1002. Woensdag 19 Maart 1913. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Tet Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITJ00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Het scherpe moederoog zag nieuwen strijd in het verschietze voelde vóór een nieuwe botsing ze vreesde, dat het caricatuur, 't welk Gravels maakte van het vaderlijk gezag, ook den zoon zou verdrijven, gelijk het dat de dochter had gedaan. Gravels was blind voor dat alles. Zijn dochters openlijk verzet had hem verbitterd en het voornemen doen opvatten nog des te strenger te zijn jegens den zoon. 't Ging niet om het welzijn zijner kinderen, 't ging bij hem om het behoud van zijn kroon van ingebeelde hoogheid. Een nieuwe nederlaag wilde hij niet lijden. Gewaande eigen glorie woog het zwaarst. Hoe onder dit alles vrouw Gravels leed, be hoeft niet gezegd. Tot heden had Frans zich nog steeds ge schikt naar vaders wil. Om zijn moeder Maar zij zag den tijd naderen Zwaar woog haar leed. En ze droeg het zoo gansch alleen. HOOFDSTUK III. Tweeërlei Ontmoeting. 't Sloeg lialfacht. Frans Gravels legde de pen neer en maakte zich gereed om te vertrekken. Hier op 't kantoor was het al bijzonder warm. De zoldering was niet bijster hoog en boven dien was het heele pand ingebouwd tusschen kantoren en pakhuizen, heel ouderwetsch op en in elkaar geschoven. Het uitzicht door de ramen met tamelijk kleine ruiten bood weinig uitlokkends hooge muren, eentonig vlak, in een kort verschiet, waar nooit de zon haar stralen vermocht te werpen. 't Was bepaald dompig hier. En zóó heet kon het niet zijn, dat de ramen zelfs maar op een kier mochten geopend worden de oude boekhouder, die reeds van menschen- heugenis de zaken bestuurde, was onbeperkt gebieder binnen de wanden van dit vertrek, en waakte er met boekhouderlijke accuratesse voor, dat niet het minste zuchtje of tochtje de kantooratmosfeer beroerde. Zorgvuldig moest steeds alles gesloten blijven en het eerste, wat hij deed, wanneer hij 's middags van zijn middagmaaltijd binnentrad, was speu rende blikken te werpen in de richting der ramen, of niet een der jongste bedienden in Y De Ziektewet eerst. zal nu de Ziektewet aan de orde Eerst komen. En dan de Tariefwet Mogelijk welmaar dan in elk geval niet in dit zittingsjaar. De Kamer besloot immers niet de tariefwet, maar de ziektewet aan de orde te stellen. Er zijn er, die dit bèsluit betreuren. Met het oog op de verkiezingen. Ze vreezen, dat de overzijde de Tariefwet als „boeman" zal gebruiken. „Dure klompenhet oude lied op nieuwe wijs. Wij gelooven, dat de Kamer niet anders kón. Nu aan de Tariefwet beginnen staat gelijk met ze in Juni pas half afgedaan te hebben. Terwijl de Ziektewet af kan komen. En ook af behoort te komen. Daarmee zal een mooi stuk sociale wet geving gereed zijn. Een geheelRadenwet, Ziektewet, Invali diteitswet en Ouderdomsverzekering. Zeker, de invoering dezer wetten hangt grootendeels af van de baten, die de Tarief wet zal leveren. Maar dat deze nog niet tot stand kwam, ligt niet aan de Regeering. Doch het verandert ook feitelijk weinig aan de zaak. Immers; stel; de Tariefwet was in Juni aangenomen. Onder welke leuze zou links dan optrekken, denkt ge Om in te trekken, wat tot stand kwam. Gelijk omtrent de Invaliditeitswet reeds is aangekondigd. Of de Tariefwet er dus is of niet is in Juni, verandert aan de houding der tegenpartij biets. Straks kan, naar we hopen, de Regeering aan het volk haar wetten aanbieden. Wint links dan, zoo komt er stagnatie, stil stand in onze sociale wetgeving. Want wat dan gereed zal zijn, wordt inge trokken. Niet omdat het geld ontbreekt, o ne'en Links kan immers wel geld vinden voor staatspensioen zijn afwezigheid den euvelen moed had gehad, deze te openen. 't Was dan ook waarlijk met een zucht van verlichting, dat Frans Gravels de pen uit de hand lei. Vlug werd de kantoorjas met een andere verwisseld en de hoed opgezet. Ook de anderen maakten zich tot den aftocht klaar. De boekhouder begon juist zijn pen af te wissclien, keek over de gouden bril naar een pendule op den schoorsteen, haalde zijn eigen uurwerk voor den dag en zei„hé, al halfacht Niemand antwoordde dat was de gewoonte zoo. Eiken avond dezelfde manoeuvre, eiken avond dezelfde vraag. Eenige vluchtige groeten werden gewisseld en ieder zocht de langverbeide vrijheid. Frans had blijkbaar weinig haastwaarom ook In de straten hing een zware, zware lucht't was bladstil. Lusteloos slenterde hij voort. Nee, naar de vergadering zou hij maarniet gaan ze lachten 'm misschien nog uit op den koop. Hij zou ze wel een briefje schrijven, dat-ie bedankte, dat had nu nog geen haast 't Had al lang verkeerd gezeten thuiser moest dan maar een eind aan komen. Och zóóveel gaf hij er nu juist niet om. Zijn lidmaatschap had hem nog immer onaangenaamheden be zorgd bijna nooit kon hij de vergaderingen Maar omdat van geen goede sociale wetge ving de eer aan een Christelijk kabinet mag toekomen. En wat zal er voor in de plaats gesteld worden Dat is immers een kwestie van later zorg. Als maar eerst het Christelijk ministerie tegen den grond ligt. Z. Ds. H. C. Hogerzeil, te Vlissingen, heeft volgens de N. R. C. bedankt voor de hem door de centrale antirev. kiesvereeniging in het district Brielle aangeboden candidatuur. Naar het Nieuwsbl. v. Nederl. verneemt, zijn de drie rechtsche kiesvereenigingen in district IX te Amsterdam voornemens om den heer H. Bijleveld Jr. candidaat te stellen. S. D. A. P. Blijkens het jaarverslag van de S. D. A. P, is het aantal afdeelingen in 1912 met 31 ver meerderd. Het aantal leden is tot 15,667 gestegen, waarvan 3829 te Amsterdam, 1064 te Rottei- dam en 941 in Den Haag met Scheveningen. Het partijbestuur was voor.1912'13samen- gssteld uit de heerenVliegen, voorzitter; Van Kuijkhof, secretaris-penningmeester; Wi- baut, Van der Goes, Hermans, Mendels, Scha per, Spiekman en Troelstra. De Minister van Waterstaat, mr. Regout, betert thans goed van de vrij hardnekkige influenza, waardoor hij de laatste weken het bed moest houden. Hij mag thans bed en ziekenkamer verlaten, maar gaat nog niet naar het departement. Het Servische Regeeringsorgaan Samoepra- wa deelt den tekst mede van de nota van antwoord, die aan de gezantenconferentie te Londen gericht is. De voorwaarden luiden als volgt 1. De vijandelijkheden worden voortgezet totdat de vrede gesloten is. 2. Als grondslag voor de vredesonderhan delingen geldt het voorstel, door de afgevaar digden der Balkanstaten op 23 December te Londen gedaan, waarin de nieuwe grens wordt getrokken van Midia naar Rodosto. Al het gebied ten westen hiervan komt aan de bond- genooten, behalve Albanië welks grenzen en staatkundigen vorm de Londeusche gezanten tot het eind bijwonen en telkens vielen er woorden overnu eens was 't te laat, dan weer liep het te drukzóó was de aardigheid er toch ver af. Hij was er eigenlijk op ge komen door Braams, een ouden schoolkameraad van hem, dien hij een jaar geleden weer als collega op een ander kantoor had ontmoet. Die was nog al enthousiast over de jongelings- vereenigingwas altijd, op school al, van een beetje vurig temperament geweest. En Frans had zich laten overhalen ook eens te komen 't had hem wel aangestaan, och, 't was toch weer eens wat anders ookthuis verkniesde je je maar, vooral nu Kaatje weg wason, of hij 't zich wilde bekennen of niet, Braams idealisme bekoorde hem wel een beetje. Want idealen konden bij zoo lage temperatuur als in Gravels woning, niet wel tieren en zoo voerde Braams plan hem in een heel andere gedacli- tenwereld. Maar toch, zoo als 't nu ging, kon het niet langerhij wou het tenminste niet. Was het misschien ook daaraan toe te schrij ven, dat hij zoo spoedig den moed opgaf, dat hij inderdaad maar weinig voelde voor dit werk De hoogere bezieling, die de nood zakelijke drijfveer behoort te wezen, miste hij ten eenenmale. (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. hrj TC UC7DDnCM Ril nRM 1 1ITHPVPD INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. 4. Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrij- willigen dienst, broederdienst of aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. De Burgemeester der Gemeente Ter Neuzen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen het volgende geldt Eigen vrijwilligen dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden overgelegd een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belanghebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de mi litie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijstel ling, indien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter secretarie dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Vrijdag, 28 Maart a. s., des voor middags tusschen 10 en 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer gewenscht. Broederdienst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van een oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld, en voorts, dat een broeder die ter inlijving bestemd is ten deze wordt gelijkgesteld met een broeder, die dient. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens.broe derdienst moet worden overgelegd 1°. een bewijs van bestemming ter inlijving, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van eiken wettigen broeder of halfbroeder, die ter inlijving bestemd is, dient of gediend heeft, zoo mede ten aanzien van eiken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger is ge steld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger. 2°. een getuigschrift betreffende de wettige broeders en halfbroeders van den ingeschrevene. De stukken, onder 1°. bedoeld, worden, voor zoover de reden van vrijstelling reeds bij de in schrijving is of binnen den hierna te noemen tijd ter secretarie dezer gemeente alsnog wordt opge geven, zonder verdere bemoeienis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Tot het opmaken van het getuigschrift, onder 6) DOOR ZELANDIA. 2°. bedoeld, moet door of vanwege den ingeschre vene aanvraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Vrijdag, 28 Maart a. s., des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Daarbij moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoor digheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de be langhebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den militie raad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner Me vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaaiden kunnen zij echter, met afwij king hiervan, bij onderlinge overeenkomst aanwij zen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het ver- leenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeente ambtenaar, bij voorkeur op den hiervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijstelling geven, zonder dat er reden tot vrij stelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelijk onder zekere voorwaar den Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit onneven is, de grootere helft vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hierbedoelde redenen in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschrevene tusschen 10 en 18 Juli ter secre tarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuig schrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld; wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hiervoren omschreven is onder „Broederdienst", doch voor dit geval moet het opmaken van een schriftelijke overeenkomst en het geven van een schriftelijke toestemming geschieden in de maand Juli, bij voorkeur tegelijk met het opmaken van het voor vrijstelling vereischt getuigschrift. Om vrijgesteld te worden wegene eigen vrijwil ligen dienst of wegens broederdienst, moet de reden van vrijstelling begfcaan op 21 MAART van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrijstelling wordt gevraagd, door den Militieraad uitspraak moet worden gedaan. Om vrijgesteld te worden wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of half broeders, moet de reden van vrijstelling bestaan op het oogenblik, waarop de Militieraad uitspraak doet. Ter Neuzen, den 12 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Het mes op de keel.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1