Biimeiilandsch Nieuws. Buiteiilandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. zoekschriften, den Minister van Oorlog uit te noodigen, de gewezen onderofficieren P. van der Linden te ,s Gravenhage, A. Tuinmans te Leeuwarden en A. N. M. Heynen te Breda (die om toekenning van pensioenen hadden gevraagd), alsnog voor het geleden verlies schadeloos te stellen, tegen het advies van den Minister in, met 54 tegen 34 stemmen aangenomen. Na afhandeling van een conclusie op een adres van den gewoon milicien Goedmaat te Amsterdam, met verzoek om pensioen, waarbij MINISTER COLIJN toezegde het geven van een gratificatie te overwegen, werd deze ver gadering verdaagd tot Dinsdag 1 April a.s. EERSTE KAMER. Vergadering van Maandag 10 Maart, 's avonds S uur 40 min. De Voorzitter J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye deelt mede, dat de centrale sectie besloten heeft Dinsdag om 11 uur in de secties verschillende wetsontwerpen te onderzoeken. Voorts stelt hij voor Woensdag 11 uur in openbare hehandeling te nemen verschillende wetsontwerpen en de hoofdstukken der staats- begrooting die nog moeten worden afgedaan, te beginnen met de begrooting van binnen- landsche zaken. Dienovereenkomstig wordt besloten. De vergaderinh wordt verdaagd tot a. s. Woensdag 11 uur. De Rotterd. verneemt, dat de poging van den heer J. Wiedeman om te Beverwijk een christelijk-historische kiesvereeniging los van de Unie, op te richten, is mislukt. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten tot toelating van Argentijnsch vleesch. Er zal een apart stempel voor gebruikt worden. Het voorstel, om de winkels, waar dit vleesch verkocht wordt, duidelijk te signaleeren, werd verworpen. In het kiesdistrict Loosduinen bestaan plannen tot het stellen van een cliristelijk- historischen candidaat. De liberalen zitten in dit district op den wip en kunnen een katholiek of antirevolutionair doen verkiezen. Aftredend lid is ds. Brummelkamp (a.-r.), die in het district wel verre van populair is, aldus schrijft het Vaderland. NOORWEGEN. Sneeuwstorm. Volgens een correspondent van de N. R. C. woedt er al sedert eeuige dagen in het hoog gebergte een hevige sneeuwstorm, zooals men hem sedert menschenheugenis niet gekend heeft, zoodat de spoorwegverbinding tusschen Bergen en Kristiania afgebroken is. De trein, die Zaterdagochtend uit Kristiania vertrok, kon niet verder dan Gjeilo komen, een station, dat op een hoogte van 794 meter boven de zee ligt. De reizigers, die kaartjes tot Bergen hadden genomen, moesten nu hun intrek nemen in een hotel, waar zij waarschijnlijk wel een gedwongen oponthoud van eenigemagen zullen hebben, en voorloopig kunnen zij hun neus niet buiten de deur steken, daar de geweldige sneeuwjacht het verblijf buiten onmogelijk maakt. De trein, die daags tevoren uit Kristi ania vertrok, is ingesneeuwd bij Ilaugastöl, een station op een hoogte van 988 meter, terwijl een trein, die uit Bergen naar Kristiania onderweg was, den strijd bij Hallingskeid (1110 meter) heeft moeten opgeven. In Ilau gastöl zijn nu 23 passagiers ingesneeuwd en bij Hallingskeid 35. De sneeuwploeg op wielen, die den met twee locomotieven voorzienen trein uit Bergen vooraf was gegaan, staat bij Taugevand, het hoogste punt van den spoorweg naar Bergen, namelijk 1300 meter. Een van de twee bij Finse 'gestatioun<jerde sneeuw ploegen heeft een vergeefsche poging gedaan om westelijk te komen en is in de sneeuw blijven vastzitten op een afstand van 3 kilo meter van Finse, en moest toen door den anderen verlost worden, die daartoe 52 uren gebruikte. Beide keerden toen naar Finse terug. Later zijn zij nu in tegenovergestelde richting aan elkaar gekoppeld uitgezonden tot ontzet van den sneeuwploeg, die bij Taugevand vast zit. Zulke sneeuwploegen kunnen, al naar zij gekoppeld worden, voor- en achterwaarts werk verrichten. Intusschen woedt de storm onafgebroken voort en niemand kan zeggen, wanneer er een einde aan zal komen. Voor de ingesneeuwde passagiers is de toestand van sommigen alles behalve prettig. Zij, die zich in de fjeldhut bij Haugastöl bevinden, hebben het nu naar omstandigheden vrij wel, er is ten minste genoeg te eten en te drinkenminder aan genaam hebben het de 35 ingesneeuwde passa giers bij Hallingskeid. Zij hebben geen ander onderdak dan het kleine station. Onmiddellijk werd beslag gelegd op den mondvoorraad, die met den trein werd mede gevoerd, en vijf skiloopers werden uit het naastbijgelegen station Myrdal met proviand naar de ingesneeuwden gezonden het gelukte dezen, ofschoon met groote inspanning, om hun doel te bereiken en zij werden, zooals licht te begrijpen valt, met open armen daar ontvangen. Onder de passagiers bevinden zich een paar zieken, die op weg waren naar het rijkshospitaal te Kristianiavoorwaar een on aangename vertraging voor die menschen, die nu zoo goed en zoo kwaad mogelijk op het station verzorgd werden. De spoorweg is nu over een afstand van 100 kilometer geblókkeerd, en er zal een ko lossale arbeid noodig zijn om den weg weder vrij te maken. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw tot op een hoogte van 8 meter. ATHENE, 8 Maart. Men meldt uit Dzjanina Gisteren namen twee detachementen Grieksche cavalerie, die zich in Noordelijke richting be gaven, 2300 Turksche vluchtelingen gevangen. De troonopvolger seinde, dat de metropoliet van Paramitia, op verzoek der Turksche nota belen, er schriftelijk bij hem op aangedrongen heeft, Paramitia 'door Grieksche troepen te laten bezetten. PARIJS, 9 Maart. Volgens een telegram uit Philippopel aan de Matin is men begonnen Adrianopel weder hevig te bombardeeren. De stad werd met projectielen overdekt. De Bulgaren veroverden het fort Sjeitantara en namen 400 Turken gevangen. Men verwacht binnen korten tijd de overgave der stad. De Paus ongesteld. ROME, 10 Maart. (B. Z.amM.) De „Mes- sagero" verklaart, dat de toestand van den Paus achteruitgaande is. Hij zou een slechten nacht hebben gehad. In pauselijke kringen verklaart men echter, dat Z. H: goed ge slapen heeft en dat de toestand niet vermin derd is. In Albanië. ATHENE, 8 Maart. Men meldt uit Dzjanina, dat gisteren de kroonprins zijn zegevierenden intocht in de stad heeft gehouden. Een geest driftige menigte juichte hem toe. Bij het voorbijtrekken van de Grieksche troepen vielen de bewoners de soldaten om den hals. De christelijke officieren in Otto- manschen dienst scheurden hun fes aan stukken, de flarden bedekten letterlijk het Eendrachts- plein. Onder de gevangenen bevinden zich (5000 gewonden en zieken. Gedurende den nacht van eergisteren is een deel van het Turksche leger erin geslaagd, in de Noordelijke richting te ontkomen. Zij gingen zich bij het verlaten van de stad aan plundering te buiten. Sedert gisteren heerscht er orde en rust in de stad. SALONIKI, 8 Maart. Naar aanleiding van de inneming van Dzjanina, zijn hier betoogingen van vreugde gehouden. In de Grieksche kerk heeft men, in tegen woordigheid van den koning en de koningin, een Te Deum gehouden. TER NEUZEN II Maart 1913. In de op a.s. Donderdag alhier te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Vaststelling van het kohier van den hoofde- lijken omslag. Voorstel tot het verleenen van goedkeuring aan de rekening over 1912 van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Idem voor Ter Neuzen (koin). Voorstel van den heer A. H. Donze, omtrent wijziging van de verordering op den genees-, heel- en verloskundigen dienst. Voorstel tot gedeeltelijke beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven der be grooting voor 1913. Voorstel tot aanwijzing van een lid voor het comité in verband met het plan tot stich ting eener electrische centrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorstel tot het betuigen van instemming met een adres van den lieer J. van Rompu, gericht aan de Commissie van advies voor spoorwegdienstregelingeu. Voorstel tot het verleenen van machtiging aan B. en W. in de begrooting van 1913 af- en over te schrijven. Reclame lioofdelijken omslag van 1912. Naar wij vernemen zullen a.s. zomer met het oog op de tentoonstelling te Gent, extra- reizen gemaakt worden door de Prov. booten tusschen Vlissingen en Ter Neuzen. De br^svenbesteller P. van der Kop alhier zal met ingang van 16 dezer verwisselen met den brievenbesteller D. M. Broer te Vnssingen. Het Comité voor de tentoonstelling ter gelegenheid van het onafhankelijkheidsfeest alhier, had het genoegen van H. M. de Ko ningin eene groote bronzen medaille te ont vangen om uit te loven als prijs voor eene inzending op genoemde tentoonstelling. Door het bestuur van den Serlippens- polder is aanbesteed het verhoogen en ver zwaren van den zeedijk en het onder vorig profiel brengen van de buitenberm. Laagste inschrijver was de heer R. Verschelling te Ter Neuzen voor f3490. De Zuid-Beveland, een der drie stoom schepen der Provincie, varende tusschen Bres- kens—Vlissingen en Ter Neuzen, zal een ketel reparatie ondergaan en tevens zal de boot een stuk verlengd worden. Zaamslag. Voor de vacant komende betrek king als hoofd aan de openbare lagere school te Othene hebben zich 3 sollicitanten aange meld. Werd eenigen tijd geledeh in de zgn. Poldersche kreek aan den Reuzenhoek, een scheidingslijn getrokken, en afgesloten met palen en prikkeldraad, ten einde eigenaars dier kreek, en zoomede den aanpalende eige naren, ieders wettig eigendom aan te wijzen, dezer dagen bleek dat de aanpalende eigenaars geen genoegen namen met die verdeeling, althans een der aanpalende eigenaars ver nietigde de gemaakte scheiding. Zaamslag. Bij den landbouwer A. de Putter in den Aan- en Genderdijkepolder is een kalf* geboren dat het kolossale gewicht van 70 K.G. haalt. Het beest is geheel normaal en gezond. Door het bestuur van den Nieuw-Othene- polder te Zaamslag is aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den zeedijk en het aanleggen van een gedeelte buitenberm. Laagte inschrij ver was de heer Jac. Jansen te Ter Neuzen voor f5035. Vrijdagavond zou te Stoppeldijk de met selaar L. den pas gebouwden oven bij den bakker Kr. schoonmaken en kroop daartoe er in. üf het bouwsel niet genoeg verankerd was, dan wel niet droog genoeg, wat er ook van zij, de oven viel in, toen L. pas met den schoonmaak was begonnen. De man, die onder de steenen was bedolven, schreeuwde om hulp, maar was niet spoedig uit zijn netelige positie verlost. Hij had een ribbe gebroken en klaagde over veel pijn. M. Ct. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Lutjegast, cand. J. A. Tazelaar te Weesp; te Ezinge (Gr.) Hummel te Haar lemmermeer te Pieterburen (Gr.) cand. Legter te Kampen. Bedanktvoor Nieuw-Buinen door H. Meu- link te H.-I.-Ambacht. Ned. Hervormde Kerk. Bedanktvoor Eijsden door J. B. C. Schuu ring te Drimmelén voor Termunten c. a. door J. Broekema te Heer Hugowaard. Geref. Gemeenten. Tweetal te RotterdamJ. Fraanje te Ter Neuzen en A. Makkenzie te Tholen. Christ. Gereformeerde Kerk. Bedanktvoor het beroep te Zwolle J. J. van der Schuit te Kampen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaandercn is sinds Maandag 10 Maart het contracteeren van suikerbeeten begonnen de agenten geven f 12 op de gewone voorwaarden, tegen f 14 a f 14,50 verleden jaar. Bij den zeer hoogen prijs van de Chilisal- peter en het hooge arbeidsloon is te ver wachten, dat er niet zooveel bieten zullen gezaaid worden als in 1912. Vrijdagmiddag had te Velp de teraarde bestelling plaats van een leerlinge der christe lijke school aldaar. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de bijna 70-ja- rigen hoofdonderwijzer G. W. Nederbragt, die na zijn toespraak liet zingen Ps. 1037. Toen men met het zingen van dit vers tot den tweeden regel gevorderd was, zakte de heer Nederbragt plotseling bij de geopende groeve ineen en was een lijk. Verduistering van f 43,000. Te Amsterdam is Vrijdag aangehouden de directeur voor Nederland van de Mutual Life Insurance' Company of New York, verdacht van verduistering van f 43,000 ten nadeele van die maatschappij. De Telegr. meldt daar omtrent De verduisteringen zijn gepleegd over een tijdsverloop van eenige jaren. Door" het bij springen van familieleden, die in financiëeie moeilijkheden verkeerden, was de betrokkene, die bij de desbetreffendfe levensverzekering maatschappij gunstig en als een goede werk kracht stond aangeschreven, in geldelijken achterstand geraakt. Hij trachtte zich te redden door voor 'te geven, dat op loopende polissen door de houders voorschotten werden gevraagd. Deze sommen werden door het hoofdkantoor gezonden in afwachting van de polissen, waarop de voorschotten zouden moe ten worden afgeteekend. Met de aldus ver kregen sommen ^werden de tekorten gedekt. Het hoofdkantoor wachtte tevergeefs op de polissen. Toen die, na herhaalde aanmaningen niet werden gezonden, werd den te Amsterdam gevestigde hoofd-accountant der maatschappij een onderzoek opgedragen. Hij ontdekte niets, want de administratie was in orde. De directeur deelde hem echter zelf mede, tot welke handelingen hij zijn toevlucht bad genomen. Aan de hoofddirectie werd daarop bericht, hoe de vork in den steel zat. De rechtskundige adviseur der maatschappij, bekend met de omstandigheden die tot de malversaties hadden geleid, adviseerde om de zaak onder de roos te houden en den betrok kene in de gelegenheid te stellen, het bedrag van het tekort, in den loop der jaren aan te zuiveren en hem als directeur te behouden. De hoofddirectie scheen niet ongeneigd, tot een dergelijke oplossing mee te werken en het personeel van het bureau, dat op den chef zeer was gesteld, verheugde zich in de gevonden oplossing. Plotseling schijnt er een kentering te zijn gekomen in de opinie der hoofddirectie. Toen een der hoofddirecteuren uit het buiten land Vrijdag te Amsterdam kwam, had hij schadevergoeding verlangd van de verzekering maatschappij tegen fraude te Londen, waarbij de levensverzekeringmaatschappij tot een be drag van f 25,000 geassureerd was. De assurantie maatschappij wenschte f 25,000 wél uit te keeren, mits de fraudeur, als af schrikwekkend voorbeeld, werd gearresteerd. The Mutual Life Insurance Company of New- York heeft aan dien eisch toegegeven, en de man is Vrijdagnamiddag [gearresteerd, om voor den officier van justitie te worden geleid. f50.000 voor een vinger. Een jonge dame uit Chicago was op reis, toen het portier van den wagen, waarin zij gezeten was, onverwachts dichtgesmakt, haar vinger verpletterde. De dame eischte van de Northern Pacific 25000 dollar schadevergoeding. De rechtbank onderzocht de zaak, vond den eisch van de jonge dame wel wat hoog, doch billijkte een bedrag van 22.100 dollar als schadevergoeding, een som derhalve van ruim f 50.000 in Nederlandsch geld. Hoe de weerspannige suffragettes gevoed worden. Miss Lilian Lenton, de suffragette, die in preventieve hechtenis zat, naar aanleiding van de brandstichting in het paviljoen van Kew Gardens, is voorloopig op vrije voeten gesteld, na de hongerstaking te hebben toegepast en nadat men gepoogd had, haar met geweld te voeden. Zij heeft hierover de volgende ver klaringen afgelegd „Verleden Zondag heeft men mij in de ge vangenis van Holloway met geweld willen voeden. Er waren twee dokters en zeven verpleegsters. Deze grepen mij aanik wor stelde heftig, maar werd overweldigd en op een stoel vastgebonden, wat mij niet belette, den geheelen tijd zoo goed als het kon mij te blijven verweren. Zij dwongen mijn hoofd ach terover op de stoelleuning, door mij bij de ha ren te trekken, ofschoon ik tegenstand bood, door mijn hoofd heen en weer te draaien. Tenslotte bracht een der geneesheeren de neus- buis in een mijner neusgaten, maar ik slaagde er in, mij er van te bevrijden, voor er eenige vloeistof in kon worden gegoten. Opnieuw werd de buis ingebracht. Dit keer werd mijn ademhaling hijgend en zoo luid, dat de dokter mij zeide, zachter adem te halen. Dat was mij echter onmogelijkik kreeg de luchts slechts met moeite binnen en kon niet spreken. Twee maal goot dien vloeistof in de buis en iedere keer vloeide deze mijn mond weer uit, terwijl ik hevige hoestbuien-kreeg. Daarop zeide iemand een paar woorden, die ik niet kon verstaan en een mannenstem ant woordde „ja ga uw gang." Toen goot men voor den derden keer vloeistof door de neus- buis, maar ook ditmaal kwam zij door mijn mond weer naar buiten en ik begon weer te hoesten. Nu nam men de buis weg en maakte mij van den stoel los. Ik stond op, maar tuimelde da delijk tegen den grond. Er waren nog slechts drie verpleegsters in mijn celzij hielpemmij op mijn bed en vertrokken. De hoest duurde bij tusschenpoozen voort en ik gevoelde een tamelijk felle pijn in mijn geheele borst. Daar deze pijn erger werd schelde ik. Er kwam een dokter die mij ausculteerde en mij zeide, dat ik geen zittende houding moest aannemen. Op zijn bevel brachten de bewaaksters mij dekens en een warme beddekruik. De dokter vertrok, maar kwam even later weer terug en verklaarde mij, dat hij ge machtigd was, om mij mede te deelen, dat ik zoo spoedig mogelijk zou worden vrijgelaten als ik beloofde Donderdag a.s. voor de politie rechtbank van Richmond te verschijnen. Toen ik dit beloofd had, kwam ook de directeur binnen. Die gaf mij bouillon met melk, beide met brandy gemengd, te drinken, daarna gaf men mij een onderhuidsche inspuiting en twee uur later droeg men mij op een stoel naar een taxi, welke mij naar de vriendin bracht, die mij gastvrijheid verleende. Daar gaf de geneesheer, die mij vergezeld had, mij nog maals brandy te drinken, waarop ik naar mijn kamer gedragen werd. Door krokodillen verslonden. Een correspondent van de Loc. schrijft De kali Koeto, nabij de dessa Boeloesan, ten Noorden van Weleri (Kendal), wordt in den laatsten tijd zeer onveilig gemaakt door reusachtige krokodillen, die met den dag driester optreden en zelfs de brutaliteit hebben hun prooi uit de prauwen te^halen. Zoo vielen binnen betrekkelijk kort tijdsverloop vier slacht offers, inlanders uit de dessa Boeloesan. Een vrouw, die in de middaguren aan den kant der kali een mand met visch stond schoon te spoelen, werd gegrepen en in de diepte ge sleurd. Haar man, die in de onmiddellijke nabijheid van haar stond, en den onverwach- ten aanval niet kon verhoeden, ging te keer als een razende en kon natuurlijk geen hand tot hulp uitsteken. Kort daarop zag hij den kop van het dier weer boven water met de onge lukkige vrouw nog tusschen de kaken, en zoo, kop boven water, met zijn prooi in den bek, stroomafwaarts naar zee zwemmen. Met eenige mannen, die op zijn geschreeuw met lansen

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2