RONA Cacao fentoonstellmg 1913, Aanbesteding. een Me Burgerwoning Van Houten's Binnenlandse)! Nieuws. EeclattL e Bericliten._ Uit Stad eii Provincie. Kerk en School. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Iloogwatergetij te Terneuzeii. Advertentiëu. aanbesteden met Tuin, CHR. SCHOOL voor L. en M. U. L. O. van 11-16 Augustus in de affuitloods te Ter Neuzen voor Huisvlijt, Dames-Handwer ken, Curiositeiten enz, en Floralia. Inschrijving van nieuwe Leerlingen Leerplicht- en Arbeidswetten. Voorts stelt hij voor zijn motie betreffende de afschaffing van de derde herhalingsoefeningen te behandelen bij artikel 2 van de Landweerwet. De voorzitter zegt daar niet in te kun nen treden. Na repliek van den heer Ter Laan wordt diens voorstel verworpen met 43 tegen 30 stemmen. De behandeling van het wetsontwerp, in houdende een wijziging van de wet tot rege ling van de persone'ele belasting met het amendement-Treub op art. 1 wordt nu voortgezet. De heer Ter Laan pleit eveneens voor het amendement en ook voor betere regeling ten aanzien van de Stalhouders. De heer De Klerk (U. L.) sluit zich bij den vorigen spreker aan. De heer Kooien (R.-K.) bestrijdt het amen dement op grond van financieele bezwaren en op grond van het feit, dat het niet in het stelsel van den minister past. De heer Treub bestrijdt den vorigen spreker en richt zich nader tegen het ontwerp. De minister van financiën, de heer Kolkman, verklaart eveneens op financi eele gronden het amendement-Treub voor on aannemelijk. Bij aanneming van het amen dement zal hij machtiging vragen om het ont werp in te trekken. De heer J. F. Heemskerk (A.-R.) mede- onderteekenaar van het amendement, zegt na deze verklaring te moeten tegenstemmen. Na re- en dupliek wordt het amendement v e r w o r p en met 38 tegen 28 stemmen. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen, evenals een onteigenings-ontwerp ten behoeve van de huisvesting voor het hoofdbestuurder posterijen en telegrafie. De Kamer gaat daarna om 3 uur in de af- deelingen. Tweede Kamer. Woensdag werd behandeld de voorgestelde algeheele herziening der verouderde voor schriften naar welke het beheer der grootboe ken wordt gevoerd. Nadat als gevolg van een amendement van den heer Treub, de Minister een wijziging heeft aangebracht in art. 35 van het ontwerp wordt het zonderhoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer besloot voorts op voorstel van den Voorzitter de Ziektewet na de Paasch- vacantie in behandeling te nemen, zoodat de Tariefwet voor de a.s. verkiezingen niet meer aan de orde zal komen. Nat. Chr. Geh.-Onth.-Vereen. te Ter Neuzen. In zijn de vleeschvormende bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uit nemendheid wordt aanbevolen. TER NEUZEN 7 Maart 1913. Gaarne vestigen wij de aandacht op achter staande advertentie, betreffende de tentoon stelling die in Augustus a.s. alhier in de affuit- loods zal worden gehouden. Het kweeken en verzorgen van plantjes is voor onze jeugd een leerzame en nuttige bezig heid, voor anderen een aangename liefhebberij. Daar bovendien met de mooiste exemplaren nog aardige prijzen kunnen worden behaald twij felen wij er niet aan of velen zullen mede dingen in den wedstrijd. Op de voordraeftt voor onderwijzer te Stavenisse komt als no. 1 voor de heer C. van Es, te Zaamslag, thans tijdelijk onder wijzer te Clinge. Driewegen. Op de laatst gehouden vergade ring van het Ziekenfonds „Steunt Elkander" deelde het ^Bestuur mede, dat het aantal ge wone leden is gestegen tot 63, dat der buiten gewone gedaald tot 25. De aftredende Be stuursleden J. J. Huijssen, P. M. Oostdijk en J. O. Jansen werden allen herkozen. Besloten werd bij overlijden van een gewoon lid aan de weduwe of de kinderen beneden de 18 jaar nog 2 weken uitkeering te doen. De inkomsten beliepen f338,80; de uitgaven f223,50; zoodat het saldo over 1913 bedroeg f 115,30. Totaal is in kas f 761,59. Zaamslag. De heer C. van Es alhier, tijdelijk onderwijzer te Clinge, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Wissekerke. Deze week is helaas weer een begin gemaakt met het stelen van kippen. Bij den landbouwer D. werd ongeveer een dertig- a veertigtal kippen medegenomen, daders natuur lijk onbekend. Axel. In den nacht van Woensdag op Don derdag werd alhier een inbraak gepleegd bij den winkelier G. in de Noordstraat. De dief schijnt zich toegang verschaft te hebben door een raam in een zijmuur. Zijn buit bestond uit een fiets, nog zoo goed als nieuw, van een der bewoners van het huis, een klein bedrag aan geld uit de toonbank en een paaseieren. Van den dader was natuurlijk geen spoór te ontdekken. -— De heer jlir. De Muralt te Zierikzee, heeft fin verband met zijn candidatuur in het district Oostburg, zijn candidatuur in het dis trict Enkhuizen wederom in handen gesteld van de centrale liberale kiesvereeniging in dat district. De centrale kiesvereeniging voor noemd zal in verband hiermede Maandag a.s. te Hoorn vergaderen teneinde te overleggen wat haar in dezen te doen staat. (M. Crt.) Door Gedep. Staten van Zeeland is aan den nieuw bedijkten polder in het Axelsche Gat den naam gegeven „Van Wuyckhuize- polder". Gereformeerde Kerken. Beroepente MiddelharnisA Voogel te Puttershoekte ZonnemaireZ. Hoek te Ze venhoven. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Andijk J. S. Kmg te Sleen. Aangenomen naar Oud-Beijerlaïid door J'. H. F. Remme té De Rijp. Zondag nam Ds. H. P. M. G. de Walle Geref. predikant te Den Helder, afscheid van zijn gemeente naar aanleiding van de tekst woorden 2 Thess. 2 15—17. Ds. Stadig, Geref. predikant aldaar met wien Ds. de Walle drie jaar had saamgewerkt sprak Z.Eerw. toe. Zondag 16 Maart hoopt Ds. de Walle zijn intrede te Zaamslag te doen na bevestiging door zijn studievriend Ds. G. de Jager van Wolphaartsdijk. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten enkele ru brieken achterwege blijven. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 9 MAART 1913. WOENSDAG 12 MAART 1913. (Biddag.) Den Haag. Heden is door de 2e Kamer aan genomen de Invalideitsweteveneens de Land weerwet. Minister Talma is naar het buitenland ver trokken. TER NEUZEN, 7 Maart. 1913. Boter per KAL f 0.70. Eieren 104 stuks 3.60 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.72Va a 72.75. Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 6 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk. Tarwe in een vaste stemming. Ove rige artikelen in een flauwe stemming. Noteering van boter en eieren. Boter 0,65 a f 0,71 voor particulieren f 0,73 per Va kilo. Eieren f 3.60, voor particulieren 4.— per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f3,60 a f4. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 5 Maart Donderdag 6 Vrijdag 7 Zaterdag 8 Zondag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 0.37 1.16 1.49 2.17 2.44 3.11 3.38 12.58 1.32 2.3 2.31 2.58 3.24 3.51 Zij die wenschen mede te dingen in de af- deeling FLORALIA met eigen gekweekte planten, worden uitgenoodigd vóór 20 MAART a. s. opgaaf te doen van verlangd aantal en soort. Stekken, (fuchsia, gerania, hortensia en inargariets) a 8 cent per potje. Opgaaf te doen bij de Firma's P. J. VAN DE SANDE, M. DE JÖNGE, D. H. LITTOOI.T of in de sigarenwinkels van J. DE KOK, K. HAMELINK en PIET GALLE. HET BESTUUR. Het Bestuur der Waterkeering van den ealamiteuzen polder NIEUW NEUZEN zal op ZATERDAG, 29 MAART 1913, des namiddags ten 2 ure, in het „Hotel Cen traal", bewoond door P. J. Visser te Ter Neuzen, in het openbaar het verhoogen en verzwaren van den zeedijk, tusschen de dijkpalen 17 en 21, over eene lengte van 334 M. en tusschen de dijkpalen 2Q en 3D over eene lengte van 878 M.( met daarbij behoorende werken en het onder houd daarvan tot 3D April 1914. De aanbesteding geschiedt volgens 1 der A. B. Het bestek zal, van 10 dezer af, ter inzage liggen in het Directiegebouw en ten kantóre van den Secretaris-Ontvanger, waar het tevens, tegen betaling der kosten, ad ƒ0,50, verkrijg baar is. De aanwijs zal plaats hebben op Dinsdag 25 Maart en Vrijdag 28 Maart e. k., telkens des voormiddags van 10 tot 11 ure, waartoe zal worden bijeengekomen aan het Directiegebouw. Ter Neuzen, 7 Maart 1913. Het Bestuur voornoemd, D. SCHEELE, Voorzitter. J. A. KLAASSEN, Secretaris-Ontvanger. Tegen i April 1913 TE HUUR: aan de Dinsdagstraat te SLUIS. Te bevragen bij Notaris L. G. JAMES te Sluis. te TER NEUZEN (Jozinastraat). tegen I A P R I L a- s. Zich aan te melden bij het hoofd der School. HET BESTUUR. Op Maandag 3 Maart 1913 hield de Nat. Chr. Geh.-Onth.-Vereen, eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de WelEerw. Heer Ds J. de Visser van Middelburg. Na het zingen van Ps. 251 en gebed, verkreeg de spreker het woord om te spreken over „Ge woonten de macht der gewoonten en vooral de macht der verkeerde gewoonten." Als we, zoo begon spr., willen weten wat ge woonten zijn, dan moeten we bedenken, dat de menschen geen hoop zand zijn, maar één organisch geheel vormen, invloed op elkaar uitoefenen en elkander de eigenaardigheden van elks karakter /tneedeelen. Spr. wees b.v. op den invloed van het ouderlijk huis, die nog lang nawerkt. Zoo staan alle men schen en inzonderheid jonge mannen, onder den in vloed van een ander en willen dezen nadoen, wat vooral te zien is bij de opvoeding der kinderen. Zoo is de macht der gewoonte een ontzaglijke tyran, die een verbazenden invloed uitoefent. Gewoonte is iets anders dan mode. Gewoonte is een regel die langzamerhand wet voor ieder geworden is, zonder dat men weet van wie die gewoonte komt. Zulk een gewoonte wordt een vanzelfsheid. Zoo zijn er goede, maar ook slechte gewoonten. Gewoonten die verderfelijk zijn. maar toch door de wereld aangeprezen worden. Zulk een gewoonte is de drinkgewoonte. Deze ligt het meeste voor de hand. Het drinken is een macht geworden omdat het een gewoonte is, en het is een gewoonte omdat het een macht is. Daarom moeten wij er den strijd tegen aanbinden, dan is het geen gewoonte meer. Alles wat machtig is, wordt aangebeden. Maar wij hebben de hoop dat als de David der drank bestrijding met zijn gladde steenen uit de beek der ervaring den Goliath der drinkgewoonten heeft verslagen, allen het zondige van dien Goliath zullen inzien en zich verheugen over zijn val. Die Goliath is nu wel verslagen, doch we hebben nog steeds te worstelen om het hoofd van Goliath op een spies omhoog te krijgen en zoo de over winning te laten blijken. Daarom hebben we hulp noodig. Onze strijd gaat niet tegen den drank maar tegen de drinkgewoonten. Deze zijn reeds zeer oud. De drinkgewoonten zijn thans dezelfde als vroeger. Verschillende voorbeelden werden hiervan door den spr. genoemd. Thans is het reeds iets beter dan vroeger, maar toch heerschen ook nu nog de drinkgewoonten. En het verschil tusschen de heidenen en de Christenen bestaat hierin, dat de heidenen hunne vijanden ineens dooden om ze te slachten, terwijl de Christenen langzaam het vergif druppelen in het lichaam hunner eigen kinderen dat is veel beschaafder. Zoo zijn er vele zwarte dagen in Nederland, b.v. de Nieuwjaarsdag, verjaardagen enz. Niets is goed melk is goed voor de kinderen chocolade krijgen de menschen hoofdpijn van koffie is slecht als je naar bed gaat en thee is niet goed voor de zenuwen. Alleen de alcoholische dranken zijn altijd goed bij koude of warmte, honger of dorst, altijd is het goed en bovenal houdt men zich dan aan de ge woonte. Terwijl zij ten overvloede nog allerlei teksten uit den Bijbel in hun voordeel weten aan te halen. Velen zijn tegen den drank, doch durven niet tegen de gewoonten opzij missen daartoe den J zedelijken moed. Als Christenmenschen zijn wij geroepen om elkaar te helpen. Onze taak is om ons volk vrij te maken, niet door allerlei wettelijke bepalingen, maar door dienende liefde. En dan helpt geen matigheid, maar alleen geheelonthouding. Als bijzonderheid haalde spr. nog een wet aan, vroeger uitgevaardigd door Ammoerabi, den koning der Babyloniërs. In die wet wordt een herberg met een bordeel op één lijn gesteld. En allerlei bepalingen komen er in voor die blijken laten dat het drinken een groote schande was. Wij moeten eveneens protesteeren tegen de drink gewoonten, zonder veel lawaai te maken. Ge drongen door de liefde van Christus. Hem moeten wij vragenHeere, wat wilt gij dat wij doen zullen En dan doen we wat, want dan werkt Christus in ons. Spr. eindigde met de woorden van Nehemia „En God van den Hemel zal het ons doen gelukken." Hierna sloot spr. de vergadering met dankzegging. De vergadering was vrij goed bezocht. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn, en 2 uur Leeskerk. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. W. van 't Sant van Oostburg. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn van Ter Neuzen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/i uur. Dhr. H. J. van don Ouden. Axel 9'/i en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat)- Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen uur, Evangelisatie. Ter Neuzen Axel A Axel B Zaamslag Gereformeerde Kerken 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. 9 en 2 uur, Ds J. H. Lammertsma. 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. 9 en 2 uur, Ds. G. Kuijper van Schoondijke. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Geels van Haarlem 6 uur Ds. Geels Rede voor Eiï'atha. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 en 1'/» uur, Ds. J. Fraanje. Hoek 57i uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.] Ter Neuzen 9 en 2 uur, Leeskerk. AMSTERDAM, 6 Maart. 1913. Lijnolie April f25fy8, Mei f 25'/i, Mei/Aug. f 247/j, en Sept./Dec. f24'/a. Suiker prijshoudend, Maart f 12'/i6 geboden, Mei f 12*/*. en Aug. f 12'/i te koop. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1.65 a f 1,75. Friesche Blauwen f 2,20 a f '2,30. Zeeuwsche Bonten f 2,65 a f 2,75. Zeeuwsche Blauwen f 2,40 a f 2,70. Zeeuwsche Bravo's f-2,a f 2,30. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,75 a f 1.85. Drentsche Eigenheimers f 1,30 a f 1,40. Geldersche Blauwen f2,20 a f2,30. Malta's per kilo 6'/2 a 7 ct. Duinzand Eigenheimers f 2.50 a f 3, Duinzand Thomassen f 4,a f 4,50. ANTWERPEN, 6 Maart. 1913. Chilisalpeter vast, loco fr. 29,20, per Maart fr. 29,15, per April fr. 28,80, per Mei fr. 27,80, per Febr./Maart fr. 26.70.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2