Binneiilaiidsch Nieuws. Buitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. Het is geen honger naar macht, die naar bevestiging van het Kabinet-Heemskerk tot afwerking zijner taak moet' doen verlangen. De bekroning dier taak is het werk der Grondwetsherziening dat niemand onzer aan de verbonden vrijzinnigen en socialisten wenscht over te laten. Wanneer het kiesrecht- en het onderwijs vraagstuk moeten worden opgelost, zien wij niet graag de leiding in handen der linker zijde. Bovendien heeft het korte en roemlooze bewind van het ministerie-De Meester ons zoo bittere ervaring bezorgd, dat een her haling al tot het slechtste behoort, wat de stembus het land zou kunnen schenken. Nu spreken wij nog niet van de bekom mering, onlangs door een marineofficier in het Hbld. geuit, dat de landsverdediging onder een vrijzinnig Kabinet niet veilig schijnt. En zoo is er meer niet veilig wanneer een Kabinet-Patijn mocht optreden met den heer Troelstra als onverantwoordelijk, maar daarom niet minder invloedrijk adviseur naast zich. Nauwelijks één man kan er ter rechter zijde gevonden worden die in het belang des lands iets anders kan verlangen dan bestendiging van het rechtsche bewind. Zeker men heeft rechts met drie partijen te doen, die haar eigen beginselen, naar eigen inzichten en naar eigen wenschen hebben afgezien nog van het feit dat in die partijen niet allen over alles precies eender denken. Mogelijk bestaat ter rechterzijde niet die zeldzame en treffende eenstemmigheid, welke zich bij de vrijzinnigen van Tydeman tot Bos (Van Karnebeek en Drucker moeten we er buiten laten) heeft geopenbaard en in het concentratie-program haar uiting vond, maar er zijn toch genoeg punten van over eenkomst en overeenstemming om tot. een accoord te komen voor een program van practische politiek. Het program is er feitelijkde Grond wetsherziening van minister Heemskerk, in afwachting waarvan men de meest drin gende onderwerpen die in staat van wijzen zou kunnen afdoen. Indien het sluiten van het accoord niet zoo goed vlot als men wel zou wenschen, moet dit vermoedelijk meer aan persoonlijke, dan aan zakelijke overwegingen worden ge weten. Ede en Ommen zijn een paar leelijke hangijzers, waar nog bij komt dat de anti revolutionairen en christelijk-historischen over en weer denken, dat de een boven den ander is bevoordeeld. De heer Van Koetsveld heeft zich voor de christelijk-historischen tot tolk gemaakt van de overtuiging, dat de anti-revolution- nairen in het Sticht en Oversticht te veel zetels bezetten, terwijl de Standaard geen gelegenheid verzuimt om er aan te herin neren dat b.v. Goes én Leiden geen chris- telijk-historisch maar anti-revolutionnair be zit dienden te zijn. Van staatslieden als de leiders der beide partijen zijn mag men verwachten, dat zij voor deze gevoeligheids-kwestie een bevre digende oplossing zullen weten te vinden. Het ware toch te dwaas, neen erger, dat op een dergelijk -geschil de samenwerking afstuitte, de rechtsche meerderheid ver speeld en de linkerzijde aan een gemakke lijke [zegepraal geholpen werd. Waar bij komt, dat een verbreking van het accoord voor de Kamerverkiezingen uiter aard een ongunstigen invloed zou hebben op de samenwerking voor de Statenstembus het zoo moeizaam veroverd terrein in Over ijssel en Zuid-Holland kon doen te loor gaan en de rechtsche meerderheid ook in de Eerste Kamer kon .aantasten. In Juni staat letterlijk alles op het spel. En indien in sommige kringen de samen werking aan de stembus moeite kost, om dat men de aanspraken en réchten niet steeds op een goudschaaltje kan afwegen en men zich zoo licht verongelukt acht, laat dan het vooruitzicht dat we eerlang zullen komen tot een andere wijze van verkiezing welke geen samenwerking aan de stembus meebrengt, voor het laatst door den zuren appel doen heenbijten. Volgens de Rotterdammer is Mr. Bichon van IJsselmonde hoewel gezond, sinds Kerstmis niet meer in de Tweede Kamer te zien ge weest. Het nieuw gekozen lid voor Gedep. Staten van Zeeland, de lieer Gerlach van St. Joosland, zal zijn ambt als burgemeester van Koude- kerke neerleggen. De centrale anti-revolutionaire kiesver- eenighig in het district Veendam heeft, volgens de N. R. C. ds. F. Petersen, te Veendam, definitief candidaat gesteld. De heer Petersen, wien ook de candidatuur in een ander district is aangeboden, heeft nog niet verklaard, dat hij de candidatuur aan neemt. Vredesonderhandelingen. De Porte heeft, naar de N. R. C. meldt, be sloten zich voor het sluiten van vrede geheel op de mogendheden |te verlaten. Zij aanvaardt dus de nota, door de mogendheden den 17den Januari tot haar gericht, en op dezen grond slag zullen de mogendheden nu de onderhan delingen gaan voeren. Het is alleszins waar schijnlijk, dat de Balkanstaten, nu de Porte in den afstand van Adrianopel berusten wil, ook hunnerzijds de mogendheden volmacht tot onderhandelen zullen geven. Totnogtoe is zulks nog niet geschied. Zater dag hebben de gezanten van de mogendheden van de triple entente Gesjof met het besluit van Turkije in kennis gesteld. Daar de mogend heden van het drievoudig verbond zich nog niet bij die mededeeling hadden aangesloten, vond de Bulgaarsche ministerraad Zaterdag avond geen aanleiding om een antwoord op te stellen. Bulgarije zal voor het aanvaarden van de bemiddeling van Europa een gewichtig voor behoud maken. De Porte moet op het slag veld een voorloopig vredesverdrag ondertee kenen, waarin zij de voornaamte eischen van de Balkanstaten aanvaardt. Die voorloopige vrede zal, daar de kwestie van Adrianopel is opgelost, in hoofdzaak de nieuwe grens van Turkije moeten vaststellen. Yolgens het Jour nal des Dèbats zullen de Bulgaren thans Ro- dosto en een oorlogsvergoeding eischen. Te Sofia verzekert men, dat Turkije aan Bulgarije heeft beloofd, het aan Saloniki te helpen, in dien Bulgarije met de grenslijn Iniada—Enos genoegen neemt, een aanbod, waarover ge lachen wordt. Vooral Rusland schijnt het te zijn geweest, dat de vredelievende denkbeelden van den grootvizier heeft aangewakkerd en te Sofia werkzaam is voor de aanvaarding van de Europeesche bemiddeling. Als de vrede tot stand komt voor de inneming van Adrianopel, dan zal Bulgarije die gewichtige vesting als resultaat van de diplomatieke onderhandelingen uit de handen van Europa ontvangen. Men kan aannemen, dat de moreele invloed van de groote mogendheden alsdan te Sofia sterk genoeg zal zijn om, wat zij in het belang van Turkije, verder wenschen, door te zetten. Als Adrianopel echter door de Bulgaarsche wa penen valt, dan zullen het natonale bewust zijn en de eischen van Bulgarije zoozeer toe nemen, dat het zich van de raadgevingen van de mogendheden, in het belang van Turkije gedaan, wel niet veel nrfeer zou aantrekken. Aldus kan de redeneering zijn géweest, die Machmoed pasja, den grootvizier, tot zijn be langrijken stap heeft bewogen. Nu doet zich echter de vraag op, of de grootvizier ook voldoende door de openbare meening gesteund zal worden 0111 zijn politiek door te zetten. Elke militaire revolutie draagt de kiem van een volgende in zich. De linker vleugel van de Comitépartij wil met alle mid delen den oorlog voortzetten. Deze greep gaat van de veronderstelling uit, dat in het voorjaar de vermoeidheid van Bulgarije de kansen van Turkije aanmerkelijk zullen ver- grooten en dat volhouden de eensgezindheid van ,de groote mogendheden ten slotte zal verbreken. Het proces der auto-bandieten. PARIJS. De veroordeelde autobandiet Cal- lemin heeft gevolg gegeven aan hetgeen hij ter terechtzitting waar de vonnissen werden uitgesproken, verklaard heeft. Hij heeft aan den procureur-generaal der Republiek Fabre een brief geschreven waarin hij verdere bij zonderheden mededeelt én érkent met Garniêr op Caby geschoten te hebben. Hijzelf heeft toen aan den banklooper diens geldtasch ont rukt en de tasch vervolgens in den auto ge worpen. Verder zegt Callemin dat ook hij het is die Legendre heeft doodgeschoten. PARIJS. De zelfmoord van Carouy is thans opgehelderd. Bij het onderzoek ontdekte men dat zich in den hak van zijn schoen een gaatje bevond en dat Carouy nog voor dqn terugkeer naar de gevangenis een hoeveelheid cyaankali daarin heeft weten te verstoppen. In zijn cel teruggekomen heeft hij eenige pillen ingeslikt en zich aldus vergiftigd. In den schoen van Carouy heeft mennog meer cyaankali verstopt gevonden welke hoeveelheid voldoende zou zijn geweest om 10 menschen te vergiftigen. TER NEUZEN 4 Maart 1913. In ons nummer van Zaterdag kwam een stukje voor van Ds. van Dis van Zaamslag, inhoudende de mededeeling dat een persoon aldaar zendingsblaadjes aanbood tegen betaling. Ds. van Dis vertrouwde zulks niet en waar schuwde er voor. Het mocht onze gemeente politie Vrijdagavond reeds gelükken dien per soon hier aan te houden. Na met hem naar Zaamslag te zijn geweest, waar bleek dat hij nog al wat geld had opgehaald en bij een weduwe' des nachts een onderdak gekregen had, is hij door onze gemeentepolitie in dé richting van Antwerpen weggebracht. Dit bleek bij vernieuwing weer een oplich terstruc te zijn geweest. Periodiek zijn dit jaar aan de beurt van aftreding 4 raadsleden, de heeren A. H. Donze, R. Drost, C. A. Lensen en R. Scheele. Zaamslag. In de Vrijdag gehouden vergade ring van den Raad der gemeente alhier werd besloten een afgevaardigde te benoemen in het Comité voor het instellen van een onder zoek 'naar de mogelijkheid van het oprichten eener electrische centrale voor geheel Z. Vlaanderen. Als zoodanig werd benoemd de burgemeester, de heer Joh. de Feijter. Een verzoek van den heer A. Kok, om hem wegens zijn hoogen leeftijd en minder gun- stigen gezondheidstoestand eer-vol ontslag te verleenen als hoofd der school te Othene, met ingang van 1 April a.s., werd nog aangehou den, daar zich nog geen sollicitanten hebben aangemeld en er nog geen uitzicht is, dat bij het verleenen van het gevraagd ontslag in de waarneming zal kunnen worden voorzien. Een adres van C. 'tGilde en andere café houders, waarin thans wordt aangedrongen tot intrekking der verordening op de sluiting der herbergen gedurende kerktijd in verband met het rijden van de tram in 'de toekomst, terwijl van wege de tram-maatschappij wordt gezocht naar een gelegenheid tot het vestigen van een bestelhuis, dat dan des Zondags voortdurend zal moeten open zijn, en een voorrecht zou genieten boven andere gelegen heden, werd besloten aan te houden, tot den tijd dat de tram zal rijden. Dit zal ver- vermoedelijk nog wel een paar jaar duren en dan is er altijd gelegenheid om te handelen naar dat de omstandigheden dat zullen noodig maken. Aan het Burgerlijk Armbestuur werd voor het jaar 1912 een verhoogd subsidie van f250 toegekend. Aan den commandant der rijksveldwacht werd voor zijn diensten in het afgeloopen jaar een gratificatie van f 30 toegekend. Op voorstel van de Gezondheidcommissie werd het huisje B 79 op het dorp en het huisje op het gehucht Othene bewoond door Abr. Kolijn, onbewoonbaar verhaald. Nog werd besloten tot beteugeling van het rumoer op het dorp een aanvulling te maken van de algemeene politieverordening, aldus o.m. de Midd. Crt. Axel. Voor de levering voor den Capelle- polder van 200000 K.G. Pruisische grint 26 cM. vrij op den wal aan de Axelsche Sassing werd geen enkel geldig inschrijvingsbillet in geleverd. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon opzichter bij het maken van eene beschoeiing in gewapend beton te Breskens de heer J. Becu te Groede. Vlissingen. Alhier is de inschrijving open gesteld tot deelname in een Ilollandsch-Bel gische Pleziervaart-Maatschappij, ten doel heb bende des zomers pleziertochten te onderne men tusschen Ostende, Blankenberge, Zee- brugge, Antwerpen en Vlissingeu en des win ters het redden van personen van in gevaar zijnde schepen, het sleepen van schepen en het bergen van goederen. Het benoodigd kapitaal bedraagt f 150.000. Directeur zal zijn de heer H. Maters. Oprich ters zijn de heeren E. A. G. de Badts, scheeps eigenaar te Antwerpen Mr. P. Dieleman, ad vocaat te Middelburg J. C. Vethacke, notaris te Vlissingen en D. H. van Zuyen, burgemeester van Breskens. Vrederust. Tot geneesheer-directeur der stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom is door het bestuur definitief benoemd de heer G. F. Gezelle Meerburg, aan wien het direc teurschap reeds het laatste jaar tijdelijk was opgedragen. (B. O. Z. Crt.) Gereformeerde Kerken. Beroepen.- te Leiden (vac. Rudolph)H. Thomas te Berlikumte Krimpen a. d. Lek P. van Hoven te Hoogvliet; te NijverdalA. Scheéle te Veere. Aangenomen naar Staphorst door J. Sluis te Rottevalle. Bedanktvoor Nieuw-Weerdingen door P. H. de Jonge te Sleeuwijkvoor Kielwinde- weer door L. H. Duin te Zweeloo. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Workum J. Nauta te Parrega te Heukelum J. Ravesloot te Tuil en 't Waal. Aangenomen naar Schildwolde (Gr.) door O. Norel Rzn. te Wons (Fr.); naar Eikerzee door A. K. Straatsma cand. hulppr. te Aar- landerveen. Men schrijft aan de „Rotterdammer" Als bewijs hoe groot het gqbrek aan predi kanten in de Geref. kerken is, kan dienen, dat een van de candidaten van de theolo gische school in circa 14 dagen 34 spreek- verzoeken kreeg van vacante gemeenten. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in dén naam dés Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond 0111 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. KANTONGERECHTTE TER NEUZEN. Chilisalpeter op Haver. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van 27 Februari 1913. Veroordeeld zijnJ. K., vischkoopman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f5, subsidiair 3 dagen hechtenis. C. J. L., loods te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. W. D., landbouwer te Axel, ter zake van open bare dronkenschap, tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen hecht. L. H. v. d. A., koopman aldaar, ter zake als voren, tqt eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. P. A. v. H., metselaar te Axel, ter zake van overtreden der Woningwet, tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. A. M. W., werkman; M. J. B., werkman; J. K., werkman; G. K werkman te Ter Neuzen, ter zake van het bevisschen der Schelde, ieder tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. J v. E, melkverkooper te Hoek, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. V., werkman te Axel, ter zake van het schreeuwen en gillen op den openbaren weg, tot eene boete van f 6, snbs. *2, dagen hecht. M. IJ., opperman te Axel, ter zake van op den openbaren weg met sneeuwballen gooien, tot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht. P. A. L., zonder beroep te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f5, subs. 2 dagen tucht school. I. v. A., winkelierster te Axel, ter zake van over treding der IJkwet, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht, met verbeurdverklaring der maat. I. P. v. d. V., knecht te Zaamslag, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. 0. 'D., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. D. D., handelaar en H. D., herbergier, beiden te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. J. D., timmerman te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. P. J. S., voermansknecht te Axel, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. A. S., voerman te Ter Neuzen en D. O., koopman te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. 1. S., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Een vrij groote haveroogst kan 80 H.L. zaad \*an 48 K.G., dus 3840 K.G. zaad opbrengen en daarenboven 6000 K.G. stroo per Hectare. Zulk een oogst haalt uit den bodem 92,5 K.G. stikstof 43,5 K.G. phosphorzuur88,5 K.G. kali en 25,5 K.G. kalk. Natuurlijk zijn dit gemiddelde cijfers. Maar toch zijn zjj zeer leerzaam. Beschouwen we ditmaal alleen de stikstof. Zooals bekend is bevat 100 K.G. chilisalpeter ongeveer 15,5 K.G. stikstof. Zulk een vrij groote haveroogst haalt dus uit den bodem evenveel stikstof als er zich bevind in 600 K.G. chilisalpeter, met andere woorden, om het land door zulk een haveroogst niet te verarmen, of indien de bodem weinig of geen stikstof bevat, om hem in staat te stellen zulk een oogst te leveren, zouden 600 K.G. chilisalpeter per Hectare moeten gegeven worden. Nu is het duidelijk dat geen enkel bouw land totaal zonder stikstof is. Het hangt geheel af van de plaats, die de haver in den vruchtom loop heeft, en dus van de gesteldheid van den bodem in verband met vorige bemestingen, hoe de toestand van het haverland is en hoe er dus be mest dient te worden. Maar in elk geval blijkt toch uit bovenstaande cijfers, dat men geen haver kan zaaien en een fatsoenlijken oogst winnen, zon der of met een karige bemesting, zooals dat vroeger wel eens geschiedde. Haver wil bemest worden om goed te zijn. Dat kan men best gewaar worden, als men zoo eens een paar handvol chili over eenige rijen haver uitstrooit. „Het groeit er aanstonds naar," zegt de boer en dat is waar ook. Haver wil bemest worden en als men geen of weinig stalmest heeft voor het haverland, dan moet men kunstmest geven, zooals dat op veenkolonialen bo dem in den regel geschiedt. Daar geeft men vaak enkel kunstmest. Haver is'"een gewild gewas, om dat men het product zelf noodig heeft, of gemak kelijk van de hand kan doen. Men moet het dus ook goed verzorgen. Daartoe behoort in de eerste plaats een bemesting met chilisalpeter. Zitting van Dinsdag 4 Maart 1913. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Voorts aanwezig alle leden behalve de heeren Wieland, De Jager, en De Bruijne. Na vaststelling der notulen, deelt de Voorzitter mede, dat van den heer J. de Jager een schrijven is ontvangen, dat hij wegens ongesteldheid deze vergadering niet kon bijwonen. Van L. de Bruijne was een verzoek ingekomen tot aankoop van gemeentegrond. Besloten wordt dit te zenden naar B. en W. om advies. Voorts worden voor kennisgeving aangenomen: a. beslissingen van Ged. Staten omtrent reclames Hoofdelijken omslag, nl. van G. de Vriendt te Gent, welke teruggebracht is van de 53e naar de 33e kl. C. v. d. Hooft van de 33e naar de 32e kl.P. de Feijter Johz. van de 32e naar de 30e kl.J. D. Thielman van de 33e naar de 31e kl.Nolet van de 29e naar de 28e kl.L. Hamelink van de 26e naar de 22e kl. b. Schrijven van Ged. Staten, berichtende goed keuring der gemeenterekening, welke in ontvang bedroeg f 108335,51 en in uitgaaf f 102739,99fl, alzoo een batig slot van f 5595,515. c. Verslag van de Gezondheidscommissie. Ligt ter visie voor de leden. d. Kennisgeking van de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen en Sluiskil, dat zij hunne benoeming aannemen. e. Missive van Ged. Staten, berichtende dat zij geen termen vinden om het laatste lid van art. 13 van het reglement van orde voor de raadsvergade ringen ter vernietiging voor te dragen. f. Idem van Ged. Staten, berichtende eene wij ziging in art. 3 der Verordening voor het hoofd der M. U. L. O. school. De Voorzitter deelt nog mede, naar aanleiding van een door den heer De Jager destijds gedane vraag, dat de kosten van de gedempte haven be dragen in totaal f9978,19. Het kohier hondenbelasting wordt z. h. s. vastge steld. Omtrent de behandeling van het kohier hoofde lijken omslag merkt de heer Moggré op, dat de tijd tusschen het ontvangen der stukken en den dag van behandeling veel te kort was ter behoorlijke inzage en besludeering en stelt mitsdien voor de behandeling 8 a 10 dagen uit tè stellen. De Voorzitter erkent het bezwaar en licht toe waarom men niet eerder kon gereed zijn o. a. door ziekte van den ambtenaar Tolhoek, maar geeft toch in overweging voort te gaan. De heeren Lensen en Waalkes steunen het voor stel-Moggré. Na enkele bespreking wordt het voorstel in stemming gebracht. Voor stemmen de heeren De Feijter, Waalkes, Moggré, Scheeje en Lensen, de andere 5 heeren stemmen tegen. Derhalve komt

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2