Van Houten's Cacao IE3 ecla xxi. e 23 ericlite Uit de Tweede Kamer. Buitenlaudsch Overzicht. worden gemaakt door reizigers uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, aangezien op genoem den sneltrein aansluiting wordt gegeven door de om 7.05 uit Breskens naar Vlissingen ver trekkende Provinciale boot. Resumeerende, zou ik dus wenschen 1°. een sneltrein, van Botterdam in de richting Roosendaal, vertrekkende des voormiddags 6.37, stoppende te Bergen-op-Zoom, Vlake, Goes en Middelburg en aankomende te Vlissingen 9.12 2°. in verband daarmede eenige minuten ver vroeging, indien mogelijk, van trein 337 3°. een sneltrein, van Vlissingen vertrekkende des voormiddags 9.35, stoppende te Mid delburg, GoesVlake en Bergen-op-Zoom en aankomende te Roosendaal omstreeks 10.56 4°. stoppen van trein 182 te Vlake. Het lid der Commissie van advies voor Zeeland, J. VAN ROMPU. Op alle tijden van den dag kan men V Verstopt Men kent den tragen gang van zaken bij de behandeling der thans aanhangige Invali- diteits- en Ouderdomsverzekering. En weet, hoe een ware amendementen woede de linksche heeren heeft aangegrepeu. Natuurlijk, om het ontwerp te verbeteren. Wie zou er aan twijfelen? Intusschen staat voor elk onbevooroordeeld Nederlander nu wel vast, dat zeker meer dan de helft van de amendementen wordt inge diend, met de kennelijke bedoeling om de zaak op te houden. Zuivere reactie. Of, nog erger, obstructie. Natuurlijk ontkent men dit heftig. Af en toe leest men echter ook in de linksche pers uitlatingen, die bewijzen, dat men ook daar den boozen toeleg niet kan loochenen. Zoo onlangs, toen een overzicht-schrijver in een groot liberaal orgaan, zijn epistel van een kamerzitting, waarin weer een amendementen regen was gevallen, eindigde mot de woorden „het rook naar de stembus." We zouden willen vragen: zijn de heeren een beetje verstopt in den neus Want het ruikt inderdaad al meer dan een half jaar naar de stembus. En niet zuinig ook. Willen de heeren soms een snuifje ter op- frissching Dan^ lezen ze de redevoeringen maar eens na, dfe de Heeren Van Veen, Duijmaer van Twist e. a. bij de laatste algemeene debatten in de Tweede Kamer hebben gehouden. Waarin de obstructie van links op onweer legbare wijze is aangetoond. Met de stukken erbij. Maar dat het zoo ruikt naar de stembus is voor links alles behalve een eere. Zoo houdt men moedwillig de zaken tegen. En straks verkondigt men rechts deed niets. De vraag rijst dan echter: Aan wie de schuld En dan gaat links niet vrij uit. Z. V Herhalingsoefeningen van de militie in 1913. Bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage, bij het 2e reg. inf. te 's Her togenbosch, Venlo, Roermond en Maastricht, bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, Vlis singen en Middelburg, bij het 4e reg. inf. te Beiden, Delft en Gouda, bij het 6e reg. inf. te Breda, en bij het 10e reg. inf. te Haarlem, Hoorn en Den Helder komen dit jaar bij alle bataljons voor herhalingsoefeningen onder de wapenen de miliciens der lichting 1906 van 4 tot 19 September en v"oorts die der lich tingen van 1907 en "1908 van 5 tot 30 Au gustus. Bij het le reg. inf. te Assen en Groningen, bij het 5e reg. inf. te Amersfoort, bij het 7e reg. te Amsterdam én Naarden, bij het 8e reg. te Arnhem, Doesburg en Deventer, bij het 9e reg. te Leeuwarden, Harderwijk en Utrecht en bij het 11e reg. te Nijmegen en Ede komen dit jaar bij alle bataljons voor herhalingsoefeningen onder de wapenende miliciens der lichting van 1906 van 19 tot 20 Augustus en voorts die del lichtingen van 1907 en 1908 van 8 tot 27 September. Bij de le en 2e compagnie wielrijders te Nieuwersluis en Zutphen komen de miliciens der lichting 1906 op van 17 tot 27 September die der lichtingen 1907 en 1908 van 2 tot 27 September. Bij de 3e comp. wielrijders te Breda de miliciens der lichting van 1906 van 19 tot 29 Aug.; die der lichting 1907 de 4-maanders van 5 lot 30 Augustus en de 8-maanders van 2 tot 27 Sept.die der lichting 1908 van 2 tot 27 Sept. Bij de 4e comp. wielrijders te Assen de miliciens der lichting van 1906 van 19 tot 29 Aug.van die der lichting van 1907 van 2 tot 27 Sept.van die der lichting van 1908 de 4 'maanders van 9 tot 27 en de 8-maanders van 2 tot 27 September. Bij de le, 2e, 3e en 4e comp. hospitaalsol daten komen de miliciens der lichting 1906 onder de wapenen van 17 tot 27 September bij de le en 2e comp. liosp. soldaten de mili ciens der lichtingen van 1907 en 1908 van 2 tot 27 Septemberbij de 3e en 4e compagnie gebruiken, 's Morgens bij of wel 's avonds, altijd is gename drank. De smaak ze is voedend en toch opwekkend en toch goed is te wenschen, dat Van steeds meer de algemeene het ontbijt, 's middags RONA Cacao een aan* er van is verrukkelijk; lichtverteerbaar, ze is voor de zenuwen. Het Houten's RONA Cacao volksdrank zal worden. liosp. soldaten de miliciens der lichtingen van 1907 en 1908 van o" tot 30 Augustus. Bij de compagnie administratietroepen komen de miliciens dér lichting 1908 te Utrecht onder de wapenen van 8 tot 27 September. Bij het le en 3e regiment huzaren komen bij alle eskadrons de miliciens der lichting 1910 onder de wapenen van 6 tot 27 September. Bij het 2e reg. huzaren komen de miliciens der lichting 1910 eveneens op van 11 tot 30 Sept., met uitzondering van 20 man echter, die bij het le eskadron van 13 tot 31 Mei, bij het 2e eskadron van 2 tot 21 Juni, bij het 3e eskadron van 31 Maart tot 19 April en bij het 4e eskadron van 21 April tot 10 Mei onder de wapenen komen. Bij het 4e reg. huzaren komt bij de helft van elk der 4 eskadrons de lichting 1910 onder de wapenen van 18 Aug. tot 6 September en de andere helft dier lichting van 8 tot 27 September. Bij het korpf pontonniers te Dordrecht komen de miliciens der lichting van 1910 bij beide compagnieën op van 30 Juni tot 25 Juli bij de le compagnie pontonniers de miliciens der lichting 1908 van 13 October tot 7 No vember (de Israëlieten echter van 30 Juni tot 25 Juni); bij de 2e compagnie pontonniers de miliciens der lichting 1908 van 16 Juni tot 11 Juli. Bij het regiment genietroepen komen de miliciens der lichting 1906 als volgt onder de wapenen die der le compagnie pioniers van 15 tot 25 Jpli op het fort bij Vechten die der overige pioniercompagnieën op het fort bij Rijnauwen en wel die der 2e comp. van 12 tot 22 Augustus, die der 3e comp. van 20 tot 30 Mei en die der 4e comp. van 17 tot 27 Juni de miliciens dezer lichting behoorende tot de technische spoorwegcompagnie komen van 10 tot 20 Juni in de legerplaats bij Zeist en die der telegraafcompagnieën (met uitzon dering van de miliciens-telegrafisten) van 20 tot 30 Aug. te Utrecht onder de wapenen. De miliciens der lichting van 1908 van het regiment genietroepen komen als volgt onder de wapenen die van het pionierbataljon en van de technische spoorwegcompagnie in de legerplaats bij Zeist, en wel die der le comp. pioniers van 14 Mei tot 7 Juni, die der 2e comp. pioniers van 10 Juni tot 5 Juli, die der 3e comp. pioniers van 8 Juli tot 2 Augustus, die der 4e comp. pioniers van 5 tot 30 Au gustus en die der spoorwegcompagnie van 9 Juni tot 4 Juli; voorts die der telegraafcom pagnieën (behalve de miliciens-telegrafisten) te Utrecht van 1 tot 26 Juli. Van de lichting 1909 komen de miliciens-telegrafisten, die ge schikt zijn als oudste telegrafist op te treden, van 6 tot 11 October, de overigen van 8 tot 27 Sept. te Utrecht onder de wapenen. Van de lichting 1910 komen onder de wa penen die van het pionierbataljon van 5 tot 30 September, die van do technische spoor- wegcomp. van 23 Juni tot 18 Juli in de leger plaats bij Zeist; die van de telegraaf-com - pagnieën (met uitzondering van de miliciens telegrafisten) van 2 tot 27 Sept. te Utrecht. Van de lichting 1911 komen de miliciens telegrafisten van 8 tot 27 September onder de wapenen. V De Invaliditeitswet. Het amendement-Duys, om de gezinshoofden en kostwinners in de laagste Joonklassen vrij te stellen van premie-betaling en cle aldus vrijkomende premiehelft voor rekening van den Staat te brengen, is met 42 tegen 29 stemmen verworpen. Tegen stemden de rechterzijde met uitzondering van den anti revolutionair Van Hoogstraten, terwijl van links de vrij-liberale afgevaardigden Van Fo- reest, Tydeman en Van Karnebeek en de vrijzinnig democratische afgevaardigde Treub hun stem aan het amendement onthielden. Daarna werd met 39 tegen 34 stemmen aangenomen het subamendement-Troelstra, om het ter elfder ure gewijzigde amendement- Aalberse in dier voege te lezen, dat in overeen stemming met de aanvankelijke bedoeling van den heer Aalberse ook in de derde loonklasse (f 400 tot f 600 per jaar) de meerderjarige verzekerde een aanzienlijk deel als premie op de patroons kan verhalen, zoodat niet alleen of bijna alleen de boeren onder het amende ment zouden komen te vallen. Voor dit sub-amendement stemde de geheele linkerzijde met uitzondering van den heer Van Karnebeek, terwijl van rechts vier katholieken (de heeren Bolsius, Ruys de Beerebrouck, Janssen en Nolens), 1 anti-revolutionair (de heer Snoeck Henkemans) medegingen. Ten slotte werd, dank zij den steun der sociaal-democraten, het aldus gewijzigde en dus tot zijn vroegere redactie teruggebrachte amendement-Aalber.se met 40 tegen 37 stemmen aangenomen. Tegen stemden alle vrijzinnigen, 4 katho lieken (de heeren Beckers, De Ram en De Stuers, en de voorzitter), 4 christelijk-histo- rischen (de heeren Schimmelpenninck, Van Dedem, De Geer en Van Wassenaer), en 2 antirevolutionairen (de heeren Van Lynden en Blum). In de drie eerste loonklassen (resp. beneden de f240, f400 en f600 jaarloon, zal dus van de wekehjksche premie van 20, 24 en 32 cents resp. 4, 6 en 11 cent door den werkgever van het loon afgehouden mogen worden. Zitting van 26 Februari. Invaliditeits-Verzekering. De beraadslaging over het ontwerp tot regeling der i n v a 1 i d i t e i t s- en ouder domsverzekering voor arbeiders wordt hervat bij het reeds aan de orde gestelde 194 (inhouding van de halve premie door den werkgever) met de daarop voorgestelde amen- dementen-Aalberse en Duys. De heer De Wijkerslooth de Weer de s t e ij n (R.-K.) bestrijdt den heer Duys, diens aanval op spr. en zijn uitlatingen op het gebied van den landbouw. Spr. houdt vol, dat de loonen op het platteland öf hoog zijn, zoodat men er niets van af kan houden uit vrees, dat men de arbeiders verliest, öf zoo laag, dat er niets af kan. Spr. houdt tegenover den heer Treub vol, dat er ook in den winter schaarste aan arbei ders op het platteland is. Hij acht de finan- ciëele gevolgen van het amendement minder ernstig dan het drukken van de loonen der landarbeiders door premieheffing. De voorzitter deelt mede, dat de heer Duys nog een redactiewijziging in zijn amende menten gebracht heeft. De heer Teenstra (V.-D.) repliceert en zet uiteen, waarom hij vóór het amendement- Duys zal stemmen. Het amendement-Aalberse is voor spr. door de wijziging echter nog onaannemelijker geworden. Hij bestrijdt hier in het bijzonder den heer De Wijkerslooth en meent, dat het landbouwbedrijf door het amendement tot een minderwaardig bedrijf gestempeld wordt. De minister van landbouw, n ij- verheid en handel, de heer Talma, bestrijdt het amendement-Duys, dat hij op priucipieele gronden onaannemelijk vindt. Het amendement-Aalberse acht spr. in zijn streven niet geslaagd, waarom hij het in geen geval over zou kunnen nemen. In de wijzi gingen daarin ziet hij verbeteringen, maar spr. betreurt, dat hei amendement ook de derde loonklasse- in den landbonw in het amendement betrekt. De minister meent, dat ook het practisch belang van het amendement niet is aangetoond. Hij bestrijdt echter de daartegen door den heer Treub geopperde bezwaren en zet nader het stelsel van het ontwerp uiteen. Door het amendement wordt z. i. de zaak echter in economischen zin niet veranderd. De heer Pa tij n (U.-L.) houdt vol, dat de wet ongelijkheid schept en verklaart daarna, waarom hij vóór het gewijzigde amendement- Duys zal stemmen. De heer Duys (S. D. A. P.) houdt zijn be weringen tegenover de heer De Wijkerslooth staande. De heer Aalberse (R.-K.) neemt de derde loonklasse uit zijn amendement, waardoor dit tot de twee laagste loonklassen beperkt blijft. De heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P.) weet'nu niet hoe te stemmen, aangezien hem thans niet duidelijk is of de voordeelen dan wel de nadeelen van het amendement overwegende zijn. Hij zegt, dat het rc^sschien aanbeveling -zou verdienen de oorspronkelijke redactie te herstellen bij sub-amendement en vraagt uitstel van de stemming tot na de pauze, De heer Treub (V.-D.) meent, dat nu het mooie geheel van het amendement af is. De heer Aalberse merkt een misverstand op en zegt, dat alleen voor de groote steden nu verandering is gekomen door de wijziging ten aanzien van de derde loonklasse, waar voor de premie weer van 11 op 16 ct. is ge bracht. Na de pauze deelt de voorzitter mede, dat de heeren Troelstra c.s. een sub-amen dement ingediend hebben, om de derde loonklasse weer in het amendement-Aalberse op te nemen. Het amendement-Djuys» wordt daar na verworpen met 42 tegen 29 stemmen. Het sub amendement-Troelstra wordt aangenomen met 39 tegen 34 stemmen. liet amendement-Aalberse wordt eveneens aangenomen met 40 tegen 37 stemmen. Het artikel wordt daarna z. li. s. aangenomen. Bij art. 174 (uitzondering op den regel, dat de werkgever de premie betaalt) verdedigt de lieer Duys een amendement, waarvan de bedoeling is in ieder geval den werkgever, indien de verzekerde dien heeft, de premie te laten betalen. De heer T reub betoogt de wenschelijkheid om ook onder de uitzondering op te nemen de arbeiders aan wie krachtens art. 205 ont heffing is verleend. De minister verklaart zich tegen de amendementen. De heeren Treub en Duys repliceeren. Laatstgenoemde stelt een subsidiair amende ment voor om aan het artikel een bepaling toe te voegen, waardoor de verzekerde de helft van de premie van den werkgever zou kunnen terugvorderen. Hij vraagt ook aan houding van het artikel. De heer Nolens (R.-K.) vraagt hoe een verzekerde de helft van de premie kan terug vorderen van een werkgever, dien hij niet heeft. De minister heeft geen bezwaar tegen aanhouding, maar meent, dat de Kamer met de bedoeling van het artikel volkomen bekend kan zijn. Na eenig debat wordt het eerste amen dement-Duys (steeds betaling van de premie door den werkgever) verworpen met 39 tegen 23 stemmen. Het subsidiaire amendement (terugvordering van de helft van de premie) wordt mede verworpen met 37 tegen 26 stemmen. Het artikel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De artt. 174 tot 187 worden mede aange nomen. Na eenig debat vraagt de heer Treub stemming over art. 188 (betaling in een hoogere klasse op verlangen van den verzekerde.) Het artikel wordt aangenomen met 33 tegen 23 stemmen. Zitting van 27 Februari. Bij de voortgezette behandeling van de in- validiteits- ^en ouderdomsverzekering werd, volgens de heden goedgekeurde artikelen, o. a. voor andere schulden preferent verklaard de premievordering van den werkgever. Voorts werd bepaald dat de werkgever geen premie verschuldigd is voor een arbeider wien ontheffing van premiebetaling is verleend. Ook werd goedgekeurd, dat het bij dwang bevel mogelijk zal zijn premiën van nalatige werkgevers en van hen die voor eigen ver zekering premie aan de rijksbank verschuldigd zijn in te vorderen. De heer Duys had deze bepaling bestreden, aangezien daardoor speci aal ook met den strafrechter in aanraking worden gebracht werklieden als kellners, die gisteren door de Kamer zijn belast met het volle bedrag der premie, omdat zij niet recht streeks van hun patroons loon ontvangen. Nadat een reeks artikelen was goedgekeurd, was de discussie gevorderd tot de laatste afdeeling van het ontwerp, welke de over- gangs-, straf- en slotbepalingen tjehelst. Bij artikel 357 lichtte de heer Tydeman een amendement toe om de aanspraken op gratis pensioen niet uitsluitend toe te kennen aan personen boven 70 jaren, die kunnen aan- toonen gewezen loonarbeiders te zijn, doch aan alle zeventigjarigen, die niet in staat zijn in hun onderhoud te voorzien. Het Balkanverbond. De correspondent van de Temps te Belgrado verneemt uit vertrouwbare bron o.m. de vol gende bijzonderheden over het totstandkomen van het bondgenootschap tusschen Bulgarije en Servië. Reeds meer dan 30 jaren be- heerschten de staatslieden van beide landen het denkbeeld van een nauwe aaneensluiting. Swela Simits, wijlen de Servische gezant te Sofia, die een geestdriftig aanhanger van dat denkbeeld was en Toshef, de Bulgaarsche gezant te^ Belgrado, hadden met de staats lieden vari de landen, waarbij ze waren ge accrediteerd, herhaaldelijk theoretische ge sprekken over het nut en de noodzakelijkheid van een statenverbond. De officieele onder handelingen begonnen echter eerst, na het uitbreken van den Italiaansch-Turkschen oorlog.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2