Hoedenmodiste. Bericht. Mr. P. Dieleman. Gemengd Nieuws. Burger lij k e Stand. Laatste berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie». JANNA MILLENAAR, Donderdag 24 April a. s. hervatten van den groei der wintergranen en daar door tot het vervroegen van den oogst door in het voorjaar alle wintergranen, zoowel tarwe en rogge als gerst een matige overbemesting met chilisalpeter te geven. Die hoeveelheid kan varieeren tusschen 100 en 300 K.Gr. Is het land erg vruchtbaar, heeft het veel stalmest gehad en heeft men bij het zaaien ook reeds stikstofmest gegeven, dan kan men vol staan met 100 K.G. per Hectare uit te strooien, Doch, heeft men zijn stalmest voor andere gewassen, b. v. voor suikerbieten enz. noodig gehad, is het land uit zijn aard niet al te vruchtbaar, dan moet men meer geven en kan men gaan tot 300 K.G". al naar gelang men meer van het land verwachten kan. Het is niet noodig de gansche hoeveelheid in eens uit te zaaien. Men kan ook een gedeelte bewaren tot de plantjes weer aan het groeien zijn. Het is het oog vallend, hoe snel het wintergewas zich na een overbemesting met chilisalpeter begint te ontwikkelen. In korten tijd is het land van uiterlyk veranderd. Dat deze bemesting vooral in koude voorjaren moet plaats hebben, is duidelijk. Zware brand te Amsterdam. Vrijdagavond omstreeks halfelf is er een zware brand uitgebroken in de meubelfabriek 't Binnenhuis aan de Looiersgracht te Amster dam, die haar modelkamers in de Raadhuis straat heeft. De fabriek was gevestigd op de drie bovenste verdiepingen van perceel 2, dat toebehoort aan de drukkerij Senefelder. De werkplaatsen, die op elke verdieping ongeveer 300 vierk. meter besloegen, zijn geheel uitge brand. Op het oogenblik van het afzenden van dit bericht woedt de brand nog fel, zij het in verminderde mate, voort. De brandweer werkte tot diep in den nacht met zeer talrijk materieel, nl. 5 stoomspuiten, 3 koolzuurspuiten en eenige ladderwagens. Enorme hoeveelheden water werden in het brandende gebouw gestort. Het gebouw en de meubelwerkplaatsen met inhoud waren tegen brandschade verzekerd. De eerste verdieping van het gebouw was onverhuurdgelijkvloers is een opslagplaats van biscuits en chocolade van de firma A. J. ten Hope en Co. te Rotterdam. Hier was vooral waterschade. De meubelwerkplaatsen van 't Binnenhuis waren Vrijdagnamiddag omstreeks 1 uur ver laten door de 45 werklieden en op de gewone wijze door de meesterknechts gesloten. In het gebouw bleef niemand achter. Omstreeks halfelf bemerkten voorbijgangers, dat er rookwolken uit de ramen sloegen. Toen de brandweer aanwezig was, sloegen uit enkele vensters reeds de vlammen, en nog voordat het eerste water gegeven was, verhief zich plotseling boven het dak een geweldige vuur zuil, die door de geheele stad gezien werd en den hemel rossig kleurde. Op de geheele Looiersgracht was het als op klaarlichten dag. Een reusachtige fontein van vonken viel over de omliggende daken, terwijl dikke rook wolken, waardoor een rosse vlammengloed speelde, zich verspreidden. Van alle kanten stroomden de volksmassa's toehet tramver keer door de Marnixstraat kon niet dan met de grootste moeite gehandhaafd worden. Het scheen voor de brandweer bijna onbe gonnen werk, om deze vuurzee meester te worden, doch zij is er toch vrij spoedig in geslaagd, haar tot het in vlammen staande gebouw te beperken. De omgeving was al buitengewoon gevaarlijk. Het gebouw toch, waarin de brand woedde, wordt van alle kanten ipgesloten door pakhuizen, een sigaren fabriek, een touwfabriek en de dekenfabriek de firma Veltman. Het dak van het pak- van huis der firma Sterba had reeds vuur gevat, doch de brandweer kon voorkomen, dat de brand zich verder uitbreidde. De deuren der dekenfabriek moesten worden opengerammeid om van hieruit het vuur te kunnen aantasten. Van alle belendende perceelen werd in de vlammenzee gespoten. Aan de Looiersgracht waren Magirusladders opgesteld, van waaraf de brandweerlieden de spuiten handteerden. Ongeveer halftwaalf begon de vuurgloed in kracht te minderen, doch het geleek er nog niet naar, dat hij gebluscht was. Zware rook wolken bleven uit het verwoeste pand op stijgen af en toe zag men de vlammen hier nog doorheen spelen, en door de venstergaten zag men nog langen tijd de knetterende vlammen. Het blusschingswerk stond onder persoon lijke leiding van den commandant der brand weer, den heer Meier. Een sterke politie macht handhaafde de afzetting onder bevel van den commissaris den heer Busser de Barenne. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig de officier van justitie, mr. C. Baart de la Faille, verscheidene gemeenteraadsleden en de hoofdcommissaris van politie, de heer Hordijk. Een der directeuren van 't Binnenhuis deelde mee, dat hij juist dezer dagen op aanwijzing van de brandweer eenige maat regelen tegen brandgevaar had genomen. De schade is zeer aanzienlijk, aangezien zich in de werkplaatsen kostbare houtsoorten als mede vier pas voltooide eerste-klasse-woning inrichtingen bevonden. Omtrent de oorzaak van den brand bestond, voor zoover wij konden vernemen, nog niet het minste vermoeden. Het perceel is verzekerd op beurspolis Het complex gebouwen, waarvan het deel uitmaakt, wordt door de verzekeringsmaat schappijen als het gevaarlijkste plekje van Amsterdam beschouwd. Omtrent den brand aan de Looiersgracht te Amsterdam, waardoor de meubelwerkplaatsen van 't Binnenhuis Zaterdagavond verwoest zijn, meldt men nader, dat de aangrenzende lingerie- en dekenfabriek van de lirma Veltman en Co. aanmerkelijke schade heeft, terwijl in het andere belendende pand, een tabakspakhuis van de firma Sterba, groote hoeveelheden tabak, die op beurspolis verzekerd waren, door het water zoowel als door den rook bedorven ^Omstreeks 2 uur des nachts bleek de brand door weggewaaide vonken overgebracht te zijn naar de gesloopt wordende perceelen van de voormalige Amstel-Suikerraffinaderij. De brand weer was echter bij den brand en kon hier het vuur spoedig bedwingen. Tot Zondagmorgen moest nog in de ruïne van de meubelfabriek water gespoten worden. Uit Heerenveen wordt aan de Msb. ge meld Tegen den veehouder W. T. en den arbeider E. uit Nyehaske werd Vrijdag 14 dagen hech tenis geëischt wegens liet niet verleenen van hulp toen een jongetje door het ijs was ge zakt en verdronken. Men schrijft uit Winterswijk aan het Hbl. Het goederenvervoer is in de laatste dagen ontzettend toegenomen. Alle sporen van liet emplacement zijn geregeld den geheelen dag bezet, bijna uitsluitend met kolen- en cokes wagens. De toestand is van dien aard, dat vele treinen, uit Duitsche richting komende, elders moeten (opgehouden worden, omdat men ze eenvoudig wegens gemis aau een vrij spoor niet kan plaatsen. De blaadjes zijn dus sedert de laatste weken verhangen. Toen was de drukte in Duitschland zelf zoo groot, dat de treinen dientengevolge alle te laat kwamen, en nu is Holland zelf de oorzaak van de on geregelde aankomst. Een trein die Woensdag middag om 4 uur hier moest zijn, kwam daar door eerst Donderdagmorgen te 10 uur aan. En dagelijks arriveeren behalve de gewone, minstens 5 extra-treinen. Uit Arnhem wordt gemeld aan de „N. C." Te 10 uur Vrijdagavond is op den Sonsbeek- singel, in de werkplaats van een rijtuigfabriek, midden in het bebouwde gedeelte, door onbe kende oorzaak een hevig uitslaande brand uit gebroken. In die werkplaats waren ongeveer 10 auto's die alle verbrand zijn. De auto's die in een ruimte daarvoor stonden, zijn ge red. Dank zij de windstilte is de brand be perkt tot dit perceel. Bij ongunstigen wind hadden de belendende huizen gevaar geloopen. Het gebouw en de inboedel waren verzekerd. Omtrent de ver brande auto's was dit niet bekend. -— Te Oudkerk (Fr.) is bij het wegnemen een verflaag, houtsnijwerk uit het jaar 1630 ontdekt op den preekstoel in de Herv. Kerk aldaar. Het inlegwerk bestaat uit fijne houtsoorten. C. K., uit Zuid-Scharwoude, heeft zich zeiven bij de politie aangemeld als degene, die in November 1911 te Zaandam eon porte feuille met ongeveer f800 aan bankpapier heeft gestolen uit een jas, hangende in den stal van den heer C. Brinkman. - De te Rozendaal aangehouden saccharine smokkelaar blijkt een zeer gevaarlijk indivi du te zijn; hij heet Karl Vecera, 30 jaar oud, geboren te Napajedl (Hongarije). Hij is anar chist en werd reeds eenige malen veroordeeld. Het laatst is hij uitgebroken uit de gevangenis te Triest. De Oostenrijksche regeering had reeds lang zijn opsporing en aanhouding ver zocht. De aangehoudene heeft eergisteren bekend de gezochte te zijn en is, in afwachting van zijn uitlevering, naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. Twee 7-jarige buurjongens, H. W. en G. S., aan de Veemarkt woonachtig, zakten Vrij dagmiddag door het ijs aan den Boezem te Rotterdam. Beiden 'verkeerden weldra levensgevaar, zij verdwenen onder het ijs Negen werklieden: W. de P. uit de lieer Hugostraat, A. C., van de Vredenoordkade, C. J. V., uit de Sophiastraat, P. C„ uit de Vredenoordlaan, D. P. B., uit de Boezemstraat, W. v. d. L., van de Fedempte Slaak, P. V., uit de Berkelstraat, P. O., uit de Aegidius- straat, en J. C, V., uit de Slachtstraat, be gaven zich achtereenvolgens op het ijs en raakten geheel of gedeeltelijk te water. Van deze redders verloor D. P. B., uit de Boezem straat, die met W. de P. en A. C. geheel onder het ijs verdween, het bewustzijn. Hij werd naar den politiepost in de Vredenoord laan gebracht, waarheen ook de beide jongens werden vervoerd, die met moeite boven waren gebracht. Beiden hadden het bewustzijn ver loren. Bij den redder D. P. B. keerde het bewustzijn spoedig terug, doch bij de jongens eerst nadat politieagenten, door burgers bijge staan, geruimen tijd [de desbetreffende voor schriften hadden toegepast, en een geneesheer hulp had verleend. Spionnage 7 Onze correspondent te Berlijn seint Uit Emmerik wordt aan de Berliner Zeitung am Mittag geseind Uit een gesprek met den heer Van der Zijpen, den eigenaar van het jacht, dat op de Nederlandsche kust wegens spionnage aangehouden werd, blijkt, dat de zaak zich als volgt toegedragen heeftEvenals het vorige jaar heeft de heer Van der Zijpen een plezier tocht van vier weken in de Noordzee gemaakt. Het jacht werd wanneer het op de Hollandsche kust kruiste, voortdurend door Hollandsche douanen en loodsbooten in het oog gehouden, die ten slotte een torpedoboot op het jacht opmerkzaam maakten. De commandant van de torpedoboot weigerde, ofschoon Van der Zijpen erom verzocht, het schip en de papieren te onderzoeken en daarom besloot Van der Zijpen Maandag naar IJmuiden te varen en zich daar vrijwillig aan een onderzoek door de Hollandsche politie te onderwerpen, om te bewijzen, dat er geen enkele reden tot verdenking tegen hem was. De politie onderzocht zijn papieren, vond ze in orde en kon op het jacht niets verdachts vinden. Er was zelfs geen fotografietoestel aan boord. Tegelijkertijd zond de heer Van der Zijpen een telegram aan den Duitschen gezant in Den Haag, waarin hij om bescherming vroeg en eveneens een telegram aan den Neder- landschen consul-generaal in Keulen, die hem persoonlijk kende. Van een verdenking wegens spionnage kan daarom geen sprake zijn en het jacht is ook niet door de torpedoboot naar IJmuiden opgebracht. De torpedoboot heeft het alleen op bijzonderen last van de Neder landsche overheid daarheen begeleid. (N. R. C.) Gisterennacht deden twee gendarmen een ronde in de Messelaan bij het koninklijk paleis te Laeken. In de nabijheid daarvan was in den laatsten tijd herhaaldelijk inge broken. Plotseling hoorden de beide politie mannen geluid in den tuin van een tijdelijk onbewoonde villa. Zij betraden den tuin en zagen twee vluchtende mannen, die zij in het land over een afstand van 2 K-M. volgden. Een der bandieten werd ingehaald door een der gendarmen, doch de vluchteling loste a bout portant twee revolverschoten op den politieman, die dadelijk werd gedood. De andere gendarme snelde zijn kameraad ter hulp, doch ook op dezen loste de inbreker twee revolverschoten met het gevolg, dat de gendarme zwaar werd gewond. Van de twee apachen heeft men nog geen spoor ontdekt. CORRESPONDENTIE. Aan Dialoog te Axel. Onze correspondent ten uwent schreef in zijn verslag van Patri- manium's jaarvergadering„Jammer alleen dat het zoo vroeg afgeloopen was." Gij meent, dat 't voor kinderen van 12—16 jaar hoog tijd werd, om naar bed te gaan. Best we zijn dit met U eens. Waarom echter dit verslag voor U aanlei ding moet zijn tot het schrijven van een monoloog die eindigt met„het recht eens arbeiders met voeten trappen" begrijpen we niet. In elk geval zijn wij niet genegen, ons blad beschikbaar te stellen voor eene discussie over hetgeen volgens U „gewauweld" wordt naar aanleiding van een samenspraak. Redactie. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 21 Febr, Oene Ebe de Vries, oud 29 j., jm. en Catharina Pieternella Adriaansen, oud 25 jj d. JanErancies Neels, oud 46 j., weduwn. en Jacoba Duivewaarde, oud 44 j., wed. Geboorten. 17 Febr. Jacobus Jozias, z. van Jacobus de Jonge en van Helena Janna de Bruijne. 18 Febr. Georgette Marie Théophile, d. van Petrus F'ranciscus Meert en van Philomena D'hert. 19 Febr. Josephus Franciscus, z. van Anthonius d'Hont en van Paulina Coolsen. Eva Janna, d. van Jannis Willem Leenhouts en van Johanna de Bruijne. Overlijden. 20 Febr. Cornelis Louwerens van der Bent, oud 20 j., z. van Pieter en van Jacoba Cornelia Balkenstein. 22 Febr. Pieter Adriaan Stoffels, oud 6 m., z. van Pieter en van Maria Suzanna Dobbelaar. AXEL. Huwelijks-aangiften. 7 Febr. Jan Jansen van Rosendaal, oud 21 j., jm. en Adriana Janna Cornelia Dieleman, oud 20 j., jd. Willem de Zeeuw [van Zaamslag], oud 42 j., jm. en Catharina de K'óeijer, oud 40 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Jozias, z. van Jan Geelhoedt en van Elisabeth den Beer. 6 Febr. Cornelis Willem, z. van Jozias Oppeneer en van Neeltje Dieleman. 11 Febr. Marinus, z. van Adriaan de Feijter en van Geertruij Heijnsdijk. 14 Febr. Mathilde Maria, d. van Josephus Jacobus Michielsen en van Maria Louisa de Rechter. 15 Febr. Marinus, z. van Jacob de Bruijne en van Janna Kempe. Overlijden. 13 Febr. Jan Dieleman, oud 2 m.. van Adriaan Pieter en van Cornelia Rosalia Verplancke. 17 Febr. Justina van de Vijver, oud 75 j., echtg. van Charles Louis Dellaert. De Balkan-Oorlog. KONSTANTINOPEL, 24 Febr. De Tanin zpgt in tegenspraak met de uitlating van Hakki pasja, dat de Porte haar laatste woord in haar antwoord op de nota der mogendheden heeft gesproken. Het gerucht over een terugroeping van Hakki wordt tegengesproken. Van het oorlogsterrein. KONSTANTINOPEL. 24 Febr. De vijand heeft gisteren in den loop van den dag Adria- nopel zwak beschoten. Een onbeteekend ar tilleriegevecht is geleverd tusschen de hoofd stelling en de vijandelijke batterijen. Te Boelair is de toestand onveranderd. Aan de kust bij Tsjataldzja hebben heftige stormvlagen de bewegingen der verkennings- kolonnes belemmerd. In het gevecht ten Westen van Albasan bij Tsjataldzja hadden wij 5 dooden en 22 gewon den. De verliezen van den vijand waren veel grooter. SOFIA, 24 Februari. Uit inlichtingen, van het oorlogstooneel ontvangen, blijkt dat over de ge heele linie groote hoeveelheden sneeuw gevallen zijn, waardoor de krijgsverrichtingen gedurende eenige dagen moeten worden gestaakt, aldus de N. R. C. AMSTERDAM, 24 Febr. 1913. Lijnolie vliegend., f 29'/8, f 29'/ii Maart f 29, Maart/April f 28l/s, f 283/g, Mei/Aug. f26'/2, Sept./ Dec. f25Vi- Suiker prijshoudend, Febr. fll"/,, en Mei f12 te koop, Aug. f 127/32 gedaan. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1.75 a f 1,85. Friesche Blauwen f 2,20 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,70 a f 2,80. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,70. Zeeuwsche Bravo's f 2,a f 2,50. Zeeiiwsche Eigenheimers f 1,80 a f 2.—. Drentsche Eigenheimers f 1,30 a f 1,40. Eigenheimer Duinzand f 4.a f 4,50. Geldersche Blauwen f 2,20 a f 2,40. Malta's per kilo ö'/s a 7 ct. Duinzand Thomassen f4,a f4,50. ANTWERPEN, 23 Febr. 1913. Chilisalpeter vast, loco fr. 29,30, per Maart fr. 29,30, per April fr. 29,—, per Mei fr. 28,—, per Febr./Maart 1914 fr. 27.—. TER NEUZEN, 25 Febr. 1913. Boter per Ys K.G. f 0.70. Eieren 104 stuks 3.60 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.65 a f 47.67V2- Engelsch per 12.— 12. ROTTERDAM, 24 Febr. Binnenlandsche granen. Tarwe minder aangeboden, in de allerpuikste soorten prijshoudend, overigens flauw onveranderd verkocht. Essex per 100 kg. van f9.50 tot f 11.50. Wilhelmina puike van f9.50 tot f60 tot f 10, in hoogst enkel geval iets meer betaald. Afwij kende per 100 kg. 17.60 tot f 8.25. Bruine boonen tamelijk ruim aangeboden, in de beste soorten wat gemakkelijker, in de mindere daarentegen moeielijker te verkoopen. Per H.L van f8 tot f 10,25, uitgezochte en zaai daarboven- HULST, 24 Febr. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,50, Rogge ƒ8,25, Wintergerst ƒ10,75, Zomergerst 10,50, Haver ƒ10—, Erwten 11,—, Witte Boonen ƒ14,— BruineBoonen ƒ12,—, Duivenbopnen/"11,50, Paardenboonen/10,5n, Boekweit ƒ0,—Lijnzaad f 13,—, Koolzaad Aardappels f 2,25. Boter per kilo 1,45. Eieren per 26 stuks 0,95. Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 14 stuks rundvee, 23 varkens, schapen, waar van verkocht 4 stuks rundvee, en 17 varkens. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 26 27 28 1 2 3 4 Febr. Maart 5.12 5.32 5.55 6.18 6.44 7.13 7.49 8.33 9.25 10.18 11.5 11.43 12.13 Ondergeteekende betuigt zijn har- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling op zijn 70sten geboortedag onder vonden. L. DE PUTTER Jz. Ter Neuzen, Febr. 1913. Naamlooze Vennootschap Hotel der Nederlanden TE TER NEUZEN. ALGEMEENE VERGADERING van aandeelhou ders op Woensdag 19 Maart des avonds 7 uur in het „Hotel des Pays Bas" te Ter Neuzen, ter behandeling'en vaststelling der balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1911/12. Aandeelhouders worden herinnerd aan art. 15 der Statuten. DE DIRECTEUR. Ter Neuzen, 23 Febr. 1913. De ondergeteekende maakt aan het geachte publiek van Ter Neuzen en Omstreken bekend, dat zij a. s. WOENSDAG eene ZAAK hoopt te openen als Hopende door een vlugge en nette bediening zich het vertrouwen waardig te maken en in ieders gunst beleefd aanbevelende, verblijf ik, Uw Dw. Dn., Modiste. Ter Neuzen, Lange Kerkstraat No. 5052. N.B. Ook genegen tot het veranderen en ver maken van oude hoeden. De openbare verkoop van den LANDBOUWERSINSPAN van den Heer LEVs. VAN CADSAND te Axel zal plaats hebben op Notaris DREGMANS. Axel, 25 Febr. 1913. Advocaat en Procureur, te Middelburg is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'Ecluse—Mahu.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3