i Biimenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landboiiwberichten. V Waarschuwing voor reizi gers over Engeland. Het is in den laatsten tijd meermalen voor gekomen dat landverhuizers en andere door gaande reizigers, die over Engeland naar hun bestemmingsplaatsen gingen, in dat land moei lijkheden met de administratie der invoer rechten ondervonden en in vele gevallen zelfs boeten opliepen, omdat zij, waarschijnlijk in het vermoeden dat dit onnoodig was, ver zuimden aangifte te doen van alle aan invoer recht onderhevige artikelen, in het bijzonder van tabak, sigaren en parfumerieën, die zij medenemen. In verband daarmede worden belangheb benden er aan herinnerd dat het in Engeland zelfs voor reizigers met doorgaande biljetten naar andere landen, en om het even of hun goed gedurende hun doorreis door Engeland al of niet binnen hun bereik is, noodig is bij aankomst in een Engelsclie haven aangifte te doen van belastbare artikelen die zij bij zich hebben, onverschillig of die artikelen verpakt zijn in handbagage of in groote bagage of dat zij die in hun zakken medevoeren. Zij zullen dan de verschuldigde rechten moeten betalen, doch als zij opgeven dat zij doorgaande reizigers en voornemens zijn om binnen enkele dagen van Londen, Southampton, Plymouth, Liverpool of andere havens maar niet Engelsche plaatsen te vertrekken, kan de bagage verzegeld worden en kan het betaalde invoerrecht, op vertoon van het ongebroken zegel en van het ontvangbewijs der betaalde rechten van de douane ambtenaren, in de haven van vertrek teruggevorderd worden. De douane ambtenaren verzegelen niet de geheele bagage, doch slechts die doozen, kisten, enz., waarin zich de belastbare artikelen be vinden. Dat gedeelte moet aan de douane ambtenaren in de haven van vertrek in den zelfden toestand vertoond worden als het was in de haven van aankomst. an het betaalde invoerrecht wordt bij terugbetaling een klein be drag afgetrokken voor administratieve kosten. Het is voorgekomen dat belanghebbenden op het laatste oogenblik aan boord kwamen van het vertrekkende schip, niet naar de amb tenaren der douanen zochten en aldus het betaalde verloren. Het schijnt ook dat het onware gerucht verspreid is, dat zij het be taalde geld en hun goed aan boord van het schip, nadat zij een etmaal buiten de Engel sche haven van vertrek zijn, zullen terug krijgen. Belanghebbenden moeten derhalve zorg dragen lo. Aangifte te doen van alle tabak, siga ren, parfumerieën en andere aan rechten onderhevige goederen, die zich in hun bagage niet alleen handbagage, maar ook andere bevinden 2o. Bij aankomst aan de douane beambten op te geven wanneer, met welk schip en van welke haven zij weder uit Engeland denken tc vertrekken 3o. Hun bagage die zij in Engeland niet noodig hebben, voor zoover deze belastbare artikelen bevatten, te laten verzegelen en een ontvangstbewijs te vragen voor de eventueel betaalde rechten 4g. Eenigen tijd vóór het vertrek van het schip, waarmede zij de reis voortzetten, zich aan te melden bij de douane-beambten in de haven van vertrek, het ongebroken zegel op de verzegelde bagage te vertoonen en het eventueel betaalde tegen inlevering van het ontvangstbewijs terug te vragen. Wanneer zij het bovenstaande verzuimen en na aankomst in hun bestemmingsplaats in Canada, de Yereenigde Staten, Zuid-Afrika, Australië enz. klachten zenden, dan heeft dit veelal geen gunstig gevolg (St. Crt.) ENGELAND. In het district Brielle is van Antirev. en Chr.-Hist. zijde Ds. H. C. Hogerzeil, Ned. Herv. predikant te Vlissingen, candidaat gesteld voor de 2e Kamer, en heeft deze caudidatuur aan vaard. Dezer dagen trad de heer J. Iluizinga, burgemeester van Ter Neuzen, te Buiksloot op met een rede over de verkiezingen. O.m. betoogde hij dat de invoering van Staatspen sioen niets anders beteekent, dan van Nederland één groot armenhuis te maken. In de plaats van wijlen den heer P. J. Siegers te Vlissingen, wordt als lid van Gedep. Staten van Zeeland genoemd de heer A. S. J. Dekker te Goes, lid der Prov. Staten voor hetzelfde district. De Antirev. Kiesvereen. te Zaandam zal mr. J. A. de Wilde van 's Gravenhage bij de A.-R. Centrale in dat district voor candidaat voor de 2e Kamer voordragen. De Antirev. Kiesv. te Oostzaan (district Zaandam), stelde den heer J. Huizinga, bur gemeester van Ter Neuzen, candidaat voor de Kamer. „flet Volk" meldt dat door 170 afdeelingen der S. D. A. P. 11440 kiezers zijn gekweekt, waarvan 1421 te Enschedé, 766 te Leeuwarden, 778 te Amsterdam, 335 te Zaandam, enz. Te Wageningen zijn 383 nieuwe kiezers op de kiezerslijst gebrachtin het geheele district Eist is zeer hard gewerkt om het getal kiezers voor de Tweede Kamer zoo groot mogelijk te doen zijn. Daarvoor hebben zich alle partijen warm gemaakt. Te Haarlem zijn 910 nieuwe kiezers bijge komen, te Vlissingen 638. Wat men ook denken moge over hetgeen lord Roberts in Zuid-Afrika tijdens den oorlog verrichtte zoo lezen wij in een artikel van A. Prayon van Zuylen in de Vlaamsche Ga zet één punt staat buiten kijf, namelijk dat de man niet alleen in alle opzichten de knapste veldheer is dien Engeland bezit, maar ook uitstekend vaderlander, die, wat hij als zijn plicht beschouwt, met een moed betracht, waarvan hij alle dagen afdoende blijken geeft. Lord Roberts is thans 80 jaar oud. Hij heeft niets meer te verwachten, want hij heeft alles bekomen, wat hij hopen koneen adellijken titel, kruisjes en lintjes bij de vleet, een rijke dotatie, den hoogsten graad in het leger, wat weet ik nog alEn toch, instede van éen welverdiende rust in vrede te genieten, wijdt die ontembare grijsaard zijn laatste krachten aan een werk, dat niet alleen zwaar en moei lijk is, maar hem tevens de miskenning en zelfs den blinden haat van een groot gedeelte zijner landgenooten op den hals haalt. Hij heeft een echten kruistocht met het woord en met de pen ondernomen, om aan het volk te doen inzien, dat Engeland hoege naamd niet veilig is, dat een vreemde inval geenszins onmogelijk is en dat de Britsche landmacht niet in staat is om zoo'n inval af te weren. Het redmiddel, volgens hem, is al- gemeene dienstplicht, of, nauwkeuriger de ge wapende natie, een met het oog op Engelsche toestanden gewijzigd Zwitsersch stelsel. Dat is nu juist wat de meeste Engelschen onvoor waardelijk verwerpen. Betalen wil John Buil als 't moet, maar zelf dienen, nooit! En zon derlino g#noeg, de democratische partijen werklieden en radicalen zijn het, die het bij uitnemendheid democratisch stelsel van de gewapende natie het vinnigste bestrijden Die eigenaardige vaderlanders roepen op alle tonen uit dat Engeland geen groot leger noodig heeft, aangezien het voor welken vijand ook onmoge lijk "ware een legermacht van 100,000 man over zee naar Groot-Brittannië te brengen. De Britsche vloot is immers daar, die alle zeeën en inzonderheid de Noordzee beheerscht en die in staat is om eiken aanval af te weren. Dit -- ik heb het hier elders herhaaldelijk doen blijken is een illusie. Verleden zomer werd door de Britsche vloot zelve het over tuigend bewijs geleverd dat een landing wel degelijk mogelijk is 'en dat het hier dus een gebeurtelijkheid geldt, waarmede dient afge- rekend. Nu, wat bestaat er in Engeland om in dit geval' te voorzien? Van het staande leger is weinig te verwachten. De gezamenlijke sterkte ervan is 150,000 man en de grootere helft van die 150,000 soldaten wordt voor ver dediging der overzeesche bezittingen in beslag genomen. Deze toch kunnen niet weerloos aan hun lot overgelaten worden. Dan heeft men het territoriaal leger De jongste be spreking in het Huis der Lords heeft ons de waarde van dat leger aangetoond. De regee ring zelve heeft het moeten bekennen. De sterkte van het territoriaal leger wordt door de wet op 315,000 man bepaald. Veel te weinig zeggen de deskundigen, want dat leger moet geheel Engeland en Schotland bewaken en zou eerst na een vrij langen tijd op één punt kunnen verzameld worden. Intusschen zou natuurlijk de vijand de verstrooide afdee lingen de eene na de andere in de pan hakken. Maar, in weerwil van alle pogingen, werd dat cijfer' van 315,000 man nooit bereikt en het wezenlijk effectief vermindert gestadig. Te genwoordig is het 263,000 man, 52,000 te weinig 1 Ook zijn er omtrent 1000 officieren te kort en de bekwaamheid der meesten laat alles te wenschen over. BELGIE. In handels- en nijverheidskringen begint men zich ongerust te maken over de gevolgen der aangekondigde algemeene werkstaking. Er worden moeilijkheden geducht om de bestellingen op tijd uit te voeren en men vreest bovendien, dat bestellingen, die anders België zou krijgen, nu naar het buitenland zullen gaan. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt, dat de beschikbare voorraad in de kolenmijnen on beduidend is. Hoeveel in het tweede halfjaar van 1912 werd voortgebracht, blijkt echter dat er een onvoldonde voorraad is, die spoe dig zal zijn uitgeput. Daai komt nog iets bij het gaat' moeilijk om iets van de arbeiders betaald te krijgen en wanneer er nog iets gekocht wordt geschiedt dit op afbetaling of op crediet. Algemeen is men in de nijverheidscentra overtuign, dat de staking veel vroeger dan 14 April zal uitbreken, zoo niet dadelijk een overeenstemming wordt verkregen. Maar met het oog op de opgewonden houding der werk lieden vreest men, dat het niet gemakkelijk tot de overeenstemming zal komen, en ook, dat de leiders de arbeiders moeilijk zullen kunnen in toom houden. Een paar liberale grootindustrieelen hebben heden een algemeene vergadering van ïndü- strieelen e. d. bijeengeroepen om over mid delen te beraadslagen, die een staking kunnen voorkomen. Daarover hebben Zondag te Brus sel ook' de burgemeesters van negen provin ciale hoofdsteden beraadslaagd. Volgens een telegram in de Maandag Ct. werd daar de volgende verklaring opgesteld „Overtuigd de tolk te zijn van het gevoelen der bevolking van alle gemeenten in het land, bezweren de burgemeesters de arbeiderspartij af te zien van haar bedreiging om tot een algemeene staking over te gaan en besluiten, met liet doel, de eendracht en rust te herstellen bij den voorzitter van den ministerraad, te dien einde een gemeenschappelijke audiëntie te ver zoeken om van de regeering te verkrijgen, dat [zij geheel onafhankelijk en zonder eenige pressie handelend, er in toestemme, een op lossing van het kiesrechtvraagstuk in over weging te nemen." Van het oorlogsterrein. Van het oorlogstcrrein is geen nieuws. Door het slechte weer zijn krijgsbedrijven onmogelijk. In den nacht volgende op den avond dat Izzet pasja, de opperbevelhebber van de linie van Tsjataldzja te Konstantinopel met den groot vizier overleg heeft gepleegd over een nieuw krijgsplan. Naar het heet, werd te Stamboel een groote hoeveelheid artillerie, in het bizonder belegeringsgeschut, zoowel op den trein als op schepen geladen. Bij Gallipoli moet broodschaarste lieerschen. De twee aanwezige molens zijn door de militaire overheid in beslag genomen maar zijn niet eens voldoende om in de behoefte van de troepen te voorzien. De burgerlijke bevolking, die voor het meerendeel uit Grieken bestaat, moet maar zien, waar ze brood vandaan krijgt. FRANKFORT a. d. M. Men seint: Het kind, dat onlangs door de auto van Prins Hendrik is overreden, en welks toestand zich aanvankelijk zoo gunstig liet aanzien, is heden middag in het ziekenhuis overleden. TER NEUZEN 25 Februari 1913. We verzuimden in ons vorig nummer te vermelden, dat Donderdag 1. 1. bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor Nuttige Handwerken, o.a. geslaagd zijn de dames J. J. Meulenberg en M. Rijnberg. Met ingang van 16 Maart is de klerk der posterijen en telegrafie J. A. van Dale te Ter Neuzen benoemd tot reserve-ambtenaar ter standplaats Ter Neuzen. De klerk der posterijen en telegrafie G. M. Standaert aldaar wordt met 1 Mei a.s. overgeplaatst als re serve-ambtenaar naar Winterswijk, terwijl de klerk L. van Gelder met 16 Maart van Ter Neuzen wordt overgeplaatst naar Rotterdam. Axel. Door den heer M. L. van Vessem is met ingang van 1 April a.s. om gezondheids redenen eervol ontslag gevraagd als boek houder der gemeentelijke gasfabriek. Voor plaatsing op de kiezerslijst zijn alhier aangegeven 95 kiezers, daaronder waren 54 loonkiezers, 28 inwonende zoons, 6 belas tingkiezers, 3 woningkiezers, 2 examenkiezers, 1 grootboekkiezer en 1 spaarbankkiezer. Op de kiezerslijst van de Kamer van Arbeid komen voor 78 patroons en 180 werk liedenkiezers. Vrijdag j.l. moest de vrachtrijder Bockstael te Philippine eenige Nederlandsche w^ren, hoofd zakelijk bestaande uit sigaren, vervoeren naar op Nederlands grondgebied wonenden her bergier op het gehucht Het Tolleken, dat bijna geheel tot België behoort. De eenige weg daarheen is de zoogenaamde Vrije Dijk, die juist langs de grens tusschen België en Neder- and loopt. Dat die dijk echter lang niet vrij is wat betreft het vervoer van goederen waarvoor in België invoerrechten gevorderd worden, ondervond bovengenoemde vrachtrijder. Door de Belgische kommiezen aangehouden was hij verplicht met kar en paard een wandeling te maken naar een Belgisch douanekantoor, waar hij, na aan heel wat formaliteiten voldaan te hébben, de vergunning kreeg om onder geleide van Belgische kommiezen de waren ter be stemder plaatse te brengen. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft benoemd tot lid der Gezondheidscom missie te Oostburg, de heer J. A. van Baal, architect aldaar. IJzendijke. Zaterdag, na afloop der markt, werd in het hotel Aerts een bijeenkomst ge houden van de dijkgraven van eenige polders onder IJzendijke en Biervliet, tot gezamenlijken aankoop vun macadam. Meer dan een millioen Ms. werd opgegeven eerstdaags aan te besteden. Anderen hadden zich ook gaarne aangesloten, doch misten de noodige volmacht. De polder vergaderingen worden eerst over 2 en 3 maan den gehouden. Te Biervliet werd Vrijdagavond brand bespeurd in de smederij van Du Puy, terwijl de bewoners ter ruste waren. De huisge- nooten werden in tijds gewekt en de brand met emmers water gebluscht. De blaasbalg, waarin het vuur vermoedelijk ontstaan is, en eenige daar nabijgelegen goederen gingen ver loren. Biervliet. Trokken vroegere jaren vele arbei dersgezinnen naar de Nieuwe Wereld, omdat zij hier niet genoegzaam verdienen konden, thans gaan velen naar Amerika met familieleden, met andere landverhuizers of met het denkbeeld van meer dan hun dagelijksch brood te kunnen verdienen. Zulke gelukkigen zijn er weinigen, doch die er zijn, lokken door hun voorspoed derwaarts. De Amerikaansche koopdagen worden nog altijd even druk bezocht als vroeger, en de kooplust wordt ook niet minder. Vorige week werden bij Timmerman 2 varkens, kippen, geit, spek, reuzel, fiets, naai machine en vee] huisraad geveild. Uit het opgenomene blijkt, dat geen armoede in het spel was. De varkens liepen tot f33 en f35. De geit, een gewone geit bracht het hooge bedrag van f 19,50 op. Woensdag bij een halve Siberische koude was er weer evenveel bezoek en liep alles nog duurder. De varkens liepen tot f 32 en f 49. Het schaap gold f 26. De 100 kilo's spek gingen voor 90 ct. tot 101 ct. per kilo van de hand, dus duurder dan in de winkels, als men roepgeld en de 10 pet. rekent. (Zelandia). Men schrijft uit Breskens aan de Midd. Crt.: Ons district' is zooals bekend weer een tram lijn rijker, n.l. Oostburg—Cadzand. Het feit dat deze tram loopt door een gebied waar de landelijke dracht overheerschend is, zoodat de z.g. karkasmuts nogal eens in de coupe's te zien is, was waarschijnlijk de oorzaak dat een grappenmaker de nieuwe tram doopte als „de Karrekassetram". Deze naam of liever kort weg „de karrekasse" raakt het nieuwe ver voermiddel niet meer kwijt en zijn populari teit ziet het reeds aanmerkelijk verhoogd door een liedje dat de straatjongens uitgalmen. Men zegt dat het voor hem die geen liefhebber is van een blauw oog, ook niet geraden is in bedoelde streek van „de karrekassetram" te gewagen. Mogelijk is dit wat overdreven, maar voor dien geest van protest getuigd toch het volgende Een vrouwtje van Cadzand doet in een winkel te Oostburg eenige inkoopen. Reeds tot een bedrag van 9 gulden is er ingepakt, als de winkeljuffrouw glimlachend informeert of ze van de „karrekasse" gebruik maakt voor de terugreis. Het antwoord is echter een driftig uitpakken van al het gekochte en de vinnige opmerking dat ze met een ledige mand gemakkelijker de „karrekasse" zal halen. Al het gekochte goed ligt weldra terug op de toonbank geworpen, winkeljuffrouw staat verbluft, koopster driftig af. Middelburg. Gisterenmiddag is alhier door den inspecteur Koster en eenige agenten een huiszoeking gedaan bij vrouw S. aan de Lange Viele, waar verscheidene voorwerpen in beslag werden genomen, welke gedurende de laatste drie weken uit het pakhuis en den winkel van den heer Simoni aan de Lange Delft zijn ontvreemd. De zoon van vrouw S. is wegens diefstal en vrouw S. zelf wegens heling aan gehouden. Nog meerdere voorwerpen werden gevonden, waaromtrent de politie nog onder zoek doet. Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Zalt-Bommel door O. J. Geerling te Randwijk. Bedanktvoor Niezijl door L. S. Jongsma te Middelsum voor Vries door L. M. Duin te Zweeloovoor Avereest door P. H. de Jónge te Sleeuwijk. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te BarendreclitW. II. Kelder te Cliarlois en Katendrecht. Aangenomennaar IJsselmonde door A. Luteiju te Ooltgensplaat. Bedankt: voor Aalburg en Heesbeen door D. Th. Keek te Zuilichem voor Hendrik-ldo- Ambacht door A. Luteijn te Ooltgensplaat. Woensdagavond hoopt in een der Geref. Kerken van 's Gravenhage op te treden Ds. J. v. d. Linden, Geref. predikant aldaar. De kerkeraad besloot namelijk om den lang zamerhand dreigenden nood aan studenten in de Heilige Godgeleerdheid, dien avond der gemeente te doen voorstellen opdat zij meer daarin medeleven, en door gebed en gelden deze gewichtige zaak helpen bevorderen. Naar aanleiding van Filippenzen 1 6 nam ds. T. Ferwerda, predikant bij de Gere formeerde kerk te Vlissingen en beroepen bij de Geref. kerk te Amsterdam, Zondagavond afscheid van zijn gemeente, waaraan hij zich vóór 2 jaar verbond. Na de gebruikelijke toespraken tot de ker kelijke colleges, catechisanten, de verschillende kiesvereenigingen, die in stillen arbeid het kerkelijk leven bevorderen en steunen, en ten slotte tot de gemeente, werd ds. Ferwerda door zijn ambtgenoot ds. D. Pol in hartelijke bewoordingen toegesproken. De gemeente zong daarop den scheidenden leeraar Psalm 121 4 toe. De belangstelling was buitengewoon groot. (M. C.) De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 87*uur inde consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De overbemesting der granen. Wanneer de vorst voorbij en het voorjaar in het land is, dan dient het wintergraan aanstonds te gaan groeien. Hoe vroeger het den groei hervat, hoe vroeger het rijp is en hoe eer de oogst valt. Dat is natuurlijk van belang in verband met de andere werkzaamheden in de boerderij. Doch het is ook van invloed op de kwaliteit van het stroo en de korrel. Men kan alles zoo rijp laten worden als men wil en komen er regenperioden, dan kan men ook, als men wil, zorgen dat alles vóór dien tijd binnen is. Een vroege oogst is gewonnen Welnu, men kan zelf bijdragen tot het spoedig

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2