Binneiilandsch Nieuws. Buiteiilandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerke 11 School. nog eens voor het zendingsonderwijs in Indië en voor het bijzonder onderwijs in het algemeen ook hier in Nederland. De heer Van Deventer (V.-D.) laakt de bemoeiing van de regeering met het Chris telijk onderwijs in Indië en vergelijkt haar houding met de liberale schoolpolitiek hier te lande. Hij bespreekt de taak van christelijke onderwijzers op de openbare school en bestrijdt den heer Van den Berg in zake de onderwijs politiek in de Straits. Spr. zegt ook, dat het voorkomt, dat de zendingsscholen de gods; dienstige gevoelens niet eerbiedigen en hij beantwoordt de opmerkingen van den heer Van den Berg over de voortreffelijkheid van het bijzonder onderwijs op de openbare scholen in de Minahassa. Hij wraakt ook het gezag van Mr. J. C. Kielstra, wiens getuigenis was ingeroepen, aangezien deze beslist tegen het openbaar on derwijs gekant is. Hij houdt vol, dat men in de Minahassa met een verzet van de bevolking tegen de conversie te doen heeft gehad en komt nog eens op den brief van den hulp prediker De Koning terug. Spr. richt zich daarop tegen de bewering, dat het openbaar onderwijs te duur is. Hij zet ook uiteen, hoe hij zich de ontwikkeling van het volksonderwijs denkt en behandelt de verhouding van het Christendom tot den Islam. Spr. betoogt, dat onder de werking van den Islam de openbare zedelijkheid in Java niet achter staat bij die in de groote steden van West-Europa, en hij zet uiteen, dat dr. Kuyper zelf èn in de Standaard èn in zijn brochure „Afgeperst" heeft betoogd, dat voor Christus in Mohammedaansche landen niets te winnen is. Spr. blijft de zending alleen wenschelijk achten voor de animistische streken. De heer H o v y (A.-R.) ontkent, dat de zending ooit ongerustheid en ontevredenheid onder de bevolking heeft gebracht. ijaarna is de minister van binnen- landsche zaken, de heer Th. Heems kerk aan het woord. Volgens De Standaard zal de heer J.Huizinga, burgemeester te Ter Neuzen, Woensdag, Don derdag en Vrijdag optreden te Schellingwoude, Buiksloot en Oostzaan om een politieke lezing te houden over „De komende stembustrijd". Een nieuw spoorwegpaleis. Van den correspondent der N. »R. C. Nadat twintig maanden geleden het z. g. Pensylvania Station te New York werd open gesteld, een spoorwegpaleis, dat zijn wedergade niet had hier in de Nieuwe wereld, wat be treft inrichting en monumentaal voorkomen, is thans het nieuwe Grand Central Station, aan de 42e Straat en de Park Avenue, in gebruik genomen, hetwelk vorengenoemde mededinger in de 33e Straat en de 7e Avenue alweder in allerlei opzichten overtreft. Ter wijl het Pennsylvania Station alleen dient voor het verkeer langs den Hennsylvania Railroad naar Philadelphia, Washington, St. Louis en Chicago en langs den Long Island Railroad naar plaatsen op Lang Eiland, bevat het Grand Central Station een veel uitgestrekter veld, bereikbaar langs de lijnen van de N. Y. Cen tral Nailroad en den N. Y., New Haven en Hartford Railroad. Deze laatste levert de hoofdverbindingen met New Engeland en de voorlaatste is de verkeershartader van New York, den voornaamsten staat der Unie. Tengevolge van het plaatselijke verkeer met de voornaamste buitenwoonoorden, rondom de metropool, wordt er veel meer gebruik ge maakt van het Grand Central Station dan van het Pennsylvania Station, want de bewoners van Lang Eiland bezinen hier voor een groot deel andere stations van den Long Island Railroad. Het Grand Central Station wordt trouwens geacht gemiddeld voor een half millioen reizigers per etmaal te zullen dienen. Hier ter stede hebben stations en soortge lijke gebouwen geen langen levensduur. Toen de beide laatsgenoemde spoorwegmaatschap pijen vijf jaren geleden besloten een grooter station te bouwen, moest het nauwelijks een kwarteeuw bestaande, met marmer kwistig versierde, stationsgebouw daarvoor de plaats ruimen. Men had behoefte tot aankoop van beien dende perceelen, maar om ten deze zoo min mogelijk kosten te hebben, werd besloten de stationsemplacementen ondergronds, ja, zelfs in twee beneden den beganen grond gelegen ver diepingen aan te brengen en desnoods nog op de straatverdieping daarenboven. Boven de eigenlijke stationsinrichting werd aldus plaats gewonnen voor kantoör-, hotel, winkelinrich tingen, enz., welke alle inkomsten konden opleveren, die tegemoetkomingen in de groote uitgaven zouden verschaffen. Hiertoe was het echter volstrekt noodig in de ruimste mate gebruik te maken van elec- trische beweegkracht. Met behulp daarvan moesten niet alleen de treinen worden bediend, maar ook lie verlichting, de luchtverversching, de heffers naar de bovenverdiepingen enz. worden in werking gebracht. Tot op een afstand van 50 Engelsche mijlen buiten het station worden electrisclie locomotieven gebezigd. De sneltreinen berij den eene onderverdieping, welke even laag is uitgegraven als de z. g. subway railroad, de ondergrondsche spoorweg der metropool, die aan het nieuwe gebouw door zijn voornaamste station rechtstreeksche gemeenschap verschaft. Eene lager gelegene verdieping dient voor z.g. suburban trains naar voorsteden en buiten wijken, die nabij den metropoolkring zijn ge legen. W. b. de winstgevende bijinrichtingen, ten deze beschikt men reedslo. over het z. g. Grond Central Palace, een gebouw voor ten toonstellingen en feestuitvoeringen bestemd en sedert 1911 voltooid2o. het Office Ter minal Building, waarin o. m. ook de kantoren der heide maatschappijen zijn gevestigd, en 3o. een zeker aantal winkels voor reizigers- gebruik tusschen en bij de ruimten voorreis- kaartjesverkoop, reisgoedverzorging, enz.,welke op de beide onderverdiepingen worden aan getroffen. Het ontworpen hotel zal, evenals andere inrichtingen, nog moeten verrijzen. Er werd ontzaggelijk veel berekening en overleg vereischt om te kunnen voortwerken aan dit nieuw£ stationsgebouw, dat hoofdza kelijk op de plaats van het oude moest worden te vorrschijn geroepen. In den rotsigen bodem moesten met behulp van dynamiet diepe kuilen worden gemaakt en de spoorstaven worden gevat in cement, welk laatste materiaal bo vendien tot aanvulling en effening in groote mate weid aangewend. Maar dit evenmin als de oprichting der bouwwerken baarde den ondernemers zooveel zorg als het voort gaan met de werkzaamheden, terwijl er pl. m. 800 treinen per etmaal het station moesten in- en uitgaan en een menschenstroom van honderdduizenden aan geenerlei stoornissen mocht worden blootgesteld. In den tijd dat het hulpstation werd gebe zigd, hetwelk in en aan het oude station was opgericht, werden onderscheidene proefnemin gen gehouden met allerlei inrichtingen voor doorgangen, afrasteringen en vloerbekleedingen, hoe in den kortst mogelijken tijd het grootste aantal reizigers in en uit een spoorwagen kon worden gelaten. Van de opgedane ervaringen is bij de inrichting van het nieuwe station ruimschoots partij getrokken. Het station heeft aan de eene helft alleen plankieren voor de aankomende, aan de andere helft alleen voor de vertrekkende treinen. Dit heeft o. m. het voordeel, dat nimmer, als voorheen, tegengestelde stroomingen van aan komenden en vertrékkenden elkaar in den weg loopen. Zonder omslag van wisselen of rangeeren brengt de electrische locomotief langs een omloopspoor den trein terstond naar de vertrekplaats, vanwaar het vervoer naar het oorspronkelijk punt van-uitgang zal ge schieden, zoodra het oogenblik van afrijden zal zijn aangebroken. Een der vele voordeelen van het nieuwe Grand Central, station is, dat daar veel meer nog dan in het Pennsylvania station trappenklimmen kan worden vermeden. Zoo wel van het z.g. upper level (de eerste onder verdieping), op 20 voet beneden den beganen grond, als van het lower level (de tweede onderverdieping), 40 voet onder de straat, voe ren flauw hellende paden naar boven. In de volgorde aan de vertrekzijde is een geregelde gedachtenganggevolgd. Eerst komen de gewone plaatskaartjesloketten, dan die voor abonnementen en voor slaapwagens en ver volgens die voor reisgoedaangifte. In de groote wachtzaal, waar deze loketten zich bevinden, heeft de reiziger recht daar tegenover duidelijk voor oogen de verschillende toegangen tot de vertrekplaatsen der treinen met de vertrektijden zeer doelmatig* aange- gegeven. Omslag of tijdverlies is dus tusschen het oogenblik van plaatsnemen en van in stappen niet in het minst te verwachten. Het stationsgebouw, dat in- en uitwendig voor een groot deel van wit marmer is opge trokken, maakt zoowel van binnen als van buiten een schitterenden indruk. Vooral de hoofdwachtzaal met haar hemelhoog koepeldak geeft eene overweldigend grootsche verschij ning, temeer wijl dit een prachtvolle zoldering te aanschouwen geeft, voorstellende het blauwe uitspansel op een lenteschemeravond met sterrenbeelden en lichtende planeten en andere hemellichamen vol schittering. Dreigende spoorwegstaking in Amerika. NEW YORK, 15 Februari. De leiders der machinisten en stokers hebben het voorstel van de spoorwegdirecties om de geschillen te doen uitmaken door een scheidsgerecht van zes leden, verworpen. Daardoor schijnt de mogelijkheid van een vreedzame oplossing verijdeld. De Belgische posterijen zijn voor een be drag van ongeveer 32,000 francs opgelicht, waarschijnlijk zegt het Ilbl. v. Antwerpen door een postambtenaar, althans door iemand die bijzonder goed op de hoogte moet zijn van uitgifte van internationale mandaten. Begin Januari kwam een persoon, zeggende te heeten Otto Muller, 27 jaar oud, een ver trek bewonen in de Stoofstraat 77, te Brussel. Hij verbleef er 4 dagen en vertrok dan, het vertrek in huur houdend. Op 17 Januari ontving hij twee internatio nale mandaten uit Keulen, een van 1000 en een van 980 fr. Hij had valsche mandaten van hetzelfde bedrag doen maken en zette er nummers der echte mandaten op. Die valsche mandaten heeft hij geïnd in de 16 postbureelen der Brusselsche omgeving en ontving alzoo 16 maal 1980 fr. Men vermoedt dat hij deze oplichting in an dere steden van Belgie en ook in Frankrijk heeft beproefd. James Purcell, een vakgenoot van den vermoorden speelhuishouder Rosenthal te New York, heeft getracht zijn vrouw en dochter te vermoorden, omdat zijn vrouw hem altijd ver weet dat hij een verklikker was. Hij heeft nl. aan de justitie meegedeeld, dat hij in de laatste jaren 120,000 gulden aan de [politie als steekpenningen had betaald. De twaalfjarige dochter is gestorven aan haar verwondingen, de vrouw bleef ongedeerd. Toen haar man op haar schoot, liet zij zich op den grond vallen en hield zich dood. Pur cell is in hechtenis. Bomaanslag. BRUSSEL, 15 Febr. Uit Parijs wordt aan de „Soir" bericht, dat hedenmorgen om 11 uur door anarchisten een bomaanslag is gepleegd op het wapenmagazijn, gelegen aan de rue de Lafayette, alwaar de bende van Bonnot en Garnier indertijd een inbraak pleegde en wa pens stal. De eigenaar, Aubey werd gedood, zes voor bijgangers werden zeer ernstig gekwetst. TER NEUZEN 18 Februari 1913. In de Zaterdag alhier gehouden verga dering van de Centrale Anti-revolutionaire Kiesvereeniging in het district Oostburg, werd met bijna alle stemmen tot candidaat voor de a. s. Kamerverkiezingen gekozen Mr. P. Dieleman te Middelburg. Zondagavond trad in de Geref. Kerk alhier op de WelEerw. Heer Ds. E. Raams van Hoek, ten einde een opwekkend woord te spreken in het belang van de stichting Vrede rust te Bergen op Zoom. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van Mattheus 14 vers 14. Hij noemde de stichting een sieraad voor het pro- testantsche Zeeland. Voor een zaak als de Chr. barmhartigheid moet men niet opgewarmd worden doch hierin geleidelijk toenemen. Wij moeten onze ontferming toonen aan ellendigen, zooals Jezus zulks ook gedaan heeft. En wij zijn die kranken waarover Jezus zich ontfermt. Jezus zocht de ongelukkigen op, dat is óók ontferming. Wij moeten ontferming hebben voor de krankzinnigen. En nu is Vrederust wel een bewijs van de offervaardigheid in Zeeland. Voorts wees spreker er op dat er over 't algemeen in dergelijke inrichtingen ge brek aan helpers is en spoort aan om in dezen geest ook te helpen waar men in staat is zulks te doen. Doet gij wat gedaan moet worden voor Vrederust? Er zijn ongeveer 300 krankzinnigen in deze stichting. Hebt gij een zoon of dochter die er als helper of helpster heen kan? Het is eene christelijke inrichting, waar ook het wetenschappelijke gevonden wordt. De Heiland was de eerste die ging verplegen. Op talentvolle wijze werd deze boeiende rede uitgesproken en aange hoord door een groote schare. De collecte heeft circa f50 opgebracht. De kapitein H. J. Verhulst, van het 4de reg. vestingart. alhier, die 1 April wordt over geplaatst bij de bereden-art., is bestemd voor het 4de reg. veld-art. te 's Hertogenbosch. J.l. Zaterdag werd door de gemeentepolitie alhier een onderzoek ingesteld in verband met een vermoeden van kindermoord. Een tweetal personen werden gehoord terwijl in de nabij heid eener hofstede waar de vermoedelijke ongehuwde moeder voor een paar maanden woonde, opgravingen werden gedaan. Een en ander leverde echter nog geen resultaat op. Voor plaatsing op de kiezerslijst zijn al hier aangegeven 17 examenskiezers, 7 belas tingkiezers, 7 spaarbankkiezers, 18 inwonende zoons, 32 wegens dienstbetrekking en 5 woning- kiezers, samen 86. t De gift die voor het bouwen van een nieuwe R.-K. kerk alhier inkwam bedraagt f 20.000. Met ingang van 1 Maart wordt de agent van politie J. Daansen alhier verplaatst naar Vlissingen. De agent van politie E. Tange, vroeger alhier, daarna ook te Vlissingen, is thans veldwachter geworden te Rilland Bath en is daar tevens ook gemeente-bode en bode bij de brandweer. Driewegen. Zaterdagavond vergaderde in de Chr. school alhier de Vereeniging voorchris telijk onderwijs. De opkomst der leden was minder groot dan gewoonlijk het geval is. Een blijde en bemoedigende toon klonk uit de verslagen van Secretaris en Penningmeester. Het jaarlijksch tekort slinkt regelmatig, zoodat de hoop mag gekoesterd worden, dat na verloop van enkele jaren eindelijk eens een goed slot zal te boeken zijn, indien althans geen nieuwe uitgaven worden gevraagd. Het Hoofd der School hield eene toespraak naar aanleiding van zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer en deelde uit de practijk verschil lende staaltjes mee, die met aandacht gevolge werden. Bij vernieuwing werd de hoop uit gesproken, dat onze algemeene vergaderingen meer op dergelijke wijze zouden worden aan trekkelijk gemaakt. Na nog verschillende zaken van meer plaatselijken aard te hebben behandeld, gingen allen voldaan huiswaarts. Sluiskil. Ofschoon de inwoners alhier bij advertentie waren opgeroepen ter bespreking der feestviering in dit jaar, was de belang stelling daartoe nog minder dan de vorige week, want slechts tien personen hadden ge hoor gegeven aan de oproeping. Hoek. Tot hoofd der Chr. school op den Knol is benoemd de heer J. L. van Hoek, onderwijzer aan een Chr. school op Geref. grondslag te Amsterdam. Zaamslag. Mej. S. W. van Wel, onderwijzeres aan de Chr. school (Hoofd de heer Brouwer) alhier, is na zes-jarigen arbeid onder de jeugd uit deze gemeente vertrokken. Bij het afscheid werd haar een mooi geschenk aangeboden. Zaamslag, 17 Febr. Op 15 Febr. j.l. werd de kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid alhier vastgesteld met een totaal van 79 patroons kiezers en 171 werklieden-kiezers. Axel. Op de voordracht voor hoofd der 0. 1. s. alhier, zijn geplaatst de navolgende heerenno. 1 J. E. Rietbergen, hoofd der o. 1. s. te Hardinxveld, no. 2 D. A. v. Iloute, hoofd der bijz. s. te Lobith en no. 3 W. Wie- aerdink, hoofd der o. 1. s. te Ede Woensdag den 12en Febr. werden te Hulst, Donderdag den 13en Febr. te Axel en Vrijdag en Zaterdag, 14 en 15 Febr., te Oost burg premiekeuringen gehouden van tweejarige merries, tweejarige hengsten en dekhengsten van 3—13 jaar. Te Hulst werden 4, te Axel 7, te Oostburg 14 tweejarige merries op de bekroningslijst gebracht. De collectie in de laatstgenoemde gemeente was volgens het oordeel van deskundigen bijzonder fraai. Voor bekroning zijn voorgedragen te Axel 3 en te Oostburg 8 tweejarige hengsten, terwijl voor de centrale keuring te Goes op de drie keu ringsplaatsen werden aangewezen 15 driejarige, 8 vierjarige en 7 vijf- en zesjarige dekhengsten. Van de 7—13-jarige dekhengsten werden er 8 op de bekroningslijst gebracht. Hontenisse. Hier bestaan ernstige plannen tot stichting eener gasfabriek. Het isgansch niet onmogelijk, dat we 't volgend jaar ons reeds in het bezit van gas zullen mogen ver heugen. Kuitaart als midden in de gemeente liggend, acht men de geschiktste plaats voor het oprichten der fabriek. (Zelandia). St. Kruis. Zaterdagavond is door een on bekende oorzaak de groote schuur van den landbouwer C. Blondeel door brand geheel vernield. Een koe, die op stal stond, kon gered worden, terwijl de brandweer er eveneens in slaagde den brand tot de schuur te beperken. Ver zekering dekt de schade. Vlissingen. Voor plaatsing op de kiezerslijst hebben zich het buitengewoon groot aantal van 638 personen aangemeld. Het aantal nieuwe belastingkiezers bedraagt 406. Dit jaar zijn de volgende leden van de Prov. Staten van Zeeland aan de beurt van aftreding In het district Goes de heeren M. Noordijke (A.-R.) J. Wondergem (A.-R.)D. Mulder (A.-R.) en A. S. J. Dekker (A.-R.) In het district Sluis de heeren G. A. Vorster- man van Oyen (Vrijz.-Dem.), die zich niet meer herkiesbaar steltj. Erasmus (L.) In het district Hulst de heeren P. F. Fruytier (R.-K.)F. C. O. M. Hombach (R.-K.)C. IJsebaert (R.-K.) en mr. P. Dieleman (A.-R.) Onder de aftredenden bevinden zich leden der Ged. Staten namelijk de heeren Fruytier en Dieleman. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Raamsdonk M. A. van Pernis te Heerjansdam. Bedanktvoor Schoonebeek door J. Bosch te Steenwijk. Ned. Hervormde Kerk. Drietalte Maartensdijk (U,)P. Kuijlman te Oosterwolde (G.)P. Kruijt te Zegveld en B. v. d. Wal te Hoevelaken. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. KANTONGERECHTTE TER NEUZEN. Zitting van 14 Februari 1913. Veroordeeld zijn J. C. d. F.D. C. d. R. J. D.. bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f 5, subsidiair 3 dagen hecht. C. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 2e herhaling tot eene hechtenis van zeven dagen; G. F.» stads werker M. d. D., bootwerker J. C. D., schipper J. H., werkman M. B., varensgezel; H. A. M., slager M. d. B., bootwerker, allen te Ter Neuzen allen ter zake van openbare dronken schap, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht M. O-, knecht; M. R., arbeider; J. H. d. F. en P. M. D., arbeiders, allen te Axel, ter zake van het schreeuwen, tieren en gillen op den open baren weg, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. P. S., veldarbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hecht. L. v. d. O.; A. W. S.M. d. P., veedrijvers allen te Axel, ter zake van als veedrijvers met het toezicht op vee belast, niet zorgen dat het verkeer op den openbaren weg niet belemmerd wordt, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. G. W-, groentekoopman te Ter Neuzen, ter zake van strooperij, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2