RONA Cacao Volksdrank Ecclaaaa o Boiich.tera in teder huisgezin is plaats voor Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. 'M gaai ROM Cacao is welkom Van Houfen's RONA Cacao uit en kwam flink op voor de eere en den Naam des Heeren. De „Standaard" brengt hulde aan dezen burgemeester. BRUSSEL, 13 Febr. Volgens de bladen is de fabriek van d'Amman en Washer, de groot ste schrijnwerkers van Brussel door brand ver nield. De schade bedraagt 1.000.000 frank, 300 werklieden zijn zonder werk. NEW YORK, 13 Febr. 2500 soldaten zijn naar Vera Cruz, ingescheept. Ze zullen daar zoo noodig aan land gaan, als het leven der vreemdelingen bedreigd wordt. TER NEUZEN 14 Februari 1913. Aan het pas verschenen Verslag van de te Ter Neuzen gevestigde Gezondheids-Commissie over 1912 ontleenen wij het volgende De Commissie was samengesteld uit de heeren J. Wisse te Zaamslag, voorzitter A. J. Klaassen te Ter Neuzen, 1). Buijze te id. mr. Wentholt te id.J. C. Bom te Axel en J. M. Mulder te Ter Neuzen, secretaris. Den 15 Mei 1912 werd mr. Wentholt wegens vertrek vervangen door den heer Kruijsse, wethouder te Axel. "Er werden in 1912 elf vergaderingen ge houden, welke dóór den voorzitter en de heer Klaassen alle werden bijgewoond, door de leden Buijze, Wentholt, Bom en Kruijsse resp. 6, 4, 6 en 2. De Commissie bezocht de gemeenten Sas van Gent (2 maal) Axel (8 maal), Ter Neuzen (stad en buurt Sluiskil). De rekening over 1911 werd vastgesteld met een ontvangst van f 1758,45 en een uitgaaf van f 1257,583aldus sluitende met een goed slot van f 500,86°. De raming voor 1913 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 1969,066. Door de schenking van een extra groote gift zal de R. K. parochie alhier, volgens de N. Z. Crt., in staat gesteld worden een nieuwe kerk te bouwen. Als voorwaarde aan deze gift is verbonden, dat de aanbesteding vóór 1 November a.s. zal plaats hebben. De Kapitein-Commandant van het detache ment van het 4e Regiment Vesting-Artillerie te Ter Neuzen, brengt ter kennis, dat tot verhooeing van 's lands weerkracht vermoede lijk de gelegenheid zal worden opengesteld tot beoefening van het schieten. Aan deze oefeningen kunnen deelnemen le. {Miliciens en landweerplichtigen met groot verlof 2e. Kaderreservisten met onbepaald verlof 3e. Alle mannelijke ingezetenen van 16 35-jarigen leeftijd, die ten genoege van den officier ter plaatse met de leiding van voren bedoelde oefeningen belast, bij den aanvang daarvan doen blijken van voldoende bedreven heid in het voorbereidend schielonderricht. De oefeningen worden bij deelname van minstens 10 personen vermoedelijk gehouden eiken Zaterdagnamiddag van 3—5 uur in Ter Neuzen en van 5—7 uur te Zaamslag en Axel. Zij die wenschen deel te nemen aan de onderwerpelijke schietoefeningen worden ver zocht zich vóór 1 Maart a. s. schriftelijk of in persoon aan te melden bij den Burgemeester der gemeente, in Mtflke hij de schietoefeningen wenscht bij te wonen voor die te Ter Neuzen bij den Garnizoens-commandant in de kazerne. Axel. Het Chr. Muziekcorps „Hozannah" vier de op Dinsdag 11 Febr. j.l. haar jaarvergade ring. Deze verg. werd door den Voorzitter P. de Bruijne met gebed geopend, waarna deze een kort openingswoord uitsprak. Meteen deelde de Voorzitter mede dat hij wegens vertrek zijn baantje moet neerleggen. De Secretaiis wees er in zijn verslag op dat de Vereeniging vooruitgaat. Reeds bijna 5 jaar bestaat de vereeniging en thans staat ze er vrij goed voor. Thans telt de vereen. 20 werkende leden. Mocht zij in het 3e jaar een vaandel krijgen, thans kreeg ze een paar nieuwe trommels. Door de werkende leden werd aan den Di recteur bij monde van M. de Krijger een diri geerstok aangeboden. Nu verleende de Voorzitter het woord aan den Minister van Finantën. Ontvangen was f207,696 (w. o. aan giften f65), uitgegeven f220,96, alzoo een tekort van f 13,26®. Door net corps werden verschillende muziek stukken uitgevoerd, terwijl ook nog enkele samenspraken werden gehouden. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Deij, P. Le Feber, A. van 't Hoff en Ph. A. Knieriem, werden herkozen met 30, 30, 31 en 29 van de 32 stemmen. In de vacature De Bruijne werd gekozen P. de Jonge. Daarna werd tot Voorzitter gekozen de heer J. J. de Feijter. De in de pauze gehouden collecte bracht f31,17 op. De oud-Voorzitter P. de Bruijne sprak een afscheidswoord, waarop de muziek een „Vaar wel" speelde, en de nieuwe Voorzitter hem een woord van dank bracht. Nadat nog gezongen was Ps. 118 1 sloot de Voorzitter de vergadering en eindigde de heer P. le Feber met dankzegging. Axel. Op Donderdag 1.1. had alhier een droevig ongeluk plaats. Terwijl de moeder even bipten was vatte een wieg die kort bij de kachel stond, vlam, zoodat een kind van een paar maanden oud, dat in de wieg lag, verbrandde* Kort bij de kachel stond een mand met hout te drogen. Men vermoedt dat er een vonk uit de kachel op het hout gevallen is, waardoor het hout ontbrandde en ook de wieg, die er vlak bij stond in brand geraakte. De bAand was spoedig gebluscht maar voor de arme kleine was het reeds te laat. Naar Zelandia verneemt znllen de Vrij" zinnigen in het district Hontenisse bij de a. s- kamerverkiezing optreden met een eigen can- didaat. Als zoodanig wordt genoemd de heer J. N. Elenbaas, lid van de Prov. Staten en burge meester van Krabbendijke. Schoondijke. Bij de verleden week gehouden herveiling der hofstede van den heer F. Pois- sonnier, zijn kooper geworden van pérceel 1 als gebouwen met erf, tuin, boömgaard, wei en bouwland, groot 13 gem., de heer L. Mul- laert—van den Hemel te IJzendijke voor f13,400, perceel 2 groot 5 gem. 39 r. bouwland en vallei, de heer A. C. Contant alhier voor f3600 en perceel 3 groot 4 gem. 267 r. bouw land, de heer P. CastelEijn te Waterlandkerkje voor f3500. (Br. Crt.) Gereformeerde Kerken. Beroepente Nes en Wierum S. van Leeu wen te Oostermeer te Balkbrug P. H. de Jonge te Sleeuwijk. Aangenomen naar Utrecht (vac. Fernhout) door J. C. Rullmann te Berkel en Rodenrijs. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te EikerzeeA. II. Straatsma, cand. te Aarlanderveen. Aongenomen naar Ooster-Nijkerk (Fr.) door P. J. Steenbeek, cand.'te Lochem. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Ter. in ieder gezin. Het is een uit stekende dagelijksche drank, heerlijk van smaak, en uiterst goedkoop. RONA bezit den zuiveren pittigen cacaosmaak. Geen wonder dat het aantal gebruikers dagelijks verbazend toe neemt. Koop nog heden een bus bij Uw winkelier, en wees niet tevreden, als hij U een ander soort wil geven met de bewering dat die „even goed »s". Er bestaat geen andere „even goede cacao" voor dien prijs. Er is een enorm verschil tusschen en.andere goedkoope soorten. 1 Kg./150 '/a „0.80 V* „0.42* l/io» -0.18 1 Kg./1.50 1 „0.80 »/4 - -0.42* Vio» -0.18 Zitting van Donderdag 13 Februari 1913. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Voorts aanwezig de heeren Dees, Moggré, De Jager# Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, De Bruijne, üonze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezig wegens ongesteldheid de heeren Wieland en Visser. Na opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat in den ziektetoestand van den heer Wieland een kleine verbetering is ingetreden en dat de heer Visser wegens lichte ongesteld heid de vergadering niet kan bijwonen. Spreker wil van af deze plaats de gelegenheid gebruiken een felicitatie uit te spreken voor den heer Visser, daar deze heden den dag herdenkt, waarop hij 40 jaren in den echt vereenigd is. Hij meent namens allen te spreken als hij den heer Visser en zijne echtgenoote toewenscht, dat zij nog in lengte van dagen samen mogen voortleven tot meerdere wel vaart van de familie Visser. De leden betuigen door applaus instemming met het gesprokene. 1. De Notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving wordt aangenomen a. Een schrijven van C. I. Bakker, berichtende dat hij de benoeming tot onderwijzer aan school D te Sluiskil aanneemt. b. Mededeeling van A. Coumou, dat hij de be noeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt c. Een missive van Ged. Staten, berichtende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting van 1913 d. Mededeeling van de leden van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, dat zij hunne benoeming aannemen. e. Verslag over 1912 van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil f. Beslissingen van Ged. Staten omtrent inge diende reclames H. O. over 1912 3. Vaststelling van den tekst van de verordenin gen op de heffing en invordering van de school gelden voor het m. u. 1. o. en de hoogere burger school. Deze wordt naar aanleiding van de wijzigingen in de vorige vergadering z. h. s. vastgesteld. 4. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen worden benoemd de aftredende leden de heeren S. van Rees, D. van den Ouden, L. J. de Vries, P. M. Geelhoedt, F. Elve en J. T. van Aerde. 6. Tot leden van dezelfde commissie te Sluiskil worden benoemd de aftredende leden, de heeren J. Risseeuw en N. J. Imandt. 6. Voorstel inzake de opruiming van den muur aan de Markt en den Smidswal. B. en W. stellen naar aanleiding van de totstand koming van den nieuwen afsluitdijk aan de ge meentehaven, voor om de vroeger waterkeerende muur op te ruimen. j De heer De Jager vraagt of hiervan een nota van kosten is en of dat aanbesteed zal worden. De Voorzitter zegt dat het wel in de bedoeling zal liggen om het aan te besteden, overigens vragen B. en W. alleen machtiging tot opruiming. De heer De Jager vraagt nog of er na die op ruiming voldoende waarborg is dat het geheele werk in orde is. De Voorzitter, zich beroepende op de goedkeuring van bevoegde autoriteiten, antwoordt bevestigend. De heer Donze vraagt of in die afbreking ook begrepen is de vischmarkt. ©e Voorzitter antwoordt dat hiervoor nog een plaatsje gezocht wordt en indien men hierin ge slaagd is, dit afzonderlijk ter tafel komt. Spreker zegt dat reeds gevraagd is om deze te plaatsen aan het eind van de Nieuwstraat, achter het wachtlokaal der commiezen, doch wenschelijker wordt geoordeeld, dat deze een plaatsje vindt aan de haven. De heer De Jager vraagt voorts, of, ingeval dat we/k aanbesteed wordt, B. en W. ook gedacht hebben om daarbij te voegen het uitgraven van de basaltsteen die nog onder de markt zit. De Voorzitter zegt, dat daarover niet bepaald gesproken is, maar wel is geadviseerd dat dit veel geld kosten zou in verhouding tot hetgeen men voor die steen zou maken. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. 7. Voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst en tot verkoop van een strook gemeente grond gelegen aan de Markt en langs de gedempte haven. Dit voorstel is naar aanleiding van een adres van W. Bedet, die plan heeft zijn pand op den hoek der markt te verbouwen en ook genegen is de kaaimuur aan de noordqjjde van zijn pand voor een kleine vergoeding over te nemen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hun voorstel intrekken op grond dat, na bespreking met adres sant, gebleken is dat deze maar f 100 voor den ver koop biedt, terwijl zij f 200 vroegen, daar een strook grond van 30 c.M. breedte mede overgenomen dient te worden met het oog op de fondamenten van den muur waardoor de geheele oppervlakte 16 M2 beslaat. Evenwel bestaat de gelegenheid nog voor Bedet om hierover verder te onderhandelen. Misschien ware het te vinden indien 2 eigenaren den muur overnamen en door elk 100 gld betaald werd. 8. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van den directeur van de hoogere burgersehool en 9. Idem tot regeling van de jaarwedde van het hoofd der nieuwe m. u. 1. o. school. Niemand wenscht algemeene beschouwingen over deze voostellen, waarna de beide verordeningen artikelsgewijze behandeld worden. Eerst komt in behandeling de verordening voor het hoofd m. u. 1. o. school welke aldus luidt. Art. 1. Het hoofd van de school voor m. u. 1. o. met minder dan 5 dienstjaren geniet een jaarwedde van f1800; met 6 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren f 2000 met 10 dienstjaren en meer f 2200. De vergoeding voor het gemis van het genot van vrije woning wordt vastgesteld op f200 per jaar. Art. 2. Voor de toepassing van deze verordening komen als dienstjaren in aanmerking de jaren door gebracht als hoofd eener 'school en worden voor elk kalenderjaar berekend naar den toestand op 1 Januari. Art. 3. De periodieke verhoogingen van bezoldi ging zullen door den gemeenteraad, gehoord het advies van den schoolopziener in het district, waar toe deze gemeente behoort en van de Commissie van toezicht op het L. O. onthouden, uitgesteld of verminderd kunnen worden, wanneer de geschikt heid, het gedrag, de ijver of plichtsbetrachting van het hoofd te wenschen overlaat. Art. 4. Deze verordening treedt in werking 1 September 1913. Hierop is door de Commissie van toezicht L. O. het volgende aangemerkt „Volgens de bestaande verordening genieten de Hoofden der scholen binnen de kom 300 gld. ver goeding voor woDinghuur. Aangezien dit bedrag meer overenkomt met den huurprijs die eventueel hier zal moeten worden voldaan, geven wij in over weging het salaris te verminderen met f 100 en bovenbedoelde vergoeding te verhoogen met f 100. Het niet- of niet geheel toekomen van een perio dieke verhooging zooals art. 3 in de concept-ver- ornening omschrijft, draagt het karakter van eene strafof de toepassing daarvan niet in strijd komt met de wet op het L. kwam ons twijfelachtig voor." De Voorzitter zegt datB.enW. de aanmerkingen op art. 1 overnemen, waarna dit art. z. h. s. wordt aangenomen en de cijfers voor het salaris dus worden respectievelijk f1700, f 1900 en f 2100 en voor de vergoeding woninghuur f300. De artt. 2 en 3 worden ongewijzigd aangenomen. De aanmerking op art. 3 wordt niet aanvaard als zijnde de toepassing daarvan niet in stcijd met de wet. De verordening wordt aangenomen met 9—2 stem men. Tegen de heeren De Bruijne en De Jager. De verordening tot regeling van de jaarwedde van den directeur voor de H. B. S. is als volgt: Ait. 1 gelijkluidende als de vorige met dien ver stande dat voor hoofd gelezen worde directeur en voor de bedragen van het salaris respectievelijk f 3000, f 3250 en f 3500. Art. 2 gelijkluidend als vorige doch voor „doorge bracht als hoofd" moet gelezen worden als „direc teur eener H. B. S.". Art 3 gelijkluidend als vorige doch voor gehoord het advies enz. moet gelezen worden „gehoord het advies van den Inspecteur van het middelbaar on derwijs belast met het toezicht op de H. B. scholen en van de commissie van toezicht op het middelb. onderwijs." Art. 4 gelijkluidend als vorige. Van de Commissie toezicht middelbaar onderwijs zijn hierop de vo*gende aanmerkingen gemaakt „le. het salaris te bepalen bij een diensttijd van 5 jaren of minder op f 2750 bij een diensttijd van meer dan 5 of minder dan 10 jaren op f2950 en bij een diensttijd van meer dan 10 jaren op f 3200 indien de benoemde niet en op f 3000, f 3250 en f 3500 indien deze wel den graad van Doctor bezit. 2e. het aantal dienstjaren elders als directeur doorgebracht in rekening te brengen tot een maxi mum van 5 en 3e. in de verordening te spreken van leeraar- directeur of directeur, tevens leeraar." De Voorzitter zegt dat B. en W. de opmerking betreffende de salarisregeling van de commissie niet overneemt. De heer Drost neemt dat voorstel van de com. over en wordt gesteund door den heer Waalkes. De Voorzitter geeft toelichting waarom zij niet met het voorstel konden meegaan n.l. dat zij van oordeel waren dat we hier Voor een nieuwen toe stand staan en de hooge bedragen eenigszins nood zakelijk waren omdat iemand uit midden-Nederland nu niet voor zijn plezier naar Ter Neuzen komt, zoodat het salaris wat aantrekkelijk moet worden. De heer Drost zegt dat de Commissie gemeend geeft onderscheid' te moeten maken tusschen al dan niet gegradueerden omdat bij alle takken van onderwijs bij meerdere akten, ook meer salaris wordt gegeven en dit dus ook billijk is bij een positie van directeur van een H. B. S. Wat betreft de zaak van de elders doorgebrachte jaren verdedigt spr. het voorstel der commissie door er op te wijzen, dat wij, als al de jaren meegeteld moeten worden, hier iemand kunnen krijgen, die geen prikkel meer be zit om tot verhooging te komen, en om die vrees uit te sluiten stelt de commissie voor een maximum van 5 jaren. De heer Dees maakt de opmerking, of voor wat betreft een directeur, het bedrag voor vergoeding woninghuur wat hooger te stellen, daar anders kans bestaat dat spoedig gereclameerd wordt, wan neer de huur hooger is dan het vastgestelde bedrag. De Voorzitter zegt dat dit niet van toepassing is op een directeur daar deze zaak geheel vrij wordt gelaten. Wat betreft het salaris vast te koppelen aan een graat, merkt de Voorzitter op, dat B. en W. daar over ook gesproken hebben doch vonden het niet wenschelijk dit vast te leggen in de verordening. Bij de benoeming kan daarmee gerekend worden. Het voorstel Drost-Waalkes [salarisregeling zoo als door de Com. is voorgesteld[ wordt verworpen met 6—5 stemmen. Voor stemmen [de heeren de Bruijne, Donze, Waalkes, Drost, en de Feijter. Art. 1 van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Het voorstel-Drost om het aantal dienstjaren el-

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2