Kerk en School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Burger lij k e Stand. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Handelsberichten. Eene HOFSTEDE, Hoogwatergetij te Teriieuzeii. Advertentie 11. VERKRIJGBAAR: Aanhoorigheden en Erf Wolfaartsdijk. Alhier is de bietencampagne nou- niet eeëindigd. Er liggen, volgens liet Ne^erl Landb. Weekbl.in den Egbert 1 etrus Polder nog 50.000 K.G. bieten op versche ping te wachten. Zaterdagvoormiddag bezocht een com missie uit God. Staten, vergezeld van den hoofdingenieur en ingenieur van den Rijks- waterstaat, alsmede van den directeur van den Provincialen stoombootdienst op de Wester- Scbelde per Provinciale boot „Zuid-Beveland" de gemeente Hoedekenskerke. Eenige opne mingen ter plaatse werden gedaan, waar schijnlijk in verband met een nieuw te bouwen steiger alhier en uitbreiding van den dienst op de Wester-Schelde. Daarna vertrok het gezelschap naar Hansweert. M. Crt. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Nieuw Buinen F. WGeerds te Oldekerk en II. Meulink te Hendrik ldo Ambacht. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te HoenderlooH. C. Ruijs te Etersheim en Schardam. Aangenomen naar Veenhuizen door A. I. Reiders te Zuidscharwoude naar Hijkersmilde (toez.) door E. Siega te Hellendoorn. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Chilisalpeter op de weide. Een merkwaardige lezing met cinema- beelden zal Donderdagavond in de Groote Nuts zaal gegeven worden vanwege de Wereld bibliotheek afd. Rotterdam, in verband met de uitgave van de geïllustreerde uitgave van deze Bibliotheek „De Honingbij", vau Tickner /Edwardes. De bedoelde film, die, volgens een verslag van het verleden najaar te Amsterdam voor de Natuurhistorische Vereeniging gegeven vertooning, iets zeldzaams, ja eenigs moet zijn, werd door den Engelschen bijenhouder J. C. Bee Mason, waar deze de meeste belangwek kende momenten uit het wondervolle bijenleven wilde vastleggen ten koste van ontzettende inspanning en geduld verkregen. Hoe menigeen heeft er niet naar verlangd om de wonderen van het bijenleven eens van nabij waar te nemen Thans wordt daarvoor een kostelijke gelegenheid geboden, waarbij men zich zonder bijenkap of gummi-handschoe nen gerustelijk kan wagen. Het gebied der rijwieldieven schijnt on begrensd, zegt de H. Ct. In den groentenwinkel van den heer G. aan de Regentesselaan had iemand zijn rijwiel gezet en ter meerdere beveiliging daarvan achter de toonbank. Toen de eigenaar zich een oogenblik in een der woonkamers had begeven, hoorde men de bel van den winkel overgaan, waarop de winkelier zich naar den winkel begaf. Groot was zijn verbazing, toen hij een on geveer 23-jarigen man zag, op het punt met het rijwiel te verdwijnen. Deze, zich ontdekt ziende, liet zijn buit in den steek en koos het hazenpad. In het laboratorium van het rijksland bouwproefstation te Hoorn heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Door het springen van een glazen buis werd Dr. Otto de Vries aan beide oogen getroffen. Men vreest dat hij een van zijn oogen zal moeten missen. Men schrijft uit Amsterdam Naar wij vernemen, zal de conducteur die Donderdagavond door straatjongens met een hard voorwerp in 't oog werd geraakt, dit oog waarschijnlijk moeten missen. Bij de militaire autoriteiten in Den Bosch is, zoo meldt de 's-H. Ct., Vrijdag be richt ontvangen, dat de milicien, die sedert Dinsdag in het garnizoen in Den Bosch werd vermist, zich na een uitstapje naar de carna valsfeesten te Antwerpen gemaakt te hebben te Bergen-op-Zoom heeft aangemeld. - Op het kerkhof te Helmond heeft men het grafmonument van dr. De Bruyn geheel stuk geslagen en het koperwerk meegenomen In verband hiermede zijn 20 personen gear resteerd. Te Mark losser zijn vijf gevallen van pokken vastgesteld, bij personen, die in aan raking geweest zijn met den pokkenlijder I'., die thans in de barak te Oldenzaal verpleegd wordt. Zaterdagnacht is de buitengewope ge meenteveldwachter K. v. d. Kleut, te Zwarte- broek, gemeente Barneveld, die surveilleerde bij een bruiloftspartij, in het been geschoten. De verwonde is naar het Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Vier jJfersonen zijn aangehouden. - Te Schiedam is gisterenmorgen ruim halftien brand uitgebroken in de glasfabriek Otto, van de Nederl. Branderij, Gistfabriek en Distilleerderij, voorheen de firma's H. Jansen en Co., H. C. Jansen en Herman Jansen, ge legen aan den Noordvestsingel no. 39. De brand is vermoedelijk ontstaan door het over- loopen van een oliereservoir, waardoor de teerolie vlam vatte. Vervolgens deelden de vlammen zich aan de kap en het houtwerk van de machinekamer mee. In ruim een uur heeft de brandweer het vuur gebluschthet reservoir liet men uitbranden. De schade is niet heel groot. Het werkvolk zal vermoedelijk reeds gedeeltelijk het werk kunnen hervatten. De glasfabriek staat achter de andere ge bouwen van de firma vrijwel geïsoleerd, zoodat er geen vrees voor groote uitbreiding van den brand bestond. Merkwaardige aardappeldiefstal in 't groot. Aan de Brouwersgracht 169 te Amsterdam heeft de aardappelschipper Hoek een kelder tot berging van aardappelen. De bergplaats was, naar Hoek tot vóór enkele dagen veronderstelde, geheel met dat handelsartikel gevuld. Bij het openen der kelderdeuren liet de voorraad zich ook aan zien, alsof van elke ruimteplek was gebruik gemaakt en de schipper wetende, dat dit inderdaad het geval was, verkeerde gedurende eenige weken in dien waan. Tot hij, in de gelegenheid een gedeelte van den voorraad te verkoopen, den kelder nauw keuriger inspecteerde. De man kwam daardoor tot de voor hem minder aangename ontdekking, dat tusschen de 200 en 250 H.L. aardappelen op voor hem onverklaarbare wijze uit den kelder waren verdwenen Hij sprak over dien geheimzinnigen diefstal in de buurt en vernam, dat zekere M. die een kelder heeft op no. 171, aan de Brouwers gracht, aan verschillende personen voor een klein prijsje puike aardappelen te koop ge boden had. De benadeelde deed aangifte bij de politie, die Maandag onmiddellijk een onderzoek in stelde. Zij kwam tot de ontdekking, dat in den muur van M's kelder, tevens afscheiding van de aardappel-opslagplaats van schipper Hoek, een versch-gemetselde plek aanwezig was. De politie dacht onmiddellijk aan het stelen der aardappelen door middel van een in den muur gemaakte opening. M. werd gearresteerd, evenals zekere H uit Zaandam, die geregeld met eerstgenoemde in compagnonschap stond. De Zaandammer heeft reeds bekend, dat de aardappelendiefstal door M. is gepleegd en op de wijze als aanvankelijk door de politie is verondersteld. Er was een gat in de muur gemaakt en de aardappelen rolden in den kelder van M. Later toen de voorraad van schipper Hoek al te zeer slonk, werd de opening op vrij primitieve wijze dichtgemetseld. De schade, aan schipper Hoek door den diefstal berokkend, bedraagt ongeveer f500. (Tel). Men meldt uit Amsterdam In de Dapperstraat viel Zaterdagmiddag een glazenwasscher van de 3e verdieping van een perceel waaraan hij werkzaamheden verichtte, op straat. De ongelukkige, die dood werd op genomen, werd per auto-ziekenwagen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. In de R. K. kerk te Nispen (gem. Rozen- daal) is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Er werden gouden en zilveren sieraden van beelden en verder kelken, enz. ontvreemd. De dienst in de kerk kon Zondag morgen niet plaats hebben. Men vermoedt, dat de inbrekers Belgen zjjn. De Duitsche autoriteiten hebben bevolen, dat met ingang van heden geen arbeider over de grens wordt toegelaten, die niet opnieuw is ingeënt en zijn pokkenbriefje niet bij zich heeft. Honderden arbeiders die te Gronau werken, laten zich opnieuw inenten. Te Gronau doen zich ook een paar gevallen van pokken voor. Bij Rouaan is een brug over de Seine van 97 M. lang .ingestort, doordat een sleep- convooi tegen den middelsten pijler aanvoer. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn. Er wordt beweerd dat er menschcn op de brug waren toen die met donderend geraas in de rivier viel. Er is nog geen licht gebracht in de duis tere zaak van den dubbelen moord in de Noliet- straat te Parijs, waarvan een rijke rentenier van in de tachtig en zijn dienstbode de slacht offers zijn geworden. Het vreemdste van deze misdaad is, dat er, hoewel er veel geld in het huis van den vermoorde aanwezig was en het lag bovendien op gemakkelijk te bereiken plaatsen niets gestolen is. Er bestaat een vermoeden, dat de concierge van ,het huis, waarin de misdaad gepleegd is, een vrouw van middelbaren leeftijd, meer weet dan zij totdusver los wil laten. Men acht het niet onmogelijk, dat menschen, die in het huis bekend waren de twee moorden gepleegd heb ben. Reeds is vastgesteld kunnen worden, dat er op het gedrag van de dienstbode van den ouden heer Peltier niets aan te merken was, maar dat de nu verdachte concierge op schandelijke (wijze den goeden naam dezer vrouw bekladde. een goede hand schrijvende, kan geplaatst worden voor kantoorwerkzaamheden en om verder opgeleid te worden voor administratie. Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. De Notaris J. A. Dregmans te Axel zal, ten verzoeke van de Erven ABRAH. CORNE- LISSEN en na verleend Rechterlijk bevel, bij de Erven Rolff te Axel op VRIJDAG den 14 FEBRUARI 1913, des namiddags 21/, ure, ver koopen te Axel, nabij de Markt, kadastraal aldaar bekend in Sectie G no. 218, groot 1 are 60 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling zijnde 1 maand na de toewijzing. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van Madame Wed. en Erven dhr. EM. DIERICK te Zuiddorpe en krachtens verleend Rechterlijk bevel op Woensdag 26 Februari 1913, 's namiddags 2 ure bij INSTEL bij de Wed. P. Verbist te Zuiddorpe en Dins dag II Maart 1913, 's namiddags P/2 ure bij VER BLIJF bij D. Moerdijk, aldaar verkoopen, de navolgende Onroerende Goederen KOOP I. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.65 a f 47.6772. Engelsch per 12.— 12.—. ROTTERDAM, 10 Febr. Binnenlandsche Granen. Tarwe, tame lijk ruim aangeboden. Essex iets lager, overigens flauw en onveranderd verkocht. Essex per 100 kg. van f10 tot f 11,40. Wilhelmina, puike van f9,40 tot f 10, uitgezochte partijtjes iets daarboven betaald. Overige soorten van f7,50 tot f8,25. HULST, 10 Febr. 1913. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 12 13 14 15 16 17 18 Febr. 5.7 5.23 5.42 6.1 6.23 6.48 7.16 7.50 8.30 9.15 10.4 10.5o 11.29 bij ondergeteekende gekookte Rolham, Rook- vleesch, Saücise de Bologne, Tong worst, Haagsche Leverworst, Boterhamworst en Metworst, alles gegarandeerd eerste qualiteit. Door het aan schaffen van een v. Berkels vleeschsnijma- chine zijn de fijne vleeschwaren smakelijk en voordeeliger in 't gebruik. Minzaam aanbevelend, Axel. R. BLANKERT. bestaande uit Woonhuis, 2 Schuren, Boom gaard en Tuin, kadastraal bekend Zuiddorpe Sectie C, nos. 338, 7 en 336, samen groot 3 H.A. 20 A. 40 c.A. of 7 gemeten 56 roeden. Boomprijs f675, met recht van uitplant. KOOP II. 5 H.A. 22 A. 50 cA. of 11 gemeten 217 roeden BOUWLAND, als voren ka dastraal bekend Sectie C nos. 197, 198 en 199 met uitweg. KOOP III. 3 H.A. 35 A. 60 cA. of 7 gemeten 159 roeden WEILAND, alsvoren kadaster Sectie C, nos. 332 en 333 met uitweg. KOOP IV. 2 H.A. 66 A. 40 cA. of 5 gemeten 293 roeden BOUWLAND en EIKEN BOSCH, als voren kadaster Sectie C, nos. 166, 168 en 215 met uitweg en recht van uitplant. KOOP V. '3 H.A. 56 A. 47 cA. of 8 gemeten BOUWLAND, als voren, noordelijk deel van Sectie C, no. 162 met uitweg. KOOP VI. 3 H.A. 85 A. 83 c.A. of 8 gemeten 196 roeden BOUWLAND, als voren zui delijk deel van Sectie C, no. 162 met uitweg. KOOP VII. 4 H.A. 76 A. 30 c.A., of 10 gemeten 206 roeden BOUWLAND als voren sectie C, nos. 159 ged. 165, 163 en 164 met recht van uitplant en uitweg. KOOP VIII. 4 H.A., 23 A., of 9 gemeten, 147 roeden BOUWLAND als voren sectie C, nos. 159 ged. 160, 161, 154, 155 en 297 met recht van uitplant. KOOP IX. 2 H.A., of 4 gemeten, 146 roeden BOUWLAND als voren, oostelijke deelen van sectie B, nos. 348, 349, 350 en 847 met uitweg. Boomprijs f280. KOOP X. 1 H.A., 3o A., 40 c.A., of 4 gemeten, 48 roeden BOUWLAND als voren, weste lijke deelen van sectie B nos. 348, 349, 350 en 847 met recht van uitplant. KOOP XI. 1 H.A. of 2 gemeten 73 roeden BOUWLAND als voren, westelijk deel van sectie C no. 334 met recht van uitplant. KOOP XII. 3 A., 76 c.A. of 25 roeden GROND als voren, sectie C no. 335 in erfpacht tot 30 April 1934 bij Damianus van de Vijver te Zuiddorpe. Jaarlijksche erfpachtscanon f3.12. Valdag 31 December. KOOP XIII. 39 A., 70 c.A. of 267 roeden BOUW LAND als voren, oostelijk deel van sectie C no. 334 in pacht bij D. van de Vijver voor noemd voor f20 per jaar en per den hoop. Onkosten 8 pCt., 8 dagen. Betaling koopsom 1 Mei 1913. Aanvaarding gebouwen, boomgaard en tuin op 15 Mei 1913. Bouwland eu Weiland na rooven oogst 1913. Grond- en polderlasten van af 1 Jan. 1914 voor kooper. Bij de duurte van het vee is verzorging van den stal en dus ook verzorging van de weide dubbel gewenscht. Hoe meer en hoe betere weiden de boer heeft, hoe meer vee hij kan houden en hoe beter de kwaliteit van het vee kan zijn. De hoe danigheid van het vee hangt ten nauwste samen met de gesteldheid der weiden. Tot de verzorging der weide behoort ook hare bemesting. Hoe vroeger in het voorjaar het gras begint te groeien des te voordeeliger voor den veehouder, des te beter voor het vee, want des te vroeger kan men met de stalvoeding ophouden. Wanneer voor of in den winter of in het late voorjaar de kali en het phos- phorzuur aan de weide gegeven zijn, kan men in het voorjaar den groei van het gras dwingen met chilisalpeter. In tijd van 14 dagen ziet men de weide na een bemesting van 150 K.G. chilisal peter per H.A. totaal veranderd en kan men de koeien er op sturen. Niet alleen dat het gras sneller en krachtiger groeit door een doelmatige en gulle bemesting, maar ook de aard der grassen schikt zich daarnaar 't Is in 't geheel niet hetzelfde wat voor gras er op de wei groeit en nu is het een feit, dat een rijke bemesting o a. met chilisalpeter een zeer gunstigen invloed uitoefent op de hoedanigheid van het gras. Wanneer in het voorjaar voordat de koeien op de weide gaan, een bemesting van 160 K.G. shilisalpeter per Hectare gegeven is, zal dit misschien op sommige weiden niet genoeg zijn. In den regel doet zon en regen en wind de rest. Maar als 't niet zoo is, kan men, als de wei afge- vreten is en de koeien een 14 dagen elders geweid kunnen worden, voor de tweede maal een kleine gift chilisalpeter uitstrooien b v. 100 K.G. per Hectare. Dit zal voornamelijk het geval zijn, als de temperatuur laag blijft. Maar dan is het ge woonlijk ook voor den ganschen zomer genoeg. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 3 Febr. Tieter Verduin, oud 26 j., jm. en Elisabeth Dooms, oud 22 j., jd. Willem Muller, oud 23 j., jjn. en Sophia Anthonia van Aalst, oud 19 j., jd. Geboorten. 5 Febr. Hendrik Levinus Jacob, z. van Jacob Willemsen en van Sara Cathelijntje de Brauwer. 8 Febr. Catharina Francisca, d. van Johannes van Maelsaeke en van Maatje Remijn Jan, z. van Anthonie Adriaan Scheele en van Catharina Cornelia Gort. Overlijden. 5 Febr. Jan van Acker, oud 14 j., z. van Charles Franciscus en van Sara Verheijke. Nicolaas Jan Verheijke, oud 13 j z. van Pieter en van Jacoba Maria Jonkers. 7 Febr. Ijsther Elisabeth Stoffijn, oud 6 w., d. van Johannes Francois en van Maria Janna Leijs. AMSTERDAM, 13 Febr. 1913. Lijnolie vliegend, f 303/4, f BO'/j, Maart f29 f293/4, f 29'/2, Maart/April f 287/s, f293/„ f29, Mei/ Aug f28'k, f28, f27'/,; Sept/.Dec. f 27'A- Suiker kalm, Febr. f li3/, genoteerd, Mei f ll5/, en Aug. fll1/, te koop. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,70 a f 1,80. Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,55 a f 2,65. Zeeuwsche Blauwen f 2,55 a f 2,65. Zeeuwsche Bravo's f 2,30 a f 2,40. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f 1.90. Drentsche Eigenheimers f 1,30 a f 1,40. Eigenheimer Duinzand f 2.50 a f 3,50. Geldersche Blauwen f 2,20 a f 3,50. Malta's per kilo 7 a 7'/i cent. Duin Thomassen f 4,a f 4,50. ANTWERPEN, 10 Febr. 1913. Chilisalpeter zeer vast, loco fr. 28,80, per Maart fr. 28,90, per April fr. 28,86, per Mei fr. 27,90, per Febr./Maart fr. 26.85. TER NEUZEN, 11 Febr. 1913. Boter per 1/2 K.G. J 0.65- Eieren 104 stuks' 4. Bruineboonen ruim ter markt, puike vrijwel onveranderd, goede en mindere moeilijk te plaatsen en bleef veel onverkocht. Per H.L. van f,8 tot f 11, een enkel blank grof partijtje daarboven be taald. Overige artikelen uiet noemenswaard ter markt. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,50, Rogge 8,26, Wintergerst 10,25, Zomcrgerst 9,75, Haver f10.Erwten 11,Witte Boonen ƒ14,— Bruine Boonen ƒ13,—. DuivenboonenALBd, Paardenboonen Boekweit ƒ0,Lijnzaad f 12,50, Koolzaad Aardappels 2,50. Boter per kiloi 1,40. Eieren per 26 stuks 1,05. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 10 stuks rundvee, 33 varkens, schapen, waar van verkocht 2 stuks rundvee, en 28 varkens.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3