Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. „Zullen wij (dezen Christelijken onderwijzer) nu, maar raden zich bij het Gouvernement aan te bieden Het verheugt mij, dat deze vraag gesteld wordt, en niet onmiddellijk op theoretische gronden, met neen beantwoord wordt. U vraagt om antwoordmag ik U mijn ant woord geven Indië heeft behoefte aan zendelingen, maar daarnaast evenzeer aan Christenen in de Europeesche maatschappijwaar veler lei Christelijke arbeid ongedaan blijft, omdat de weinigen, die tijd en krachten daarvoor hebben, reeds de handen vol hebben. De publieke opinie, de pers, het onderwijs, (met uitzondering van 5 Europeesche Christelijke scholen) zijn in handen van ongeloovigen of Roomschen. En de versterking van het Christelijk element gaat zeer langzaam, man voor man. Deze nood wordt gevoeld, ook in Nederland, getuige de actie van het „Christelijk Comité vóór Indië. Het gou vernement in Indië heeft gebrek aan onder wijzers jaarlijks worden eenige tientallen te weinig uitgezonden. Het christelijk on derwijs in Nederland heeft overvloed van onderwijzers eenige tientallen kunnen jaar lijks gaan. Mogen wij dan deze schoone gelegenheid, voorbij laten gaan Rome heeft den stand van zaken reeds ingezien en naast de loge zal Rome in den kring der gouvernements- onderwijzers een macht worden. Waarlijk, het zou een zegen zijn voor Indië, indien van de Christelijke onderwijzers in de (laat ik zeggen) eerstkomende 5 jaren een 100-tal in Gouvernementsdienst uitkwam. De Re geering zou niets liever willen en veler be langen zouden er mee gebaat zijn. Ook de belangen der onderwijzers zeiven, want de positie van onderwijzer in Indië is mooi, niet alleen finantiëel, maar ook wat betreft sociale positie en invloed in de maatschappij. Of er geen bezwaren zijn Zeker, maar geen onoverkomelijke. Het Christelijk on derwijs in Indië zal er niet onder lijden, maar er door gebaat zijn, wanneer het zijn leerkrachten ook hier van het Openbaar onderwijs kan betrekken (de salarissen enz. zijn hetzelfde), zooals nu reeds een enkele maal is geschied, en niet meer altijd einde loos naar Holland pioet schrijven om per soneel. De onderwijzers zeiven zullen niet zoo vrij van den godsdienst kunnen spreken, als op de Christelijke school, het is waar, maar toch zal het geen groot verschil zijn, of een Christelijk onderwijzer van de Her vorming vertelt, over de natuur, over God spreekt of dat een ongeloovige dit doet, ook al wordt door beiden de neutraliteit betracht Trouwens, de wet eischt niet, dat een on derwijzer ten deze tegen zijn geweten ingaat, indien hij slechts niets doet, „wat strijdig is met den eerbied verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenken den." Met die eerbiediging, kan uiteen zetting van eigen standpunt, mits thetisch, niet polemisch, zeer wel samengaan. De onderwijzers zullen gebonden zijn met zelfopoffering en zelfverloochening, misschien zelfs in een Anti-Christelijke omgeving in het gareel moeten loopen, maar moeten wij dat niet allen in meerder of minder mate? Zeker ieder, die in Gouvernementsdienst is, en even zeker die in particuliere betrek kingen onder een Anti-Christelijken chef of, in ongeloovige omgeving werkzaam is, zal dit ondervinden. Willen wij dit vermijden, dan moeten wij „uij de wereld gaan". Mijn brief wordt te lang en nog gaf ik geen antwoord op Uw vraag. In het alge meen bid ik den Christelijken onderwijzers in Nederland„Komt over en helpt ons. Het speciale geval van Uwen vriend kan ik niet beoordeelen. Het aantal besliste Chris tenen onder de Openbare onderwijzers is tot dusver gering en daarom kan het voor den eersten nog een moeilijken strijd geven. Maar staat hij vast in het geloof, dan zou ik zeggen, laat hem komen. Mocht U van dit schrijven, zoo ge wilt met mijnen naam gebruik willen maken, zoo heb ik daartegen geen bezwaar. Met broedergroete en heilbede, Uw Dw. Dn. A. A. L. RUTGERS. Dr. van Es voegt er nog een paar practische opmerkingen aan toe Vooreerst, dat het voor ons in het Moeder land niet gemakkelijk is over deze dingen te oordeelen, omdat we ons bij ons oordeel al licht laten beïnvloeden door toestanden, als waarin wij hier in Nederland leven, en deze van die in onze Indië geheel verschillend kun nen zijn. En vervolgens, dat men in het „belijden" bij het openbaar onderwijs in Indië niet zoo gebonden schijnt te zijn als bij ons. (De Rotterdammer.) kamerverkiezingen. In een Zaterdag te Arnhem gehoude.n ver gadering is door alle vrijzinnige partijen tot samenwerking besloten en tot candidaat ge steld het aftredend lid generaal K. Eland. De heer J. C. Wirtz te Groningen is door de anti-rev. kiesvereeniging te Hoogezand in dat district voor de a.s. Kamerverkiezingen candidaat gesteld. De meening, die zich onder den invloed van 't optimisme der Bulgaren gevormd had, dat Adrianopel het uit gebrek aan voedsel niet lang meer zou kunnen houden, wordt van ver schillende zijden onjuist genoemd. In de eerste plaats door de vluchtelingen, die de stad ver laten en daarin door het garnizoen niet erg bemoeilijkt worden. Meer monden te voeden dan noódig is, is trouwens een ondankbaar werk. De correspondent van de Kölnische Zeitung te Dede Agatsj heeft een onderzoek ingesteld naar de voorraden die in Adrianopel aanwezig waren op het oogenblik dat de stad werd ingesloten. De cijfers die hij geeft zijn inder daad groot en betreffen nog alleen de hoeveel heden, die sedert 11 Augustus in de stad zijn gebracht in verband met de mogelijkheid van een beleg. Zij volgen hier 41,200 K.G. koffie, 278,875 K.G. rijst^660 K.G. thee, 2370 K.G. peper, 25,880 K.G. olieën, 7370 K.G. sardines, 6000 K.G. boonen, 20,500 K.G. alcohol, 25,850 K.G. suiker, 73,000 K.G. rozijnen, 47,900K.G. petroleum. Men moet deze voorraden natuurlijk opvatten als aanvullingen. De Daily Telegraph heeft vernomen dat Sjukri pasja, de bevelhebber der stad, den Armenischen bisschop Sendeiclian heeft laten ophangen, omdat deze de bevolking aanspoorde tegen het garnizoen op te staan. De gevechten op Gallipoli worden in nadere berichten zeer hevig genoemd. Volgens de Lokal Anzeiger hebben de Turken 15,000 man aan dooden verloren en 10,000 soldaten zouden door de Bulgaren gevangen genomen zijn. Engelsche bladen schatten de Turksche ver liezen veel geringer, nl. op 5 of 6000 man. De correspondent van de Matin blijft be weren dat de Turken op het schiereiland op gesloten zitten, maar voegt er aan toe dat het de vraag is of de Bulgaren zullen pogen de hoofdstelling bij Buelair, die zeer sterk is en gemakkelijk te verdedigen daar het schier-i eiland daar maar 8 K.M. breed is en de Turksche vloot de verdediging krachtig kan ondersteunen, te bestormen. Het verdient aandacht dat de expeditie van Hoursjid pasja en Enver bei naar Rodosto uitgesteld heet. Hun strijdmacht, die den naam „tiende legercorps" heeft gekregen, heeft zich nu naar Gallipoli ingescheept, waarschijn lijk om de Bulgaren in den rug te vallen, liezen kunnen dan een zwaren dobber krijgen. Van de Tsjataldzja-linie is weinig nieuws te melden. liet Berliner Tageblatt zegt, dat de Turken een uitval bij het dorp Erzetin hebben beproefd, maar met zware verliezen zijn teruggeslagen. In de Times vinden wij een overzicht om trent de positie van de Turksche vloot. De Messoedié opereert'bij Derkos en heeft van daar de Bulgaarsche stellingen voor de Tsja taldzja-linie beschoten de Assar-iTewfik ligt met twee torpedojagers voor anker bij Kadi- keuide Hamidié is, na het kanaal van Suez verlaten te hebben, naar Djeddah gestoomd en zou van daar naar de Egeïsche Zee terug- keeren, de Torgoet-Reit bewaakt de kust bij Rodosto. Er loopen, zegt de Nederlander, wederom geruchten omtrent vredesonderhandelingen tusschen Turkije en de Balkan-Staten. Men weet, dat er sprake van was, dat de Porte bereid zou zijn directe onderhandelingen aan te knoopen en thans wordt gemeld, dat een dezer dagen te Iladenskoj een bijeenkomst tusschen den grootvizier en een Bulgaarsch gedelegeerde zal plaats hebben. De Porte zou nl. van plan zijn in het geheim vrede te sluiten en het land dus, evenals na den oorlog in Tripoli is geschied, voor een fait accompli te plaatsen. Met het oog op dit een en ander gelooft men in welingelichte kringen te Berlijn, dat de vijandelijkheden weldra zullen eindigen. Hierbij komen ook nog bemoedigende be richten omtrent de vriendschappelijke ver houding der mogendhedendeze moet tot op dit oogenblik ongeschokt zijn gebleven, terwijl het streven der mogendheden nog altijd hierop is gericht, om den huidigen veldtocht te beperken en te verkorten en alles te doen om spoedig tot het sluiten van den vrede te komen. Bovêndien beoordeelt men in diplomatieke kringen den algemeenen politieken toestand gunstig. Dit vindt zijn grond vooral in de hoop, dat Duitscftland en Engeland weldra tot een overeenkomst ten aanzien van hun onder scheidene 'vlootpramma's zouden komen (zie hieronder) en op de waarschijnlijkheid van een toenadering tusschen Oostenrijk en Rusland, waarvan de briefwisseling tusschen Keizer Frans Jozef en den Czaar het voorspel zou zijn. Onder dit alles gaat de gezanten-conferentie te Londen kalm voort met de bespreking der verschillende onderwerpen, die in nauw ver band staan met den tegenwoordigen oorlog, en naar het zich laat aanzien zullen de bespre kingen tot een gunstig resultaat leiden. De indruk is, dat er onder de verschillende diplo maten eenstemmigheid heerscht. Naast de bemoedigende vredesgeruchten zijn er heden ook weer verschillende berichten van het oorlogsterrein, -waarvan wij de belang rijkste wenschen mede te deelen. Wij beginnen met den strijd bij Gallipoli. Hierbij valt het in het oog, dat de laatste berichten allen uit Konstantinopel komener is niet één bericht van Bulgaaarsche of andere zijde. De ingekomen berichten nu, die natuurlijk eenzijdig zijn, spreken er van, dat onder hevige de Turksche troepen voorwaarts rukken, al werden zij dan ook hier en daar in hun be wegingen door Grieksche benden gehinderd.^ De Turken gaan voort met hun troepen in dit deel van het oorlogsterrein te versterken. Toch gelooft men, dat het Enver-bey, die hier de leiding heeft, niet gelukken zal, (je uitvoering van het groote plan der Bulgaren, om de Grieksche vloot in de gelegenheid te stellen door de Dardanellen te stoomen en Konstan tinopel te bereiken, te verhinderen wel wordt aangenomen, dat hij in elk geval het Bulgaar sche plan groote moeilijkheden in Sen weg kan leggen. Ook aan de Tschataldscha-linie wordt de stijd, hoewel minder hevig, voortgezet. Toch wordt er melding gemaakt van een ernstig ee- vecht, waai bij een Turksch regiment meteen sectie machinegeweren en een batterij berg- geschut, door de Bulgaren met de bajonet werd aangevallen en op de vlucht ging, met achter lating van talrijke dooden en gewonden. In dien men overigens de verschillende berichten leest, is men geneigd te gelooven, dat eigenlijk geen van de beide partijen aan de Tschatald scha-linie belangrijke voordeelen behaalt. Het bombardement van Adrianopel wordt sinds eenige dagen dag en nacht voortgezet, en naar gemeld wordt zou een dezer dagen een algemcene stormaanval op de vesting ondernomen worden. Men vermoedt, dat zij den strijd niet lang meer zal kunnen volhou den de berichten over den toestand der stad luiden hopeloosde bevolking zou in paniek naar de bomvrije versterkingen vluchten om daar bescherming tegen de granaten te zoe\en. De consuls hebben een krachtig protestTin- gediend bij de ambassadeurs te Konstantinopel tegen het bombardement der stad, dat in strijd wordt uitgevoerd. De consuls' verlangen, dat de belegeraars genoopt zullen worden een on zijdige wijk af te palen, waar de vreemdelingen buiten jhet bombardement blijven, of hun toe te staan, Adrianopel te verlaten. In de laatste dagen schijnt bij Scutari het voordeel te zijn aan de zijde der Montenegrij- nen, die thans hulp hebben gekregen van de Serviërs. Een stormloop tegen den berg Tara- besj werd met succes bekroond de beleger aars naderden tot op een paar honderd meters de verschansingen de Turken zouden over de geheele linie geslagen en hun geschut tot zwij gen gebracht zijn. Het bericht, dat de com mandant der stad gedood is, wordt bevestigd. Er moet, volgens Turksche gevangenen, gebrek aan levensmiddelen in de stad zijn, evenwel niet aan munitie. TEHERAN, 8 Febr. Overvloedig gevallen sneeuw heeft groote storing gebracht in den postdienst. Teheran zal wel 14 dagen geen verbinding met Europa hebben. De sneeuw ligt ongeveer vier meter l^oog. Te New-York zijn drie hooge politie beambten afgezet in verband met het onderzoek naar de corruptie, wat, begrijpelijkerwijze, veel opzien gebaard heeft. Een politie-kapitein heeft reeds een bekentenis afgelegd. De Fransche minister van marine wil de schepelingen aan hoord van oorlogsschepen op sardines vergasten. Niet als lekkernij evenwel, maar om den slechten gang van zaken in 't eens zoo bloeiende sardines-bedrijf te verbeteren, Over de euveldaad, vermoedelijk door stemrechtvrouwen bedreven, het vernielen van ruiten en iplanten in de orchideënkassen van den botanischen tuin te Kew, seint de corres pondent te "Londen nog: De politie gelooft dat de daderessen zich den geheelen nacht in den tuin verscholen hebben gehouden, om des morgens in de vroegte haar vernielingswerk te volvoeren. De schade heet gering, maar zal toch wel eenige duizenden ponden sterling bedragen, omdat er onder de vernielde orchideën zeer zeldzame planten zijn. Men weet niet precies wat er vernield is, omdat de bordjes, waarop de namen der soorten staan, verdwenen zijn. Verscheiden kiesrechtvrouwen zijn eer gisteren te Londen wegens het inslaan van ruiten veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Een, die er al eens voor veroordeeld, kreeg vijf maanden. Een andere, de moeder van zeven kinderen, werd op vrije voeten ge laten, op haar belofte, dat zij zich een jaar kalm zou houden. Ik hoop, dat wij tegen dien tijd allen bij zinnen zijn gekomen, zeide zij. De jongedochter, die in den Tower een glazen uitstalkast van ridderorden had beschadigd, werd om een eigenaardige reden vrijgesproken. De schade werd in de beschuldigiug op onge veer p. st. 7 aangegeven, maar de beschuldigde liet een vakman getuigen, dat hij voor minder dan p. st. 5 de schade nog met winst kon herstellen. De jury, die moest uitmaken wat de schade was, kon het niet eens worden, en daarop volgde de vrijspraak. Was de schade geen p. st. 5 dan viel zij niet onder de recht spraak van deze rechtbank. Uit Wirges in het Westerwald wordt een ergerlijk voorval gemeld. Daar verscheen op een gemaskerd bal in een koffiehuis waar bij voorkeur sociaal democraten komen, een vrouw, die zich verkleed had, om op Jezus in zijn lijdenstijd te gelijken. Zij droeg een langeu róoden mantel, een doornenkroon, loshangende haren en een langen baard. Op haar rug hing een uit planken getimmerd, bijna 2 M. hoog kruis. Daarop stond in roode letters te lezen De eerste sociaal democraat. Een gendarme maakte aan de stuitende ver tooning een einde. Tegen de vrouw is een aanklacht wegens godslastering ingediend. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Vaststelling van den tekst van de verorde ningen op de heffing en invordering van de schoolgelden voor het m. u. 1. o. en de hoogere burgerschool. Benoeming van 6 leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen. Op de aanbeveling staan S. van Rees, D. van den Ouden, L. J. de Vries, P. M. Geelhoedt, F. Elve, J. T. van Aerde, allen aftredenden, alsmede de heeren J. de Smidt, A. Tholens, J. van der Peijl, P. J. Scheele, P. A. de Bruine Iz. en J. Galle. Benoeming van 2 leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Op de aanbeveling staan de heeren J. Risseeuw, N. J. Imandt, beiden aftredenden, alsmede A. Dieleman en A. J. Faas. Voorstel inzake de opruiming van den muur aan de Markt en den Smidswal. Voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst en tot verkoop van een strook gemeente grond gelegen aan de Markt en langs de gedempte haven. -s Voorstel tot regeling van de jaarwedde van den directeur van de hoogere burgerschool. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van het hoofd van de nieuwe m. u. 1. o. school. Voorstel tot wijziging begrooting voor 1912. Idem tot wijziging begrooting voor 1913. Voorstel tot vaststelling van het kohier van het schoolgeld over het le kwartaal 1913. Voorstel in zake het bouwen van huizen voor rekening der gemeente. Voorstel op ingekomen aanvragen om ont heffingen van plaatselijke belastingen. Reclames hoofdelijken omslag. De kommandant van het garnizoen alhier, de kapitein H. J. Verhulst, wordt van de vesting-artillerie overgeplaatst bij de veld artillerie. De heer C. Kramer, monteur bij de electrische centrale alhier, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot chef-machinist bij den Provincialen Decauville-tramdienst Hans- weert—Vlake. 14 Februari a. s. hoopt de heer D. van Wijck gelijk met het 40-jarig bestaan der Chr. school te De Lier, zijn 40-jarig jubileum als hoofd dier school te gedenken. Vroeger was de heer Van Wijck te Ter Neuzen als onder wijzer werkzaam. Sluiskil. Eenige inwoners vergaderden om een feestviering van Neerlands vrijheid te bespreken. De opkomst van belangstellenden was zeer gering. De bijeenkomst werd ge opend door den burgemeester van Ter Neuzen, die deze vergadering verder ook leidde. Besloten werd den 14 Augustus het feest te vieren. Er werd daartoe een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren Dochaine uit Charleroi, Belg, als eerevoorzitter, de Coster, uit Axel, Belg, als eerelid, Lammens, voor zitter, Risseeuw, secretaris, Coumou, penning meester, Van de Bilt, Fermont, Cooman en Etiènne uit Antwerpen, ook Belg. Sluiskil. Men is begonnen de vuren op de cokes-fabriek te stoken, wat gedurende een paar maanden moet geschieden. En daarna zal de fabriek beginnen te werken. Van heinde en ver komen werklieden reeds om er werk te vinden en dat ook krijgen. Hoek. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht J. P., 43 jaren, commis sionnair. Tegen genoemden P. was doo* de rechtbank een bevel tot inhechtenisneming bevolen, ter zake van poging tot oplichting, gepleegd te Zaamslag. Zaamslag. Ds. H. P. M. de Walle van Den Helder hoopt 16 Maart bij de Geref. kerk alhier zijn intrede te doen. Ds. G. de Jager van Woïfaartsdijk hoopt als bevestiger op te treden. Axel. In de laatst gehouden classisvergade- ring der Geref. kerken werd door de kerken A en B te Axel besloten tot ineensmelting over te gaan. Axel. Zaterdagmiddag werd op de Raadzaal alhjer een vergadering gehouden van de on derwijzers bij de Rijks-normaallessen. Na afloop hiervan werd de heer C. Hagers, di recteur dezer inrichting, die wegens vertrek naar Indië voor de laatste maal deze verga dering presideerde, toegesproken door den heer A. de Volder, die hem, ook namens zijn mede onderwijzers een fraaie teekening in lijst aan bood. De a.-r. kiesvereeniging „Luctor et Emer- go" te Oostburg stelde in haar vergadering van Vrijdag den heer mr. P. Dieleman, van Mid delburg, met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. („De Z.") Borssele. Ds. G. H. Kersten van Ierseke hield alhier eene lezing voor het Chr. Onder wijs. Thans worden plannen beraamd hier een Chr. school te krijgen. Van het oorlogstooneel. Vredesgeruchten en oorlogsberichten. Sneeuw in Perzië. TER NEUZEN II Februari 1913.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2