nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Uit de Tweede Kamer. Biimenlandsch Nieuws. Buitenlandse!! Overzicht. Korte Berichten. No. 991. Zaterdag 8 Februari 1913. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd o*> Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiên vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Denkt aan de Kiezerslijst. Wie tot hiertoe geen kiezer was en toch meent in de termen te vallen om op de lijst geplaatst te worden, verzuime niet, daarvan onverwijld werk te maken. Nog slechts enkele dagen is daarvoor ge legenheid. Wie inlichtingen daaromtrent behoeft, wende zich tot de secretarissen onzer plaatselijke kiesvereenigingen, of tot de overige bestuurs leden. Wie iemand in zijn buurt meent gevonden te hebben, die recht heeft, op de lijst ge plaatst te worden, wekke hem op, de noodige stappen te doen, of geve er ons kennis van. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat wie 't vorige jaar kiezer was, doordat liij als huurder een huis bewoonde, waarvan de huur prijs minstens f 0.80 (buiten) of f 1 (in de kom) per week bedroeg en die op 31 Januari niet hetzelfde huis bewoonde als 't vorig jaar, zich op nieuw als kiezer moet opgeven ten ge meentehuize. Hetzelfde geldt voor hem die een schip in huur heeft en die op 31 Januari 1.1. een ander schip bewoonde dan het vorige jaar. Ook moet zich op nienw als kiezer aan melden, hij die kiezer was in 't vorige jaar op grond van genot van inkomen in dienst betrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan dezen wordt door den Burgemeester een aangiftebiljet ter invulling toegezonden. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toe gezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: „Vrij van briefport ingevolge art. 50 der kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woon plaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening. V Vrijhandel en Protectie. We kunnen er op rekenen, dat we in de eerstvolgende maanden over bovenstaand on derwerp een en ander zullen te hooren krijgen. In de verkiezingsmeetings zal het voor som mige sprekers een dankbaar onderwerp zijn. Misschien zijn er onder onze lezers, die zich vooraf eenigszins op de hoogte willen stellen van hetgeen voor en tegen Vrijhandel en Protectie is aan te voeren. Een handig en geschikt geschriftje is daar voor het bij Oosterbaan en Le Cointre te Goes uitgegeven boekje van H. J. Meyerink over Vrijhandel en Protestie, dat in 24 bladzijden een vrij volledig overzicht geeft. Het kost slechts 10 ct., of bij minstens 100 exemplaren 71/» ct. per stuk. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht van onze kiesvereenigingen op deze uitgave. V Grondwetsherziening. Volgens de Woensdag ingediende voorstellen tot grondwetsherziening zou art. 80 (kiesrecht) der Grondwet aldus luiden „De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke in gezetenen tevens Nederlanders, die den 1 e e f- tijd van 25 jaar bereikt hebben en aan het hoofd van een gezin staan, of, zonder aan het hoofd van een ge zin te staan, als zelfstandige per sonen in de maatschappij optre den, een en ander nader terege len bij de wet. „De wet bepaalt in hoeverre de uitoefening van het Kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht voor den tijd, gedurende welken zij zich onder de wapenen bevinden. „Van de uitoefening van het Kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd zij die k r a c h t e n s rechterlijke beschikking van hunne vrijheid zijn beroofd; zij die bij rech terlijke uitspraak wegens krankzinnig heid of zwakheid van vermogens de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, en zij die in het burgerlijk jaar voorafgaande aan de vaststel ling der kiezerslijsten, gedurende ten minste drip maanden van een ge meentebestuur, of andere niet kerkelijke instelling, geldel ij ken onderstand hebben genoten." Zitting van Woensdag 5 Februari. Aan de orde is de voortgezette behandeling van de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. De heer T y d e m a n (V. L.) waardeert de poging vau den heer De Visser, nog meer die van den heer Treub, meent echter, dat de regeering aan de eerste meer eer had moeten bewijzen. Spr. verdedigt de risico-overdracht en oefent kritiek op het regeeringfevoorstel. Hij wijst ook op de fout van den heer De Visser, die de verzekerden bij een fonds, even als het regeeringsvoorstel doet, buiten de wet laat en daarom niet van de rijksbijdrage laat genieten. Spr. zet daartegenover de voordeelen van het stelsel-Treub uiteen. Hij geeft daar bij echter een middel in overweging om de groepsselectie tegen te gaan. De heer P a t ij n (U.-L.) wijst op de zegen rijke werking van de risico-overdracht bij de ongevallenverzekering. Hij kiest tusschen de amendementen voor het stelsel-Treub maar heeft alleen bezwaar tegen het minimum-aantal leden van 500 leden voor een fonds. Spr. geeft in overweging, dat de heer Treub dit beperke tot de onderlinge bedrijfsfondsen. Ten aanzien van de fabrieksfondsen merkt spr. op, dat hij liefst samenwerking tot coöperatieve vereenigingen wil, als gevormd zijn hij land en tuinbouw. Ook de land- en tuinbouwers moeten z. i. de zaak hier zelf in handen kun nen nemen. Men moet, zegt hij, den weg op van de coöperatieve beweging. De minister van landbouw, han del en n ij verheid, de heer T a 1 m a, ver dedigt zijn voorstel. Hij moest wel een over gangsmaatregel voor het particulier initiatief nemen, omdat hij anders geen basis voor de vaststelling van zijn premies heeftde minis ter wil daarom alleen de bestaande fondsen op de been houden. Hij verklaart, waarom deze fondsen geen rijksbedrage noodig hebben, verdedigt de intrekkingsbevoegdheid, en be- bestrijdt de denkbeelden van den heer Tydeman. Spr. licht daarop zijn voorstel toe en bestrijdt de bezwaren en het stelsel van den heer Treub op uitvoerige wijze. Ook op verzekerings- gronden zet hij uiteen, waarom het voorstel- Treub niets definitiefs kan opleveren. De heer Roodhuizen (U.-L.) betoogt uit voerig, dat de minister de ontwikkeling van liet particulier initiatief afsnijdt. Ten slotte stelt spr. een motie voor, de wenschelijkheid te kennen gevende, dat verzekeringsorganisaties, die gefen winstbejag beoogen, zooals b.v. de Land- en Tuinbouw- Onderlinge, tot het dragen van eigen risico onder de noodige wettelijke waarborgen zullen worden toegelaten. Over het voorstel van den voorzitter, om op verzoek van den voorsteller de motie dadelijk te behandelen, ontstaat debat. De directie van post en telegrafie. „Het Volk" verneemt dat de heer Pop reeds 15 dezer zal vertrekken, ten einde de directie van den post-, telegraaf- en telefoondienst in Ned.-Indië te aanvaarden. Zijn salaris zou f24.000 bedragen, terwijl hem bovendien nog voor uitrusting f 10.000 wordt toegelegd. Het zal wellicht niet weinig opzien wekken, schrijft genoemd blad verder, dat in doorgaans welingelichte kringen,naast den tegenwoordigen administrateur der posterijen De Bloeme, minister T a 1 m a als ernstige kandidaat wordt beschouwd voor de vakante betrekking van direkteur-generaal. Hij zou dan eerst na de verkiezingen zijn nieuwe funktie aanvaar den, welke inmiddels tijdelijk door een ander waargenomen zou worden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Woensdag niet met het begrootingsdebat beginnen, maar eerst nog de nagekomen begrootingshoofdstukken in de afdeelingen onderzoeken. Wegens ongesteldheid van den voorzitter den lieer Schimmelpenninck van der Oye, wiens toestand in de laatste dagen echter vooruitgaat, zou, als oudste lid, de heer Bree- baert het presidium moeten waarnemen, doch deze is verhinderd, waarom de afgevaardigde van Friesland baron Rengers als tijdelijk voor zitter optreden zal. Er zijn weinig nieuwe feiten mede te deelen. Het bombardement van Adrianopel duurt voort en is zeer hevig. Er zijn een 150 gra naten en granaatkartetsen binnen de stad ontploft, maar 't is wel opmerkelijk dat zij zoo weinig uitwerking hebben gehad. Acht men- schen gedood en tien gewond, 53 huizen ver brand het is poover voor zooveel kanonvuur. Deze beschieting heeft ten doel gehad dek king van een bestorming door de Bulgaren, die gelijk te verwachten was echter is afge slagen. Men weet dat ook op het schiereiland Galli- poli wordt gevochten, en de aanvallen op de Tsjataldzja-linie zoo zwak zijn, dat zij op scliijnaanvallen gelijken. De militaire medewerker van de Times heeft dus goed gezien, dat de Bulgaren zich in de eerste plaats zouden richten tegen Adrianopel, en tegelijkertijd tegen Gallipoli, om te trachten den weg voor de Grieksche vloot door de Dardanellen vrij te maken. Zij hebben het derhalve op Konstantinopel voorzien. Een hooggeplaatst Bulgaarscli diplomaat heeft aan den Weenschen correspondent van de Daily Telegraph verklaard dat dit inderdaad het geval is. Als Turkije niet onmiddellijk toegêeft zullen wij de vraag doen rijze^ of de Sultan ook voortaan als onafhankelijk souven. in te Kon stantinopel zal verblijven, zoo m.te hij zich. En de Reichspost heeft uit Sofia betrouwbare mededeelingen ontvangen inhoudende dat de Bulgaren voornemens zijn Konstantinopel re veroveren en daarna met de mogendheden de quaestie van de zeeëngten te regelen. De Mir, het officieuse regeeringsorgaan te Sofia, bevestigt deze inlichting en voegt er aan toe dat Bulgarije de belangen der mo gendheden bij die regeling volkomen tot hun recht zal doen komen. „Het antwoord der Jong-Turken op de nota der mogendheden, was zoo gaat de Mir verder een uitnoodiging aan nze troepen om een bezoek te brengen aan Konstantinopel. Wij hebben de uitnoodiging aan ard en zijn thans bezig den droom van vele eeuwen te verwezenlijken." In het Engelsclie Lagerhuis heeft een afge vaardigde gevraagd of de minister van binnen- landsche zaken wel verplicht was, kiesrecht vrouwen, die in de gevangenis weigerden te eten, kunstmatig te voedden en, zoo hun ge zondheid reden tot bezorgdheid gaf, ze vrij te laten. De minister antwoordde bevestigend. Het gevangenisbestuur is, krachtens een uit spraak van het hooggerechtshof, verplicht om de noodige maatregelen te nemen voor gezond heid en leven van de gevangenen. Op de vraag of de minister geen wetsontwerp zou indienen, waardoor het die vrouwen kon worden belet om door hun stelsel van niet te eten de lmn opgelegde straffen tot een bespotting te maken, antwoordde hij ontkennend. Zou het niet mogelijk zijn, die vrouwen naar een strafkolonie te zenden vroeg de afge vaardigde. Men lachte. Waarheen? riep ie mand. Naar St. Helenaeen ander. De minis ter deed er het zwijgen toe. De laatste kiesrechtvrouw, die de honger- kuur heeft aangekondigd, is mej. Sylvia Pank- hurst, veroordeeld tot 40 shilling boete of 14 dagen gevangenisstraf, wegens aanvallen op de politie. In een brievenbus te Londen heeft men vier scherpe patronen gevonden, die vermoedelijk ontplofd zouden zijn, als zij bij liet inwerpen niet op kranten en brieven waren gevallen. Toen een postbeambte Dinsdagavond een an dere bus lichtte, sloegen de vlammen er uit. Een aantal brieven verbrandden. LONDEN, 5 Februari. De Daily Chroni cle verneemt uit KonstantinopelDe bevel hebber te Adrianopel heeft aan de Turksche regeering draadlpos geseind, dat zij zich niet bezorgd behoefdè, te maken over die vesting, aangezien deze volkomen in staat was om nog geruimen tijd weerstand te bieden. Een hoog geplaatst militair heeft dat den correspondent medegedeeld. SOFIA, 5 Februari. Over den strijd om Adrianopel wordt bericht, dat de Bulgaren een hal ven kilometer naar de Turksche stel lingen opgerukt zijn. Gisteren verscheen boven de stad een vliegtuig waaruit proclamaties werden geworpen, waarin de bevolking werd aangemaand, zich over te geven. LONDEN, 5 Februari. Volgens uit Sofia ontvangen telegrammen heeft gisteren in den vroegen ochtend een' lieele Bulgaarsche divisie onder liet bulderen van het geschut een storm loop op Adrianopel ondernomen. Het resultaat is nog niet bekend. Door liet trillen van de lucht is dradeloos telegrafeeren onmogelijk. KONSTANTINOPEL, 5 Februari, Bij Adria nopel duurt de strijd voort. De Turksche troepen bieden geduchten tegenstand. Ten Westen van Dede Agatsj vinden her haaldelijk botsingen plaats. Naar er verluidt bombardeeren de Grieken de kust van de golf van Saros. De strijd bij Tsjataidzja is thans over de geheele linie begonnen. Men gelooft te weten dat het garnizoen van Adrianopel lieden een uitval zal doen. Een kiesrechtvrouw is Woensdag te Lon den vroeg opgestaan en was 's ochtends om kwart over vieren al bezig in de City ruiten in te slaan. Zij koos groote ruiten uit en be zorgde dan ook een winkel een schade van ongeveer duizend guldenin een tweeden winkel sloeg ze met haar hamer een ruit in van f 250. Toen kreeg de politie haar te pakken. Te Leven heeft een kiesrechtvrouw een politieagent peper in de oogen gegooid en een ander een emmer water. Zij is veroordeeld tot 20 p. st. boete of een maand gevangenisstraf. MECTIASCH (Transsylvanië), 5 Februari. De sneltrein, waarmede prins Eitel Friedrich uit Roemenië naar Berlijn terugkeerde, is van nacht in botsing gekomen met een goederen trein. De stoker en een reiziger zijn gedood, verscheidene reizigers zijn gewond en een aan tal waggons beschadigd. De prins en zijn ge volg hielpen ijverig mede bij de zorg voor de gewonden. De reis is voortgezet, nadat de reizigersin andere waggons waren overge bracht. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De laatste dag, waarop de aangifte ten ge meentehuize kan geschieden is 14 Februari. De toestand op den Balkan. Kiesrechtvrouwen. Van het oorlogsterrein. Treinbotsing, Prins Eitel Friedrich ongedeerd.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1