Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Burgerlijke Stand. Laatste berichten. Hoogwatergetij teTerneuzen. Advertcntiën. Soli Deo Gloria. H. v. T., arbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van f 0,50, subs 1 dag hecht. A. W., kantonnier te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs 2 dagen hecht. K. H., arbeiderW. R., arbeider, beiden te Axelter zake als voren, ieder tot eene boete van f2, subs 2 dagen hecht. F. D., bakkersknecht, te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. C. A. J., kantoorklerk te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. M. H., smidsknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 1 week tuchtschool. A. v. H., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. M. M., werkman te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. I. P.; C. B. V., koopman; J. F., arbeider, allen te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. M. S., knecht; C. G., arbeider; F. D., land bouwer, allen te Zaamslag en F. d. B., koop man te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. C. J. V., knecht; M. L. d. R., knechtJ. B., knechtP. D., landbouwer P. D., landbou wer G. d. K., voerman, allen te Axel, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. S., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs 2 dagen hecht. B. F. v. O., landbouwer te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. A. C. B., slagersknecht te Sluiskil, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. C. D., knecht en C. G. H., koopman, beiden te Axel, ter zake alsvoren, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. M. M., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van op den openbaren weg geplaatste voor werpen niet behoorlijk verlichten, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. P. H. W., herbergier en G. A. P., electricien, beiden te Ter Neuzen, ter zake van fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Kalibemesting op Haver. Men meldt uit Haarlem aan de Tel. De dienstbode, Betje Vermeer, was Vrijdag morgen op de Nassaulaan aan het kleedjes kloppen. Toen zij daarmee klaar was, wilde ze vlug naar huis terugloopen, maar botste toen tegen een man aan, die met eenige messen in de hand uit het verkooplokaal der firma Sarlet kwam. Het gevolg was, dat een der messen het meisje onder den rechterarm in de zijde drong. Dr. Bückmann verleende hulp en deed de dienstbode per rijtuig naar haar woning te Schoten overbrengen. Of de rechterlong ge raakt is, kon nog niet uitgemaakt worden. De Zutf. Ct. meldt, dat tegen een slager te Zutfen proces-verbaal is opgemaakt, wijl zijn vrouw op een Zaterdagavond hielp bij de bediening der klanten. De verbalisant, den slagerswinkel blijkbaar als werkplaats be schouwende, meende dat hier de nieuwe Ar beidswet was overtreden, daar een gehuwde vrouw na 7 uur 's avonds werk verrichtte. „Het zal ons benieuwen of hierop een vonnis volgen zal", voegt bovengenoemd blad aan dit bericht toe. „Ook wij zijn hiernaar benieuwd teekent het Geïl. Slagersweekblad hierbij aan. „Wanneer een gehuwde vrouw den gan- schen nacht in haar kamer achter de naai machine zit te werken en zich ten gronde richt, doet men er niets tegenwanneer een gezonde slagersvrouw Zaterdagsavond een paar uur met haar man in den winkel helpt, dan wordt er geverbaliseerd. Zij zal zich zich zeker niet in den winkel mogen bevinden, al was 't maar om wat toezicht te houden „Een groot slagerspatroon neemt mannelijk personeel en werkt er tot diep in den nacht mede; een klein slagerspatroon, die zich met z'n vrouw door den moeilijken tijd tracht heen te slaan, wordt geverbaliseerd 1" Het nieuwe Nederl. driemastmotorschip Ingeborg, kapitein G. F. de Wit, van de iee- derij J. J. Onnes te Groningen, is volgens een uit 'Scheveningen ontvangen bericht Zaterdag ochtend 7 uur benoorden het Kurhaus ge strand. Het zit tusschen de pier en het scliietterrein. Dit met steenkool beladen schip draagvermogen 390 ton maakte de eerste reis en wel van Leith naar Casa Blanca. De bemanning, bestaande uit 11 personen, is door de motorreddingboot van de visschershaven te Scheveningen gered en aldaar geland. Nader vernemen wij, dat de Ingeborg zware slagzij naar zee he'eft en vol water staat. Verder werd nog medegedeeld, dat er met de firma L. Smit en Co. een bergingscontract was gesloten, en dat het casco op de Rotter- damsche beurs was verzekerd voor f40,000 en f 10,000 voor behouden varen. Donderdagnamiddag geraakten de kleeren van mej. van Trier te Breda in brand, bij het strijken, waardoor zij zulke hevige brand wonden bekwam, dat haar overbrenging naar het gasthuis werd noodig geoordeeld. Men vreest voor haar leven. (Vad.) Aan de werken voor den aanleg van de spoorlijn Gouda—Schoonhoven is te Stolwijker- sluis, bij Gouda, een zandtrein ontspoord. De locomotief en eenige zandwagens rolden van den dijk. Vier personen, die zich op de loco motief bevonden, vielen mee omlaag, doch konden, zonder verwondingen te hebben opge- loopen, worden bevrijd. Met het opruimings- werk is men reeds begonnen. Op de zeeppoederfabriek van de firma De Haas en Van Brero te Apeldoorn is bi) het omleggen van een riem om een schijf de 14-jarige Z. door den riem gegrepen en eenige malen om de as geslingerd. In deerniswek- keuden toestand werd de jongen opgenomen hij overleed spoedig daarna. In de Alexanderstraat te Velp heeft het zesjarige meisje van den schilder H., in een onbewaakt oogepblik, haar vierjarige neefje, dat er in huis was, met een gloeienden pook in de oogen gestoken. Het ventje, dat in het ziekenhuis te Velp is opgenomen, zal zijn eene oog geheel moeten missen, en voor het behoud van het andere wordt gevreesd. -- De justitie te Heerenveen heeft, naar de Tel? meldt, eene vervolging ingesteld tegen den burgemeester van Steenwijk, beschuldigd van mishandeling van den gemeente-secretaris. In eene vergadering van B. en W. sloeg hij den secretaris met een stok op het hoofd. In de N. R. C. lezen we, dat alweer een wissellooper van een groote bankinstelling te Parijs eergisteren beroofd is in een huis in de Rue Dauphiné door een of twee per sonen, die hem peper in de oogen gooiden. Zij stalen zijn portefeuille, die 55,767 franken bevatte. Men meldt uit Kleef De tolbeambten te Kranenburg ontdekten in een van Amsterdam komenden sneltrein in de richting Keulen een zeer omvangrijke saccharinesmokkelarij. In een wagon le kl. werd onder de kussens 150 pond saccharine gevonden. De voorraad was in kleine zakjes ingedeeld. De beide inzittenden wisten te ontvluchten. De eene reiziger ^liet al zijn bagage en zelfs zijn overjas in den steek. Twee Hollandscho beambten, die aange houden werden als verdacht van medeplichtig heid, moesten wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. Uit Zittau worden aan de Lokal-Anzeiger de volgende bijzonderheden over het omwaaien van een trein gemeld Zaterdagochtend tegen half zes werd een reizigerstrein van den staatsbuurtspoorweg, toen hij van Reichenau in de richting van Zittau vertrokken was, door den storm otnge- I worpen. Acht waggons, de locomotief en de bagage-wagen vielen om. De ongeveer 70 reizigers, meerendeels werklui, konden zich door de vernielde portierraampjes redden. Drie menschen werden door glasscherven aan han den en gezicht gewond. Het derde rijtuig van den trein vatte vuur, doordat de inhoud van de kachel in het rond geslingerd werd en ver brandde geheel, De storm belemmerde het werk, om den weg vrij te maken. Een groot aantal telegraaf- de 'telefoonpalen langs den spoorweg zijn ook omgestormd. Het sociaal-democratisch vakvereenigings- gebouw te Keulen is onder den hamer gekomen. Reeds jaren moesten de leden van de sociaal democratische vakvereenigingen extra bijdragen betalen om de onkosten van het gebouw te dekken, doch het mocht niet baten. Het gebouw, dat 1 millioen Mark heeft gekost, is thans publiek verkocht voor de som van 499,000 Mark, dus tegen de helft der waarde. Het weer in Januari. Het meteorologisch instituut in de Bildt zendt ons de volgende voorloopige mededeeling omtrent hat weer in Januari Het weer in Januari mocht betrekkelijk zacht genoemd worden. Gemiddeld was de tempe ratuur 1 gr. C. hooger dan gewoonlijk, in het Zuiden des lands nog iets meer. De laagste temperatuur, 7 gr. te Groningen, is 14 gr. hooger dan de laagst bekende voor Januari. In de eerste tien dagen was het meestal droog weer daarna waren er veel regendagen en verscheidene sneeuwdagen. In het midden en Zuiden was dan ook de hoeveelheid neer slag in de heele maand grooter dan normaal. Winden uit Zuidelijke en Oostelijke richting kwamen bijzonder veel voor, in verband met hooge luchtdrukkingen die in het Oostzeegebied en Oost-Duitschland werden aangetroffen. De zvVare bewolking in het hooge-drukgebied was oorzaak dat de oostelijke winden veel minder vorst brachten dan gewoonlijk. Te Berlijn en omgeving heeft Zaterdag een heftige sneeuwstorm gewoed die veel storingen in het verkeer veroorzaakte. Uit het Koninkrijk Saksen wordt gemeld dat een tram door den storm is ontspoord. Bij Oppeldorp is Zaterdagmorgen een trein door den storm omgeworpen. Acht wagens, een locomotief en een bagagewagen gingen omver. Ofschoon éên van de wagens vlam vatte en verbrandde, is toch geen van de 70 passagiers gekwetst. 1 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). zeven uur hervat, zoowel te Tsjataldzja als voor Adrianopel. Bij Tsjataldzja vond een on- beteekende schermutseling plaats, op Adria nopel werd het bombardement heropend. Den Haag. Heden vergaderde de Tweede Kamer ter bespreking van de Invaliditeitswet. De heer Treub diende een amendement in van geheel andere strekking. De Lemmer. De haven is weer geopend voor zeilschepen en stoombooten. Aalten. Bij de carnavalsfeesten werd een arbeider door een zekereu L. met een mes levensgevaarlijk gewond. De dader werd ge arresteerd. Amsterdam. 'De tentoonstelling „De Vrouw" 1813—1913 mag zich in de belangstelling van H. M. de Koningin verheugen. II. M.wenscht geregeld ingelicht te worden omtrent de vor deringen der plannen. Batavia. Volgens de Telegraaf-correspondent is Batavia weer besmet verklaard wegens Cholera. X. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.65 a, f 47.67,72. Engelsch per 12.— 12.—. ROTTERDAM, 3 Februari. HULST, 3 Febr. 1913. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 5 Febr. 7 8 9 10 11 1.50 2.23 2.54 3.24 3.53 4.21 4.51 De stemrechtvrouwen in Engeland. LONDEN, *3 Februari. De besturen der groote musea te Londen hebben besloten, vooralsnog niet tot sluiting dier gebouwen over te gaan. Niettemin worden bezoekers en vooral bezoeksters aan allerlei lastige voor zorgsmaatregelen onderworpen, wegens de dreigementen van kiesrechtvrouwen, dat zij zullen trachten de kunstschatten te bescha digen. Overal volgen geheime agenten de bezoekers(sters), die niet alleen stokken en regenschermen, maar ook tasschen, moffen enz. moeten afgeven, alvorens te mogen bin nengaan. De stemrechtvrouwen gaan middeler wijl voort te Londen en elders winkelruiten stuk te slaan en den inhoud van brieven bussen te beschadigen. De Balkan-Oorlog. De vijandelijkheden hervat. KONSTANTINOPEL, 3 Februari. Volgens een officieele mededeeling aan de N. R. C. zijn de vijandelijkheden vanavond precies te Op Vrijdag 7 Februari a. s. hoopt onze geliefde Vader L. DE PUTTER Jz., zijn 70sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog vele jaren voor ons gespaard mag blijven is de wenscli van zijne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Uit aller naam, J. DE PUTTER. Ter Neuzen, 4 Februari 1913. Allen die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan wijlen den Heer J. H U IJ S S E N, overleden te Ter Neuzen, gelieven hiervan ten spoedigste opgaaf te doen aan ondergeteekende L. DE FEIJTER—Huijssen, de Jongestraat. Ter Neuzen, 4 Febr. 1913. De haver is in 't geheel niet kieskeurig, wat de grondsoort betreft. Zij groeit op alle grondsoorten, die niet te droog zijn, het best op zware klei en zware zavel, maar ook nog op vrij lichte zandgron den, Verder is ze zeer geschikt voor allerlei pas ontgonnen gronden, op omgescheurd grasland, ont gonnen veen- of boekgrond, ook voor bouwland bestemden boschgrond, evenzoo op bestaand bouw land, waardoor verdieping van de bouw voor veel nieuwe grond werd bovengebracht. Het gebeurt dan ook vaak, dat ze als eerste gewas wordt uit gezaaid. Een en ander hangt waarschijnlijk wel samen met haar krachtig ontwikkeld wortelgestel, vooral met de zeer lange wortelharen, die een zeer groot oplossend vermogen hebben, tenopzichte van allerlei moeilijk opneembare bodembestanddeelen, voornamelijk tegenover kaliverbindingen. De haver is dan ook in staat om een bijna uitgeputten bo dem nog te berooven van de laatste sporen van vruchtbaarheid. Deze eigenschap der haver heeft tengevolge gehad, dat men jaren lang veronder steld heeft, dat de haver het wel zonder bemes ting stellen kon. Langzamerhand is men echter gaan inzien, dat geen bemesting ol onvoldoende bemesting der haver toch eigenlijk jaarlijks een aan merkelijk kapitaalverlies is. 't Is met de haver, als met het vee, het leeft wel op slechten en on- vruchtbaren grond, maar het tiert er niet. De haver van 't Oldambt, waar zij op zwaren kleigrond groeit, die in goeden vruchtbaarheidstoestand gehouden wordt, is heel wat anders dan die van lichte zand gronden, die vaak niet bemest worden. Wil men een goede verhouding hebben tusschen stroo en korrel en een flink Hectolitergewicht dan moet de haver bemest worden. Een vrij groote haveroogst van 80 H.L., zaad van 48 K.G. (3840 K. G.) en 5000 K.G. stroo bevat bij volle rijpheid 72,5 K.G. kali. Nu is het echter zeer eigenaardig, dat de haver gedurende haar groei, met name in haar derde stadium nog meer kali bevat dan bij volle rijpheid. Wanneer de bodem maar genoeg kali in voorraad heeft, drijft het gewas een zekere luxe met deze voedingsstof zeer tot voordeel van zijn later gewicht aan stroo en korrel. Zoodat de haver eigenlijk meer meststoffen noodig heeft, om zich goed te kunnen ontwikkelen dan inderdaad door het gewas wordt opgenomen. Het is echter duidelijk, dat geen bodem zonder bemesting zulke kwantiteiten kan fourneeren. De haver wordt dan ook tegenwoordig druk met kali bemest. Men geeft van 7001000 K.G. kaïniet of van 250—300 K.G. 40% kalizout. De haver is een rijke bemesting waard. Ze is tegenwoordig duur en eeu altijd vlot handelsartikel. Ter Neuzeu, 1 Februari 1913. Mijnheer de Redacteur Ik verzoek U beleefd van bet onderstaande goede nota te willen nemen en ik twijfel niet of L zal na lezing Uw artikeltje „Ziet liij de bui bangen" wel willen herroepen. Bij voorbaat mijn dank Uw artikel is gebaseerd op de veronderstelling dat de Heer Rijksontvanger de eerste ambtenaar is die Ter Neuzen gaat verlaten omdat hij door onderteekening van bet beruchte verzoek aan den Raad, beeft helpen medewerken ons 't pracht- monument met den nasleep van dien te bezorgen. Deze veronderstelling is mis. Vooreerst vertrok van bier naar Rotterdam een ambtenaar der poste rijen, zoon van een gemeenteraadslid die, als wij 't nog goed berinneren, de leden van zijn gezin, vrouwelijke incluis, op 't verzoek liet teekenen. Tweedens vertrok eveneens van bier naar Rot terdam een technisch ambtenaar der Rijks Cen trale, ook een enthousiast voorstander. U ziet dus dat Uwe telling glad mis is. Overigens ben ik het in principe wel met U eens en betreur ik het alleen dat niet meerdere ambtenaren van hier ver trokken zijn, liefst voor de onderteekening van het bedoelde verzoek. Ik geloof dat dit werkelijk geen groot verlies voor Neuzen's burgerij zou geweest zijn gezien de gevolgen die wij arme blijvertjes zullen te genieten krijgen. 3= Hoogachtend, UEd. dienstwillige dienaar, TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 31 Jan. Jan Jansen, oud 21 j., jm. 'en Wilhelmina Pieter- nella de Doelder, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Jan. Charles Louis de Cooker, oud 41 j., jm. en Louisa Anna de Pauw, oud 30 j., jd. Geboorten. 26 Jan. Johannes Alexander August, z. van Aloisius Ludovicus van Duijse en van Augusta Pharailda Maria Bauwens. 28 Jan. Jacobus, z. van Vincentius Baert en van Barbera de Doelder. 29 Jan. Anna Maria, d. van Pieter de Leege en van Pietemella Suzanna Krijger. Overlijden. 27 Jan. Bertha Marina Zandstra, oud 6 m., d. van Luitjen en van Neeltje van den Klooster. 28 Jan. Cerdina van Kessel, oud 78 j., wed. van Johannes van Kolk. Janna Geertruida Geensen, oud 9 m., d. van Jan Pieter en van Krina Moerman. 29 Jan. Adriaan de Doelder, oud 83 j., weduwn. van Levina van Alten. Josephus de Clerck, oud 84 j., weduwn. uit het le huwelijk van Sebina Bruggeman en uit het 2e of laatste huwelijk van Joanna Francisca Melanie van Belle. AMSTERDAM. 3 Febr. 1913. Lijnolie vliegend, f27'/2, f271/'!, Febr. f26'/2. f27, Maart/April f265/s, Mei/Aug f 25%, f 26, Sept/. Dec. f 25'/», t25V8, f 25'/8. Suiker kalm, Febr. f 11 en Mei f 12 te koop, Aug. f 123/i6 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,70 a f 1,80. Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten f 2,60 a 2,75. Zeeuwsche Blauwen f 2,65 a f 2,75. Zeeuwsche Bravo's f 2,30 a f 2,40 Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f2.—. Drentsche Eigenheimers f 1,50 a f 1,60. Geldersche Blauwen f 2,30 a f 2,40. Duin Thomassen f 4,a f 4,75. Malta's per kilo 7l/j a 8l/> cent. Duinzand Eigenheimers f 2.50 a f 3,50. ANTWERPEN, 3 Febr. 1913. Chilisalpeter vast, loco fr. 28,90, Maart fr. 29, April fr. 28.95, Mei fr. 28, Febr./Maart fr. 26,90. TER NEUZEN, 4 Febr. 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.— Binnen 1. Granen. Tarwe was veel te ruim aangeboden maar beginmarkt de allerpuikste par tijtjes tot iets lagere prijzen waren uitgezocht, moest verder veel lager worden afgegeven en bleef boven dien een flink gedeelte onverkocht bij gebrek aan kooplust. Essex per 100 kg. van f 10 tot f 11.50/ Wilhelmina puike f 9.25 tot f 10, terwijl begin voor de allerpuikste iets meer betaald is. Overige soorten van f 7 tot f 8.25. Bruineboonen ruimer aangeboden. Alle soorten lager en de niet prima kwaliteit zeer moeilijk te verkoopen en er bleef veel onverkocht per 36 L. f 8.50 tot f 11 enkele blanke grove partijtjes daarboven betaald. Overige artikelen niet van be- teekenis ter markt. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 9,40, Rogge ƒ8,40, Wintergerst ƒ10,85, Zomergerst 10,50 Haver ƒ10.—, Erwttrh 11,—, Witte Booncn ƒ14,— BruineBoonenƒ12,60. Duivenboonen^1„40 Paardenboonen ƒ10,50, Boekweit 0,Lijnzaad f 12,75, Koolzaad Aardappels 2,30. Boter per kilo 1,40. Eieren per 26 stuks 1,05. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 10 stuks rundvee, 33 varkens, schapen, waar van verkocht 2 stuks rundvee, en 28 varkens. 6 n

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3