Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. dat, de strijd kan worden hervat, omdat bij de tegenpartij de toestand hetzelfde is. De strooming in het leger tegen het tegen woordig ministerie moet aanmerkelijk gewassen zijn, toen men vernam, dat de regeering be- sl'otên had alle bevelhebbers door andere te vervangen. In verband met die omstandigheden moet het ministerie van oorlog tegen de hervatting van den oorlog opzien, maar het Comité dringt er op aan, alles op het spel te zetten, het hoopt, dat de oorlog alle politieke geschillen uit den weg zal ruimen. Wegens deze en andere kwesties tussclien hem en de leiders der Jong-Turken, moet Sjefket pasja reeds tweemaal op het punt hebben gestaan af te treden. In de kringen der Porte loopt het gerucht, dat de benoeming van Said pasja, den gewezen grootvizier, tot voorzitter van den raad van state een voorbereiding tot zijn benoeming tot grootvizier is, terwijl Sjefket pasja minister van oorlog zou blijven en het opperbevel over het leger in handen zou nemen. Het afbreken van de vredesonderhandelingen heeft hier geen indruk gemaakt. In Jong- Turksche kringen verklaart men, dat de her vatting van de vijandelijkheden onvermijde lijk is. De gezanten blijven dag en nacht in ver binding met de internationale vloot, opdat deze, zoo noodig voor de veiligheid van Pera en Galata zal kunnen optreden. Bloedbad te Bosnië. In de kazerne /Nevesinje (Bosnië) is door den plotseling krankzinnig geworden korporaal Teichmann een gruwelijk bloedbad aangericht, waarbij vier soldaten gedood en drie zijn ge wond. Het eerste offer was den onderofficier, die, in de meening dat Teichmann dronken was, hem beval het geweer in het rek te zetten. In plaats daarvan schoot Teichmann dezen dood en zei aan de ontstelde soldaten dat als ze niet dadelijk zorgden, weg te ko men, hij op hen schieten zou. En toen dezen hem wilden ontwapenen, schoot hij er drie neer. Een algemeene vlucht was daarvan het gevolg, waarop de razende de deur van zijn kamer afsloot en het licht uitdraaide. Er werd alarm geblazen en posten werden opgesteld, die de vensters van de kamer konden bestrij ken. Men schoot door de ruiten, maar of de kogels troffen, wist men niet. Een poging om de twee soldaten, die doodgeschoten waren en voor de deur van de kamer lagen, te verwij deren, mislukte, omdat de moordenaar het rammelen aan de deur hoorende, door het hout schoot en eenige buitenstaanders wondde. Schieten door het dak hielp ook niet veel de man daarbinnen was zoo waakzaam, dat toen een soldaat zich te veel blootstelde hij door een schot uit het dakvelESter gedood werd. Van 's avonds 7 tot 10 uur duurden de po gingen om den krankzinnige dood of levend m handen te krijgen, ofschoon het volle maan was, zoodat men goed op de vensters kon mikken. En toch ging het niet. Toen rukten 20 soldaten met officieren aan, om aan de zaak een einde te maken, en, daar schieten niet veel hielp, legde men stroozakken met petroleum gedrenkt en met teer bestreken, onder aan de trap en stak die in brand. Maar dit werkje was ook niet zonder gevaar, want de gek, den toeleg bemerkende, schoot van boven de trap naar beneden. Toen ging men naar de kamer die onder het verblijf van den moordenaar lag, om salvo's door de zoldering te lossen. Daar alle vensters in de gang en in de kamer stuk geschoten waren, mislukte het uitrooken, wegens den toevoer van versche lucht. Het wa? intusschen 3 uur 's nachts geworden en nog wist men niet of de man al onschadelijk was gemaakt. Men besloot toen het huis 'in brand te steken en men begon reeds de dooden en gewonden, die in andere kamers lagen, weg te dragen en de stroozak ken en munitie uit het venster te gooien, toen het de aandacht trok dat het binnen zoo stil was geworden. Daarop sloop men zeer be hoedzaam naar de kamer van Teichmann, want men wilde zoo mogelijk de kosten van het afbranden van de heele kazerne sparen. Men brak de deur van de gang open en |meu vond Teichmann, door twee schoten getroifen, dood op zijn stroozak. Zijn kameraden zeiden, dat hij gek was geworden door het lezen van detektive-romans en dat vooral de geschiede nis van den bandiet Bonnot hem in het hoofd was geslagen. 's Nachts werd zijn lijk in den grond gestopt zijn slachtoffers zijn met militaire eer begraven. Proces der auto-bandieten. P a r ij s, 3 Februari. Twaalf uur. In de gangen van het,, paleis van justitie is veel gerucht van advocaten, journalisten en dames. Er zijn strenge orders gegeven, zoodat de re- publikeinsche gardes zelfs de meest rechtheb benden met door den president van het hof geteekende kaarten niet door willen laten. Op het lawaai der hevige protesten komt de chef van den veiligheidsdienst, Guicliard, toege- loöpen en het gelukt hem aan een gedeelte van balie en pers toegang te verschaffen. Deze door de gardes wat verkeerd begrepen orders blijken ten slotte dit voordeel te heb ben, datwanneer de president van het hof de zitting opent, het gereserveerde deel van de zaal nauwelijks vol is. Slechts twee dames hebben kunnen door dringen en de journalisten hebben voldoende plaats om te schrijven. Kwart na twaalf gaat het deurtje achter de voor deze gelegenheid zeer uitgebreide bank der beschuldigden open en een stoet, waaraan geen einde schijnt, komt binnen. Het zfjn de twintig beschuldigden en veertig, zegge veertig, republikeinsche gar des. Het duurt vijf minuten eer ze gezeten zijn. Men ziet dan eerst alleen de kepi's der gardes. De beschuldigden verdwijnen tusschen de massa stoere militairen. President Couig- naud, een kaalhoofdig en oude heer, met een grijs puntbaardje, die zal blijken een kalm beslist mannetje te zijn, roept dan een voor een de beschuldigden op, en als ze opstaan om naam en leeftijd te zeggen, kan men ze goed onderscheiden.'Vooraan zit vrouw Maitre- jean, ex-dircctrice van het blad l'Anarchie een jong, ondeugend intelligent gezicht, ge kapt en gekleed a la Claudine, zonder hoed. Ze schijnt de geschiedenis nogal mooi en ge wichtig' te vinden, en daar ze wel geen erge straf zal krijgen, ziet ze er ganscli niet onge rust uit. Eveneens in de voorste rij zit vrouw Schoofs, 25 jaar oud, maitresse van Gamier. Het lijkt een dienstmeid met een Zondagschen hoed op. Een derde vrouw, genre straatvhn- der, met grooten hoed en bonte krullen, staat achter in de bank de zaal te bekijken. De verdere beschuldigden hebben zich zoo netjes mogelijk gekleed, gekapt en geschoren en deze bankbestormers zien er uit als een troep bankbedienden. De twee jongsten en gevaar- lijksten, het meest voor intellectueelen po seerendenCallemin en Soudy, zijn geheel gladgeschoren en willen er Engelsch en spoit- achtig uitzien. Callemin heeft een nerveuzen lachtrek over zijn gelaat. De procureur-generaal, Fabre, wit haar witten knevel en baard, weggedoken in wit hermelijnen kraag, lijkt een ijsbeer. Om saam te vatten de opening en de eerste aanblik van dit wanstaltig proces is kalm en weinig sensationeel. Des te beter! De lezing van de akte van beschuldigden op te nemen en, volkomen objectief gezegd, als men goed kijkt, hebben de meesten onder zoo net mogelijk gekapte haren en zoo fat soenlijk mogelijk getrokken gezichten wel leelijke, booze koppen. Enkele schijnen meer in de maatschappij verongelukten te zijn. Twee uur. De getuigen worden opgeroepen. Een ontzaglijke massa komt de zaal binnen mannen, vrouwen, heeren, dames, chauffeurs, rechercheurs en een klein blond meisje ook. Een deurwaarder leest namen en de president zegt, dat I^bnderdag het getuigeverhoor be ginnen zal. De Kiesrechtvrouwen. LONDEN, 1 Febr. Een kiesrecht vrouw heeft in den Tower een glazen kastje met ordeteekenen, kapot geslagen. Zij is aange houden. Kensington paleis, Hampton Court en Holyhood-paleis zijn voor het publiek gesloten, om verdere vernielingen te voor komen. PARIJS, 1 Februari. Kolonel Guise, or donnansofficier van den president der Repu- bliek, is vandaag, toen hij te paard langs den Cours la Reine reed, slachtoffer van een ernstig ongeval geworden. Het paard begon plotse ling, schrikkend voor een voorbijrijdende auto, te steigeren en wierp den kolonel af. Deze kwam met het hoofd op een trottoirband neer. Iïet paard is doodgeschoten; de kolonel is naar het hospitaal Val de Grace overgebracht, waar de doktoren schedelbreuk constateerden. De hersenen zijn gewond. De gekwetste is niet tot bewustzijn gekomen. President lal- lières heeft hem in het hospitaal bezocht. Guise is later geopereerd, en na de operatie overleden. Een vreeselijke Oosterstorm heeft in het Kanaal en in het geheele noordelijk deel van Frankrijk gewoed. De Parijsche treinen die den dienst met de noordelijke havens onder houden, ondervonden zeer groote veitraging. De Engelsche post is te Parijs niet aange komen. Verscheidene Fransclie stoombooten hebben schipbreuk geleden in het Kanaal. De manschappen konden gered worden. De Oorlog. De vijandelijkheden begonnen? PARIJS, 3 Febr. Uit Konstantinopel wordt aan het „Journal" geseindGisteren hebben tusschen de Turksche en Boelgaarsche voor posten bij Tsjataldzja nieuwe gevechten plaats ^De* Boelgaren werden tot den terugtocht gedwongen en lieten 100 dooden op het slagveld achter. Het Balkanver bond. BELGRADO, 3 Febr. Servië heeft 60,000 man ter beschikking gesteld van Boelganje, waaronder 40,000 man voor Adrianopel en 10,000 voor de Tsjataldzjalinie. De Servische versterkingen zullen Adrianopel belegeren, terwijl de aldaar geplaatste Boel gaarsche troepen naar de Isjataldzjaliuie worden doorgezonden. Voorts heeft Servië, 18 belegeringskanonnen voor Boelgarije en 12 stukken zwaar geschut voor Montenegro afgezonderd. TER NEUZEN 4 Februari 1913. Allerlei bijzonderheden ziet men tegen woordig in onze stad. Behalve draaiorgels, menschen met harmonica's, anderen met een spreekmachine op een kar, benevens een groot aantal die verschillende koopwaren aanbieden en soms op zeer opdringenden toon. Zaterdag waren een tweetal jonge mannen, die er flink geschikt voor te werken uitzagen, het glans punt van dien dag wat straattypen betrof. Elk hunner had op zijn schouder een aapje zitten, wat eenigszins aangekleed was. En nu voort weer maar langs de huizen om een gave. Een stadgenoot vroeg aan een dier personen wat die aapjes konden. En zeer sneu was zijn antwoord veel eten. Waarop geantwoord mo$t zijn, nu die ziju er zooveel. Onze stad is blijkbaar tegenwoordig een el dorado voor het straat-gilde. Tegen een der personen die op den avond van den tweeden Kerstdag uit een dansge legenheid kwam en een gedeelte onzer stad in beroering bracht door zijn vechten en razen, later gepaard gaande met hevig verzet tegen de politie, is 3 maanden gevangenisstraf ge- ëischt. Volgens het „Hbl. van Antw." zegt men, dat werklieden van de spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen het bestuur een proces zullen aandoen, omdat ze voor 10 arbeidsuren per dag werkten en nog werken, terwijl ze er 11 arbeidden en dit nog doen. Ze zouden ^nu de betaling van dat elfde uur vragen. Hoek. De familie W., uit Philippine, die Zaterdag met een rijtuig van den voerman B., aldaar, op familiebezoek te Ter Neuzen was geweest, geraakte op den terugweg, door de duisternis misleid, met het vierwielig-rijtuig, paard en koetsier te water in een kreek langs den weg in den nieuw ingedijkten polder door het Axelsche gat, ter plaatse waar vroeger de haven van Mauritsfort was. De voerman kwam er met den schrik af. De inzittenden waren danig verschrokken en riepen luid om hulp, waarop de landbouwer Van O. kwam toegeloopen en hielp hen uit hun benarde positie. De heer W. had de ruit van het rijtuig stuk geslagen, ten koste van verwondingen aan I zijne hand, om een uitweg te banen voor de in het rijtuig zittende dames. Na korten tijd waren allen op het droge gebracht en door den landbouwer van O. naar zijn woning ge- geleid, waar ze van droge kleeren werden voorzien. Inmiddels was de heer Deijer, arts alhier, ontboden, die de wonden van den heer \y. verbond, en toen het gezelschap een beetje van den schrik bekomen was. werd liet door den heer Van O. met zijn rijtuig naar Philippine gebracht. Zondagmorgen is het rijtuig uit het water gehaald, het is aanmerkelijk beschadigd. 6 (T. Crt.) Axel. Vrijdag 31 Jan. j.l. werd alhier door den heer C. van den Broeke, bouwkundige, aanbesteedhet bouwen van een woonhuis met bergplaats, ten verzoeke van den heer J. Leunis te Ter Neuzen. De uitslag was als volgt Perceel a (metselwerk)J. Iloug te Axel f 1236, L. de Visser te Zaamslag f 1297, J. H. Houg te Zaamslag f1370, C. v. Fraaijenhove f 1425. Perceel b (timmerwerk)II. v. Luijk te Axel f855, A. v. 't Hoff te Axel f865, K. Dieleman te Zaamslag, f 889, A. P. Butler te Axel, f 897, F. Romeijnsen te Ter Neuzen f 1000. Perceel c (glas- en verfwerk)H. J. Harte te Axel f57, C. B. Antheunis te Axel f67,50, Ph. A. Knieriem te Axel f69,25, H. Hoebé te Axel f79,30. Gegund aan de laagste inschrijvers. Axel. De afdeeling alhier van de Vereen, tot Chr. verpleging van Krankzinnigen in Zeeland hield haar jaarvergadering, waarin tot voorzitter inplaats van den heer P. Dreg- mans, die wegens lioogen leeftijd bedankt had, Ds. J. H. Lammertsma gekozen werd. Axel. In haar eerstgehouden vergadering van de Commissie voor het onafhankelijkheids- feest werd benoemd tot voorzitter de heer Ph. J. van Dixhoorn, tot vice-voorzitter de heer A. E. C. Kruijsse, tot secretaris de heer J. J. de Feijter Kz. en tot penningmeester de heer P. Augustijn. Bij acclamatie werden heeren raadsleden, de gemeente-secretaris en gemeente-ontvanger tot eere-comité benoemd en de burgemeester als eere-voorzitter uitgenoodigd de vergade ringen van de commissie bij te wonen. Besloten werd gedurende de maand Februari eene inzameling van gelden te houden voor de feestelijkheden door de leden de* Commissie. De inte'ekeningslijst staande de vergadering der commissie gepresenteerd, wees een bwlrag aan van f241. I3esloten werd de feesten te houden in de week waarin de vereeniging van Zeeuwsche Fokkers haar jaarlijksch concours-liippique zal organiseeren. Oostburg. In een zeer druk bezochte ver gadering der vrijzinnige kiesvereeniging in het voormalig 4e district 2 Februari te Oostburg gehouden, had de aanwijzing plaats van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De uitslag der stemming was, dat de heer De Muralt candidaat gesteld werd met 147 stemmen, terwijl op mr. Fokker zich 90 stem men hadden vereenigd hierdoor is derhalve jhr. R. de Muralt de candidaat der vereenigde vrijzinnige partijen in 't geheide kiesdistrict. Voorlezing werd nog gedaan van een schrij ven van den heer De Muralt, blijkens hetwelk hij, mocht hij als lid der Tweede Kamer voor Oostburg worden gekozen, deze benoeming zou aannemen. (M. C.) de oude landbouwwinterschool aan te koopen voor het stichten van de bureau's en maga zijnen. Een kranige redding. Omtrent de schipbreuk te Wester-Schouwen meldt de M. C. Vrijdag 31 Januari j.l. strandde te Wester- Schouwen 's morgens omstreeks 3 ure een visschersscheepje, „La Panne 35", met 4 op varenden. In den loop van den voormiddag, omstreeks 9 ure, werden zij ontdekt door den onbezoldigden rijksveldwachter Bazan, die dadelijk hulp ging halen, op de nabijgelegen hofstede van den heer C. W. Boot. Deze zond dadelijk een bode naar Burghsluis, het station van de reddingsboot „Prinses Willielmina". Om de bemanning van de reddingsboot niet incompleet te maken, zond men twee personen, die daarvan geen deel uitmaakten, naar het strand te Wester Schouwen. Deze waren Marius van der Klooster Mz. en Jb. van der Klooster Cz. Bij aankomst te Wester Schouwen kwamen zij overeen, dat de laatste naar den burgemeester zou gaan, om bericht te doen. Vóór hunne aankomst had intusschen de heer C. W. Boot reeds een poging aangewend om al wadende 't scheepje te bereiken en de menschen te hulp te komen, maar was daar niet in geslaagd. Nu zou genoemde Ms. van der Klooster, een geoefend zwemmer en zee man van 't echte ras, het beproeven. Tot driemaal toe echter werd hij door de hoog gaande golven teruggeslagen. Na een korte rust beproefde hij het opnieuw, nu gelukkig met beteren uitslag. Ofschoon met zeer veel moeite slaagde hij er in, in drie reizen, de schipbreukelingen half wadende, half zwem mende aan den wal te brengen en zoodoende van een wissen dood te redden. Volgens ver klaring van de schipbreukelingen zelve zouden ze het maar enkele minuten meer uitgehouden hebben, 'daar hunne krachten volkomen uit geput waren. Goes. Begin Mei zal geheel Zuid-Beveland van waterleiding voorzien zijn. Men besloot Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Februari en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Tweetalte KielwinderweerL. II. Duin te Zweeloo en C. W. de Vries te Oldeborn. Beroepente Zalt Bommel O. J Geerling te Randwijk. Bedanktvoor Ezinge door J. S. Schaafsma te Emmer-Compascuum. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Urk J. Kat, cand. te Zutfen te Donkerbroek en Haule J. Groeneveld te Scherpenzeelte Ureterp: F. T. Tammens te Nes op Ameland. Aangenomennaar Borssele door J. C. Elenbaas te Sirjansland naar Watergang door M. A. G. Vorstman te Drielingen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze lmlpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 77^ uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN Veroordeeld zijn J. B. tijman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap,tot eene boete van f 1, subs 1 dag hechtenis. A. D., bootwerkerC. D. d. R., boot werker M. R. R., varensgezel, allen te Ter Neuzen ter zake als voren, ieder tot eene boete van f2, subs 2 dagen hecht. M. D., veedrijver te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs 3 dagen G. D., varensgezelP. J D., bootwerker J. d. F., landbouwersknecht, allen te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f 5, subs 3 dagen hecht. C. P. J. H., landbouwersknecht te Sluiskil, ter zake van openbare dronkenschap,tot eene boete van f 10, subs 3 weken tuchtschool. J. M. A., loopknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 15, subs 3 weken tuchtschool, met vrij spraak van het meerdere. H. K., bootwerker te Ter Neuzen, \ter zake van openbare dronkenschap binnen een jaar na vroegere veroordeeling, tot drie dagen hecht. A. S., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij vierde her haling tot drie weken hecht. G. d. F., landbouwerszoon te Axel, ter zake van le luidschreeuwen op den openbaren weg en 2e in het openbaar een voor de eerbaarheid aanstootelijk lied zingen, tot eene boete van f3 subs 1 dag hecht, en tot eene boete van f 10, subs 5 dagen hecht. K. A. D., veedrijver te Hoek, ter zake van ordeverstoring tot eene boete van f 6, subs 3 dagen hecht. Zitting van 31 Januari 1913.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2